IVF

IVF و نیاز به اکوی قلب جنین

در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم که آیا مادرانی که از روشهای کمک باروری مثل IVF استفاده کرده اند نیاز به اکو کاردیوگرافی قلب جنین دارند یا خیر؟

گسترش استفاده از روش IVF

داشتن فرزند در هر خانواده مایه نشاط و شور زندگی است. در آغوش کشیدن نوزاد و شیردادن به وی از آرزوهای هر زن و از شیرین ترین لحظات زندگی برای هر مادر است. خانواده هایی که با مشکل در بارداری روبرو هستند. دچار چالش های خاصی در زندگی هستند.که بسیاری از این چالش ها با آمدن یک فرزند برطرف می شود.

امروزه با پیشرفتهای علمی گسترده در جهان بسیاری از موارد ناباروری در بین زوجین درمان می شود. استقبال از این روشها طی دهه های اخیر بسیار گسترش پیدا کرده . تا اندازه ای که در سال 2005 طی پژوهشی در آمریکا مشخص شد از هر صد مورد تولد یکی از آنها به روش IVF باروری اتفاق افتاده. 

لذا با توجه به اینکه این موضوع مخاطب زیادی دارد. بر آن شدم تا در خصوص یکی از بررسی های غربالگری در این گروه توضیحاتی بدهم.

مطلب مرتبط : آیا انجام اکوی قلب جنین واجب است؟

میزان شیوع بیماریهای قلبی در بارداری به وسیله ی روش های کمک باروری

ناهنجاری های کروموزومی مختلف و جهش های ژنتیکی عامل کمتر از 15٪ از نقص های مادرزادی قلب هستند . در بیشتر موارد، علت بیماریهای قلبی مادرزادی ناشناخته است.

در مطالعات انجام شده در جوامع مختلف، شیوع بیماریهای قلبی مادرزادی در بارداری هایی که با روش کمک باروری مثلا IVF، اتفاق افتاده . بین یک تا سه برابر افرادیست که به طور طبیعی باردار شده اند.

گرم شدن سر نوزاد

غربالگری بیماریهای قلبی در بارداری با روشهای کمک باروری مثل IVF

اکو قلب جنین یکی از روشهای غربالگری نواقص قلب جنین است . در تمام خانم هایی که از روشهای کمک باروری مثل IVF استفاده کرده اند توصیه می شود. 

این روش تشخیصی بیماریهای  قلبی در رحم از حدود 55 سال قبل، یعنی در سال 1965 شروع شد. ابتدا در این روش ضربانهای غیر طبیعی قلبی را تشخیص می دادند ولی تا امروز  پیشرفت های چشمگیری داشته است. 

با پیشرفت تکنولوژی و دانش در این روش، ضربانهای غیر طبیعی جنینی تشخص داده شده . تجسم آناتومی قلب جنین امکان پذیر شده و تشخیص بیماریهای ساختمانی قلبی مادرزادی ممکن شده.

مطلب مرتبط :نوار قلب جنین چیست و چگونه انجام می شود؟

زمان انجام اکو قلب جنین

در تمام مواردی که نیاز به انجام اکو توسط متخصص اکوی قلب جنین وجود دارد؛ بهترین زمان انجام اکو قلب جنین از هفته 18 تا 22 بارداری می باشد. قبل از این زمان بخاطر جثه کوچک جنین و بعد از این زمان نیز بخاطر استخوانی شدن دنده ها وضوح تصویری کم می شود و دقت کار کاهش پیدا می کند. 

نکته مهمی که در کشور عزیز ما ایران وجود دارد . این است که اگر مشکل قلبی پیچیده ای در جنین تشخیص داده شود و والدین تصمیم به ختم بارداری داشته باشند .  فقط تا پایان 18 هفته و 6 روز از نظر قانونی اجازه سقط قانونی وجود دارد و بعد از این زمان از نظر قانونی اجازه سقط داده نمی شود .  این اهمیت زمان مناسب انجام اکو قلب جنین را نشان می دهد.

نتایج اکوی قلبی کودکان

میزان دقت تشخیصی در اکو قلب جنین

در بهترین شرایط تا 95% دقت تشخیصی، می توان بیماریهای قلبی مادر زادی را با اکو قلب جنین تشخیص داد.

با این حال، در مطالعات جمعیتی اخیر، میزان تشخیص پیش از تولد در ضایعات قلبی در عمل و در مناطق مختلف بسیار پایین و بسیار متغیر هستند. حتی در بعضی گزارشات20٪ تا 42٪  هم گزارش شده است. علل مختلفی باعث این تفاوت است که عبارتند از:

 

چرا مشکل قلبی در جنین محصول روشهای کمک باروری بالاست؟

به عبارتی چرا خطر مشکلات قلبی در فرزند خانمی که از روش کمک باروری مثل IVF برای بارداری استفاده می کند، بالاتر از خانم هایی ست که بطور طبیعی باردار می شوند؟

دقیقا علت این موضوع مشخص نیست ولی فرضیاتی وجود دارد که بر اساس آنها حدس می زنند از علل این مشکل باشد. این عوامل شامل موارد زیر است:

سن مادر

در اغلب موارد مادرانی که از روشهای کمک باروری مثل IVF استفاده می کنند. پس از چند سال از زندگی مشترکشان برای درمان مراجعه می کنند و در اکثر موارد میاگین سنی این خانم ها در مقایسه با خانم هایی که بطور طبیعی باردار می شوند بالاتر است. قطعا با افزایش سن احتمال مشکلات و عوارض بارداری بیشتر می شود که مشکلات قلبی نیز از این موارد است.

دوقلویی

در بارداری هایی که از روشهای کمک باروری استفاده می شود. به طور مثال IVF، احتمال بارداری دوقلویی تک تخمی بیش از مواردی است که بطور طبیعی بارداری اتفاق افتاده و ثابت شده در دو قلویی های تک تخمی میزان بروز بیماریهای قلبی مادرزادی بیش از بارداری های تک قلویی ست.

علل موثر بر ناباروری

در بسیاری از موارد ما علت اصلی ایجاد ناباروری در زوجین را نمی دانیم . در روشهای درمان ناباروری  مثل  IVF فقط طی انجام اقدامات درمانی سبب ایجاد بارداری در این زوجها می شویم. 

به عبارتی ما علل ناشناخته ای که سبب ناباروری می شوند.را دور زده و بارداری را ایجاد می کنیم. این فرضیه مطرح است . که همان عوامل ناشناخته که سبب ناباروری در زوجین می شوند باعث افزایش بروز بیماریهای قلبی مادرزادی در این گونه بارداریها هم می شوند.

درمان ناباروری

نتیجه یک اکو قلب جنین چه استفاده ای برای والدین دارد؟

این سوالیست که بسیاری از زوجین در زمان توصیه به انجام اکو قلب جنین می پرسند. نتایج یک اکو قلب جنین احتمال سه حالت مختلف را برای قلب جنین مطرح می کند که در اقدامات و تصمیم گیری والدین برای ادامه بارداری بسیار مهم است. فوق تخصص قلب کودکان بعد از انجام اکو یکی از این نتایج را اعلام می کند.

قلب جنین سالم است:

اولین حالت این است که نتیجه اکو قلب جنین سالم بودن قلب جنین را نشان دهد. ما به این زوجین اطمینان می دهیم که از نظر قلبی مشکل خطرناکی وجود ندارد و والدین با خیالی راحت ادامه بارداری را طی می کنند.

فقط برای بررسی نواقص احتمالی کوچک توصیه به انجام اکو قلب نوزاد در بعد از تولد می شود که مناسب ترین زمان آن از حدود ده روز بعد از تولد نوزاد تا پایان ماه اول زندگیست.

بیماری قلبی پیچیده در قلب جنین :

در حالت دوم بیماری قلبی پیچیده ای در جنین تشخیص داده می شود که در این حالت تمام خطرات احتمالی بعدی برای جنین و خود خانواده، برای زوجین توضیح داده می شود . درصورتی که بعد از مشاوره تمایلی به ختم بارداری وجود داشته باشد. ایشان را برای مشاوره بعدی به پزشک قانونی معرفی می نماییم.

مشکل قلبی کم خطر در قلب جنین:

حالت سوم مواردی است که مشکل قلبی وجود دارد . ولی در حدی خطرناک نیست که سبب عسر و حرج برای خانواده شود. به عبارتی یا خود به خود خوب می شود یا بعد از تولد نوزاد با انجام اقدامات مراقبتی اولیه تا انجام جراحی یا آنژیوگرافی قابل درمان کامل هستند.  فرزندشان درنهایت یک زندگی طبیعی خواهد داشت. 

گاهی در این موارد به خانواده توصیه می شود نوزاد در بیمارستانی با امکانات بخش ویژه نوزادان (NICU) متولد شود تا بعد از تولد برای نوزاد اقدامی انجام شود.

در پایان، نتیجه یک اکو جنین این امکان را فراهم می کند . تا یک مشکل قلبی کشف یا رد شود و این می تواند به پزشک کمک کند . تا مشاوره مناسبی به والدین بدهد و به والدین کمک می کند تا برای آینده فرزندشان و زندگی خودشان بهترین تصمیم را بگیرند.

جهت مطالعه بیشتر به مطالب زیر مراجعه بفرمایید.

https://www.isuog.org/resource/in-vitro-congenital-heart-defects.html

https://www.healio.com/news/primary-care/20180102/ivficsi-techniques-may-increase-risk-for-congenital-heart-defects-in-newborns 

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب اطفال و جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهاره جمعه ۱۷ دی ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  دوقلو باردارم..در سونو انومالی دو اکوژن یکی در قلب و یکی در روده(گرید۱)گزارش شد..اکو قلب رفتم و گفتن مشکلی نیست ده روز بعداز تولد مجدد برای اکو ببرمشون..پیش پریناتولوژیست هم رفتم و تک تک اعضای بدن رو چک کردن گفتن مشکلی نیست..ازمایش سلفری دادم هنوز جواب نیومده...عدد nt یکی ۱.۳ و یکی دیگه ۱.۶ بود.غربالگری اول با توجه به دوقلویی ریسک همه سندروم ها پایین بود..الان خیلی نگرانم منو ترسوندن لطفا کمکم کنید ایا موردی مثل من داشتید که هم درقلب هم درروده دارای اکوژن باشن و مشکلی نداشتن؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید . نقطه اکوژن در قلب جنین خطرناک نیست و در 5-6 درصد بچه های سندروم داون این لکه ها مشاهده شده نه اینکه این لکه های سفید نشانه سندروم داون است 

   اگر شما آزمایشات سندروم رو در 13-14 هفتگی انجام داداید و مشکلی نداشته نگران نباشید.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

  2. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید . نقطه اکوژن در قلب جنین خطرناک نیست و در 5-6 درصد بچه های سندروم داون این لکه ها مشاهده شده نه اینکه این لکه های سفید نشانه سندروم داون است 

   اگر شما آزمایشات سندروم رو در 13-14 هفتگی انجام داداید و مشکلی نداشته نگران نباشید.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

  3. تصویر کاربر بهاره جمعه ۱۷ دی ۰( 5 ماه پیش)
   ممنون از شما جناب اقای دکتر
   به علت وجود دوتا اکوژن در قلب و روده منو خیلی ترسوندن و گفتن قطعا مشکلی وجود داره..البته هماتوم داشتم پریناتولوژیست گفت ممکنه اکوژن روده به علت هماتوم باشد
  4. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۷ دی ۰( 5 ماه پیش)

   سلام 

   نگران نباشید مشکلی نیست 

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر حسن یکشنبه ۲۱ آذر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  با سلام. به سوال من پاسخ داده نشده. !!!! من پاسخی در خصوص نقص دیواره بین بطنی – پرسش 1812 دریافت نکرده ام. اگر مجددا ارسال نمایید ممنون خواهم شد. در خصوص آیتم شماره 8 فایل پیوست و این که آیا نتیجه اکو در کل مشکلی را نشان می دهد یا خیر؟ آیا نقص بین بطنی وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۱ آذر ۰( 6 ماه پیش)

   سلام

   مجددا می نویسم

   در این گزارش اکو بیشتر روی هیپرتروفی قلب بچه صحبت شده و سوراخ بین بطنی فقط یک اشاره شده در یک گزارش اکو برای سوراخ بین بظنی سایز سوراخ بطنی و میزان خون عبوری و از همه مهمتر محل سوراخ روی دیواره باید مشخص باشد که در این گزارش چیزی ندارد 

   سوراخ بین بطنی نمی تواند با این شرایط سوراخ کوچک سبب مرگ شود علت مرگ بنظر بیشتر مشکل دیابت یا مشکل دیگر بوده

   در هر صورت برای بارداری بعدی حتما کنترل دیابت و انجام اکو قلب جنین در ابتدای 18 هفتگی الزامیست

 • تصویر کاربر رسام پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پسرم ۷روزه بود ک اکو بردیم گفتن قلبش سوراخی اما توضیح دقیق ندادن ک خودب خود خوب میشه یا نیاز ب عمل داره یا اینکه ن..اگ میشه لطفا کمک کنین ب مابگین آقای دکتر ممنون میشم
  1. تصویر کاربر رسام سه شنبه ۱۶ آذر ۰( 6 ماه پیش)
   لطفا جواب بدین ماروازنگرانی دربیارین
  2. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 6 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   طبق گزارش ارسالی شما فرزندتان این موارد را دارد یک رگ اضافه قلبی در حال بسته شدن یک سوراخ بین دهلیزی کوچک و مختصری پس زدن خون از دریچه قلبی که همگی خطرناک نیست و با افزایش سن بهبود دارد حداقل با فاصله دو ماه اکو تکرار شود.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   رگ اضافه در قلب نوزادان یا پی دی ای (PDA) 

   آیا سوراخ پی اف او در قلب نوزاد خطرناک است ؟

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رسام پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام آقایی دکترخسته باشیدبچم گفتن قلبش صدایی اضافی داره واینکه خیلی نگرانم اکودادیم اما در موردش توضیح ندادن ک ب عمل نیاز داره یا خودب خود خوب میشه ..میشه کمک کنین بگین نیاز ب عمل هست یان
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 6 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   لطفا تصویر گزارش اکو فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   صدای اضافه یا سوفل قلبی در کودکان نشانه چیست؟

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر شيما یکشنبه ۲۵ مهر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من هفته سیزدهم هستم ودر سونو ان تی و اکو قلب گفتن پرده قلب جنین تشکیل نشده و ۹۰ درصد باید سقط کنم میخواستم بدونم دیگه امکان تشکیل پرده قلب نیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۵ مهر ۰( 8 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   لطفا گزارش اکو یا سونو را ارسال بفرمایید من نمی دانم پرده قلب چیست.

 • تصویر کاربر هدی سه شنبه ۲۰ مهر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام،،من هفاه نهمم بارداری هستم،سونو ضربان قلب دادم،ضربان قلب جنین ۱۹۲بود،میگم طبیعی هست یانه؟خیلیا بهم استرس واردکردن میگن حتما بوه مشکل داره،تروخدا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۰ مهر ۰( 8 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   این تعداد ضربان قلب کمی بالاست و اگر بطور دائمی از 180 بالاتر باشد نیاز به درمان دارد. 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین

   دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر سونیا سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز من ۳۱ هفته باردار هستم در سونو انومالی مواردی در قلب جنین ام بود که به توصیه شما پیش یک متخصص قلب اطفال رفتم و اکو رو تکرار کردم منعی برای بارداری ندیدن جواب ها رو برای شما ارسال میکنم ملاحضه  بفرمایید
  سوالم از خدمت شما اینه سوالی که وحشت دارم از پرسیدنش هنگام تولد با توجه به این موارد چقدر خطر حیاتی برای فرزندم وحود دارد؟ ممکنه همچین خطری وجود داشته باشه خدایی نکرده؟ و این سوراخ در دسته بزرگ جایی داره یا یا کوچیک و اینکه این chd نادر چی هست؟ نوع سوراخ از بد خیم هست یا خوش خیم؟متاسفانه تصاویر لود نمی‌شوند کجا میتونم خدمتتون ارسال کنم که مشاهده بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 8 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   مفصل پاسخ داده شد

 • تصویر کاربر سونیا دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز جسارتا اینجا مزاحم شدم من ۳۱ هفته باردار هستم در سونو انومالی مواردی در قلب جنین ام بود که به توصیه شما پیش یک متخصص قلب اطفال رفتم و اکو رو تکرار کردم منعی برای بارداری ندیدن جواب ها رو برای شما ارسال میکنم ملاحضه بفرمایید
  سوالم از خدمت شما اینه سوالی که وحشت دارم از پرسیدنش هنگام تولد با توجه به این موارد چقدر خطر حیاتی برای فرزندم وحود دارد؟ ممکنه همچین خطری وجود داشته باشه خدایی نکرده؟ و این سوراخ در دسته بزرگ جایی داره یا یا کوچیک این chd نادر چی هست و نوع سوراخ از نوع بدش هیت یا خوش خیم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۲ مهر ۰( 8 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   بجز یک قسمت از گزارش که نتونستم دست خط استاد مهران پور رو بخونم بقیه اکو نرمال گزارش شده اون قسمت ناخوانا سوراخ قلبی نیست 

   اگر آقای دکتر گفتن مشکلی نیست نگران نباشید 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   تفسیر جواب اکوی قلب جنین چگونه است ؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر احمدی سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  قلب جنین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 9 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   سوالتان کامل ارسال نشده

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۱۸ هفته باردار هستم ان تی جنین ۵:۳ بود امینو شدم نتیجه مشکلی نداشت ولی در اکو هرنی دیافراگم تشخیص دادن الان هم نامه بهم دادن برای ختم حاملگی
  به نظرتون جای دیگه بررسی بشم؟ اگه اره چه جایی رو پیشنهاد میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 9 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر تشخیص قطعی هست و اگر تصمیم به ختم بارداری دارید باید قبل از وارد شدن به 19 هفتگی ختم بارداری انجام شود بعد از این زمان از نطر قانونی مشکل خواهید داشت

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر