IVF

IVF و نیاز به اکوی قلب جنین

در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم که آیا مادرانی که از روشهای کمک باروری مثل IVF استفاده کرده اند نیاز به اکو کاردیوگرافی قلب جنین دارند یا خیر؟

گسترش استفاده از روش IVF

داشتن فرزند در هر خانواده مایه نشاط و شور زندگی است. در آغوش کشیدن نوزاد و شیردادن به وی از آرزوهای هر زن و از شیرین ترین لحظات زندگی برای هر مادر است. خانواده هایی که با مشکل در بارداری روبرو هستند. دچار چالش های خاصی در زندگی هستند.که بسیاری از این چالش ها با آمدن یک فرزند برطرف می شود.

امروزه با پیشرفتهای علمی گسترده در جهان بسیاری از موارد ناباروری در بین زوجین درمان می شود. استقبال از این روشها طی دهه های اخیر بسیار گسترش پیدا کرده . تا اندازه ای که در سال 2005 طی پژوهشی در آمریکا مشخص شد از هر صد مورد تولد یکی از آنها به روش IVF باروری اتفاق افتاده. 

لذا با توجه به اینکه این موضوع مخاطب زیادی دارد. بر آن شدم تا در خصوص یکی از بررسی های غربالگری در این گروه توضیحاتی بدهم.

مطلب مرتبط : آیا انجام اکوی قلب جنین واجب است؟

میزان شیوع بیماریهای قلبی در بارداری به وسیله ی روش های کمک باروری

ناهنجاری های کروموزومی مختلف و جهش های ژنتیکی عامل کمتر از 15٪ از نقص های مادرزادی قلب هستند . در بیشتر موارد، علت بیماریهای قلبی مادرزادی ناشناخته است.

در مطالعات انجام شده در جوامع مختلف، شیوع بیماریهای قلبی مادرزادی در بارداری هایی که با روش کمک باروری مثلا IVF، اتفاق افتاده . بین یک تا سه برابر افرادیست که به طور طبیعی باردار شده اند.

گرم شدن سر نوزاد

غربالگری بیماریهای قلبی در بارداری با روشهای کمک باروری مثل IVF

اکو قلب جنین یکی از روشهای غربالگری نواقص قلب جنین است . در تمام خانم هایی که از روشهای کمک باروری مثل IVF استفاده کرده اند توصیه می شود. 

این روش تشخیصی بیماریهای  قلبی در رحم از حدود 55 سال قبل، یعنی در سال 1965 شروع شد. ابتدا در این روش ضربانهای غیر طبیعی قلبی را تشخیص می دادند ولی تا امروز  پیشرفت های چشمگیری داشته است. 

با پیشرفت تکنولوژی و دانش در این روش، ضربانهای غیر طبیعی جنینی تشخص داده شده . تجسم آناتومی قلب جنین امکان پذیر شده و تشخیص بیماریهای ساختمانی قلبی مادرزادی ممکن شده.

مطلب مرتبط :نوار قلب جنین چیست و چگونه انجام می شود؟

زمان انجام اکو قلب جنین

در تمام مواردی که نیاز به انجام اکو توسط متخصص اکوی قلب جنین وجود دارد؛ بهترین زمان انجام اکو قلب جنین از هفته 18 تا 22 بارداری می باشد. قبل از این زمان بخاطر جثه کوچک جنین و بعد از این زمان نیز بخاطر استخوانی شدن دنده ها وضوح تصویری کم می شود و دقت کار کاهش پیدا می کند. 

نکته مهمی که در کشور عزیز ما ایران وجود دارد . این است که اگر مشکل قلبی پیچیده ای در جنین تشخیص داده شود و والدین تصمیم به ختم بارداری داشته باشند .  فقط تا پایان 18 هفته و 6 روز از نظر قانونی اجازه سقط قانونی وجود دارد و بعد از این زمان از نظر قانونی اجازه سقط داده نمی شود .  این اهمیت زمان مناسب انجام اکو قلب جنین را نشان می دهد.

نتایج اکوی قلبی کودکان

میزان دقت تشخیصی در اکو قلب جنین

در بهترین شرایط تا 95% دقت تشخیصی، می توان بیماریهای قلبی مادر زادی را با اکو قلب جنین تشخیص داد.

با این حال، در مطالعات جمعیتی اخیر، میزان تشخیص پیش از تولد در ضایعات قلبی در عمل و در مناطق مختلف بسیار پایین و بسیار متغیر هستند. حتی در بعضی گزارشات20٪ تا 42٪  هم گزارش شده است. علل مختلفی باعث این تفاوت است که عبارتند از:

 

چرا مشکل قلبی در جنین محصول روشهای کمک باروری بالاست؟

به عبارتی چرا خطر مشکلات قلبی در فرزند خانمی که از روش کمک باروری مثل IVF برای بارداری استفاده می کند، بالاتر از خانم هایی ست که بطور طبیعی باردار می شوند؟

دقیقا علت این موضوع مشخص نیست ولی فرضیاتی وجود دارد که بر اساس آنها حدس می زنند از علل این مشکل باشد. این عوامل شامل موارد زیر است:

سن مادر

در اغلب موارد مادرانی که از روشهای کمک باروری مثل IVF استفاده می کنند. پس از چند سال از زندگی مشترکشان برای درمان مراجعه می کنند و در اکثر موارد میاگین سنی این خانم ها در مقایسه با خانم هایی که بطور طبیعی باردار می شوند بالاتر است. قطعا با افزایش سن احتمال مشکلات و عوارض بارداری بیشتر می شود که مشکلات قلبی نیز از این موارد است.

دوقلویی

در بارداری هایی که از روشهای کمک باروری استفاده می شود. به طور مثال IVF، احتمال بارداری دوقلویی تک تخمی بیش از مواردی است که بطور طبیعی بارداری اتفاق افتاده و ثابت شده در دو قلویی های تک تخمی میزان بروز بیماریهای قلبی مادرزادی بیش از بارداری های تک قلویی ست.

علل موثر بر ناباروری

در بسیاری از موارد ما علت اصلی ایجاد ناباروری در زوجین را نمی دانیم . در روشهای درمان ناباروری  مثل  IVF فقط طی انجام اقدامات درمانی سبب ایجاد بارداری در این زوجها می شویم. 

به عبارتی ما علل ناشناخته ای که سبب ناباروری می شوند.را دور زده و بارداری را ایجاد می کنیم. این فرضیه مطرح است . که همان عوامل ناشناخته که سبب ناباروری در زوجین می شوند باعث افزایش بروز بیماریهای قلبی مادرزادی در این گونه بارداریها هم می شوند.

درمان ناباروری

نتیجه یک اکو قلب جنین چه استفاده ای برای والدین دارد؟

این سوالیست که بسیاری از زوجین در زمان توصیه به انجام اکو قلب جنین می پرسند. نتایج یک اکو قلب جنین احتمال سه حالت مختلف را برای قلب جنین مطرح می کند که در اقدامات و تصمیم گیری والدین برای ادامه بارداری بسیار مهم است. فوق تخصص قلب کودکان بعد از انجام اکو یکی از این نتایج را اعلام می کند.

قلب جنین سالم است:

اولین حالت این است که نتیجه اکو قلب جنین سالم بودن قلب جنین را نشان دهد. ما به این زوجین اطمینان می دهیم که از نظر قلبی مشکل خطرناکی وجود ندارد و والدین با خیالی راحت ادامه بارداری را طی می کنند.

فقط برای بررسی نواقص احتمالی کوچک توصیه به انجام اکو قلب نوزاد در بعد از تولد می شود که مناسب ترین زمان آن از حدود ده روز بعد از تولد نوزاد تا پایان ماه اول زندگیست.

بیماری قلبی پیچیده در قلب جنین :

در حالت دوم بیماری قلبی پیچیده ای در جنین تشخیص داده می شود که در این حالت تمام خطرات احتمالی بعدی برای جنین و خود خانواده، برای زوجین توضیح داده می شود . درصورتی که بعد از مشاوره تمایلی به ختم بارداری وجود داشته باشد. ایشان را برای مشاوره بعدی به پزشک قانونی معرفی می نماییم.

مشکل قلبی کم خطر در قلب جنین:

حالت سوم مواردی است که مشکل قلبی وجود دارد . ولی در حدی خطرناک نیست که سبب عسر و حرج برای خانواده شود. به عبارتی یا خود به خود خوب می شود یا بعد از تولد نوزاد با انجام اقدامات مراقبتی اولیه تا انجام جراحی یا آنژیوگرافی قابل درمان کامل هستند.  فرزندشان درنهایت یک زندگی طبیعی خواهد داشت. 

گاهی در این موارد به خانواده توصیه می شود نوزاد در بیمارستانی با امکانات بخش ویژه نوزادان (NICU) متولد شود تا بعد از تولد برای نوزاد اقدامی انجام شود.

در پایان، نتیجه یک اکو جنین این امکان را فراهم می کند . تا یک مشکل قلبی کشف یا رد شود و این می تواند به پزشک کمک کند . تا مشاوره مناسبی به والدین بدهد و به والدین کمک می کند تا برای آینده فرزندشان و زندگی خودشان بهترین تصمیم را بگیرند.

جهت مطالعه بیشتر به مطالب زیر مراجعه بفرمایید.

https://www.isuog.org/resource/in-vitro-congenital-heart-defects.html

https://www.healio.com/news/primary-care/20180102/ivficsi-techniques-may-increase-risk-for-congenital-heart-defects-in-newborns 

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب اطفال و جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کریمی سه شنبه ۹ شهریور ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر روز شما بخیر.من هفته ۱۸ برای اکو قلب جنین خدمت شما امدم که فرمودید همه چیز نرماله.فقط پیشنهاد دادید بعد از تولد اکو قلب نوزاد انجام شود.سوال من اینکه شما به همه افراد این پیشنهاد و توصیه را میکنید؟و ایا متخصص نوزادان با توجه به صدای قلب نوزاد میتونه تشخیص بده که نوزاد به اکو نیاز داره یانه؟ و از نظر شما کار درست برای همه اینکه اکو قلب نوزاد انجام شود؟ با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۹ شهریور ۰( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر به تمام صحبت های من گوش داده باشید من ابتدا عرض می کنم جزئیاتی از مشکلات قلب جنین هست که با یک اکو قلب جنین مشخص نمی شود و توصیه به اکو قلب دوران نوزادی اون جزئیات رو مشخص می کنه و با این کار دقت اکو فرزندتان به صدرصد می رسد.

   من این نکته را به تمام خانم های بارداری که جهت اکو قلب جنین تشریف می آرند عرض می کنم .

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر خانم سه شنبه ۱۹ مرداد ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی آقای خواهرم بارداره الان بهش گفتن قلب جنین ی سوراخ کوچیک داره بنظر شما تو بارداری خودش ترمیم میشه یا بعد تولدش مشکلی براش پیش نمیاد ممنون از اینکه وقتتون در اختیارمون میزاری
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۹ مرداد ۰( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   سوراخ قلب انواع مختلفی دارد وابسطه به محل سوراخ احتمال بسته شدن یا هرگز بسته نشدن وجود دارد .

   اگر گزارش اکو را ارسال بفرمایید نظرم را عرض می کنم

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   آیا سوراخ قلب کودکان VSD خطرناک است؟ 

   درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD 

   آیا سوراخ بودن قلب نوزاد خطرناک است؟ 

 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۱۷ مرداد ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  با عرض سلام. نوزاد بنده در دو روزگی به دلیل شنیدن سوفل قلبی به اکو ارجاع دادند . در یک ماهگی اکو انجام شد و گفتند به دلیل فشار بالای ریه باید دارو مصرف شود . میخواستم ببینم با توجه به اندازه سوراخ امکان بسته شدن خود به خودی وجود دارد یا باید عمل جراحی صورت گیرد ؟! درضمن وزن گیری خوبی هم ندارد . و در دوماهگی حدود چهار کیلو وزن دارد وزن تولدش هم ۲۷۵۰ بود . نتیجه اکو پیوست گردید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۷ مرداد ۰( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   فرزند شما دو نوع سوراخ قلبی دارد.این نوع سوراخ های قلبی اغلب تا دو سالگی خودبخود کامل بسته می شود.اگر بسته نشوند اغلب با آنژیوگرافی بسته می شوند

   در گزارش اکو شما اندازه سوراخ دقیق مشخص نشده ولی محل آنها جایست که اغلب خودبخود بسته می شود 

   اگر این سوراخها مشکل در وزنگیری فرزندتان ایجاد کند باید زودتر بسته شود.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   آیا سوراخ قلب کودکان VSD خطرناک است؟ 

   درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD 

   آیا سوراخ بودن قلب نوزاد خطرناک است؟

 • تصویر کاربر زیبا پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید بچه برادر من خانمش ۲۲ هفته بارداری را طی میکند و الان درحال حاضر مشخص شده در سره بچه کیست وجود دارد ودر قلب جنین یه لکه ما باید برای درمانش چکار کنیم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 11 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید . نقطه اکوژن در قلب جنین و نوزاد خطرناک نیست 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر مری جمعه ۱۸ تیر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام من ۱۹خرداد انتقال دادم وخداروشکر مثبت هست الان ک ۱۸تیرهست من درهفته چندبارداری هستم جنین ۳روزه انتقال دادم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۸ تیر ۰( 11 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   لطفا این سوال رو از متخصص زنان سوال بفرمایید

   در تخصص من نیست

 • تصویر کاربر هلنا یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من تو۳۱هفته اکوقلب جنین گرفتم گفتن که سوراخpfoشدهحدود۸میلی درصورتی که دوماه پیش اکوگرفتم ۵خورده ای بود دکتر اکو گفته سوراخ بزرگترشده ASD2گفته میشه آیاpfoهستش یانه آیا این سوراخ میتونه تاپایان بارداری بزرگتر بشه آیا موقع زایمان نیاز به بستری یا دستگاه nicuداره چقدرطول میکشه بعد بارداری بسته بشه توشهرمابیمارستان امکانات بخش نوزدان کمه ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۶ تیر ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب 

   در حال حاضر اگر مشکل دیگری در قلب جنین وجود ندارد خطرناک نیست و اغلب نیاز به nicu نیست باید بعد از تولد نوزاد اکو شود و تعیین تکلیف شود.

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام من درتمام سونو ها و غربالگریها قلب ضربان طبیعی داشت و نرمال بود اما نوزادم که به دنیا امد دچار مشکل جابجایی عروق بزرگ بود و عمل کردیم و متاسفانه در هفت روزگی فت کرد ،حالا اگر دوباره بخواهم باردارشوم چه باید کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 1 سال پیش)

   باسلام و عرض ادب

   راه مشخص و صدرصدی برای پیشگیری از مشکل قلبی در جنین نیست بعض مقالات مصرف اسید فولیک را در بارداری پیشنهاد می کنند 

   حتما کاری که باید بکنید این است که ابتدای هفته 18 بارداری اکو قلب جنین انجام دهید . چون احتمال مشکل قلبی در فرزندان بعدی شما بیشتر از دیگران است.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   آیا انجام اکوی قلب جنین واجب است؟ 

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

 • تصویر کاربر اعظم جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر هفته ششم بارداری سونوی قلب ضربان قلب رو ۸۹گفت اندازه جنین روهم رشدکم داشته دکتر. برام شیاف وفولیک اسید وتقویتی داده میخوام بدونم امید داشته باشم که تغییر کنه من پدرمو تازه از. دست دادم واصلا نمیتونم غذا بخورم ربطی بهم دارن؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   ارتباطی ندارد .بهترین کار تکرار سونو و مصرف داروهای تقویتی ست

 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام خواهرم امروز ده هفته بوده که بارداریش هم آی وی اف بوده سونو که داده گفتن قلب جنین تشکیل نشده آیا باید سقط کنه .منظور از اکو چیه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   باسلام و عرض ادب

   پیشنهاد می کنم در صورت تائید متخصص زنانتان با فاصله یک هفته تا ده روز بعد سونو قلب جنین تکرار شود.ممکن است جنین زنده نباشد و با فاصله زمانی علائم و عوارض در مادر بروز کند 

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخکو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟ 

   علت نشنیدن صدای قلب جنین چیست؟ 

 • تصویر کاربر سپیده سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  آیا مراحل آی وی اف باعث مشکلات قلبی برای جنین میشود
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   در IVFاحتمال بروز مشکل قلبی در جنین بیشتر می شود 

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخکو هستم.

   IVF و نیاز به اکوی قلب جنین 

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

    

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر