درمان تپش قلب در کودکان

درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم

تپش قلب در کودکان یکی از موارد نگران کننده ای است . که والدین با احساس آن در فرزندان خود به ما مراجعه می کنند. در این مقاله در این باره صحبت شده است.

تپش قلب چیست؟

تپش قلب هنگامی اتفاق می افتد که شما احساس کنید. قلب تان به طور نامنظم می زند. ممکن است احساس کنید قلب در حال بالا و پایین شدن است و یا در حالت استراحت سریعتر از حد معمول می زند (بدون ورزش کردن). بعضی اوقات ورزش می تواند باعث ایجاد تپش قلب شود . در این حالت علی رغم قطع ورزش همچنان تپش قلب ادامه دارد.

تپش قلب اغلب نشان دهنده مشكل در سلامتی نيست. به ندرت، تپش قلب می تواند .نشانه ای از یک بیماری جدی مانند کم خونی، مشکلات تیروئید یا آریتمی باشد. (آریتمی ضربان قلب نامنظمی است که در اثر مشکل در سیستم الکتریکی داخلی قلب ایجاد می شود.)

دلایل تپش قلب در کودکان

تپش قلب در کودکان می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود، این عوامل عبارتند از:

دو مورد از شایع ترین دلایل تپش قلب. عدم نوشیدن مایعات کافی به طور منظم و دیگری فعالیت بدنی بدون آمادگی جسمی مناسب می باشد.

علائم و نشانه های تپش قلب کودکان

کودکان کوچکتر ممکن است. نتوانند دقیقاً آنچه را که احساس می کنند توصیف کنند. اگرچه گاهی اوقات آنها می گویند که قلب آنها به سرعت “بوق می زند”.

 

تپش قاب کودکان

اگر کودک شما بدون هیچ علائم دیگری دچار تپش قلب می شود. باید از زمان وقوع تپش قلب و اینکه تحت چه شرایطی اتفاق افتاده یادداشتی ثبت کنید. سپس در یک معاینه منظم با متخصص اطفال صحبت کنید. اگر تپش قلب اغلب اتفاق می افتد و نگران هستید. با پزشک خود تماس بگیرید یا یک قرار ملاقات بگذارید تا موضوع را بررسی کنید.

اگر بتوانید هنگام تپش قلب با گرفتن نبض یا لمس مستقیم قفسه سینه، ضربان قلب کودک خود را بررسی کنید خیلی خوب است. این اطلاعات برای پزشک شما مفید خواهد بود. در مورد چگونگی بررسی ضربان قلب فرزند خود از پزشک متخصص اطفال خود توضیح بخواهید.

همچنین ممکن است پزشک کودک، شما را به یک متخصص قلب کودکان ،پزشکی متخصص در زمینه مشکلات قلبی در کودکان ارجاع دهد. وی ارزیابی کاملی از سلامتی کودک شما از جمله گرفتن سابقه پزشکی و انجام معاینه انجام می دهد. او ممکن است آزمایش های قلب مانند نوار قلب در کودکان ،اکوکاردیوگرام ، تست استرس (روی دوچرخه یا تردمیل) یا به ندرت کاتتریزاسیون قلب را تجویز کند.

علائم تپش قلب

همچنین ممکن است کودک شما مجبور به استفاده از هولتر مانیتورینگ باشد . که ریتم قلب را طی 24 ساعت ضبط می کند. نوع دیگری از مانیتورهایی که ممکن است. پزشک برای کودک شما استفاده کند. ضبط کننده حلقه است که به مدت یک ماه استفاده می شود .اما فقط کودک باید در هنگام تپش قلب دکمه ای را که روی دستگاه ضبط قرار دارد فشار دهد.

بر اساس نتایج این آزمایشات، متخصص قلب و عروق اطفال شما تشخیص می دهد . که کودک شما آریتمی دارد یا خیر.( آریتمی یک ضربان قلب نامنظم است که به دلیل مشکل در سیستم الکتریکی داخلی قلب ایجاد می شود)

اگر خانواده شما سابقه ناهنجاری های قلبی شناخته شده یا مرگ غیرقابل توجیه قبل از 50 سالگی را دارند. (از جمله سندرم مرگ ناگهانی نوزاد) حتماً به پزشک خود بگویید.

تشخیص تپش قلب در کودکان

تشخیص بیماری تپش قلب برای کوکان

شرح حال کامل و معاینه فیزیکی دقیق برای یافتن علت تپش قلب مفید است. اگر کودک همراه با ضربان قلب غش کند. این ممکن است نشان دهنده یک مشکل خطرناک تر ریتم قلب باشد و باید فوراً توسط پزشک ارزیابی شود.

در بیشتر کودکان مبتلا به تپش قلب ساختمان قلب در معاینه طبیعی است. اگر معاینه آنها طبیعی نباشد. بیمار ممکن است از نظر ساختاری، قلبی داشته باشد . که ممکن است باعث تپش قلب شود (به عنوان مثال، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک).

معاینه بدنی همچنین ممکن است . سرنخی از عملکرد قلب را نشان دهد، که ممکن است به شدت با تپش قلب مرتبط باشد.

برای تشخیص مشکل، ثبت ریتم قلب در حالی که بیمار تپش قلب دارد، لازم است. الکتروکاردیوگرام (نوار قلب) در حین مراجعه به مطب ممکن است . اختلال ریتم را نشان ندهد اما به حذف علل ساختاری ایجاد تپش قلب کمک می کند.

مانیتورهای قابل حمل که ریتم قلب خارج از بیمارستان را ضبط می کنند. (مانیتور هولتر) معمولاً بیشترین کمک را برای تشخیص ریتم دارند.اگر علائم در حین ورزش اتفاق بیفتد. ممکن است یک آزمایش ورزشی برای تشخیص بیماری مفید باشد.

چه زمانی پزشک تپش قلب را نگران کننده تشخیص می دهد؟

پزشک کودکان شما عواملی مانند فراوانی و شدت تپش قلب و سابقه پزشکی کودک شما را در نظر می گیرد. در اکثر موارد، هیچ درمانی برای تپش قلب لازم نیست. پزشک شما ممکن است. توصیه های کلی مانند کاهش مصرف نوشیدنی های کافئین دار یا افزایش مصرف مایع را ارائه دهد.

تشخیص تپش قلب

درمان تپش قلب در کودکان

در موارد نادری که یک بیماری قلبی اساسی پیدا شود. یک گزینه درمانی شامل داروها است. گزینه دیگر سوزاندن مسیر غیر طبیعی است. در روش کاتتریزاسیون و با استفاده از گرما یا سرما راهی برای جستجوی مسیر الکتریکی غیر طبیعی در قلب پیدا می کنند. به ندرت، کودکان مبتلا به تپش قلب به ضربان ساز یا دفیبریلاتور قابل کاشت نیاز دارند.

با این حال، فقط تعداد بسیار کمی از کودکان با تپش قلب به این نوع درمان ها نیاز دارند . اکثریت عمده این کودکان با درمان خود کاملا خوب می شوند.

اگر فرزندم دچار تپش قلب شود باید چه کاری انجام دهم؟

مهمترین نکته این است که وحشت نکنید. اولین و مهمترین عمل قبل از هر اقدامی این است که کودک شما چگونه این تپش قلب را تجربه می کند؟

اگر فرزند شما بد حال است و یا تپش قلب قطع نمی شود، که بسیار نادر اتفاق می افتد. سریعاً به دنبال مراقبت پزشکی باشید . فوراً با اورژانس تماس بگیرید و کمک های اولیه جهت احیاء بچه را شروع کنید.

اگر ضربان قلب، به طور غیرطبیعی خیلی سریع باشد، یعنی بیش از 180 ضربان در دقیقه( که این تعداد خیلی سریع است)؛ فرزندتان را به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی ببرید.

شما باید در مورد زمان تپش قلب و در چه شرایطی گزارش ثبت کنید . در این مورد با پزشک کودکان خود صحبت کنید. اگر بتوانید هنگام وقوع تپش قلب با گرفتن نبض یا لمس مستقیم قفسه سینه، ضربان قلب کودک خود را بررسی کنید. این اطلاعات برای پزشک شما مفید خواهد بود.

اگر خانواده شما سابقه ناهنجاری های قلبی شناخته شده یا مرگ غیرقابل توجیه قبل از 50 سالگی را دارند. (از جمله سندرم مرگ ناگهانی نوزاد) حتماً به پزشک خود بگویید.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب اطفال و جنین و فوق تخصص اکوی قلب جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سیدپارسا جمعه ۱۸ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام طپش قلب کودک من ب ۱۶۰ در دقیقه کمی هم بدن گرمه چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۸ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر بطور ثابت ضربان قلب بالاست احتمال مشکل قلبی وجود دارد. پیشنهاد می کنم فرزندتان را یک فوق متخصص قلب اطفال ویزیت کند 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟ 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،دختر ۸ساله و نیمه ی من با قد ۱۳۹ و وزن ۲۵ کیلوگرم حدود یک ماهه که گاهی اوقات از تپش قلب شکایت داره،حس میکنه قلبش محکمتر میزنه،اکو انجام دادیم گفتن خیلی کم افتادگی دریچه داره ،در طول روز مرتب نبضش رو میگیرم زیر ۱۰۰ هست،فقط یکی دو بار ۱۲۰-۱۴۰ بوده در طول دو روز،دکتر آزمایشات کامل نوشتن و انجام دادیم و منتظر جواب هستیم،قبلا دخترم مشکل کم خونی داشت اما چیز خاصی نبود، به نظر شما این تپش ناگهانی مشکل خطرناکی هست؟لطفا راهنمایی بفرمایید برای رفع این حالت چکار کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید اگر ازمایشات نرمال بود فرزندتان نیاز به بررسی قلبی دارد

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه 

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام دخترم هفت سالش هست‌ و حس می‌کنيم ثپش قلب داره ضربان در يک دقیقه چند تا باید باشه و از چه تعداد به بالا تپش قلب حساب میشه و آیا خطرناک میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   تعداد ضربان قلب در این سن در زمان استراحت تا ۱۲۰ در دقیقه و در زمان ورزش و فعالیت تا ۱۸۰-۱۹۰هم نرمال در نظر گرفته می شود

 • تصویر کاربر ماهان دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام پسرم ۷ ساله عمل لوزه داشت که دکتر بهمون گفت تپش قلبش بالاست وبه دکتر اطفال وبعد به دکتر قلب مراجعه کردیم که گفته شده تپش قلب داره کیه صدای اضافه شنیده میشه ...پسرم یه فرد فعال و شیطون و تا الان مشکل تنفسی نداشته ولی شبها تو خواب حرکت زیاد داره برای همین بد خوابی دورشو عمل کردیم که هنوز این بد خوابی داره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   من متوجه سوال شما نشدم

 • تصویر کاربر عباس جمعه ۱۱ تیر ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتروقتی دستگاه هولتروصل باشد به بچه وسرماخودگی هم داشته باشدودارو هم استفاده کندتعصیردارد.درجواب آراتیمی قلبی بچه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۱ تیر ۰( 4 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   بله دقت کار کم می شود

 • تصویر کاربر عباس جمعه ۱۱ تیر ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید آقای دکترپسره ۷ ساله دارم الان حدوددوساله.که تپش قلب پیداکرده وشب ادراری داشت بردم و کاربردی دار نوشته یکماه استفاده کردم ماه دوم یه اسپری نوشته بوداولی را استفاده کردم دومی راکه شروع کردم تپش قلب گرفت و ادامه پیدا کرد.الان بردم پیش دکتر قلب اطفال همه ی نوار.اکو.گرفت گفت سالمه ولی توصیه دستگاه هولترکردوصل کردم میگه آریتمی قلب داره البته توی آزمایش قبلیش نشون داده تیدورئدش بالاس خیلی نگرانم باتشکرفراوان خیلی بزرگوارید.میشه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۱ تیر ۰( 4 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   شما تمام مراحل برای تشخیص را انجام داده اید اگر برای اقدام درمانی راهنمایی می خواهید باید به یک متخصص الکتروفیرزیولویست قلب اطفال مراجعه بفرمایید که من اساتید بیمارستان قلب شهید رجادد آقایان دکتر خورگامی و آقای دکتر دلیلی رو پیشنهاد می کنم 

 • تصویر کاربر پرنیا چهارشنبه ۹ تیر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام روزتون بخیر نوزادی پنج ماه با وزن شش کیلو گرم دارم که
  Pdaقلبی دارند برای اکو پیش دکتر حسام دانش آموز فوق تخصص قلب اطفال بردم که گفتند هنوز برای آنژیو و بستن رگ اضافی زود است و گفتند نوزادم تپش قلب دارند ولی مهم نیست
  نظر شما چیست
  پسرم هم کولیک داره و هم رفلکس امکان داره به خاطر اینها تپش داشت باشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۹ تیر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   تپش قلب ناشی از کولیک فقد در زمان درد کولیکی وجود دارد

   پیشنهاد می کنم جهت بستن PDA  به بیمارستان شهید رجایی آقای دکتر جعفری مراجعه بفرمایید روزهای شنبه عصر درمانگاه دارند

 • تصویر کاربر علوان یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام ،آقا دکتر دخترم حدود چهارسالشه ولی رشد غیر طبیعی و کمه جثه اش کوچیکه بهش نمیاد چهار سالش باشه بچه ارومیه اهل جنب جوش زیاد نیست ولی ضربان قلبش خیلی میزنه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد.ولی پیشنهاد می کنم قرزندتان را یک متخصص اطفال ویزیت کند اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم دارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر Sahar سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید اقای دکتر.برادرم ۷ سالشه و حدود ۱۰ روزی هست که درد در قفسه سینش داره و غذا و اب بازور میخوره و از نظر اندام خیلی لاغره و خیلی بد غذا خیلی غذا کم میخوره ما به پزشک مراجعه کردیم و ازش اندوسکوپی و اکو و نوار قلب گرفتن که جواب اندوسکوپی التهاب شدید معده بود و جواب اکو و نوار قلب گفتن که سوراخ در قلبش وجود داره و اینکه اریتمی داره نباید ورزشای سنگین بکنه یا اینکه به قفسه سینش ضربه بخوره ولی ایشون هیچ داروی تجوز نکردن میخواستم بدونم این بیماری با بالا رفتن سنش بدتر میشه؟؟اونایی که این بیماریو دارن با بالا رفتن سنشون بیماریشون تشدید میشه یا درمان میشه ؟ و اینکه چندتا از خواهر و برادرای پدرم در کودکی فوت کردن ولی به گفته مادر بزرگم میگفت بر اثر سرخک یا ابله بوده فوت کردن
  ممنون میشم راجب خطرات و درمانش راهنمایی کنید واقعا استرس بدی به جون کل خانوادمون انداخته
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   لطفا گزارش اکو برادرتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم

 • تصویر کاربر علی شنبه ۸ خرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  با سلام وعرض ادب واحترام خدمت شما
  پسرم سیزده سالشه،چهار سال پیش وقتی دیدم با کمترین فعالیت لباش کبود میشه. پیش متخصص قلب بردم ایشان نوار واکو قلب گرفت .بعد ازبررسی فرمودند که مشکلی نداره،ولی دو روزه میگه انگار رگ قلبم میگیره و نمیتونم نفس عمیق بکشم واحساس درد دارم،تعداد ضربانش صدوچهاربود البته یک ساعت بعد ازدوچرخه سواری.خواستم ببینم موضوع جدیه یااینکه یه نوع اسپاسمه.اگه اینطوره باید چیکار کنم.ممنون میشم پاسخ بدید،
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۸ خرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد.ولی پیشنهاد می کنم قرزندتان را یک متخصص اطفال ویزیت کند اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت مجدد قلب اطفال انجام شود.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر