درمان تپش قلب در کودکان

درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم

تپش قلب در کودکان یکی از موارد نگران کننده ای است . که والدین با احساس آن در فرزندان خود به ما مراجعه می کنند. در این مقاله در این باره صحبت شده است.

تپش قلب چیست؟

تپش قلب هنگامی اتفاق می افتد که شما احساس کنید. قلب تان به طور نامنظم می زند. ممکن است احساس کنید قلب در حال بالا و پایین شدن است و یا در حالت استراحت سریعتر از حد معمول می زند (بدون ورزش کردن). بعضی اوقات ورزش می تواند باعث ایجاد تپش قلب شود . در این حالت علی رغم قطع ورزش همچنان تپش قلب ادامه دارد.

تپش قلب اغلب نشان دهنده مشكل در سلامتی نيست. به ندرت، تپش قلب می تواند .نشانه ای از یک بیماری جدی مانند کم خونی، مشکلات تیروئید یا آریتمی باشد. (آریتمی ضربان قلب نامنظمی است که در اثر مشکل در سیستم الکتریکی داخلی قلب ایجاد می شود.)

دلایل تپش قلب در کودکان

تپش قلب در کودکان می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود، این عوامل عبارتند از:

دو مورد از شایع ترین دلایل تپش قلب. عدم نوشیدن مایعات کافی به طور منظم و دیگری فعالیت بدنی بدون آمادگی جسمی مناسب می باشد.

علائم و نشانه های تپش قلب کودکان

کودکان کوچکتر ممکن است. نتوانند دقیقاً آنچه را که احساس می کنند توصیف کنند. اگرچه گاهی اوقات آنها می گویند که قلب آنها به سرعت “بوق می زند”.

 

تپش قاب کودکان

اگر کودک شما بدون هیچ علائم دیگری دچار تپش قلب می شود. باید از زمان وقوع تپش قلب و اینکه تحت چه شرایطی اتفاق افتاده یادداشتی ثبت کنید. سپس در یک معاینه منظم با متخصص اطفال صحبت کنید. اگر تپش قلب اغلب اتفاق می افتد و نگران هستید. با پزشک خود تماس بگیرید یا یک قرار ملاقات بگذارید تا موضوع را بررسی کنید.

اگر بتوانید هنگام تپش قلب با گرفتن نبض یا لمس مستقیم قفسه سینه، ضربان قلب کودک خود را بررسی کنید خیلی خوب است. این اطلاعات برای پزشک شما مفید خواهد بود. در مورد چگونگی بررسی ضربان قلب فرزند خود از پزشک متخصص اطفال خود توضیح بخواهید.

همچنین ممکن است پزشک کودک، شما را به یک متخصص قلب کودکان ،پزشکی متخصص در زمینه مشکلات قلبی در کودکان ارجاع دهد. وی ارزیابی کاملی از سلامتی کودک شما از جمله گرفتن سابقه پزشکی و انجام معاینه انجام می دهد. او ممکن است آزمایش های قلب مانند نوار قلب در کودکان ،اکوکاردیوگرام ، تست استرس (روی دوچرخه یا تردمیل) یا به ندرت کاتتریزاسیون قلب را تجویز کند.

علائم تپش قلب

همچنین ممکن است کودک شما مجبور به استفاده از هولتر مانیتورینگ باشد . که ریتم قلب را طی 24 ساعت ضبط می کند. نوع دیگری از مانیتورهایی که ممکن است. پزشک برای کودک شما استفاده کند. ضبط کننده حلقه است که به مدت یک ماه استفاده می شود .اما فقط کودک باید در هنگام تپش قلب دکمه ای را که روی دستگاه ضبط قرار دارد فشار دهد.

بر اساس نتایج این آزمایشات، متخصص قلب و عروق اطفال شما تشخیص می دهد . که کودک شما آریتمی دارد یا خیر.( آریتمی یک ضربان قلب نامنظم است که به دلیل مشکل در سیستم الکتریکی داخلی قلب ایجاد می شود)

اگر خانواده شما سابقه ناهنجاری های قلبی شناخته شده یا مرگ غیرقابل توجیه قبل از 50 سالگی را دارند. (از جمله سندرم مرگ ناگهانی نوزاد) حتماً به پزشک خود بگویید.

تشخیص تپش قلب در کودکان

تشخیص بیماری تپش قلب برای کوکان

شرح حال کامل و معاینه فیزیکی دقیق برای یافتن علت تپش قلب مفید است. اگر کودک همراه با ضربان قلب غش کند. این ممکن است نشان دهنده یک مشکل خطرناک تر ریتم قلب باشد و باید فوراً توسط پزشک ارزیابی شود.

در بیشتر کودکان مبتلا به تپش قلب ساختمان قلب در معاینه طبیعی است. اگر معاینه آنها طبیعی نباشد. بیمار ممکن است از نظر ساختاری، قلبی داشته باشد . که ممکن است باعث تپش قلب شود (به عنوان مثال، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک).

معاینه بدنی همچنین ممکن است . سرنخی از عملکرد قلب را نشان دهد، که ممکن است به شدت با تپش قلب مرتبط باشد.

برای تشخیص مشکل، ثبت ریتم قلب در حالی که بیمار تپش قلب دارد، لازم است. الکتروکاردیوگرام (نوار قلب) در حین مراجعه به مطب ممکن است . اختلال ریتم را نشان ندهد اما به حذف علل ساختاری ایجاد تپش قلب کمک می کند.

مانیتورهای قابل حمل که ریتم قلب خارج از بیمارستان را ضبط می کنند. (مانیتور هولتر) معمولاً بیشترین کمک را برای تشخیص ریتم دارند.اگر علائم در حین ورزش اتفاق بیفتد. ممکن است یک آزمایش ورزشی برای تشخیص بیماری مفید باشد.

چه زمانی پزشک تپش قلب را نگران کننده تشخیص می دهد؟

پزشک کودکان شما عواملی مانند فراوانی و شدت تپش قلب و سابقه پزشکی کودک شما را در نظر می گیرد. در اکثر موارد، هیچ درمانی برای تپش قلب لازم نیست. پزشک شما ممکن است. توصیه های کلی مانند کاهش مصرف نوشیدنی های کافئین دار یا افزایش مصرف مایع را ارائه دهد.

تشخیص تپش قلب

درمان تپش قلب در کودکان

در موارد نادری که یک بیماری قلبی اساسی پیدا شود. یک گزینه درمانی شامل داروها است. گزینه دیگر سوزاندن مسیر غیر طبیعی است. در روش کاتتریزاسیون و با استفاده از گرما یا سرما راهی برای جستجوی مسیر الکتریکی غیر طبیعی در قلب پیدا می کنند. به ندرت، کودکان مبتلا به تپش قلب به ضربان ساز یا دفیبریلاتور قابل کاشت نیاز دارند.

با این حال، فقط تعداد بسیار کمی از کودکان با تپش قلب به این نوع درمان ها نیاز دارند . اکثریت عمده این کودکان با درمان خود کاملا خوب می شوند.

اگر فرزندم دچار تپش قلب شود باید چه کاری انجام دهم؟

مهمترین نکته این است که وحشت نکنید. اولین و مهمترین عمل قبل از هر اقدامی این است که کودک شما چگونه این تپش قلب را تجربه می کند؟

اگر فرزند شما بد حال است و یا تپش قلب قطع نمی شود، که بسیار نادر اتفاق می افتد. سریعاً به دنبال مراقبت پزشکی باشید . فوراً با اورژانس تماس بگیرید و کمک های اولیه جهت احیاء بچه را شروع کنید.

اگر ضربان قلب، به طور غیرطبیعی خیلی سریع باشد، یعنی بیش از 180 ضربان در دقیقه( که این تعداد خیلی سریع است)؛ فرزندتان را به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی ببرید.

شما باید در مورد زمان تپش قلب و در چه شرایطی گزارش ثبت کنید . در این مورد با پزشک کودکان خود صحبت کنید. اگر بتوانید هنگام وقوع تپش قلب با گرفتن نبض یا لمس مستقیم قفسه سینه، ضربان قلب کودک خود را بررسی کنید. این اطلاعات برای پزشک شما مفید خواهد بود.

اگر خانواده شما سابقه ناهنجاری های قلبی شناخته شده یا مرگ غیرقابل توجیه قبل از 50 سالگی را دارند. (از جمله سندرم مرگ ناگهانی نوزاد) حتماً به پزشک خود بگویید.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب اطفال و جنین و فوق تخصص اکوی قلب جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زینب شنبه ۲۴ مهر ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  گاهی موارد تپش قلبش بشدت میره بالا و گاهی نامنظم میزنه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۴ مهر ۰( 4 روز پیش)

   سلام 

   لطفا سوالتان را مجدد کامل مطرح بفرمایید 

 • تصویر کاربر تانیا پنجشنبه ۲۲ مهر ۰( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  دخترم هفت سالشه و گاهی اوقات تپش قلب میگیره و به فول خودش قلبش تند تند میزنه البته بلید بگم دخترم خیلی هیجانی و استرسی هست و خیلی بیخودی حرص میخوره نمیدونم مال این میشه یا نه تا حالا هم مشگل دیگه ای نداشته یکبار نبضش رو گرفتم ۱۴۵تا بود لطفا راهنماییم کنید خیلی خیلی ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۲ مهر ۰( 6 روز پیش)

   سلام و عرض ادب

   با توجه به شرح حالی که فرمودید . اگر تعداد ضربان قلب فرزندتان در حالت استراحت و بدون استرس بیش از 120 ضربان در دقیقه است یا اگر بطور ناگهانی شروع یا قطع می شود باید فرزند شما با شک به مشکل قلبی توسط فوق تخصص قلب اطفال ویزیت و بررسی شود.

   لطفا مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

 • تصویر کاربر مهسا دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دختر من ۹سالشه امسال می‌ره سوم دبستان آقا ی دکتر دخترم خیلی تپش قلب داره و همیشه قلبش تند میزنه خیلی هم میترسه و من نگرانش هستم خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید از اصفهان
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   با توجه به شرح حالی که فرمودید . اگر تعداد ضربان قلب فرزندتان در حالت استراحت بیش از 120 ضربان در دقیقه است یا اگر بطور ناگهانی شروع یا قطع می شود باید فرزند شما با شک به مشکل قلبی توسط فوق تخصص قلب اطفال ویزیت و بررسی شود.

   لطفا مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

 • تصویر کاربر مائده سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید من دخترم ده ساله هست الا ن نزدیک یک سال تپش قلب داره وپارسال هم دکتر بردم براش اکو انجام داد گفتن سالمه مشکل نداره الان چند روز ی هست دائم تپش قلب داره بطوری که خودش هم اذیت میشه خیلی نگرانم راهنمایی بفرمایید چکار کنم : از گرگان پیام میدم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   با توجه به شرح حالی که فرمودید . اگر تعداد ضربان قلب فرزندتان در حالت استراحت بیش از 120 ضربان در دقیقه است یا اگر بطور ناگهانی شروع یا قطع می شود باید فرزند شما با شک به مشکل قلبی توسط فوق تخصص قلب اطفال ویزیت و بررسی شود.اگر در اکو و نوار قلب  مشکلی نباشد در این موارد هولتر ضربان قلب انجام می شود که 24 تا 48 ساعت توسط دستگاه کوچک و مخصوصی ضربان قلب بیمار ثبت می شود.

   لطفا مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   نوار قلب در کودکان چه زمانی تجویز می شود؟

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام پسری ۷ساله دارم که یک ساله متوجه شدم که بعضی وقتها قلبش تندتندمی زندطوری که خودش بهم اطلاع می دهدوقتی دستم را وی قفسه سینه اش میگیرم خیلی تندتندمی زندطوری کم کم به حالت عادی برمی گرددویکباربه بیمارستان رفتم اونجااکوگرفتن سالم بودومشکلی نداشت امشب موقع خواب دوباره طپش شروع شدوبعدبه حالت عادی برگشت خیلی نگرانم چکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   با توجه به شرح حالی که فرمودید .باید فرزند شما با شک به مشکل قلبی باید توسط فوق تخصص قلب اطفال ویزیت و بررسی شود.بهترین مرکز جهت مراجعه بیمارستان قلب شهید رجایی تهران نزد آقای دکتر محمد رفیع خورگامی ست.

   مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام دخترم ۷ساله شه همیشه قلبش محکم میزنه وهیچ مشکلی نداره فقط قلبش محکم میزنه نبزش گرفتم در یک دقیقه ۸۵تا بود ممنون میشم از راهنمایی تون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 4 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   با توجه به شرح حالی که فرمودید .این تعداد ضربان قلب نرمال است . اگر فرزندتان لاغر است لمس حرکات قلب از روی پوست قفسه سینه نرمال است.

   مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

 • تصویر کاربر mina شنبه ۱۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام دختر من ۱۲ سالشه چاقه و به آسم کودکان میتلاست والرژی به بو داره لتیزن مصرف میکنه و اسپری سالبوتامول خیلی کم
  با دستگاه فشار سنج دیجیتال فشارشو تو خونه گرفتیم روی دستگاه علامت ضربان نامنظم قلب اومد و من شوکه شدم بعد نیم ساعت مجدد گرفتیم خوب بود هفته بعد مجدد گرفتیم مجدد همون علامت ضربان نامنظم قلب روی دستگاه ظاهر شد فشارش هردوبار ۱۲ بود ضربان قلبش یادم نیست ولی فکر می کنم هشتادو خوردی بود
  حالا میخواستم بدونم این طبیعیه یا نه چون ماهمه فشارمونو چک کردیم ولی واسه ما این علامت نیومد
  یه مدت رژیم داشت وزن کم کرد ولی مجددا چاق تر شد. از زمان رژیمش ۱۵ کیلو وزن اضافه کرد قدش ۱۷۰ سانتیمتر و وزنش ۸۳ کیلو
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   مشکلات ضربان قلب رو باید با گرفتن نوار قلب مشخص کرد پیشنهاد می کنم یک نوار قلب گرفته به پزشک نشان دهید

 • تصویر کاربر احمد جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام دخترم 6سالشه یکی دوماه دخترم قلبش شدید و محکم میزنه همیشه نیست اما وقتی میزنه خیلی محکمه ،تعداد ضربان در یک دقیقه 115تا میشه وزنش 17کیلو ،دلواپسم کرده دکترم نبردمش خواستم راهنمایی ام کنید سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   باسلام و عرض ادب

   فرزندتان باید توسط یک متخصص اطفال ویزیت شود اگر مشکوک به مشکل قلبی شدند توسط فوق تخصص قلب اطفال ویزیت شود

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

    

 • تصویر کاربر فراهانی شنبه ۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام
  من یک دختر ۷ ساله دارم که زمان فعالیت و دویدن تپش قلب بیش از اندازه دارد . به دکتر قلب مراجعه کردم و نوار قلب و اکو انجام دادم که هیچ مشکلی نبود ‌ اما قند خون پایین دارد به طوری که گاهی بیهوش می شود و همینطور کم خونی ممکن ادامه مسیر درمان را راهنمایی کنید . آزمایش های لازم رو هم انجام دادم
  بزرگواری می فرمایید اگر راهنمایی بفرمایید . خودش خیلی بابت این تپش ناراحت و میگه دوست دارم بدوم اما تپش نمیزاره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۶ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   با توجه به شرح حالی که فرمودید احتمالا  علت تپش قلب  فرزندتان بیماری افت قند و کم خونی اوست. جهت افت قند به یک فوق تخصص غدد اطفال مراجعه بفرمایید و برای کم خونی هم باید درمان لازم تحت نظر پزشک اطفال انجام شود.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

 • تصویر کاربر نهال پنجشنبه ۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید
  دخترم ۵سالشه از همان اوایل تولد کم خون بود ونسبت به باقالی حساسیت داشت وعلایم مختلفی داشت احساس میکنم ضربان قلب تندی نسبت به بقیه بچه ها داردچند وقتی است که سردرد دارد دکتر اطفال برایش آزیترومایسین وداروی تقویتی تجویز کرده ولی در ریتم قلبش تاثیر نداردبه نظرتان باید چکار کنم خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۴ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   تعداد ضربان قلب در سنین مختلف متفاوت است اگر ضربان قلب فرزندتان در حالت استراحت بیش از 120 ضربان در دقیقه و در هنگام فعالیت شدید و بازی بیش از 170 ضربان در دقیقه است باید توسط فوق تخصص قلب اطفال ویزیت و بررسی شود.

   مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر