کبودی در کودکان

سیانوز قلبی در کودکان

سیانوز قلبی در کودکان یا همان کبودی، یکی از علائم بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک می باشد که در بین مردم این بیماری بیشتر با همان نام سیانوز قلبی شناخته می شود. دراین مقاله به طور کامل در این رابطه صحبت شده است.

بیماری سیانوز قلبی چیست؟

بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک نوعی بیماری است که از بدو تولد وجود دارد. بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک باعث کمبود اکسیژن در خون می شود. علامت شایع آن، پوست به رنگ مایل به آبی است که سیانوز نامیده می شود. به دلیل شایع بودن این علامت، مردم این بیماری را اصولا با اسم سیانوز قلبی در کودکان می شناسند.

مطلب مرتبط انواع بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

چندین نقص مادرزادی می توانند باعث این نوع بیماری قلبی شوند، از جمله:

در بسیاری از موارد، اگر فقط یک نقص وجود داشته باشد، سیانوز قلبی در کودکان ایجاد نمی شود. اغلب بیش از یک نقص در بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک وجود دارد.

متخصصان قلب اطفال از تست های تصویربرداری برای تأیید وجود نقصی که منجر به این بیماری قلبی می شود، استفاده می کنند. این موارد شامل تصویر برداری از قفسه سینه با اشعه ایکس و اکوی قلب می باشد. 

داروهایی می توانند به تسکین علائم سیانوز کمک کنند. در نهایت، بیشتر نوزادان برای اصلاح نقایص ایجاد کننده بیماری نیاز به جراحی دارند که موفقیت جراحی به شدت نقص بستگی دارد.

مرتبط انواع بیماری قلبی مادرزادی در نوزادان

سیانوز نوزاد

عوامل خطر برای بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک

در بسیاری از موارد، یک نوزاد مبتلا به این بیماری، همراه با یک عامل ژنتیکی متولد می شود. هنگامی که سابقه خانوادگی بیماری های قلبی مادرزادی وجود دارد، نوزاد بیشتر در معرض خطر بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک می باشد. 

سندرم های ژنتیکی خاصی می توانند با نقایصی همراه باشند که باعث سیانوز قلبی در کودکان می شود. این بیماری ها شامل موارد زیر است:

در برخی موارد، عوامل بیرونی می توانند باعث این بیماری شوند. اگر یک زن باردار در معرض مواد شیمیایی سمی یا داروهای خاص باشد، ممکن است نوزاد او بیشتر در معرض نقص قلبی باشد. 

عفونت در دوران بارداری نیز عاملی برای ایجاد این نقص می باشد. دیابت بارداری با کنترل ضعیف نیز می تواند منجر به خطر بالاتر ابتلا به بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک در نوزاد شود.

سیانوز شیرخوار

نقایصی که باعث بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک می شوند

بسیاری از نقایص فیزیکی در قلب می توانند باعث سیانوز قلبی در کودکان شوند. برخی از نوزادان ممکن است با نقص های زیادی به دنیا بیایند. دلایل شایع آن می تواند شامل موارد زیر باشد:

تترالوژی فالوت

تترالوژی فالوت شایع ترین علت بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک است که ترکیبی از چهار نقص مختلف می باشد. تترالوژی فالوت شامل موارد زیر است:

نقص ها منجر می شوند که خون اکسیژن دار و خون بدون اکسیژن با هم مخلوط شده و در سراسر بدن پمپ گردد.

جابجایی عروق بزرگ

در نوزادان مبتلا به جابجایی عروق بزرگ، دریچه های ریوی و آئورت با شریان های خود تغییر وضعیت داده اند. این حالت منجر به انتقال خون با اکسیژن کم، از طریق آئورت به بقیه بدن می شود. این خون در واقع باید از طریق شریان ریوی به ریه ها برود.

آترزی دریچه ی تریکوسپید یا سه لتی

در این نقص، دریچه سه لتی قلب به طور غیر طبیعی رشد کرده یا به طور کامل از بین رفته است. این امر باعث اختلال در جریان طبیعی خون می شود. در نتیجه خون با اکسیژن کم به بدن منتقل می شود.

اتصال کاملا غیرطبیعی وریدهای ریوی

این حالت زمانی اتفاق می افتد که ورید هایی که خون با اکسیژن بالا از ریه ها به قلب می رسانند، به دهلیز راست متصل شوند. در حالت عادی این وریدها باید به دهلیز چپ متصل شوند. این نقص ممکن است با انسداد این وریدها بین ریه ها و قلب همراه باشد.

کبودی دست یکی از علائم بیماری سیانوز

علائم سیانوز قلبی در کودکان

همانطور که قبلا گفته شد علامت کلاسیک و ملموس این بیماری مادرزادی قلب، سیانوز یا رنگ آبی و کبود پوست است. این حالت اغلب در لب ها، انگشتان دست پا یا انگشتان رخ می دهد. یکی دیگر از علائم شایع آن، دشواری در تنفس به ویژه پس از فعالیت بدنی می باشد.

در برخی کودکان ممکن است سطح اکسیژن بسیار پایین بیاید. در نتیجه، آن ها مضطرب می شوند، پوستشان آبی می گردد و ممکن است بیش از حد نفس بکشند.

سایر علائم بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک دقیقاً به نقص فیزیکی بستگی دارد که در ادامه آورده شده است.

علائم تترالوژی فالوت

علائم جابجایی عروق بزرگ

علائم آترزی دریچه تریکوسپید یا سه لتی

علائم اتصال کاملا غیرطبیعی وریدهای ریوی بدون انسداد

علائم اتصال کاملا غیرطبیعی وریدهای ریوی با انسداد

تشخیص بیماری سیانوز قلبی

تشخیص بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک

علائمی مانند سیانوز، ضربان قلب سریع و صداهای غیرطبیعی قلب می تواند پزشک کودک را به وجود نقص قلبی سوق دهد. مشاهده علائم برای تشخیص کافی نیست. برای تشخیص وجود کدام نقص، پزشک کودک برای تأیید تشخیص از تست هایی استفاده می کند.

با عکس از قفسه سینه با اشعه ایکس، قلب و محل قرارگیری وریدها و شریان ها نشان داده می شود. برای به دست آوردن تصویر دیگری از قلب، ممکن است پزشک کودک، انجام اکوکاردیوگرافی را توصیه کند. 

کاتتریزاسیون قلبی یک تست تهاجمی می باشد که اغلب برای بررسی فضای داخلی قلب لازم است. این تست شامل انتقال یک لوله کوچک یا کاتتر به داخل قلب از کشاله ران یا بازو است.

درمان بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک

درمان سیانوز قلبی در کودکان بسته به شدت علائم ممکن است لازم باشد یا نباشد. در بسیاری از موارد، در نهایت انجام جراحی برای اصلاح نقایص فیزیکی قلب ضروری است.

هنگامی که نقص بسیار خطرناک باشد، ممکن است نیاز به عمل جراحی سریع پس از تولد باشد. در موارد دیگر، جراحی می تواند تا بزرگتر شدن کودک به تأخیر بیفتد. گاهی اوقات، بیش از یک عمل جراحی لازم است.

اگر جراحی به تأخیر بیفتد، ممکن است به کودک داروهایی برای درمان بیماری داده شود. داروها می توانند به موارد زیر کمک کنند:

 • دفع مایعات اضافی از بدن
 • پمپاژ بهتر قلب
 • باز نگه داشتن عروق خونی
 • تنظیم ریتم های غیر طبیعی قلب

اطلاعات لازم درباره ی کودکان مبتلا به بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک بر اساس شدت نقص زمینه ای متفاوت است. در موارد خفیف، کودک ممکن است با حداقل داروها یا سایر درمان ها بتواند یک سبک زندگی عادی داشته باشد.

موارد شدیدتر نیاز به جراحی دارند. پزشک کودک در زمینه بهترین روش درمانی برای کودک شما تلاش خواهد کرد. آن ها می توانند در مورد نیاز های کودک شما و در صورت نیاز به اقدامات بعدی با شما صحبت کنند.

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب جنین و اطفال

جهت مطالعه بیشتر می توانید به منابع زیر مراجعه بفرمایید.

https://www.cincinnatichildrens.org/health/c/cyanosis

https://www.childrenshospital.org/conditions-and-treatments/conditions/c/cyanosis

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صابر شنبه ۲۷ اسفند ۱( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسر من ۲۷ روزشه یه هفته بعد از تولد گفتن قلبش مشکل داره و توبیمارستان قلب وعروق شهید رجایی تهران بستری شد و آنژیو کردن و مرخص شد والان دارو میخوره آیا میتونم بهش قطره آ+د بدم؟ هم شربت نفخ؟ هم اینکه دور دهنش کبود میشه؟ آیا عادیه یا ببرم دکتر؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۷ اسفند ۱( 6 روز پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً سوال خود را از پزشک معالج سوال بفرمایید 

 • تصویر کاربر مژده پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ایا با تقویت کردن امکان رشد دوباره جنین ممکنه باید چیکار کنم ممنون میشم جواب بدین خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱( 1 ماه پیش)

   باسلام و عرض ادب 

   بعضی دارو ها مثل اسید فولیک از ایجاد مشکلات قلبی جلوگیری می کند که این را خود متخصصین زنان تجویز می کنند.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   علت نشنیدن صدای قلب جنین چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   علت تشکیل نشدن قلب جنین در دوران بارداری چیست؟

   قلب جنین در چند هفتگی تشکیل میشود؟

 • تصویر کاربر آوینانیکخواه جمعه ۷ بهمن ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام دخترم ۲ سالشه سندروم داون مشکالات قلبی شدیدی داره که غیر قابل درمان الان پاهاش خیلی شدید ورم کرده چکار کنم شانت عملش از کار افتاده چکار کنم که ورم پاهاش خوب بشه ایا قابل درمان هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۷ بهمن ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   با توجه به شرح حالی که فرمودید پیشنهاد می کنم سریعا به پزشک معالج مراجعه بفرمایید 

 • تصویر کاربر مادر یکشنبه ۲۵ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  با سلام
  نوزاد ٥٠ روزه ام يهو تب كرد بردم بيمارستان اسكن كردن گفتن برونشيته راهكار و درمانش چيه
  گاهي اوقات دور لبش كبود. ميشه
  چكار كنم زود خوب بشه
  براش ميمونه برونشيتش؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۵ دی ۱( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   سوالتون رو از یک متخصص اطفال بپرسید.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سیانوز قلبی در کودکان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۴ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،خسته نباشید،،دخترم یکسالشه،چهارروز بعدازتولدش آنژیو کردن،سیانوز هم داره،میخواستم ببینم سیانوز یعنی رگ آئورت تشکیل نشده یا کلا رگ تشکیل شده ولی جابجاشده،،وهم اینکه ایا دخترمو دوبارعمل میکنن؟؟دکترش بهم چندبارگفته عمله بسیارسختیه،ومن هرروز بااسترسه فراوون دارم دست وپنجه نرم میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۴ دی ۱( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر ملیحه یکشنبه ۴ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما آقای دکتر من دخترم دوسالش است مبتلا به بیماری قلبی tof است که دکتورش گفته باید عمل بشه یک عمل خیلی سخت هم پیش رو داره اما من قادر به انجام عمل دخترم نیستم بنابر هزينه خیلی زیادی که داره آیا دخترم میتونه بدون عمل جراحی ادامه زندگی اش سپری کند
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۴ دی ۱( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   متاسفانه بیمار با این نوع بیماری قلبی بدون عمل جراحی عمر طولانی نخواهد داشت 

 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۱ دی ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام ،دخترم ده ماهشه هست،ازموقع تولد صدااضافه از قلبش شنیده شود گفتن تا دوماهگی صبر کنید شاید بسته شود ولی دوباره ما سه ماهگی اکوانجام دادیم بسته نشده بود گفتن قرص فورمازماید استفاده کن باآنژیوگرافی ببندیمش متأسفانه تاالان هم بسته نشده دکترش میگه سوراخ بزرگ هست فشارریه هم بالا باید جراحی باز شود باآنژیوبسته نمیشه،باچندتا دکتر مشورت کردیم بعضی میگن شاید باآنژیو بسته شود نمی‌دونم چکارکنم آنژیو روانجام دهم یا جراحی باز ؟ممنون میشم اگر راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۹ آذر ۱( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   پیشنهاد می کنم فرزندتان را به بیمارستان قلب شهید رجایی تهران نزد آقای دکتر جعفری ببرید اگر قابل بستن با آنژیوگرافی باشد ایشان می توانند این کار را انجام بدهند اگر قابل بستن با آنژیوگرافی نباشد به جراح اطفال معرفی می کنند

   البته اگر بشود این سوراخ را با آنژیوگرافی بست خطر آن خیلی کمتر است

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سوراخ بودن قلب نوزاد ASD چقدرخطرناک است؟ 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

  2. تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۳۰ آذر ۱( 3 ماه پیش)
   پیش دکتر احسان آقایی که درمرکزطبی کودکان وپیش دکتر عباس زاده که در بیمارستان شهید رجایی هستن ،بردم ،نظرات ایشان این هست به دلیل نداشتن لبه در سوراخ امکان بسته شدن باآتژیوده درصد هست
  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱ دی ۱( 3 ماه پیش)

   با سلام 

   پس با این شرح حالی که فرمودید چاره ای جز جراحی نیست 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ویهان سه شنبه ۲۹ آذر ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیربرادرزاده سه ماهم به خاطرعفونتریه وسرماخوردگی بستری شد.که گفتن ریه صددرصددرگیرشده .اماپس ازتجویز آمپول کلیه وروده ازکارافتادن ودرنهایت ایست قلبی کرد.دکترها دلیل فوت رو سیانوز تشخیص دادنخواستم بپرسم آیا تشخیص صحیح بوده چون قبل ازاین بچه هیچ مشکلی نداشت
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۹ آذر ۱( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   این سوال را از پزشک معالج سوال بفرمایید 

   چون من در جریان کامل مشکل بیماری نیستم نظری ندارم 

 • تصویر کاربر صدرا چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام.
  پسرم هشت ماهه
  چندوقت یکبار زبونش سیاه میشه مخصوصا زمانی که انارمیخوره
  یا قطره آهن و مولتی که بهبهش میدم بیشتر میشه؟
  علت چیه؟ممکنه از قلبش باشه؟
  آماده میخوره لبش هم سیاه میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۵ آبان ۱( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است 

 • تصویر کاربر Moo پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  ببخشید بچمون ۴۰ روزشه ؛تو این ۴۰ روز دو سه بار که حمومش کردیم موقع حموم کردن بچه رو رو دستمون قرار دادیم رو به شکمش طوریکه سرش رو به پایین بوده که متوجه شدیم دست ها و پاهاش سیاه میشه ،یکی دوبار هم موقعی که آروغش رو گرفتیم تو همین پوزیشن قرارش دادیم دادیم همین اتفاق افتاد به نظرتون دلیلش چی میتونه باشه؟ببریمش دکتر ؟چه دکتری؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱( 6 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر