برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481
سوراخ قلب اطفال

سوراخ قلب کودکان چقدر خطرناک است؟

سوراخ قلب کودکان ، وی اس دسVSD شایعترین نقص مادر زادی قلبی ست.این سوراخ ها اغلب درمان پذیر هستند. در این مقاله بر آن شدم تا این نقص شایع قلبی را بطور کامل معرفی کنم در مقالات بعدی روش درمان توضیح داده خواهد شد.

سوراخ قلب کودکان،وی اس دی VSD  چیست؟

نوعی نقص مادرزادی قلب

سوراخ قلب کودکان، وی اس دی VSD  نوعی نقص مادرزادی قلبی است. این به این معنی است که کودک شما با آن متولد شده است. وی اس دی (VSD)  یک سوراخ در دیواره (سپتوم) قلب است که دو حفره پایینی قلب (بطن راست و چپ) را جدا می کند. وی اس دی شایعترین نوع نقص مادرزادی قلب است.

جریان خون نرمال در قلب

قلب دارای چهار حفره  است: دوتا قسمت فوقانی (دهلیز) و دوتا قسمت پایین (بطن). خون غنی از اکسیژن با پمپاژ قلب از دهلیز چپ به بطن چپ جریان یافته و به طرف کل  بدن پمپ می شود . یعنی  جایی که اندام های حیاتی از اکسیژن استفاده می کنند. خون با اکسیژن کمتری از دهلیز راست به بطن راست و به سمت ریه ها جریان دارد. در ریه ها با تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن خون اکسیژن بیشتری را می گیرد.

جریان خون در وی اس دی

به طور معمول دیواره بین حفرات قلب از اختلاط خون بین دو بطن قلب جلوگیری می کند.  وی اس دی یا نقص دیواره بطنی به خون غنی از اکسیژن (قرمز) اجازه می دهد تا از بطن چپ از دهانه سوراخ غیرطبیعی عبور کند. سپس با خون کم اکسیژن (آبی) در بطن راست مخلوط می شود.

یک وی اس دی یا نقص دیواره بطنی بزرگ می تواند باعث فشار زیاد در رگ های خونی  ریه ها شود. این فشار بالا در دراز مدت می تواند منجر به کاهش سطح اکسیژن در بدن شود. اگر فرزند شما وی اس دی یا نقص دیواره بطنی بزرگتری داشته باشد ، ممکن است به ترمیم نیاز داشته باشد. نوزادان و کودکان با وی اس دی یا نقص دیواره بطنی بزرگ معمولاً علائمی مانند تند  تنفس کشیدن و سخت تر از حالت عادی نفس کشیدن دارند. در سوراخ های بسیار کوچک در دیواره بطنی معمولا  خون زیادی از سوراخ عبور نمی کند. در این موارد ، قلب و ریه ها مجبور نیستند بیشتر کار کنند. بعضی اوقات این سوراخ های کوچک به خودی خود بسته می شوند.

انواع مختلف وی اس دی یا نقص دیواره بطنی (VSD)  وجود دارد. نوع ود اس دی  کودک شما بستگی به این دارد که کدام قسمت از دیواره بین بطن ها درگیر شود. اندازه دهانه سوراخ نیز متفاوت است.

چه عواملی باعث سوراخ شدن قلب کودکان یا  ایجاد وی اس دی VSD  می شود؟

سوراخ قلب کودکان یا وی اس دسVSD ممکن است در بعضی از خانواده ها بیشتر رخ دهد. این به دلیل مشکلات ژنی است. ولی بیشتر اوقات ، پزشکان علت وی اس(VSD)  را نمی دانند.

علائم سوراخ قلب کودکان ، وی اس دس VSD  چیست؟

سوراخ قلب کودک شما ممکن است از بدو تولد علامت داشته باشد. یا ممکن است کودک شما تا سنین بالاتر علائمی نداشته باشد. اندازه دهانه سوراخ بر شدت علائم کودک شما تأثیر می گذارد. سنی که کودک شما برای اولین بار علائم دار می شود  نیز همین طور است. اگر سوراخ کوچک باشد ، تنها علامت ممکن است سوفل قلبی باشد که پزشک فرزند شما با گوشی معاینه می شنود.در وی اس دی (VSD)  با دهانه بزرگتر ، قلب و ریه ها باید بیشتر کار کنند.

وقتی قلب و ریه بیشتر کار می توانند سبب علائمی مانند علائم زیر می شود:

 • خستگی
 • تنفس سریع
 • مشکل تنفس
 • پوست رنگ پریده
 • ضربان قلب سریع
 • کبد بزرگ شده
 • تغذیه ضعیف یا خسته کننده هنگام تغذیه
 • وزنگیری ضعیف

وی اس دی

علائم در هر کودک می تواند کمی متفاوت باشد. همچنین علائم وی اس دی (VSD)  ممکن است شبیه علائم سایر بیماری ها باشد.

چگونه سوراخ قلب کودکان تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص سوراخ قلب فرزندتان ، پزشک کودک شما ممکن است هنگام گوش دادن با گوشی معاینه به صدای قلب فرزند شما صدای غیر طبیعی (سوفل قلب را متوجه شود. اگر این اتفاق بیفتد ، پزشک فرزندتان ممکن است کودک شما را به پزشک فوق تخصص قلب کودکان (متخصص قلب کودکان) ارجاع دهد.

پزشک قلب کودکان  قلب فرزند شما را بررسی می کند. او به صدای قلب و ریه های فرزند شما گوش خواهد داد. جزئیات مربوط به سوفل همچنین به پزشک قلب در تشخیص کمک می کند.

پزشک قلب ممکن است آزمایشاتی را برای تأیید تشخیص انجام دهد. آزمایشاتی که کودک شما انجام می دهد به سن و شرایط و ترجیحات پزشک بستگی دارد.

معاینه کودکان و نوزادان
صدای اضافی قلب نوزاد شایعترین علامت وی اس دی ست.

نوار قلب ECG

این آزمایش فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کند. همچنین ریتم های غیر طبیعی (آریتمی) و فشار و بزرگی عضلات قلب را نشان می دهد.

اکوکاردیوگرافی

دستگاه اکو از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر متحرک از قلب و دریچه های قلب استفاده می کند. این آزمایش می تواند سایز سوراخ و شدت عبور جریان خون از دهانه سوراخ قلبی را نشان دهد. از اکو برای تشخیص وی اس دی یا نقص دیواره بطنی (VSD)   استفاده می شود.جالب است بدانید .با  اکو حتی در دوران جنیتی هم می توان وی اس دی را تشخیص داد .پیشنهاد می کنم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه بفرمایید.

عکس سینه در VSD

عکس رادیوگرافی قفسه سینه در وی اس دی

عکس رادیوگرافی قفسه سینه ، قلب و ریه ها را نشان می دهد. با استفاده از عکس رادیوگرافی قفسه سینه ممکن است قلب بزرگ شده مشخص شود. این به این دلیل است که بطن چپ بیش از حد طبیعی خون دریافت می کند. همچنین ممکن است در ریه ها به دلیل جریان خون اضافی تغییراتی ایجاد شود.

پیشنهاد می کنم روش های درمان وی اس دی وهمچنین چگونگی زندگی با وی اس دی را در مقاله زیر در همین سایت  مشاهده فرمایید.

درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD

جهت مطالعه بیشتر می توانید به منابع زیر مراجعه بفرمایید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پسر پنجشنبه ۲۰ مهر ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام دکتر بچه داییم 4 سالشه وزنش هم 8 کیلو بردیم دکتر قلیب گفت سوراخ قلب 8 میلیمتری داره باید تحت عمل جراحی قرار گیره خواستم بپرسم آیا خطرناک هستش ی ن؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۰ مهر ۲( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی بیمار تان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر Madar دوشنبه ۱۷ مهر ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام، پسرم متولد سال ۸۸، اصلامشکل قلبی نداشت ، بعد از زدن واکسن کرونا ، گفت قلبم درد میکنه ، وقتی ضربانشو گوش دادم خیلی تند بود ، ‌یک بارم پیش دکتر داخلی بردم گفت احتمال زیاد استرسه، ولی مدام میگه قلبم درد میکنه ،ضربانشو که گوش میدم خیلی تنده ، تا دیروز که بردم پیش متخصص قلب ، هم نوار، هم اکو ،گرفتن نتوستن تشخیص بدن ، و ما رو ارجاع دادن به اکوی رنگی ،.گفتن مشکوک به سوراخ قلب ولی مطمئن نبودن ، از دیروز تا حالا نگران و گیج موندم چیکار کنم ، از بس مقاله خوندم فقط امیدوار شدم که درمان داره ، تا اینکه صفحه ی شما رو دیدم ، و دیدم که جواب دوستان رو دادین ، ازتون خواهش میکنم منم راهنمایی کنید ، از طرفی هم تو سن نوجوانی هستن نمیدونم پزشک کودکان ببرم یا بزرگسال، چیکار کنم ،هم نوارش هست هم اکو، متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۷ مهر ۲( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اگر تشخیص ASD ثابت شود مشکل قلبی کاملاً قابل درمانی ست

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   سوراخ بودن قلب نوزاد ASD چقدرخطرناک است؟ 

 • تصویر کاربر نادر پنجشنبه ۶ مهر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام من دختر 6 ساله دارم قلبش سوراخه فشاره ریه هم بالاست گفتن باید جراحی بشه لطفا راهنمای میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۶ مهر ۲( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر رضایی جمعه ۲۴ شهریور ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  باسلام
  آقای دکتر بچه برادرم که پسر ۶ ساله هستش آکویناس قلب گرفته و گفتن قلبش سوراخ هستش ولی هیچ مشکلی در تنفس نداره و خیلی خوب بازی میکنه و می‌دود ایا این سوراخ به خودی خود درمان میشه یا باید به یک متخصص جراح قلب مراجعه کنن
  ممنون میشم پاسخ بدید با آرزوی سلامتی و موفقیت برای شما دکتر عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۴ شهریور ۲( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۰ شهریور ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  با سلام
  ببخشید امروز خواهر زادمو بردیم دکتر بعد معاینه کرد گفت صدای اضافی تو قلبش شنیده میشه. ۷ سالشه و تا الان هیچ علائمی نداشته و سالم بود. امروز و فردا تعطیل بود و نتونستیم ببریم اکو میخواستم بدونم ممکنه خطرناک باشه یا علتش چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۰ شهریور ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   بدون اکوی قلب نمی توان نظر قطعی داد ولی با توجه به اینکه علامت ندارد بعید است چیز خطرناکی باشد 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   صدای اضافه یا سوفل قلبی در کودکان نشانه چیست؟ 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

 • تصویر کاربر Fateme چهارشنبه ۲۵ مرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام نوزاد ۴۵ روزه بدلیل تنفس نامنظم و بالا اکو قلب انجام دادم گفتهasd و امکان بسته شدن هست.. چقدای احتمال وجود داره که بسته نشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۵ مرداد ۲( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید با توجه به محل سوراخ قلب فرزندتان احتمال بهبود خودبخود زیاد است.

   فقط پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط فوق تخصص قلب کودکان ویزیت شود حدود 75 درصد احتمال بسته شدن دارد

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سوراخ بودن قلب نوزاد ASD چقدرخطرناک است؟

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۵ مرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخسته نباشین خانم من ۳۰هفته باردارهست وتاالان دوباراکوی قلب جنین انجام دادیم که باراول گفتن لکه سفید روی قلبش هست که توی اکوی دوم گفتن کوچکترشده ولی توی اکوی دوم گفتن که بین بطن هاش سوراخی به اندازه ۲میلی مترهست خواستم بدونم که چقدرخطرناکه وآیاامکانش هست که قبل تولد ترمیم بشه ؟ممنون میشیم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۵ مرداد ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۱۱ مرداد ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر ارجمند
  من پسر 10سالش است حدود هشت ماهی است چهار بار به صورت ناگهانی دچار تپش قلب شده به طوریکه خودش گفته قلبم تند میزنه و به غیر از تپش هیچ علامت دیگه ای نداره به دو متخصص مراجعه کردم هر دو گفتند چیزی نیست بعد از روی نگرانی به دکتر بهمن راستکار فوق تخصص قلب در تبریز مراجعه کردم بعد از اکو و نوار که هر دو سالم بودند قرص پراپونول 10 برای بازه زمانی سه ماهه دادند روزی دو عدد از جنابعالی این سوال را دارم روزی دو عدد قرص برای کودک 10 ساله زیاد نیست در حالی هنوز غیر طبیعی بودن تپش مشخص نیست ضمنا زمانی که برای اولین بار تپش داشت زیاد نوشیدنی انرژی زا استفاده میکرد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۱ مرداد ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اگر خیلی نگران هستید به بیمارستان قلب رجایی تهران مراجعه بفرمایید نزد آقای دکتر خورگامی 

 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۹ مرداد ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام من ۱۸ ماه ۴ روزم هست الان اکو قلب جنین انجام دادم دکتر قلب گفت ی سوراخ اندازه۱/۳در بطن راست است اما جای نگرانی نیست یا قبل از تولد بسته میشه یا تا ی سالکی بسته میشه خواستم راهنمایی کنید آیا درست میشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۹ مرداد ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر مریم شنبه ۷ مرداد ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،پسرم ۲۱ ماهشه روزیکه بدنیا اومد تشخیص دادن صدای اضافی داره قلبش بردم اکو قلب اندازه ۳ میلیمتر سوراخ بود، ۳ ماهگی بردم دکتر گفت بسته شده اندازه صفر میلیمتر نوشتن ،به نظر شما کاملا بسته شده؟ جای نگرانی نیست ؟؟ هر روز بهش فکر میکنم اعصابم خراب میشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۷ مرداد ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اگر فوق تخصص قلب کودکان اکو انجام داده نگران نباشید 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر