برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481
سوراخ قلب اطفال

سوراخ قلب کودکان چقدر خطرناک است؟

سوراخ قلب کودکان ، وی اس دسVSD شایعترین نقص مادر زادی قلبی ست.این سوراخ ها اغلب درمان پذیر هستند. در این مقاله بر آن شدم تا این نقص شایع قلبی را بطور کامل معرفی کنم در مقالات بعدی روش درمان توضیح داده خواهد شد.

سوراخ قلب کودکان،وی اس دی VSD  چیست؟

نوعی نقص مادرزادی قلب

سوراخ قلب کودکان، وی اس دی VSD  نوعی نقص مادرزادی قلبی است. این به این معنی است که کودک شما با آن متولد شده است. وی اس دی (VSD)  یک سوراخ در دیواره (سپتوم) قلب است که دو حفره پایینی قلب (بطن راست و چپ) را جدا می کند. وی اس دی شایعترین نوع نقص مادرزادی قلب است.

جریان خون نرمال در قلب

قلب دارای چهار حفره  است: دوتا قسمت فوقانی (دهلیز) و دوتا قسمت پایین (بطن). خون غنی از اکسیژن با پمپاژ قلب از دهلیز چپ به بطن چپ جریان یافته و به طرف کل  بدن پمپ می شود . یعنی  جایی که اندام های حیاتی از اکسیژن استفاده می کنند. خون با اکسیژن کمتری از دهلیز راست به بطن راست و به سمت ریه ها جریان دارد. در ریه ها با تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن خون اکسیژن بیشتری را می گیرد.

جریان خون در وی اس دی

به طور معمول دیواره بین حفرات قلب از اختلاط خون بین دو بطن قلب جلوگیری می کند.  وی اس دی یا نقص دیواره بطنی به خون غنی از اکسیژن (قرمز) اجازه می دهد تا از بطن چپ از دهانه سوراخ غیرطبیعی عبور کند. سپس با خون کم اکسیژن (آبی) در بطن راست مخلوط می شود.

یک وی اس دی یا نقص دیواره بطنی بزرگ می تواند باعث فشار زیاد در رگ های خونی  ریه ها شود. این فشار بالا در دراز مدت می تواند منجر به کاهش سطح اکسیژن در بدن شود. اگر فرزند شما وی اس دی یا نقص دیواره بطنی بزرگتری داشته باشد ، ممکن است به ترمیم نیاز داشته باشد. نوزادان و کودکان با وی اس دی یا نقص دیواره بطنی بزرگ معمولاً علائمی مانند تند  تنفس کشیدن و سخت تر از حالت عادی نفس کشیدن دارند. در سوراخ های بسیار کوچک در دیواره بطنی معمولا  خون زیادی از سوراخ عبور نمی کند. در این موارد ، قلب و ریه ها مجبور نیستند بیشتر کار کنند. بعضی اوقات این سوراخ های کوچک به خودی خود بسته می شوند.

انواع مختلف وی اس دی یا نقص دیواره بطنی (VSD)  وجود دارد. نوع ود اس دی  کودک شما بستگی به این دارد که کدام قسمت از دیواره بین بطن ها درگیر شود. اندازه دهانه سوراخ نیز متفاوت است.

چه عواملی باعث سوراخ شدن قلب کودکان یا  ایجاد وی اس دی VSD  می شود؟

سوراخ قلب کودکان یا وی اس دسVSD ممکن است در بعضی از خانواده ها بیشتر رخ دهد. این به دلیل مشکلات ژنی است. ولی بیشتر اوقات ، پزشکان علت وی اس(VSD)  را نمی دانند.

علائم سوراخ قلب کودکان ، وی اس دس VSD  چیست؟

سوراخ قلب کودک شما ممکن است از بدو تولد علامت داشته باشد. یا ممکن است کودک شما تا سنین بالاتر علائمی نداشته باشد. اندازه دهانه سوراخ بر شدت علائم کودک شما تأثیر می گذارد. سنی که کودک شما برای اولین بار علائم دار می شود  نیز همین طور است. اگر سوراخ کوچک باشد ، تنها علامت ممکن است سوفل قلبی باشد که پزشک فرزند شما با گوشی معاینه می شنود.در وی اس دی (VSD)  با دهانه بزرگتر ، قلب و ریه ها باید بیشتر کار کنند.

وقتی قلب و ریه بیشتر کار می توانند سبب علائمی مانند علائم زیر می شود:

 • خستگی
 • تنفس سریع
 • مشکل تنفس
 • پوست رنگ پریده
 • ضربان قلب سریع
 • کبد بزرگ شده
 • تغذیه ضعیف یا خسته کننده هنگام تغذیه
 • وزنگیری ضعیف

وی اس دی

علائم در هر کودک می تواند کمی متفاوت باشد. همچنین علائم وی اس دی (VSD)  ممکن است شبیه علائم سایر بیماری ها باشد.

چگونه سوراخ قلب کودکان تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص سوراخ قلب فرزندتان ، پزشک کودک شما ممکن است هنگام گوش دادن با گوشی معاینه به صدای قلب فرزند شما صدای غیر طبیعی (سوفل قلب را متوجه شود. اگر این اتفاق بیفتد ، پزشک فرزندتان ممکن است کودک شما را به پزشک فوق تخصص قلب کودکان (متخصص قلب کودکان) ارجاع دهد.

پزشک قلب کودکان  قلب فرزند شما را بررسی می کند. او به صدای قلب و ریه های فرزند شما گوش خواهد داد. جزئیات مربوط به سوفل همچنین به پزشک قلب در تشخیص کمک می کند.

پزشک قلب ممکن است آزمایشاتی را برای تأیید تشخیص انجام دهد. آزمایشاتی که کودک شما انجام می دهد به سن و شرایط و ترجیحات پزشک بستگی دارد.

معاینه کودکان و نوزادان
صدای اضافی قلب نوزاد شایعترین علامت وی اس دی ست.

نوار قلب ECG

این آزمایش فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کند. همچنین ریتم های غیر طبیعی (آریتمی) و فشار و بزرگی عضلات قلب را نشان می دهد.

اکوکاردیوگرافی

دستگاه اکو از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر متحرک از قلب و دریچه های قلب استفاده می کند. این آزمایش می تواند سایز سوراخ و شدت عبور جریان خون از دهانه سوراخ قلبی را نشان دهد. از اکو برای تشخیص وی اس دی یا نقص دیواره بطنی (VSD)   استفاده می شود.جالب است بدانید .با  اکو حتی در دوران جنیتی هم می توان وی اس دی را تشخیص داد .پیشنهاد می کنم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه بفرمایید.

عکس سینه در VSD

عکس رادیوگرافی قفسه سینه در وی اس دی

عکس رادیوگرافی قفسه سینه ، قلب و ریه ها را نشان می دهد. با استفاده از عکس رادیوگرافی قفسه سینه ممکن است قلب بزرگ شده مشخص شود. این به این دلیل است که بطن چپ بیش از حد طبیعی خون دریافت می کند. همچنین ممکن است در ریه ها به دلیل جریان خون اضافی تغییراتی ایجاد شود.

پیشنهاد می کنم روش های درمان وی اس دی وهمچنین چگونگی زندگی با وی اس دی را در مقاله زیر در همین سایت  مشاهده فرمایید.

درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD

جهت مطالعه بیشتر می توانید به منابع زیر مراجعه بفرمایید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نازنین شنبه ۹ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام وخداقوت
  آقای دکتر هرکاری میکنم اکو فرستاده نمیشه میشه شماره تلگرام یاایتا...بدین تاواستون بفرستم اکو رو چندروزه هرکاری میکنم ارسال نمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۹ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   با مطب تماس بگیرید از خانم منشی شماره واتساپ برای ارسال عکس بگیرید 

 • تصویر کاربر حسام پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترپسرم۳سالو۵ماه شه نوزادی چندبار کبود شدپیگیرنشدم دکترکودکان بردم گفت صدای اضافه داره قلبش حتما از کم خونی هست حالا منم اصلا به مشکل سوراخ قلب فکر نکردم کسی بهم نگفته دراین مورد بنظر تون مشکل قلب باشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است 

 • تصویر کاربر دلوین پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دخترمن ۳سالو نیمشه امروزبردمش دکتربخاطرسرماخوردگی دکترباگوشی متوجه شد که قلبش صدای اضافه داره بعدکه بردمش پزشک قلب گفتن بین بطن رلست وچپش ی سوراخ به اندازه ۵ میلی متر داره گفتن بایدعمل قلب بازبشه ولی مامیترسیم ازعمل شما پیشنهاد دیگه ای ندارین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر نازنین چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام خدا قوت اکوفرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   هیچ فایل تصویری ارسال نشده لطفاً اکو و سوال را کامل ارسال بفرمایید 

 • تصویر کاربر نازنین چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام خدا قوت
  اکو روامروز پیش دکتر سوادکوهی در زاهدان گرفتم لطفاً نظرتون رو بدین گفتن دوسوراخ داره یکی بین عضله قلب هست که دست مانیست وکارخداست که ازبین بره یک سوراخ هم پایین هست اگه تا پایان ۶ماه بسته نشه باید عمل بشه یک مشکل دیگه که بدتر هست دریچه قلب ۷۰درصد تنگ هست حتما بالون گذاشته بشه .....میشه شمانظرتون روبدین آقای دکتر....
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر دخترم 10ستل 8ماهش که درکودکی قلبش سوراخ داشت که دکترش پس ازمدتی گفت خوب شده ولی چند روز پیش گفت قلبم درد میکنه که دوباره به دکترش آقای محمد رضا صبری مراجعه کردم که گفت دردش مربوط به قلبش نیست ولی 3میل قلبش باز وهیچ داروی هم نداد خواستم ببینم خودش بسته میشه یا نیاز به دارو یا عمل دارد لطفا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید با توجه به محل سوراخ قلب فرزندتان چیز خطرناکی نیست فقط باید به صورت سرپایی پیگیری شود .

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سوراخ بودن قلب نوزاد ASD چقدرخطرناک است؟

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر آرتین یکشنبه ۳ اردیبهشت ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پسر من الان ۴ساله و نیمشه.وقتی یک ماهه بود دکترا گفت قلبش سوراخه تا یکسال دارو مصرف کرده بعد یکسال گفتن بسته نشده ارجاع دادن شهید رجایی تهران . اونجا گفتن مشکلی نداره . ولی زیر چشمش کبوده و وزنش هم کمه الان ۱۴ کیلو هستش بنطرتون نیاز به چکاپ داره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۳ اردیبهشت ۲( 5 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر آرتین یکشنبه ۳ اردیبهشت ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پسر من الان ۴ساله و نیمشه.وقتی یک ماهه بود دکترا گفت قلبش سوراخه تا یکسال دارو مصرف کرده بعد یکسال گفتن بسته نشده ارجاع دادن شهید رجایی تهران . اونجا گفتن مشکلی نداره . ولی زیر چشمش کبوده و وزنش هم کمه الان ۱۴ کیلو هستش بنطرتون نیاز به چکاپ داره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۳ اردیبهشت ۲( 5 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر نازنین یکشنبه ۳ اردیبهشت ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر
  دکتر نوری به درستی پاسخ نداد واکو روهم جز پرونده خودش گذاشت و اجازه نداد به ما برداریم یک هفته دیگه پیش دکتر سوادکوهی میبرم بعد اکو رومی فرستم واستون ...
  میشه جواب سوال من روبدین دخترم ۴/۸۰۰گرم هست وباشیر خودم تغذیه می‌کنه و امروز ۴۳روز ه است احتمال داره رشد نوزاد باعث ازبین رفتن مشکلات قلب بشه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۳ اردیبهشت ۲( 5 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   بعضی مشکلات قلبی در کودکان با افزایش سن و وزن بهبود دارد مثل سوراخ بین بطنی بعضی با افزایش سن و وزن بدتر می شود مثل بعضی تنگی های عروق و دریچه های قلبی و بعضی تفاوتی ندارد مثل جابجایی عروق البته بعضی مشکلات قلبی با افزایش سن علائم شروع می شود 

 • تصویر کاربر نازنین چهارشنبه ۳۰ فروردین ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر
  دخترم ۳۹روز هست که به دنیا اومده ۱۳روزه بود که متوجه شدیم بیماری قلبی دارد بردیم پیش دکتر نوری زاهدان اکوج فان وگفتن دوسوراخ قلب نوزاد داره ودریچه تنگ شاید نیاز به عمل باشه یا بالون بزاریم ....دیگه توضیح نداد هرچی پرسیدیم باید اخلاقی پاسخ می‌داد الان هم گفته ۶اردیبهشت بیاییم دوباره اکوبگیریم میشه اگر رفتم جواب اکو روواسه شمابفرستم نظر تون روبدین خیلی نگران هستم دکتر نوری گفتن بادا ودرست نمیشه باید عمل باز بشه یابالون بزارن
  دخترم الان ۴کیلو۸۰۰گرم هست ازشیر خودم تغذیه میکنه به نظرتون باوجود افزایش وزن ممکنه سوراخ هابسته نشه ...‌‌
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۳۰ فروردین ۲( 5 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر