تترالوژی فالوت در کودکان TOF

تترالوژی فالوت یا TOF شایعترین بیماری مادرزادی قلبی در کودکان است که سبب کبودی (سیانوز) می شود. از آنجایی که بسیاری از خانواده ها گرفتار این بیماری قلبی هستند. دراین مقاله مطالبی ارزشمند برای والدین با فرزندی مبتلا به این بیماری بیان شده.

مطلب مرتبط تنوع مشکلات قلبی در کودکان و کشف آنها

تترالوژی فالوت یا TOF چیست؟

این بیماری مادرزادی یک نقص قلبی ست که چهار مشکل را به همراه دارد.آنها عبارت هستند از :

 1. سوراخی بین حفره های پایینی قلب(VSD)
 2. تنگی مسیر از قلب به ریه ها
 3. شریان آئورت (رگ خون پر اکسیژن قلب) بر روی دهانه سوراخ بین حفرات تحتانی قلب قرار دارد.
 4. عضله حفره تحتانی راست قلب بیش از حد ضخیم می شود.
 •  

اطلاعاتی ضروری برای والدینی که کودک مبتلا به تترالوژی فالوت TOF دارند.

علت آن چیست؟

در بیشتر کودکان ، علت تترالوژی فالوت TOF مشخص نیست. این بیماری یک نوع شایع نقص قلبی مادرزادیست.  ممکن است بیشتر در کودکان مبتلا به سندرم داون یا سندرم دی جورج دیده شود. برخی از کودکان می توانند نقایص قلبی دیگری همراه با تترالوژی فالوت TOF داشته باشند.

چه تاثیری روی قلب دارد؟

به طور معمول سمت چپ قلب فقط خون را به بدن پمپاژ می کند و سمت راست قلب فقط خون را به ریه ها پمپ می کند. در کودک مبتلا به تترالوژی فالوت TOF ، خون می تواند از طریق سوراخ (VSD) موجود . از حفره پمپاژ خون سمت راست (بطن راست) به حفره پمپاژ خون سمت چپ (بطن چپ) رفته .از این مسیر به داخل شریان آئورت(رگ اصلی خون پر اکسیژن ) منتقل شود. تنگی مسیر ریوی که از بطن راست به شریان ریه منتهی می شود از پمپاژ مقدار طبیعی خون به ریه ها جلوگیری می کند. گاهی دریچه ریوی کاملاً انسداد دارد (آترزی ریوی).

تترالوژی فالوت TOF چه تاثیری بر فرزند من دارد؟

نوزادان و كودكان كوچك مبتلا به تترالوژی فالوت TOF ترميم نشده اغلب پوست کبود (سيانوز) دارند. دلیل آن این است که مقداری از خون کم  اکسیژن به جای اینکه به ریه ها منتقل شود .  از طریق سوراخ دیواره بین بطن راست و چپ به جریان خون شریانی کل بدن منتقل می شود.

مطلب مرتبط سیانوز قلبی در کودکان

انواع بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

تترالوژی فالوت TOF چگونه تشخیص داده می شود؟

تترالوژی فالوت TOFبیماری مادرزادیی است . که از ابتدای تولد نوزاد با بیمار هست . اغلب در معاینات اولیه نوزادان با شنیدن صدا های غیر طبیعی قلبی به این بیماری قلبی مشکوک می شوند ولی روش اصلی تشخیص بیماری اکوکاردیو گرافی از قلب نوزاد است.

مطلب مرتبط  اکو قلب کودکان چگونه انجام می شود؟ 

در مورد تترالوژی فالوت TOF چه کاری می توان انجام داد؟

تترالوژی فالوت TOF با جراحی درمان می شود. اگر کودک کوچک باشد یا مشکلات دیگری وجود داشته باشد ، ممکن است در ابتدا یک عمل موقت انجام شود. تعمیر کامل بعداً انجام می شود. گاهی اوقات اولین عمل ترمیم کامل است.

عمل موقت اولیه:

در بعضی از نوزادان ، ممکن است . ابتدا عمل شنت انجام شود تا جریان خون کافی در ریه ها فراهم شود. این عمل جراحی قلب باز نیست و قسمت داخلی قلب را درست نمی کند. شنت معمولاً یک لوله کوچک از مواد مصنوعی است که بین شریان آئورت و شریان ریوی دوخته می شود. وقتی بعداً تعمیر کامل انجام شد ، شنت بسته می شود.

ترمیم کامل:

ترمیم کامل در اوایل زندگی انجام می شود. جراح با برداشتن مقداری عضله ضخیم شده در زیر دریچه ریوی ، ترمیم یا برداشتن دریچه تنگ ریوی و در صورت لزوم بزرگ كردن شاخه های شریانی ریوی كه به هر ریه می رود ، نقص دیواره بطن را با وصله بسته و مجرای خروجی بطن راست را باز می كند.

گاهی اوقات لوله ای بین بطن راست و شریان ریوی قرار می گیرد. این کار را گاهی اوقات ترمیم راستلی می نامند. این شبیه نوع ترمیم مورد استفاده در برخی دیگر از نقایص قلبی است.

  تترالوژی فالوت قابل درمان است.

آیا فعالیت های کودک من محدود خواهد شد؟

اگر انسداد یا نشتی در دریچه ریوی وجود داشته باشد ، که پس از ترمیم شایع است ، ممکن است لازم باشد کودک شما فعالیت بدنی خود را محدود کند ، به ویژه برای ورزش های رقابتی. کودکانی که دچار کاهش عملکرد قلب یا اختلالات ریتم هستند ممکن است لازم باشد فعالیت خود را بیشتر محدود کنند.

اگر تترالوژی با جراحی ترمیم شده باشد ، و هیچ انسداد یا نشتی در دریچه ریوی وجود نداشته باشد ، ممکن است کودک شما بدون افزایش خطر زیاد بتواند در فعالیت های طبیعی شرکت کند.

متخصص قلب و عروق کودک شما به شما در تصمیم گیری در مورد نیاز کودک به محدودیت در فعالیت بدنی کمک می کند.

مطلب مرتبط آیا سوراخ پی اف او در قلب نوزاد خطرناک است ؟

فرزند من در آینده به چه چیزهایی نیاز خواهد داشت؟

اگر کودک شما عمل جراحی ترمیم تتترالوژی فالوت TOF را انجام داده باشد ، به پیگیری منظم با متخصص قلب کودکان نیاز دارد. در بزرگسالی ، کودک شما به طور مادام العمر نیاز به پیگیری منظم با یک متخصص قلب و   عروق دارد که دوره آموزش ویژه ای در زمینه نقایص مادرزادی قلبی داشته است.

برخی از مشکلات طولانی مدت می تواند شامل انسداد باقی مانده یا بدتر شدن تنگی بین حفره پمپاژ راست قلب و رگ های ریه باشد. کودکان مبتلا به تترالوژی فالوت TOF در معرض خطر بالاتری از اختلالات ریتم قلب به نام آریتمی هستند. گاهی اوقات این مشکل ممکن است باعث سرگیجه یا غش شود.

به طور کلی ، چشم انداز طولانی مدت خوب است. اما برخی از کودکان ممکن است به دارو ، کاتتریزاسیون قلبی یا حتی جراحی مجدد نیاز داشته باشند.

تترالوژی فالوت و والدین

در مورد پیشگیری از آندوکاردیت چه باید کرد ؟

کودکان مبتلا به  تترالوژی فالوت TOF در معرض خطر بیشتری برای آندوکاردیت (عفونت قلبی) قرار دارند. بعضی از کودکان ، از جمله آنهایی که تعویض دریچه کرده اند ، هنوز شانت دارند یا ناحیه اطراف نقاط جراحی نشتی دارد  و برای جلوگیری از آندوکاردیت نیاز به مصرف آنتی بیوتیک قبل از برخی اقدامات دندانپزشکی دارند.

جهت دانستن مطالب بیشتر از لینک های زیر استفاده بفرمایید.

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب جنین و اطفال

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پریزاد شنبه ۲ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.لطفا نظر خود را اعلام بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲ بهمن ۰( 1 سال پیش)

   باسلام و احترام 

   نام بیماری فرزندتان تترالوژی فالوت است 

   این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   تترالوژی فالوت در کودکان TOF

   تترالوژی فالوت در کودکان TOF 

 • تصویر کاربر دینارضایی یکشنبه ۱۹ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  فرزند من که پسر و ۹ساله ونیم است چند روزی است از درد قفسه سینه شکایت دارد این درد پیوسته است چه در حال استراحت و چه در حالت‌های دیگر او می گوید قلب من درد می کند این در حالیست که او تاکنون هیچ مشکل قلبی و یا در سال اخیر سرما خوردگی نداشته است این موضوع من را نگران کرده است آیا ممکن است مشکل قلبی باشد ؟لازم به ذکر است فرزند من از صبح تا ساعت ۳در منزل تنهاست خیلی ممنون میشم از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۹ دی ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر سعید شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اکو از قلب پسر ۸ سالم برا سوفل قلب انجام دادم دکتر گفتن ی کوچولو گشادی دریچه داره ولی مشکل خاصی نیست میخواستم بپرسم ورزش تو مدرسه براش مشکل داره؟عکس جواب اکو را هم فرستادم ممنون میشم راهنمای کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام عکس گزارش اکو نيامده مجددا ارسال بفرمایید 

 • تصویر کاربر فلاح چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خواهر من ۶ سالش هست و دو دفعه دچار درد شدید در قفسه سینه سمت چپ شده و هر دو دفعه هم زنگ زدیم به اورژانس ولی دفعه ی دوم خیلی شدید تر بود جوری که فقط جیغ و فریاد می‌زد و وقتی نفس می‌کشید درد می‌کشید اما پس از نیم ساعت خوب شد به بیمارستان مراجعه کردیم و گفتن باید اکو قلب ازش بگیرید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   خواهرشما نیاز به بررسی قلب کودکان دارد

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۲ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 339 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ،پسرم یک سال و نیم ک بود عمل قلب باز کردن تترالوژی فالوت بود . دکترشم از عمل کاملا رضایت داره.تو پرونده هم نوشته عمل کامل تترالوژی فالوت الان پسرم ۴ سالشه . هر سال میبریم اکو و ...دکترش میگه ممکنه ۱۳ سالان ی عمل دریچه ریه بخواد ، ب نظر شما بعد عمل کامل ممکنه باز عمل بخواد ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۲ مهر ۰( 1 سال پیش)

   باسلام و عرض ادب

   در جراحی تترالوژی فالوت تنگی دریچه ریوی را با جراحی باز می کنند که رفع این تنگی می شود موفقیت عمل ولی این دریچه خراب است و نیاز به تعبیه دریچه مصنوعی دارد و چون جثه بچه رشد می کند لذا در سن بالاتر این دریچه مصنوعی را قرار می دهند و ممکن است هر 10 تا 15 سال نیاز به تعویض دریچه باشد.

   پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   تترالوژی فالوت در کودکان TOF

 • تصویر کاربر فرنوش پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  بردیمش دکتر متخصص گفتن موقع شیر خوردن لرق نمیکنه یا گریه میکنه کبود نمیشه گفتیم نه گفت اگر مشکلی بعد سه ماه بیاریدش ولی الان چند وقتی موقع شیر خوردن عرق میکنه سرش داغ میشه علت چیست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   سلام 

   از نظر تیرویید و قلبی باید بررسی بشه

 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب نوزاد ما 40روزه دکتر قلب میگه قلب نوزا سوراخه احتمال داره تا6ماهگی خوب شه ولی دکتر داخلی میگه کی میگه بچه سالمه سالمه نظرشماچیست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر با اکو سوراخ قلب مشخص شده تشخیص صدرصد است

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   آیا سوراخ بودن قلب نوزاد خطرناک است؟ 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟ 

   آیا سوراخ پی اف او در قلب نوزاد خطرناک است ؟

 • تصویر کاربر آوا چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 345 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید .هفته بیست بارداری هستم اکو قلب جنین دادم میگن تترالوژی فالوت هست....نمیدونم چیکار کنم،سقط کنم؟خوب میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب 

   سن بارداری شما از سنی که از نظر قانونی بتوان سقط انجام داد گذشته 

   تترالوژی فالوت بیماری قلبی قابل درملنی هست ولی تا آخر عمر بیمار باید تحت نظر پزشک باشد و ممکن است چند نئبت نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید سوالی بود پاسخگو هستم

   تترالوژی فالوت در کودکان TOF 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید

 • تصویر کاربر علیزاده پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 273 مشاهده پرسش
  سلام چطوری میتونم وقت بگیرم برای ویزیت نوزاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام  

   درصفحه اول سایت من شماره مطب هست . می تونید تماس بگیرید و وقت بگیرید.

   روزهای چهارشنبه و پنجشبه صبح ها هستم.

    

 • تصویر کاربر Ayazi سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 277 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر خسته نباشيد .
  دخترم چهار سال و نيم س
  الان يه مدت هست كه يه دفعه دستش رو روي قلبش ميزاره و حدوده يه دقيقه يا دو دقيقه ضربان شديد قلبش رو حس ميكنه
  حتي خودم هم متوجه ي ضربان شديد شدم
  حدود پنج شش بار در روز هم در زمان استراحت هم در زمان فعاليت اين تپش رو حس ميكنه
  گاهي نفسش رو حبس ميكنه تا دردي كه داره رو كنترل كنه
  بايد چه كار كنم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 2 سال پیش)

   باسلام و عرض ادب 

   باتوجه به شرح حالی که می دهید حتما نیاز به معاینه کامل قلب همراه نوار قلب و اکو دارد شاید نیاز به هولتر مونیترینگ داشته باشه

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر