اکو قلب کودکان چگونه انجام می شود؟​

افتادگی دریچه میترال در کودکان

 افتادگی دریچه میترال یا پرولاپس دریچه میترال زمانی اتفاق می افتد. که یک یا هر دو لت دریچه میترال به سمت دهلیز چپ قلب برآمده  شوند. افتادگی دریچه میترال نسبتاً شایع است و در حدود 10 تا 15 نفر از 100 نفر اتفاق می افتد. متخصصان قلب و عروق اغلب این شرایط را خوش خیم می دانند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد افتادگی دریچه میترال کودکان پیشنهاد می کنم . این مقاله را مطالعه بفرمایید.

پرولاپس

کار دریچه میترال در قلب چیست؟

دریچه میترال یکی از دریچه های قلب است. آیا می دانید قلب چگونه کار می کند؟

 • یک قلب طبیعی دارای چهار حفره می باشد . دو دهلیز ( حفرات بالایی قلب) و دو بطن( حفرات پایینی قلب) است. هر طرف قلب دارای یک دهلیز و یک بطن است.به شکل توجه فرمایید.
 • خون از سراسر بدن وارد دهلیز راست قلب می شود.
 • از آنجا به بطن راست می رود. بطن راست خون را به ریه ها پمپ می کند ، در آنجا اکسیژن را می گیرد.
 • بعد ، خون از ریه ها به دهلیز چپ قلب برمی گردد.
 • از دهلیز چپ به بطن چپ می رود . که از آنجا خون به کل بدن پمپ می شود تا بدن بتواند از اکسیژن موجود در خون استفاده کند.
 • مطلب مرتبط انواع بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

دریچه میترال بین دهلیز چپ قلب و بطن چپ قرار دارد. دو “تکه ” یا “لت” دارد که مانند یک جفت درب تاب دار باز و بسته می شوند. هنگام انقباض قلب ، بطن چپ خون را به بدن پمپاژ می کند و لت ها بسته می شوند. این باعث می شود که خون از بطن چپ به دهلیز چپ برنگردد.

پرولاپس در کودکان

پرولاپس یا افتادگی دریچه میترال چیست؟

در کسی که دچار افتادگی دریچه میترال (MVP) است. با بسته شدن دریچه یک یا هر دو لت دریچه به سمت بالا انحنا بر می دارد (یا به سمت بالا می چرخند). در بعضی از بچه ها ، این لت ها هنوز کاملاً بسته می شوند. در برخی دیگر از کودکان ممکن است به درستی بسته نشوند. وقتی لت ها به درستی بسته نشوند ، خون می تواند به داخل دهلیز چپ نشت کند. این ممکن است اتفاق بیفتد زیرا لت ها بیش از حد انعطاف پذیر یا خیلی بزرگ هستند یا بد شکل هستند . 

پرولاپس میترال

معمولاً  افتادگی دریچه میترال مشکلی ایجاد نمی کند. تقریباً همه بچه هایی که این افتادگی دریچه میترال را دارند کاملاً زندگی عادی دارند. بسیاری از اوقات ، افراد حتی نمی دانند که به آن مبتلا هستند یا تا بزرگسالی متوجه این موضوع نمی شوند. در بچه ها اغلب تشخیص داده نمی شود . بعضی اوقات افراد با افتادگی دریچه میترال MVP متولد می شوند . بعضی نیز در اواخر زندگی به آن مبتلا می شوند. پزشکان اغلب نمی دانند که چرا اشخاص به افتادگی دریچه میترال MVP مبتلا می شوند .

علائم و نشانه ها افتادگی دریچه میترال

اکثر بچه های مبتلا به افتادگی دریچه میترال MVP هیچ شکایتی و هیچ علامتی ندارند. در بعضی از بچه ها ، لت دریچه میترال هنگام بسته شدن صدای اضافه ای بصورت کلیک می دهد. یک پزشک ممکن است این صدا را هنگام گوش دادن به قلب با استتوسکوپ بشنود. کسی که MVP دارد و کمی خون از طریق دریچه نشت می کند . نیز ممکن است سوفل قلبی داشته باشد. سوفل قلبی صدایی است که در اثر نشت خون  ایجاد می شود.

نرمی دریچه میترال

کودک با پرولاپس دریچه میترال MVP همچنین ممکن است:

 • احساس سرگیجه یا سبکی سر کند.
 • احساس اضطراب کند.
 • ممکن است واقعاً خسته باشد.
 • هنگام بازی یا ورزش نفس کم بیاورد.
 • احساس کند قلبش خیلی سریع می تپد یا می زند.
 • درد قفسه سینه داشته باشد.
 • حملات غش داشته باشد.

دکتر چگونه پرولاپس دریچه میترال را کشف می کند؟

معاینه پزشکی:

بیشتر کودکانی که متوجه می شوند افتادگی دریچه میترال  MVP دارند . در یک معاینه یا طی معاینات دوره ای منظم در مورد آن اطلاعات کسب می کنند. در ابتدا پزشک ممکن است به صدای قلب کودک گوش کند و یک کلیک یا سوفل را بشنود. سپس پزشک کودک را نزد  یک فوق متخصص قلب کودکان (پزشکی که بیماری های قلبی بچه ها را درمان می کند ) می فرستد.

ابتدا ، متخصص قلب و عروق مدتی با کودک و والدین صحبت می کند و در مورد سلامتی و علائم احتمالی همراه سوالاتی را مطرح می کند. سپس او فرزندتان  را معاینه می کند و به صدای قلب وی گوش می دهد. پزشک همچنین ممکن است آزمایشاتی مانند اکوکاردیوگرافی و نوار قلب یا  ECG را تجویز کند. این آزمایشات می تواند به پزشک کمک کند تا علت اصلی صدای اضافه قلب فرزندتان  را تشخیص دهد.این آزمایشات عوارضی ندارند.

نوار قلب:

برای نوار قلب ، دراز می کشید و یک پزشک یا پرستار چند برچسب کوچک روی سینه شما می گذارند. این برچسب ها به سیم ها و دستگاهی متصل می شوند که امواج الکتریکی قلب فرزندتان را ضبط می کند. این تست معمولاً حدود 10 دقیقه طول می کشد.

اکوکاردیوگرافی قلب:

در اکوکاردیوگرام (به اختصار اکو) از امواج صوتی استفاده می شود تا تصویری از قلب و جریان خون داخل آن مشخص شود. برای این آزمایش ، فرزند شما دراز می کشد و پزشک مقداری ژل (مانند ژله) بر روی سینه فرزندتان قرار می دهد. این ژل به وضوح تصویر قلب کمک می کند و ممکن است کمی خنک و چسبناک باشد.

سپس فردی که این اکو را انجام می دهد . با یک پروب پلاستیک بسیار آرام بر روی سینه فرزندتان فشار خواهد آورد و سر پروب را به روی پوست قفسه سینه حرکت می دهد. در حین حرکت ، دستگاه از قلب تصویر می گیرد و روی مونیتو تصاویر ظاهر می شود. اکو بیشتر از نوار قلب طول می کشد .

ام وی پی در قلب

پرولاپس در کودکان

درمان:

اگر پزشک کشف کند که فرزندتان افتادگی دریچه میترال MVP دارد ، احتمالاً نیازی به هیچ درمانی ندارد.

در موارد معدودی ، ممکن است برای بچه ها دارویی جهت کمک به پمپاژ قلب تجویز شود گاهی اوقات نیز دارو برای منظم تر شدن ضربان قلب تجویز می شود.  به ندرت ، ممکن است یک کودک برای ترمیم دریچه میترال که شدیدا  نشت دارد ، جراحی شود.

آیا پرولاپس دریچه میترال MVP می تواند منجر به عفونت شود؟

باکتری ها (نوعی میکروب) هر روز از خون عبور می کنند . هر چند وقت یک بار می توانند به لت های بیمار دریچه میترال بچسبند و باعث ایجاد عفونت در قلب بشوند. به این نوع عفونت آندوکاردیت باکتریایی گفته می شود .

خبر خوب این است که این اتفاق برای کودک بسیار نادر است و به نظر نمی رسد که فقط در صورتی که دریچه بیمار نشتی داشته باشد ، در کودکان مشکل ایجاد شود.

در گذشته به کودکان مبتلا به MVP با لت هایی نشت دهنده قبل از هر مراجعه به دندانپزشک یا قبل از هرگونه جراحی مقدار زیادی آنتی بیوتیک (دارویی که میکروب ها را از بین می برد) می دادند . اکنون می دانیم که این کار ضروری نیست. آنچه بسیار مهم است ، مراقبت روزانه از دندانهای فرزندتان است.

ممکن است از خود بپرسید که مراقبت از دندان ها چه ارتباطی با سلامت قلب دارد. اگر لثه ناسالم باشد (بیماری لثه یا التهاب لثه) ، لثه ها ملتهب یا تحریک می شوند. باکتری هایی که به طور معمول در دهان زندگی می کنند . می توانند به راحتی از طریق لثه های تحریک شده وارد جریان خون شوند.

بنابراین ، مطمئن شوید که فرزندتان :

 • حداقل دو بار در روز – صبح و شب بعد از خوردن غذا – مسواک می زند.
 • بیاموزید که چگونه دندانهایش را نخ دندان بکشد تا قبل از خواب آن باکتری های ناخوشایند از بین بروند.
 • هر شش ماه به دندانپزشک مراجعه کنید.

این بهترین راه برای جلوگیری از عفونت در قلب فرزندتان است.

آیا فرزندم می تواند بازی کند؟

اگر فرزندتان افتادگی دریچه میترالMVP دارید و هیچ مشکلی ندارد . مجبور نیست کار خاصی برای مراقبت از خود انجام دهد. ممکن است مجبور شوید هر یک سال یا دو سال به متخصص قلب کودکان مراجعه کنید. در طی این ویزیت ها ، ممکن است آزمایش اکوی بیشتری داشته باشد تا پزشک قلب و دریچه میترال را کامل بررسی کند. پزشک در خصوص میزان مجاز ورزش و انجام تمام فعالیت های معمول در زندگی به شما اطلاعاتی می دهد.

اگر علائمی مانند حملات غش کردن یا احساس ضربان قلب بالاو تپش قلب دارد .ممکن است دارو تجویز شود . در مورد ورزش با پزشک فرزندتان مشورت کنید. ممکن است قبل از تأیید محدوده ورزش مجاز نیاز به آزمایشات اضافی داشته باشد.

اکثر بچه های مبتلا به افتادگی دریچه میترال MVP می توانند بدون مشکل ورزش کنند. به عبارت دیگر ، حتی اگر MVP (افتادگی دریچه میترال) داشته باشید ، هنوز می توانید با افتادگی دریچه میترال MVP با ارزش ترین بازیکن باشند!

جهت مطالعه بیشتر می توانید به منابع زیر مراجعه بفرمایید.

https://kidshealth.org/en/parents/mvp.html

https://www.luriechildrens.org/en/specialties-conditions/mitral-valve-prolapse/

https://www.hopkinsallchildrens.org/Patients-Families/Health-Library/HealthDocNew/Mitral-Valve-Prolapse-(1)

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نازنین شنبه ۱۶ مرداد ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام.دخترم‌۵سالشه.۶ماه پیش بردیم پیش فوق تخصص قلب گفتن دریچه ی قلب یه کم برگشته گفتن‌۶ماه دیگه بیارید امروز بردمش گفتن بیشتر شده.دارو تجویزکردن بادارو خوب میشه یا اینکه جلوگیری میکنه؟ یعنی تا آخرعمرش باید دارومصرف بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   لطفا گزارش اکو و نوار فرزنتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم

  2. تصویر کاربر نازنین جمعه ۱۵ مرداد ۰( 10 ماه پیش)
   .
  3. تصویر کاربر نازنین جمعه ۱۵ مرداد ۰( 10 ماه پیش)
   png
  4. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۶ مرداد ۰( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   بیماری فرزند شما خیلی خطرناک نیست ولی باید تحت نظر باشد اغلب پیشرفتی ندارد ولی در موارد پیشرفت نیاز به درمان هم پیدا می کند

   مقاله زیر را مطالعع بفرمایید سوالی بود پاسخگو هستم

   افتادگی دریچه میترال در کودکان

    

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام،
  آقاي دكتر لطفا در صورت امكان بفرمائيد كودكي كه بعد از عمل تترالوژي نشتي از اتصال داشته باشد مي بايست تعويض دريچه بشود؟ آيا متدي براي جراحي بسته و يا اصلاح محل نشتي وجود دارد؟ سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 11 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   برای تعویض دریچه بعد از جراحی اولیه تترالوژی فالوت معیارهایی وجود دارد که پزشک معالج با توجه به نوار قلب  اکو و سی تی آنژیو اون رو مشخص میکنه

   تعبیه یا تعویض دریجه در این حالت با جراحی باز انجام میشه

 • تصویر کاربر فرزانه پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسرم 6ساله شه که با یه سوراخ کوچک در قلبش متولد شد که تا 6 ماهگی بسته شد اما الان طی دوسال که دوبار اکوی قلب انجام دادم که گفتن mr و mvp خفیف دارن گهگاهی سرگیجه دارن و تعریق بدنش هم خیلی زیاده مخصوصا هنگام بازی... با توجه به اینکه خودمم هم روماتیسم قلبی داشتم خیلی نگرانم و استرس دارم که مبادا خدای نکرده مثل خودم بشه... ممنون میشم اگه نظرتون رو بگید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 11 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   بیماری فرزند شما خیلی خطرناک نیست ولی باید تحت نظر باشد اغلب پیشرفتی ندارد ولی در موارد پیشرفت نیاز به درمان هم پیدا می کند

   مقاله زیر را مطالعع بفرمایید سوالی بود پاسخگو هستم

   افتادگی دریچه میترال در کودکان

 • تصویر کاربر یعقوبی پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  بچه من ۹سالش امروز بامراجعه به دکتر متوجه افتادگی دریچه قلب میترال شدم ایا بچه بنده ورزش کارته وشنارانجام میده مشگلی دراینده ویا پیدانخواهدداشت ممنون ازشما اقا دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 11 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   در افتادگی دریچه میترال ورزشهای رقابتی و حرفه ای سنگین توصیه نمی شود حتی این افراد در سربازی از رزم معاف هستند

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   افتادگی دریچه میترال در کودکان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

    

 • تصویر کاربر یاسین چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  سلام. اقای دکتر پسر من متولد سال ۸۵ هست و فوتبال بازی میکند. برای معاینات قبل از مسابقات لیگ پیش دکتر بردیم و نوار قلب گرفتن و گفتن تو نوار قلبیش نشون داده که افتادگی دریچه داره.
  سوال من این است که آیا باید فوتبال رو بزاره کنار و یا این بیماری محسوب میشه و خطرناک است؟
  اصلا ما باید چیکار کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 11 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   تشخیص افتادگی دریچه با اکو قلبی ست

   پیشنهاد می کنم فرزندتان اکو شود اگر تشخیص همین باشد فوتبال در حد حرفه ای توصیه نمی شود

   پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   افتادگی دریچه میترال در کودکان

 • تصویر کاربر یاسین چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام پسرم 4 سالشه برای چکاب بردم دکتر قلب پس از انجام اکو فرمودند که یکی از دریچه های قلبش یک نشتی ریز دارد به نظرتون چکار باید کرد خوب میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 11 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   لطفا گزارش اکو فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نطرم رو عرض کنم 

 • تصویر کاربر ایران دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید،دخترم ۶ساله است .یه صدای اضافه داره قلبش بردم اکو قلب انجام داده دکتر گفت دریچه قلبش پایینه ،هر شش ماه یکبار باید اکو انجام بده.آیا براش مشکل ایجاد نمیکنه؟خوب میشه؟دلیل این مشکل چیه؟مچکرم از شما.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 11 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   لطفا گزارش اکو فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  با سلام. از سال گذشته متوجه علائم درد و بیقراری قلبی در دخترم که اکنون11 سال دارد شده ام. او 7ماه نیمه متولد شده و قل اول زایمان اول است. پس از معاینات متخصص قلب کودکان در بابل علت افتادگی دریچه میترال و کاملا بی خطرعنوان شده است. با وجود تجویز دارو بروزهای ذکر شده پر تکرار شد. از طرفی علاقه شدید کودک به بازی فوتسال که پر از هیجان و استرس است ما را در تصمیم گیری مردد ساخته است.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   در افتادگی دریچه میترال ورزش های رقابتی و سنگین توصیه نمی شود

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   افتادگی دریچه میترال در کودکان

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر بنیتا پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  سلام من دخترم ۵ سالشه به دنیا اومد گفتم قلبش سوراخه الان بردم ببینم بسته شده اکو کردن گفتن افتادگی شدید دریچه داره دارو ندادن گفتن ۶ ماه بعد بیار آیا خوب میشه یا بزرگ بشه براش مشکل پیش میاد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 1 سال پیش)

   باسلام و عرض ادب

   نرمی دریچه میترا یا پرولاپس دریچه میترال یک مشکل مادرزادی هست احتمال پیشرفت دارد . نیاز به ویزیت مجدد دارد تا وضعیت سیر آن مشخص شود و نوع درمان بستگی به شکل و شدت بیماری دارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   افتادگی دریچه میترال در کودکان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر حمیدرضا جمعه ۱۴ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  پسرم ۱۱سالشه.۵ساله که فهمیدیم افتادگی دریچه میترال داره.دکترش گفت خیلی جدی نیست چون برگشت خون خیلی کمه.اما تازگی ها تمش قلبش زیاد شده و میگه قلبم محکم میزنه و نفس کم میاره.چکار باید انجام بدم؟ایا نیاز به جراحی داره.؟این وضعیتش خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۴ خرداد ۰( 1 سال پیش)

   باسلام و عرض ادب

   نرمی دریچه میترا یا پرولاپس دریچه میترال یک مشکل مادرزادی هست احتمال پیشرفت دارد لذا اگر علائم بیشتر شده نیاز به ویزیت مجدد دارد تا وضعیت فعلی مشخص شود و نوع درمان بستگی به شکل و شدت بیماری دارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   افتادگی دریچه میترال در کودکان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر