کواذکتاسیون آئورت

کوارکتاسیون آئورت در قلب کودکان چیست؟

یکی از بیماریهای مادر زادی قلبی که ممکن است تا بزرگسالی کشف نشود کوارکتاسیون آئورت است.در این مقاله این بیماری که خودبخود خوب نمی شود و در صورت تشخیص نیاز ضروری به درمان دارد را معرفی خواهم کرد.

کوارکتاسیون آئورت چیست؟

کوارکتاسیون آئورت (COA) که به آن کوارکتیشن هم می گویند.باریک شدن شریان آئورت که شریان اصلی  است که خون را از قلب به بدن منتقل می کند. این باریک شدن باعث می شود سمت چپ قلب برای پمپاژ خون از طریق آئورت بیشتر کار کندو تحت فشار باشد.

گاهی اوقات تنگی مختصر است و حتی ممکن است علائمی ایجاد نکند. در شکل های شدیدتر ، جراحی یا سایر اقدامات برای درمان آن لازم است.

تنگی آئورت
مسیر شریان آئورت در بدن و محل شایع تنگی

چه عواملی باعث COA کوارکتاسیون آئورت می شود؟

کوارکتیشن آئورت نوعی نقص مادرزادی است ، به این معنی که نوزادی با آن به دنیا می آید. پزشکان مطمئن نیستند که چرا بعضی از افراد به کوارکتیشن مبتلا می شوند ، اما پسران تقریباً دو برابر دختران به آن مبتلا می شوند. در نوزاد مبتلا به کوارک ، قوس آئورت نیز ممکن است کوچکتر از حد معمول( هیپوپلاستیک) باشد.

در بسیاری از افراد ، این نقص با نقایص مادرزادی یا شرایط دیگر مانند نقص دیواره بین بطنی (سوراخ دیواره بین بطن های چپ و راست قلب) همراه می شود. همچنین در دختران متولد شده با سندرم ترنر ، یک اختلال ژنتیکی ست که در آن یکی از دو کروموزوم X دختر ناقص یا مفقود شده است . کوارکتاسیون آئورت نسبتاً شایع است.

کوارکتیشن در ترنر
تصویر دختری با سندروم ترنر

معمولاً کوارکتیشن آئورت در اوایل زندگی یافت می شود. اما برخی از افراد تا زمان نوجوانی یا حتی بزرگسالی تشخیص داده نمی شوند. در آن موارد ، معمولاً به این دلیل است که باریک شدن در آئورت آنقدر شدید نیست که بتواند علائم جدی تا آن زمان ایجاد کند. اما حتی افرادی که علائم عمده ای ندارند نیز به درمان نیاز دارند. زیرا کوارکتاسیون آئورت در نهایت می تواند مشکلاتی ایجاد کند. این نقص به خودی خود برطرف نمی شود.

علائم و نشانه های کوارکتاسیون آئورت چیست؟

فشار خون غیر طبیعی اغلب اولین علامت کوارکتاسیون آئورت است. در طی معاینه ، پزشک ممکن است . دریابد که در کودک مبتلا به کوارکتیشن آئورت فشار خون در بازوها بیشتر از پاها است. پزشک همچنین ممکن است .سوفل قلب را بشنود یا متوجه شود که نبض در کشاله ران ضعیف است یا به سختی احساس می شود . در هر فرد که  فشار خون بالا تشخیص داده می شود. باید از نظر کوارکتیشن آئورت بررسی شود.

اغلب ، کودکان هیچ علائمی ندارند و کوارکتیشن آئورت در هنگام مراجعه منظم به پزشک کشف می شود. کودکانی که علائمت دارند ممکن است:

 • رانها و پاهای شان سرد تر از دستها و بازوها 
 • فشار خون اندام فوقانی بیش از اندام تحتانی
 • تنگی نفس ، به ویژه هنگام ورزش 
 • خستگی زودرس پاها و لنگیدن هنگام دویدن و ورزش
 • درد قفسه سینه

کوارکتاسیون در کودک

کوارکتاسیون آئورت چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشکان ممکن است. کودکی را با علائم یا نشانه های  کوارکتیشن آئورت به یک متخصص قلب کودکان (پزشکی که در تشخیص و درمان مشکلات قلبی تخصص دارد) ارجاع دهند. متخصص قلب به صداهای قلبی گوش می دهد . نبض ها را لمس می کند و فشار خون را بررسی می کند.

متخصص قلب اکوکاردیوگرافی( آزمایشی که از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از قلب و گردش آن استفاده می کند )انجام می دهد ممکن است آزمایش های دیگری که تصاویر قلب را تولید می کند مانند گرافی قفسه سینه ، آزمایش تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) ، یا اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) درخواست کند.  

کوارکتاسیون آئورت باید سریع درمان شود. زیرا می تواند باعث فشار خون بالا و بزرگ شدن قلب شود. همچنین می تواند باعث پارگی آئورت شود که می تواند. بسیار خطرناک و کشنده باشد. کوارکتاسیون آئورت معمولاً اندکی پس از تولد یافت می شود و بلافاصله با جراحی ترمیم می شود.

کوارکتاسیون آئورت چگونه درمان می شود؟

کوارکتیشن آئورت با جراحی یا سایر روش ها قابل ترمیم است. یکی از متداول ترین روش ها برای رفع تنگی ، برداشتن قسمت باریک و اتصال مجدد دو انتهای آئورت است.

در بعضی موارد ، پزشکان ممکن است با بالون آنژیوپلاستی نیز کوارکتیشن آئورت را درمان  کنند. در این روش ، یک بالون کوچک از داخل رگ خونی کشاله ران وارد می شود و یک سیم بسیار نازک تا آئورت ، در ناحیه باریک ، فرستاده می شود. وقتی بالون باد می شود ، ناحیه باریک پهن می شود. سپس بالون برداشته می شود. همچنین متخصص قلب ممکن است یک استنت(فنر مخصوصی) را در محل تنگی قرار می دهند تا محل تنگی را پس از عمل باز نگه دارد.

درمان کوارک

بعد از درمان:

بهبود علائم

پس از رفع نقص ، بیشتر علائم کوارکتاسیون آئورت بلافاصله از بین می روند. زیرا انسداد ناشی از این علائم از بین رفته است. بعضی از افراد برای مدتی هنوز فشار خون بالا دارند و ممکن است. برای کنترل آن مجبور به مصرف دارو شوند.

کودکان و نوجوانانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند ، معمولاً بعد از یک یا دو هفته کاملاً احساس بهتری پیدا می کنند. کسانی که تحت درمان با بالون قرار گرفته اند حتی زودتر ، غالباً طی دو روز ، احساس بهتری دارند.

محدودیت فعالیت

اما پزشکان توصیه می کنند که همه بیماران از انجام برخی از فعالیتهای بدنی پرهیز کنند . به خصوص از بلند کردن اجسام سنگین یا ورزشهایی که می توانند بر قفسه سینه فشار بیاورند بپرهیزند تا بدن زمان کافی برای بهبودی کامل پیدا کند. کسی که فشار خون او بالا است ممکن است مجبور باشد . پرهیزهای خاص خود را تا زمانی که فشار خون پایین نیاید ادامه دهد.

پیگیری های بعد درمان

کودکانی که کوارکتاسیون آئورت را اصلاح کرده اند باید مرتباً به پزشکان مراجعه کنند. گاهی اوقات ، تنگی می تواند پس از جراحی یا درمان گشادی با بالون بازگردد. ویزیت های متخصص قلب و عروق هر سال یا دو سال پس از بهبودی به پزشک اجازه می دهد فشار خون را کنترل کرده و علائم بازگشت کوارکتاسیون آئورت را جستجو کند. 

اگر کودک شما کوارکتاسیون آئورت دارد و یا کوارکتوس را ترمیم کرده است . در صورت مشاهده تنگی نفس ، درد قفسه سینه یا غش کردن با پزشک تماس بگیرید.

به طور کلی ، کودکانی که دچار کوارکتاسیون آئورت شده اند ، می توانند انتظار داشته باشند که پس از درمان زندگی عادی داشته باشند.

جهت مطالعه بشتر مقالات زیر را مطالعه بفرمایید.

https://www.heart.org/en/health-topics/congenital-heart-defects/about-congenital-heart-defects/coarctation-of-the-aorta-coa

https://www.healthline.com/health/aneurysm-in-the-brain

https://kidshealth.org/en/parents/coa.html

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اسرا سه شنبه ۲ شهریور ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  میخواستم علائم جابه جایی قلب ببینم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲ شهریور ۰( 4 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   اغلب در نوزاد تازه متولد شده علامتی ندارد و به مرور طی چند ساعت تا چند روز نوزاد کبود و بی حال می شود 

   اگر جابجایی عروق قلبی همراه با مشکلات دیگر مثل سوراخ قلبی باشد ممکن است در بدو تولد صدای اضافه قلبی هم وجود داشته باشد

   لطقا این مقالات را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم. 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

   انواع بیماری قلبی مادرزادی در نوزادان

 • تصویر کاربر ثنا یکشنبه ۱۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشیدبه خدمت آقای دکتر بیطرفان.دخترمن درنوزادی سوراخ قلب داشت بردیمش دکتر اکوی قلب انجام داد چون سوراخ قلبش کوچیک بود به خودی خود بسته شد.الان ۴سالو دو ماهه هست.و این فکر همش مغزمو میخوره اینکه این موضوع درآینده براش مشکل ایجاد میکنه یا نه؟😔من باید چیکارکنم؟لطفا ازتون خواهش میکنم منو راهنمایی کنید ان شاءالله که خدا یارو یاورتون باشه🤲
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید وقتی سوراخ قلب بسته میشه مجددا باز نمیشه و در آینده مشکلی نخواهد داشت

 • تصویر کاربر حمیده پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام. من 35 سالمه
  5 سال قبل باردار شدم ولی باگذشت 9 هفته جنین در هفته 6 مانده و رشد نداشت. ومن با دستور پزشک سقط کردم.
  بعد ماه بعداز سقط باردارشدم بدون مشکل الان دختر من 4 سالشه
  ومن دوباره باردار شدم این بار هم مثل دفه اول بعد از 2 ماه بارداری در هفته 5 هفته و5 روز موند رشد نکرد ضربان نداشت و سقط شد. الان یک ماهه سقط کردم.
  علت چیست ومن باید چکار کنم باردار بشم یا نه
  ممکنه دوباره این مشکل پیش بیاد یا بچه با نقص عضو بدنیا بیاد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   در اکثر موارد علتی مشخص نمی شود و کسی که یک بار این مشکل را داشته اند بیشتر در معرض تکرار آن است

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟ 

   علت نشنیدن صدای قلب جنین چیست؟

 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر جناب دکتر
  آیا سیانوز در غربالگریهای بارداری قابل تشخیص است؟
  پسرم ۴۵ روز به دنیا اومده الان متوجه شدم انتهای ناخنهاش کمی تیره است خیلی ترسیدم و استرس دارم دکتر خواهش میکنم راهنمایی بفرمایین عکس دستشم میفرستم خدمتتون ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید این عکس نرمال است. سیانوز ندارد.

   مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سیانوز قلبی در کودکان

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۵ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  در اکوی قلب جنینم در 19 هفتگی بارداری پزشک تشخیص حفره بزرگ بین بطنی و باریکی آئورت دادند..میخواستم بدونم درصد درستی این تشخیص تو این سن جنینم چه مقداره؟ و اینکه ممکنه تو ادامه بارداری این مشکلات از بین بره یا کمتر بشه؟ و اگه این وضعیت بهتر نشه چه اتفاقی واسه جنینم میافته؟
  ممنون از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۵ خرداد ۰( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   میزان دقت این روش تشخیصی خیلی وابسته به فرد انجام دهنده آن است.

   این تشخیص اگر درست باشد تا پایان بارداری تغییری نخواهد کرد . احتمال سقط وجود دارد ولی احتمال باقی ماندن بیشتر است

   این مشکل بعد از تولد نیاز به جراحی دارد و تا پایان عمر این بیماران نیاز به مراقبتهای پزشکی خاص دارند.

 • تصویر کاربر روشنک چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ممنونم بابت توضیحاتی ک در متن توضیحات نوشته شده شما هست.فقط من‌دوسوال برام‌مبهم هست ک ایا امکانش هست این سوراخ ریز بین بطنی جنین من در ظول بارداری با افزایش وزن جنین بزرگتر بشه؟ایا در طول بارداری داروی خاصی هست که من مصرف کنم تا سوراخ بسته بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)

   باسلام و عرض ادب 

   اغلب سوراخ های قلب جنین تا زمان تولد یا مدتی بعد از آن خودبخود بسته می شوند  ولی بعضی موارد بسته نمی شوند با توجه به گزارش ارسالی سوراخ قلب فرزند شما با احتمال بالا خودبخود بسته می شود

   دارویی جهت بستن سوراخ قلب جنین وجود ندارد

   اگر گزارش اکو را ارسال بفرمایید نظرم را عرض می کنم

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سوراخ قلب جنین در اکوی قلب ( سوراخ بین بطنی ) 

   آیا سوراخ قلب کودکان VSD خطرناک است؟ 

   درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD 

 • تصویر کاربر مامان سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من تو هفته ۱۹هستم توسونوی اکوژن ۲میلیمتری دیده شدباهمسرم هم فامیل هستیم اکو هم انجام دادم همه چیز نرمال بود می‌ترسم درآینده واسه بچم مشکل پیش بیاد لطفا راهنمایی کنید خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   نقطه اکوژن در قلب جنین خطرناک نیست و احتمال مشکلات همراه زیاد نیست.

   پیشنهاد می کنم این مقالات مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   آیا انجام اکوی قلب جنین واجب است؟

 • تصویر کاربر سارینا شنبه ۱۴ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما.اقادکتر .دختر من 8سال سنشه و سلام دخترم 8ساله هست 21کیلو وزنشه هیچ مشکلی از هر نظر ندارد . ضعیف بود پیش دکتر تغذیه بردم.معاینه کردش گفت باید برید پیش متخصص قلب کودکان بردیم اکو گرفت وعکس اکو را هم گذاشتم یکم دارو ویتامین Dویک عدد مدل قرص داد گفت باید مصرف کن
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۴ فروردین ۰( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمالا وزنگیری نامناسب فرزندتان بخاطر مشکل قلبی وی بوده با توجه به جواب اکو فرزندتان‌حتما باید تحت نظر باشد و طبق نظر پزشک قلب نیاز به پیگیری دارد

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   انواع بیماری قلبی مادرزادی در نوزادان

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید 

   نارسایی قلبی در کودکان و نوجوانان + درمان 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر