علائم بیماری قلبی در کودکان

علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

علائم بیماری قلبی در کودکان بسیار متنوع هستند .گاهی هرگز گمان نمی کنند بیماری در کار باشد ولی اغلب  در معاینات معمول پزشکی به این بیماریها مشکوک می شوند .که با ادامه پیگیری ها و بررسی های دقیق منجر به کشف بیماری می شود.اگرچه این موارد نادر هستند ولی گاهی در اثر بموقع تشخیص داده نشدن .باعث مشکلات غیر قابل جبران در مراحل بعدی زندگی می شود.

خوشبختانه به لطف پیشرفت در زمینه تکنولوژی و پزشکی بسیاری از کودکان مبتلا به بیماری قلبی زندگی کامل و فعالی خواهند داشت. در این مقاله به بیان علائم بیماری قلبی در کودکان پرداخته شده است.


بیماری قلبی مادرزادی

مشکلات قلبی مادرزادی (CHD)  نوعی از بیماری قلبی است که کودکان به همراه آن متولد می شوند. معمولا در اثر نقص های قلبی موجود در هنگام تولد بروز می دهند.

حتی در ایالات متحده 1 درصد نوزادان به بیماری قلبی مادرزادی ابتلا دارند. بیماری های قلبی مادرزادی که کودکان را تحت تاثیر قرار می دهند .شامل موارد زیر هستند:

1- اختلالات دریچه ای قلب همچون تنگی دریچه آئورت که جریان خون را محدود می کند.

2- سندروم قلب چپ هایپوپلاستیک (HLHS) که در آن سمت چپ قلب به صورت کامل تشکیل نشده است.

3- نقص دیواره قلب که معمولا به صورت سوراخ هایی در دیواره بین حفرات یا عروق اصلی به وجود می آیند:

 • نقص های دیواره بین بطنی
 • نقص های دیواره بین دهلیزی
 • بیماری مجرای شریانی باز (PDA) 

4- تترالوژی فالوت که ترکیبی از 4 نقص می باشد:

 • وجود سوراخ در دیواره بین بطنی
 • ضخیم شدن سمت راست قلب
 • قرار گرفتن آئورت در جای نامناسب
 • تنگ شدن مجرای بین شریان ریوی و بطن راست

مشکلات قلبی در کودکان می توانند .اثرات بلند مدتی بر سلامت کودک داشته باشند. این نقص ها معمولا با جراحی، فرایند های کاتتری، مصرف دارو و در موارد شدید با پیوند قلب درمان می شوند. برخی کودکان به درمان و پایش مادام العمر نیاز خواهند داشت.

بیماری قلبی کودکان

تصلب شرایین ( آترواسکلروزیس )

مشکل قلبی خاصی بنام آترواسکلروزیس اصطلاحی است. که برای توصیف تجمع چربی و پلاک های سرشار از کلسترول در داخل شریان ها به کار می رود. با افزایش مقدار تجمع چربی ها، شریان ها سفت و تنگ شده و خطر بروز حملات قلبی و لخته های خونی بیشتر می شود.

بروز آترواسکلروزیس معمولا چندین سال به طول انجامیده .البته ابتلای کودکان یا نوجوانان به آن شایع نیست. با این حال، چاقی، دیابت، فشار خون بالا و دیگر مشکلات سلامتی کودکان را در معرض خطر ابتلا قرار می دهند.

پزشکان به کودکان دارای سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت، چاقی یا اضافه وزن توصیه می کنند. از نظر فشار خون بالا و کلسترول بالا پایش شوند.

درمان آترواسکلروزیس معمولا شامل ایجاد تغییر در سبک زندگی همچون افزایش فعالیت فیزیکی و اصلاحات تغذیه ای می باشد.

تصلب شرایین در کودکان

آریتمی ها

مشکلات قلبی گاهی فقط در ریتم ضربان قلب خود را نشان می دهد. آریتمی یک ضربان قلب غیر طبیعی است. می تواند سبب کاهش عملکرد مناسب قلب شود. انواع مختلفی از آریتمی می توانند در کودکان بروز دهند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضربان قلب سریع (تاکی کاردی) که رایج ترین نوع آن تاکی کاردی فوق بطنی است که در کودکان یافت می شود.
 • ضربان قلب کند (برادی کاردی)
 • سندرم QT طولانی (LQTS)
 • سندرم ولف پارکینسون وایت

موارد زیر از نمونه های علائم آریتمی هستند:

 • ضعف
 • خستگی
 • گیجی
 • غش کردن
 • مشکل در تغذیه

درمان ها به نوع آریتمی و نحوه تاثیرگذاری آن بر کودک بستگی دارد.

آریتمی در کودکان

بیماری کاوازاکی

مشکل قلبی اکتسابی بنام بیماری کاوازاکی یک بیماری نادر است . بیشتر در سن کودکانی بروز می کند. این بیماری می تواند سبب بروز التهاب در عروق خونی دست ها، پا ها، دهان، لب ها و گلو شود.

علاوه بر این موارد، کاوازاکی سبب بروز تب و تورم در گره های لنفی نیز می شود. محققان تاکنون از علت بروز این بیماری اطلاع نیافته اند. به گفته انجمن قلب آمریکا (AHA) این بیماری یکی از عوامل اصلی بروز مشکلات قلبی در یک چهارم کودکان است. اغلب کودکان مبتلا سنی کمتر از 5 سال دارند.

با اینکه درمان این بیماری به گستردگی آن بستگی دارد . اما اغلب شامل تزریق وریدی گاما گلوبولین یا آسپرین می شود. کورتیکوستروئید ها گاهی اوقات می توانند از بروز عوارض آتی پیشگیری کنند.

کودکانی که از این بیماری رنج می برند. اغلب به صورت مادام العمر باید به صورت منظم به پزشک مراجعه کرده و سلامت قلب آن ها پایش شود.

بیماری کاوازاکی

سوفل قلبی یا مور مور

علائم بیماری قلبی در کودکان گاهی خود را با یک صدای اضافیه قلبی نشان می دهد. مور مور قلب صدایی است که هنگام عبور خون از حفرات، دریچه ها یا عروق خونی مجاور قلب شنیده می شود. با اینکه این پدیده اغلب بی خطر است.  اما در برخی موارد می تواند بیانگر وجود یک مشکل زمینه ای در سیستم قلبی عروقی بدن باشد. مور مور قلب می تواند در اثر بیماری های مادرزادی قلب، تب یا کم خونی به وجود آید.

در صورتی که پزشک صدای غیر طبیعی مور مور قلب را در یک کودک بشنود، برای اطمینان از سلامت قلب او نسبت به انجام آزمایش های تشخیصی بیشتری اقدام می کند. در حالی که مور مور های قلبی بی خطر اغلب به صورت خود به خودی برطرف شده. برخی در اثر یک مشکل قلبی به وجود آمده و امکان دارد نیازمند درمان های بیشتری باشند.

پریکاردیت

این مشکل قلبی  هنگامی بروز می دهد. که غشای نازک دور قلب (پریکارد) دچار التهاب یا عفونت شود. در این بیماری، مقدار مایع بین دو جداره این غشا افزایش یافته . توانایی قلب در پمپاژ مناسب خون را مختل می کند.

پریکاردیت می تواند. پس از جراحی ترمیمی بیماری های مادرزادی قلب یا در اثر مواردی همچون نمونه های زیر بروز دهد:

 • عفونت های باکتریایی
 • آسیب های فیزیکی به قفسه سینه
 • اختلالات بافت پیوندی همچون لوپوس

توجه: درمان پریکاردیت به شدت بیماری، سن کودک و سلامت کلی بدن او بستگی دارد.

بیماری روماتیسم قلبی

مشکلات قلبی در کودکان که بدنبال ابتلا به باکتری استرپتوکوک (عامل گلودرد چرکی) بدون درمان رها شده ایجاد می شود . تب ناشی از آن می تواند به بروز بیماری روماتیسم قلبی منجر شود. این بیماری می تواند خطرناک بوده و با ملتهب کردن عضله قلب (میوکاردیت) آسیبی دائمی به دریچه ها و عضله قلب برساند.

با اینکه تب روماتیسمی معمولا در کودکان 5 تا 15 ساله بروز می دهد، اما علائم بیماری روماتیسم قلبی تا 10 الی 20 سال پس از آن پدیدار نمی شوند. امروزه وجود تب روماتیسمی و عوارض بیماری روماتیسم قلبی چندان رایج نیست.

با درمان به موقع گلو درد چرکی به وسیله دارو های آنتی بیوتیک می توان از بروز این بیماری جلوگیری کرد.

سوفل قلبی

عفونت های ویروسی

مشکلات قلبی در کودکان گاه بدنبال بیمار ی ویروسی بروز می کند . ویروس ها علاوه بر ایحاد بیماری های تنفسی یا آنفلوآنزا می توانند بر سلامت قلب نیز تاثیر گذار باشند. عفونت های ویروسی می توانند. سبب میوکاردیت شده و توانایی قلب در پمپاژ مناسب خون به کل بدن را تحت تاثیر قرار دهند.

عفونت های ویروسی قلب نادر بوده و می توانند . علائم اندکی از خود بروز دهند. علائم در هنگام بروز مشابه با علائم یک آنفلوآنزا بوده و از جمله آن ها می توان خستگی، تنگی نفس و درد قفسه سینه را نام برد. درمان این بیماری شامل مصرف دارو و درمان هایی برای رفع علائم میوکاردیت است.

جهت مطالعه بیشتر می توانید از این مقالات استفاده کنید.

https://www.healthline.com/health/heart-disease/in-children

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/congenital-heart-defects-children/symptoms-causes/syc-20350074

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب کودکان

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدمرتضی جمعه ۱۴ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام سن یک سال و۴ماه
  قلبش ضخیم است
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۴ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   لطفا گزارش اکوی قلب فرزندتان را ارسال بفرمایید تا من نظرم را عرض کنم

 • تصویر کاربر محمدمرتضی جمعه ۱۴ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترقلب بچم ضخیم است
  آیا خطردارد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۴ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   لطفا گزارش اکوی قلب فرزندتان را ارسال بفرمایید تا من نظرم را عرض کنم

 • تصویر کاربر سارا شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسرم یک سال و نه ماهشه. گاهی اوقات موقع گریه لب و دهانش کبود و نفس کم میاره وزنش هم زیاد نیست ایا مشکل قلبی دارد؟من خیلی ناراحتم نمیدونم باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   باتوجه به اینکه علل کبودی در ک‌ودکان متعدد است لذا توصیه می کنم فرزندتان ابتدا توسط متخصص اطفال ویزیت و معاینه شود اگر شک به مشکل قلبی بود ویزیت فوق تخصص قلب نیاز دارد.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

   سیانوز قلبی در کودکان

 • تصویر کاربر سلما یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  وقت بخیر،دخترم یک سالش هست ،سروگردنش به شدت عرق میکنه،درشرایطی که هوا خنک هست،وهیچ فعالیتی نداره،واینکه زمانی که عرق میکنه احساس میکنم پوستش تیره میشه،دکتر اطفال هم بردم اما نتبجه نگرفتم،احساس میکنم غیر عادیه،لطف میکنید بگین باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   باسلام و عرض ادب

   تعریق در کودکان علل متعددی دارد اغلب بهتر است توسط متخصص اطفال دیگری ویزیت شود اگر مشکوک به مشکل قلبی شدند توسط قلب اطفال ویزیت شود. گاهی زیاد عرق کردن در بعضی خانواده ها ارثی ست و درمان قطعی ندارد.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   علت عرق کردن سر نوزاد چیست؟ 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر سهیل شنبه ۷ فروردین ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام من ۲ روزه وسط قفسه سینه ام درد میکنه مخصوصا وقتی راه میرم ایا عفونت ریه است یا قلب یا .....
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۷ فروردین ۰( 4 ماه پیش)

   سلام

   باید توسط متخصص قلب معاینه ،نوار قلب و احتمالا اکو سوید اگر در اسن بررسی مشکلی نداشتید احتما مشکلات گوارشی یا ریوی بیشتر مطرح است

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟ 

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

    

 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید.پسرم چهار ماهشه که ده روزگیش بعد از اکو فهمیدم که سوراخی در قلبش هست سوراخ بین بطن داره اولش 3میلی بود که سه ماهگی باز اکو کر دیم گفتن شده 4میلی دکترش گفته شش ماهگی باز مراجعه کنید ممنون میشم اگه راهنمایی کنید که آیا پسرم خوب میشه الآن عکس اکو هاش رو میفرستم .بعد خطرناک نیست براش و چه مراقبتهایی باید از بکنیم که مشکلی پیش نیاد درضمن وزن ش بد نیست تا حالا کمبودها نمیشه خداروشکر .خیلی ممنون میشم جوابمو بدین.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید اغلب این نوع سوراخ خودبخود بسته می شود و طبق کتابهای ما اگر تا دو سالگی بسته نشود بعید است بعد این سن بسته شود 

   و اگر بسته نشود با آنژیوگرافی بطور کامل قابل درمان است

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   آیا سوراخ قلب کودکان VSD خطرناک است؟ 

   درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD

 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من پسرم الان سه ماهشه
  مچ پاهاش کمی کبودی به رنگ آبی داره
  و چند روزه مدام سرش عرق میکنه
  بردیم دکتر گفت مشکلی نداره
  ولی همسرم بشدت نگران
  خدای نکرده نکنه مشکل قلبی داشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   من در این عکس کبودی ندیدم 

   ولی کبودی ناشی از مشکلات قلبی بیشتر دور دهان و انگشتان دست و پا دیده میشه 

   عرق کردن سر بچه علل مختلفی داره که یکی قلبیست 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگه سوالی بود پاسخگو هستم

   سیانوز قلبی در کودکان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید 

   علت عرق کردن سر نوزاد چیست؟ 

 • تصویر کاربر عموعلی دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  نوه من الان چهار ماه دارد وقتی بدنیا امد تنگی رگ ایورت داشت که بالن زدند بعد از حدود ده روز دوباره رگ جمع شد وعمل باز کردند الا ن میگند چون عملش دیر انجام شد بطن چپ قلبش بزرگ شده الان دارو فوروز مایت میخوره ایا با مصرف این دارو خوب میشه چه مدت طول میکشه تا خوب بشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)

   باسلام وعرض ادب

   داروی فروزماید ادرار را زیاد می کند و حجم کلی خون را کم می کند و درنهابت فشلری که روی قلب است را کم می کند 

   اغلب این افزایش حجم بطن بتدریج طی چند ماه و حداگثر تا یکی دوسال کامل به حجم نرمال خود می رسد 

   جای نگرانی نیست

   پیشنهاد می کنم مطالعه بفرمایید

   بیماری قلبی مادرزادی در کودکان و درمان 

   تنوع مشکلات قلبی در کودکان و کشف آنها 

    

 • تصویر کاربر رشید دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  بامراجعه به پزشک گفته ورن گیری بخوبی انحام نشده وصداهای اضافی درقلب شنیده شده است وتعریق سرهم وجود داردلطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 6 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   لطفا کامل شرح حال بدهید 

   آیا منظور جنین است یا نوزاد؟ اگر اطفال است سن و وزن را مشخص بفرمایید. 

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید و اگر سوالی بود بفرمایید

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲ آبان ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب و احترام.
  فرزند ما نوزاد چند ماهه است که برابر اکوی قلب دارای تنگی خفیف دریچه آئورت و سوراخ ریز در قلب است و خدا رو شکر تحت نظر و فعلا بدون علائم است.
  فقط چند وقتی هست که وقتی بغلش میکنیم کف پاش رو که از زیر نگاه میکنیم یه کم کبود میشه ولی تا میذاریمش زمین سریع برطرف میشه.
  .لب و دهان و زیر ناخن و بقیه جاهای بدنش اصلا وابدا ذره ای کبودی نداره فقط وقتی بغلش میکنیم و پاهاش آویزون میشه زیر پاش کمی حالت کبودی پیدا می‌کنه که وقتی دراز میشه روی زمین سریع محو میشه.
  با خانومم خیلی خیلی نگران شدیم و می ترسیم که نکنه علائم نارسایی قلب باشه.لطفا مثل همیشه لطف کنید راهنمایی بفرمایید.ممنون و معذرت.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲ آبان ۹۹( 9 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   علائمی که می فرمایید بنظرم علت قلبی ندارد و کبودی با علل قلبی در اغلب موارد کبودی دور لب و ناخن است و معمولا  در موارد شدید بیماری اتفاق می افتد ولی با این وجود  اگر شک زیاد داریدبهتر است مجدد توسط توسط پزشک معالج قلب ویزیت شود 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر