سندروم کیو تی(QT) طولانی کودکان چیست؟

سندروم کیوتی(QT) طولانی یک بیماری مادرزادیست که ممکن است . اولین علامت آن مرگ ناگهانی باشد.در این مقاله در خصوص تعریف ، علائم ، علل ، عوامل خطرساز ، سیر و نکات ایمنی برای والدین با فرزند مبتلا به این سندروم توضیح خواهیم داد.  

تعریف سندروم کیو تی(QT) طولانی چیست؟

سندروم کیو تی(QT) طولانی یاLQTS   بیماریست که بر فعالیت الکتریکی طبیعی قلب تأثیر می گذارد.

اصطلاح کیو تی (QT) به قسمتی از منحنی  موجود در نوار قلب اشاره می کند.  که در این سندروم دچار مشکل است. نام های دیگر این سندروم مادرزادی شامل سندروم جرول و لانگ نیلسن یا سندرم رومانو وارد هستند.

در حالی که وجود سندروم کیو تی(QT) طولانی همیشه علائم ایجاد نمی کند . اما می تواند بطور ناگهانی آریتمی های قلبی(ضربان های قلبی غیر نرمال) تهدید کننده حیات ایجاد کند. افراد مبتلا به سندروم کیو تی(QT) طولانی می توانند دورهای غش یا از حال رفتن را تجربه کنند. اگر فرزند شما سندروم کیو تی(QT) طولانی دارد. مهم است که آن را مدیریت کنید تا از وقوع این ضربانهای غیر طبیعی کشنده جلوگیری کنید.

سندروم کیو تی(QT) طولانی
سندروم کیو تی(QT) طولانی

سندروم کیو تی(QT) طولانی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک ممکن است. قبل از اینکه بیمار علائمی داشته باشد سندروم کیو تی(QT) طولانی را بر روی نوار قلب تشخیص دهد. این یک ردیابی بصری از فعالیت الکتریکی قلب در نوار قلب است.

یک موج الکتریکی نرمال در نوار قلب دارای این اشکال است. یک برآمده کوچک به نام موج ” P ” است و پس از آن یک قله بزرگ به نام QRS complex وجود دارد. پس از این قله ، برآمدگی دیگری وجود دارد که معمولاً بزرگتر از موج ” P ” به نام موج ” T ” است.

کیو تی(QT) طولانی

هر یک از این تغییرات نشان دهنده چیزی است که در قلب اتفاق می افتد.علاوه بر بررسی هر قسمت ازشکل امواج موجود در نوار قلب ، پزشکان فاصله بین آنها را نیز اندازه گیری می کنند. این شامل فاصله بین شروع بخش Q از کمپلکس QRS و موج T است. اگر فاصله بین این موارد به طور مداوم بیشتر از حد انتظار باشد . سندروم کیو تی(QT) طولانی تشخیص داده می شود.

نوار قلب در کودکان چه زمانی تجویز می شود؟

سندروم کیو تی(QT) طولانی نگران کننده است. زیرا قلب برای تنظیم صحیح ضربان قلب به یک ریتم ثابت و فعالیت الکتریکی نرمال نیاز دارد.  در آریتمی های خطرناک قلبی پمپاز خون توسط قلب بطور منظم انجام نمی شود. با این اتفاق ، خون غنی از اکسیژن به مغز و بدن پمپ نمی شود.

علائم سندروم کیو تی(QT) طولانی چیست؟

همه افراد مبتلا به سندروم کیو تی(QT) طولانی علامت ندارند . اما کسانی که علامتدار می شوند. ممکن است دچار این حالات شوند:

 • احساسات تکان دهنده در قفسه سینه
 • نفس نفس زدن هنگام خواب
 • بدون دلیل مشخص از حال رفتن

به گفته منبع معتبر موسسه ملی قلب ، ریه و خون آمریکا ، از هر ده فرد مبتلا به سندروم کیو تی(QT) طولانی ، یکی به عنوان اولین علامت این سندروم، مرگ ناگهانی قلبی را تجربه می کند.

به همین دلیل بسیار مهم است. که در صورت داشتن سابقه خانوادگی سندروم کیو تی(QT) طولانی یا ضربان نامنظم قلبی ، به طور منظم با پزشک مشورت کنید.

علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

چه چیزی باعث سندروم کیو تی (QT) طولانی می شود؟

سندروم کیو تی(QT) طولانی می تواند ارثی یا اکتسابی باشد . به این معنی که چیزی فراتر از ژنتیک باعث آن می شود.

هفت نوع سندروم کیو تی(QT) طولانی موروثی وجود دارد. شماره آنها LQTS 1 ، LQTS 2 و غیره است. محققان بیش از 15 نوع مختلف جهش ژنتیکی را شناسایی کرده اند که می تواند منجر به سندروم کیو تی(QT) طولانی شود.

سندروم کیو تی(QT) طولانی می تواند ناشی از مصرف برخی داروها باشد. از جمله:

 • ضد آریتمی ها
 • آنتی بیوتیک ها
 • آنتی هیستامین ها
 • داروهای ضد روان پریشی
 • داروهای کاهنده کلسترول
 • داروهای دیابت
 • ادرارآورها

برخی از افراد ممکن است. ناخودآگاه این بیماری را به ارث برده باشند. اما تا شروع به مصرف دارویی که باعث تشدید آن می شود ،  دچار علامت نشوند. اگر هر یک از این داروها را برای مدت طولانی مصرف می کنید. پزشک شما ممکن است به طور منظم ریتم قلب شما را با نوار قلبی کنترل کند تا موارد غیرمعمول را بررسی کند.

سندروم کیو تی(QT)

چندین چیز دیگر می تواند باعث سندروم کیو تی(QT) طولانی شود . به ویژه مواردی که باعث از دست دادن پتاسیم یا سدیم از جریان خون می شوند . مانند:

 • اسهال یا استفراغ شدید
 • بی اشتهایی عصبی
 • پرخوری عصبی
 • سوء تغذیه
 • پرکاری تیروئید

عوامل خطرساز برای سندروم کیو تی(QT) طولانی چیست؟

داشتن سابقه خانوادگی باعث سندروم کیو تی(QT) طولانی یک عامل خطر اصلی برای این بیماری است. اما دانستن این امر دشوار است . زیرا همیشه علائم ایجاد نمی کند.

در عوض ، برخی ممکن است. فقط بگویند یکی از اعضای خانواده شان به طور غیرمنتظره و ناگهانی جان خود را از دست داده یا غرق شده .  ممکن است این اتفاق در زمان شنا کردن رخ دهد.

سایر عوامل خطر عبارتند از:

 • مصرف داروهایی که باعث طولانی شدن فاصله QT می شوند.
 • متولد شدن با ناشنوایی کامل یا جزئی
 • داشتن اسهال یا استفراغ شدید
 • داشتن سابقه بیماری هایی مانند بی اشتهایی عصبی ، پرخوری عصبی یا برخی از اختلالات تیروئید
 • زنان بیشتر از مردان بهkigu سندروم کیو تی(QT) طولانی مبتلا می شوند.

درمان سندروم کیو تی(QT) طولانی چیست؟

هیچ درمانی برای سندروم کیو تی(QT) طولانی وجود ندارد. در عوض ، درمان معمولاً شامل کاهش خطر ابتلا به آریتمی قلب(ضربانهای غیر طبیعی خطرناک) با موارد زیر است:

 • مصرف داروهایی از گروه مسدود کننده های بتا برای کاهش ریتم بیش از حد سریع قلب داده می شود.
 • اجتناب از داروهایی که باعث طولانی شدن فاصله QT می شوند.
 • در صورت داشتن LQTS 3 ازدارو های مسدود کننده های کانال سدیم استفاده شود.

در صورت احساس غش یا سایر علائم ریتم غیرطبیعی قلب ، پزشک ممکن است. درمان تهاجمی تری مانند کاشت پیس میکر(ضربان ساز) یا دفیبریلاتور کاردیوورتر(شوک دهنده قلبی) قابل کاشت را توصیه کند. این دستگاه ها ریتم های غیرطبیعی قلب را تشخیص داده و تصحیح می کنند.

گاهی پزشک برای ترمیم اعصاب الکتریکی قلب که ریتم ها را به اشتباه منتقل می کنند . یک عمل تخلیه یا جراحی را توصیه می کند.

درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم

چگونه می توانم خطر ایست قلبی را کاهش دهم؟

اگر فرزندتان سندروم کیو تی(QT) طولانی دارد . چند کار را می توانید انجام دهید تا از ایست ناگهانی قلب جلوگیری کنید. این موارد  شامل:

 • تا حد امکان استرس و اضطراب را کاهش دهید. از یوگا یا مدیتیشن استفاده کنید.
 • اجتناب از ورزش های سنگین و برخی از انواع ورزش ها ، مانند شنا ، به ویژه در آب سرد که محرک شناخته شده ای برای عوارض سندروم کیو تی(QT) طولانی است.
 • غذاهای غنی از پتاسیم بیشتر بخورید.
 • اجتناب از صداهای بلند که باعث ایجاد حملات خطرناک آریتمی در LQTS 2 می شوند (در صورت داشتن این نوع) ، مانند صدای زنگ ساعت بلند یا زنگ تلفن.
 • به دوستان و خانواده نزدیک خود در مورد وضعیت فرزند خود و مواردی که باید مراقب آنها باشید . مانند غش یا مشکلات تنفسی بگویید.

سندروم کیو تی(QT) طولانی

طول عمردر سندروم کیو تی(QT) طولانی چگونه است ؟

به گفته منبع معتبر موسسه ملی قلب ، ریه و خون آمریکا ، تقریباً از هر 7000 نفر 1 نفر سندروم کیو تی(QT) طولانی دارند. ممکن است. افراد بیشتری به آن مبتلا باشند و تشخیص داده نشوند. بخاطر همین این امر دقیقاً نمی توان گفت این سندروم  چگونه بر امید به زندگی افراد تأثیر می گذارد.

بیمارانی که تا سن 40 سالگی هیچ گونه غش یا آریتمی قلبی نداشته اند . معمولاً در معرض خطر کم عوارض شدید قرار دارند. هرچه تعداد این حملات در فرد بیشتر باشد. بیشتر در معرض آریتمی های تهدید کننده زندگی قرار می گیرند.

اگر سابقه خانوادگی این بیماری یا مرگ ناگهانی غیرقابل توضیح در خانواده دارید . برای گرفتن نوار قلب برای خود و فرزندانتان با پزشک مشورت کنید . این کار به تشخیص هر چیز غیرعادی در ضربان قلب کمک می کند.

جهت مطالعه بیشتر می توانید از مقالات زیر استفاده نمایید.

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/long-qt-syndrome/symptoms-causes/syc-20352518

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/long-qt-syndrome

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17183-long-q-t-syndrome-lqts

https://www.healthline.com/health/long-qt-syndrome#causes

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر س چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب.
  پسرم 7 ساله هست و الان نزدیک 1 ماه گاها یه نقطه بالای سینه چپ رو نشون میده میگه درد میکنه. دست و گردن و... درد نداره فقط همون یهنقطه بالای سینه . البته این اتفاق هفته ای 1 یا 2 بار پیش میاد . هفته پیش کلا پیش نیومد ولی این هفته اتفاق افتاد. میخواستم بدونم چکار بابد کرد. لطفا کمی ریز و فراتر از اینکه بیارین چک اپ بشه پاسخ بدین. اگر ممکنه تشخیصتون رو بهم بگین برای چک اپ هم میام ولی تا اون وقت میمیرم از استری. ایا ناراحتی قلبی میتونه باشه یا درد در این نقطه و به این شکل چیزه دیگه ای هست؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 4 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد.ولی پیشنهاد می کنم قرزندتان را یک متخصص اطفال ویزیت کند اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم دارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر