برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481
دانش اکو قلب جنین

دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

دانستنیهای اکوی قلب جنین برای تمام مادران باردار الزامیست.دراین مقاله با زبان ساده نکاتی مهم مورد نیاز مادران را توضیح داده ام

اکو قلب جنین چیست؟

اکو قلب جنین یا همان اکوکاردیوگرافی قلب جنین آزمایشی شبیه به سونوگرافی است. دانستنیهای اکوی قلب جنین سبب کاهش استرس در والدین مخصوصا مادران باردار می شود. این آزمایش به پزشک شما اجازه ی مشاهده ساختار و کارکرد قلب جنین که هنوز به دنیا نیامده است را می دهد. این آزمایش معمولا در سه ماهه دوم حاملگی انجام می شود؛ چیزی بین هفته 18 الی 22 حاملگی.

در این آزمایش از امواج صوتی که توانایی اکو شدن در ساختار های قلب جنین را داشته باشند استفاده می شود. یک دستگاه در مرحله بعد این امواج صدا را آنالیز کرده و یک تصویر (یا همان اکوکاردیوگرام) از داخل قلب جنین را تولید خواهد کرد. این تصویر اطلاعات خوبی را در زمینه نحوه شکل گیری قلب نوزاد و کارکرد درست آن در اختیار پزشک قرار می دهد.

متخصص اکوی قلب جنین و پاسخ به سوالات

همچنین به کمک تصاویر تولیدی در اکوی قلب جنین، پزشک مورد نظر می تواند گردش خون در قلب جنین را مشاهده نماید. این تصاویر عمیق و با جزئیات کامل به پزشک در تشخیص هرگونه مورد غیر عادی در جریان خون یا ضربان قلب جنین کمک خواهند کرد. 

در چه مواردی از اکو قلب جنین استفاده می شود؟

همه بانوان باردار به انجام آزمایش اکوکاردیوگرافی قلب جنین نیازی ندارند. برای بیشتر بانوان انجام یک آزمایش سونوگرافی ساده جهت بررسی نحوه شکل گیری چهار اتاقک قلب جنین کافی است.

پزشک شما ممکن است زمانی اکوکاردیوگرافی جنین را تجویز کند که :

دکتر سعید بیطرفان

همچنین در شرایط دیگری نیز ممکن است به آزمایش اکوی قلب جنین نیاز پیدا کنید که شامل موارد زیر می شوند:

تفسیر اکو برای مادران

اکوی قلب جنین چگونه انجام می شود؟

یکی از دانستنیهای اکوی قلب جنین این است که شما قبل از انجام اکوی قلب جنین نیاز به هیچ آمادگی خاصی ندارید. برخلاف دیگر آزمایش های سونوگرافی بانوان باردار، نباید برای این آزمایش مثانه شما پر باشد. این آزمایش ممکن است ۳۰ دقیقه تا دو ساعت زمان ببرد. این تست توسط متخصص اکوی قلب جنین انجام می شود.

در حین آزمایش چه اتفاقی می افتد؟

این آزمایش شباهت زیادی به سونوگرافی بانوان باردار دارد. اگر اکوکاردیوگرافی جنین از ناحیه شکم انجام شود به آن اکوکاردیوگرافی شکمی گفته شده و اگر از ناحیه واژن باشد به آن اکوکاردیوگرافی واژنی می گویند.

 

تفسیر اکو قلب جنین

انواع اکو جنین

1- اکوکاردیوگرافی شکمی قلب جنین

اکوی قلب جنین شکمی مشابه با سونوگرافی معمولی است که احتمالا با آن آشنایی دارید. متخصص ابتدا از شما می خواهد بر روی تخت خاصی دراز کشیده و شکم خود را آماده کنید.

سپس از یک ماده ژل مانند مخصوص بر روی پوست شما استفاده می شود. این ژل اصطکاک در سطح پوست را کاهش داده و متخصص قلب کودکان می تواند به راحتی دستگاه مخصوص سونوگرافی را حرکت دهد. این دستگاه توانایی ارسال و دریافت امواج صوتی را دارد. این ژل در انتقال امواج صوتی نیز موثر است.

دستگاه مخصوص سونوگرافی ابتدا امواج صدای با فرکانس بالا را به درون بدن می فرستد. این امواج پس از برخورد با یک شی سخت مثل قلب جنین، اکو می شوند. این اکو سپس به سمت عقب برگشت داده شده و در رایانه نمایش داده می شوند. این امواج صدا توسط گوش انسان ها شنیده نمی شوند.

دستگاه مخصوص در نواحی مختلف شکم شما حرکت داده می شود تا از بخش های مختلف قلب نوزاد درون شکم تصاویری تهیه شود.

پس از اتمام پروسه اکوکاردیوگرافی شکمی، ژل مخصوص سونوگرافی از روی پوست پاک می شود. سپس می توانید مرکز درمانی یا کلینیک را ترک کنید.

2- اکوکاردیوگرافی واژنی قلب جنین

یکی دیگر از دانستنیهای اکوی قلب جنین این است که در آزمایش اکو واژنی، باید شلوار و پوشش  کمر به پایین خود را از بدن خارج کنید. یک دستگاه مخصوص را وارد واژن شما خواهد کرد. این دستگاه نیز به کمک امواج صدا تصاویری را از قلب جنین درون شکم مادر تهیه می کند.

این نوع از اکوی قلب جنین معمولا در اوایل بارداری بانوان استفاده می شود. آزمایش اکوکاردیوگرافی واژنی تصاویری واضح تر از قلب جنین را در اختیار پزشکان قرار می دهد.

این نوع اکوکاردیوگرافی قلب جنین در ایران رایج نیست.

نتایج آزمایش چه معنایی می دهند؟

در حین جلسه ملاقات پزشک پس از انجام آزمایش اکوی قلب جنین ،وی توضیحات کافی در زمینه نتایج را به شما ارائه کرده و به سوالات شما پاسخ خواهد داد. عموما وجود نتایج عادی بدین معنا است که پزشک هیچ مشکل قلبی خاصی را در جنین شناسایی نکرده است.

اگر پزشک معالج مشکلی را شناسایی کند. به عنوان مثال نقص قلبی، ریتم غیر عادی یا دیگر مشکلات، ممکن است به آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشید؛ از جمله این آزمایش ها می توان به ام آر آی جنینی و یا سونوگرافی سطح بالاتر اشاره کرد.

همچنین پزشک معالج، بانوی باردار را به دیگر متخصصان ارجاع می دهد تا در درمان مشکل جنین کمک کنند.

همچنین ممکن است به انجام آزمایش اکوی قلب جنین برای دفعات بیشتری نیاز داشته باشید. اگر پزشک فکر کند مشکلات دیگری وجود دارند، احتمال انجام انواع دیگر آزمایشات نیز وجود دارد.

این نکته را فراموش نکنید که پزشک معالج نمی تواند تنها با نتایج آزمایش اکوی قلب جنین هر مشکلی را تشخیص دهد. برخی موارد نظیر وجود حفره در قلب را تنها با تجهیزات پیشرفته می توان تشخیص داد.

پزشک معالج به شما خواهد گفت که به کمک نتایج آزمایش چه مواردی را می تواند تشخیص دهد و برای مشکلات دیگر به چه آزمایشی نیاز خواهید داشت.

نتایج اکوی قلبی کودکان

دلایل اهمیت اکو قلب جنین

نتایج غیر عادی از آزمایش اکوکاردیوگرافی جنین ممکن است کافی نباشند و برای مشخص شدن وضعیت به آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشید. گاهی اوقات ممکن است برخی احتمال ها در زمینه بیماری و مشکلات توسط اکوکاردیوگرافی رد شوند و نیازی به آزمایش های بیشتر نباشد.

زمانی که پزشک شما بتواند مشکل یا شرایط خاصی را توسط نتایج اکوکاردیوگرافی جنین شناسایی کند، مدیریت دوره بارداری و آمادگی برای به دنیا آمدن نوزاد راحت تر خواهد بود.

بیماری های مادر و اثر آن بر قلب جنین

نتایج این آزمایش به شما و پزشکتان کمک می کنند تا پروسه های درمانی مناسبی را برنامه ریزی کنید تا پس از به دنیا آمدن نوزاد بتوان آن ها را آغاز کرد، به عنوان مثال جراحی اصلاحی. 

همچنین پشتیبانی و مشورت با پزشک به شما در گرفتن تصمیمات بهتر کمک خواهد کرد.

آیا این اکوکاردیوگرافی ریسکی به همراه دارد؟

در این آزمایش از امواج صدا و تکنولوژی سونوگرافی استفاده می شود و خبری از تشعشعات نیست. در نتیجه هیچ ریسک خاصی در این زمینه وجود ندارد.

تفسیر اکو قلب جنین

در جلسات درمانی بعدی، پزشک نتایج و دانستنیهای اکوی قلب جنین را به مادر شرح می‌دهد و به سوالات مادر پاسخ می‌دهد. به طور معمول نتایج طبیعی بدین معنی هستند که پزشک شما هیچ ناهنجاری قلبی ای پیدا نکرده است.

برای خواندن اطلاعات بیشتر به مقاله ی تفسیر اکوی قلب جنین مراجعه کنید.

اگر پزشک هر مشکلی نظیر نواقص قلبی، ناهنجاری‌های ریتم یا مشکلات دیگر را پیدا کند، احتمالا مادر به آزمایش‌های دیگری نیاز پیدا می‌کند. در این حالت ممکن است مواردی نظیر MRI جنین یا سونوگرافی‌های دیگر برای مادر تجویز شوند.

در این حالت، به طور معمول، پزشکان بیماران را به منابع یا متخصصان دیگری که می‌توانند مشکل فرزند متولد نشده را برطرف کنند؛ ارجاع می‌دهد.

در بسیاری از موارد ممکن است نیاز به تکرار اکوکاردیوگرافی جنین باشد. یا ممکن است فرد به آزمایشات اضافی برای بررسی احتمالات دیگر نیاز پیدا کند.

این مسئله اهمیت دارد که بدانید پزشک نمی‌تواند از نتایج اکوکاردیوگرافی جنین برای تشخیص تمامی بیماری‌ها استفاده کند. بعضی مشکلات، نظیر سوراخ در قلب، با تجهیزات پیشرفته نیز به سختی قابل تشخیص هستند. معمولا پزشک مواردی را که می‌تواند یا نمی‌تواند با این روش تشخیص دهد را برای مادر توضیح می‌دهد.

جهت اطلاعات بیشتر می توانید از منابع زیر استفاده بفرمایید.

https://www.healthline.com/health/fetal-echocardiography

https://women.texaschildrens.org/blog/whats-fetal-echocardiogram

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب جنین و اطفال

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهرناز سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 267 مشاهده پرسش
  سلام
  ضربان قلب من در طول بارداری مرتب بالا بوده و الان روزی ۳ تا پروپرانول ۱۰‌ میخورم. با اینحال همچنان ضربان قلبم حدود ۹۰ تا ۱۱۰ هست. امروز دکتر ضربان قلب جنین رو چک کرد و در ابتدا ۱۶۰ بود و بعد از چند دقیقه که من آروم تر و استیبل شدم، ضربان قلبش نظم گرفت و به ۱۴۰ رسید و دکتر گفت با این شرایط نیاز به اکو نیست. میخواستم نظر شما رو هم درباره انجام اکو بدونم
  1. تصویر کاربر مهرناز دوشنبه ۴ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   فراموش کردم بگم که الان ۲۷ هفته و ۳ روز هستم
  2. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید این تعداد ضربان قلب برای جنین طبیعی هست

   لطفا مطالب زیر را مطالعه بفرمایید

   دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران 

   آیا انجام اکوی قلب جنین واجب است؟ 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عزتی سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیداکو۱۸هفته انجام دادن وگفتن شواهدتنگی خفیف آئورت درسطح دریچه دیده می شودکه به شکل ضخیم شدگی نسبیleafletsدریچه وتنگی خفیف سطح دریچه واتساعوخفیفposttenoticابتدایی آئورت صعودی می باشددربرسی کالردالپرaliasingجزئیدرسطح آئورت دیده می شود سرعت سیستولیکpsvجریان خون درمحل تنگی در حدود210cm/ s است یعنی چی باید چکاد کنم خواهس میکنم راهنماییم کنید خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب 

   اینکه چکار باید کرد باید توسط پزشکی که اکو انجام داده مشخص شود.

   این تنگی ها اغلب پیشرونده است و آینده خوبی ندارد و اغلب بعد از تولد نیاز به درمان دارد

 • تصویر کاربر مرسده دوشنبه ۸ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 343 مشاهده پرسش
  سلام
  در اکو ۱۸ هفته نارسایی خفیف تی آر تشخیص داده شده....
  ازدواج فامیلی داریم و پدر مادرم نیز فامیلند و یک بیمار سندرم داون هم در فامیل داریم
  ولی جواب غربالگریا و آنومالی و آزمایشها همه خوب است
  سنم ۲۹ هست تیروئید کم کار دارم و به علت یک سقط در ۴ سال پیش روزانه قرص آسپرین میخورم
  و یک دختر ۷ ساله کاملا سالم هم دارم
  با این نارسایی قلب جنین آیا جای نگرانی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۸ دی ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به اینکه نارسایی خفیف گزارش شده احتمال بهبود خودبخود بیشتر از پیشرفت آن است لذا توصیه می کنم آرامش خود را حفظ بفرمایید و حتما پیگیری های لازم را انجام دهید.

   پیشنهاد می کنم جهت افزایش اطلاعات خود مقاله ذیل را مطالعه بفرمایید

   https://drbitarafan.com/921/تفسیر-جواب-اکوی-قلب-جنین/

 • تصویر کاربر Ati68 چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 248 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خوبید من تو عربالگری که رفتم گفتن بطن چپ قابل رویت نیست فرستادن اکوی قلب بعد هچده هفته رفتم گفتم مجدد بیا قابل رویت نیست بیستو چهار هفته رفتم گفتن بطنو و سوراخ تو قلبه هفته پیش سیو دو هفته رفتم سونا گفتن بطن قابل رویت کامله حالا میگم اینی که گفته لودن تو یه زوایایی سوراخه چه باید کرد؟درمانش چطوره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   با توجه به گزارش فوق بنظر من مشکلی در طول بارداری نخواهید داشت ولی برای احتیاط زایمان در بیمارستانی زایمان کنید که بخش ویژه نوزادان داشته باشد و بعد تولد نوزاد اکو شود

 • تصویر کاربر مهدیه چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 289 مشاهده پرسش
  من هفته 27 بارداری هستم اواخر ماه هفتم تا بحال که بچه ام مشکلی از نظر قلبی نداشته اما این دفعه پزشکم به هم توصیه کرد برم برای اکوی جنین پیش متخصص اکوی قلب جنین. آیا از این توصیه ای که پزشک کرده نگران باشم یا صرفا برای اطمینان این کارو کرده.
  استرس شدیدی دارم خیلی ممنون از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اگر تا حالا مشکل قلبی در جنین نداشتید خیلی بعد است در این سن بارداری مشکلی جدید پیش بیاید لذا آرامش خود را حفظ بفرمایید و برای احتیاط اکو قلب جنین هم انجام بدهید

 • تصویر کاربر زمانفر یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 328 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.با عرض معذرت .ببخشیدچند تا سوال داشتم
  ۱_تو اینترنت خوندیم که عمر انواع دریچه های مصنوعی آئورت بین حدود۱۵ سال تا۴۰ سال هست آیا بعد از اتمام کارایی دریچه ها قابلیت تعویض مجدد وجود داره یا نه؟
  ۲_فرزند ما نوزاد حدودا دو ماهه است .چند تا پزشک در رشته تخصص جنابعالی گفتن چون میزان تنگی دریچه آئورت فرزندمون ۳۰هست و علائمی فعلا نداره فعلا تحت ویزیت باشه و به صورت مقطعی اکو بشه چون احتمال داره سالیان درازی زمان ببره تا این تنگی به بالای عدد۶۰ برسه و نیاز به درمان جدی داشته باشه.این موضوع درسته؟
  ۳_اگر حتما و صد در صد این تنگی یه روز به بالای ۶۰ می رسه نمیشه همین الان با یه آنژیو یا بالون ساده به صورت مادام العمر خوب بشه؟چون ما نگران آینده فرزندمون هستیم میگیم مثلا بیست سال استرس نداشته باشیم بعد اون موقع بخواد عمل جراحی یا آنژیو کنه.فکر میکنیم الان که زنده هستیم و توانش رو داریم این کار رو برای فرزندمون انجام بدیم و دیگه با خیال راحت استرس آینده اش رو نداشته باشیم. البته اگر به لحاظ علمی و نظر شما این اقدام امکان پذیر باشه؟
  ۴_ما خون بند ناف فرزندمون رو فریز کردیم. در درمان تنگی دریچه آئورت الان یا آینده می‌تونه کمک کنه؟
  خیلی نگران هستیم لطفا راهنمایی بفرمایید.تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)

   باسلام و عرض ادب

   ۱ تمام دریچه های مصنوعی عمری دارند که بعد آن نیاز به تعویض دارند در اطفال چون در حال رشد هستند اغلب ترجیح می دهند دریچه بیمار تعویض نشود و اگر مجبور شوند تعویض دریچه کنند معمولا در حدود همان ۱۵ سال تعویض می شود چون دریچه ۱۵ سال قبل با جثه فعلی بیمار تناسبی ندارد

   ۲آنچه به شما گفته اند صدرصد درست است 

   ۳در صورت تنگی شدید معمولا اول بالن آنژیو و در درجه بعد جراحی و تعویض دریچه انجام می شود

   دقت بفرمایید یک دریچه بیمار رشد خوبی ندارد و با رشد سایز قلب ،این دریچه بتدریج برای این قلب نا مناسب تر می شود پس تا جای ممکن صبر می کنند 

   اینکه در حال حاضر کاری کنند که رشد دریچه بهتر شود یا تنگی خودبخود ازبین برود وجود ندارد و آنژیو بالن در این زمان تاثیری در سیر تنگی ندارد

   ۴ خون بند ناف درحال حاضر هیچ کاربردی برای دریچه های قلبی ندارد ولی ممکن است در آینده با پیشرفتهای علمی کار بردی داشته باشد پس پیشنهاد می کنم این خون را نگهدارید

 • تصویر کاربر رضایی پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 334 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر
  پسر من در ۳۵ هفتگی به دنیا اومده. یک ماه بعد از به دنیا اومدن اکو قلب انجام دادیم که تشخیص large vsd and small asd and ph دادن. آیا باید پسرم جراحی بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   باسلام و عرض ادب

   با توجه به شرح حال و تشخیصی که فرمودید . اکثرا در این موارد ابتدا با کنترل دارویی فشار ریه این بیماران رو کنترل می کنند  تا کودک طی زمان به وزن مناسبی برای عمل برسد (حدود 7 تا 8 کیلوگرم) سپس برای بیمار اقدام جراحی مناسب انجام می شود

   و یا ممکن است با توجه به شرایط نوزاد در مرحله اول با یک جراحی سبک تر ابتدای با یک باند یا نخ های مخصوص مسیر قلب به ریه (در ابتدای شریان ریوی ) رو تنگ بکنند تا فشار ریه کنترل بشه و کودک وزنگیری بهتر داشته باشد و سپس در مرحله بعد عمل اصلی بستن این سوراخ ها همراه برداشتن باند یا تنگی انجام می شود

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر