برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481
دانش اکو قلب جنین

دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

دانستنیهای اکوی قلب جنین برای تمام مادران باردار الزامیست.دراین مقاله با زبان ساده نکاتی مهم مورد نیاز مادران را توضیح داده ام

اکو قلب جنین چیست؟

اکو قلب جنین یا همان اکوکاردیوگرافی قلب جنین آزمایشی شبیه به سونوگرافی است. دانستنیهای اکوی قلب جنین سبب کاهش استرس در والدین مخصوصا مادران باردار می شود. این آزمایش به پزشک شما اجازه ی مشاهده ساختار و کارکرد قلب جنین که هنوز به دنیا نیامده است را می دهد. این آزمایش معمولا در سه ماهه دوم حاملگی انجام می شود؛ چیزی بین هفته 18 الی 22 حاملگی.

در این آزمایش از امواج صوتی که توانایی اکو شدن در ساختار های قلب جنین را داشته باشند استفاده می شود. یک دستگاه در مرحله بعد این امواج صدا را آنالیز کرده و یک تصویر (یا همان اکوکاردیوگرام) از داخل قلب جنین را تولید خواهد کرد. این تصویر اطلاعات خوبی را در زمینه نحوه شکل گیری قلب نوزاد و کارکرد درست آن در اختیار پزشک قرار می دهد.

متخصص اکوی قلب جنین و پاسخ به سوالات

همچنین به کمک تصاویر تولیدی در اکوی قلب جنین، پزشک مورد نظر می تواند گردش خون در قلب جنین را مشاهده نماید. این تصاویر عمیق و با جزئیات کامل به پزشک در تشخیص هرگونه مورد غیر عادی در جریان خون یا ضربان قلب جنین کمک خواهند کرد. 

در چه مواردی از اکو قلب جنین استفاده می شود؟

همه بانوان باردار به انجام آزمایش اکوکاردیوگرافی قلب جنین نیازی ندارند. برای بیشتر بانوان انجام یک آزمایش سونوگرافی ساده جهت بررسی نحوه شکل گیری چهار اتاقک قلب جنین کافی است.

پزشک شما ممکن است زمانی اکوکاردیوگرافی جنین را تجویز کند که :

دکتر سعید بیطرفان

همچنین در شرایط دیگری نیز ممکن است به آزمایش اکوی قلب جنین نیاز پیدا کنید که شامل موارد زیر می شوند:

تفسیر اکو برای مادران

اکوی قلب جنین چگونه انجام می شود؟

یکی از دانستنیهای اکوی قلب جنین این است که شما قبل از انجام اکوی قلب جنین نیاز به هیچ آمادگی خاصی ندارید. برخلاف دیگر آزمایش های سونوگرافی بانوان باردار، نباید برای این آزمایش مثانه شما پر باشد. این آزمایش ممکن است ۳۰ دقیقه تا دو ساعت زمان ببرد. این تست توسط متخصص اکوی قلب جنین انجام می شود.

در حین آزمایش چه اتفاقی می افتد؟

این آزمایش شباهت زیادی به سونوگرافی بانوان باردار دارد. اگر اکوکاردیوگرافی جنین از ناحیه شکم انجام شود به آن اکوکاردیوگرافی شکمی گفته شده و اگر از ناحیه واژن باشد به آن اکوکاردیوگرافی واژنی می گویند.

 

تفسیر اکو قلب جنین

انواع اکو جنین

1- اکوکاردیوگرافی شکمی قلب جنین

اکوی قلب جنین شکمی مشابه با سونوگرافی معمولی است که احتمالا با آن آشنایی دارید. متخصص ابتدا از شما می خواهد بر روی تخت خاصی دراز کشیده و شکم خود را آماده کنید.

سپس از یک ماده ژل مانند مخصوص بر روی پوست شما استفاده می شود. این ژل اصطکاک در سطح پوست را کاهش داده و متخصص قلب کودکان می تواند به راحتی دستگاه مخصوص سونوگرافی را حرکت دهد. این دستگاه توانایی ارسال و دریافت امواج صوتی را دارد. این ژل در انتقال امواج صوتی نیز موثر است.

دستگاه مخصوص سونوگرافی ابتدا امواج صدای با فرکانس بالا را به درون بدن می فرستد. این امواج پس از برخورد با یک شی سخت مثل قلب جنین، اکو می شوند. این اکو سپس به سمت عقب برگشت داده شده و در رایانه نمایش داده می شوند. این امواج صدا توسط گوش انسان ها شنیده نمی شوند.

دستگاه مخصوص در نواحی مختلف شکم شما حرکت داده می شود تا از بخش های مختلف قلب نوزاد درون شکم تصاویری تهیه شود.

پس از اتمام پروسه اکوکاردیوگرافی شکمی، ژل مخصوص سونوگرافی از روی پوست پاک می شود. سپس می توانید مرکز درمانی یا کلینیک را ترک کنید.

2- اکوکاردیوگرافی واژنی قلب جنین

یکی دیگر از دانستنیهای اکوی قلب جنین این است که در آزمایش اکو واژنی، باید شلوار و پوشش  کمر به پایین خود را از بدن خارج کنید. یک دستگاه مخصوص را وارد واژن شما خواهد کرد. این دستگاه نیز به کمک امواج صدا تصاویری را از قلب جنین درون شکم مادر تهیه می کند.

این نوع از اکوی قلب جنین معمولا در اوایل بارداری بانوان استفاده می شود. آزمایش اکوکاردیوگرافی واژنی تصاویری واضح تر از قلب جنین را در اختیار پزشکان قرار می دهد.

این نوع اکوکاردیوگرافی قلب جنین در ایران رایج نیست.

نتایج آزمایش چه معنایی می دهند؟

در حین جلسه ملاقات پزشک پس از انجام آزمایش اکوی قلب جنین ،وی توضیحات کافی در زمینه نتایج را به شما ارائه کرده و به سوالات شما پاسخ خواهد داد. عموما وجود نتایج عادی بدین معنا است که پزشک هیچ مشکل قلبی خاصی را در جنین شناسایی نکرده است.

اگر پزشک معالج مشکلی را شناسایی کند. به عنوان مثال نقص قلبی، ریتم غیر عادی یا دیگر مشکلات، ممکن است به آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشید؛ از جمله این آزمایش ها می توان به ام آر آی جنینی و یا سونوگرافی سطح بالاتر اشاره کرد.

همچنین پزشک معالج، بانوی باردار را به دیگر متخصصان ارجاع می دهد تا در درمان مشکل جنین کمک کنند.

همچنین ممکن است به انجام آزمایش اکوی قلب جنین برای دفعات بیشتری نیاز داشته باشید. اگر پزشک فکر کند مشکلات دیگری وجود دارند، احتمال انجام انواع دیگر آزمایشات نیز وجود دارد.

این نکته را فراموش نکنید که پزشک معالج نمی تواند تنها با نتایج آزمایش اکوی قلب جنین هر مشکلی را تشخیص دهد. برخی موارد نظیر وجود حفره در قلب را تنها با تجهیزات پیشرفته می توان تشخیص داد.

پزشک معالج به شما خواهد گفت که به کمک نتایج آزمایش چه مواردی را می تواند تشخیص دهد و برای مشکلات دیگر به چه آزمایشی نیاز خواهید داشت.

نتایج اکوی قلبی کودکان

دلایل اهمیت اکو قلب جنین

نتایج غیر عادی از آزمایش اکوکاردیوگرافی جنین ممکن است کافی نباشند و برای مشخص شدن وضعیت به آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشید. گاهی اوقات ممکن است برخی احتمال ها در زمینه بیماری و مشکلات توسط اکوکاردیوگرافی رد شوند و نیازی به آزمایش های بیشتر نباشد.

زمانی که پزشک شما بتواند مشکل یا شرایط خاصی را توسط نتایج اکوکاردیوگرافی جنین شناسایی کند، مدیریت دوره بارداری و آمادگی برای به دنیا آمدن نوزاد راحت تر خواهد بود.

بیماری های مادر و اثر آن بر قلب جنین

نتایج این آزمایش به شما و پزشکتان کمک می کنند تا پروسه های درمانی مناسبی را برنامه ریزی کنید تا پس از به دنیا آمدن نوزاد بتوان آن ها را آغاز کرد، به عنوان مثال جراحی اصلاحی. 

همچنین پشتیبانی و مشورت با پزشک به شما در گرفتن تصمیمات بهتر کمک خواهد کرد.

آیا این اکوکاردیوگرافی ریسکی به همراه دارد؟

در این آزمایش از امواج صدا و تکنولوژی سونوگرافی استفاده می شود و خبری از تشعشعات نیست. در نتیجه هیچ ریسک خاصی در این زمینه وجود ندارد.

تفسیر اکو قلب جنین

در جلسات درمانی بعدی، پزشک نتایج و دانستنیهای اکوی قلب جنین را به مادر شرح می‌دهد و به سوالات مادر پاسخ می‌دهد. به طور معمول نتایج طبیعی بدین معنی هستند که پزشک شما هیچ ناهنجاری قلبی ای پیدا نکرده است.

برای خواندن اطلاعات بیشتر به مقاله ی تفسیر اکوی قلب جنین مراجعه کنید.

اگر پزشک هر مشکلی نظیر نواقص قلبی، ناهنجاری‌های ریتم یا مشکلات دیگر را پیدا کند، احتمالا مادر به آزمایش‌های دیگری نیاز پیدا می‌کند. در این حالت ممکن است مواردی نظیر MRI جنین یا سونوگرافی‌های دیگر برای مادر تجویز شوند.

در این حالت، به طور معمول، پزشکان بیماران را به منابع یا متخصصان دیگری که می‌توانند مشکل فرزند متولد نشده را برطرف کنند؛ ارجاع می‌دهد.

در بسیاری از موارد ممکن است نیاز به تکرار اکوکاردیوگرافی جنین باشد. یا ممکن است فرد به آزمایشات اضافی برای بررسی احتمالات دیگر نیاز پیدا کند.

این مسئله اهمیت دارد که بدانید پزشک نمی‌تواند از نتایج اکوکاردیوگرافی جنین برای تشخیص تمامی بیماری‌ها استفاده کند. بعضی مشکلات، نظیر سوراخ در قلب، با تجهیزات پیشرفته نیز به سختی قابل تشخیص هستند. معمولا پزشک مواردی را که می‌تواند یا نمی‌تواند با این روش تشخیص دهد را برای مادر توضیح می‌دهد.

جهت اطلاعات بیشتر می توانید از منابع زیر استفاده بفرمایید.

https://www.healthline.com/health/fetal-echocardiography

https://women.texaschildrens.org/blog/whats-fetal-echocardiogram

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب جنین و اطفال

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الهام پنجشنبه ۱۹ مرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  من هفته هفتم بارداری هستم ضربان قلب جنین نامنظم هستش من باید چکار کنم خطرناک نیست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۹ مرداد ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   باید پیگیری شود اغلب گذراست ولی گاهی نیاز به درمان دارد

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   نامنظمی ضربان قلب جنین چیست؟ 

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

    

 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۱۸ مرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید..دکتر من روماتیس شوگرن دارم بهم گفتن باید بری اکو خیلی نگرانم اگع تاثیر گذاشته باشه روقلب جنین باید چیکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۸ مرداد ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   بیماری های مادر و اثر آن بر قلب جنین

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۱۱ مرداد ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام دكتر گرامي، من تو ٣٣ هفته بنا به درخواست خودم اكو قلب جنين انجام دادم دكتر گفت همه چي نرمال و خوب هست
  منتها وقتي اومدم خونه دومورد رو ديدم كه خيلي نگرانش شدم و چيزاي خوبي تو اينترنت راجع بهش ننوشته خواستم نظر تخصصي شما رو هم بدونم…سابقه ديابت و تيروئيد و اينا هم ندارم
  تمام ازمايش ها و غربالگري ها و انومالي ها هم تا الان نرمال بوده
  حتي دكتر نگفتن كه بعد دنيا اومدنش مجدد اكو بده
  physiologic isthmus narrowing & mild ductus DA concertation
  و
  Mild TR
  خطرناكه از نظر شما؟!
  كاري از دست من برمياد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۱ مرداد ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   چیز خطرناکی نیست نگران نباشید 

 • تصویر کاربر سپیده شنبه ۷ مرداد ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من هفته ۲۳ اکو قلب جنین انجام دادم چون همسرم بیماری قلبی مادرزادی داشتن نتیجه اکو رو پیوست میکنم. و اینکه گویا یک سوراخ دهیلیزی ۲ونیم میلی و یک سوراخ بطنی ۳ میلی داره. دکتر نظرتون رو برام بنویسید ایا خوب میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۷ مرداد ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   سوراخ بین دو دهلیز برای حیات جنین الزامیست و باید در دوران جنینی باز باشد سایز آن با توجه به سن بارداری نرمال است و سوراخ بین بطنی هم با توجه به محل و سایز سوراخ قلب فرزندتان احتمال بهبود خودبخود تا پایان بارداری زیاد است

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   آیا سوراخ پی اف او در قلب نوزاد خطرناک است ؟ 

   سوراخ قلب جنین در اکوی قلب ( سوراخ بین بطنی )

 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۵ مرداد ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  هفته ۱۹ بارداری هستم اکو قلب جنین انجام دادم گفتند تنگی خفیف دریچه آئورت داره بدون عمل خوب میشه یا ممکنه با بالا رفتن ُسن جنین خوب بشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۵ مرداد ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   نمی شود در حال حاضر نظر داد باید صبر کنید و سیر تغییرات در قلب را بررسی کرد 

 • تصویر کاربر فرناز شنبه ۲۴ تیر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من رفتم اکو قلب جنین انجام دادم گفتن خداروشکر مشکلی نیست ولی ۱ماه بعد از تولد باید یه دکتر نشون بدین .اگر مشکلی نیست چرا گفت باید نشون بدین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۴ تیر ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   به دو دلیل اول اینکه بعضی چیز ها در قلب جنین نرمال است و اگر بعد از تولد باقی بماند غیر طبیعی است دوم اینکه دقت اکوی قلب جنین درحدی ست که ممکن است جزئیات غیر نرمالی باشد که با اکوی دوران جنینی مشخص نشود و بعد از تولد با اکوی نوزاد مشخص شود 

 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۲۴ تیر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام من در ۱۸ هفته و ۳ روز رفتم اکوی قلب دکتر گفت که لکه سفید بزرگی روی قلب هست و احتمال ۳۰ درصد سندرم داون داره گفت یک هفته بعد دوباره بیا منم ازمایش سندرم داون رو داده بودم خوب اومده بود حالا من خیلی نگرانم که به بچم چیزی بشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۴ تیر ۲( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر منظور شما نقطه اکوژن در قلب جنین است نگران نباشید . نقطه اکوژن در قلب جنین خطرناک نیست. مشکلی برای قلب جنین ایجاد نمی کند اغلب تا پایان بارداری خودبخود برطرف می شود.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر طاها دوشنبه ۱۹ تیر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  با سلام ، بنده در ابتدای هفته ۲۵ میباشم که پس از انجام سونو و اکو قلب جنین متوجه PAC در قلب جنین شدم؛ لطفا راهنمایی کنید چه اقداماتی برای پیشگیری و درمان انجام دهم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۹ تیر ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   PAC های گذرا در طی بارداری زیاد دیده می شود اگر مدام و تبديل به شکل خطرناک شود نیاز به درمان دارویی دارد در حال حاضر بجز صبر کردن و تکرار اکو کاری نمی شود انجام داد

 • تصویر کاربر نوروزی جمعه ۲ تیر ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  با سلام من در17هفته رفتم اکو قلب جنین گفتن همه چی نرماله،و هفته بعد رفتم سونو آنومالی اونجا گفتن نسبت قلب به قفسه سینه0/59هست و کاردیومگاله،مجدد رفتم پیش متخصص قلب گفتن هفته پیش ویو خوب نبوده و به نظرشون یکم بزرگه و پنج هفته بعد دوباره برم اکو،به یه پزشک قلب دیگه نشون دادم گفتن سی تی ریشیو بالای0/6غیر طبیعیه و این هنوز در رنج نرماله به نظرتون چقد احتمال داره بچم مشکل داشته باشه😔
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲ تیر ۲( 5 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   این عدد در رنج نرمال است ولی حداکثر نرمال نظر پزشک دوم دقیق و درست است 

 • تصویر کاربر هواشم سه شنبه ۲۳ خرداد ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید سونوی آنومالی دادم بهم گفتن توی سر جنین کیست هست ولی رفع میشه بهم گفتن برای احتیاط اکوی قلب جنین بده آیا واقعا لازمه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۳ خرداد ۲( 5 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   باتوجه به اینکه خیلی از موارد مشکلات قلبی در همراهی با مشکلات سایر نقاط بدن است بهتر است انجام دهید

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   آیا انجام اکوی قلب جنین واجب 

   است؟ 

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر