برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481
دانش اکو قلب جنین

دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

دانستنیهای اکوی قلب جنین برای تمام مادران باردار الزامیست.دراین مقاله با زبان ساده نکاتی مهم مورد نیاز مادران را توضیح داده ام

اکو قلب جنین چیست؟

اکو قلب جنین یا همان اکوکاردیوگرافی قلب جنین آزمایشی شبیه به سونوگرافی است. دانستنیهای اکوی قلب جنین سبب کاهش استرس در والدین مخصوصا مادران باردار می شود. این آزمایش به پزشک شما اجازه ی مشاهده ساختار و کارکرد قلب جنین که هنوز به دنیا نیامده است را می دهد. این آزمایش معمولا در سه ماهه دوم حاملگی انجام می شود؛ چیزی بین هفته 18 الی 22 حاملگی.

در این آزمایش از امواج صوتی که توانایی اکو شدن در ساختار های قلب جنین را داشته باشند استفاده می شود. یک دستگاه در مرحله بعد این امواج صدا را آنالیز کرده و یک تصویر (یا همان اکوکاردیوگرام) از داخل قلب جنین را تولید خواهد کرد. این تصویر اطلاعات خوبی را در زمینه نحوه شکل گیری قلب نوزاد و کارکرد درست آن در اختیار پزشک قرار می دهد.

متخصص اکوی قلب جنین و پاسخ به سوالات

همچنین به کمک تصاویر تولیدی در اکوی قلب جنین، پزشک مورد نظر می تواند گردش خون در قلب جنین را مشاهده نماید. این تصاویر عمیق و با جزئیات کامل به پزشک در تشخیص هرگونه مورد غیر عادی در جریان خون یا ضربان قلب جنین کمک خواهند کرد. 

در چه مواردی از اکو قلب جنین استفاده می شود؟

همه بانوان باردار به انجام آزمایش اکوکاردیوگرافی قلب جنین نیازی ندارند. برای بیشتر بانوان انجام یک آزمایش سونوگرافی ساده جهت بررسی نحوه شکل گیری چهار اتاقک قلب جنین کافی است.

پزشک شما ممکن است زمانی اکوکاردیوگرافی جنین را تجویز کند که :

دکتر سعید بیطرفان

همچنین در شرایط دیگری نیز ممکن است به آزمایش اکوی قلب جنین نیاز پیدا کنید که شامل موارد زیر می شوند:

تفسیر اکو برای مادران

اکوی قلب جنین چگونه انجام می شود؟

یکی از دانستنیهای اکوی قلب جنین این است که شما قبل از انجام اکوی قلب جنین نیاز به هیچ آمادگی خاصی ندارید. برخلاف دیگر آزمایش های سونوگرافی بانوان باردار، نباید برای این آزمایش مثانه شما پر باشد. این آزمایش ممکن است ۳۰ دقیقه تا دو ساعت زمان ببرد. این تست توسط متخصص اکوی قلب جنین انجام می شود.

در حین آزمایش چه اتفاقی می افتد؟

این آزمایش شباهت زیادی به سونوگرافی بانوان باردار دارد. اگر اکوکاردیوگرافی جنین از ناحیه شکم انجام شود به آن اکوکاردیوگرافی شکمی گفته شده و اگر از ناحیه واژن باشد به آن اکوکاردیوگرافی واژنی می گویند.

 

تفسیر اکو قلب جنین

انواع اکو جنین

1- اکوکاردیوگرافی شکمی قلب جنین

اکوی قلب جنین شکمی مشابه با سونوگرافی معمولی است که احتمالا با آن آشنایی دارید. متخصص ابتدا از شما می خواهد بر روی تخت خاصی دراز کشیده و شکم خود را آماده کنید.

سپس از یک ماده ژل مانند مخصوص بر روی پوست شما استفاده می شود. این ژل اصطکاک در سطح پوست را کاهش داده و متخصص قلب کودکان می تواند به راحتی دستگاه مخصوص سونوگرافی را حرکت دهد. این دستگاه توانایی ارسال و دریافت امواج صوتی را دارد. این ژل در انتقال امواج صوتی نیز موثر است.

دستگاه مخصوص سونوگرافی ابتدا امواج صدای با فرکانس بالا را به درون بدن می فرستد. این امواج پس از برخورد با یک شی سخت مثل قلب جنین، اکو می شوند. این اکو سپس به سمت عقب برگشت داده شده و در رایانه نمایش داده می شوند. این امواج صدا توسط گوش انسان ها شنیده نمی شوند.

دستگاه مخصوص در نواحی مختلف شکم شما حرکت داده می شود تا از بخش های مختلف قلب نوزاد درون شکم تصاویری تهیه شود.

پس از اتمام پروسه اکوکاردیوگرافی شکمی، ژل مخصوص سونوگرافی از روی پوست پاک می شود. سپس می توانید مرکز درمانی یا کلینیک را ترک کنید.

2- اکوکاردیوگرافی واژنی قلب جنین

یکی دیگر از دانستنیهای اکوی قلب جنین این است که در آزمایش اکو واژنی، باید شلوار و پوشش  کمر به پایین خود را از بدن خارج کنید. یک دستگاه مخصوص را وارد واژن شما خواهد کرد. این دستگاه نیز به کمک امواج صدا تصاویری را از قلب جنین درون شکم مادر تهیه می کند.

این نوع از اکوی قلب جنین معمولا در اوایل بارداری بانوان استفاده می شود. آزمایش اکوکاردیوگرافی واژنی تصاویری واضح تر از قلب جنین را در اختیار پزشکان قرار می دهد.

این نوع اکوکاردیوگرافی قلب جنین در ایران رایج نیست.

نتایج آزمایش چه معنایی می دهند؟

در حین جلسه ملاقات پزشک پس از انجام آزمایش اکوی قلب جنین ،وی توضیحات کافی در زمینه نتایج را به شما ارائه کرده و به سوالات شما پاسخ خواهد داد. عموما وجود نتایج عادی بدین معنا است که پزشک هیچ مشکل قلبی خاصی را در جنین شناسایی نکرده است.

اگر پزشک معالج مشکلی را شناسایی کند. به عنوان مثال نقص قلبی، ریتم غیر عادی یا دیگر مشکلات، ممکن است به آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشید؛ از جمله این آزمایش ها می توان به ام آر آی جنینی و یا سونوگرافی سطح بالاتر اشاره کرد.

همچنین پزشک معالج، بانوی باردار را به دیگر متخصصان ارجاع می دهد تا در درمان مشکل جنین کمک کنند.

همچنین ممکن است به انجام آزمایش اکوی قلب جنین برای دفعات بیشتری نیاز داشته باشید. اگر پزشک فکر کند مشکلات دیگری وجود دارند، احتمال انجام انواع دیگر آزمایشات نیز وجود دارد.

این نکته را فراموش نکنید که پزشک معالج نمی تواند تنها با نتایج آزمایش اکوی قلب جنین هر مشکلی را تشخیص دهد. برخی موارد نظیر وجود حفره در قلب را تنها با تجهیزات پیشرفته می توان تشخیص داد.

پزشک معالج به شما خواهد گفت که به کمک نتایج آزمایش چه مواردی را می تواند تشخیص دهد و برای مشکلات دیگر به چه آزمایشی نیاز خواهید داشت.

نتایج اکوی قلبی کودکان

دلایل اهمیت اکو قلب جنین

نتایج غیر عادی از آزمایش اکوکاردیوگرافی جنین ممکن است کافی نباشند و برای مشخص شدن وضعیت به آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشید. گاهی اوقات ممکن است برخی احتمال ها در زمینه بیماری و مشکلات توسط اکوکاردیوگرافی رد شوند و نیازی به آزمایش های بیشتر نباشد.

زمانی که پزشک شما بتواند مشکل یا شرایط خاصی را توسط نتایج اکوکاردیوگرافی جنین شناسایی کند، مدیریت دوره بارداری و آمادگی برای به دنیا آمدن نوزاد راحت تر خواهد بود.

بیماری های مادر و اثر آن بر قلب جنین

نتایج این آزمایش به شما و پزشکتان کمک می کنند تا پروسه های درمانی مناسبی را برنامه ریزی کنید تا پس از به دنیا آمدن نوزاد بتوان آن ها را آغاز کرد، به عنوان مثال جراحی اصلاحی. 

همچنین پشتیبانی و مشورت با پزشک به شما در گرفتن تصمیمات بهتر کمک خواهد کرد.

آیا این اکوکاردیوگرافی ریسکی به همراه دارد؟

در این آزمایش از امواج صدا و تکنولوژی سونوگرافی استفاده می شود و خبری از تشعشعات نیست. در نتیجه هیچ ریسک خاصی در این زمینه وجود ندارد.

تفسیر اکو قلب جنین

در جلسات درمانی بعدی، پزشک نتایج و دانستنیهای اکوی قلب جنین را به مادر شرح می‌دهد و به سوالات مادر پاسخ می‌دهد. به طور معمول نتایج طبیعی بدین معنی هستند که پزشک شما هیچ ناهنجاری قلبی ای پیدا نکرده است.

برای خواندن اطلاعات بیشتر به مقاله ی تفسیر اکوی قلب جنین مراجعه کنید.

اگر پزشک هر مشکلی نظیر نواقص قلبی، ناهنجاری‌های ریتم یا مشکلات دیگر را پیدا کند، احتمالا مادر به آزمایش‌های دیگری نیاز پیدا می‌کند. در این حالت ممکن است مواردی نظیر MRI جنین یا سونوگرافی‌های دیگر برای مادر تجویز شوند.

در این حالت، به طور معمول، پزشکان بیماران را به منابع یا متخصصان دیگری که می‌توانند مشکل فرزند متولد نشده را برطرف کنند؛ ارجاع می‌دهد.

در بسیاری از موارد ممکن است نیاز به تکرار اکوکاردیوگرافی جنین باشد. یا ممکن است فرد به آزمایشات اضافی برای بررسی احتمالات دیگر نیاز پیدا کند.

این مسئله اهمیت دارد که بدانید پزشک نمی‌تواند از نتایج اکوکاردیوگرافی جنین برای تشخیص تمامی بیماری‌ها استفاده کند. بعضی مشکلات، نظیر سوراخ در قلب، با تجهیزات پیشرفته نیز به سختی قابل تشخیص هستند. معمولا پزشک مواردی را که می‌تواند یا نمی‌تواند با این روش تشخیص دهد را برای مادر توضیح می‌دهد.

جهت اطلاعات بیشتر می توانید از منابع زیر استفاده بفرمایید.

https://www.healthline.com/health/fetal-echocardiography

https://women.texaschildrens.org/blog/whats-fetal-echocardiogram

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب جنین و اطفال

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عسل سه شنبه ۲۲ آذر ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  با سلام .من دارای یک فرزند ۱۰ ساله هستم .اقدامات برای بارداری دوم دو بار منجر به سقط شده که یک مورد قلب تشکیل نشد و مورد بعدی ایست قلبی گزارش شده .خودم دارای نقص دیواره بین دهلیزی ۴ mهستم ممکنه نتونم دیگه بارداری سالمی داشته باشم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۲ آذر ۱( 9 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   احتمال اینکه فرزند بعدی شما مشکل قلبی نداشته باشد بیشتر از این است که فرزند شما مشکل قلبی داشته باشد پیشنهاد می کنم حتماً در طی بارداری هفته هجدهم اکوی قلب جنین انجام بدهید

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   بیماری های مادر و اثر آن بر قلب جنین 

 • تصویر کاربر حکیم سه شنبه ۱۵ آذر ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من الان هفته ی 35بارداری هستم امروزnstدادم و دکترم بهم گفت دو روز دیگه تکرارش کنم و روی برگه هم نوشته که تا کیکاردی جهشی به نظرتون یه سونو یا اکو جنین انجام بدم یا اینکه منتظر دو روز باشم و دوباره nstرو تکرار کنم تا به الان هم هیچگونه مشکل قلبی نه خودم و نه بچه های قبلیم نداشتیم خدا رو شکر ولی دیابت بارداری رو دارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۵ آذر ۱( 9 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   با توجه به سن بارداری الان از زمان مناسب برای اکوی قلب جنین گذشته ولی پیشنهاد می کنم طبق نظر متخصص زنانتان عمل کنید 

 • تصویر کاربر ماریا سه شنبه ۸ آذر ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر گرامی
  ببخشید من انسولین میزنم. هم اکنون هفته ی 25بارداری هستم . ایا میتونم برم اکوی قلب؟ ضمنا من تخمک اهدایی با ای وی اف باردار شدم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۸ آذر ۱( 9 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   پیشنهاد می کنم حتما اکو قلب جنین انجام بدهید

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   بیماری های مادر و اثر آن بر قلب جنین 

   عوارض دیابت بارداری بر جنین و مادر

 • تصویر کاربر رونیا چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  سلام
  نوزده هفتگی به دلیل تشخیص فوکوس اکوژنی در سونو آنومالی اکو قلب جنین دادم.میخواستم ببینم تیغه بطنی مشکلی داره که نوشتن یک دراپ وجود داره.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۵ شهریور ۱( 1 سال پیش)

   با سلام و عرض ادب

   من هم معنی این اصطلاح را نمیدانم لطفاً از پزشک معالج سوال بفرمایید این اصطلاح یک اصطلاح معمول در کتاب های قلب اطفال نیست

    

  2. تصویر کاربر رونیا چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   سلام.خیلی ممنون از پاسخگویی تون.برگه جواب اکوی قلب رو خدمتتون ارسال میکنم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایین.خیلی نگرانم.
   با تشکر فراوان
  3. تصویر کاربر رونیا چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱( 1 سال پیش)
   خیلی ممنونم از پاسختون.
   اگر امکانش هست برگه جواب رو خدمتتون ارسال میکنم راهنمایی بفرمایین.
   با تشکر فراوان
  4. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱( 1 سال پیش)

   با سلام 

   بقیه گزارش اکو نرمال است 

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر رونیا سه شنبه ۱۵ شهریور ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام
  نوزده هفتگی به دلیل تشخیص فوکوس اکوژنی در سونو آنومالی اکو قلب جنین دادم.میخواستم ببینم تیغه بطنی مشکلی داره که نوشتن یک دراپ وجود داره.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۵ شهریور ۱( 1 سال پیش)

   با سلام و عرض ادب

   من هم معنی این اصطلاح را نمیدانم لطفاً از پزشک معالج سوال بفرمایید این اصطلاح یک اصطلاح معمول در کتاب های قلب اطفال نیست

    

 • تصویر کاربر رونیا سه شنبه ۱۵ شهریور ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام
  نوزده هفتگی به دلیل تشخیص فوکوس اکوژنی در سونو آنومالی اکو قلب جنین دادم.میخواستم ببینم تیغه بطنی مشکلی داره که نوشتن یک دراپ وجود داره.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۵ شهریور ۱( 1 سال پیش)

   با سلام و عرض ادب

   من هم معنی این اصطلاح را نمیدانم لطفاً از پزشک معالج سوال بفرمایید این اصطلاح یک اصطلاح معمول در کتاب های قلب اطفال نیست

 • تصویر کاربر عاطی یکشنبه ۱۳ شهریور ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من سونو انومالی مشکلی نداشت ولی دکتر گفت داروی ‌اس سیتاروپرام چنتا اوایل بارداری استفاده کردم بهتره که اکو انجام بدم خیلی نگرانم یعنی حتما موردی دارم؟
  لطفا راهنماییم کنید۱۸هفته هستم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۳ شهریور ۱( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال خطر کم است ولی بهتر است اکوی قلب جنین انجام بدهید

 • تصویر کاربر آذی شنبه ۵ شهریور ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر بنده بچه اولم فلبش سوراخ بود در بدو تولددصدای اضافه داشت که مورد عمل قلب باز قرار گرفت میخاسنم بپرسم چقد احتمال داره بچه دومم هم مشکل قلبی داشته باشه و آیا مراقبت های خاصی هست که ریسک تولد دوباره ی نوزاد با مشکل قلبی رو کاهش بده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۵ شهریور ۱( 1 سال پیش)

   با سلام و عرض ادب

   احتمال اینکه فرزند دوم شما دچار مشکل قلبی مادرزادی شود دو تا سه برابر حالت عادی است توصیه می شود در زمان بارداری قرص اسید فولیک استفاده بشود همچنین حتما در ابتدای ۱۸هفتگی اکوی قلب جنین توصیه می شود

 • تصویر کاربر پسادست جمعه ۱۴ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام دکتر نظر شما در مورد اکو وسونوگرافی که انجام دادم رو میخوام بدونم طبق نظر پزشک های اینجا خیلی بهم استرس دادن
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۴ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   با توجه به گزارش سونوگرافی ارسالی مختصری مایع دور قلب و دور ریه فرزندتان مشاهده شده که اگر در حد خفیف باشد خطرناک نیست ولی بهتر است از نظر قلبی جنین بررسی بشود

 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۱۴ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر من 18 هفته هستم دیروز در سونو انومالی گفتن کلیه جنین رسوب داره در سونوNTهمه چی نرمال بود و دکتر زنان برام اکو قلب جنین نوشتن ک انجام بدم اکو قلب رو امروز انجام دادم دکتر گفت ریتم نامنظمی داره ایا این مسئله خطرناکه؟ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۴ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر