برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481
دانش اکو قلب جنین

دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

دانستنیهای اکوی قلب جنین برای تمام مادران باردار الزامیست.دراین مقاله با زبان ساده نکاتی مهم مورد نیاز مادران را توضیح داده ام

اکو قلب جنین چیست؟

اکو قلب جنین یا همان اکوکاردیوگرافی قلب جنین آزمایشی شبیه به سونوگرافی است. دانستنیهای اکوی قلب جنین سبب کاهش استرس در والدین مخصوصا مادران باردار می شود. این آزمایش به پزشک شما اجازه ی مشاهده ساختار و کارکرد قلب جنین که هنوز به دنیا نیامده است را می دهد. این آزمایش معمولا در سه ماهه دوم حاملگی انجام می شود؛ چیزی بین هفته 18 الی 22 حاملگی.

در این آزمایش از امواج صوتی که توانایی اکو شدن در ساختار های قلب جنین را داشته باشند استفاده می شود. یک دستگاه در مرحله بعد این امواج صدا را آنالیز کرده و یک تصویر (یا همان اکوکاردیوگرام) از داخل قلب جنین را تولید خواهد کرد. این تصویر اطلاعات خوبی را در زمینه نحوه شکل گیری قلب نوزاد و کارکرد درست آن در اختیار پزشک قرار می دهد.

متخصص اکوی قلب جنین و پاسخ به سوالات

همچنین به کمک تصاویر تولیدی در اکوی قلب جنین، پزشک مورد نظر می تواند گردش خون در قلب جنین را مشاهده نماید. این تصاویر عمیق و با جزئیات کامل به پزشک در تشخیص هرگونه مورد غیر عادی در جریان خون یا ضربان قلب جنین کمک خواهند کرد. 

در چه مواردی از اکو قلب جنین استفاده می شود؟

همه بانوان باردار به انجام آزمایش اکوکاردیوگرافی قلب جنین نیازی ندارند. برای بیشتر بانوان انجام یک آزمایش سونوگرافی ساده جهت بررسی نحوه شکل گیری چهار اتاقک قلب جنین کافی است.

پزشک شما ممکن است زمانی اکوکاردیوگرافی جنین را تجویز کند که :

دکتر سعید بیطرفان

همچنین در شرایط دیگری نیز ممکن است به آزمایش اکوی قلب جنین نیاز پیدا کنید که شامل موارد زیر می شوند:

تفسیر اکو برای مادران

اکوی قلب جنین چگونه انجام می شود؟

یکی از دانستنیهای اکوی قلب جنین این است که شما قبل از انجام اکوی قلب جنین نیاز به هیچ آمادگی خاصی ندارید. برخلاف دیگر آزمایش های سونوگرافی بانوان باردار، نباید برای این آزمایش مثانه شما پر باشد. این آزمایش ممکن است ۳۰ دقیقه تا دو ساعت زمان ببرد. این تست توسط متخصص اکوی قلب جنین انجام می شود.

در حین آزمایش چه اتفاقی می افتد؟

این آزمایش شباهت زیادی به سونوگرافی بانوان باردار دارد. اگر اکوکاردیوگرافی جنین از ناحیه شکم انجام شود به آن اکوکاردیوگرافی شکمی گفته شده و اگر از ناحیه واژن باشد به آن اکوکاردیوگرافی واژنی می گویند.

 

تفسیر اکو قلب جنین

انواع اکو جنین

1- اکوکاردیوگرافی شکمی قلب جنین

اکوی قلب جنین شکمی مشابه با سونوگرافی معمولی است که احتمالا با آن آشنایی دارید. متخصص ابتدا از شما می خواهد بر روی تخت خاصی دراز کشیده و شکم خود را آماده کنید.

سپس از یک ماده ژل مانند مخصوص بر روی پوست شما استفاده می شود. این ژل اصطکاک در سطح پوست را کاهش داده و متخصص قلب کودکان می تواند به راحتی دستگاه مخصوص سونوگرافی را حرکت دهد. این دستگاه توانایی ارسال و دریافت امواج صوتی را دارد. این ژل در انتقال امواج صوتی نیز موثر است.

دستگاه مخصوص سونوگرافی ابتدا امواج صدای با فرکانس بالا را به درون بدن می فرستد. این امواج پس از برخورد با یک شی سخت مثل قلب جنین، اکو می شوند. این اکو سپس به سمت عقب برگشت داده شده و در رایانه نمایش داده می شوند. این امواج صدا توسط گوش انسان ها شنیده نمی شوند.

دستگاه مخصوص در نواحی مختلف شکم شما حرکت داده می شود تا از بخش های مختلف قلب نوزاد درون شکم تصاویری تهیه شود.

پس از اتمام پروسه اکوکاردیوگرافی شکمی، ژل مخصوص سونوگرافی از روی پوست پاک می شود. سپس می توانید مرکز درمانی یا کلینیک را ترک کنید.

2- اکوکاردیوگرافی واژنی قلب جنین

یکی دیگر از دانستنیهای اکوی قلب جنین این است که در آزمایش اکو واژنی، باید شلوار و پوشش  کمر به پایین خود را از بدن خارج کنید. یک دستگاه مخصوص را وارد واژن شما خواهد کرد. این دستگاه نیز به کمک امواج صدا تصاویری را از قلب جنین درون شکم مادر تهیه می کند.

این نوع از اکوی قلب جنین معمولا در اوایل بارداری بانوان استفاده می شود. آزمایش اکوکاردیوگرافی واژنی تصاویری واضح تر از قلب جنین را در اختیار پزشکان قرار می دهد.

این نوع اکوکاردیوگرافی قلب جنین در ایران رایج نیست.

نتایج آزمایش چه معنایی می دهند؟

در حین جلسه ملاقات پزشک پس از انجام آزمایش اکوی قلب جنین ،وی توضیحات کافی در زمینه نتایج را به شما ارائه کرده و به سوالات شما پاسخ خواهد داد. عموما وجود نتایج عادی بدین معنا است که پزشک هیچ مشکل قلبی خاصی را در جنین شناسایی نکرده است.

اگر پزشک معالج مشکلی را شناسایی کند. به عنوان مثال نقص قلبی، ریتم غیر عادی یا دیگر مشکلات، ممکن است به آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشید؛ از جمله این آزمایش ها می توان به ام آر آی جنینی و یا سونوگرافی سطح بالاتر اشاره کرد.

همچنین پزشک معالج، بانوی باردار را به دیگر متخصصان ارجاع می دهد تا در درمان مشکل جنین کمک کنند.

همچنین ممکن است به انجام آزمایش اکوی قلب جنین برای دفعات بیشتری نیاز داشته باشید. اگر پزشک فکر کند مشکلات دیگری وجود دارند، احتمال انجام انواع دیگر آزمایشات نیز وجود دارد.

این نکته را فراموش نکنید که پزشک معالج نمی تواند تنها با نتایج آزمایش اکوی قلب جنین هر مشکلی را تشخیص دهد. برخی موارد نظیر وجود حفره در قلب را تنها با تجهیزات پیشرفته می توان تشخیص داد.

پزشک معالج به شما خواهد گفت که به کمک نتایج آزمایش چه مواردی را می تواند تشخیص دهد و برای مشکلات دیگر به چه آزمایشی نیاز خواهید داشت.

نتایج اکوی قلبی کودکان

دلایل اهمیت اکو قلب جنین

نتایج غیر عادی از آزمایش اکوکاردیوگرافی جنین ممکن است کافی نباشند و برای مشخص شدن وضعیت به آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشید. گاهی اوقات ممکن است برخی احتمال ها در زمینه بیماری و مشکلات توسط اکوکاردیوگرافی رد شوند و نیازی به آزمایش های بیشتر نباشد.

زمانی که پزشک شما بتواند مشکل یا شرایط خاصی را توسط نتایج اکوکاردیوگرافی جنین شناسایی کند، مدیریت دوره بارداری و آمادگی برای به دنیا آمدن نوزاد راحت تر خواهد بود.

بیماری های مادر و اثر آن بر قلب جنین

نتایج این آزمایش به شما و پزشکتان کمک می کنند تا پروسه های درمانی مناسبی را برنامه ریزی کنید تا پس از به دنیا آمدن نوزاد بتوان آن ها را آغاز کرد، به عنوان مثال جراحی اصلاحی. 

همچنین پشتیبانی و مشورت با پزشک به شما در گرفتن تصمیمات بهتر کمک خواهد کرد.

آیا این اکوکاردیوگرافی ریسکی به همراه دارد؟

در این آزمایش از امواج صدا و تکنولوژی سونوگرافی استفاده می شود و خبری از تشعشعات نیست. در نتیجه هیچ ریسک خاصی در این زمینه وجود ندارد.

تفسیر اکو قلب جنین

در جلسات درمانی بعدی، پزشک نتایج و دانستنیهای اکوی قلب جنین را به مادر شرح می‌دهد و به سوالات مادر پاسخ می‌دهد. به طور معمول نتایج طبیعی بدین معنی هستند که پزشک شما هیچ ناهنجاری قلبی ای پیدا نکرده است.

برای خواندن اطلاعات بیشتر به مقاله ی تفسیر اکوی قلب جنین مراجعه کنید.

اگر پزشک هر مشکلی نظیر نواقص قلبی، ناهنجاری‌های ریتم یا مشکلات دیگر را پیدا کند، احتمالا مادر به آزمایش‌های دیگری نیاز پیدا می‌کند. در این حالت ممکن است مواردی نظیر MRI جنین یا سونوگرافی‌های دیگر برای مادر تجویز شوند.

در این حالت، به طور معمول، پزشکان بیماران را به منابع یا متخصصان دیگری که می‌توانند مشکل فرزند متولد نشده را برطرف کنند؛ ارجاع می‌دهد.

در بسیاری از موارد ممکن است نیاز به تکرار اکوکاردیوگرافی جنین باشد. یا ممکن است فرد به آزمایشات اضافی برای بررسی احتمالات دیگر نیاز پیدا کند.

این مسئله اهمیت دارد که بدانید پزشک نمی‌تواند از نتایج اکوکاردیوگرافی جنین برای تشخیص تمامی بیماری‌ها استفاده کند. بعضی مشکلات، نظیر سوراخ در قلب، با تجهیزات پیشرفته نیز به سختی قابل تشخیص هستند. معمولا پزشک مواردی را که می‌تواند یا نمی‌تواند با این روش تشخیص دهد را برای مادر توضیح می‌دهد.

جهت اطلاعات بیشتر می توانید از منابع زیر استفاده بفرمایید.

https://www.healthline.com/health/fetal-echocardiography

https://women.texaschildrens.org/blog/whats-fetal-echocardiogram

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب جنین و اطفال

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نیل جمعه ۱۷ تیر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  با عرض سلام.من ۱۷ هفته رفتم اکو جنین اکو کرد گف زود اومدی .بعده بررسی گف ۲۰ هفته بیا .۲۰ هفته رفتم گفتن ما بین رگ که هس اون فعلا به هم جوش نخورده با اینکه ۱۷ هفته فاصله بیشتر بود.خداروشکر ۲۰ هفته خیلی بهم نزدیک شدن .بعد گفتن ۲۵ هفته بیا تا ببینیم جوش خورده یا نه.که فردا میرم .اقای دکتر گف اگه بعده به دنیا اومدن جوش نخوره انژیو میشه .این منو دیوونه کرده شبو روزگارم سیاه شده ..به نظرتون جوش میخوره یا به انژیو لازم داره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۷ تیر ۱( 1 سال پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر یگانه جمعه ۱۳ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترخسته نباشیدامروزاکوی قلب انجام دادم دکترگفتن خفیف هسه منم نگران شدم اخ بچه قبلیم مشکل قلبی داشت میشه بگیدچیکارکنم نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۳ خرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام و عرض ادب

   لطفاً گزارش اکوی قلب فرزندتان را ارسال بفرمایید تا به نظرم را عرض کنم

 • تصویر کاربر آزاد چهارشنبه ۴ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 490 مشاهده پرسش
  با سلام. من هفته 18 بارداری هستم. امروز سونوگرافی آنومالی رفتم. تو نتایج نوشته وجود Mild Tricuspid Regurgitation. خیلی نگرانم میشه بگید چه عارضهای هست؟ دکتر سونو گفت نارسایی دریچه قلبی.. من از نگرانی دارم سکته میکنم. اکو کاردیو گرافی واسه هفته 28 توصیه کرد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۴ خرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام و عرض ادب

   با توجه به گزارش سونوگرافی چیز خیلی مهم نیست ولی زمان انجام اکوی قلب جنین بین هفته های ۱۸ تا ۲۲ بارداری می باشد پیشنهاد می کنم هم اکنون اکوی قلب چنین را انجام بدهید

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

   انواع بیماری قلبی مادرزادی در نوزادان

 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر امروز درمانگاه بودم برای شنیدن صدای قلب جنین توی هفته‌ی بیست سوم هستم که ماما گفتن وقتی بچه تکون میخوره صدای قلبش کم میشه در صورتی باید زیاد بشه نمی‌دونم چکار کنم یعنی جنین مشکل قلبی داره؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)

   با سلام و عرض ادب

   بعید است این اتفاق به خاطر مشکل قلبی باشد ولی پیشنهاد می کنم با یک متخصص زنان مشورت بفرمایید در صورت صلاحدید اکوی قلب جنین انجام بشود

 • تصویر کاربر زیبا پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من الان تو هفته ۱۲هستم دوروز پیش برای سونو آن تی رفتم که در دو مرکز انجام دادم گفتن جنین ضربان قلب نداره درصورتی ک در هفته ۸ماما سونو واژینالی انجام داد و گفت ضربان قلبش نورماله
  اما دوروز پیش گفتن متاسفانه ضربان نیست و مقداری ادرم در سرگردنش دیده میشه تا چقدر این امر می‌تونه صحت داشته باشه چون منوهمسرم فامیلی نیستیم اینک درجه ۱هر دوی ما کاملا سالم هستن
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر تا ۶-۷ هفتگی در سونو واژینال و تا ۱۰ هفتگی سونو از روی شکم  حرکات و ضربان قلب جنین مشخص نشود. بعید است. جنین زنده باشد.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟ 

   علت نشنیدن صدای قلب جنین چیست؟

 • تصویر کاربر سبا پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  دکترم بعد از سونو آنومالی برام اکو قلب جنین رو توصیه کرد
  تو چند هفتگی بهتره انجامش بدم که نتیجه کامل نشون بده؟
  الان ۱۸ هفته ام
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   18 هفتگی بهترین زمان است

   پیشنهاد می کنم این مقاله رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر سحر یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  سلام من هفته ۲۷ بارداری هستم تمام سونو و غربالگریها تا به اینجا سالم بودن و خودم نه دیابت و نه فشار خون دارم من همسرم اریتمی خفیف و گاهی ضربان اضافه داره و پروپانول مصرف میکنه به گفته خودش از سن ۲۰ سالگی متوجه این موضوع شده و قبل از آن مشکل نداشته دکترم برای من اکو قلب جنین ننوشته الان استرس بدی گرفتم که ایا این بیماری همسرم ممکنه باعث ایجاد مشکلات قلبی ارثی در فرزندم بشه؟
  ممنون میشم راهنمایی فرمایید که من چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۴ فروردین ۱( 1 سال پیش)

   با سلام و عرض ادب

   پیشنهاد می کنم بعد از تولد، فرزندتان توسط یک فوق تخصص قلب اطفال ویزیت بشود زیرا آریتمی های قلبی ممکن است حالت ارثی هم داشته باشد

 • تصویر کاربر اسرا پنجشنبه ۴ فروردین ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  سلام دختر۶سالم ۳روزه میگه تپش قلب دارم و رنگ پریده ست از نوزادی هم خیلی عرق میکنه که چندبار دکتر اطفال بردم گفتن ویتامین د کمه خیلی نگرانم لطفا راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۴ فروردین ۱( 1 سال پیش)

   با سلام و عرض ادب

   با توجه به علائم ای که می فرمایید بهتر است فرزندتان توسط یک متخصص اطفال ویزیت شود در صورت شک به مشکل قلبی ویزیت قلب اطفال نیاز دارد در این روزهای تعطیل می توانید به بیمارستان مرکز طبی اطفال یا بیمارستان قلب شهید رجایی مراجعه بفرمایید

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید در صورت سوال پاسخگو هستند.

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

   تپش قلب در کودکان چطور درمان می شود؟

 • تصویر کاربر پریچهر دوشنبه ۲۳ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 442 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .سونو انت ۱.۴ بود ولی آزمایش انتیم ریسک ۱ به ۲۲ بود ررا سندروم دان.۱۳ هفته سلفری دادم همش low risk بود الان آنومالی دادم تو سونو همه چیز خوب بود فقط اکو ژن ۱.۸ تو بطن چپ قلب بود میخاستم بدونم بنظرتون خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۱ اسفند ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   نقطه اکوژن در قلب جنین و نوزاد خطرناک نیست مشکلی برای قلب جنین ایجاد نمی کند اغلب تا پایان بارداری خودبخود برطرف می شود.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

  2. تصویر کاربر پریچهر یکشنبه ۲۲ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   پس ینی استرس نداشته باشم.اخه نمیتونم اکوی قلب انجام بدم چند روزه حال روحی خیلی بدی دارم واقعا وضعیت بدی دارم
  3. تصویر کاربر پریچهر یکشنبه ۲۲ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   میترسم سندروم داشته باشه
  4. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۲ اسفند ۰( 1 سال پیش)

   سلام استرس نداشته باشید نقطه ای روشن نشانه سندروم نیست

  5. تصویر کاربر پریچهر دوشنبه ۲۳ اسفند ۰( 1 سال پیش)
   سلام وقتتون بخیر.خیلی ممنونم خدا میدونه از ته قلبم چقدر براتون دعا کردم وحشتناک ترسیده بودم.
   از بس از اول بارداری هماتوم و جفت پایین و غربالگری بد و انتظار سلفری کشیدم خیلی حال بدی داشتم.خدا عمر با عزت بهتون بده
   اخه دکتر بهم گفته بود یکی از نشانه های سندروم اکوزن قلب هست
  6. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۳ اسفند ۰( 1 سال پیش)

   سلام ممنونم از لطف شما همانطور که عرض کردم نقطه اگوژن نشانه سندروم نیست و در 5-6 در صد جنین های نرمال مشاهده میشه

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر آرزو یکشنبه ۱ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب خدمت آقای دکتر
  بنده هفته 20بارداری هستم سونو Ntعدد آن 1/44بود,آزمایش Cell free, و سونو آنومالی رو انجام دادم درهمه این موارد ضربان قلب جنین نرمال بوده خودم و همسرم هم هیچ مشکل قلبی و ژنیتیکی نداریم نسبت خویشاوندی هم نداریم متخصص زنان و زایمان اکوی قلب جنین نوشته میخواستم بپرسم آیا لازمه که انجامش بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱ اسفند ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   نیازبه انجام اکو جنین را متخصص زنان مشخصمی کند

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   آیا انجام اکوی قلب جنین واجب است؟ 

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر