صدای قلب جنین

شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

صدای قلب جنین یکی از مهیج ترین صداهایی است . که والدین به خصوص مادر آن را می شنوند. بهتر است . همه والدین بدانند که این سیستم اساسی در بدن فرزندشان چگونه رشد و تکامل پیدا می کند.

از زمانی که شما متوجه میشودی که باردار هستید . یکی از اولین نقاط عطفی که احتمالاً مشتاقانه منتظر آن هستید . شنیدن صدای قلب جنین است. در این مقاله درباره ی زمان احتمالی شنیدن صدای قلب جنین صحبت شده است.

 

ضربان قلب جنین

زمان شروع رشد و تکامل قلب جنین

حتی در 4 هفتگی بارداری که هنوز ضربان قلب جنین شنیده نمی شود. رگ خونی مشخصی در جنین شما شکل گرفته است . که به زودی به سیستم قلب و عروق فرزند شما تبدیل خواهد شد.

در مراحل اولیه، قلب شبیه لوله ای است. که انحنا پیدا کرده و طی زمان تغییراتی کرده و در نهایت ساختمان قلب و دریچه های آن را می سازد. در حقیقت، تا هفته ی 5 ، لوله قلب شروع به ضربان خود به خود می کند . هر چند که نمی توان صدای آن را شنید. در طی چند هفته اول ، رگهای خونی نیز در جنین شکل می گیرند.

شنیدن صدای قلب جنین

صدای قلب جنین برای اولین بار کی شنیده می شود؟

در 6 هفتگی، قلب کودک شما که اکنون 110 بار در دقیقه ضربان دارد. دارای چهار حفره توخالی است. که هر یک دارای یک ورودی و یک خروجی است تا خون بتواند به داخل هر حفره وارد و از آن خارج شود. فقط در طی دو هفته بعد، این تعداد ضربان در هر دقیقه به 150 تا 170 ضربه در دقیقه افزایش می یابد. این تقریباً دو برابر سریعتر از ضربان قلب شماست!

با وجود این رشد، احتمال دارد شما صدای قلب جنین  را برای اولین بار در حدود هفته 9 یا هفته 10 بارداری بشنوید. در این زمان حدود 170 ضربه در دقیقه خواهد بود و از این به بعد به تدریج کندتر خواهد شد. پزشک یا مامای شما برای تقویت صدا، یک دستگاه سونوگرافی دستی به نام داپلر را روی شکم شما قرار می دهند.

اگر به این هفته بارداری رسیدید و هنوز نمی توانید صدای آن را بشنوید نگران نباشید. احتمالاً فقط به این معنی است که فرزند خجالتی شما در گوشه ای از رحم شما پنهان شده و یا پشت خود را به روبرو کرده و پیدا کردن صدای قلب خود را برای داپلر دشوار کرده. 

در ملاقات بعدی ، پزشک شما مجددا بررسی خواهد کرد تا مطمئن شود همه چیز درست است و پس از آن می توانید ضربان قلب کودک خود را بشنوید.

مطلب مرتبط علت نشنیدن صدای قلب جنین چیست؟

سونوگرافی و تشخیص نقایص مادرزادی قلبی

زمانی بین 6 تا 9 هفتگی بارداری، پزشک شما سونوگرافی سه ماهه اول شما را انجام می دهد. این کار نه تنها حاملگی و تاریخ تخمین زده شده شما را تأیید می کند (به همراه تعداد نوزادان شما و قرارگیری جنین) بلکه مشخص می کند که قلب جنین در حال ضربان است.

در طول سونوگرافی سه ماهه دوم، بررسی قلب در 18 تا 22 هفتگی انجام می شود . پزشک ساختار قلب جنین را بررسی می کند و می تواند هر گونه نقص مادرزادی قلب را تشخیص دهد. هر سال حدود 36000 نوزاد (یا 9 در هر 1000 نوزاد) با نقص مادرزادی قلب متولد می شوند . این امر شایع ترین نوع اختلال مادرزادی در زمان تولد است.  

هیچ دارویی که بتواند نقص قلبی را در رحم درمان کند وجود ندارد. برخی از نقایص قلبی جزئی را تا بعد از تولد نمی توان تشخیص داد . اما تشخیص این نواقص در دوران بارداری به پزشکان کمک می کند تا بتوانند تصمیم بگیرند فرزند شما کجا متولد شود.

معمولاً در مواردی با نواقص قلبی توصیه می شود. زایمان در مرکزی انجام شود که بخش مراقبت های قلبی از کودکان داشته باشد. 

اولین صدای قلب جنین

بعضی اوقات مشکل قلبی باید بلافاصله پس از تولد با جراحی برطرف شود. در حالی که ممکن است . نقایص دیگر در سنین بالاتر رفع شوند یا با داروها درمان شوند.

اگر پزشک شما یک مشکل ریتم قلب جنین را تشخیص دهد، ممکن است . برای کاهش شانس ابتلا نوزاد در اوایل تولد؛ در زمان بارداری به مادر دارو تجویز کند.

خبر خوب اینکه اکثر نقایص مادرزادی قلبی در صورت تشخیص زود هنگام و درمان به موقع  می توانند ترمیم شوند. 

کودکانی که دارای بیماری مادرزادی قلبی هستند . باید در تمام دوران کودکی و زندگی بزرگسال خود به طور مرتب به یک متخصص قلب مراجعه کنند.

چه موقع می توان ضربان قلب جنین را با استتوسکوپ(گوشی معاینه) شنید؟

تغییرات شگفت انگیزی در سیستم گردش خونی جنین طی 12 هفته اول بارداری اتفاق می افتد . این زمانیست که مغز استخوان جنین شروع به تولید سلول های خونی میکند. تا 17 هفتگی، مغز جنین برای آمادگی زندگی خارج از رحم، تنظیم ضربان قلب جنین را بر عهده می گیرد. (تا قبل از این زمان ، قلب به طور خودکار ضربان دارد.)

در طی سه هفته بعد، در حدود هفته 20 ، می توانید ضربان قلب جنین خود را با یک گوشی معاینه بشنوید.

اگر پزشک شما برای مشاهده ساختمان قلب و بررسی بهتر ضربان قلب جنین نیاز ببیند. ممکن است توصیه کند که بین 18 تا 22 هفته  اکوکاردیوگرافی قلب جنین انجام شود ( سونوگرافی ویژه ای که قلب جنین را ارزیابی می کند ).

مطلب مرتبط علت نامنظم بودن ضربان قلب جنین چیست؟

 

نشنیدن صدای قلب جنین

 اگر سابقه خانوادگی نقایص مادرزادی قلبی دارید، یا اگر شما به دیابت، فنیل کتونوری یا بیماری خود ایمنی مبتلا هستید. با این اکو اثر این مشکلات بر قلب جنین  بررسی می شود. اکنون قلب جنین در هر دقیقه حدود 140 ضربان دارد.

 نزدیک به هفته 25 ، مویرگ ها (کوچکترین رگ های خونی) در حال شکل گیری و پر شدن از خون هستند. 

مویرگها خون حاوی اکسیژن را از طریق شریانهای قلب به بافتهای بدن  منتقل می کنند . سپس خون دی اکسید شده را به ریه ها باز می گردانند. 

این رگ های خونی ریز به عنوان یکی از اجزای اصلی سیستم گردش خون هستند.

قلب کودک در بدو تولد

سیستم گردش خون جنین به آهستگی و پیوسته رشد می کند. به طوری که تا 40 هفتگی برای زندگی در خارج از رحم آماده می شود. اگرچه، سیستم گردش خون جنین در تمام دوران بارداری به سرعت رشد و تکامل دارد، ولی در واقع عملکرد این سیستم در رحم بسیار متفاوت از آنچه در دوران بعد تولد است عمل می کند.

قبل از تولد، ریه های جنین هنوز کار نمی کنند؛ زیرا جنین در رحم نفس نمی کشد. تا زمانی که کودک شما به دنیا بیاید و اولین نفسهای مستقل را بکشد. سیستم گردش خون در حال تکامل جنین برای تأمین خون حاوی اکسیژن و غنی از مواد مغذی، به بند ناف متکی است. شریانها و وریدهای نافی اکسیژن و مواد مورد نیاز جنین را از شما به او منتقل می کنند. سپس خون غیر اکسیژنه شده و مواد زائد را برای دفع به شما انتقال می دهند.

درست مثل شما ، کودک شما هم شریان ریوی (وظیفه بردن خون از قلب به ریه ها) و آئورت ( وظیفه بردن خون از قلب به کل بدن) دارد. با این حال بین این دو، رگ خونی دیگری بنام مجرای شریانی( ductus arteriosus)  وجود دارد . که از طریق آن جریان خون، بدون گردش ریوی به طرف گردش خون کلی بدن وارد می شود.

همچنین، بین حفره های فوقانی قلب کودک شما در دوران جنینی سوراخی وجود دارد. بنام سوراخ بیضی که وظیفه آن در دوران جنینی ایجاد راه میانبر برای نرفتن جریان خون از قلب بطرف ریه ها است.

مطلب مرتبط علت نشنیدن صدای قلب جنین چیست؟

پس از به دنیا آمدن نوزاد، همه این تفاوتهای گردش خون جنینی شروع به از بین رفتن می کنند. وقتی بند ناف قطع شد و ریه های کودک با تنفس پر از هوا شد. سیستم گردش خون جنین تغییر می کند و شانت ها شروع به بسته شدن می کنند و کل سیستم قلبی ریوی به شکل دوران بعد از تولد در می آید.

چگونه قلب کودک را سالم نگهداریم

وقتی کودک شما در رحم قرار دارد. رشد و تکامل زیادی دارد. در حالی که موارد خاصی هستند که می توانند بر رشد قلب کودک شما تأثیر بگذارند و از کنترل شما خارج هستند  مانند ناهنجاری های ژنتیکی در جنین ، اقداماتی نیز  وجود دارد که می توانید برای سلامتی  جنین خود بکار برید:

جهت مطالعه بیشتر می توانیداز. مقالات زیر  استفاده بفرمایید.

https://www.healthline.com/health/pregnancy/when-can-you-hear-babys-heartbeat 

https://www.healthline.com/health/pregnancy/when-can-you-hear-babys-heartbeat 

 

 

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب جنین و اطفال

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۲۴ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام شب شما بخیر من امروز ۳/۲۳ سونوگرافی بارداری واژینال انجام دادم و در سونو زمان بارداری را با توجه به اندازه ساک حاملگی ۶ هفته و ۶ روز تخمین زده اند اما ضرلان قلب جنین مشاهده نشد باید دوباره سونو رو تکرار کنم یا دیگه امیدی نیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۴ خرداد ۱( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر تا ۶-۷ هفتگی در سونو واژینال و تا ۱۰ هفتگی سونو از روی شکم  حرکات و ضربان قلب جنین مشخص نشود. بعید است. جنین زنده باشد.بجز صبر کردن و تکرار سونو نمی شود کاری کرد

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

 • تصویر کاربر راحله یکشنبه ۲۲ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید. دختر ۸ساله دارم که با تجویز دادن دکتر متوجه شدیم افتادگی دریچه ی قلب از نوع خفیف متوسط داره و سه نمونه قرص تجویز شده داروی تپش قلب و داروی معده و داروی استرس و اضطراب تا ۶ماه مصرف بشه و مجدد معاینه بشه و نیازی به عمل و ...نداره .نگران هستم و از شما سوال داشتم که افتادگی دریچه ی قلب از نوع خفیف رو به متوسط نگران کننده نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۲ خرداد ۱( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم

 • تصویر کاربر زهره چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید آقای دکتر من ۱۳ اردیبهشت اقدام داشتم و فهمیدم که باردار شدم سه روز پیش به علت خونریزی رفتم سونو گفت قلب بچه تشکیل نشده البته سونو واژینال یعنی دیگه تشکیل نمیشه تو رو خدا راهنمایی کن 🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر تا ۶-۷ هفتگی در سونو واژینال و تا ۱۰ هفتگی سونو از روی شکم  حرکات و ضربان قلب جنین مشخص نشود. بعید است. جنین زنده باشد.بجز صبر کردن و تکرار سونو نمی شود کاری کرد

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

 • تصویر کاربر پارسا سه شنبه ۱۷ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام و ادب و ، احترام
  جناب آقای دکتر ازینکه منت فرمودید و به سوال اینجانب در خصوص پسر ۹ ساله‌ام پاسخ دادید قالبا و صمیمانه از شما سپاسگزارم به فرمایش و مطالعه مطالب آموزنده شما اکوی قلب در بیمارستان صدر از پسرم به عمل آمد و شکر خدا دکتر فرمودند که مشکلی نیست و گمان را بر ترشحات معده و یا استرس گذاشتند و میخواستم با تشکر از شما عرض کنم که از صمیم قلب بهترین و زیباترینهای جهان را از خدای منان برای شما و عزیزانتان آرزومندم .
  مادر پارسا ۹ ساله از تهران .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۷ خرداد ۱( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   خواهش می کنم انجام وظیفه بود

 • تصویر کاربر لیلا سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید من به دلیل کیست شلاتی ۸سانتی تحت درمان بودم پارسال وقرص برای ناباروی وکیستم۱۷اسفندپریود شدم واقدام کردم پریود نشدم تا الان که۱۰خرداده ماه قبل تست زدم منفی بود بعد ۱۵ روز دوباره تست کردم هاله کمرنگ انداخته بود البته بعد چندساعت چون یه خطکه افتاد رفتم خوابیدم منتظرنشدم احتمال داره باردارشدم چون افت فشارداشتم سرگیجه وتورم سینه دارم کمردردهای شدید ودل دردهای خفیف ثریودم گاهی دارم از ندادم منتظرهستم این دورم بریه بعد چون میترسم منفی شه استرس بگیرم امکان داره لقاح دیر گرفته باشت اگرگرفته چقدر دیر ؟واگرباردارباشم چندهفتگی بارداریم هستم؟لطف راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   سوالات شما در تخصص من نیست لطفاً این سوالات را از یک متخصص زنان بپرسید

 • تصویر کاربر خانم سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر..من ۶ هفته و ۴ روز از بارداریم میگذره.‌دیروز رفتم سونو گرافی..سونو شکمی انجام دادم..ولی دکتر گفت که ضربان قلب رو نشنیده
  یه لکه خون به اندازه ۳ سی سی هم مشاهده شده
  خواستم بدونم جای امیدواری هست که جنین مشکلی نداشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر تا ۶-۷ هفتگی در سونو واژینال و تا ۱۰ هفتگی سونو از روی شکم  حرکات و ضربان قلب جنین مشخص نشود. بعید است. جنین زنده باشد.بجز صبر کردن و تکرار سونو نمی شود کاری کرد

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

 • تصویر کاربر معصومه سه شنبه ۳ خرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  باعرض سلام من ۱۶ هفته باردارم امروز رفتم مرکز بهداشت وبا دستگاهی که صدای قلب جنین رو گوش میدن صدای قلب جنین من رو نتونستن بشوند الان نگران هستم آیا نیازی به سونو هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۳ خرداد ۱( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   پیشنهاد می کنم حتما به یک متخصص زنان مراجعه بفرمایید مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

 • تصویر کاربر عاطفه یکشنبه ۱ خرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید آقای دکتر.من آرین روز پریودم۱۸فروردین۱۴۰۱بود.من از هر۲۱ روز یکبار پریود میشم.۹اردیبهشت ماه قرار بود پریود بشم که عقب افتاد و پریود نشدم ۶روز بعد آزمایش دادم که فهمیدم باردارم.از ۱۹فروردین تا به امروز که دقیقا۴۰روز میشه پریود نشدم.دیروز رفتم سونو دکتر گفت قلب بچه رو نمیبینم هم سونو واژینال هم سونوگرافی معمولی انجام داد.یعنی ممکگه سن جنین رو دکتر اشتباه کرده باشه و قلبش هنوز تشکیل نشده باشه...یعنی دقیقا من چند هفته ای هستم.خیلی استرس دارم لطفا کمک کنید تا از این آشوب دربیام
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱ خرداد ۱( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر تا ۶-۷ هفتگی در سونو واژینال و تا ۱۰ هفتگی سونو از روی شکم  حرکات و ضربان قلب جنین مشخص نشود. بعید است. جنین زنده باشد.بجز صبر کردن و تکرار سونو نمی شود کاری کرد

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

 • تصویر کاربر ریحانه دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام من هفته یازدهم هستم
  هفته ششم بارداری رفتم سونو قلب بچه تشکیل شده بود و شنیده شد
  و یک قلو بود
  حالا هفته یازدهم هستم رفتم غربالگری اولم بهم گفت دو قلو بارداری و ضربان جفت جنین نمیزنه و نوزاد مرده
  چیکار کنم
  امکان زنده بودنشون نیست گه یه هفته دیگه برم دکتر ؟ تو رو خدا کمکم کنید انقد جوش میخورم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر تا ۶-۷ هفتگی در سونو واژینال و تا ۱۰ هفتگی سونو از روی شکم  حرکات و ضربان قلب جنین مشخص نشود. بعید است. جنین زنده باشد.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟ 

   علت نشنیدن صدای قلب جنین چیست؟

 • تصویر کاربر ریحانه دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام من هفته یازدهم هستم
  هفته ششم بارداری رفتم سونو قلب بچه تشکیل شده بود و شنیده شد
  و یک قلو بود
  حالا هفته یازدهم هستم رفتم غربالگری اولم بهم گفت دو قلو بارداری و ضربان جفت جنین نمیزنه و نوزاد مرده
  چیکار کنم
  امکان زنده بودنشون نیست گه یه هفته دیگه برم دکتر ؟ تو رو خدا کمکم کنید انقد جوش میخورم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر تا ۶-۷ هفتگی در سونو واژینال و تا ۱۰ هفتگی سونو از روی شکم  حرکات و ضربان قلب جنین مشخص نشود. بعید است. جنین زنده باشد.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟ 

   علت نشنیدن صدای قلب جنین چیست؟

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر