متخصص اکوی قلب کودکان

اکو قلب کودکان و چگونگی انجام آن

سوالی که برای بسیاری از خانواده ها پیش می آید این است که آیا اکو قلب کودکان با اکوی افراد بزرگسال یکی است یا تفاوت دارد؟ این آزمایش چگونه انجام می شود و آیا کودک در این تست اذیت می شود؟ در این مقاله به این سوالات و سوالات شایع دیگر پاسخ داده شده است.

اکو قلب کودکان چیست؟

اکوکاردیوگرام (“اکو”) یک تست یا بررسی سونوگرافی است که از امواج صوتی برای مشاهده قلب استفاده می کند. اين تست بی خطر، بدون درد و بدون تابش اشعه است. در هنگام انجام فرایند، تصاویر قلب کودک را می توان در یک مانیتور کوچک مشاهده کرد. اکوکاردیوگرافی شبیه سونوگرافی است که بسیاری از خانم ها قبل از تولد کودک انجام مي دهند. با این حال، اکو به طور خاص روی قلب و عروق خونی قلبى متمرکز است.

اکو قلب کودکان چگونه انجام می شود؟

کودک در اتاق معاینه بر روى يك پهلو روی تخت بیمارستان در اتاق معاینه کودک قرار خواهد گرفت. بسیاری از اتاق های تست مجهز به تلویزیون هستند تا کودک سرگرم شود. لباس کودک باید از کمر برداشته شود و مى تواند گان پزشكى بپوشد.

 برای بهبود کیفیت تصاویر اکوی قلب کودکان ،ژلی بی رنگ و گرم روی پوست روی ناحیه قفسه سینه که قلب در آن قرار دارد، اعمال می شود. مبدل، وسیله کوچک مانند میکروفون، بر روى ژل و پوست قرار می گیرد. مبدل از امواج صوتی استفاده می کند تا از قسمت های مختلف قلب کودک تصاويرى تهیه کند. مبدل را جهت بدست آوردن تصاویر روی سینه ، ناحیه شکم و گردن مى توان حرکت داد.

صداهایی که ممکن است از دستگاه اکو بشنوید ، صداهای خون است که از یک اتاقك به اتاقك دیگر جریان می یابد. دریچه ها با حرکت خون در قلب، باز یا بسته می شوند.

رنگ هایی که روی صفحه می بینید. رنگ خون نیستند. رنگ ها به ما می گویند خون در چه جهتی جریان دارد. رنگ قرمز نشان می دهد که خون به سمت مبدل جریان می یابد . رنگ آبی نشان می دهد که خون در خلاف جهت مبدل جریان دارد. کودک ممکن است از فشار مبدل احساس ناراحتی کند. ولی پزشک می تواند با تخصص خود باعث کمتر شدن این درد و حساسیت شود.

یک کامپیوتر اطلاعات را از مبدل تعبیر می کند تا تصویری از قلب روی صفحه نمايان كند. این تصویر در یک سیستم ذخیره سازی دیجیتال ثبت مى شود تا متخصص قلب و عروق اطفال برای اندازه گیری و بررسی آن اقدام کند.

اکو قلب کودکان چگونه انجام می شود؟​

انواع اکو قلب در کودکان

بطور کلی‌ دو روش اکو قلب در اطفال وجود دارد. ترانس توراسیک و تراس ازوفاژیال

ترانس توراسیک

ترانس توراسیک یا اکو از روی قفسه سینه که همان اکوهای معمولیست که در مطب ها، کلینیک ها و سایر مراکز درمانی انجام می شود. کاربرد آن هم بسیار وسیع است از قدم های اولیه در تشخیص بیماریهای قلبی بطور سرپایی تا کاربرد در بخشهای ویژه اطفال و نوزادان و حتی بررسی های بعد جراحی های قلب از بعد خروج ‌از اتاق عمل تا سالهای بعد عمل برای پیگیری بهبودی و عوارض بعد عمل انجام می شود.

‌ترانس ازوفاژیال

‌ترانس ازوفاژیال یا اکو از راه مری است که در این روش مثل آندوسکوپی پروب یا مبدل دستگاه از راه دهان وارد مری می شو‌د و در مجاورت قلب از دیواره مری تصاویر قلب بررسی می شود. 

این روش اکو فقط در موارد خاص انجام می شود؛ مثل مواردی که با اکو ترانس توراسیک هنوز تشخیص دقیق مشخص نشده یا در مواردی که در زمان عمل های جراحی خاص زمانی که عملا اکو از روی قفسه سینه ممکن نیست از راه مری قلب بررسی می شود. این روش فقط در مراکز بیمارستانی مجهز و توسط فوق تخصص های قلب اطفال دوره  دیده ماهر در اتاق عمل انجام می شود. 

در زمان این نوع اکو کودک توسط متخصصین بیهوشی، بیهوش می شود. متخصصین بیهوشی از ابتدا تا انتهای کار علائم حیاتی و وضعیت کودک را تحت نظر دارند.

موارد استفاده از اکوی قلب اطفال

 اکوکاردیوگرافی معمولاً بهترین تست برای نشان دادن ساختار و عملکرد اجزای قلب مي باشد. این تست برای اندازه گیری اندازه و ضخامت اتاقك های قلب و چگونگی برخورد قلب با پمپاژ خون از طریق دریچه های قلب مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین می تواند ناهنجاری های ساختاری قلب (سوراخ بین اتاقك ها، مایعات اطراف قلب، جرم درون قلب و غیره ) را تشخیص دهد و شکل، حرکت، تنگى یا جریان رو به عقب دريچه ها را نشان دهد.

 قلب کودکان

آماده سازی كودك

اگر کودکتان 4 سال یا کمتر داشته باشد، ممکن است برای اکو نیاز به آرام بخش داشته باشد. از یک داروی خفیف خواب استفاده می شود که معمولاً خوراكى است. قبل از اینکه کودک آرام بخش دريافت كند باید معده اش خالی باشد. همچنین باید به دستورالعمل هایی که در زیر عمل کرد. این دستورالعمل ها عبارتند از:

 مایعات شفاف (آب سیب ، شیر مادر ، آب زغال اخته و غیره) را می توان تا دو ساعت قبل از آزمایش برای همه کودکانی که قرار است آرام بخش دريافت كنند ، مصرف کرد.

اگر كودكی قرار است آرام بخش دريافت كند؛ بايد همه تلاش خود را قبل از انجام تست برای بیدار نگه داشتن كودك انجام دهید و به تعویق انداختن خواب کودک قبل از تست کمک می کند تا سریعتر با آرام بخش خوابش بگیرد.

كودكان بزرگتر از 4 سال معمولاً در اکوی قلب کودکان نیاز به آرام بخش ندارند. اگر کودک بزرگتر نیاز به آرام بخش داشته باشد، ممکن است تست در اتاق عمل با پشتیبانی بیهوشی انجام شود. اگر كودكان آرام بخش دريافت نكنند، ممكن است بلافاصله پس از تست، غذا بخورند و به انجام امور طبيعي خود بپردازند؛ مگر اينكه به شما گفته شود.

مشکل قلبی کودکان

چه کسی اکو را انجام داده و تفسیر می کند؟

بهترین کار این است که تست فوق توسط متخصص اکوی قلب جنین و اطفال انجام شود. همچنین فوق تخصص بیماری های قلبی کودکان می تواند این آزمایش را تفسیر کند و در صورت وجود بیماری والدین را نسبت به راه های درمانی مطلع کند.

آیا اکو قلب اطفال عوارض دارد؟

با توجه به اینکه در اکو قلب از روی پوست یا ترانستوراسیک برای مشاهده تصاویر قلب کودک از امواج صوتی استفاده می شود. این اقدام از نظر گرفتن اشعه یا عوارض ناشی از صوت هیچ خطری ندارد. همچنین با توجه به اینکه طی مدت انجام اکو، پروب یا مبدل دستگاه فقط تماس پوستی با قفسه سینه کودک دارد. از این تماس پوستی نیز عارضه ای برای کودک ایجاد نمی شود. 

در نوع خاصی از اکو بنام اکو مری کودکان که فقط در مراکز بیمارستانی انجام می شود. در شرایط بیهوشی کودک، پروب های مخصوصی استفاده می شود . که مانند آندوسکوپی از راه دهان وارد مری شده و در جایی که مری و قلب مجاور هم هستند. از دیواره مری تصاویر قلب بررسی می شود.

در این روش هم با توجه به اینکه فقط توسط فوق تخصص های قلب اطفال دوره دیده ماهر و در حضور متخصص بیهوشی اکو مری انجام می شود. خطر بسیار کمتر است.

آیا دارو های خواب آور یا آرام بخش برای انجام اکو عوارض دارد؟

داروهایی که به عنوان آرام بخش قبل از شروع اکو قلب کودکان به بیمار داده می شود.همان داروهایی هستند که در سایر موارد اقدامات پزشکی که نیاز به خواب آلوده یا آرام کردن کودک هست. استفاده می شوند مثل موارد نیاز به سی تی اسکن، سونوگرافی و MRI … این دارو ها در کل دنیا برای استفاده در کودکان مورد قبول و استاندارد سازی شده. حداقل عوارض را در کودکان دارند. 

اکثرا این دارو ها طول مدت اثر کمی دارند. همیشه پس از برطرف شدن خواب آلودگی و‌ اثرات دارو کودک از کلینیک یا بیمارستان مرخص می شود .

اکو قلب کودک

اکوکاردیوگرافی چه مدت طول می کشد؟

اکو قلب کودکان معمولاً بین 30 دقيقه تا یک ساعت براى کودکی كه آرام بخش دريافت نكرده و همكارى مى كند. طول مى كشد.  

اگر كودكی برای مطالعه آرام بخش دريافت كند. باید تا زمانیكه پرستار یا پزشك احساس كند. كودك آماده ترك بیمارستان است. در آن جا بماند ( معمولاً حدود 30 تا 60 دقیقه بعد از بیدار شدن از خواب مى باشد.).

چگونه در مورد نتایج تست باخبر مى شويم؟

متخصص قلب جنین و اطفال شما می تواند. نتایج اکو قلب کودکان را فوراً بررسی کند و نتایج را قبل از ترک كردن آن جا به صورت گزارش به شما ارائه دهد.

نتایج را می توان در طی 24 ساعت پس از تست از پزشک انجام دهنده درخواست كرد. البته این مقدار بستگی به مرکز درمانی دارد.

جهت مطالعه بیشتر می توانید از مقالات زیر استفاده نمایید.

 

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب جنین و  اطفال و متخصص اکوکاردیوگرافی کودکان

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر راز چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام من دیابت بارداری دارم و قرص متفورمین دوتا در روز مصرف میکنم،دکتر منو فرستاد اکوی قلب جنین در هفته 27 هفته و 6 روز،و در اکوی قلب جنین گفتن همه چی خوبه فقط خیلی کم جداره قلب جنین ضخیمه که به خاطر دیابت بارداری میخاستم ببینم چیزه مهمی هست یا نه سه هفته دیگه برم برای چکاب یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 4 روز پیش)

   سلام و عرض ادب

   دیابت در مادر می تواند افزایش ضخامت دیواره قلب جنین بدهد که اغلب بعد از زایمان طی چند ماه خودبخود برطرف می شود 

   اگر افزایش ضخامت باعث تنگی در خروجی بطن نشود خطری ندارد

   درخصوص تکرار اکو طبق بظر متخصص زنان عمل بفرمایید شاید ضروری نباشد فقط اگر افزایش ضخامت باعث ایجاد تنگی شده باشد می توان توصیه کرد زایمان در بیمارستانی با امکانات بخش ویژه نوزادان انجام شود تا در صورت بروز مشکل نوزاد سریعا بستری شود

   بیماری های مادر و اثر آن بر قلب جنین

    عوارض دیابت بارداری بر جنین و مادر

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

 • تصویر کاربر پرستو پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ..بارداری سی و دو هفته. اکوی جنین رو مشاهده بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 3 روز پیش)

   سلام و عرض ادب

   مشکل قلب بچه شما خیلی پیچیده هست و بعد از تولد نیاز به جراحی دارد

 • تصویر کاربر ساناز پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  موقع نوار قلب گرفتن از جنین وسط نوار ضربان قلب جنین رفت بالا یکم بعد دوباره تنظیم شد آیا مشکلی داره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 4 روز پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر یک نوبت بوده و تکرار نمی شود مهم نیست

   همچنین پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین

   دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران 

 • تصویر کاربر الیا چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر آیا موقع زایمان تو بیمارستان جنینهای که تو بارداری تشخیص دادن سوراخpfoبزرگتر یا asd2دارندوضربان قلبشون بالاست همون لحظه تولد باید اکو قلب شوند خودم دیابت دارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید چیز مهمی نیست چند هفته بعد از تولد بایک اکو بررسی شود کفایت می کند

   پی اف او بسیار شایع است و از هر چهار انسان سالم یک نفر دارد احتمال اینکه علائم شما بخاطر PFO باشد خیلی کم است . 

   لطفا این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   آیا سوراخ پی اف او در قلب نوزاد خطرناک است ؟

   سوراخ بودن قلب نوزاد ASD چقدرخطرناک است؟

 • تصویر کاربر نرگس چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید دختر من نزدیک ۴ سالشه. و دکتر بخاطر صدای اضافی قلب میخواست ازش اکو بگیره ولی دخترم اجازه نداد و بی قراری کرد. دکتر گفت باید بهش شربت خواب بدین. در مورد اون من نگرانم ضرری نداره و اگه اونو بخوره چقد میخوابه؟؟ راهنماییم کنید لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   این شربت ها برای همین منظور ساخته شده و با توجه به اینکه تحت نظر پزشک داده میشه نگران نباشید

   اثر آن حدود دو تا سه ساعت است

 • تصویر کاربر رادمهر چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  عرض سلام وادب
  پسر ۱۱ ساله ای دارم .برای تست سلامت قلب برای شرکت در مسابقات فوتبال به فوق تخصص قلب کودکان مراجعه کردم وبرای اولین بار شنیدم که آقای دکتر فرمودن که در اکو قلب یه سوراخ ریز ۳ میلیمتری مشاهده کردن .البته فرمودن که ورزش کردن پسرم بلامانع است واحتمالا به مرور زمان بسته میشه ولی یک تا دو سال دیگه دوباره ویزیت بشه .از اون روز فکرم خیلی درگیره که تا بحال اصلا مشکل یا علامتی نداشته .میخواستم نظر شما راهم جویا بشم که این سوراخ امکان داره در آینده مشکل ساز بشه؟باتوجه به اینکه پسر من ۵ ساله ورزش میکنه خداروشکر بدون هیچ مشکلی
  باسپاس از وقتی که در اختیارم قرار دادید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   سلام 

  2. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   لطفا گزارش اکو فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سیما دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر ، هفته ۱۹ بارداریم ضربان قلب جنینم متغیر یه روز بین ۱۰۰ تا ۱۵۸ ضربه هست و یه روز بین ۱۵۳تا ۱۶۳ ضربه هست ،میشه علتشو لطف کنید ،ممنون .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   چون در محدوده نرمال است نگران نباشید

   این مقاله را مطالعه بفرمایید

   علت نامنظم بودن ضربان قلب جنین چیست؟

 • تصویر کاربر مرسانا چهارشنبه ۹ تیر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام‌ آقای دکتر خسته نباشید دختر من ۲۳ ماهه هست و قلبش سمت راست بدنش هست یعنی همه چیز برعکس هست سیزده روزه که بود اکو انجام دادم و خداروشکر مشکلی نداشت میخواستم بپرسم الان لازمه دوباره اکو انجام بشه خیلی کمبود وزن داره و هیچی نمیخوره میتونه مربوط به این موضوع باشه؟؟ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۹ تیر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   یکی از علل وزن نگرفتن اطفال مشکلات قلبی هست بنابر این توصیه می کنم ویزیت فوق تخصص قلب اطفال انجام شود

 • تصویر کاربر نوشين سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر وقتتون بخير بابت توضيحات در اكوي قلب جنينم نگرانم اين توضيحات به چه معناس؟ ايا درمان لازم است؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   بنظر این جواب اکو یک نوزاد هست و این گزارش اگر برای قلب جنین هست خیلی ناقص ست 

   لطفا این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   آیا سوراخ پی اف او در قلب نوزاد خطرناک است ؟

 • تصویر کاربر هایده جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  مادر ۱۹هفته می‌باشم در سونوگرافی علاوه بر بند ناف تک شریانی دخترم قلب جنین ناحیه اکوژن در بطن راست دیده شد
  اکو جنین سالم بود آیا در هفته های بالاتر ممکن است سلامت قلب به خطر بیوفتد؟آیا بند ناف تک شریانی با این موضوع ارتباط دارد؟چه اقداماتی انجام دهم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۴ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   نقطه اکوژن در قلب جنین خطرناک نیست و احتمال مشکلات همراه زیاد نیست.این لکه سفید نشانه سندروم داون نیست . نیاز به اقدامی ندارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر