برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481

علت عرق کردن سر نوزاد چیست؟

آیا عرق کردن سر نوزاد علت خاصی دارد؟ آیا علت عرق کردن سر کودک در خواب مشکل قلبی است؟ در این مقاله به این موضوع نگران کننده ی مادران پاسخ داده شده است.

آیا تعریق سر نوزاد من طبیعی است؟

دقیقاً مانند سایر نقاط بدن، سر کودک هم در جهت سازگاری فیزیولوژیک با دمای محیط عرق می کند. به گفته کارشناسان، نوزادان جهت سازگاری با دمای محیط ، به طور معمول گرمای اضافی بدن را از طریق تعریق آزاد می کنند.

حرارت سر کودک

درجه حرارت سر کودک معمولاً بالاتر از بقیه بدن است؛ بنابراین کاملا منطقی است که چرا تعریق در ابتدا از سر شروع می شود. علاوه بر این، اعتقاد بر این است که غدد عرق فعال در نزدیکی سر کودک متمرکز است. به همین دلیل است که والدین متوجه می شوند تعریق اغلب روی سر کودک یا نواحی مجاور آن مانند گردن اتفاق می افتد.

عرق کردن سر نوزاد

با این حال، حتی اگر عرق کردن سر نوزاد به طور معمول اتفاق بیفتد. مواقعی وجود دارد که تعریق بیش از حد کودک با تصور طبیعی بودن بدون مداخله باقی بماند. دانستن دلایل رایج تعریق بیش از حد در کودک می تواند به شما کمک کند که تشخیص دهد که چه کاری باید انجام داد.

دلایل تعریق بیش از حد سر در شیرخواران چیست؟

گاهی اوقات، عرق کردن سر نوزاد شما می تواند بیشتر از حد معمول باشد. با این حال، دلیلی برای وحشت شما نیست. معمولاً تعریق بیش از حد سر نشانگر این است که دمای بدن کودک فراتر از حد طبیعی است. بدن نمی تواند کاری کنند و گرما را از طریق عرق آزاد می کند. این تعریق به طور معمول در پاسخ به عوامل زیر است:

در برخی موارد نادر، تعریق بیش از حد با یک شرایط اساسی خاص نیاز به ارزیابی پزشکی دارد. اگر کودک شما بدون هیچ دلیل مشخص عرق می کند، بهتر است از متخصص اطفال خود مشاوره بگیرید تا وضعیت کودک شما به درستی ارزیابی و درمان شود.

علت عرق کردن سر نوزاد هنگام خواب

عرق کردن سر و بدن هنگام خواب ممکن است برای کودک در شرایط عادی معمولی باشد. در اینجا برخی از متداول ترین دلایلی که کودک تعریق شبانه را تجربه می کنند آورده شده است:

1- دمای اتاق خیلی زیاد است

شاید شنیده باشید که نوزادان عاشق گرما هستند؛ زیرا از محیط آرامش بخش درون رحم تقلید می کند. با این حال، نوزادان هنگام تغییر دما بسیار حساس هستند. بنابراین، رسیدن به ایده آل ترین دمای اتاق برای نوزادان مهم است. 

یک دماسنج داخلی برای استفاده در اتاق کودک شما توصیه می شود، تا اطمینان حاصل شود که درجه حرارت خیلی گرم یا خیلی سرد نیست.

عرق کردن سر شیرخوار

2- پوشیدن لباس بیش از حد

والدین اغلب در این مورد مقصر هستند. ممکن است فکر کنید کودک شما به لایه های زیادی از لباس یا پارچه رو انداز نیاز دارد تا احساس راحتی کند. با این حال، اطمینان حاصل کنید که شما کودک خود را فقط مطابق آنچه در آن زمان مناسب است، پوشانده اید.

3- ماندن طولانی مدت در یک وضعیت

اگر کودک شما در حدی کوچک است که نمی تواند سر خود را بچرخاند یا در هنگام خواب به سمت دیگر بچرخد؛ سر او احتمال دارد که در شب عرق کند.

4- استفاده از پتو ضخیم در یک محیط گرم

درست مانند بزرگسالان، نوزادان نیز بسته به شرایط آب و هوایی محیطی فعلی باید کم یا زیاد پوشانده شوند. اگر دوست دارید کودک خود را حتی در اوج گرمای تابستان هم بپوشانید، بسیار محتمل است که کودک شما به دلیل تجمع گرما عرق می کند.

پوزیشن ثابت و تعریق

بنابراین اگر به نظر می رسد کودک شما در طول خواب به طور غیر معمول عرق می کند. سعی کنید ابتدا این شرایط را بررسی کنید. بیشتر اوقات، کاهش علت احتمالی باعث رفع عرق می شود. در اینجا چند نکته در مورد نحوه انجام این کار آورده شده است:

عرق کردن سر نوزاداین اقدامات به احتمال زیاد باعث رفع مشکل عرق کردن سر نوزاد در خواب می شود. با این حال، اگر باز هم این مشکل برطرف نشد. بسیار محتمل است که عرق کردن سر به دلیل بیماری ایجاد می شود.

علت عرق کردن نوزاد هنگام شیر خوردن

اگر عرق کردن هنگام شیر دادن به طور معمول در شرایطی که کودک شما در حال شیر خوردن است، اتفاق می افتد؛ در بیشتر موارد، علت عرق کردن سر نوزاد یکی از موارد زیر است:

گرم بودن بدن

از آنجایی که هنگام بغل کردن و شیردهی ارتباط زیاد پوست به پوست بین مادر و شیرخوار ایجاد می شود، این به معنای تجمیع گرمای اضافی بدن است. به همین دلیل ممکن است شما و نوزادتان هنگام شیر دادن عرق کنید.

فعالیت

شیرخوردن شیرخوار شامل حرکات هماهنگ مکیدن و حرکت دادن فک است. که این مسئله باعث تولید انرژی گرمایی و افزایش حرارت بدن شود، که به نوبه خود، باعث تعریق می شود. اگر کودک شما قبل یا در حین شیردهی گریه کند ممکن است عرق کردن نیز بیشتر مشهود باشد.

ماندن در یک پوزیشن

گاهی اوقات ماندن در یک پوزیشن خاص، دلیل تعریق است. اگر شما فقط در یک پوزیشن خاص شیردهی را انجام می دهید ممکن است در آن حالت، سر کودک شما در حال تعریق باشد.

پوشش زیاد نوزاد

به همین ترتیب، هوای گرم و لباس پوشاندن کودک با لایه های بیش از حد، می تواند باعث تعریق در هنگام شیردهی شود.

راه های کم کردن تعریق نوزاد

کاهش محرک ها به احتمال زیاد تعریق را کم می کند. در اینجا چند نکته در مورد چگونگی به حداقل رساندن عرق کردن هنگام شیردهی آورده شده است:

انجام این اقدامات در هنگام شیردهی غالباً عرق کردن را کاهش داده یا از بین می برد. اگر کودک شما پس از انجام این مداخلات هنوز بیش از حد عرق می کند . بهتر است برای تشخیص علت اصلی این مشکل از یک پزشک متخصص کمک بگیرید.

چه بیماری سبب عرق کردن سر نوزاد می شود؟

برخی از شرایط پزشکی که می تواند باعث تعریق بیش از حد سر در نوزادان شود، موارد زیر است:

1- هایپرهیدروز (Hyperhidrosis)

هایپرهیدروز حالتیست که بدون در نظر گرفتن دمای محیط باعث تعریق فراوان در روز و شب می شود. تعریق معمولا در برخی نواحی بدن مانند سر ، کف دست و کف پا می باشد؛ اما ممکن است در سایر نواحی بدن نیز اتفاق بیفتد. نوزادان با هایپرهیدروز به طور معمول با افزایش سن از این وضعیت تبعیت می گیرند.

2- عفونت ها

عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی یا سایر عفونت های باکتریایی می توانند باعث تب شوند. بدن کودک ممکن است در پاسخ به افزایش ناگهانی درجه حرارت ، عرق کند.

3- بیماری قلبی مادرزادی

یکی از عواملی که سبب عرق کردن سر نوزاد می شود بیماری های قلبی نوزاد است. در وجود بیماری قلبی مادرزادی، بدن کودک تمام وقت با پمپ کردن خون بیشتر به عروق در حال جبران نیاز خونرسانی قلب به بدن است. بیماری قلبی مادرزادی حدود پنج درصد از نوزادان تازه متولد شده را مبتلا می کند. 

از آنجایی که نوزادانی که با این شرایط متولد می شوند اجازه خوردن شیر دارند . بنابراین با شروع به خوردن شیر معمولا عرق می کنند. این علائم معمولاً با تغییر رنگ کبودی در پوست و تنگی نفس همراه است.

گرمای محیط

4- آپنه خواب

در آپنه خواب، کودک مکث های تنفسی مختصری در هنگام خواب می کند. این مدت مکث معمولاً حداقل 20 ثانیه طول می کشد. اگر تعریق شبانه کودک شما با ناله، خروپف، نیاز شدید به نفس کشیدن و باز شدن دهان هنگام خواب همراه است؛ باید به آپنه خواب شک کنید. 

اگرچه نوزادان معمولاً در این وضعیت ممکن است بهبود یابد. اما بهتر است که برای مشاوره به پزشک متخصص اطفال خود مراجعه کنید.

5- پرکاری تیروئید

نوزادان مبتلا به پرکاری تیروئید دارای فرایندهای متابولیکی فعالی هستند .که باعث تعریق بیش از حد سر می شوند. این شرایط نیاز به درمان سریع دارد.

نتیجه گیری کلی

تعریق سر در نوزادان یک بخش عادی از رشد آنها است. به احتمال زیاد با اقداماتی در خانه می توان از گرمازدگی در بدن آنها کم کرد. با این حال، تعریق بیش از حد سر نیز می تواند نشانه عفونت یا برخی از بیماری های نادر پزشکی باشد. 

به همین دلیل هنوز هم مهم است که اگر فکر می کنید تعریق سر کودک شما خارج از مرزهای معمولی هست، از مشاوره پزشک متخصص مشاوره بگیرید.

مراجع معتبر:

Baby head sweating 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/baby-sweating 

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب کودکان و اکوی قلب جنین و کودکان

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر وحیدنانکلی شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  پسر ده ساله ام خیلی از ناحیه سر عرق میکند حتا در موقه خواب ضمنا پیش فعال هم هست داروی پیش فعالی استفاده میکند طبق توسیه پزشک
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۳۰ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   پیشنهاد می کنم به یک  پزشک متخصص اطفال مراحعه نمایید تا علل عرق کردن فرزندتان بررسی شود اگر مشکوک به مشکل قلبی شدند به فوق تخصص قلب اطفال مراجعه نمایید

   این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید 

   علت عرق کردن سر نوزاد چیست؟ 

 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 286 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر..من دختر هفت ماهه دارم دوماهی هست ک لرزش سر داره بعضی وقتا در روز زیاد هست و بعضی وقتا هم کم و گهگاهی هم اصلا لرزش سراغش نمیاد بعد از لرزش هیچ علایم دیگ ای نداره آیا خطرناکه؟ و موقع خواب یا شیر خوردن خیلی زیاد عرق می‌کنه ک تشکش و پتوش خیس میشه ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)

     سلام و عرض ادب 

   احتمال اینکه مشکل پر کاری تیرویید باشه بیشتر است 

   اول توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر مشکوک به مشکل قلبی شدند ویزیت قلب شود

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   علت عرق کردن سر نوزاد چیست؟ 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

    

    

 • تصویر کاربر پریسا چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 262 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  من پسرم سه ماه نیم هست به دنیا اومده
  مچ پاهاش سیاه یا آبی رنگ میشه
  دور دهانشم گاهی آبی میشه
  خیلی نگرانم بردیم دکتر گفت مشکلی نداره
  ولی من نگرانم
  میتونه خدایی نکرده از قلبش باشه
  خیلی ممنون از این ک به سوالات جواب میدین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)

   باسلام و عرض ادب

   کبودی دست و پای فرزدتان اگر از بدو تولد بوده و دائمی ست علت قلبی ندارد کبودی دور لب اگر با گریه یا فعالیت بیشتر می شود احتمال قلبی بودن دارد و باید توسط فوق تخصص قلب کودکان ویزیت شود

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایی اکپگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سیانوز قلبی در کودکان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟ 

 • تصویر کاربر میثم چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت دکتر عزیز بنده میثم طیبی هستم که دختر بچه یک سال و ۸ ماه دارم نمودار ۲ رشد دخترم از یک ماه دو ماه قبل تا الان هیچ تغییری نکرده و قدش رشد نکرده آیا طبیعی یا باید به دکتر خاصی مراجعه کنم ممنون با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب 

   جهت مشکلات عدم وزنگیری و رشد قدی  باید به فوق تخصص غدد اطفال مراجعه بفرمایید

    

    

    

    

 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  پسرم سرما خورده امروز سرش زیاد عرق سرد کرد چاره چیست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام 

   علت قلبی ندارد

   علت می تواند بخاطر سرماخوردگی باشد

   لطفا مطالعه بفرمایید

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید

 • تصویر کاربر صادقی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  سلام .نوازاد من سه ماهش هست و قلبش سوراخه گفتن باید پیگیری کنید بابت بسته شدن قلبش.عرق زیاد میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام 

   من متوجه سوال شما نشدم

 • تصویر کاربر دیانا دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  دختر من 3 ماه و 18 روزش از ناحیه پشت سر خیلی تعریق داره این می‌تونه خطرناک باشه
  من خودم چند سالی هست کم کاری تیروئید دارم احتمال اینکه دخترمم تیروئید داشته باشه هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۷ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب 

   علل تعریق در نوزادان و کودکان زیاد است که پیشنهاد می کنم در این مقاله مطالعه بفرمایید

   علت عرق کردن سر نوزاد چیست؟ 

   پر کاری تیرویید سبب تعریق می شود و اغلب کم کاری تیرویید مادر به فرزند منتقل نمی شود

 • تصویر کاربر یاسمن شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 248 مشاهده پرسش
  دختر 7ساله ام به شدت سرش در خواب عرق می‌کند وزنش 19 کیلو وبسیار پایین میباشد
  خودم هم دارای پرولاپس مادرزادی میترال وکم کاری ارثی تیروئید می‌باشم آیا ممکنه دخترم هم پرولاپس داشته باشا
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)

   با سلام و عرض ادب

   اینکه ممکن است فرزندتان هم پرولاگس دریچه میترال داشته باشید .جواب بله است و با اکو قلب وی مشخص می شود.

   ولی احتمال اینکه علت عرق کردن فرزندتان پرولاپس باشد خیلی بعید است. مشکلات قلبی در اطفال علادم مختلفی دارد که کم وزنی و عرق کردن دوتا از علائم آن است.پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه بفرمایید و فرزندتان توسط متخصص اطفال ویزیت شود درصورت داشتن علائم مشکوک توسط قلب اطفال ویزیت شود.

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید 

    

 • تصویر کاربر ساتین پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 313 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی آقای دکتر دخترم یک سالشه ولی نمیدنم چراموقع خواب پشت سرش میشه آب عرق ن پوشش زیاده ون محیط اتاق وشیر خودم میخوره لطفا راهنمایم کنی آیا جای نگرانی وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   علل عرق کردن سر در اطفال زیاد است که پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مزالعه بفر مایید

   علت عرق کردن سر نوزاد چیست؟

   بهتر است فرزندتان توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر مشکوک به علل قلبی بودند به فوق تخصص قلب اطفال مراجعه بفرمایید

   البته مشکلات قلبی علائم دیگری هم دارند که در این مقاله آورده شده

    علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید 

    

 • تصویر کاربر بهروز پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بچه من چهار ماهشه یه هفته میشه که وقتی میخوابه چه روز چه شب فرقی نداره بالشش خیس میشه ممنون میشم دلیلشو بفرمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)

   پاسخ داده شد

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر