آریتمی قلب جنین

آریتمی قلب جنین چقدر خطرناک است؟

آریتمی قلب جنین چیست و آیا اصولا خطرناک می باشد؟ در این مقاله در رابطه با آریتمی یا همان تپش نامنظم قلب در جنین صحبت شده است.

آریتمی قلب جنین چیست؟

آریتمی جنین اصطلاحی است. که به هرگونه ناهنجاری در ضربان قلب فرزند شما اشاره دارد. این یک بیماری نادر است و فقط در 1-2٪ از بارداری ها اتفاق می افتد و معمولاً یک اتفاق موقت و خوش خیم است. اما در موارد نادر، ضربان قلب نامنظم در جنین می تواند منجر به مرگ شود.

ضربان قلب طبیعی نیاز به هماهنگی دقیق برای پمپاژ مناسب خون در بدن دارد. این ریتم توسط ایمپالس های الکتریکی کنترل می شود که امکان پر کردن و تخلیه چهار حفره قلب را فراهم می کند.

بسیاری از شرایط ممکن است باعث شود ضربان های الکتریکی که قلب را کنترل می کنند. دچار بی نظم به شکل خیلی سریع (تاکی کاردی) یا خیلی کند (برادی کاردی) شوند.

آریتمی قلب جنین یا ضربانهای نامنظم قلب یک دلیل شایع برای مراجعه به فوق متخصص قلب جنین است. در بیشتر موارد، ضربان قلب که خیلی آهسته یا خیلی سریع و گذراست. در این موارد، پزشک معالج شما حاملگی شما را از نزدیک کنترل می کند.

کمتر از 2 درصد از بی نظمی های ضربان قلب جنین، بیانگر آریتمی قلبی واقعی است. اما اگر آریتمی قلبی تشخیص داده نشود یا درمان نشود، می تواند منجر به مشکلات جدی برای جنین از جمله نارسایی احتقانی قلب شود.

تا 16 هفتگی بارداری، قلب جنین کاملاً شکل گرفته و با مقدار 110 تا 160 ضربان در دقیقه تپش دارد.

قبلاً تصور می شد. موارد خفیف آریتمی خوش خیم است. اما پزشکان اکنون تشخیص می دهند که هر ضربان قلب نامنظم باید از نزدیک شناسایی و تحت نظارت قرار گیرد تا بهترین نتیجه برای جنین حاصل شود.

آریتمی قلبی جنین اغلب در یکی از موارد زیر طبقه بندی می شود:

به ندرت، ناهنجاری ضربان قلب دیگری بوجود می آید، که برای تشخیص و درمان آن تلاش می شود.

برای دانستن مطالب بیشتر در رابطه با شنیدن صدای قلب جنین می توانید روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

علائم و علل آریتمی چیست؟

در اغلب موارد این وضعیت ابتدا در حدود 10 تا 12 هفتگی بارداری، زمانی که پزشک ضربان قلب جنین را گوش می دهد .تشخیص داده می شود. با این وجود، ریتم های غیر طبیعی قلب ممکن است بعد از بارداری شروع شود. به طور کلی، مادر هیچ علائمی ندارد و متوجه تغییری در جنین نمی شود.

علت اکثر ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ناشناخته است. اما برخی از موارد ممکن است ناشی از عدم تعادل الکترولیتی خون، التهاب، داروها یا یک بیماری ژنتیکی ارثی باشد. 

موارد شدید ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ممکن است. در اثر نقایص قلبی خاصی مانند بلوک مادرزادی قلب یا بیماری ارثی شناخته شده ای بنام سندرم QT طولانی ایجاد شود. 

ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین علل احتمالی متعددی دارد که ممکن است. در برخی موارد، پزشک نتوانند منبع را مشخص کنند. به خصوص اگر ریتم غیرطبیعی گذرا باشد.

این امکان وجود دارد که مصرف زیاد کافئین ممکن است باعث بی نظمی ضربان قلب شود، اما در حال حاضر فقط مطالعات موردی انجام شده است. پیشنهاد می شود. که زنان باردار مصرف کافئین خود را به 200 میلی لیتر کافئین در روز محدود کنند (تقریباً مقدار موجود در یک فنجان قهوه).

آریتمی جنین

همچنین، ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ممکن است. در بعضی از مراحل رشد طبیعی باشد. در طول سه ماهه دوم، با بالغ شدن مسیرهای الکتریکی قلب، قلب کودک ممکن است. شروع به ضربان نامنظم کند. این طبیعی است و دلیلی برای هشدار نیست. مگر اینکه بی نظمی برای مدت زمان قابل توجهی ادامه یابد.

برخی از ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ممکن است نشان دهنده ناهنجاری ساختمانی قلب باشد. در این صورت پزشک معالج شما آزمایش های بیشتری را انجام می دهد و اقدامات لازم را انجام می دهد. اگر ضربان قلب کودک به طور مداوم زیاد باشد. پزشک ممکن است برای تنظیم ضربان قلب به شما داروهایی را که از طریق جفت به نوزاد منتقل می شود، تجویز کند.

آیا باید نگران آریتمی باشید؟

علل آریتمی قلب جنین هنوز نسبتاً ناشناخته است. با این حال، بر اساس اطلاعاتی که پزشکان در اختیار دارند، به نظر می رسد که اکثر آریتمی ها برای شما یا کودک شما تهدید کننده زندگی نیستند و خود بخود برطرف می شوند.

در شرایط غیر معمول که آریتمی شدیدتر است، ممکن است کودک با ریتم های غیر طبیعی قلبی متولد شود که در طول زندگی نیاز به تحت نظر بودن دارد. یک احتمال خیلی نادر وجود دارد که ممکن است مرگ جنین در رحم یا هنگام زایمان اتفاق بیفتد.

آزمایش و تشخیص آریتمی جنین

در صورت مشکوک بودن به ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین، آزمایش های بیشتر از جمله اکوکاردیوگرام جنین انجام می شود. این آزمایش به فوق تخصص قلب و عروق جنین کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا آریتمی کودک شما به دلیل مشکل در ساختمان قلب ایجاد شده است یا خیر.

اکوکاردیوگرافی قلب جنین یکی از راه های شناخت بیماری های قلبی در جنین است. در مقاله زیر اطلاعات بیشتری در رابطه با این بیماری داده شده است.

درمان آریتمی قلب جنین

کلیه اشکال ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین باید با همکاری یک فوق تخصص الکتروفیزیولوژیست قلب کودکان و فوق تخصص  قلب جنین ارزیابی و مدیریت می شود.

برنامه ارزیابی و مدیریت قلب جنین در بیمارستان کودکان می تواند هم جنین و هم مادر را در تمام دوران بارداری تحت نظر بگیرد و در زمان تولد طرحی برای زایمان و مراقبتهای بعدی ارائه دهد.

در حالی که برخی از مشکلات غیر طبیعی ریتم قلب جنین خوش خیم هستند. برخی دیگر ممکن است. منجر به نارسایی قلبی جنین شوند و می توانند خطری برای جنین و مادر باشند. 

در این مواقع انواع برنامه ریزی درمانی که هم برای جنین و هم برای مادر مناسب باشد تنظیم می شود. همچنین جهت محافظت از ایمنی جنین و مادر در حین درمان از نزدیک با متخصصین قلب بزرگسال همکاری می کنند.

اگر فرزند شما مبتلا به ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین شود، حاملگی شما از نزدیک مورد بررسی قرار می گیرد. تا مراقب هیدروپس باشید. هیدروپس یک وضعیت جدی که گاهی در اشکال شدیدتر ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ایجاد می شود می باشد.

درمان با توجه به شدت و نوع آریتمی متفاوت است. برخی از انواع آریتمی جنین با استفاده از داروهای خاصی برای مادر قابل درمان است. در موارد دیگر ، نظارت دقیق بهترین گزینه است. این ممکن است به معنی مراجعه مکرر به بیمارستان جهت انجام اکوکاردیوگرام قلب جنین باشد تا اینکه نوزاد شما به دنیا بیاید.

شما باید به شکلی برنامه ریزی کنید تا کودک خود را در بیمارستانی با امکانات بخش ویژه نوزادان پیشرفته NICU و متخصصانی که در بدو تولد نوزاد را بررسی کنند، به دنیا بیاورید.

درمان توصیه شده برای کودک شما بستگی به نوع مشکل قلبی موجود و شدت آن دارد. با این حال، هرچه زودتر مشکل مشخص شود. شما و پزشکان بهتر می توانید برای نتیجه بهتر بارداری تان خود را آماده کنید.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب جنین و اطفال

جهت مطالعه بیشتر مقالات زیر را مطالعه بفرمایید.

 

https://www.jnpm.org/content/fetal-arrhythmia-institutional-experience

https://www.healthline.com/health/pregnancy/fetal-arrhythmia

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نرگس یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  دکتر زنان کلا ناامیدم کرد میگه شاید بچه رو از دست بدی بهش گفتم نوار قلبا خوبن نشون دکتری در تهران دادم با اینترنت میگه اریتمی در نوار مشخص نیست نوارت خوبه گفته مشکلی نمیبینم میگه بچت اریتمی داره ودر نوار مشخص نیست فقط اکو نشون میده حتی اقای دکتر منو شهرهای اطراف بستری نمیکنن گفتن باید بری اهواز همش پرتم میکنن میترسن که عملم کنن‌.بهش میگم چجورین این بچه هابعددتولد میگه احتمالا باتری بخاد قلبش.میگفت تا به دنیا بیاد ی چیزی دیگه اضافه تر نشه.من بخدا سپردم بچمو بعدم ب شماودکتر رجایی ولی حتما میارم تهران بچمو بعدتولد پیش خودتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام 

   از این به بعد رو به خدا بسپارید

   حتما اهواز بروید تا خیالتان راحتتر باشه

 • تصویر کاربر نرکس یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  اینو یادم رفت بگم بهتون. به دکتر زتان میگم میگین نوار قلب خوبه میگین عالیه میگه ربطی به نوار قلب نداره اریتمی.میگن اریتمی در نوار قلب مشخص نیست فقط اکو مشخصش میکنه پس چرا هرهفته من نوار قلبدمیدم اگه مشخص نیست؟پس از کجاباید بفهمم مشکل داره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   بطور کلی در نوزادان باتری قلبی قرار نمی دهند چون اغلب مشکلات ضزبان قلبی در نوزادان با افزایش سن خودبخود خوب می شود

   در نوزادی که متولد می شود اگر مشکل ساختمانی قلبی در قلب وجود نداشته باشد اغلب دارو درمانی هم برای ضربان پایین قلب نیاز نیست و اکثر مواردهم با دارو بهبود دارد

   اینکه چرا کنترل ضربان قلب انجام شده را از متخصص زنان سوال بفرمایید ولی اینکه مشکلی وجود نداشته بسیار امیدوار کننده است

   باز هم عرض می کنم بعد از تولد نوزاد در مرکزی مجهز خطرات احتمالی کنترل می شود 

   انشاءالله فرزندتان سالم متولد می شود و نیازی به تهران آوردن پیدا نمی شود 

 • تصویر کاربر نرگس یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  اقای دکتر کاش همه مث شما امیدواری میدادن که میگین بهم بچه خوب میشه.اینجا که دکترا میگن بعد تولد امکان هست باتری بخادقلبش.ختی بیمارستان شهرمون تحویلم نگرفت امروز گفت بچت مشکل داره شاید اتفاقی بیفته برات برو اهواز عمل کن‌.والا نمیدونم تمام عکسا رو هم براتون فرستادم گفتین مشکل حادی نیست شما میگین دارو ولی دکتر زنان میگه باتری یک هفته دیگه سز میشم میخام بچمو بعد تولد بیارم پیش خودتون تهران چکاب بشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   بطور کلی در نوزادان باتری قلبی قرار نمی دهند چون اغلب مشکلات ضزبان قلبی در نوزادان با افزایش سن خودبخود خوب می شود

   در نوزادی که متولد می شود اگر مشکل ساختمانی قلبی در قلب وجود نداشته باشد اغلب دارو درمانی هم برای ضربان پایین قلب نیاز نیست و اکثر مواردهم با دارو بهبود دارد

   اینکه چرا کنترل ضربان قلب انجام شده را از متخصص زنان سوال بفرمایید ولی اینکه مشکلی وجود نداشته بسیار امیدوار کننده است

   باز هم عرض می کنم بعد از تولد نوزاد در مرکزی مجهز خطرات احتمالی کنترل می شود 

   انشاءالله فرزندتان سالم متولد می شود و نیازی به تهران آوردن پیدا نمی شود 

 • تصویر کاربر نرکس شنبه ۲۷ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  اقای دکتر نوار قلبا که خوبن چرا بازم میگن اریتمی داره؟از کجا بفهمم رفع شده یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۷ دی ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نظر من هم نطر متخصص زنان شماست صبر کنید بچه بدنیا بیاد.

   حتما زایمان در مرکز مجهز انجام شود بخاطر احتیاط

 • تصویر کاربر نرگس شنبه ۲۷ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  اقای دکتر با توجه به عکس نوار قلبا و اکو امکان هست قلب بچه نیاز به باتری داشته باشه؟یاعمل؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۷ دی ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نظر من هم نطر متخصص زنان شماست صبر کنید بچه بدنیا بیاد.

   حتما زایمان در مرکز مجهز انجام شود بخاطر احتیاط

 • تصویر کاربر نرگس شنبه ۲۷ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام صبح بخیراقای دکتر امروز من بیمارستان رفتم وبه من وقت عمل ندادند گفتن چون بچت اریتمی داره باید بری شهر اهواز که مجهزه بهش گفتم نوار قلبا خوبن گفت ربطی به نوار قلب نداره بچت اریتمی داره از کجا بفهمم رفع شده یا نه برم اکو بدم دوباره؟۷روز دیگه زایمانه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۷ دی ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نظر من هم نطر متخصص زنان شماست صبر کنید بچه بدنیا بیاد.

   حتما زایمان در مرکز مجهز انجام شود بخاطر احتیاط

 • تصویر کاربر نرگس شنبه ۲۷ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام من این اخرین سوالمه که میپرسم فقط خواهشا به این سوالم جواب بدید.قبل از اینکه اکو رو بدم دکتری دربیمارستان بهم گفت قلب بچت باتری میخاد خوب اکو دادم عکس اکو رو فرستادم براتون که قلب نارسایی نداشت.امروزم یکی از دوستان گفت بیمارستان بودم بچه اریتمی داشته که گفتن ب باتری نیاز داره ولی ضربان بچه بهتر شده گفتن نیاز نداره به باتری.در چه صورت قلب بچه باتری میخاد؟من در نوار قلب دکتر زنان گفته خوبه نوارش که عکس نوار رو براتون فرستادم هر هفته خوبن نوارا گفتین‌مشکلی نیست .ولی دکتر زنان گفت تا نیاد به دنیا نمیتونم فعلا چیزی بهت بگم فقط فعلا نوار قلب خوبه تا بعد بدنیا اومدن بچه مشخص میشه‌.این اخرین سوالمه شرمندتم دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۷ دی ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نظر من هم نطر متخصص زنان شماست صبر کنید بچه بدنیا بیاد.

   حتما زایمان در مرکز مجهز انجام شود بخاطر احتیاط

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  ببخشید دکتر زنان گفته تا بندناف جدا نشه نمیتونیم قضاوت کنیم ولی نوار قلبا رو میگه خوبن نظر شما چیست؟اکو هم گفته نارسایی ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام بنظر من هم مشکلی نیست نگران نباشید

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام اگه میشه نگاهی ب نوار قلبای جنین ۳۶هفته بندازید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 10 ماه پیش)

   باسلام و عرض ادب 

   من مشکلی مشاهده نمی کنم انشاءالله این یکی دو هفته آخر هم بخیر می گذرد نگران نباشید

 • تصویر کاربر نرگس یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خیلی ازتون ممنونم که صبورانه جوابه منودادید شما خیلی دکترمهربونی هستین ،واقعا نمیدونم چجوری تشکر کنم ازتون انشالله هرچی از خدا میخاید رو بهتون‌بده.استرس زیاد من بخاطر اینه که بچه ی اولم ناقص بدنیا اومد مشکل انسفالوسل ومیلومننگوسل بود که متاسفانه بعد دوماه بدنیا اومدن فوت شدن من ترس کردم که اینقد شما رو هم اذیت کردم شرمنده منو ببخشین که اذیت شدین با سوالای تکراریم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   ممنون از لطف شما من انجام وظیفه می کنم

   دعا می کنم خدا به شما آرامش و به خانواده شما مخصوصا فرزند توراحی تان سلامتی بدهد.

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر