آریتمی قلب جنین

آریتمی قلب جنین چقدر خطرناک است؟

آریتمی قلب جنین چیست و آیا اصولا خطرناک می باشد؟ در این مقاله در رابطه با آریتمی یا همان تپش نامنظم قلب در جنین صحبت شده است.

آریتمی قلب جنین چیست؟

آریتمی جنین اصطلاحی است. که به هرگونه ناهنجاری در ضربان قلب فرزند شما اشاره دارد. این یک بیماری نادر است و فقط در 1-2٪ از بارداری ها اتفاق می افتد و معمولاً یک اتفاق موقت و خوش خیم است. اما در موارد نادر، ضربان قلب نامنظم در جنین می تواند منجر به مرگ شود.

ضربان قلب طبیعی نیاز به هماهنگی دقیق برای پمپاژ مناسب خون در بدن دارد. این ریتم توسط ایمپالس های الکتریکی کنترل می شود که امکان پر کردن و تخلیه چهار حفره قلب را فراهم می کند.

بسیاری از شرایط ممکن است باعث شود ضربان های الکتریکی که قلب را کنترل می کنند. دچار بی نظم به شکل خیلی سریع (تاکی کاردی) یا خیلی کند (برادی کاردی) شوند.

آریتمی قلب جنین یا ضربانهای نامنظم قلب یک دلیل شایع برای مراجعه به فوق متخصص قلب جنین است. در بیشتر موارد، ضربان قلب که خیلی آهسته یا خیلی سریع و گذراست. در این موارد، پزشک معالج شما حاملگی شما را از نزدیک کنترل می کند.

کمتر از 2 درصد از بی نظمی های ضربان قلب جنین، بیانگر آریتمی قلبی واقعی است. اما اگر آریتمی قلبی تشخیص داده نشود یا درمان نشود، می تواند منجر به مشکلات جدی برای جنین از جمله نارسایی احتقانی قلب شود.

تا 16 هفتگی بارداری، قلب جنین کاملاً شکل گرفته و با مقدار 110 تا 160 ضربان در دقیقه تپش دارد.

قبلاً تصور می شد. موارد خفیف آریتمی خوش خیم است. اما پزشکان اکنون تشخیص می دهند که هر ضربان قلب نامنظم باید از نزدیک شناسایی و تحت نظارت قرار گیرد تا بهترین نتیجه برای جنین حاصل شود.

آریتمی قلبی جنین اغلب در یکی از موارد زیر طبقه بندی می شود:

به ندرت، ناهنجاری ضربان قلب دیگری بوجود می آید، که برای تشخیص و درمان آن تلاش می شود.

برای دانستن مطالب بیشتر در رابطه با شنیدن صدای قلب جنین می توانید روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

علائم و علل آریتمی چیست؟

در اغلب موارد این وضعیت ابتدا در حدود 10 تا 12 هفتگی بارداری، زمانی که پزشک ضربان قلب جنین را گوش می دهد .تشخیص داده می شود. با این وجود، ریتم های غیر طبیعی قلب ممکن است بعد از بارداری شروع شود. به طور کلی، مادر هیچ علائمی ندارد و متوجه تغییری در جنین نمی شود.

علت اکثر ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ناشناخته است. اما برخی از موارد ممکن است ناشی از عدم تعادل الکترولیتی خون، التهاب، داروها یا یک بیماری ژنتیکی ارثی باشد. 

موارد شدید ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ممکن است. در اثر نقایص قلبی خاصی مانند بلوک مادرزادی قلب یا بیماری ارثی شناخته شده ای بنام سندرم QT طولانی ایجاد شود. 

ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین علل احتمالی متعددی دارد که ممکن است. در برخی موارد، پزشک نتوانند منبع را مشخص کنند. به خصوص اگر ریتم غیرطبیعی گذرا باشد.

این امکان وجود دارد که مصرف زیاد کافئین ممکن است باعث بی نظمی ضربان قلب شود، اما در حال حاضر فقط مطالعات موردی انجام شده است. پیشنهاد می شود. که زنان باردار مصرف کافئین خود را به 200 میلی لیتر کافئین در روز محدود کنند (تقریباً مقدار موجود در یک فنجان قهوه).

آریتمی جنین

همچنین، ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ممکن است. در بعضی از مراحل رشد طبیعی باشد. در طول سه ماهه دوم، با بالغ شدن مسیرهای الکتریکی قلب، قلب کودک ممکن است. شروع به ضربان نامنظم کند. این طبیعی است و دلیلی برای هشدار نیست. مگر اینکه بی نظمی برای مدت زمان قابل توجهی ادامه یابد.

برخی از ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ممکن است نشان دهنده ناهنجاری ساختمانی قلب باشد. در این صورت پزشک معالج شما آزمایش های بیشتری را انجام می دهد و اقدامات لازم را انجام می دهد. اگر ضربان قلب کودک به طور مداوم زیاد باشد. پزشک ممکن است برای تنظیم ضربان قلب به شما داروهایی را که از طریق جفت به نوزاد منتقل می شود، تجویز کند.

آیا باید نگران آریتمی باشید؟

علل آریتمی قلب جنین هنوز نسبتاً ناشناخته است. با این حال، بر اساس اطلاعاتی که پزشکان در اختیار دارند، به نظر می رسد که اکثر آریتمی ها برای شما یا کودک شما تهدید کننده زندگی نیستند و خود بخود برطرف می شوند.

در شرایط غیر معمول که آریتمی شدیدتر است، ممکن است کودک با ریتم های غیر طبیعی قلبی متولد شود که در طول زندگی نیاز به تحت نظر بودن دارد. یک احتمال خیلی نادر وجود دارد که ممکن است مرگ جنین در رحم یا هنگام زایمان اتفاق بیفتد.

آزمایش و تشخیص آریتمی جنین

در صورت مشکوک بودن به ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین، آزمایش های بیشتر از جمله اکوکاردیوگرام جنین انجام می شود. این آزمایش به فوق تخصص قلب و عروق جنین کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا آریتمی کودک شما به دلیل مشکل در ساختمان قلب ایجاد شده است یا خیر.

اکوکاردیوگرافی قلب جنین یکی از راه های شناخت بیماری های قلبی در جنین است. در مقاله زیر اطلاعات بیشتری در رابطه با این بیماری داده شده است.

درمان آریتمی قلب جنین

کلیه اشکال ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین باید با همکاری یک فوق تخصص الکتروفیزیولوژیست قلب کودکان و فوق تخصص  قلب جنین ارزیابی و مدیریت می شود.

برنامه ارزیابی و مدیریت قلب جنین در بیمارستان کودکان می تواند هم جنین و هم مادر را در تمام دوران بارداری تحت نظر بگیرد و در زمان تولد طرحی برای زایمان و مراقبتهای بعدی ارائه دهد.

در حالی که برخی از مشکلات غیر طبیعی ریتم قلب جنین خوش خیم هستند. برخی دیگر ممکن است. منجر به نارسایی قلبی جنین شوند و می توانند خطری برای جنین و مادر باشند. 

در این مواقع انواع برنامه ریزی درمانی که هم برای جنین و هم برای مادر مناسب باشد تنظیم می شود. همچنین جهت محافظت از ایمنی جنین و مادر در حین درمان از نزدیک با متخصصین قلب بزرگسال همکاری می کنند.

اگر فرزند شما مبتلا به ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین شود، حاملگی شما از نزدیک مورد بررسی قرار می گیرد. تا مراقب هیدروپس باشید. هیدروپس یک وضعیت جدی که گاهی در اشکال شدیدتر ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ایجاد می شود می باشد.

درمان با توجه به شدت و نوع آریتمی متفاوت است. برخی از انواع آریتمی جنین با استفاده از داروهای خاصی برای مادر قابل درمان است. در موارد دیگر ، نظارت دقیق بهترین گزینه است. این ممکن است به معنی مراجعه مکرر به بیمارستان جهت انجام اکوکاردیوگرام قلب جنین باشد تا اینکه نوزاد شما به دنیا بیاید.

شما باید به شکلی برنامه ریزی کنید تا کودک خود را در بیمارستانی با امکانات بخش ویژه نوزادان پیشرفته NICU و متخصصانی که در بدو تولد نوزاد را بررسی کنند، به دنیا بیاورید.

درمان توصیه شده برای کودک شما بستگی به نوع مشکل قلبی موجود و شدت آن دارد. با این حال، هرچه زودتر مشکل مشخص شود. شما و پزشکان بهتر می توانید برای نتیجه بهتر بارداری تان خود را آماده کنید.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب جنین و اطفال

جهت مطالعه بیشتر مقالات زیر را مطالعه بفرمایید.

 

https://www.jnpm.org/content/fetal-arrhythmia-institutional-experience

https://www.healthline.com/health/pregnancy/fetal-arrhythmia

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نرگس سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  اقای دکتر بنظرتون بهبود داشته بعد تولد به دستگاه شیشه ونیاز دارد برای تولد؟ اره حرف دکتر زنان رو دیگه گوش نمیکنم چون واقعاواین یکماهه بخاطر این باتری گفتنا نه خواب دارم نه خوراک
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   برای شما و خانواده محترمتان آرزوی سلامتی از درگاه خدا دارم

 • تصویر کاربر نرگس سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  سلام شبخیر من چهارم سزارین میشم ولی امروز اکو بودم که امروز ۳۰ ام هستش ی خبری که دارم براتون اینه حدس های شما از روی نوار قلب درست دراومد پیش دکتر رجایی بهبهانی رفتم و منو اکو کردن نوشته شده که اریتمی تقریبا بهبود یافته است شواهد نارسایی قلبی ندارد وگفته بعد از تولد توی بیمارستان اکو شود.خاستم تشکر کنم از شما بااینکه من فقط نوار قلب فرستادم براتون شما هم همین جواب رو دادید خیلی ممنون که وقتتون رو در اختیار ما گذاشتید خدا خیرتان بدهد انشالله همیشه سالم وسلامت باشید در کنار خانواده.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام

   خدا رو شکر

   ممنونماز شما  من هم برای شما و خانواده محترمتان آرزوی سلامتی از درگاه خدا دارم

 • تصویر کاربر نرگس دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بیمارستان های شهرستان منو قبول نمیکنن برا عمل میگن بخاطر قلب بچه میگن حتما باید بری استان بااینکه نوار قلبا خوبن ولی ردم کردن هفته اینده باید سز بشم ولی هنوز نوبت نگرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام اگر برای شما ممکن است تشریف بیارید تهران بیمارستان امام 

   اونجا هم بخش ویژه نوزادان داره هم کنارش بیمارستان مرکز طبی اطفال با امکانات قلب اطفال کامل

 • تصویر کاربر نرگس دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  انشالله خدا همراه خودتو وخانوادت باشه انشالله همیشه سالم وصحیح باشید به سوالاتی که دادم جواب بدید تورو به جان عزیزتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام جواب دادم

 • تصویر کاربر نرگس دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  اقای دکتر من همش تو گوگلم منتظر جواب شماتوروخدا جوابمو بدید.بچم بلوک قلبی داره؟این اریتمی تندوکند باتری میخاد قلب بچه‌.دکتر گفت اریتمی ربطی به اریتمی نداره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام بله بلوک‌های قلبی کامل اکر علامت دار بشن باتر می خواهد که آن هم بلید بعد تولد ارزیابی شود

 • تصویر کاربر نرگس یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  اقای دکتر توی اکو گفته بلوک قلبی داره بچم؟توروبه امام حسین سریع جوابه پیامم رو بدید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام 

   از این به بعد رو به خدا بسپارید

   حتما اهواز بروید تا خیالتان راحتتر باشه

 • تصویر کاربر نرگس یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  دکتر زنان کلا ناامیدم کرد میگه شاید بچه رو از دست بدی بهش گفتم نوار قلبا خوبن نشون دکتری در تهران دادم با اینترنت میگه اریتمی در نوار مشخص نیست نوارت خوبه گفته مشکلی نمیبینم میگه بچت اریتمی داره ودر نوار مشخص نیست فقط اکو نشون میده حتی اقای دکتر منو شهرهای اطراف بستری نمیکنن گفتن باید بری اهواز همش پرتم میکنن میترسن که عملم کنن‌.بهش میگم چجورین این بچه هابعددتولد میگه احتمالا باتری بخاد قلبش.میگفت تا به دنیا بیاد ی چیزی دیگه اضافه تر نشه.من بخدا سپردم بچمو بعدم ب شماودکتر رجایی ولی حتما میارم تهران بچمو بعدتولد پیش خودتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام 

   از این به بعد رو به خدا بسپارید

   حتما اهواز بروید تا خیالتان راحتتر باشه

 • تصویر کاربر نرکس یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  اینو یادم رفت بگم بهتون. به دکتر زتان میگم میگین نوار قلب خوبه میگین عالیه میگه ربطی به نوار قلب نداره اریتمی.میگن اریتمی در نوار قلب مشخص نیست فقط اکو مشخصش میکنه پس چرا هرهفته من نوار قلبدمیدم اگه مشخص نیست؟پس از کجاباید بفهمم مشکل داره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   بطور کلی در نوزادان باتری قلبی قرار نمی دهند چون اغلب مشکلات ضزبان قلبی در نوزادان با افزایش سن خودبخود خوب می شود

   در نوزادی که متولد می شود اگر مشکل ساختمانی قلبی در قلب وجود نداشته باشد اغلب دارو درمانی هم برای ضربان پایین قلب نیاز نیست و اکثر مواردهم با دارو بهبود دارد

   اینکه چرا کنترل ضربان قلب انجام شده را از متخصص زنان سوال بفرمایید ولی اینکه مشکلی وجود نداشته بسیار امیدوار کننده است

   باز هم عرض می کنم بعد از تولد نوزاد در مرکزی مجهز خطرات احتمالی کنترل می شود 

   انشاءالله فرزندتان سالم متولد می شود و نیازی به تهران آوردن پیدا نمی شود 

 • تصویر کاربر نرگس یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  اقای دکتر کاش همه مث شما امیدواری میدادن که میگین بهم بچه خوب میشه.اینجا که دکترا میگن بعد تولد امکان هست باتری بخادقلبش.ختی بیمارستان شهرمون تحویلم نگرفت امروز گفت بچت مشکل داره شاید اتفاقی بیفته برات برو اهواز عمل کن‌.والا نمیدونم تمام عکسا رو هم براتون فرستادم گفتین مشکل حادی نیست شما میگین دارو ولی دکتر زنان میگه باتری یک هفته دیگه سز میشم میخام بچمو بعد تولد بیارم پیش خودتون تهران چکاب بشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   بطور کلی در نوزادان باتری قلبی قرار نمی دهند چون اغلب مشکلات ضزبان قلبی در نوزادان با افزایش سن خودبخود خوب می شود

   در نوزادی که متولد می شود اگر مشکل ساختمانی قلبی در قلب وجود نداشته باشد اغلب دارو درمانی هم برای ضربان پایین قلب نیاز نیست و اکثر مواردهم با دارو بهبود دارد

   اینکه چرا کنترل ضربان قلب انجام شده را از متخصص زنان سوال بفرمایید ولی اینکه مشکلی وجود نداشته بسیار امیدوار کننده است

   باز هم عرض می کنم بعد از تولد نوزاد در مرکزی مجهز خطرات احتمالی کنترل می شود 

   انشاءالله فرزندتان سالم متولد می شود و نیازی به تهران آوردن پیدا نمی شود 

 • تصویر کاربر نرکس شنبه ۲۷ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 248 مشاهده پرسش
  اقای دکتر نوار قلبا که خوبن چرا بازم میگن اریتمی داره؟از کجا بفهمم رفع شده یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۷ دی ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نظر من هم نطر متخصص زنان شماست صبر کنید بچه بدنیا بیاد.

   حتما زایمان در مرکز مجهز انجام شود بخاطر احتیاط

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر