آریتمی قلب جنین

آریتمی قلب جنین چقدر خطرناک است؟

آریتمی قلب جنین چیست و آیا اصولا خطرناک می باشد؟ در این مقاله در رابطه با آریتمی یا همان تپش نامنظم قلب در جنین صحبت شده است.

آریتمی قلب جنین چیست؟

آریتمی جنین اصطلاحی است. که به هرگونه ناهنجاری در ضربان قلب فرزند شما اشاره دارد. این یک بیماری نادر است و فقط در 1-2٪ از بارداری ها اتفاق می افتد و معمولاً یک اتفاق موقت و خوش خیم است. اما در موارد نادر، ضربان قلب نامنظم در جنین می تواند منجر به مرگ شود.

ضربان قلب طبیعی نیاز به هماهنگی دقیق برای پمپاژ مناسب خون در بدن دارد. این ریتم توسط ایمپالس های الکتریکی کنترل می شود که امکان پر کردن و تخلیه چهار حفره قلب را فراهم می کند.

بسیاری از شرایط ممکن است باعث شود ضربان های الکتریکی که قلب را کنترل می کنند. دچار بی نظم به شکل خیلی سریع (تاکی کاردی) یا خیلی کند (برادی کاردی) شوند.

آریتمی قلب جنین یا ضربانهای نامنظم قلب یک دلیل شایع برای مراجعه به فوق متخصص قلب جنین است. در بیشتر موارد، ضربان قلب که خیلی آهسته یا خیلی سریع و گذراست. در این موارد، پزشک معالج شما حاملگی شما را از نزدیک کنترل می کند.

کمتر از 2 درصد از بی نظمی های ضربان قلب جنین، بیانگر آریتمی قلبی واقعی است. اما اگر آریتمی قلبی تشخیص داده نشود یا درمان نشود، می تواند منجر به مشکلات جدی برای جنین از جمله نارسایی احتقانی قلب شود.

تا 16 هفتگی بارداری، قلب جنین کاملاً شکل گرفته و با مقدار 110 تا 160 ضربان در دقیقه تپش دارد.

قبلاً تصور می شد. موارد خفیف آریتمی خوش خیم است. اما پزشکان اکنون تشخیص می دهند که هر ضربان قلب نامنظم باید از نزدیک شناسایی و تحت نظارت قرار گیرد تا بهترین نتیجه برای جنین حاصل شود.

آریتمی قلبی جنین اغلب در یکی از موارد زیر طبقه بندی می شود:

به ندرت، ناهنجاری ضربان قلب دیگری بوجود می آید، که برای تشخیص و درمان آن تلاش می شود.

برای دانستن مطالب بیشتر در رابطه با شنیدن صدای قلب جنین می توانید روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

علائم و علل آریتمی چیست؟

در اغلب موارد این وضعیت ابتدا در حدود 10 تا 12 هفتگی بارداری، زمانی که پزشک ضربان قلب جنین را گوش می دهد .تشخیص داده می شود. با این وجود، ریتم های غیر طبیعی قلب ممکن است بعد از بارداری شروع شود. به طور کلی، مادر هیچ علائمی ندارد و متوجه تغییری در جنین نمی شود.

علت اکثر ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ناشناخته است. اما برخی از موارد ممکن است ناشی از عدم تعادل الکترولیتی خون، التهاب، داروها یا یک بیماری ژنتیکی ارثی باشد. 

موارد شدید ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ممکن است. در اثر نقایص قلبی خاصی مانند بلوک مادرزادی قلب یا بیماری ارثی شناخته شده ای بنام سندرم QT طولانی ایجاد شود. 

ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین علل احتمالی متعددی دارد که ممکن است. در برخی موارد، پزشک نتوانند منبع را مشخص کنند. به خصوص اگر ریتم غیرطبیعی گذرا باشد.

این امکان وجود دارد که مصرف زیاد کافئین ممکن است باعث بی نظمی ضربان قلب شود، اما در حال حاضر فقط مطالعات موردی انجام شده است. پیشنهاد می شود. که زنان باردار مصرف کافئین خود را به 200 میلی لیتر کافئین در روز محدود کنند (تقریباً مقدار موجود در یک فنجان قهوه).

آریتمی جنین

همچنین، ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ممکن است. در بعضی از مراحل رشد طبیعی باشد. در طول سه ماهه دوم، با بالغ شدن مسیرهای الکتریکی قلب، قلب کودک ممکن است. شروع به ضربان نامنظم کند. این طبیعی است و دلیلی برای هشدار نیست. مگر اینکه بی نظمی برای مدت زمان قابل توجهی ادامه یابد.

برخی از ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ممکن است نشان دهنده ناهنجاری ساختمانی قلب باشد. در این صورت پزشک معالج شما آزمایش های بیشتری را انجام می دهد و اقدامات لازم را انجام می دهد. اگر ضربان قلب کودک به طور مداوم زیاد باشد. پزشک ممکن است برای تنظیم ضربان قلب به شما داروهایی را که از طریق جفت به نوزاد منتقل می شود، تجویز کند.

آیا باید نگران آریتمی باشید؟

علل آریتمی قلب جنین هنوز نسبتاً ناشناخته است. با این حال، بر اساس اطلاعاتی که پزشکان در اختیار دارند، به نظر می رسد که اکثر آریتمی ها برای شما یا کودک شما تهدید کننده زندگی نیستند و خود بخود برطرف می شوند.

در شرایط غیر معمول که آریتمی شدیدتر است، ممکن است کودک با ریتم های غیر طبیعی قلبی متولد شود که در طول زندگی نیاز به تحت نظر بودن دارد. یک احتمال خیلی نادر وجود دارد که ممکن است مرگ جنین در رحم یا هنگام زایمان اتفاق بیفتد.

آزمایش و تشخیص آریتمی جنین

در صورت مشکوک بودن به ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین، آزمایش های بیشتر از جمله اکوکاردیوگرام جنین انجام می شود. این آزمایش به فوق تخصص قلب و عروق جنین کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا آریتمی کودک شما به دلیل مشکل در ساختمان قلب ایجاد شده است یا خیر.

اکوکاردیوگرافی قلب جنین یکی از راه های شناخت بیماری های قلبی در جنین است. در مقاله زیر اطلاعات بیشتری در رابطه با این بیماری داده شده است.

درمان آریتمی قلب جنین

کلیه اشکال ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین باید با همکاری یک فوق تخصص الکتروفیزیولوژیست قلب کودکان و فوق تخصص  قلب جنین ارزیابی و مدیریت می شود.

برنامه ارزیابی و مدیریت قلب جنین در بیمارستان کودکان می تواند هم جنین و هم مادر را در تمام دوران بارداری تحت نظر بگیرد و در زمان تولد طرحی برای زایمان و مراقبتهای بعدی ارائه دهد.

در حالی که برخی از مشکلات غیر طبیعی ریتم قلب جنین خوش خیم هستند. برخی دیگر ممکن است. منجر به نارسایی قلبی جنین شوند و می توانند خطری برای جنین و مادر باشند. 

در این مواقع انواع برنامه ریزی درمانی که هم برای جنین و هم برای مادر مناسب باشد تنظیم می شود. همچنین جهت محافظت از ایمنی جنین و مادر در حین درمان از نزدیک با متخصصین قلب بزرگسال همکاری می کنند.

اگر فرزند شما مبتلا به ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین شود، حاملگی شما از نزدیک مورد بررسی قرار می گیرد. تا مراقب هیدروپس باشید. هیدروپس یک وضعیت جدی که گاهی در اشکال شدیدتر ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ایجاد می شود می باشد.

درمان با توجه به شدت و نوع آریتمی متفاوت است. برخی از انواع آریتمی جنین با استفاده از داروهای خاصی برای مادر قابل درمان است. در موارد دیگر ، نظارت دقیق بهترین گزینه است. این ممکن است به معنی مراجعه مکرر به بیمارستان جهت انجام اکوکاردیوگرام قلب جنین باشد تا اینکه نوزاد شما به دنیا بیاید.

شما باید به شکلی برنامه ریزی کنید تا کودک خود را در بیمارستانی با امکانات بخش ویژه نوزادان پیشرفته NICU و متخصصانی که در بدو تولد نوزاد را بررسی کنند، به دنیا بیاورید.

درمان توصیه شده برای کودک شما بستگی به نوع مشکل قلبی موجود و شدت آن دارد. با این حال، هرچه زودتر مشکل مشخص شود. شما و پزشکان بهتر می توانید برای نتیجه بهتر بارداری تان خود را آماده کنید.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب جنین و اطفال

جهت مطالعه بیشتر مقالات زیر را مطالعه بفرمایید.

 

https://www.jnpm.org/content/fetal-arrhythmia-institutional-experience

https://www.healthline.com/health/pregnancy/fetal-arrhythmia

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نرگس شنبه ۲۷ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  اقای دکتر با توجه به عکس نوار قلبا و اکو امکان هست قلب بچه نیاز به باتری داشته باشه؟یاعمل؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۷ دی ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نظر من هم نطر متخصص زنان شماست صبر کنید بچه بدنیا بیاد.

   حتما زایمان در مرکز مجهز انجام شود بخاطر احتیاط

 • تصویر کاربر نرگس شنبه ۲۷ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  سلام صبح بخیراقای دکتر امروز من بیمارستان رفتم وبه من وقت عمل ندادند گفتن چون بچت اریتمی داره باید بری شهر اهواز که مجهزه بهش گفتم نوار قلبا خوبن گفت ربطی به نوار قلب نداره بچت اریتمی داره از کجا بفهمم رفع شده یا نه برم اکو بدم دوباره؟۷روز دیگه زایمانه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۷ دی ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نظر من هم نطر متخصص زنان شماست صبر کنید بچه بدنیا بیاد.

   حتما زایمان در مرکز مجهز انجام شود بخاطر احتیاط

 • تصویر کاربر نرگس شنبه ۲۷ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  سلام من این اخرین سوالمه که میپرسم فقط خواهشا به این سوالم جواب بدید.قبل از اینکه اکو رو بدم دکتری دربیمارستان بهم گفت قلب بچت باتری میخاد خوب اکو دادم عکس اکو رو فرستادم براتون که قلب نارسایی نداشت.امروزم یکی از دوستان گفت بیمارستان بودم بچه اریتمی داشته که گفتن ب باتری نیاز داره ولی ضربان بچه بهتر شده گفتن نیاز نداره به باتری.در چه صورت قلب بچه باتری میخاد؟من در نوار قلب دکتر زنان گفته خوبه نوارش که عکس نوار رو براتون فرستادم هر هفته خوبن نوارا گفتین‌مشکلی نیست .ولی دکتر زنان گفت تا نیاد به دنیا نمیتونم فعلا چیزی بهت بگم فقط فعلا نوار قلب خوبه تا بعد بدنیا اومدن بچه مشخص میشه‌.این اخرین سوالمه شرمندتم دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۷ دی ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نظر من هم نطر متخصص زنان شماست صبر کنید بچه بدنیا بیاد.

   حتما زایمان در مرکز مجهز انجام شود بخاطر احتیاط

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  ببخشید دکتر زنان گفته تا بندناف جدا نشه نمیتونیم قضاوت کنیم ولی نوار قلبا رو میگه خوبن نظر شما چیست؟اکو هم گفته نارسایی ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام بنظر من هم مشکلی نیست نگران نباشید

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام اگه میشه نگاهی ب نوار قلبای جنین ۳۶هفته بندازید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 2 سال پیش)

   باسلام و عرض ادب 

   من مشکلی مشاهده نمی کنم انشاءالله این یکی دو هفته آخر هم بخیر می گذرد نگران نباشید

 • تصویر کاربر نرگس یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خیلی ازتون ممنونم که صبورانه جوابه منودادید شما خیلی دکترمهربونی هستین ،واقعا نمیدونم چجوری تشکر کنم ازتون انشالله هرچی از خدا میخاید رو بهتون‌بده.استرس زیاد من بخاطر اینه که بچه ی اولم ناقص بدنیا اومد مشکل انسفالوسل ومیلومننگوسل بود که متاسفانه بعد دوماه بدنیا اومدن فوت شدن من ترس کردم که اینقد شما رو هم اذیت کردم شرمنده منو ببخشین که اذیت شدین با سوالای تکراریم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   ممنون از لطف شما من انجام وظیفه می کنم

   دعا می کنم خدا به شما آرامش و به خانواده شما مخصوصا فرزند توراحی تان سلامتی بدهد.

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر نوارقلب های بچه دیگه خوبن ودکتر زنان به همسرم گفتن نیاز به ازمایش لوپوس ندارین گفتن نوارش عالیه هیچ مشکلی نداره باتوجه ب نوار قلبا یعنی مشکل حل شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۹ دی ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام  بله

   جهت چک آپ یک اکو بعد تولد انجام دهید

 • تصویر کاربر نرگس شنبه ۱۳ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یک سوال ذهنمو درگیرکرده.مگه نمیگن ضربان نرمال بین ۱۱۰تا ۱۶۰ هستش خوب من دو هفته نوار قلب جنین رو گرفتم اینجوری بود پس ازکجا بفهمم اریتمی داره من دو هفته که میدم بین۱۳۰تا ۱۵۷.ولی یک لحظه اومد۱۷۰که ماما گفت بخاطر تکونای بچس سریع برگشت ۱۵۷.دو هفته سنوواکو ندادم ولی نوار قلب هفته ی یکبار میدم که خوبه خداروشکر.اقای دکتر گفتن بچم نارسایی قلبی نداره عکسا رو انروز براتون فرستادم ولی میترسم از بعد تولد ک بچم عمل بخاد یا یک اتفاقی بیوفته.عکس نوار قلب هم فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۳ دی ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام 

   من بیش از این حدود ۱۰ الی ۲۰سوال و جوابی که به شما دادم نمی توانم کمک بیشتری به شما بکنم پیشنهاد می کنم جهت کاهش اضطراب به روانپزشک مراجعه بفرمایید

 • تصویر کاربر نرگس پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من دوهفتس نه سنو دادم نه اکو الانم هفته ۳۵ بارداریم فقط نوار قلب هفته ی یکبار میگیرم ازجنین که این دوبار نوار قلب خوب بوده.خیلی میترسم ازبچم که یک عمر بامشکل قلبی زندگی کنه همه چیز خوب نمیدونم چرا یکدفعه اریتمی گرفت بچم.من شهرم Nicuداره توی بیمارستان دولتی میخام زایمان کنم وسزارین‌هستم ولی ترس بعد بدنیا اومدنش رو دارم میترسم نتونه نفس بکشه بچم😢در اکوی ۳۳ هفته دکتر رجایی بهبهانی گفتن نارسایی قلبی نداره فقط قبل از اینکه خون رو پر کنه سریع پمپاژ میکنه بیرون.میگم تا ۳۸هفته بیاد دنیا یه چیز دیگه بهش اضافه نشه😢من دارو نمیخورم دکتر گفت نیازی نداری ولی خیلی دلم بحال بچم‌ میسوزه 😢توروخدا جوابمو بدید ما توشهرمون دکتر قلب کودکان نداریم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نگران نباشیدبا توجه به آزمایشات و مراقبتهایی که شما انجام دادید و به من اطلاع دادید من با احتمال نزدیک به یقین به شما عرض می کنم فرزند شما بدون هیچ مشکل قلبی متولد می شود و به امید خدا زندگی طبیعی خواهد داشت

   استرس مادر در طی بارداری سبب بی قراری زیاد نوزاد بعد از تولد می شود.پس آرامش خود را حفظ بقرمایید

   دعاگوی شما هستم

 • تصویر کاربر نرگس چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 200 مشاهده پرسش
  سلام شبخیراقای دکتر من الان‌نوار قلب از جنین گرفتم این دو هفته هست که هفته ی یکبار میدم رفتم بیمارستان دادم که ماما گفت خوبه عکس نوار قلب را براتون میفرستم.ایا اریتمی در نوار قلب مشخصه؟اقای دکتر خواهشا جوابمو بدید نوار قلبا که خوب شدن امکان هس اریتمی برطرف شده باشه ولی من در این دو هفته نه اکو دادم نه سنو فقط نوار قلب میگیرم که خوبن.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   من مشکلی در نوار نمی بینم ولی حتما نظر متخصص زنان شما مهم است

   احتمال نزدیک به یقین آریتمی برطرف شده

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر