آریتمی قلب جنین

آریتمی قلب جنین چقدر خطرناک است؟

آریتمی قلب جنین چیست و آیا اصولا خطرناک می باشد؟ در این مقاله در رابطه با آریتمی یا همان تپش نامنظم قلب در جنین صحبت شده است.

آریتمی قلب جنین چیست؟

آریتمی جنین اصطلاحی است. که به هرگونه ناهنجاری در ضربان قلب فرزند شما اشاره دارد. این یک بیماری نادر است و فقط در 1-2٪ از بارداری ها اتفاق می افتد و معمولاً یک اتفاق موقت و خوش خیم است. اما در موارد نادر، ضربان قلب نامنظم در جنین می تواند منجر به مرگ شود.

ضربان قلب طبیعی نیاز به هماهنگی دقیق برای پمپاژ مناسب خون در بدن دارد. این ریتم توسط ایمپالس های الکتریکی کنترل می شود که امکان پر کردن و تخلیه چهار حفره قلب را فراهم می کند.

بسیاری از شرایط ممکن است باعث شود ضربان های الکتریکی که قلب را کنترل می کنند. دچار بی نظم به شکل خیلی سریع (تاکی کاردی) یا خیلی کند (برادی کاردی) شوند.

آریتمی قلب جنین یا ضربانهای نامنظم قلب یک دلیل شایع برای مراجعه به فوق متخصص قلب جنین است. در بیشتر موارد، ضربان قلب که خیلی آهسته یا خیلی سریع و گذراست. در این موارد، پزشک معالج شما حاملگی شما را از نزدیک کنترل می کند.

کمتر از 2 درصد از بی نظمی های ضربان قلب جنین، بیانگر آریتمی قلبی واقعی است. اما اگر آریتمی قلبی تشخیص داده نشود یا درمان نشود، می تواند منجر به مشکلات جدی برای جنین از جمله نارسایی احتقانی قلب شود.

تا 16 هفتگی بارداری، قلب جنین کاملاً شکل گرفته و با مقدار 110 تا 160 ضربان در دقیقه تپش دارد.

قبلاً تصور می شد. موارد خفیف آریتمی خوش خیم است. اما پزشکان اکنون تشخیص می دهند که هر ضربان قلب نامنظم باید از نزدیک شناسایی و تحت نظارت قرار گیرد تا بهترین نتیجه برای جنین حاصل شود.

آریتمی قلبی جنین اغلب در یکی از موارد زیر طبقه بندی می شود:

به ندرت، ناهنجاری ضربان قلب دیگری بوجود می آید، که برای تشخیص و درمان آن تلاش می شود.

برای دانستن مطالب بیشتر در رابطه با شنیدن صدای قلب جنین می توانید روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

علائم و علل آریتمی چیست؟

در اغلب موارد این وضعیت ابتدا در حدود 10 تا 12 هفتگی بارداری، زمانی که پزشک ضربان قلب جنین را گوش می دهد .تشخیص داده می شود. با این وجود، ریتم های غیر طبیعی قلب ممکن است بعد از بارداری شروع شود. به طور کلی، مادر هیچ علائمی ندارد و متوجه تغییری در جنین نمی شود.

علت اکثر ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ناشناخته است. اما برخی از موارد ممکن است ناشی از عدم تعادل الکترولیتی خون، التهاب، داروها یا یک بیماری ژنتیکی ارثی باشد. 

موارد شدید ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ممکن است. در اثر نقایص قلبی خاصی مانند بلوک مادرزادی قلب یا بیماری ارثی شناخته شده ای بنام سندرم QT طولانی ایجاد شود. 

ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین علل احتمالی متعددی دارد که ممکن است. در برخی موارد، پزشک نتوانند منبع را مشخص کنند. به خصوص اگر ریتم غیرطبیعی گذرا باشد.

این امکان وجود دارد که مصرف زیاد کافئین ممکن است باعث بی نظمی ضربان قلب شود، اما در حال حاضر فقط مطالعات موردی انجام شده است. پیشنهاد می شود. که زنان باردار مصرف کافئین خود را به 200 میلی لیتر کافئین در روز محدود کنند (تقریباً مقدار موجود در یک فنجان قهوه).

آریتمی جنین

همچنین، ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ممکن است. در بعضی از مراحل رشد طبیعی باشد. در طول سه ماهه دوم، با بالغ شدن مسیرهای الکتریکی قلب، قلب کودک ممکن است. شروع به ضربان نامنظم کند. این طبیعی است و دلیلی برای هشدار نیست. مگر اینکه بی نظمی برای مدت زمان قابل توجهی ادامه یابد.

برخی از ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ممکن است نشان دهنده ناهنجاری ساختمانی قلب باشد. در این صورت پزشک معالج شما آزمایش های بیشتری را انجام می دهد و اقدامات لازم را انجام می دهد. اگر ضربان قلب کودک به طور مداوم زیاد باشد. پزشک ممکن است برای تنظیم ضربان قلب به شما داروهایی را که از طریق جفت به نوزاد منتقل می شود، تجویز کند.

آیا باید نگران آریتمی باشید؟

علل آریتمی قلب جنین هنوز نسبتاً ناشناخته است. با این حال، بر اساس اطلاعاتی که پزشکان در اختیار دارند، به نظر می رسد که اکثر آریتمی ها برای شما یا کودک شما تهدید کننده زندگی نیستند و خود بخود برطرف می شوند.

در شرایط غیر معمول که آریتمی شدیدتر است، ممکن است کودک با ریتم های غیر طبیعی قلبی متولد شود که در طول زندگی نیاز به تحت نظر بودن دارد. یک احتمال خیلی نادر وجود دارد که ممکن است مرگ جنین در رحم یا هنگام زایمان اتفاق بیفتد.

آزمایش و تشخیص آریتمی جنین

در صورت مشکوک بودن به ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین، آزمایش های بیشتر از جمله اکوکاردیوگرام جنین انجام می شود. این آزمایش به فوق تخصص قلب و عروق جنین کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا آریتمی کودک شما به دلیل مشکل در ساختمان قلب ایجاد شده است یا خیر.

اکوکاردیوگرافی قلب جنین یکی از راه های شناخت بیماری های قلبی در جنین است. در مقاله زیر اطلاعات بیشتری در رابطه با این بیماری داده شده است.

درمان آریتمی قلب جنین

کلیه اشکال ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین باید با همکاری یک فوق تخصص الکتروفیزیولوژیست قلب کودکان و فوق تخصص  قلب جنین ارزیابی و مدیریت می شود.

برنامه ارزیابی و مدیریت قلب جنین در بیمارستان کودکان می تواند هم جنین و هم مادر را در تمام دوران بارداری تحت نظر بگیرد و در زمان تولد طرحی برای زایمان و مراقبتهای بعدی ارائه دهد.

در حالی که برخی از مشکلات غیر طبیعی ریتم قلب جنین خوش خیم هستند. برخی دیگر ممکن است. منجر به نارسایی قلبی جنین شوند و می توانند خطری برای جنین و مادر باشند. 

در این مواقع انواع برنامه ریزی درمانی که هم برای جنین و هم برای مادر مناسب باشد تنظیم می شود. همچنین جهت محافظت از ایمنی جنین و مادر در حین درمان از نزدیک با متخصصین قلب بزرگسال همکاری می کنند.

اگر فرزند شما مبتلا به ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین شود، حاملگی شما از نزدیک مورد بررسی قرار می گیرد. تا مراقب هیدروپس باشید. هیدروپس یک وضعیت جدی که گاهی در اشکال شدیدتر ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ایجاد می شود می باشد.

درمان با توجه به شدت و نوع آریتمی متفاوت است. برخی از انواع آریتمی جنین با استفاده از داروهای خاصی برای مادر قابل درمان است. در موارد دیگر ، نظارت دقیق بهترین گزینه است. این ممکن است به معنی مراجعه مکرر به بیمارستان جهت انجام اکوکاردیوگرام قلب جنین باشد تا اینکه نوزاد شما به دنیا بیاید.

شما باید به شکلی برنامه ریزی کنید تا کودک خود را در بیمارستانی با امکانات بخش ویژه نوزادان پیشرفته NICU و متخصصانی که در بدو تولد نوزاد را بررسی کنند، به دنیا بیاورید.

درمان توصیه شده برای کودک شما بستگی به نوع مشکل قلبی موجود و شدت آن دارد. با این حال، هرچه زودتر مشکل مشخص شود. شما و پزشکان بهتر می توانید برای نتیجه بهتر بارداری تان خود را آماده کنید.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب جنین و اطفال

جهت مطالعه بیشتر مقالات زیر را مطالعه بفرمایید.

 

https://www.jnpm.org/content/fetal-arrhythmia-institutional-experience

https://www.healthline.com/health/pregnancy/fetal-arrhythmia

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نرگس شنبه ۶ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من نوار قلب بچه رو گرفتم ونردیک نیم ساعت بود اصلا مثل هفته ی قبل روی ۵۰ نیومد.و عددش بین ۱۳۰ تا ۱۵۷ بود دکترنگاش کرد گفت خوبه اینم بگم که استرس نداشتم ‌ونوار بچه مثل بقیه بچه ها بود میخام بدونم امکان داره تو بارداری رفع شده باشه؟ولی هنوز اکو ندادم چون دکتر قلب کودکان گفت نیازی به اکو نداری چون قلب بچه از نظرساختاری مشکلی ندارد فقط برای ضربان ها هردوهفته سنو بده.بنظرتون نوار قلب که خوب بود یعنی دیگه خوب شده اخه من هم استرس داشتم هم بیمار بودم مزه وبو نمیفهمیدم ویکم بدن درد داشتم میگم شاید بچه سرما خورده توشکم که اینجوری شد.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۶ دی ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   احتمال زیاد یک چیز گذرا بوده 

   من در اکو قلب جنین زیاد با این موارد مواجه میشم و اغلب مشکلی ندارن 

   جنین سرماخوردگی ندارد

 • تصویر کاربر نرگس پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترانشالله خدا خیرتون بده من همونیم که بچم اریتمی داره راستش من هفته ی قبل خیلی استرس داشتم که ضربان قلب بچه میومد روی ۵۰ بعد میرفت روی ۱۵۰ از نوارقلب.ولی دیشب یکساعت نوارقلب گرفتم ازبچه اصلا پایین نیومد و روی ۱۵۷ و۱۴۱ وخیلی که میومد پایین روی ۱۳۱ بود امکان هست بچه خوب شده باشه چون دکتر رجایی بهبهانی هم گفتن فرکانس کاهش یافته وبعد ۵ روز نوار دادم اینجور بود یعنی کند نمیشه یعنی خوب شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   بطور قطعی نمی توان نظر داد ولی احتمال بالا بهبود داشته 

   اگر مجدد تکرار آریتمی قلب جنین داشتید پیشنهاد می کنم به درمانگاه اکو قلب جنین بیمارستان  مرکز طبی اطفال مراجعه بفرمایید.

 • تصویر کاربر نرگس سه شنبه ۲ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  اقای دکتر خواهشا بگید بعد تولد شرایط بچم چجوریه توروخدا زود جوابمو بدیدعکسا رو براتون میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲ دی ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام

   بنظر مشکل حادی ندارد

   اکثر موارد اینگونه ضربانهای غیر نرمال خودبخود خوب می شود یا در موارد نادر در صورت نیاز ابتدا دارو می دهند و بعدا بتدریج دارو را کم می کنند و نهایت قطع می کنند

 • تصویر کاربر نرگس سه شنبه ۲ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من همونیم که بچم اریتمی داشت بعداز ۴ روز دوباره اکودادم دکتر گفت فرکانس اریتمی ها کاهش یافته ونیازی به دارو نیست الان ۳۳هفته بارداری هستم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲ دی ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   الان سوال شما چیست؟

   جواب اکو فعلی بنظر مشکل حادی ندارد

 • تصویر کاربر نرگس دوشنبه ۱ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من همونی هستم که بچم اریتمی داره من در فاصله ی کوتاهی دوباره اکو شدم دکتر گفت فرکانس اریتمی ها کاهش یافته ونیاز ب دارو نیست گفت اگه دارو بدم ایندفعه خیلی کند میشه چون اریتمی بچم هم تندوکند میشه گفتن قلب بچه از نظر ساختاری مشکلی نداره فقط ضربانش مشکله.میخام بدونم باتوجه به اینکه بهترشده ونیاز به دارو ندارم امکان هست بعد تولد هم نیازی به دارو نباشه؟توی اکو نوشته خوشبختانه نارسایی قلبی ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱ دی ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اکثر موارد بعد از تولد نیاز به درمان دارویی وجود ندارد و بسیاری از مواردی که حتی دوران بارداری دارو مصرف می شده بعد از تولد دارو یا شروع نشده یا بتدریج کم و قطع شده

   نگران نباشید آرامش شما روی آینده فرزندتان بسیار تاثیر مثبت دارد

 • تصویر کاربر مصطفی چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من پرسش و پاسخ هارو خوندم
  خیلی ممنون بابت پاسخگویی دقیق تون بیزحمت یه سؤال داشتم امروز خانومم رو بردم خانه بهداشت برای معاینه وکنترل بارداری بخاطر نحوه ی ضربان قلب جنین فرستادن زایشگاه بیمارستان اونجا هم دکتر متخصص بعد معاینه و گوش دادن صدای قلب گفتن باید اکوی قلب جنین بگیریم گفتن قلب جنین درحین زدن لحظه ای توقف می‌کنه و دوباره میزنه
  میتونم از شما بپرسم این چه پدیده ای هست وعلت اش چیه و راه درمانش چیه
  خانومم الان توی هشتمین ماه بارداری هست
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 1 سال پیش)

   باسلام و عرض ادب

   همسر شما حتما نیاز به اکو قلب جنین داره تا نوع ریتم غیرطبیعی مشخص شود و شاید نیاز باشد مدتی داروی تنظیم ضربان قلب مصرف کنید پیشنهاد می کنم جهت این کار به درمانگاه اکو قلب جنین مرکز طبی اطفال تهران مراجعه بفرمایید چون این روش های درمان رو در این مرکز انجام می دهند

 • تصویر کاربر ساناز یکشنبه ۲ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده هفته ی پیش اکوی قلب جنین دادم و دکتر فرمودن که جنین احتمالا دچار آریتمی قلبی می باشد. برای بررسی بیشتر گفته که این هفته دوباره مراجعه کنم. بنده بسیار ترسیدم آیا این بیماری در جنینی خوب می شود یا فرزند با آریتمی قلبی به دنیا می آید و در تمام عمر همراهش هست؟
  ممنون از پاسخگویی تان
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   بطور کلی در تمام سنین حتی دوران جنینی انواع آریتمی قلبی داریم لذا بسته به نوع آریتمی جواب شما متفاوت است 

   اکثر آریتمی های دوران جنینی غیر خطرناک و گذرا هستند ولی مواردی هم داریم که نیاز به مصرف دارو توسط مادر در طی بارداری برای درمان آریتمی جنینی می باشد موارد نادری هم ممکن است آریتمی بعد از تولد ادامه داشته باشد و نیاز به درمان بعد تولد باشد

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر