علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

تپش قلب ناگهانی کودک موردی است که بسیاری از والدین به خصوص مادران را نگران می کند؛ اما این وضعیت لزوما به دلیل وجود بیماری قلبی نیست. در این مقاله به طور مفصل به این موضوع پرداخته شده است.

تپش قلب چیست؟

احساس ناخوشایند از ضربان قلب سریع یا قوی در قفسه سینه را  تپش قلب می نامند. من این تعریف را در بیان بالینی خودم ساده تر می کنم: تپش قلب، ضربان قلب یا ریتمی است که برای بیمار نگران کننده است. 

https://www.chop.edu/conditions-diseases/heart-palpitations

در بزرگسالان، تپش قلب، دقیقاً مانند درد قفسه سینه است . گاهی هم ممکن است نشانه اولیه بیماری قلبی باشد. اکثر ما از بستگان مسن یا همسایه ای شنیده ایم که قبل یا بعد از “حمله قلبی” دچار تپش قلب ناگهانی و غیر طبیعی شده است. 

خوشبختانه تپش قلب ناگهانی در کودکان اغلب به فرآیندهای غیر قلبی مانند تب، مصرف کافئین، ورزش، اضطراب، سطح قند خون پایین یا کم خونی مرتبط است. با این وجود، ممکن است آریتمی (ضربان قلب غیر طبیعی) در کودکانی که سالم بوده و سابقه بیماری مادرزادی قلبی هم نداشته اند بوجود آید.

نشانه های تپش قلب ناگهانی در کودکان

درست همانطور که اغلب اتفاق می افتد . کودکان روش های منحصر به فرد خود را برای توصیف علائم تپش قلب دارند که ما بزرگسالان، معمولاً به عنوان تپش قلب بیان می کنیم. 

كودكان خردسال كه دچار تپش قلب می شوند. به والدینشان می گویند كه قلب آنها “تکان می خورد” یا “دیوانه می شود” یا حرف هایی در این رابطه می زند. کودکان بزرگتر معمولاً قادرند احساس و علائم بیماری قلبی خود را به طور مؤثر تری توصیف کنند.  

یک کودک هفت ساله ممکن است از “لرزیدن” در سینه یا “ضربان تند قلب” شکایت کند.  در حالی که یک نوجوان ممکن است بگوید “قلبم سریع می زند “. یک کودک نوپا یا شیرخوار احتمالاً چیزی نخواهد گفت و اغلب به سینه خود چنگ می زند و شیر نمی خورد. که این حالات سبب می شود والدین متعجب و نگران شوند.

نشانه های تپش قلب

والدین چه اقداماتی باید انجام دهند؟

مهمترین نکته این است که وحشت نکنید. اولین و مهمترین عمل قبل از هر اقدامی این است که کودک شما چگونه این تپش قلب را تجربه می کند؟ 

اگر فرزند شما بد حال است و یا تپش قلب قطع نمی شود، که بسیار نادر اتفاق می افتد. سریعاً به دنبال مراقبت پزشکی باشید (به عنوان مثال با پزشک متخصص کودک خود تماس بگیرید و فوراً با اورژانس تماس بگیرید و کمک های اولیه جهت احیاء بچه را شروع کنید.)

در غیر این صورت، موارد زیر را بررسی کنید. این موارد عبارتند از:

دلیل تپش قلب ناگهانی کودکان

پاسخ های نگران کننده افراد به سؤالات فوق که این بیماری ( تپش قلب ناگهانی در کودکان ) باید زودتر توسط پزشک متخصص قلب اطفال بررسی شود شامل موارد زیر است:

ضربان قلب بالای کودک چند است؟

ضربان قلب غیر طبیعی در کودکان تقریباً شایع است . تقریباً اکثر موارد تهدید کننده زندگی نیست. در صورت امکان انگشت خود را روی نبض آنها در آرنج یا مچ بگذارید . سعی کنید تعداد نبض را بشمارید یا دست خود را روی سینه آنها بگذارید و سعی کنید قلب آنها را حس کنید. 

اگر ضربان قلب، به طور غیرطبیعی خیلی سریع باشد. یعنی بیش از 180 ضربان در دقیقه( که این تعداد خیلی سریع است)؛ فرزندتان را به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی ببرید.

جدول ضربان قلب نرمال در کودکان

جدول ضربان قلب نرمال

روش های تشخیص مشکل قلبی

اگر ضربان قلب خیلی سریع نباشد و یا ضربان قلب سریع ولی کوتاه مدت اتفاق بیفتد.  حتما به پزشک متخصص اطفال یا پزشک خانواده خود مراجعه کنید. در این حالت ها از کودک ECG / EKG یا ضبط امواج الکتریکی قلب را انجام می دهد. اگر این آزمایش ها طبیعی باشد. پزشک شما ممکن است مانیتور قلب را توصیه کند.

بعضی از افراد این آزمایش ها را به اسم اکوکاردیوگرافی قلب کودک می شناسند. 

در این صورت معمولاً هولتر 24 ساعته قلب را توصیه کند.  که در آن با دستگاهی که برای 24 ساعت به کودک وصل است . ضربان قلب وی را ضبط می کنند و یا در بعضی مدل های این دستگاه از کودک می خواهند که هر وقت احساس تپش قلب را داشت با فشار دکمه ای ضربانات آن زمان را ضبط کند.

هنگامی که ضربان قلب سریع توسط ECG ثبت شد. یک متخصص قلب اطفال می تواند تشخیص دهد . که آیا این یک ریتم غیر طبیعی قلب است یا خیر. تپش قلب ناگهانی در اطفال تقریباً همیشه به دلیل آریتمی قلب یا اضطراب یا حمله هراس ایجاد می شود. 

ضبط کننده رویدادهای قلبی می تواند به تشخیص ضربان غیر طبیعی قلبی کمک کند. مشکلات غدد مانند مشکلات تیروئید می تواند مواردی را تشکیل دهد. با یک آزمایش خون ساده می توان آنها را از بین برد.

تشخیص آریتمی کودک

آیا ترس باعث تپش قلب ناگهانی در اطفال می شود؟

در این روزها مخصوصا در خانواده های شلوغ و پرجمعیت، بچه هایی که بیش از حد درگیر کار های مدرسه و خانه هستند. حملات اضطرابی ناشی از استرس در آن ها شایع است. 

اگر هولتر ثبت کننده ضربان قلب نشان دهد. که تپش قلب به دلیل ریتم های غیر نرمال قلبی نبوده است. به احتمال زیاد این تپش قلب ناگهانی در اطفال به دلیل استرس است. 

پزشک شما روش هایی را برای رفع این استرس ها پیشنهاد می کند. ممکن است پیشنهاد برای مراجعه به روانشناس یا مشاور برای رسیدن به علت استرس باشد.

این مهم است که درک کنیم . بعضی حملات اضطرابی توسط کودک تحمل نمی شود. اتفاقات ناخودآگاهی اتفاق می افتند که برای کودک ناتوان کننده و ترسناک هستند. مهم این است که دلسوز باشید و خودمان به کودکمان کمک کنیم. 

بعضی اوقات خانواده ها تشخیص اضطراب یا حملات هراس را به عنوان یک ننگ می دانند و اصرار بر آزمایش های بیشتر قلب کودک دارند.  زیرا به نظر آنها، هیچ چیزی برای استرس فرزندشان وجود ندارد. 

تپش قلب کودک

متأسفانه انجام تست های بیشتر معمولاً غیر ضروری و گران است. مهمتر از همه، باعث می شود. کودک احساس کند. واقعا مشکلی جدی وجود دارد. که خود این موضوع فقط بر استرس وی می افزاید.

از طرف دیگر اکثر ضربانهای غیرطبیعی قلب با مصرف روزانه داروهای ضد آریتمی یا یک روش درمانی معروف به الکتروفیزیولوژی قلب، که در آن عملکرد الکتریکی قلب را بررسی کرده و با سوزاندن راههای غیر طبیعی الکتریکی قلب، باعث کنترل و طبیعی شدن ضربان قلب کودک می شوند.

در صورتی که کودک شما آریتمی داشته باشد یا احساس تپش قلب داشته باشد. باید فوراً با پزشک معالج خود مشورت کنید.

گاهی با یک معاینه اولیه همه چیز بررسی و عدم مشکل جدی مشخص می شود . بندرت مواری هم پیش می آید که با بررسی های بیشتر موارد خاصی مشخص می شوند که نیاز به درمان دارند.

جهت مطالعه بیشتر از مقالات زیر استفاده نمایید.

https://www.uptodate.com/contents/approach-to-the-child-with-palpitations

https://www.chop.edu/conditions-diseases/heart-palpitations

https://www.cincinnatichildrens.org/health/p/palpitation

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب اطفال و جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر براهوی چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من پسری به سن ۱۲ ساله دارم که یک سال قبل مهر ۹۸ صورتش ورم کرد و گفت قلبش زود زود میزنه بردمش دکتر بعد از معاینه گفت باید بستری بشه یک هفته بستری شد اول مانیتور وصل بود بعد ۲۴ ساعت هلتر تشخیص داد تپش قلب بالا داره یک قرص داد پسرم هر موقعه یادش میرفت دوباره ورم میکرد حالا هم چند ماه است که قرص رو استفاده نمیکنه دکتر هم دوباره بخاطر کرونا نبردمش ایا خطر داره برم ادامه بدم دکتری رو
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام

   قبلا جواب داده شد بله خطر دارد و باید با نظر دکتر معالجش دارو شروع یا قطع شود

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام دکتر پسر من 7سالش است و ضربان قلب خیلی شدیدی دارد همیشه حتی در زمان استراحت خیلی قلبش تند تند میزنه.پارسال بردم دکتر قلب فقط با گوشی معاینه کرد گفت چیزی نیست.میشه بفرمایید علت چه چیز میتونه باشه؟متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر تعداد ضربان قلب فرزندتان در زمان استراحت بیش از 120 در دقیقه باشد . باید توسط فوق متخصص قلب اطفال ویزیت شود پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه 

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

 • تصویر کاربر Ahmadi سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین پسرم ۱۱ ساله از دیشب تپش قلب گرفته ....پسرم خیلی از تنهایی میترسه الان دو روزه تپش گرفته الان من چکارش کنم ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نیاز به بررسی قلبی دارد البته احتمال قلبی بودن مشکل فرزندتان کم است ولی بدون معاینه و نوار اکو قلب نمی توان مشکل قلبی را رد کرد

   پیشنهاد می کنم مطالعه بفرمایید

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه 

    درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

    نوار قلب در کودکان چه زمانی تجویز می شود؟ 

 • تصویر کاربر براهوی سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر امیدوارم حالتون خوب باشد من پسر ی به سن دوازده سال دارم سال ۹۸ مهر ماه صورتش ناگهانی ورم کرد وبی حال شد بردم دکتر یک هفته بستری شد اول مانیتور وصل کردند بعد ۲۴ ساعت هلتر تشخیص تپش قلب بود دارو هم یک قرص داد هر موقعه فراموش میکرد بخوره دوباره کمی ورم میکرد حالا قرصهاش چند ماه است تمام شده ایا بنظرت برا پسرم خطر داره دوباره پیگیر مریضیش بشم یا همون دارو را ادامه بدم اخه حالا با وضعیت کرونا هم نمیشه ببرم بستری کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   فرزند شما حتما نیاز به بررسی مجدد قلبی دارد و قطع دارو با توجه به شرح حالی که گفتید خطرناک است 

   بعید است مجدد نیاز به بستری داشته باشد چون اغلب برای شروع دارو و پیشگیری ار عوارض احتمالی برای شروع دارو بیمار بستری می شود و تمدید یا قطع دارو توسط پزشک معالج اغلب نیازی به بستری ندارد 

   پیشنهاد می کنم نزد پزشک قبلی خودش ببرید چون شناخت بهتری از تشخیص و سیر بیماری دارد

 • تصویر کاربر یلدا پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز من یه دختر ۱۰ساله دارم ۴روزه وقتی به چیزی که میترسه فکر میکنه ضربان قلبش زود زود میزنه من خیلی نگرانم خودش هم‌ خیلی میترسه لطف کنین راهنماییم کنین تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   از نظر قلبی احتمال مشکل قلبی کم است پیشنهاد می کنم ابتدا به یک روانپزشک اطفال مراجعه بفرمایید اگر مشکل حل نشد توسط قلب اطفال ویزیت شود 

   تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه 

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

 • تصویر کاربر جلالی پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پسرم تب 38داشت یک سالشه بعد بردمش دکتر دکتراطفال عمومی گفت علاعم سرماخوردگی نداره اما شایداز دندونش باشه که درمیاد بد ضربان قلبش گرفت 152بود نوارقلب نوشت دادم اونم تواین عددابود باید چی کارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید همیشه تب بالا سبب ضربان قلب بالا می شود 

   اگر بعد از کنترل تب و بیماری فعلی باز هم در حالت استراحت ضربان قلب بالاتر از ۱۲۰ در دقیقه داشت نیاز به ویزیت قلب اطفال دارد

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید

   ارتباط تب و تپش قلب در کودکان 

   تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه 

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

    

 • تصویر کاربر ... سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پسر من ۸ سالشه قلبش تیر میکشه اگه میشه راهنمایی کنید🌹
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید در صورتی که مشکوک به مشکلات قلبی بودید حتما ویزیت قلب اطفال نیاز دارد.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

 • تصویر کاربر ادوینا شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  بچم ۴ سالشه یه دفعه داشت بازی میکرد و میدوید یه دفعه اومد گفت مامان شکمم صدا میده قلبش صداش خیلی زیاد شد بردمش بیرون تو حیاط و اوردمش خوب شد دلیلش میدونین چیه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   باسلام عرض ادب

   باید فرزندتان توسط یک‌ متخصص اطفال ویزیت شود اگر مشکوک به مشکل قلبی بودند ویزیت قلب اطفال شود 

   پیشنهاد می کنم مقالات را مطالعه بفرمایید

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید 

   تنوع مشکلات قلبی در کودکان و کشف آنها 

 • تصویر کاربر .... شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  با سلام دختری دوازده سال و نیم دارم که چند روزی است باعث تپش قلب ناگهانی و تند شدم که بدنم با ان میلرزد خیلی میترسم لطفا راهنماییک کنید یه زره هم عصبی هستم خیلی میترسم مشکل داشته باشم لطفا منو راهنمایی کنید علتش چیه و چی براش خوبه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   ت‌پش قلب در زمان عصبانیت چیز بسیار شایعی هست که اغلب علت قلبی ندارد پیشنهاد می کنم اگر نمی توانید عصبانیت خود را کنترل کنید پیشنهاد می کنم به یک مشاور روانپزشک مراجعه بفرمایید 

   اگر با وجود کنترل عصبانیت باز هم تپش قلب دارید حتما نیاز به بررسی مشکلات قلبی دارید 

   جهت مطالعه پیشنهاد می کنم رگ اضافه در قلب نوزادان + تشخیص و درمان

 • تصویر کاربر فرهی جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  کودک ۶ ساله دارم که مبتلا به آریتمی است تمام آزمایشات اکو و ...را انجام داده و مدت ۲ سال است که تحت نظر پزشک هست آخرین بار بعد از انجام اکو پزشک ایشان گفتند مشکلی ندارد و تا یک سال دیگه مراجعه کنم .یک بار تحت عمل جهت سوزاندن رگ هم قرار گرفت ولی در عمل چیزی پیدا نکردند الان در ماه بهمن ۴ بار دچار حمله شده و ضربانش بالا رفته خیلی شدید تعریق زیاد باید چه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید

   باید حتما و سریعتر به پزشکی که برای آریتمی تحت نظر بودند مراجعه بفرمایید 

   جهت مطالعه پیشنهاد می کنم تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر