علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

تپش قلب ناگهانی کودک موردی است که بسیاری از والدین به خصوص مادران را نگران می کند؛ اما این وضعیت لزوما به دلیل وجود بیماری قلبی نیست. در این مقاله به طور مفصل به این موضوع پرداخته شده است.

تپش قلب چیست؟

احساس ناخوشایند از ضربان قلب سریع یا قوی در قفسه سینه را  تپش قلب می نامند. من این تعریف را در بیان بالینی خودم ساده تر می کنم: تپش قلب، ضربان قلب یا ریتمی است که برای بیمار نگران کننده است. 

https://www.chop.edu/conditions-diseases/heart-palpitations

در بزرگسالان، تپش قلب، دقیقاً مانند درد قفسه سینه است . گاهی هم ممکن است نشانه اولیه بیماری قلبی باشد. اکثر ما از بستگان مسن یا همسایه ای شنیده ایم که قبل یا بعد از “حمله قلبی” دچار تپش قلب ناگهانی و غیر طبیعی شده است. 

خوشبختانه تپش قلب ناگهانی در کودکان اغلب به فرآیندهای غیر قلبی مانند تب، مصرف کافئین، ورزش، اضطراب، سطح قند خون پایین یا کم خونی مرتبط است. با این وجود، ممکن است آریتمی (ضربان قلب غیر طبیعی) در کودکانی که سالم بوده و سابقه بیماری مادرزادی قلبی هم نداشته اند بوجود آید.

نشانه های تپش قلب ناگهانی در کودکان

درست همانطور که اغلب اتفاق می افتد . کودکان روش های منحصر به فرد خود را برای توصیف علائم تپش قلب دارند که ما بزرگسالان، معمولاً به عنوان تپش قلب بیان می کنیم. 

كودكان خردسال كه دچار تپش قلب می شوند. به والدینشان می گویند كه قلب آنها “تکان می خورد” یا “دیوانه می شود” یا حرف هایی در این رابطه می زند. کودکان بزرگتر معمولاً قادرند احساس و علائم بیماری قلبی خود را به طور مؤثر تری توصیف کنند.  

یک کودک هفت ساله ممکن است از “لرزیدن” در سینه یا “ضربان تند قلب” شکایت کند.  در حالی که یک نوجوان ممکن است بگوید “قلبم سریع می زند “. یک کودک نوپا یا شیرخوار احتمالاً چیزی نخواهد گفت و اغلب به سینه خود چنگ می زند و شیر نمی خورد. که این حالات سبب می شود والدین متعجب و نگران شوند.

نشانه های تپش قلب

والدین چه اقداماتی باید انجام دهند؟

مهمترین نکته این است که وحشت نکنید. اولین و مهمترین عمل قبل از هر اقدامی این است که کودک شما چگونه این تپش قلب را تجربه می کند؟ 

اگر فرزند شما بد حال است و یا تپش قلب قطع نمی شود، که بسیار نادر اتفاق می افتد. سریعاً به دنبال مراقبت پزشکی باشید (به عنوان مثال با پزشک متخصص کودک خود تماس بگیرید و فوراً با اورژانس تماس بگیرید و کمک های اولیه جهت احیاء بچه را شروع کنید.)

در غیر این صورت، موارد زیر را بررسی کنید. این موارد عبارتند از:

دلیل تپش قلب ناگهانی کودکان

پاسخ های نگران کننده افراد به سؤالات فوق که این بیماری ( تپش قلب ناگهانی در کودکان ) باید زودتر توسط پزشک متخصص قلب اطفال بررسی شود شامل موارد زیر است:

ضربان قلب بالای کودک چند است؟

ضربان قلب غیر طبیعی در کودکان تقریباً شایع است . تقریباً اکثر موارد تهدید کننده زندگی نیست. در صورت امکان انگشت خود را روی نبض آنها در آرنج یا مچ بگذارید . سعی کنید تعداد نبض را بشمارید یا دست خود را روی سینه آنها بگذارید و سعی کنید قلب آنها را حس کنید. 

اگر ضربان قلب، به طور غیرطبیعی خیلی سریع باشد. یعنی بیش از 180 ضربان در دقیقه( که این تعداد خیلی سریع است)؛ فرزندتان را به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی ببرید.

جدول ضربان قلب نرمال در کودکان

جدول ضربان قلب نرمال

روش های تشخیص مشکل قلبی

اگر ضربان قلب خیلی سریع نباشد و یا ضربان قلب سریع ولی کوتاه مدت اتفاق بیفتد.  حتما به پزشک متخصص اطفال یا پزشک خانواده خود مراجعه کنید. در این حالت ها از کودک ECG / EKG یا ضبط امواج الکتریکی قلب را انجام می دهد. اگر این آزمایش ها طبیعی باشد. پزشک شما ممکن است مانیتور قلب را توصیه کند.

بعضی از افراد این آزمایش ها را به اسم اکوکاردیوگرافی قلب کودک می شناسند. 

در این صورت معمولاً هولتر 24 ساعته قلب را توصیه کند.  که در آن با دستگاهی که برای 24 ساعت به کودک وصل است . ضربان قلب وی را ضبط می کنند و یا در بعضی مدل های این دستگاه از کودک می خواهند که هر وقت احساس تپش قلب را داشت با فشار دکمه ای ضربانات آن زمان را ضبط کند.

هنگامی که ضربان قلب سریع توسط ECG ثبت شد. یک متخصص قلب اطفال می تواند تشخیص دهد . که آیا این یک ریتم غیر طبیعی قلب است یا خیر. تپش قلب ناگهانی در اطفال تقریباً همیشه به دلیل آریتمی قلب یا اضطراب یا حمله هراس ایجاد می شود. 

ضبط کننده رویدادهای قلبی می تواند به تشخیص ضربان غیر طبیعی قلبی کمک کند. مشکلات غدد مانند مشکلات تیروئید می تواند مواردی را تشکیل دهد. با یک آزمایش خون ساده می توان آنها را از بین برد.

تشخیص آریتمی کودک

آیا ترس باعث تپش قلب ناگهانی در اطفال می شود؟

در این روزها مخصوصا در خانواده های شلوغ و پرجمعیت، بچه هایی که بیش از حد درگیر کار های مدرسه و خانه هستند. حملات اضطرابی ناشی از استرس در آن ها شایع است. 

اگر هولتر ثبت کننده ضربان قلب نشان دهد. که تپش قلب به دلیل ریتم های غیر نرمال قلبی نبوده است. به احتمال زیاد این تپش قلب ناگهانی در اطفال به دلیل استرس است. 

پزشک شما روش هایی را برای رفع این استرس ها پیشنهاد می کند. ممکن است پیشنهاد برای مراجعه به روانشناس یا مشاور برای رسیدن به علت استرس باشد.

این مهم است که درک کنیم . بعضی حملات اضطرابی توسط کودک تحمل نمی شود. اتفاقات ناخودآگاهی اتفاق می افتند که برای کودک ناتوان کننده و ترسناک هستند. مهم این است که دلسوز باشید و خودمان به کودکمان کمک کنیم. 

بعضی اوقات خانواده ها تشخیص اضطراب یا حملات هراس را به عنوان یک ننگ می دانند و اصرار بر آزمایش های بیشتر قلب کودک دارند.  زیرا به نظر آنها، هیچ چیزی برای استرس فرزندشان وجود ندارد. 

تپش قلب کودک

متأسفانه انجام تست های بیشتر معمولاً غیر ضروری و گران است. مهمتر از همه، باعث می شود. کودک احساس کند. واقعا مشکلی جدی وجود دارد. که خود این موضوع فقط بر استرس وی می افزاید.

از طرف دیگر اکثر ضربانهای غیرطبیعی قلب با مصرف روزانه داروهای ضد آریتمی یا یک روش درمانی معروف به الکتروفیزیولوژی قلب، که در آن عملکرد الکتریکی قلب را بررسی کرده و با سوزاندن راههای غیر طبیعی الکتریکی قلب، باعث کنترل و طبیعی شدن ضربان قلب کودک می شوند.

در صورتی که کودک شما آریتمی داشته باشد یا احساس تپش قلب داشته باشد. باید فوراً با پزشک معالج خود مشورت کنید.

گاهی با یک معاینه اولیه همه چیز بررسی و عدم مشکل جدی مشخص می شود . بندرت مواری هم پیش می آید که با بررسی های بیشتر موارد خاصی مشخص می شوند که نیاز به درمان دارند.

جهت مطالعه بیشتر از مقالات زیر استفاده نمایید.

https://www.uptodate.com/contents/approach-to-the-child-with-palpitations

https://www.chop.edu/conditions-diseases/heart-palpitations

https://www.cincinnatichildrens.org/health/p/palpitation

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب اطفال و جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهراحیدری سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دخترم ۵ سالش حدود یک ماه ازدرد قفسه سینه شکایت میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   پیشنهاد می کنم اول یک متخصص اطفال فرزندتان را ویزیت نماید در صورتی که مشکوک به بیماری قلبی بود ویزیت قلب اطفال شود

   این مقالات رو مطالعه بفرمایید

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید 

   تنوع مشکلات قلبی در کودکان و کشف آنها 

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۹ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  باعرض سلام قلب خواهرم دو هفته شدید میزند اولش زیاد تند میزد ولی الان یکم کمتر شد ولی زیاد میتپه طبیعتا بازم تقریبا دوهفته هست و مدام قلبش می زند
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۹ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   لطفا شرح حال کامل بدهید

   سن بیمار- مدت تپش قلب و علائم  همرام را مشخص بفرمایید تا بشود راهنمایی کرد.

   مقالات زیر را اگر مطالعه بفرمودید مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم:

    درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

   تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه 

   ارتباط تب و تپش قلب در کودکان 

    

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من پسزی 14 ساله هستم. وقتی استرس میگیرم کمرم و قلبم تپش میکنه و معدم بالای معدم درد میکنه چون چاقم فکر کنم بهخاطر چاقی باشه نمیدونم چون رفلاکس معده هم داشتم قبلا. و فشاره خودمو میگیرم بالاست. یعنی 13 رو 7 ته. راهنمایی میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   باسلام و عرض ادب

   با توجه به شرح حالی که فرمودید . اول مشکلات گوارشی و رفلاکس بررسی شود .اگر مشکلی نبود نیاز به بررسی قلبی دارد . پیشنهاد می کنم استرس خود را کنترل بفرمایید اگر کلا بهبود داشتید نیاز به اقدام اضافه تری ندارد برای کنترل استرس می توانید از روانشناس یاروانپزشک کمک بگیرید

 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۸ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  با سلام کودک ۳ ساله با مشکل allتحت درمان یک هفته بعد از آخرین دارو تب بین ۳۷.۵ تا۳۸و ضربان بالای۱۳۰ ایا نیاز به بررسی متخصص قلب دارد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۸ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   درخصوص وضعیت فرزندتان با پزشک معالج فوق متخصص خونش صحبت کنید چون بعضی دارو ها ضربان قلب رو بالا میبره و با طی شدن مدت اثر  دارو تپش قلب بهبود دارد

 • تصویر کاربر سیامک سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  پسر بچه ام ۴سال و نیمشه یکدفعه ضربان قلبش بالا میره و تند میزنه در این هفته سه بار اینطوری شده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   باتوجه به شرح حال احتمال مشکل در ضربان قلب دارد و نیاز به ویزیت قلب اطفال دارد

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم

   تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

   نوار قلب در کودکان چه زمانی تجویز می شود؟

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید

    

 • تصویر کاربر یاسمن سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام.وقت به خیر
  آقای دکتر یه دختر ۵ ساله دارم که گاهی بعد از خوردن غذا و خوراکی یه دفعه رنگش می پره و میگه حس میکنم دارم بالا میارم.و میگه قلبم داره تند میزنه.وقتی دست روی قلبش میزارم تپش قلب زیاد داره.بعد از چند دقیقه هم خوب میشه

  راهنمایی بفرمایید لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال مشکل در ضربان قلب دارد و باید توسط قلب اطفال ویزیت شود

   پیشنهاد می کنم مقاله های زیر رامطالعه بفرمایید

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

    علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید 

 • تصویر کاربر بنده یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام پسرمن6ساله هستش یکدفعه ازینسرخونه تااونسر رفت وبهش گفتم چرا اینجوری میکنی گف نمیدونم چرا نمیتونم درست راه برم بهش تذکردادیم باباباش فک کردیم خوابش میاد ولی بعدگریه کردگرفتم بغلم باهاش حرف زدم ولی یهوبدنش بیحس شد بغلم.یکم بعدباگریه بیدارشدبازم بیحس بودبدنش وتکون نمیداددستاشم بشدت مشت کرده بودوبزوربازکردیم یکم گریه کرد بعدخوابیددرطی این مدت هم ضربانش خیلی تندمیزد همچنین نبضش
  چیکارکنم من
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   باتوجه به شرح حالی که می فرمایید فرزندتان مشکوک به نوعی تشنج است. پیشنهاد می کنم حتما یک فوق تخصص اعصاب اطفال فرزندتان را ویزیت کند اگر از نظر مسائل عصبی مشکلی نبود یک فوق تخصص قلب اطفال فرزندتان را ویزیت کند

 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام ببخشیددخترمن سه سال داردبدون هیچ سابقه بیماری یکدفعه یکماه پیش گفت دستم‌( راست)
  دردمیکنه که یکدفعه درحال رفت رسوندیمش بیمارستان بستریش کردن گفتن مشکلی ندارن مرخصش کردن دوباره سه روز قبل گفت سینه ام دردمیکنه وبیحال افتاد استفراغ و حتی ادرارم کردسریع به بیمارستان انتقال دادیم یه24ساعت تحت نظر بود
  بنظر شما چه مشکلی داره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سللم و عرض ادب 

   بنظر خیلی مشکوک به تشنج های خاصی ست 

   پیشنهاد می کنم حتما یک فوق تخصص اعصاب اطفال فرزندتان را ویزیت کند

 • تصویر کاربر لیلا پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر خدمت شما
  دختر ۸ سال و نیمه دارم که چند وقت پیش دچار سرماخوردگی شد و من متوجه شدم که ضربان قلبش بسیار زیاد شده و خودش صدای قلبش رو می شنید پیش فوق تخصص قلب رفتیم و بعد از اکو گفتند که شلی دریچه میترال و برگشت داره خیلی نگران هستم برای درمان قرص انالاپریل ۵ دادن که مقدار یک چهارم صبح مصرف کنه و یک چهارم شب و قرص پروپرانول ۱۰ شبی یک عدد میشه راهنمایی کنید که این مشکل تا چه حد خطرناک و جدی هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   باسلام و عرض ادب

   لطفا گزارش اکو رو ارسال بفرمایید تا نظرم رو عرض کنم 

    

 • تصویر کاربر منصور سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام من یه کودک ۶و نیم ساله دارم که هرچند روز قلبش شروع به تپیدن خیلی زیاد میکنه میخواستم بدونم مشکلی هست یا طبیعیه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   با این شرح حال حتما نیاز به بررسی توسط فوق تخصص قلب اطفال دارد

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر