علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

تپش قلب ناگهانی کودک موردی است که بسیاری از والدین به خصوص مادران را نگران می کند؛ اما این وضعیت لزوما به دلیل وجود بیماری قلبی نیست. در این مقاله به طور مفصل به این موضوع پرداخته شده است.

تپش قلب چیست؟

احساس ناخوشایند از ضربان قلب سریع یا قوی در قفسه سینه را  تپش قلب می نامند. من این تعریف را در بیان بالینی خودم ساده تر می کنم: تپش قلب، ضربان قلب یا ریتمی است که برای بیمار نگران کننده است. 

https://www.chop.edu/conditions-diseases/heart-palpitations

در بزرگسالان، تپش قلب، دقیقاً مانند درد قفسه سینه است . گاهی هم ممکن است نشانه اولیه بیماری قلبی باشد. اکثر ما از بستگان مسن یا همسایه ای شنیده ایم که قبل یا بعد از “حمله قلبی” دچار تپش قلب ناگهانی و غیر طبیعی شده است. 

خوشبختانه تپش قلب ناگهانی در کودکان اغلب به فرآیندهای غیر قلبی مانند تب، مصرف کافئین، ورزش، اضطراب، سطح قند خون پایین یا کم خونی مرتبط است. با این وجود، ممکن است آریتمی (ضربان قلب غیر طبیعی) در کودکانی که سالم بوده و سابقه بیماری مادرزادی قلبی هم نداشته اند بوجود آید.

نشانه های تپش قلب ناگهانی در کودکان

درست همانطور که اغلب اتفاق می افتد . کودکان روش های منحصر به فرد خود را برای توصیف علائم تپش قلب دارند که ما بزرگسالان، معمولاً به عنوان تپش قلب بیان می کنیم. 

كودكان خردسال كه دچار تپش قلب می شوند. به والدینشان می گویند كه قلب آنها “تکان می خورد” یا “دیوانه می شود” یا حرف هایی در این رابطه می زند. کودکان بزرگتر معمولاً قادرند احساس و علائم بیماری قلبی خود را به طور مؤثر تری توصیف کنند.  

یک کودک هفت ساله ممکن است از “لرزیدن” در سینه یا “ضربان تند قلب” شکایت کند.  در حالی که یک نوجوان ممکن است بگوید “قلبم سریع می زند “. یک کودک نوپا یا شیرخوار احتمالاً چیزی نخواهد گفت و اغلب به سینه خود چنگ می زند و شیر نمی خورد. که این حالات سبب می شود والدین متعجب و نگران شوند.

نشانه های تپش قلب

والدین چه اقداماتی باید انجام دهند؟

مهمترین نکته این است که وحشت نکنید. اولین و مهمترین عمل قبل از هر اقدامی این است که کودک شما چگونه این تپش قلب را تجربه می کند؟ 

اگر فرزند شما بد حال است و یا تپش قلب قطع نمی شود، که بسیار نادر اتفاق می افتد. سریعاً به دنبال مراقبت پزشکی باشید (به عنوان مثال با پزشک متخصص کودک خود تماس بگیرید و فوراً با اورژانس تماس بگیرید و کمک های اولیه جهت احیاء بچه را شروع کنید.)

در غیر این صورت، موارد زیر را بررسی کنید. این موارد عبارتند از:

دلیل تپش قلب ناگهانی کودکان

پاسخ های نگران کننده افراد به سؤالات فوق که این بیماری ( تپش قلب ناگهانی در کودکان ) باید زودتر توسط پزشک متخصص قلب اطفال بررسی شود شامل موارد زیر است:

ضربان قلب بالای کودک چند است؟

ضربان قلب غیر طبیعی در کودکان تقریباً شایع است . تقریباً اکثر موارد تهدید کننده زندگی نیست. در صورت امکان انگشت خود را روی نبض آنها در آرنج یا مچ بگذارید . سعی کنید تعداد نبض را بشمارید یا دست خود را روی سینه آنها بگذارید و سعی کنید قلب آنها را حس کنید. 

اگر ضربان قلب، به طور غیرطبیعی خیلی سریع باشد. یعنی بیش از 180 ضربان در دقیقه( که این تعداد خیلی سریع است)؛ فرزندتان را به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی ببرید.

جدول ضربان قلب نرمال در کودکان

جدول ضربان قلب نرمال

روش های تشخیص مشکل قلبی

اگر ضربان قلب خیلی سریع نباشد و یا ضربان قلب سریع ولی کوتاه مدت اتفاق بیفتد.  حتما به پزشک متخصص اطفال یا پزشک خانواده خود مراجعه کنید. در این حالت ها از کودک ECG / EKG یا ضبط امواج الکتریکی قلب را انجام می دهد. اگر این آزمایش ها طبیعی باشد. پزشک شما ممکن است مانیتور قلب را توصیه کند.

بعضی از افراد این آزمایش ها را به اسم اکوکاردیوگرافی قلب کودک می شناسند. 

در این صورت معمولاً هولتر 24 ساعته قلب را توصیه کند.  که در آن با دستگاهی که برای 24 ساعت به کودک وصل است . ضربان قلب وی را ضبط می کنند و یا در بعضی مدل های این دستگاه از کودک می خواهند که هر وقت احساس تپش قلب را داشت با فشار دکمه ای ضربانات آن زمان را ضبط کند.

هنگامی که ضربان قلب سریع توسط ECG ثبت شد. یک متخصص قلب اطفال می تواند تشخیص دهد . که آیا این یک ریتم غیر طبیعی قلب است یا خیر. تپش قلب ناگهانی در اطفال تقریباً همیشه به دلیل آریتمی قلب یا اضطراب یا حمله هراس ایجاد می شود. 

ضبط کننده رویدادهای قلبی می تواند به تشخیص ضربان غیر طبیعی قلبی کمک کند. مشکلات غدد مانند مشکلات تیروئید می تواند مواردی را تشکیل دهد. با یک آزمایش خون ساده می توان آنها را از بین برد.

تشخیص آریتمی کودک

آیا ترس باعث تپش قلب ناگهانی در اطفال می شود؟

در این روزها مخصوصا در خانواده های شلوغ و پرجمعیت، بچه هایی که بیش از حد درگیر کار های مدرسه و خانه هستند. حملات اضطرابی ناشی از استرس در آن ها شایع است. 

اگر هولتر ثبت کننده ضربان قلب نشان دهد. که تپش قلب به دلیل ریتم های غیر نرمال قلبی نبوده است. به احتمال زیاد این تپش قلب ناگهانی در اطفال به دلیل استرس است. 

پزشک شما روش هایی را برای رفع این استرس ها پیشنهاد می کند. ممکن است پیشنهاد برای مراجعه به روانشناس یا مشاور برای رسیدن به علت استرس باشد.

این مهم است که درک کنیم . بعضی حملات اضطرابی توسط کودک تحمل نمی شود. اتفاقات ناخودآگاهی اتفاق می افتند که برای کودک ناتوان کننده و ترسناک هستند. مهم این است که دلسوز باشید و خودمان به کودکمان کمک کنیم. 

بعضی اوقات خانواده ها تشخیص اضطراب یا حملات هراس را به عنوان یک ننگ می دانند و اصرار بر آزمایش های بیشتر قلب کودک دارند.  زیرا به نظر آنها، هیچ چیزی برای استرس فرزندشان وجود ندارد. 

تپش قلب کودک

متأسفانه انجام تست های بیشتر معمولاً غیر ضروری و گران است. مهمتر از همه، باعث می شود. کودک احساس کند. واقعا مشکلی جدی وجود دارد. که خود این موضوع فقط بر استرس وی می افزاید.

از طرف دیگر اکثر ضربانهای غیرطبیعی قلب با مصرف روزانه داروهای ضد آریتمی یا یک روش درمانی معروف به الکتروفیزیولوژی قلب، که در آن عملکرد الکتریکی قلب را بررسی کرده و با سوزاندن راههای غیر طبیعی الکتریکی قلب، باعث کنترل و طبیعی شدن ضربان قلب کودک می شوند.

در صورتی که کودک شما آریتمی داشته باشد یا احساس تپش قلب داشته باشد. باید فوراً با پزشک معالج خود مشورت کنید.

گاهی با یک معاینه اولیه همه چیز بررسی و عدم مشکل جدی مشخص می شود . بندرت مواری هم پیش می آید که با بررسی های بیشتر موارد خاصی مشخص می شوند که نیاز به درمان دارند.

جهت مطالعه بیشتر از مقالات زیر استفاده نمایید.

https://www.uptodate.com/contents/approach-to-the-child-with-palpitations

https://www.chop.edu/conditions-diseases/heart-palpitations

https://www.cincinnatichildrens.org/health/p/palpitation

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب اطفال و جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید دخترمن ۱۸ ماهشه وقتی میخوابه گاهی اوقات تو خواب نفس نفس میزنه و قلبش تند میزنه بیدارش ک میکنم اروم میشه انگار ک داشته خواب ترسناک مبدیده.وقتی تب داره هم گاهی تو خواب دفعات ضربان قلبش بیشترمیشه.یکبار تشنج داشته بهش موقع تب دیازپام میدم احساس میکنم ازوقتی این تشنج و دیاز اومده وسط اینجوری شده‌.بنظرشما دخترم مشکلی داره؟؟؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   همه افراد زمان تب ضربان قلب بالاتری دارند 

   اینکه فرزندتان این حالات رو داره باید اول توسط متخصص اطفال معاینه بشه اگه شک به مشکل قلبی بود توسط فوق تخصص قلب  کودکان ویزیت بشه

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید سوالی بود پاسخگو هستم

   ارتباط تب و تپش قلب در کودکان

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید

 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام دختر من 4/5هست بعد از انجام فعالیت های زیاد و جنب و جوش ضربان قلبش بالا میره و در قسمت قلب درد احساس می کنه ، امروز به حدی دردش شدید بود که به شدت گریه می کرد و می گفت الان می میرم به نظر شما ممکنه مشکل قلبی داشته باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   در این حد و با این شرح حال حتما نیاز به بررسی کامل قلبی دارد.

   جهت آشنایی با سایر علائم قلبی احتمالی پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید

 • تصویر کاربر اجمد چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  با عرض سلام جناب آفای دکتر ضربان قلب در حال استراحت دختربچه 10 ساله 120 میباشد.لطفا علت را فرموذه و راه حل چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   این تعداد ضربان قلب با توجه به سن فرزندتان کمی بیشتر از نرمال است

   جهت علل تپش قلب در اطفال به مقاله زیر مراجعه فرمایید

   https://drbitarafan.com/754/علت-تپش-قلب-ناگهانی-در-کودکان/

   ابتدا باید علت تپش قلب مشخص شود و سپس درمان مشخص می شود 

  2. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام مجدد همچنین مطالعه مقاله زیر را نیز پیشنهاد می کنم 

   https://drbitarafan.com/1131/درمان-تپش-قلب-در-کودکان/

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مری یکشنبه ۷ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من پسرم ۸سالشه بعضی اوقات قلبش رامیگیره و میگه درد میکنه بعضی اوقات گریه میکنه ازدرد امروز نوار قلب گرفتیم ۱۱۱بوده لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۷ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   لطفا آخرین مقاله سایت بنده را مطالعه بفرمایید با عنوان

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   اگر باز هم سوالی بود بفرمایید من جواب خواهم داد.

 • تصویر کاربر نیکان چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  باسلام پسر من حدودا پنج سالشه حدود دو ماهه خودش میگه قلبم صدا میده ما ساکن همدان هستیم به پزشک مراجعه کردم گفتن قلبش صدای کاذب داره ولی با توجه به اینکه نوار قلب واکوش مشکلی نداره مشکلی پیش نمیاد حالا به نظر شما من باید پیگیری بیشتر کنم در صمن وقتی خودم صدای قلبشو وقتی خودش احساس تپش میکنه گوش میدم تعدادش زیاد نمیشه بلکه شدت وصداش زیاده ممنون میشم منو از نگرانی دربیاری خدا خیرتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   با توحه به شرح حال نگران نباشید لطفا این مقاله ها را در سایت من را مطالعه بفرمایید اگر سوالی پیش آمد بپرسید جواب خواهم داد

   صدای اضافه در قلب نوزادان چیست؟

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید

 • تصویر کاربر روژان سه شنبه ۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام
  الان چند روزی که دختر ۶ ساله ام تپش بالای قلب داره ولی علائم دیگه ای نداره و تپش قلبش هم پایین نمیاد لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   باسلام و عرض ادب 

   اگر تعداد ضربان قلب بالای 120 در دقیقه زمان استراحت یا بالای 200 زمان فعالیت دارد حتما به بررسی قلبی کامل نیاز دارد.

 • تصویر کاربر درسا سه شنبه ۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام من کودکی ۴ ساله دارم که مدام قلبش تند تند میزنه آیا این نگران کننده است؟؟ ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   اگر دائم ضربان قلب بالای 120 در دقیقه دارد مخصوصا هنگام خواب نیاز به بررسی قلبی دارد.

 • تصویر کاربر لی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید دختر ۱۰ساله هر شب ووقتی که اضطراب داره میگه تپش قلب دارم میشه راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   در تمام سنین اضطراب سبب تپش قلب می شود.اگر این مشکل سبب ناراحتی وی می شود به روانپزشک اطفال مراجعه فرمایید

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  با سلام پسر من چهار سال و نیمه است و متوجه شدم ضربان قلبش بالاست حدودا ١٣٠ مشکل داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 3 ماه پیش)

   باسلام و عرض ادب 

   تعداد ضربان قلب در کودکان باتوجه به سن و همچنین زمان استراحت و فعالیت متفاوت است . جدول تعداد ضربان قلب را در مقاله ای با عنوان 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان

   آورده ام لطفا مطالعه بفرمایید 

   اگر این تعداد ضربان قلب در زمان خواب و استراحت باشد با توجه به سن فرزندتان بالاست و باید بررسی قلبی شود.

 • تصویر کاربر ارنا شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام جناب اقای دکتر
  دخترم ۵ سالشه وقتی میدود تپش قلب میگیره ودست وپاهایش یخ می کنه ویکبار هم با همین علایم درد در سمت چپ را ذکر کرد لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   باسلام و عرض ادب 

   همه آدم ها زمان فعالیت و دویدن تپش قلب دارند اکه تعداد ضربان قلب در زمان فعالیت بیش از ۱۸۰ ضربه در دقیقه باشد نرمال نیست 

   اگر درد سینه همراه فعالیت یا توش قلب تکرار شد نیاز به بررسی کامل قلبی دارد

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر