علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

تپش قلب ناگهانی کودک موردی است که بسیاری از والدین به خصوص مادران را نگران می کند؛ اما این وضعیت لزوما به دلیل وجود بیماری قلبی نیست. در این مقاله به طور مفصل به این موضوع پرداخته شده است.

تپش قلب چیست؟

احساس ناخوشایند از ضربان قلب سریع یا قوی در قفسه سینه را  تپش قلب می نامند. من این تعریف را در بیان بالینی خودم ساده تر می کنم: تپش قلب، ضربان قلب یا ریتمی است که برای بیمار نگران کننده است. 

https://www.chop.edu/conditions-diseases/heart-palpitations

در بزرگسالان، تپش قلب، دقیقاً مانند درد قفسه سینه است . گاهی هم ممکن است نشانه اولیه بیماری قلبی باشد. اکثر ما از بستگان مسن یا همسایه ای شنیده ایم که قبل یا بعد از “حمله قلبی” دچار تپش قلب ناگهانی و غیر طبیعی شده است. 

خوشبختانه تپش قلب ناگهانی در کودکان اغلب به فرآیندهای غیر قلبی مانند تب، مصرف کافئین، ورزش، اضطراب، سطح قند خون پایین یا کم خونی مرتبط است. با این وجود، ممکن است آریتمی (ضربان قلب غیر طبیعی) در کودکانی که سالم بوده و سابقه بیماری مادرزادی قلبی هم نداشته اند بوجود آید.

نشانه های تپش قلب ناگهانی در کودکان

درست همانطور که اغلب اتفاق می افتد . کودکان روش های منحصر به فرد خود را برای توصیف علائم تپش قلب دارند که ما بزرگسالان، معمولاً به عنوان تپش قلب بیان می کنیم. 

كودكان خردسال كه دچار تپش قلب می شوند. به والدینشان می گویند كه قلب آنها “تکان می خورد” یا “دیوانه می شود” یا حرف هایی در این رابطه می زند. کودکان بزرگتر معمولاً قادرند احساس و علائم بیماری قلبی خود را به طور مؤثر تری توصیف کنند.  

یک کودک هفت ساله ممکن است از “لرزیدن” در سینه یا “ضربان تند قلب” شکایت کند.  در حالی که یک نوجوان ممکن است بگوید “قلبم سریع می زند “. یک کودک نوپا یا شیرخوار احتمالاً چیزی نخواهد گفت و اغلب به سینه خود چنگ می زند و شیر نمی خورد. که این حالات سبب می شود والدین متعجب و نگران شوند.

نشانه های تپش قلب

والدین چه اقداماتی باید انجام دهند؟

مهمترین نکته این است که وحشت نکنید. اولین و مهمترین عمل قبل از هر اقدامی این است که کودک شما چگونه این تپش قلب را تجربه می کند؟ 

اگر فرزند شما بد حال است و یا تپش قلب قطع نمی شود، که بسیار نادر اتفاق می افتد. سریعاً به دنبال مراقبت پزشکی باشید (به عنوان مثال با پزشک متخصص کودک خود تماس بگیرید و فوراً با اورژانس تماس بگیرید و کمک های اولیه جهت احیاء بچه را شروع کنید.)

در غیر این صورت، موارد زیر را بررسی کنید. این موارد عبارتند از:

دلیل تپش قلب ناگهانی کودکان

پاسخ های نگران کننده افراد به سؤالات فوق که این بیماری ( تپش قلب ناگهانی در کودکان ) باید زودتر توسط پزشک متخصص قلب اطفال بررسی شود شامل موارد زیر است:

ضربان قلب بالای کودک چند است؟

ضربان قلب غیر طبیعی در کودکان تقریباً شایع است . تقریباً اکثر موارد تهدید کننده زندگی نیست. در صورت امکان انگشت خود را روی نبض آنها در آرنج یا مچ بگذارید . سعی کنید تعداد نبض را بشمارید یا دست خود را روی سینه آنها بگذارید و سعی کنید قلب آنها را حس کنید. 

اگر ضربان قلب، به طور غیرطبیعی خیلی سریع باشد. یعنی بیش از 180 ضربان در دقیقه( که این تعداد خیلی سریع است)؛ فرزندتان را به نزدیکترین اورژانس بیمارستانی ببرید.

جدول ضربان قلب نرمال در کودکان

جدول ضربان قلب نرمال

روش های تشخیص مشکل قلبی

اگر ضربان قلب خیلی سریع نباشد و یا ضربان قلب سریع ولی کوتاه مدت اتفاق بیفتد.  حتما به پزشک متخصص اطفال یا پزشک خانواده خود مراجعه کنید. در این حالت ها از کودک ECG / EKG یا ضبط امواج الکتریکی قلب را انجام می دهد. اگر این آزمایش ها طبیعی باشد. پزشک شما ممکن است مانیتور قلب را توصیه کند.

بعضی از افراد این آزمایش ها را به اسم اکوکاردیوگرافی قلب کودک می شناسند. 

در این صورت معمولاً هولتر 24 ساعته قلب را توصیه کند.  که در آن با دستگاهی که برای 24 ساعت به کودک وصل است . ضربان قلب وی را ضبط می کنند و یا در بعضی مدل های این دستگاه از کودک می خواهند که هر وقت احساس تپش قلب را داشت با فشار دکمه ای ضربانات آن زمان را ضبط کند.

هنگامی که ضربان قلب سریع توسط ECG ثبت شد. یک متخصص قلب اطفال می تواند تشخیص دهد . که آیا این یک ریتم غیر طبیعی قلب است یا خیر. تپش قلب ناگهانی در اطفال تقریباً همیشه به دلیل آریتمی قلب یا اضطراب یا حمله هراس ایجاد می شود. 

ضبط کننده رویدادهای قلبی می تواند به تشخیص ضربان غیر طبیعی قلبی کمک کند. مشکلات غدد مانند مشکلات تیروئید می تواند مواردی را تشکیل دهد. با یک آزمایش خون ساده می توان آنها را از بین برد.

تشخیص آریتمی کودک

آیا ترس باعث تپش قلب ناگهانی در اطفال می شود؟

در این روزها مخصوصا در خانواده های شلوغ و پرجمعیت، بچه هایی که بیش از حد درگیر کار های مدرسه و خانه هستند. حملات اضطرابی ناشی از استرس در آن ها شایع است. 

اگر هولتر ثبت کننده ضربان قلب نشان دهد. که تپش قلب به دلیل ریتم های غیر نرمال قلبی نبوده است. به احتمال زیاد این تپش قلب ناگهانی در اطفال به دلیل استرس است. 

پزشک شما روش هایی را برای رفع این استرس ها پیشنهاد می کند. ممکن است پیشنهاد برای مراجعه به روانشناس یا مشاور برای رسیدن به علت استرس باشد.

این مهم است که درک کنیم . بعضی حملات اضطرابی توسط کودک تحمل نمی شود. اتفاقات ناخودآگاهی اتفاق می افتند که برای کودک ناتوان کننده و ترسناک هستند. مهم این است که دلسوز باشید و خودمان به کودکمان کمک کنیم. 

بعضی اوقات خانواده ها تشخیص اضطراب یا حملات هراس را به عنوان یک ننگ می دانند و اصرار بر آزمایش های بیشتر قلب کودک دارند.  زیرا به نظر آنها، هیچ چیزی برای استرس فرزندشان وجود ندارد. 

تپش قلب کودک

متأسفانه انجام تست های بیشتر معمولاً غیر ضروری و گران است. مهمتر از همه، باعث می شود. کودک احساس کند. واقعا مشکلی جدی وجود دارد. که خود این موضوع فقط بر استرس وی می افزاید.

از طرف دیگر اکثر ضربانهای غیرطبیعی قلب با مصرف روزانه داروهای ضد آریتمی یا یک روش درمانی معروف به الکتروفیزیولوژی قلب، که در آن عملکرد الکتریکی قلب را بررسی کرده و با سوزاندن راههای غیر طبیعی الکتریکی قلب، باعث کنترل و طبیعی شدن ضربان قلب کودک می شوند.

در صورتی که کودک شما آریتمی داشته باشد یا احساس تپش قلب داشته باشد. باید فوراً با پزشک معالج خود مشورت کنید.

گاهی با یک معاینه اولیه همه چیز بررسی و عدم مشکل جدی مشخص می شود . بندرت مواری هم پیش می آید که با بررسی های بیشتر موارد خاصی مشخص می شوند که نیاز به درمان دارند.

جهت مطالعه بیشتر از مقالات زیر استفاده نمایید.

https://www.uptodate.com/contents/approach-to-the-child-with-palpitations

https://www.chop.edu/conditions-diseases/heart-palpitations

https://www.cincinnatichildrens.org/health/p/palpitation

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب اطفال و جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حدیث جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  دختر من شب دچار تپش قلب شده بود
  میشه بگید چرا
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   لطفا به مقالاتی که در مورد علل تپش قلب در  اطفال است ودر سایت موجود است مراجعه فرمایید

   جهت تشخیص علل تپش قلب نیاز به شرح حال کامل و معاینات دقیق می باشد

    

 • تصویر کاربر روشا سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر.دختر من هر زمان شربت پلارژین یا مولتی ویتامین میخوره دچار ضربان قلب شدید و افت فشار میشه وقتی این اتفاق می افته باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   باتوجه به اینکه هر دو داروی فوق داروهای مشابه جایگزین دارد لذا توصیه می کنم از هر دو این دارو ها استفاده نشود چون فرزند شما به این دارو ها حساسیت دارد اگر حال فرزندتان بد است حتما به متخصص اطفال مراجعه کنید در غیر اینصورت صبر کنید تا اثر دارو از بدن خارج شود

 • تصویر کاربر سارینا پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  دخترم ۸ سالش است امروز از خواب بلند شده میگه قلبم تندتند میزنه من دستم را گذاشتم دیدم تند میزنه علت این چیه ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر تعداد ضربان قلب فرزند شما در این حالت بیش از ۱۸۰ ضربان در دقیقه باشه و تکرار میشه 

   نیاز به بررسی مشکلات قلبی داره

 • تصویر کاربر ادرینا جمعه ۷ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دخترم 4.5 سالشه الان بار دوم که میگه انگار مشت میزنه جای قلب رو نشون میده.علتش چی میتونه باشه.ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۷ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال اینکه فرزند شما مشکل در ضربان قلب داشه باشد وجود دارد و باید بررسی کامل قلبی شود 

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسرم من یکسالشه زبان قلبش داخل خواب 150ی وقتای 163بار میشه بیداری 130تا150این تعداد ضربان قلب خیلی بالاست,؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   بله این تعداد ضربان قلب بیشتر از نرمال است و نیاز به بررسی دارد.

 • تصویر کاربر سلگی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام.دختر ۵ ساله ام گاهی اوقات بعد از فعالیت بدنی مثل دویدن میگه قفسه سینه اش درد می‌کنه و ضربان قلبش محکم و تند می زنه.باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)

   باسلام و عرض ادب 

   با این شرح حال که فرمودید درد سینه با فعالیت نیاز به بررسی قلب وتست ورزش دارد تست ورزش اطفال در مراکزی مثل بیمارستان قلب شهید رجایی یا مرکز طبی اطفال انجام‌ می شود

 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  خسته نباشيد..امشب پسرم ك ٤سالشه در حين اينكه ميخواست بخوابه يهو گفت قلبم تند تند ميزنه ..واقعا هم تند تند ميزدايا موضوع خطرناكيه
  و همجنين قبلا ك سرما خورده شده بود دكترش مفت صداي اضافي را در ضربان قلب ميشنوه
  ممنون ميشم راهنمايي كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)

   باسلام و عرض ادب 

   باتوجه به شرح حالی که می دهید مخصوصا صدای اضافه قلبی توصیه می کنم یک بررسی کامل قلبی بشود

 • تصویر کاربر فافا دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  ببخشید پسر من که الان گفتم ضربانش در خواب گاهی بالاست 9 سالش است
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)

   پاسخ‌داده شد

 • تصویر کاربر فافا دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام پسرمن بعضی از اوقات ضربان قلبش در زمان خواب به 98 تا 106 میرسد و بعضی وقتها در خواب ضربانش 74 میشه من برای روزهایی که ضربانش زیاد میشه نگرانم در ضمن تب هم نداره چون هروقت تبش بالا بره ضربانش به 140 تا هم میرسه لطفا راهنماییم کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اگر در قسمت مقالات سایت اینجانب  به جدول موجود در مقاله«

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان»

   که تعداد نرمال ضربان قلب در سنین کودکی را نوشته دقت فرمایید کلیه اعداد موجود در سوال شما برای  یک بچه نه ساله طبیعی در نظر گرفته می شود و جای نگرانی نیست

 • تصویر کاربر شیرزاد دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  باسلام،ضمن عرض سلام وخسته نباشید خدمت آقای دکتر،خواستم بگم که پسرم که نه سالشه،هراز گاهی از احساس درد در سمت چپ بدنش میکنه،که با مراجعه به پزشک،اعلام کردن نوار قلبش نرماله ولی تپش قلبش بالاست،بعضی اوقات هم به احساس درد در سمت راست قفسه سینه اش هم اشاره میکنه،می خواستم بپرسم که واسه حل این مشکل چکار باید بکنم وبه کجا مراجعه کنم؟
  باتشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   باید شرح حال کامل همراه معاینه ، اکو و نوارقلب  و گاهی تست ورزش گرفته شود تا علت قلبی بودن یا غیر قلبی بودن مشخص شود البته اکثر درد های قفسه سینه در کودکان غیر قلبی ست

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر