فوق تخصص قلب کودک

فوق تخصص قلب کودکان و پاسخ به سوالات والدین

بسیاری از افراد هستند که با وظایف فوق تخصص قلب کودکان و جنین آشنایی ندارند . وقتی در سونوگرافی بارداری، مشکلی برای فرزندانشان نشان داده می شود. احساس نگرانی می کنند. در این مقاله دکتر سعید بیطرفان در رابطه با شرح وظایف فوق تخصص قلب کودکان و جنین صحبت می کند. همچنین در سایت خود جهت کاهش نگرانی والدین بصورت رایگان پاسخگوی سوالات ایشان است.

فوق تخصص قلب اطفال و جنین کیست؟

در ایران برای اینکه یک شخص بتواند به مرحله فوق تخصص قلب کودکان و جنین برسد . پس از قبولی در رشته پزشکی و ورود به دانشگده علوم پزشکی و گذراندن هفت سال به مدرک دوره دکترای حرفه ای می رسد. بعد از آن طی آزمونی وارد دوره رزیدنتی تخصصی بیماریهای کودکان می شود . پس از گذراندن سه سال دوره تخصص، متخصص اطفال می شود.

سپس در آزمونی دیگر وارد دوره فلوشیپی فوق تخصصی قلب کودکان و جنین می شود. در این دوره طی سه سال پزشک با انواع بیماریهای قلبی مادرزادی و غیر مادرزادی از مرحله جنینی تا پایان نوجوانی آشنا می شود. 

در ادامه این مقاله به وظایف و راه های تشخیص بیماری قلبی اطفال و جنین توسط یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین می پردازیم.

جهت مطالعه بیشتر http://pediatric.rhc.ac.ir/fa

روش های تشخیص بیماریهای قلبی جنین و کودک

یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین این توانایی را دارد . تا با دانش خود، شرح حال و معاینه دقیق و همچنین استفاده از روشهای پاراکلینیک مثل نوار قلب ، اکوکاردیوگرافی (جنین و کودک)، آنژیوگرافی، هولتر و تست ورزش انواع مشکلات قلبی از دوران جنینی تا نوجوانی را تشخیص دهد.

شرح حال و معاینه:

ابتدای این کار باشرح حال و معاینه دقیق توسط فوق تخصص قلب کودکان شروع می شود. از نگاه به شکل ظاهری و رنگ پوست و مخاط یک کودک می توان. بعضی سندروم های همراه با مشکلات قلبی را تشخیص داد مثل سندروم داون. 

کبودی پوست در خیلی از مواقع علت قلبی دارد. شکل ظاهری قفسه سینه و حرکات قفسه سینه می تواند . بیانگر بعضی مشکلات احتمالی قلبی باشد. در دورانی که روشهای پاراکلینیک امروزی نبود از روی شنیدن صداهای قلبی، بسیاری از مشکلات قلبی را تشخیص می دادند. 

امروزه نیز در قدم های اولیه تشخیصی شنیدن صداهای غیر طبیعی قلبی بسیار کمک کننده است . طبق کتابهای تخصصی و فوق تخصصی توصیه شده هرگونه ضربان غیر طبیعی در سمع قلبی کودکان نیاز به بررسی کامل توسط فوق تخصص قلب اطفال دارد.

فوق تخصص قلب کودکان

اکوکاردیوگرافی قلب جنین

یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین این توانایی را دارد. تا با انجام اکو قلب جنین انواع مشکلات قلبی در جنین را تشخیص دهد. در یک اکو قلب جنین فوق تخصص قلب جنین ساختمان قلب جنین را بطور کامل مشاهده و بررسی می کند . سایز حفرات و دریچه های قلبی را بررسی می کند و در صورت وجود نواقص قلبی، آن را مشخص و بیان می کند. 

انواع ریتم های غیر طبیعی را کشف می کند. فشار های داخل حفرات قلبی را بررسی می کند. در مراکزی خاص تحت نظارت و مشاهده با اکو، مداخلات درمانی روی قلب جنین انجام می شود.

مطلب مرتبط آیا انجام اکوی قلب جنین واجب است؟

زمان اکو جنین

بهترین زمان برای انجام این اقدام هفته 18 تا 22 بارداری است. در ایران با توجه به قوانین کشوری، سقط قانونی تا پایان 18 هفتگی (18هفته و 6 روز) مجاز است . بعد از این زمان اگر مشکلات قلبی بسیار پیچیده باشد. هم اجازه سقط قانونی وجود ندارد. در موارد خاص ممکن است. تکرار این اکو در زمانهای دیگری طی بارداری انجام شود.

دقت اکو جنین

از نظر دقت نیز بسته به مهارت شخص، میزان دقت دستگاه اکو، زمان مراجعه، پوزیشن جنین و وضعیت مادر مثل چاقی یا لاغری، دقت کار متفاوت است . ولی در ایده آل ترین شرایط این دقت نود و پنج درصد است. 

اکثرا مشکلات شدید و حاد مشخص می شود . جزئیاتی می ماند که توصیه می شود پس از تولد با اکوی قلب کودک ،خود نوزاد بررسی شود که زمان مناسب این کار هم اغلب از 10 روز بعد تولد تا یک ماهگی بعد از تولد است.

مشاوره بعد اکو جنین

پس از تشخیص مشکل در قلب جنین فوق تخصص قلب اطفال در خصوص نوع مشکل قلبی و روشهای مختلف برای درمان با خانواده مشاوره می کند . در موارد نادری که مشکل قلب جنین خیلی پیچیده و تقریبا غیر قابل درمان است، نیاز می شود در خصوص تعیین تکلیف نهایی به پزشکی قانونی معرفی شوند.

فوق تخصص قلب اطفال
دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب کودکان و اکو قلب جنین

اکوکاردیوگرافی قلب کودکان

از ساعات اولیه بعد از تولد تا دوران نوجوانی یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین با استفاده از اکو می تواند . انواع مشکلات قلبی مادرزادی را در کودکان تشخیص دهد. گاهی نیز به دنبال بعضی بیماریهای اکتسابی مثل کاوازاکی یا تب حاد روماتیسمی با اکو، عوارض قلبی بیماری را مشخص می کنند.

با اکوی قلب اطفال نه تنها تشخیص بیماری قلبی داده می شود . بلکه در بسیاری از موارد اثر بخشی و پیگیری های بعد از درمان را با اکو مشخص می کنند. گاهی یک جراح قلب نیاز دارد. تا یک متخصص قلب اطفال در کنار او به جراح کمک کند. به این ترتیب که متخصص قلب اطفال برای کمک به سیر جراحی با دستگاه اکو کاردیوگرافی، محل هایی را که در دید جراح نیست را بررسی می کند.

و یا بلافاصله بعد از ترمیم یک نقطه و بستن محل، با اکوکاردیوگرافی کامل بودن و عارضه دار شدن فوری را بررسی می کند. همچنین در مراقبت های بخش های ویژه پس از عمل، فوق تخصص قلب اطفال با اکو، سیر درمان و عوارض احتمالی را بررسی می کند.

 

اکو قلب کودکان

آنژیوگرافی

آنزیوگرافی نیز یکی از روشهای تشخیصی و درمانی بیماریهای قلبی در کودکان است . که توسط فوق تخصص قلب اطفال انجام می شود. در این روش با خواب آلوده کردن بیمار از مسیر عروق با وسایل خاص وارد قلب و عروق متصل به آن می شوند. 

با استفاده از ماده حاجب و اشعه ایکس تصاویر دقیقی از ساختمان قلب می گیرند.  فشار داخل قسمتهای مختلف را مشخص می کنند. در موارد خاصی با وسایل تخصصی، مداخلات درمانی انجام می دهند.

هولتر مانیتورینگ و تست ورزش

یک فوق تخصص قلب کودکان با هولتر و تست ورزش بصورت دقیق و مشخص ریتم های قلبی را بررسی می کند . در صورت وجود ضربان های غیر طبیعی قلبی، پس از تشخیص در خصوص روش درمان با خانواده مشاوره می کند.

فوق تخصص قلب نوزادان

درمان بیماری های قلبی اطفال

مشاوره با خانواده:

یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین این توانایی را دارد . تا در اکو قلب جنین و هم چنین در تفسیر یک نوار قلب ( ECG ) کودک، طبیعی بودن و غیر طبیعی بودن ضربان قلب را تشخیص دهد. در موارد ضربانهای غیر طبیعی یا آریتمی قلبی روشهای مختلف درمانی را بررسی کرده . جهت درمان با خانواده مشاوره کرده و راههای مختلف درمانی را پیشنهاد بدهد.

درمان آریتمی :

روشهای مختلف درمانی در این نوع بیماریهای قلبی وجود دارد . ولی در بیشتر موارد دارو درمانی خط اول درمان می باشد. در موادی نیز در روشی شبیه به آنژیوگرافی بنام EPS (الکتروفیزیولوژیک استادی) راههای غیرطبیعی داخل قلبی که سبب آریتمی می شود را می سوزانند.

در موارد خاص که اکثرا ارثی هستند. فوق تخصص قلب کودکان توصیه های ایمنی و پرهیزهای دارویی خاصی را جهت جلوگیری از حملات آریتمی به خانواده توصیه می کند.

در آریتمی های جنینی گاهی نیاز به درمانهای دارویی برای کنترل ضربانهای غیر طبیعی در جنین می باشد.  که با توجه به اثرات و عوارض احتمالی این دارو ها روی قلب مادر، باید با مشارکت متخصص قلب بزرگسال، طی یک همکاری مشترک، درمان ضربانهای غیر طبیعی قلب جنین را انجام دهد.

معرفی برای جراحی قلب:

بعضی مشکلات قلبی راه حل جراحی دارد . و در یک یا چند مرحله جراحی  بیماری درمان می شود. تصمیم به اینکه مشکل موجود قلبی با چه روش جراحی و در چه سنی انجام شود. توسط فوق تخصص قلب کودکان و جنین مشخص می شود . گاهی در موارد پیچیده در یک شورای پزشکی شامل چند فوق تخصص قلب اطفال و جراح قلب اطفال تصمیم گیری انجام می شود.

دکتر سعید بیطرفان بطور رایگان در قسمت پرسش و پاسخ سایت خود پاسخگوی سوالات شما می باشد.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب اطفال و جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کیمیا یکشنبه ۱۹ دی ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسر من از وقتی به دنیا آمده سوراخ قلب asdبه قطر ۸ میلی داشت که الان ۴ میلی شده البته یکسری دکتر هم گفتن ۲ و نیم میل
  ودکتر قاسمی گفتم باید عمل آنژیو بشه
  به نظرتون این عمل انجام بشه بهتره؟پسرم الان ۹ سالشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۹ دی ۰( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر سن بیمار از 2 سال بگذرد احتمال بسته شدن خودبخود در آیند بعید است ولی اگر علامت و عارضه ای ایجاد نشده باشد سایز کوچکتر از 10 میلی متر را می شود نبست لذا می توانید به بیمارستان قلب شهید رجایی تهران خدمت آقای دکتر جعفری مراجعه بفرمایید اگر نیاز به بستن باشد خود ایشان این کار را انجام می دهند ولی بنطر من بستن این سوراخ واجب نیست.

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۹ دی ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و ادب و احترام خدمت جناب آقای دکتر من بیمار مادرزادی تترالوژی فالوت پنج بار عمل جراحی قلب باز شدم اکنون دریچه ریوی فلزی دارم با آخرین اکوی RVEF40%وLVEF60%و MILD TRوMILD RV DILATATION WITH MILD DYSFUNCTION وNOPHسوالم اینکه آیا بطن راست قلب من نارسایی داره یانه؟و نصف قرص دیگوکسین و نصف قرص متازیرو 47.5که میخورم به خصوص دیگوکسین چه نقشی در کنترل جلوگیری از نارسایی بیشتر قلبم داره اگر البته بطن راست نارسا باشه ؟و اینکه من دکتری که از پنج ماهگی من را میدید الان نیستن میتونم با همان پرونده بزرگی که دارم در همان جا تحت نظر یک دکتر قلب کوکان دیگری باشم باتوجه به سنم که نزدیک به ۲۷ساله هستم آیا این احتمال داره که یک پزشک قلب کودکان از تشخیص بیماری قلب در بزرگسالی جا بماند لطفا و خواهشمندم من رو راهنمایی فرمائید؟ممنونم از شما آقای دکتر؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۹ دی ۰( 5 ماه پیش)

   عرض سلام و ادب 

   شما باید به متخصص قلب بزرگسال مراجعه بفرمایید سوالاتتان را از ایشان سوال بفرمایید

 • تصویر کاربر N سه شنبه ۱۴ دی ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام من میخواستم ببینم فوق تخصص جراحی قلب کودکان وجود داره و اگر هست مراحلش چجوری هستش
  من خیلی علاقه به جراحی قلب کودکان دارم میخواستم ببینم که باید جراحی کوکان بخونم یا جراحی قلب یا کلا جراحی قلب کودکان جدا هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۴ دی ۰( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   هم رشته فوق تخصص جراحی کودکان داریم و هم فوق تخصص جراحی قلب کودکان که برای رسیدن به این تفوق تخصص ها اول باید تخصص جراحی عمومی بگیرید بعد در فوق تخصص به یکی از این رشته ها وارد شوید.

 • تصویر کاربر سپیده سه شنبه ۱۴ دی ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۱۸هفته باردارم تو سونو انومالی ۲تااکوژن در بطن راست ۲/۷۵ودربطن چپ ۲/۸رویت شد..اکو قلب هم انجام دادن گفتن مشکلی نیست ...علت وجود این عارضه چیه ممکنه بعد بدنیاومدن مشکلاتی برامون پیش بیاد ؟من خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۴ دی ۰( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید . نقطه اکوژن در قلب جنین خطرناک نیست و در 5-6 درصد بچه های سندروم داون این لکه ها مشاهده شده نه اینکه این لکه های سفید نشانه سندروم داون است 

   اگر شما آزمایشات سندروم رو در 13-14 هفتگی انجام داداید و مشکلی نداشته نگران نباشید.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر سپیده سه شنبه ۱۴ دی ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۱۸هفته باردارم تو سونو انومالی ۲تااکوژن در بطن راست ۲/۷۵ودربطن چپ ۲/۸رویت شد..اکو قلب هم انجام دادن گفتن مشکلی نیست ...علت وجود این عارضه چیه ممکنه بعد بدنیاومدن مشکلاتی برامون پیش بیاد ؟من خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۴ دی ۰( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید . نقطه اکوژن در قلب جنین خطرناک نیست و در 5-6 درصد بچه های سندروم داون این لکه ها مشاهده شده نه اینکه این لکه های سفید نشانه سندروم داون است 

   اگر شما آزمایشات سندروم رو در 13-14 هفتگی انجام داداید و مشکلی نداشته نگران نباشید.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

  2. تصویر کاربر سپیده سه شنبه ۱۴ دی ۰( 5 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب بله من غربالگری اول انجام سندروم داون و تیروزومی منفی بودن هر۲تاش....آیا امکان اینک بعداز بدنیا اومدن عارضه پیدا کنه هست؟منظورم اینکه ممکنه ۱نشونه خیلی کوچیک از وجود بیماری قلبی بعد ها باشه ...یا چیزیعه ک خودب خود بوجود میاد و خود بخود ازبین میره؟من مسئله میتونه مربوط بمن باشه ک مثلا کملود بعضی مواد غذایی یا استفاده از دارویی باعثش شده باشه ...دارو خاصی استفاده نکردما فقط یبار گوشم درد میکرد ب تجویز پزشک ۲،۳تا اموکسی سیلین استفاده کردم ممنون از لطف و پاسخگوییتون
  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۴ دی ۰( 5 ماه پیش)

   سلام 

   لطفا مجددا مقاله ای را که معرفی کردم مطالعه بفرمایید جواب همه سوالات هست

   لکه سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟ 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهراد سه شنبه ۱۴ دی ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  باسلام پسر پنج ساله دارم که از هفته پیش متوجه صدای اضافی درقلب پسرم شدند بعد از اکو مشخص شد که قلبش سوراخ داره وبه خاطر اینکه دیر اقدام شده قلب مقداری بزرگ شده،پزشک تشخیص دادند که باید قرص فروزوماید،یک چهارم هر روز مصرف بشه و اردیبهشت باید آنژیو وعمل بشه اکو را براتون ارسال میکنم ممنون میشم تشخیصتون را بگید وآیا در اصفهان دکتر حاذقی میشناسید برای عمل در بیمارستان چمران،،،،پسرم بسیار لاغر وکم اشتها هستند و خیلی زود خسته ولی حال میشه،،، یک دنیا ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۴ دی ۰( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   گزارش اکو ارسال فرمایید

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترپسرم ۴سالشه آیا نیاز به عمل داره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 6 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   لطفا از نوشته های گزارش عکس ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم

 • تصویر کاربر ابوالفضل پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  ایادکتر قلب کودکان بابزرگسالان تفاوت داره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 6 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   بله دو رشته متفاوت است برای اینکه کسی قلب اطفال بخواند اول متخصص اطفال می شود و در مرحله بعد فوق تخصص قلب اطفال می گیرد ولی برای بزرگسال متخصص می شوند 

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   فوق تخصص قلب کودکان و پاسخ به سوالات والدین

 • تصویر کاربر سردار سه شنبه ۱۶ آذر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بچه من الان دوماه دارع بعدمشکل تنفسی دارد زیاد خرخر میکنه گفتن برع اکو قلب انجام بده دادع گفتن هم قلبش بزرگ هست هم یکی از دریچه های قلبش خون رو وارد ریه هاش میکنع هیچی هم بهش ندادن گفتن برین بعد از شش ماه دیگه بیاریدش ولی الان هنوز همون ‌ور هست چکارکنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۶ آذر ۰( 6 ماه پیش)

   اسلام و عرض ادب

   لطفا گزارش اکو فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم رو عرض کنم 

 • تصویر کاربر س چهارشنبه ۳ آذر ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پسرم ۸ سال تمام دکتر گفته توقلبش صدای اضافه هست ولی اکو نکرد گفتن چند ماه دیگه بیارش میخواستم بدونم اکو با دستگاه بزرگسالان میتونم انجام بدم دستگاهش با اکو کودکان فرق میکنه؟
  سپاسگذار
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۳ آذر ۰( 7 ماه پیش)

   باسلام و احترام 

   طبق کتاب‌های قلب کودکان هرگونه صدای غیر طبیعی در قلب اطفال نیاز به بررسي کامل دارد که اکو هم قسمتی از ارزیابی قلب کودکان است. جهت افزایش دقت بهتر است با دستگاه اکو مخصوص کودکان اکو انجام شود و همچنین این کار بهتر است توسط فوق تخصص قلب کودکان انجام شود 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر