فوق تخصص قلب کودک

فوق تخصص قلب کودکان و پاسخ به سوالات والدین

بسیاری از افراد هستند که با وظایف فوق تخصص قلب کودکان و جنین آشنایی ندارند . وقتی در سونوگرافی بارداری، مشکلی برای فرزندانشان نشان داده می شود. احساس نگرانی می کنند. در این مقاله دکتر سعید بیطرفان در رابطه با شرح وظایف فوق تخصص قلب کودکان و جنین صحبت می کند. همچنین در سایت خود جهت کاهش نگرانی والدین بصورت رایگان پاسخگوی سوالات ایشان است.

فوق تخصص قلب اطفال و جنین کیست؟

در ایران برای اینکه یک شخص بتواند به مرحله فوق تخصص قلب کودکان و جنین برسد . پس از قبولی در رشته پزشکی و ورود به دانشگده علوم پزشکی و گذراندن هفت سال به مدرک دوره دکترای حرفه ای می رسد. بعد از آن طی آزمونی وارد دوره رزیدنتی تخصصی بیماریهای کودکان می شود . پس از گذراندن سه سال دوره تخصص، متخصص اطفال می شود.

سپس در آزمونی دیگر وارد دوره فلوشیپی فوق تخصصی قلب کودکان و جنین می شود. در این دوره طی سه سال پزشک با انواع بیماریهای قلبی مادرزادی و غیر مادرزادی از مرحله جنینی تا پایان نوجوانی آشنا می شود. 

در ادامه این مقاله به وظایف و راه های تشخیص بیماری قلبی اطفال و جنین توسط یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین می پردازیم.

جهت مطالعه بیشتر http://pediatric.rhc.ac.ir/fa

روش های تشخیص بیماریهای قلبی جنین و کودک

یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین این توانایی را دارد . تا با دانش خود، شرح حال و معاینه دقیق و همچنین استفاده از روشهای پاراکلینیک مثل نوار قلب ، اکوکاردیوگرافی (جنین و کودک)، آنژیوگرافی، هولتر و تست ورزش انواع مشکلات قلبی از دوران جنینی تا نوجوانی را تشخیص دهد.

شرح حال و معاینه:

ابتدای این کار باشرح حال و معاینه دقیق توسط فوق تخصص قلب کودکان شروع می شود. از نگاه به شکل ظاهری و رنگ پوست و مخاط یک کودک می توان. بعضی سندروم های همراه با مشکلات قلبی را تشخیص داد مثل سندروم داون. 

کبودی پوست در خیلی از مواقع علت قلبی دارد. شکل ظاهری قفسه سینه و حرکات قفسه سینه می تواند . بیانگر بعضی مشکلات احتمالی قلبی باشد. در دورانی که روشهای پاراکلینیک امروزی نبود از روی شنیدن صداهای قلبی، بسیاری از مشکلات قلبی را تشخیص می دادند. 

امروزه نیز در قدم های اولیه تشخیصی شنیدن صداهای غیر طبیعی قلبی بسیار کمک کننده است . طبق کتابهای تخصصی و فوق تخصصی توصیه شده هرگونه ضربان غیر طبیعی در سمع قلبی کودکان نیاز به بررسی کامل توسط فوق تخصص قلب اطفال دارد.

فوق تخصص قلب کودکان

اکوکاردیوگرافی قلب جنین

یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین این توانایی را دارد. تا با انجام اکو قلب جنین انواع مشکلات قلبی در جنین را تشخیص دهد. در یک اکو قلب جنین فوق تخصص قلب جنین ساختمان قلب جنین را بطور کامل مشاهده و بررسی می کند . سایز حفرات و دریچه های قلبی را بررسی می کند و در صورت وجود نواقص قلبی، آن را مشخص و بیان می کند. 

انواع ریتم های غیر طبیعی را کشف می کند. فشار های داخل حفرات قلبی را بررسی می کند. در مراکزی خاص تحت نظارت و مشاهده با اکو، مداخلات درمانی روی قلب جنین انجام می شود.

مطلب مرتبط آیا انجام اکوی قلب جنین واجب است؟

زمان اکو جنین

بهترین زمان برای انجام این اقدام هفته 18 تا 22 بارداری است. در ایران با توجه به قوانین کشوری، سقط قانونی تا پایان 18 هفتگی (18هفته و 6 روز) مجاز است . بعد از این زمان اگر مشکلات قلبی بسیار پیچیده باشد. هم اجازه سقط قانونی وجود ندارد. در موارد خاص ممکن است. تکرار این اکو در زمانهای دیگری طی بارداری انجام شود.

دقت اکو جنین

از نظر دقت نیز بسته به مهارت شخص، میزان دقت دستگاه اکو، زمان مراجعه، پوزیشن جنین و وضعیت مادر مثل چاقی یا لاغری، دقت کار متفاوت است . ولی در ایده آل ترین شرایط این دقت نود و پنج درصد است. 

اکثرا مشکلات شدید و حاد مشخص می شود . جزئیاتی می ماند که توصیه می شود پس از تولد با اکوی قلب کودک ،خود نوزاد بررسی شود که زمان مناسب این کار هم اغلب از 10 روز بعد تولد تا یک ماهگی بعد از تولد است.

مشاوره بعد اکو جنین

پس از تشخیص مشکل در قلب جنین فوق تخصص قلب اطفال در خصوص نوع مشکل قلبی و روشهای مختلف برای درمان با خانواده مشاوره می کند . در موارد نادری که مشکل قلب جنین خیلی پیچیده و تقریبا غیر قابل درمان است، نیاز می شود در خصوص تعیین تکلیف نهایی به پزشکی قانونی معرفی شوند.

فوق تخصص قلب اطفال
دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب کودکان و اکو قلب جنین

اکوکاردیوگرافی قلب کودکان

از ساعات اولیه بعد از تولد تا دوران نوجوانی یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین با استفاده از اکو می تواند . انواع مشکلات قلبی مادرزادی را در کودکان تشخیص دهد. گاهی نیز به دنبال بعضی بیماریهای اکتسابی مثل کاوازاکی یا تب حاد روماتیسمی با اکو، عوارض قلبی بیماری را مشخص می کنند.

با اکوی قلب اطفال نه تنها تشخیص بیماری قلبی داده می شود . بلکه در بسیاری از موارد اثر بخشی و پیگیری های بعد از درمان را با اکو مشخص می کنند. گاهی یک جراح قلب نیاز دارد. تا یک متخصص قلب اطفال در کنار او به جراح کمک کند. به این ترتیب که متخصص قلب اطفال برای کمک به سیر جراحی با دستگاه اکو کاردیوگرافی، محل هایی را که در دید جراح نیست را بررسی می کند.

و یا بلافاصله بعد از ترمیم یک نقطه و بستن محل، با اکوکاردیوگرافی کامل بودن و عارضه دار شدن فوری را بررسی می کند. همچنین در مراقبت های بخش های ویژه پس از عمل، فوق تخصص قلب اطفال با اکو، سیر درمان و عوارض احتمالی را بررسی می کند.

 

اکو قلب کودکان

آنژیوگرافی

آنزیوگرافی نیز یکی از روشهای تشخیصی و درمانی بیماریهای قلبی در کودکان است . که توسط فوق تخصص قلب اطفال انجام می شود. در این روش با خواب آلوده کردن بیمار از مسیر عروق با وسایل خاص وارد قلب و عروق متصل به آن می شوند. 

با استفاده از ماده حاجب و اشعه ایکس تصاویر دقیقی از ساختمان قلب می گیرند.  فشار داخل قسمتهای مختلف را مشخص می کنند. در موارد خاصی با وسایل تخصصی، مداخلات درمانی انجام می دهند.

هولتر مانیتورینگ و تست ورزش

یک فوق تخصص قلب کودکان با هولتر و تست ورزش بصورت دقیق و مشخص ریتم های قلبی را بررسی می کند . در صورت وجود ضربان های غیر طبیعی قلبی، پس از تشخیص در خصوص روش درمان با خانواده مشاوره می کند.

فوق تخصص قلب نوزادان

درمان بیماری های قلبی اطفال

مشاوره با خانواده:

یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین این توانایی را دارد . تا در اکو قلب جنین و هم چنین در تفسیر یک نوار قلب ( ECG ) کودک، طبیعی بودن و غیر طبیعی بودن ضربان قلب را تشخیص دهد. در موارد ضربانهای غیر طبیعی یا آریتمی قلبی روشهای مختلف درمانی را بررسی کرده . جهت درمان با خانواده مشاوره کرده و راههای مختلف درمانی را پیشنهاد بدهد.

درمان آریتمی :

روشهای مختلف درمانی در این نوع بیماریهای قلبی وجود دارد . ولی در بیشتر موارد دارو درمانی خط اول درمان می باشد. در موادی نیز در روشی شبیه به آنژیوگرافی بنام EPS (الکتروفیزیولوژیک استادی) راههای غیرطبیعی داخل قلبی که سبب آریتمی می شود را می سوزانند.

در موارد خاص که اکثرا ارثی هستند. فوق تخصص قلب کودکان توصیه های ایمنی و پرهیزهای دارویی خاصی را جهت جلوگیری از حملات آریتمی به خانواده توصیه می کند.

در آریتمی های جنینی گاهی نیاز به درمانهای دارویی برای کنترل ضربانهای غیر طبیعی در جنین می باشد.  که با توجه به اثرات و عوارض احتمالی این دارو ها روی قلب مادر، باید با مشارکت متخصص قلب بزرگسال، طی یک همکاری مشترک، درمان ضربانهای غیر طبیعی قلب جنین را انجام دهد.

معرفی برای جراحی قلب:

بعضی مشکلات قلبی راه حل جراحی دارد . و در یک یا چند مرحله جراحی  بیماری درمان می شود. تصمیم به اینکه مشکل موجود قلبی با چه روش جراحی و در چه سنی انجام شود. توسط فوق تخصص قلب کودکان و جنین مشخص می شود . گاهی در موارد پیچیده در یک شورای پزشکی شامل چند فوق تخصص قلب اطفال و جراح قلب اطفال تصمیم گیری انجام می شود.

دکتر سعید بیطرفان بطور رایگان در قسمت پرسش و پاسخ سایت خود پاسخگوی سوالات شما می باشد.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب اطفال و جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یگانه دوشنبه ۱ آذر ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دختر من حدود ۶ماه پیش گفت قلبم درد میکنه و بردمش پیش دکتر گفتن که مشکلی نیست ولی الان دوباره خیلی داره اذیت میشه ومیگه قلبم در میکنه دخترم ۱۲ سالشه ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱ آذر ۰( 7 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

    پیشنهاد می کنم فرزندتان را یک متخصص اطفال ویزیت کند اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم دارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر امیرحسین سه شنبه ۲۵ آبان ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  پسر ۱۲دارم چند وقتی است که قلبش درد می‌کنه وچند روزیه که قفسه سینه ش درد شدیدی داره ونفس کشیدن واسش سخت شده تو رو خدا راهنماییم کنید پیش چه دکتری ببرم اسم دکتر خیلی خوب را هم پیشنهاد کنید من از زاهدان هستم و می‌خوام پسرمو تهران بیارم ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۵ آبان ۰( 7 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به اینکه اکثر دردهای قفسه سینه در این سن غیر قلبی ست پیشنهاد می کنم در زاهدان فرزندتان را یک فوق تخصص قلب کودکان ویزیت کند کافیست

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر رهام سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  باسلام.بنده پسرم رو دو ماه پیش دکتر بردم وبا معاینه ساده گفتن قلبش نیست معدشه درد میکنه؟ولی چرا هر روز میگه سمت چپم حباب داره یا یه سوزن کوچیکه زدن فعالیتش وبازیش خوبه اگر معدشه چرا خوب نمیشه آیا با گوش دادن صدای قلب تشخیص میشه داد قلبش نیست نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 7 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . ولی برای اینکه خیالتان راحت شود بهتر است فرزندتان را یک فوق تخصص قلب اطفال بررسی کند. 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر زهره جمعه ۱۴ آبان ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  خوب میشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۴ آبان ۰( 7 ماه پیش)

   سلام 

   انشاالله خوب می شود ولی هرگونه دستکاری رود قلب بدون خطر نیست

 • تصویر کاربر مهدیار چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر بیطرفان، برای پسر چهار ساله ام مهدیار نوار قلب و اکو و هولتر انجام دادیم و تشخیص پزشک فوق تخصص آریتمی بیماری سندروم qt است و برای فرزندم قرص کامل پروپرانولول هر دوازده ساعت تجویز کردند نظر شما را میخواهم بدانم ؟ با تشکر از شما .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 7 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   سندروم qt طولانی یک مشکل مادرزادی ست که اگر در یک نفر باشد حتما اقوام درجه یک باید بررسی شوند در مقاله زیر کامل توضیح داده ام مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سندروم کیو تی(QT) طولانی کودکان چیست؟

 • تصویر کاربر سميرا چهارشنبه ۵ آبان ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير،من ٢٩ ساله هستم وضربان قلبم هميشه بين ٤٥ تا٥٥ هست٢سال پيش چند متخصص قلب مراجعه كردماخرين اكو و نوار قلب انجام دادم گفتن مشكلي نييست،الان متوجه شدم باردار هستم،٦سال پيش به دليل اينكه تشخيص نميدادن ضربان قلب من پايين هست يا جنين ٣١هفته من رو زايمان كردن!الان به شدت نگرانم ايا اين بارداري هم مشكل پيش مياد زايمان زودرس ميشهرو ضربان من رو جنينم تاثير ميزاره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۵ آبان ۰( 8 ماه پیش)

   باسلام و عرض ادب

   اگر رشد جنین مشکلی نداشته باشد . ضربان قلب پایین مادر علت سقط جنین نیست. البته اکو قلب جنین ضروری ست.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   بیماری های مادر و اثر آن بر قلب جنین

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر سميرا چهارشنبه ۵ آبان ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير،من ٢٩ ساله هستم وضربان قلبم هميشه بين ٤٥ تا٥٥ هست٢سال پيش چند متخصص قلب مراجعه كردماخرين اكو و نوار قلب انجام دادم گفتن مشكلي نييست،الان متوجه شدم باردار هستم،٦سال پيش به دليل اينكه تشخيص نميدادن ضربان قلب من پايين هست يا جنين ٣١هفته من رو زايمان كردن!الان به شدت نگرانم ايا اين بارداري هم مشكل پيش مياد زايمان زودرس ميشهرو ضربان من رو جنينم تاثير ميزاره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۵ آبان ۰( 8 ماه پیش)

   باسلام و عرض ادب

   اگر رشد جنین مشکلی نداشته باشد . ضربان قلب پایین مادر علت سقط جنین نیست. البته اکو قلب جنین ضروری ست.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   بیماری های مادر و اثر آن بر قلب جنین

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر رامین پنجشنبه ۲۹ مهر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  با سلام دختر من 2 و ماه نیم است میخاستم بدونم با تشخیص پزشک که فرستادم به عمل باز نیاز هست یا انژوگرافی ؟
  و چن وقت دیگه نیاز هست این کار انجام بشه. این که شما چه دارو های برای نارسایی نیاز میدونین؟
  شیر خیلی کم میخوره به زور شیر میدیم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۹ مهر ۰( 8 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اغلب موارد این مشکلات با آنژیوگرافی قابل درمان است ولی با مصرف دارو هایی که آقای دکتر تجویز کرده اند ابتدا فشار از روی قلب شیرخوار کم می شود و اشتهای بچه بهتر می شود بعد از وزنگیری اقدام درمانی انجام می شود

   البته استاد مولائی حتما توضیحات کافی داده اند گاهی این مشکلات با آنژیو قابل درمان نیست و جراحی انجام می شود که این مسئله در سیر درمان مشخص می شود

 • تصویر کاربر عاشوری سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام پسرم ۱۲ساله است چند روز یه باردرد ناگهانی حالت سوزنی به مدت چند ثانیه دارد ایا مربوط به قلب می باشد یا مشکل معده داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 8 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . البته مسائل گوارشی هم مطرح است.پیشنهاد می کنم فرزندتان را یک متخصص اطفال ویزیت کند اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم دارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر مریم جمعه ۹ مهر ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  در سونوی 30 هفته 4الی 5 عدد توده 12 در 10 میل مشکوک به رابدومیوما در بطن چپ قلب و دیواره جنینم مشاهده شده. آیا امیدی به این جنین هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۹ مهر ۰( 9 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   خیر طبق این گزارش سونو اصلا اینگونه نیست جنین شما حتما به اکو قلب جنین نیاز دارد.

   پیشنهاد می کنم به تهران مرکز طبی اطفال یا بیمارستان قلب شهید رجایی مراجعه بفرمایید

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر