برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481
فوق تخصص قلب کودک

فوق تخصص قلب کودکان و پاسخ به سوالات والدین

بسیاری از افراد هستند که با وظایف فوق تخصص قلب کودکان و جنین آشنایی ندارند . وقتی در سونوگرافی بارداری، مشکلی برای فرزندانشان نشان داده می شود. احساس نگرانی می کنند. در این مقاله دکتر سعید بیطرفان در رابطه با شرح وظایف فوق تخصص قلب کودکان و جنین صحبت می کند. همچنین در سایت خود جهت کاهش نگرانی والدین بصورت رایگان پاسخگوی سوالات ایشان است.

فوق تخصص قلب اطفال و جنین کیست؟

در ایران برای اینکه یک شخص بتواند به مرحله فوق تخصص قلب کودکان و جنین برسد . پس از قبولی در رشته پزشکی و ورود به دانشگده علوم پزشکی و گذراندن هفت سال به مدرک دوره دکترای حرفه ای می رسد. بعد از آن طی آزمونی وارد دوره رزیدنتی تخصصی بیماریهای کودکان می شود . پس از گذراندن سه سال دوره تخصص، متخصص اطفال می شود.

سپس در آزمونی دیگر وارد دوره فلوشیپی فوق تخصصی قلب کودکان و جنین می شود. در این دوره طی سه سال پزشک با انواع بیماریهای قلبی مادرزادی و غیر مادرزادی از مرحله جنینی تا پایان نوجوانی آشنا می شود. 

در ادامه این مقاله به وظایف و راه های تشخیص بیماری قلبی اطفال و جنین توسط یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین می پردازیم.

جهت مطالعه بیشتر http://pediatric.rhc.ac.ir/fa

روش های تشخیص بیماریهای قلبی جنین و کودک

یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین این توانایی را دارد . تا با دانش خود، شرح حال و معاینه دقیق و همچنین استفاده از روشهای پاراکلینیک مثل نوار قلب ، اکوکاردیوگرافی (جنین و کودک)، آنژیوگرافی، هولتر و تست ورزش انواع مشکلات قلبی از دوران جنینی تا نوجوانی را تشخیص دهد.

شرح حال و معاینه:

ابتدای این کار باشرح حال و معاینه دقیق توسط فوق تخصص قلب کودکان شروع می شود. از نگاه به شکل ظاهری و رنگ پوست و مخاط یک کودک می توان. بعضی سندروم های همراه با مشکلات قلبی را تشخیص داد مثل سندروم داون. 

کبودی پوست در خیلی از مواقع علت قلبی دارد. شکل ظاهری قفسه سینه و حرکات قفسه سینه می تواند . بیانگر بعضی مشکلات احتمالی قلبی باشد. در دورانی که روشهای پاراکلینیک امروزی نبود از روی شنیدن صداهای قلبی، بسیاری از مشکلات قلبی را تشخیص می دادند. 

امروزه نیز در قدم های اولیه تشخیصی شنیدن صداهای غیر طبیعی قلبی بسیار کمک کننده است . طبق کتابهای تخصصی و فوق تخصصی توصیه شده هرگونه ضربان غیر طبیعی در سمع قلبی کودکان نیاز به بررسی کامل توسط فوق تخصص قلب اطفال دارد.

فوق تخصص قلب کودکان

اکوکاردیوگرافی قلب جنین

یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین این توانایی را دارد. تا با انجام اکو قلب جنین انواع مشکلات قلبی در جنین را تشخیص دهد. در یک اکو قلب جنین فوق تخصص قلب جنین ساختمان قلب جنین را بطور کامل مشاهده و بررسی می کند . سایز حفرات و دریچه های قلبی را بررسی می کند و در صورت وجود نواقص قلبی، آن را مشخص و بیان می کند. 

انواع ریتم های غیر طبیعی را کشف می کند. فشار های داخل حفرات قلبی را بررسی می کند. در مراکزی خاص تحت نظارت و مشاهده با اکو، مداخلات درمانی روی قلب جنین انجام می شود.

مطلب مرتبط آیا انجام اکوی قلب جنین واجب است؟

زمان اکو جنین

بهترین زمان برای انجام این اقدام هفته 18 تا 22 بارداری است. در ایران با توجه به قوانین کشوری، سقط قانونی تا پایان 18 هفتگی (18هفته و 6 روز) مجاز است . بعد از این زمان اگر مشکلات قلبی بسیار پیچیده باشد. هم اجازه سقط قانونی وجود ندارد. در موارد خاص ممکن است. تکرار این اکو در زمانهای دیگری طی بارداری انجام شود.

دقت اکو جنین

از نظر دقت نیز بسته به مهارت شخص، میزان دقت دستگاه اکو، زمان مراجعه، پوزیشن جنین و وضعیت مادر مثل چاقی یا لاغری، دقت کار متفاوت است . ولی در ایده آل ترین شرایط این دقت نود و پنج درصد است. 

اکثرا مشکلات شدید و حاد مشخص می شود . جزئیاتی می ماند که توصیه می شود پس از تولد با اکوی قلب کودک ،خود نوزاد بررسی شود که زمان مناسب این کار هم اغلب از 10 روز بعد تولد تا یک ماهگی بعد از تولد است.

مشاوره بعد اکو جنین

پس از تشخیص مشکل در قلب جنین فوق تخصص قلب اطفال در خصوص نوع مشکل قلبی و روشهای مختلف برای درمان با خانواده مشاوره می کند . در موارد نادری که مشکل قلب جنین خیلی پیچیده و تقریبا غیر قابل درمان است، نیاز می شود در خصوص تعیین تکلیف نهایی به پزشکی قانونی معرفی شوند.

فوق تخصص قلب اطفال
دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب کودکان و اکو قلب جنین

اکوکاردیوگرافی قلب کودکان

از ساعات اولیه بعد از تولد تا دوران نوجوانی یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین با استفاده از اکو می تواند . انواع مشکلات قلبی مادرزادی را در کودکان تشخیص دهد. گاهی نیز به دنبال بعضی بیماریهای اکتسابی مثل کاوازاکی یا تب حاد روماتیسمی با اکو، عوارض قلبی بیماری را مشخص می کنند.

با اکوی قلب اطفال نه تنها تشخیص بیماری قلبی داده می شود . بلکه در بسیاری از موارد اثر بخشی و پیگیری های بعد از درمان را با اکو مشخص می کنند. گاهی یک جراح قلب نیاز دارد. تا یک متخصص قلب اطفال در کنار او به جراح کمک کند. به این ترتیب که متخصص قلب اطفال برای کمک به سیر جراحی با دستگاه اکو کاردیوگرافی، محل هایی را که در دید جراح نیست را بررسی می کند.

و یا بلافاصله بعد از ترمیم یک نقطه و بستن محل، با اکوکاردیوگرافی کامل بودن و عارضه دار شدن فوری را بررسی می کند. همچنین در مراقبت های بخش های ویژه پس از عمل، فوق تخصص قلب اطفال با اکو، سیر درمان و عوارض احتمالی را بررسی می کند.

 

اکو قلب کودکان

آنژیوگرافی

آنزیوگرافی نیز یکی از روشهای تشخیصی و درمانی بیماریهای قلبی در کودکان است . که توسط فوق تخصص قلب اطفال انجام می شود. در این روش با خواب آلوده کردن بیمار از مسیر عروق با وسایل خاص وارد قلب و عروق متصل به آن می شوند. 

با استفاده از ماده حاجب و اشعه ایکس تصاویر دقیقی از ساختمان قلب می گیرند.  فشار داخل قسمتهای مختلف را مشخص می کنند. در موارد خاصی با وسایل تخصصی، مداخلات درمانی انجام می دهند.

هولتر مانیتورینگ و تست ورزش

یک فوق تخصص قلب کودکان با هولتر و تست ورزش بصورت دقیق و مشخص ریتم های قلبی را بررسی می کند . در صورت وجود ضربان های غیر طبیعی قلبی، پس از تشخیص در خصوص روش درمان با خانواده مشاوره می کند.

فوق تخصص قلب نوزادان

درمان بیماری های قلبی اطفال

مشاوره با خانواده:

یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین این توانایی را دارد . تا در اکو قلب جنین و هم چنین در تفسیر یک نوار قلب ( ECG ) کودک، طبیعی بودن و غیر طبیعی بودن ضربان قلب را تشخیص دهد. در موارد ضربانهای غیر طبیعی یا آریتمی قلبی روشهای مختلف درمانی را بررسی کرده . جهت درمان با خانواده مشاوره کرده و راههای مختلف درمانی را پیشنهاد بدهد.

درمان آریتمی :

روشهای مختلف درمانی در این نوع بیماریهای قلبی وجود دارد . ولی در بیشتر موارد دارو درمانی خط اول درمان می باشد. در موادی نیز در روشی شبیه به آنژیوگرافی بنام EPS (الکتروفیزیولوژیک استادی) راههای غیرطبیعی داخل قلبی که سبب آریتمی می شود را می سوزانند.

در موارد خاص که اکثرا ارثی هستند. فوق تخصص قلب کودکان توصیه های ایمنی و پرهیزهای دارویی خاصی را جهت جلوگیری از حملات آریتمی به خانواده توصیه می کند.

در آریتمی های جنینی گاهی نیاز به درمانهای دارویی برای کنترل ضربانهای غیر طبیعی در جنین می باشد.  که با توجه به اثرات و عوارض احتمالی این دارو ها روی قلب مادر، باید با مشارکت متخصص قلب بزرگسال، طی یک همکاری مشترک، درمان ضربانهای غیر طبیعی قلب جنین را انجام دهد.

معرفی برای جراحی قلب:

بعضی مشکلات قلبی راه حل جراحی دارد . و در یک یا چند مرحله جراحی  بیماری درمان می شود. تصمیم به اینکه مشکل موجود قلبی با چه روش جراحی و در چه سنی انجام شود. توسط فوق تخصص قلب کودکان و جنین مشخص می شود . گاهی در موارد پیچیده در یک شورای پزشکی شامل چند فوق تخصص قلب اطفال و جراح قلب اطفال تصمیم گیری انجام می شود.

دکتر سعید بیطرفان بطور رایگان در قسمت پرسش و پاسخ سایت خود پاسخگوی سوالات شما می باشد.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب اطفال و جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حامد شنبه ۱ بهمن ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر تشکر از شما خیلی نگران دخترم هستم به همین خاطر سوالاتم زیاد هست
  در مورد دخترم که تشخیص MVP, MR, TVP داده شد و کاپتوپریل مصرف می کند،
  چطور می توان فهمید روند بیماری ثابت می ماند یا نه؟
  و اینکه آیا این بیماری نگران کننده هست؟
  در ضمن تمامی مقالات سایتتون را مطالعه کردم اما جواب نگرفتم
  لطفاً راهنمایی بفرمایید ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱ بهمن ۱( 10 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً بقیه سوالاتتان را از پزشک معالج سوال بفرمایید 

 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۲۸ دی ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  با سلام دختر 6/5ساه من از 3/5سالگی تشخیص MVP, MR, TVP داده شد و گفتن هر سال اکو شود در 6/5 سالگی گفتن پرولاپسش بیشتر شده و قلب بزرگ شده باید تا 6 ماه کاپتوپریل مصرف کند و دوباره اکو شود لطفاً نظرتون را بفرمایید از الان کاپتوپریل شروع کنم واقعا خیلی ناراحت کننده است
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۸ دی ۱( 10 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   اگر گزارش اکوی فرزندتان درست باشد. درمان همین است.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید در صورت سال پاسخگو هستم

   افتادگی دریچه میترال در کودکان

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

 • تصویر کاربر منصور جمعه ۹ دی ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  اگوو اکو مری انجام دادم برام سوراخ نشوندادهpfo در انژیو سوراخ پیدا نشد .سلام البته ۳۷ ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۹ دی ۱( 11 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً سوال خود را از یک متخصص قلب بزرگسال بپرسید 

 • تصویر کاربر الی سه شنبه ۲۹ آذر ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر ببخشید پسر من ۴ سال و نیم داره چند وقت پیش سرماخوردگی داشت و دکتر رفت و خوب شد بعد کهیر زد و بردم دکتر وقتی دکتر با گوشی معاینه کرد گفت صدای خیلی خیلی ضعیفی بین دو ضربان می‌شنوم که بهتر اکو بشه و هیچ علائمی مثل تنگی نفس و یا خستگی در راه رفتن و بازی کردن یا کبودی خدا رو شکر نداره میخواستم نظرتون رو بدونم، این دکتر ۴ بار دیگه هم پسرم رو معاینه کرده بود اما چیزی نگفتن و دکترهای متخصص اطفال دیکه که از نوزادی تحت نظر بود چیزی نگفتن به نظر شما آقای دکتر ممکن خطا باشه چون پسرم هم استرس داشت تو مطب هم پله بالا اومده بود هم اینکه سرفه هاش حدود ۱۰ روز بور خوب شده بود ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۹ آذر ۱( 11 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   طبق کتابهای اطفال در کودکان درهرسنی اگر صدای اضافه قلبی شنیده شود باید بررسی قلبی کامل شود. 

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   صدای اضافه در قلب نوزادان نشانه چیست؟ 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید 

 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۲۲ آذر ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام.
  کودک ۸۶ روزه که از همان بدو تولد سوراخ داخل قلب شناسایی شد ولی به اشتباه دکترها در ابتدا گفته شد یک سوراخ بعد دو سوراخ که گفتن خوب میشه جای نگرانی نیس ولی وقتی پیش دکتر صبری اصفاه مطب رفتیم تشخیص:۴ سوراخ:
  Vsd 61mm
  Asd5,3,3
  که گفتن اگ تا ۱۲ دی ماه بهتر نشدن با مصرف دارو باید حتما عمل بشه.داروها اسپرولاکتون ۲۵ یکچهارم داخل ۴ سی سی حل و یک سی سی بهش میدیم.فروزماید یکچهارم داخل ۵ سی سی حل یک سی سی بهش میدیم.ممنون میشم راهنمایی کنیدتا اون زمان لازم هست جایی دیگ ببریم مطمن بشم.سپاس.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۲ آذر ۱( 11 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   آقای دکتر صبری یکی از بهترین فوق تخصص های قلب کودکان در ایران هستند تشخیص و درمان ایشان دقیق و کامل است به نظر من نیاز به مراجعه به پزشک قلب کودکان دیگری نیست

 • تصویر کاربر افسانه چهارشنبه ۲ آذر ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام دختر ۹ ساله ی من ۴ سال پیش اکو شده و قلب نرمال بوده میخواستم با پیدایش علایم قلبی بدونم این جواب اکو الان هم دلیل بر سالم بودن قلب دخترم هست بعداز ۴ سال ؟دخترم گاهی درد دارد و تنگی نفس موقع خواب و بی‌نظمی ضربان قلب....ممنون میشم جواب بدید بهم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲ آذر ۱( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم مجدداً به پزشک قلب اطفال مراجعه بفرمایید و بخواهید مجدد فرزندتان بررسی کامل قلبی شود

 • تصویر کاربر رهام چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسرم از شش سالگی دل درد داشت بعد بالامیاورد هر از گاهی تا یکم بزرگتر شد گفت قلبم درد می‌کنه بردم پیش متخصص جراح قلب با یک معاینه ساده گفتن معدشه خداروشکر بالا نمیاره ولی باز چند روز یک بار میگه یه درد کوچیک
  می‌کنه ول می‌کنه نیازه ببرمش اکو قلب؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۲۰ شهریور ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  چقدر خطرناک است
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۰ شهریور ۱( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید با توجه به محل و سایز سوراخ قلب فرزندتان احتمال بهبود خودبخود زیاد است  .

   بله احتمال بسته شدن هست.

   پیشنهاد می کنم این مقاله رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سوراخ قلب جنین در اکوی قلب ( سوراخ بین بطنی )

 • تصویر کاربر محمدطاها شنبه ۲۹ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  پسرم ۹سالشه هراز گاهی میگه تپش قلب داره در حدی ک صدای قلبشو من میشنوم وبعد اروم میشه ب نظرتون مشکلی هست واینکه از بچه گی قلبش انگار تند کار میکنه ی بار تو دوسالگی دکتر بردم گفتن چیزی نیست و ی بارم تو ۷سالگی برا عمل لوزه اتاق عمل رفته مشکلی نداشته ممنون میشم پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۹ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است 

 • تصویر کاربر آیدا شنبه ۱ مرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
  سوالی از حضورتان داشتم
  دختری پنج ساله دارم من از روی قفسه سینه با دست گذاشتن متوجه ضربان قلبش میشم همیشه و در همه حالت ضربان قوی ، و تعداد ضربان روهم چک کردم با توجه به استانداردها طبیعی هست
  سوالم اینه که این قوی بودن و اینکه با دست گذاشتن حتی میتونم واضح ضربانو متوجه بشم طبیعی است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اگر فرزندتان لاغر است وهیچ علائم بیماری قلبی دیگری ندارد این حالت طبیعی است

   پیشنهاد می کنم این مقاله رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

    

  2. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اگر فرزندتان لاغر است وهیچ علائم بیماری قلبی دیگری ندارد این حالت طبیعی است

   پیشنهاد می کنم این مقاله رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱ مرداد ۱( 1 سال پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اگر فرزندتان لاغر است وهیچ علائم بیماری قلبی دیگری ندارد این حالت طبیعی است

   پیشنهاد می کنم این مقاله رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر