فوق تخصص قلب کودک

فوق تخصص قلب کودکان و پاسخ به سوالات والدین

بسیاری از افراد هستند که با وظایف فوق تخصص قلب کودکان و جنین آشنایی ندارند . وقتی در سونوگرافی بارداری، مشکلی برای فرزندانشان نشان داده می شود. احساس نگرانی می کنند. در این مقاله دکتر سعید بیطرفان در رابطه با شرح وظایف فوق تخصص قلب کودکان و جنین صحبت می کند. همچنین در سایت خود جهت کاهش نگرانی والدین بصورت رایگان پاسخگوی سوالات ایشان است.

فوق تخصص قلب اطفال و جنین کیست؟

در ایران برای اینکه یک شخص بتواند به مرحله فوق تخصص قلب کودکان و جنین برسد . پس از قبولی در رشته پزشکی و ورود به دانشگده علوم پزشکی و گذراندن هفت سال به مدرک دوره دکترای حرفه ای می رسد. بعد از آن طی آزمونی وارد دوره رزیدنتی تخصصی بیماریهای کودکان می شود . پس از گذراندن سه سال دوره تخصص، متخصص اطفال می شود.

سپس در آزمونی دیگر وارد دوره فلوشیپی فوق تخصصی قلب کودکان و جنین می شود. در این دوره طی سه سال پزشک با انواع بیماریهای قلبی مادرزادی و غیر مادرزادی از مرحله جنینی تا پایان نوجوانی آشنا می شود. 

در ادامه این مقاله به وظایف و راه های تشخیص بیماری قلبی اطفال و جنین توسط یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین می پردازیم.

جهت مطالعه بیشتر http://pediatric.rhc.ac.ir/fa

روش های تشخیص بیماریهای قلبی جنین و کودک

یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین این توانایی را دارد . تا با دانش خود، شرح حال و معاینه دقیق و همچنین استفاده از روشهای پاراکلینیک مثل نوار قلب ، اکوکاردیوگرافی (جنین و کودک)، آنژیوگرافی، هولتر و تست ورزش انواع مشکلات قلبی از دوران جنینی تا نوجوانی را تشخیص دهد.

شرح حال و معاینه:

ابتدای این کار باشرح حال و معاینه دقیق توسط فوق تخصص قلب کودکان شروع می شود. از نگاه به شکل ظاهری و رنگ پوست و مخاط یک کودک می توان. بعضی سندروم های همراه با مشکلات قلبی را تشخیص داد مثل سندروم داون. 

کبودی پوست در خیلی از مواقع علت قلبی دارد. شکل ظاهری قفسه سینه و حرکات قفسه سینه می تواند . بیانگر بعضی مشکلات احتمالی قلبی باشد. در دورانی که روشهای پاراکلینیک امروزی نبود از روی شنیدن صداهای قلبی، بسیاری از مشکلات قلبی را تشخیص می دادند. 

امروزه نیز در قدم های اولیه تشخیصی شنیدن صداهای غیر طبیعی قلبی بسیار کمک کننده است . طبق کتابهای تخصصی و فوق تخصصی توصیه شده هرگونه ضربان غیر طبیعی در سمع قلبی کودکان نیاز به بررسی کامل توسط فوق تخصص قلب اطفال دارد.

فوق تخصص قلب کودکان

اکوکاردیوگرافی قلب جنین

یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین این توانایی را دارد. تا با انجام اکو قلب جنین انواع مشکلات قلبی در جنین را تشخیص دهد. در یک اکو قلب جنین فوق تخصص قلب جنین ساختمان قلب جنین را بطور کامل مشاهده و بررسی می کند . سایز حفرات و دریچه های قلبی را بررسی می کند و در صورت وجود نواقص قلبی، آن را مشخص و بیان می کند. 

انواع ریتم های غیر طبیعی را کشف می کند. فشار های داخل حفرات قلبی را بررسی می کند. در مراکزی خاص تحت نظارت و مشاهده با اکو، مداخلات درمانی روی قلب جنین انجام می شود.

مطلب مرتبط آیا انجام اکوی قلب جنین واجب است؟

زمان اکو جنین

بهترین زمان برای انجام این اقدام هفته 18 تا 22 بارداری است. در ایران با توجه به قوانین کشوری، سقط قانونی تا پایان 18 هفتگی (18هفته و 6 روز) مجاز است . بعد از این زمان اگر مشکلات قلبی بسیار پیچیده باشد. هم اجازه سقط قانونی وجود ندارد. در موارد خاص ممکن است. تکرار این اکو در زمانهای دیگری طی بارداری انجام شود.

دقت اکو جنین

از نظر دقت نیز بسته به مهارت شخص، میزان دقت دستگاه اکو، زمان مراجعه، پوزیشن جنین و وضعیت مادر مثل چاقی یا لاغری، دقت کار متفاوت است . ولی در ایده آل ترین شرایط این دقت نود و پنج درصد است. 

اکثرا مشکلات شدید و حاد مشخص می شود . جزئیاتی می ماند که توصیه می شود پس از تولد با اکوی قلب کودک ،خود نوزاد بررسی شود که زمان مناسب این کار هم اغلب از 10 روز بعد تولد تا یک ماهگی بعد از تولد است.

مشاوره بعد اکو جنین

پس از تشخیص مشکل در قلب جنین فوق تخصص قلب اطفال در خصوص نوع مشکل قلبی و روشهای مختلف برای درمان با خانواده مشاوره می کند . در موارد نادری که مشکل قلب جنین خیلی پیچیده و تقریبا غیر قابل درمان است، نیاز می شود در خصوص تعیین تکلیف نهایی به پزشکی قانونی معرفی شوند.

فوق تخصص قلب اطفال
دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب کودکان و اکو قلب جنین

اکوکاردیوگرافی قلب کودکان

از ساعات اولیه بعد از تولد تا دوران نوجوانی یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین با استفاده از اکو می تواند . انواع مشکلات قلبی مادرزادی را در کودکان تشخیص دهد. گاهی نیز به دنبال بعضی بیماریهای اکتسابی مثل کاوازاکی یا تب حاد روماتیسمی با اکو، عوارض قلبی بیماری را مشخص می کنند.

با اکوی قلب اطفال نه تنها تشخیص بیماری قلبی داده می شود . بلکه در بسیاری از موارد اثر بخشی و پیگیری های بعد از درمان را با اکو مشخص می کنند. گاهی یک جراح قلب نیاز دارد. تا یک متخصص قلب اطفال در کنار او به جراح کمک کند. به این ترتیب که متخصص قلب اطفال برای کمک به سیر جراحی با دستگاه اکو کاردیوگرافی، محل هایی را که در دید جراح نیست را بررسی می کند.

و یا بلافاصله بعد از ترمیم یک نقطه و بستن محل، با اکوکاردیوگرافی کامل بودن و عارضه دار شدن فوری را بررسی می کند. همچنین در مراقبت های بخش های ویژه پس از عمل، فوق تخصص قلب اطفال با اکو، سیر درمان و عوارض احتمالی را بررسی می کند.

 

اکو قلب کودکان

آنژیوگرافی

آنزیوگرافی نیز یکی از روشهای تشخیصی و درمانی بیماریهای قلبی در کودکان است . که توسط فوق تخصص قلب اطفال انجام می شود. در این روش با خواب آلوده کردن بیمار از مسیر عروق با وسایل خاص وارد قلب و عروق متصل به آن می شوند. 

با استفاده از ماده حاجب و اشعه ایکس تصاویر دقیقی از ساختمان قلب می گیرند.  فشار داخل قسمتهای مختلف را مشخص می کنند. در موارد خاصی با وسایل تخصصی، مداخلات درمانی انجام می دهند.

هولتر مانیتورینگ و تست ورزش

یک فوق تخصص قلب کودکان با هولتر و تست ورزش بصورت دقیق و مشخص ریتم های قلبی را بررسی می کند . در صورت وجود ضربان های غیر طبیعی قلبی، پس از تشخیص در خصوص روش درمان با خانواده مشاوره می کند.

فوق تخصص قلب نوزادان

درمان بیماری های قلبی اطفال

مشاوره با خانواده:

یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین این توانایی را دارد . تا در اکو قلب جنین و هم چنین در تفسیر یک نوار قلب ( ECG ) کودک، طبیعی بودن و غیر طبیعی بودن ضربان قلب را تشخیص دهد. در موارد ضربانهای غیر طبیعی یا آریتمی قلبی روشهای مختلف درمانی را بررسی کرده . جهت درمان با خانواده مشاوره کرده و راههای مختلف درمانی را پیشنهاد بدهد.

درمان آریتمی :

روشهای مختلف درمانی در این نوع بیماریهای قلبی وجود دارد . ولی در بیشتر موارد دارو درمانی خط اول درمان می باشد. در موادی نیز در روشی شبیه به آنژیوگرافی بنام EPS (الکتروفیزیولوژیک استادی) راههای غیرطبیعی داخل قلبی که سبب آریتمی می شود را می سوزانند.

در موارد خاص که اکثرا ارثی هستند. فوق تخصص قلب کودکان توصیه های ایمنی و پرهیزهای دارویی خاصی را جهت جلوگیری از حملات آریتمی به خانواده توصیه می کند.

در آریتمی های جنینی گاهی نیاز به درمانهای دارویی برای کنترل ضربانهای غیر طبیعی در جنین می باشد.  که با توجه به اثرات و عوارض احتمالی این دارو ها روی قلب مادر، باید با مشارکت متخصص قلب بزرگسال، طی یک همکاری مشترک، درمان ضربانهای غیر طبیعی قلب جنین را انجام دهد.

معرفی برای جراحی قلب:

بعضی مشکلات قلبی راه حل جراحی دارد . و در یک یا چند مرحله جراحی  بیماری درمان می شود. تصمیم به اینکه مشکل موجود قلبی با چه روش جراحی و در چه سنی انجام شود. توسط فوق تخصص قلب کودکان و جنین مشخص می شود . گاهی در موارد پیچیده در یک شورای پزشکی شامل چند فوق تخصص قلب اطفال و جراح قلب اطفال تصمیم گیری انجام می شود.

دکتر سعید بیطرفان بطور رایگان در قسمت پرسش و پاسخ سایت خود پاسخگوی سوالات شما می باشد.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب اطفال و جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدرضا جمعه ۲۶ شهریور ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام.اقای دکتر پسر ۸ساله ام دارای افتادگی دریچه ائورت قلب به میزان۲.۳۶ هستش.ایا احتمال افتادگی بیشتر دریچه هستش.با توجه به اینکه بچه ی اولم هست استرس زیادی دارم.ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۶ شهریور ۰( 9 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   افتادگی معمولا در دریچه میترال داریم و دریچه آئورت اغلب تنگی دارد لطقا جواب اکو فرزنتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید سوالی بود پاسخگو هستم

   افتادگی دریچه میترال در کودکان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر نگار چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید خدمت آقای دکتر.
  با توجه به دو سوال گذشته با گرفتن نوار قلب سوم واکو از دخترم گفتند همچی طبیعی هسش اما هولتر وتست ورزش برای دخترم نوشتن هنوز انجام ندادم اما گاه گاهی دخترم میگه مامان داخل سینه چپش کوچولودرد میگیره ول میکنه
  اقای دکتر راهنمایی میکنین .
  خیلی از شما ممنونم آقای دکتر.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 9 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال مشکل قلبی کم  هست.ولی حتما اقداماتی رو که گفتن انجام دهید. 

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر سوگل سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  دخترم ۱۱ سالشه که از قبل کرونا هرز گاهی میگفت نفسم بالا نمیاد الان این فاصله ها دو روزی هستش که کم شده دل درد و حالت تهوع خشک هم همراهش داره میشه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 9 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال مشکل قلبی کم  هست.پیشنهاد می کنم فرزندتان را یک متخصص اطفال ویزیت کند اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم دارد.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر مرصاد یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر..
  من یک فرزند پسر سه ساله دارم.خودم دارای بیماری قلبی هستم.سوراخ مادر زاد دارم.
  فرزندم رو در نوزادی برای معاینه نزد دکتر قلب بردم.اکو کرد و گفت یه صدای غیر عادی داره تو ضربانش.ولی نگران نباشید برطرف میشه خودش.از بچگی هم دائم مشکل دفع داشت...خواستم ببینم این مشکل به قلبش مربوط میشه.یا اینکه نیازه مجدد نزد دکتر ببرمش.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  چون نمی‌خوام مثل خودم بشه.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 9 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   خیلی بعید است بین مشکل دفع و مسائل قلبی اون هم در این حد ارتباطی داشته باشد

   اگر در اکو قبلی مشکلی نداشته و در حال حاضر با معاینه پزشک متخصص اطفال صدای اضافه شنیده نشود نیازی به بررسی بیشتر نیست

   پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر نگار جمعه ۱۲ شهریور ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام
  دخترم ۷ سالشه یک سال پیش گفت قفسه سینم درد میکنه بعدش خوب شد الان دوباره میگه سمت چپ سینم درد میکنه نوار گرفتم گفت خوبه ولی فضای خونه رو شاد نگه دار اما دردش کم شده ولی قطع نمیشه.راهنمایی کنین .
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۲ شهریور ۰( 9 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال مشکل قلبی کم  هست.پیشنهاد می کنم فرزندتان را یک متخصص اطفال ویزیت کند اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم دارد.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر پارسا جمعه ۱۲ شهریور ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  با سلام ..پسر ۸ ساله ی من ماهیچه ی زیر قلبش خیلی وقتها تیر میکشه و درد میگیره ..وقت فعالیت خیلی زیاد هم درد میگیره من خیلی نگران شدم آقای دکتر ..خواهشا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۲ شهریور ۰( 9 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال مشکل قلبی کم  هست.پیشنهاد می کنم فرزندتان را یک متخصص اطفال ویزیت کند اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم دارد.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر کسرا سه شنبه ۲ شهریور ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام.پسرم۸ سالشه و گاهی نفس های عمیق میکشه و میگه توی سینم نفسهام جمع شده من منظورشو نمیفهمم میشه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲ شهریور ۰( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد. مشکلات ریوی بیشتر مطرح است. پیشنهاد می کنم فرزندتان را یک متخصص اطفال ویزیت کند اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال شود  و اگر شک به مشکل ریوی بود فوق تخصص ریه اطفال  ویزیت نمایند.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر بردیا دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  باسلام
  جسارتا نوزاد من ۸ ماهش تکمیل شده
  بااین حال که داخل خونه کولر روشنه ولی سر و بدنش عرق میکنه
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 10 ماه پیش)

   باسلام و عرض ادب

   تعریق در نوزاد و کودک علل متعددی دارد با توجه به شرح حالی که فرمودید بهتر است توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر مشکوک به مشکل قلبی شدند توسط قلب اطفال ویزیت شود

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   علت عرق کردن سر نوزاد چیست؟ 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر امیرعلی سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر پسر ۴ ساله ام یک سالی هست هنگام فعالیت حتی سبک دچار تپش قلب کوبنده میشود در اکو تشخیصtr+وmild mr وmild mpv داده شده است. آیا جای نگرانی هست ما خیلی نگران هستیم. ممنون از راهنماییتان
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۳ مرداد ۰( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر مشکل تپش قلب فرزندتان برطرف نشده پیشنهاد می کنم فرزندتان را به بیمارستان قلب شهید رجایی نزد استاد دکتر محمد رفیع خورگامی ببرید ایشان استاد آریتمی در قلب اطفال هستند

   مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

  2. تصویر کاربر امیرعلی دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 10 ماه پیش)
   با عرض سلام و احترام
   آقای دکتر از پاسختان بسیار سپاسگزارم. ما اردبیل هستیم و دکتر رامین امامزادگان اردبیل تشخیص دادند که ممکن هست وراثتی باشد و برایشان پراپرانول ۱۰ تجویز کردند ولی دکتر آذین فر که متخصص کودکان هستند گفتند چون دوتا دریچه شل هست احتمال زیاد از عفونت های قبلی بوده است. برایشان ۶ ماه پنیسیلین وی تجویز کردند و گفتند اگر این پنیسیلین وی را مصرف نکند با هر عفونت گلو شل تر خواهد شد و اسیب به قلب بیشتر میشه. خواهشمندم راهنمایی فرمایید که با اینکه تستasoمنفی هست ممکن هست با عفونت گلو و سرماخوردگی هایی که رو به فصل زمستان هست بدتر شود و آیا به تجویز دکتر امامزادگان عمل کنیم که فقط پراپرانول دادند یا به تجویز دکتر آذین فر عمل کنیم که پراپرانول تجویز نکردند و ۶ ماه پنیسیلین وی تجویز کردند چون در شرایط حاضر امکان سفر به تهران برایمان کمی دشوار هست. ممنون و سپاسگزار شما هستیم
  3. تصویر کاربر امیرعلی دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 10 ماه پیش)
   با سلام و عرض احترام
   از پاسخ شما بینهایت سپاسگزاریم. آقای دکتر ما اردبیل هستیم و در شرایط فعلی امکان سفر به تهران برایمان کمی دشوار هست. دو دکتر در اردبیل تجویزهای متفاوتی کردند
   یکیشون که دکتر امامزادگان هستند تشخیص دادند وراثتی هست و برایشان پراپرانول ۱۰ تجویز کردند.
   و دکتر دیگر گفتند که از عفونت ممکنه باشه و ۶ ماه پنی سیلین وی تجویز کردند.
   خواهشمندم راهنمایی فرمایید که به کدام تجویز عمل کنیم و با توجه به اینکه رو به فصل زمستان هستیم عیا هر عفونت گلو ممکن هست دریچه را شل تر کند و به قلب آسیب بزند؟
  4. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اینکه با خوردن پنسیلین وی در دریچه قلب تغییری ایجاد شود من جایی ندیدم و از منبع علمی مطوئنی نشنیده ام 

   برای مواردی که کودک تب حاد روماتیسمی بدنبال گلودرد می گیرد برای جلوگیری از عود پنسیلین وی یا پنیسیلین تزریقی ماهانه استفاده می شود

   در خصوص قرص ایندرال باتوجه به اینه آقای دکتر امام زادگان‌ فرزندتان را ویزیت کردند نظر ایشان را قبول کنید و اگر هر وقت تهران آمدید نزد دکتر خورگامی تشریف ببرید

  5. تصویر کاربر امیرعلی سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 10 ماه پیش)
   از لطفتان بسیار بسیار سپاسگزاریم آقای دکتر
  6. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 10 ماه پیش)

   سلام 

   خواهش می کنم🌺

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر امیرعلی جمعه ۲۲ مرداد ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  با سلام
  آقای دکتر پسر ۴ ساله ام یک سالی هست هنگام فعالیت حتی سبک دچار تپش قلب کوبنده میشود در اکو تشخیصtr+وmild mr وmild mpv داده شده است. آیا جای نگرانی هست ما خیلی نگران هستیم. ممنون از راهنماییتان
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۲ مرداد ۰( 10 ماه پیش)

   باسلام و عرض ادب

   لطفا این مقاله را مطالعه بفرمایید

   افتادگی دریچه میترال در کودکان

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر