فوق تخصص قلب کودک

فوق تخصص قلب کودکان و پاسخ به سوالات والدین

بسیاری از افراد هستند که با وظایف فوق تخصص قلب کودکان و جنین آشنایی ندارند . وقتی در سونوگرافی بارداری، مشکلی برای فرزندانشان نشان داده می شود. احساس نگرانی می کنند. در این مقاله دکتر سعید بیطرفان در رابطه با شرح وظایف فوق تخصص قلب کودکان و جنین صحبت می کند. همچنین در سایت خود جهت کاهش نگرانی والدین بصورت رایگان پاسخگوی سوالات ایشان است.

فوق تخصص قلب اطفال و جنین کیست؟

در ایران برای اینکه یک شخص بتواند به مرحله فوق تخصص قلب کودکان و جنین برسد . پس از قبولی در رشته پزشکی و ورود به دانشگده علوم پزشکی و گذراندن هفت سال به مدرک دوره دکترای حرفه ای می رسد. بعد از آن طی آزمونی وارد دوره رزیدنتی تخصصی بیماریهای کودکان می شود . پس از گذراندن سه سال دوره تخصص، متخصص اطفال می شود.

سپس در آزمونی دیگر وارد دوره فلوشیپی فوق تخصصی قلب کودکان و جنین می شود. در این دوره طی سه سال پزشک با انواع بیماریهای قلبی مادرزادی و غیر مادرزادی از مرحله جنینی تا پایان نوجوانی آشنا می شود. 

در ادامه این مقاله به وظایف و راه های تشخیص بیماری قلبی اطفال و جنین توسط یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین می پردازیم.

جهت مطالعه بیشتر http://pediatric.rhc.ac.ir/fa

روش های تشخیص بیماریهای قلبی جنین و کودک

یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین این توانایی را دارد . تا با دانش خود، شرح حال و معاینه دقیق و همچنین استفاده از روشهای پاراکلینیک مثل نوار قلب ، اکوکاردیوگرافی (جنین و کودک)، آنژیوگرافی، هولتر و تست ورزش انواع مشکلات قلبی از دوران جنینی تا نوجوانی را تشخیص دهد.

شرح حال و معاینه:

ابتدای این کار باشرح حال و معاینه دقیق توسط فوق تخصص قلب کودکان شروع می شود. از نگاه به شکل ظاهری و رنگ پوست و مخاط یک کودک می توان. بعضی سندروم های همراه با مشکلات قلبی را تشخیص داد مثل سندروم داون. 

کبودی پوست در خیلی از مواقع علت قلبی دارد. شکل ظاهری قفسه سینه و حرکات قفسه سینه می تواند . بیانگر بعضی مشکلات احتمالی قلبی باشد. در دورانی که روشهای پاراکلینیک امروزی نبود از روی شنیدن صداهای قلبی، بسیاری از مشکلات قلبی را تشخیص می دادند. 

امروزه نیز در قدم های اولیه تشخیصی شنیدن صداهای غیر طبیعی قلبی بسیار کمک کننده است . طبق کتابهای تخصصی و فوق تخصصی توصیه شده هرگونه ضربان غیر طبیعی در سمع قلبی کودکان نیاز به بررسی کامل توسط فوق تخصص قلب اطفال دارد.

فوق تخصص قلب کودکان

اکوکاردیوگرافی قلب جنین

یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین این توانایی را دارد. تا با انجام اکو قلب جنین انواع مشکلات قلبی در جنین را تشخیص دهد. در یک اکو قلب جنین فوق تخصص قلب جنین ساختمان قلب جنین را بطور کامل مشاهده و بررسی می کند . سایز حفرات و دریچه های قلبی را بررسی می کند و در صورت وجود نواقص قلبی، آن را مشخص و بیان می کند. 

انواع ریتم های غیر طبیعی را کشف می کند. فشار های داخل حفرات قلبی را بررسی می کند. در مراکزی خاص تحت نظارت و مشاهده با اکو، مداخلات درمانی روی قلب جنین انجام می شود.

مطلب مرتبط آیا انجام اکوی قلب جنین واجب است؟

زمان اکو جنین

بهترین زمان برای انجام این اقدام هفته 18 تا 22 بارداری است. در ایران با توجه به قوانین کشوری، سقط قانونی تا پایان 18 هفتگی (18هفته و 6 روز) مجاز است . بعد از این زمان اگر مشکلات قلبی بسیار پیچیده باشد. هم اجازه سقط قانونی وجود ندارد. در موارد خاص ممکن است. تکرار این اکو در زمانهای دیگری طی بارداری انجام شود.

دقت اکو جنین

از نظر دقت نیز بسته به مهارت شخص، میزان دقت دستگاه اکو، زمان مراجعه، پوزیشن جنین و وضعیت مادر مثل چاقی یا لاغری، دقت کار متفاوت است . ولی در ایده آل ترین شرایط این دقت نود و پنج درصد است. 

اکثرا مشکلات شدید و حاد مشخص می شود . جزئیاتی می ماند که توصیه می شود پس از تولد با اکوی قلب کودک ،خود نوزاد بررسی شود که زمان مناسب این کار هم اغلب از 10 روز بعد تولد تا یک ماهگی بعد از تولد است.

مشاوره بعد اکو جنین

پس از تشخیص مشکل در قلب جنین فوق تخصص قلب اطفال در خصوص نوع مشکل قلبی و روشهای مختلف برای درمان با خانواده مشاوره می کند . در موارد نادری که مشکل قلب جنین خیلی پیچیده و تقریبا غیر قابل درمان است، نیاز می شود در خصوص تعیین تکلیف نهایی به پزشکی قانونی معرفی شوند.

فوق تخصص قلب اطفال
دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب کودکان و اکو قلب جنین

اکوکاردیوگرافی قلب کودکان

از ساعات اولیه بعد از تولد تا دوران نوجوانی یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین با استفاده از اکو می تواند . انواع مشکلات قلبی مادرزادی را در کودکان تشخیص دهد. گاهی نیز به دنبال بعضی بیماریهای اکتسابی مثل کاوازاکی یا تب حاد روماتیسمی با اکو، عوارض قلبی بیماری را مشخص می کنند.

با اکوی قلب اطفال نه تنها تشخیص بیماری قلبی داده می شود . بلکه در بسیاری از موارد اثر بخشی و پیگیری های بعد از درمان را با اکو مشخص می کنند. گاهی یک جراح قلب نیاز دارد. تا یک متخصص قلب اطفال در کنار او به جراح کمک کند. به این ترتیب که متخصص قلب اطفال برای کمک به سیر جراحی با دستگاه اکو کاردیوگرافی، محل هایی را که در دید جراح نیست را بررسی می کند.

و یا بلافاصله بعد از ترمیم یک نقطه و بستن محل، با اکوکاردیوگرافی کامل بودن و عارضه دار شدن فوری را بررسی می کند. همچنین در مراقبت های بخش های ویژه پس از عمل، فوق تخصص قلب اطفال با اکو، سیر درمان و عوارض احتمالی را بررسی می کند.

 

اکو قلب کودکان

آنژیوگرافی

آنزیوگرافی نیز یکی از روشهای تشخیصی و درمانی بیماریهای قلبی در کودکان است . که توسط فوق تخصص قلب اطفال انجام می شود. در این روش با خواب آلوده کردن بیمار از مسیر عروق با وسایل خاص وارد قلب و عروق متصل به آن می شوند. 

با استفاده از ماده حاجب و اشعه ایکس تصاویر دقیقی از ساختمان قلب می گیرند.  فشار داخل قسمتهای مختلف را مشخص می کنند. در موارد خاصی با وسایل تخصصی، مداخلات درمانی انجام می دهند.

هولتر مانیتورینگ و تست ورزش

یک فوق تخصص قلب کودکان با هولتر و تست ورزش بصورت دقیق و مشخص ریتم های قلبی را بررسی می کند . در صورت وجود ضربان های غیر طبیعی قلبی، پس از تشخیص در خصوص روش درمان با خانواده مشاوره می کند.

فوق تخصص قلب نوزادان

درمان بیماری های قلبی اطفال

مشاوره با خانواده:

یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین این توانایی را دارد . تا در اکو قلب جنین و هم چنین در تفسیر یک نوار قلب ( ECG ) کودک، طبیعی بودن و غیر طبیعی بودن ضربان قلب را تشخیص دهد. در موارد ضربانهای غیر طبیعی یا آریتمی قلبی روشهای مختلف درمانی را بررسی کرده . جهت درمان با خانواده مشاوره کرده و راههای مختلف درمانی را پیشنهاد بدهد.

درمان آریتمی :

روشهای مختلف درمانی در این نوع بیماریهای قلبی وجود دارد . ولی در بیشتر موارد دارو درمانی خط اول درمان می باشد. در موادی نیز در روشی شبیه به آنژیوگرافی بنام EPS (الکتروفیزیولوژیک استادی) راههای غیرطبیعی داخل قلبی که سبب آریتمی می شود را می سوزانند.

در موارد خاص که اکثرا ارثی هستند. فوق تخصص قلب کودکان توصیه های ایمنی و پرهیزهای دارویی خاصی را جهت جلوگیری از حملات آریتمی به خانواده توصیه می کند.

در آریتمی های جنینی گاهی نیاز به درمانهای دارویی برای کنترل ضربانهای غیر طبیعی در جنین می باشد.  که با توجه به اثرات و عوارض احتمالی این دارو ها روی قلب مادر، باید با مشارکت متخصص قلب بزرگسال، طی یک همکاری مشترک، درمان ضربانهای غیر طبیعی قلب جنین را انجام دهد.

معرفی برای جراحی قلب:

بعضی مشکلات قلبی راه حل جراحی دارد . و در یک یا چند مرحله جراحی  بیماری درمان می شود. تصمیم به اینکه مشکل موجود قلبی با چه روش جراحی و در چه سنی انجام شود. توسط فوق تخصص قلب کودکان و جنین مشخص می شود . گاهی در موارد پیچیده در یک شورای پزشکی شامل چند فوق تخصص قلب اطفال و جراح قلب اطفال تصمیم گیری انجام می شود.

دکتر سعید بیطرفان بطور رایگان در قسمت پرسش و پاسخ سایت خود پاسخگوی سوالات شما می باشد.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب اطفال و جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هستی پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  با عرض سلام دختر ۱۱ ساله من دو هفته هست که از درد قفسه سینه و نفس تنگی و ضربان قلبش ۱۱۰ هست شکایت دارد عکس ریه گرفته شد و مشکلی نبود به کلینیک فوق تخصصی قلب ضربان مراجعه کردم و نوار و اکو انجام شد و دکتر فرمودند بلوکه راست دارد و قطر سر دریچه میترال ۳ میلی متر است و به مدت یک ماه قرص پروپرانالول ۱۰ مصرف کند و بعد قرص بیزوفار ۲.۵ مصرف کند و سال بعد دوباره اکو کند. برای اطمینان بیشتر نظر دکتر میری را هم جویا شدم ولی ایشان فرمودند هیچ مشکلی نیست فقط فشار خونش پایین هست برای همین ضربان بالا می رود و از دهان نفس میکشه و هوا در معده جمع شده و فشار به قلب وارد می شود.
  الان سردرگم شدم چه باید کرد و مواجه با دو جواب کاملا متفاوت شدم.
  ممنون میشم نظر تخصصی شما را هم بدانم و ما را راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   طبق نظر دکتر میری نیاز به هولتر داره اگر هولتر نرمال باشه نظر من هم نظر دکتر میری هست. البته فرزند شما در رنج سن اطفال است و پزشک اول پزشک قلب بزرگسال بوده

 • تصویر کاربر حاتمی سه شنبه ۱۲ مرداد ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام آسیب ناشی از ابتلای به کرونا در سندروم MIS کاملا از بین میره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۲ مرداد ۰( 10 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اغلب بهبودی اتفاق می افتد ولی چون این سندروم مثل خود کرونا جدید است عوارض دراز مدت آن نامشخص است

 • تصویر کاربر فرید پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  با سلام..دخترم ۴۹ روزشه وقتی بدنیا اومد زیر لب پایینیش و زبونش بشدت قرمز بود و پلک راست و وسط پیشونیش،پزشک اطفال معاینه کرد گفت همانژیوم لب داره،من شنیدم این بیماری در حوزه تخصص شماست ایا درسته؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 11 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   ابن همانژیوم ها اغلب خودبخود خوب میشه ولی اگر خوب نشد بادارو بهتر میشه قبل از تجویز دارو بیمار باید از نظر قلبی مشکل نداشته باشه

   البته این همانژیوم ها اغلب تحت نظر متخصص پوست درمان میشه

 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام فرزند ۳ ساله ام در دریچه آئورت ی تیکه گوشت اضافس دکترش بهمون گفته هرسه ماه اکو بشه اگه گوشت بزرگ یا چسبندگی پیدا کرد عمل بشه. میشه لطف کنید در مورد عملش توضیح دهید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 11 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر تنگی در حدی باشد که نیاز به رفع تنگی باشد با یک جراحی باز کوشت اضافه را برمیدارند

 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام فرزند ۳ ساله ام در دریچه آئورت ی تیکه گوشت اضافس دکترش بهمون گفته هرسه ماه اکو بشه اگه گوشت بزرگ یا چسبندگی پیدا کرد عمل بشه. میشه لطف کنید در مورد عملش توضیح دهید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 11 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر تنگی در حدی باشد که نیاز به رفع تنگی باشد با یک جراحی باز کوشت اضافه را برمیدارند

 • تصویر کاربر رسول چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  باسلام .نوزاد۱۴ روزه بودکه به مدت ۱۲روزبااکسیژن دربیمارستان مطهری ارومیه بستری بودبعدسیتی آنژیو شد بعدش بردیم پیش دکتربهمن راستکار درتبریز معاینه کردند گفتند سریع بایدم شود معرفی کردند بردیم پیش دکترافراسیابی ایشان بعدمعاینه گفتند که دکتر صمدی بالن بزنن با میشه اونم اینکارونکردند گفتندبایدعمل بشه الان رو هواموندیم اول خدا بعدبه شما پناه آوردیم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 11 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   لطفا گزارش اکو را ارسال بفرمایید تا بتوانم راهنمایی بهتری انجام دهم

   ولی بطور کلی پیشنهاد می کنم به بیمارستان قلب شهید رجایی تهران مراجعه بفرمایید تا با نظر اساتید آنجا به نتیجه مناسب برسید

 • تصویر کاربر عاطفه جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر
  دخترم ۴۰ روز بود که تشخیص صدای اصافه قلب دادن ولی گفتن خیلیی صعیف برای خیالم راحت شه اکو دادم نرماال بود دکتر داریوشی شهرستان اکوش کردن
  الان ۱۹ ماهش بخاطر چکاب ماهیانه پیش دکتر بردم گفتن صدای اصافه میشنون ولی خیلی کمه و با تپش رفع میشه
  پایین هم هست
  گفتن احتمالا بخاطر اینکه شاید کم خونی داره
  الان خواستم نظرتون بپرسم که نیاز به اکو مجدد هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   پیشنهاد می کنم ابتدا درمان کم خونی انجام شود اگر صدای اضافه باز هم ادامه داشت امو شود 

   مطالعه این مقاله را نیز پیشنهاد می کنم

   صدای اضافه یا سوفل قلبی در کودکان نشانه چیست؟

 • تصویر کاربر عاطفه جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر
  دخترم ۴۰ روز بود که تشخیص صدای اصافه قلب دادن ولی گفتن خیلیی صعیف برای خیالم راحت شه اکو دادم نرماال بود دکتر داریوشی شهرستان اکوش کردن
  الان ۱۹ ماهش بخاطر چکاب ماهیانه پیش دکتر بردم گفتن صدای اصافه میشنون ولی خیلی کمه و با تپش رفع میشه
  پایین هم هست
  گفتن احتمالا بخاطر اینکه شاید کم خونی داره
  الان خواستم نظرتون بپرسم که نیاز به اکو مجدد هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   پیشنهاد می کنم ابتدا درمان کم خونی انجام شود اگر صدای اضافه باز هم ادامه داشت امو شود 

   مطالعه این مقاله را نیز پیشنهاد می کنم

   صدای اضافه یا سوفل قلبی در کودکان نشانه چیست؟

 • تصویر کاربر بهجتی دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر پسر ۱۰ ساله ما طبق تشخیص دکتر داری مشکل آریتمی هست و الان هم چندساله زیر نظر هست و دارو مصرف میکنه ،متاسفانه چندین بار قبل از مصرف دارو و تشخیص ایست قلبی داشته و بی هوش شده و الان چند روز پیش هم با توجه به مصرف های دارو هاش دوباره این اتفاق افتاد و بی هوش شد و از اون روز به بعد کلا شرایط خانواده ما دگرگون شده ، تو رو خدا اگه ممکنه راهنمایی کنید که چی کار کنیم و برای ادامه درمان درست و کامل پسرمون چیکار کنیم و کجا بریم قطعا شما هم فرزند دارید و قطعا این فشار و استرس ما رو می تونید درک کنید لطفا کمکمون کنید، راهنمایی مون کنید من قبل از هرچیز برای شما همه خیر و خوبی ها رو آرزومندم
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   پیشنهاد می کنم فرزندتان را به بیمارستان قلب شهید رجایی تهران پیش آقای دکتر خورگامی یا آقای دکتر دلیری ببرید 

   فرزند شما قطعا نیاز به یک درمان اساسی توسط فوق تخصص آریتمی اطفال دارد که این دو استاد بزرگوار از بهترینها در ایران هستند

  2. تصویر کاربر بهجتی پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 1 سال پیش)
   خدا عمر شریف شما رو زیاد کنه ان شالله خداوند شما و خانوادتون رو حفظ کنه
   ما شهرستانیم چطور می تونیم نوبت این بزرگواران رو تو کوتاه ترین زمان بگیریم الهی که خدا عمرشما رو زیاد کنه
  3. تصویر کاربر بهجتی پنجشنبه ۱۰ تیر ۰( 1 سال پیش)
   خدا عمر شریف شما رو زیاد کنه ان شالله خداوند شما و خانوادتون رو حفظ کنه
   ما شهرستانیم چطور می تونیم نوبت این بزرگواران رو تو کوتاه ترین زمان بگیریم الهی که خدا عمرشما رو زیاد کنه
  4. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   از طریق نوبت دهی اینترنتی در سایت بیمارستان شهید رجایی همچنین می توانید از پذیرش بیمارستان تلفنی سوال کنید 

   شماره بیمارستان را از سایت بینارستان بگیرید

  5. تصویر کاربر بهجتی شنبه ۱۲ تیر ۰( 11 ماه پیش)
   ممنونم از لطف شما
  6. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 11 ماه پیش)

   سلام و تشکر از لطف شما

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر عبدی جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام ، پسرم ۱۲ سالشه، از۳سال پیش بصورت اتفاقی با دستگاه فشار خون خانگی متوجه شدیم که قلبش نامنظم میزنه و تعدادشم از ۱۱۰ به بالاست ، دکتر قلب بزرگسال بردیم اکو ، نوار و هولتر انجام دادن چیز قطعی به ما نگفتن ، تو شهرستان قلب اطفال نداریم ، اگه لطف کنین با توجه به آزمایشات راهنمایی کنین اگه مشکلی هست که پیگیری بشیم، ممنون از لطف و بزرگواری شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب 

   تعداد ضربان قلب کودکان تا ۱۴ سال تا ۱۲۰ ضربان در دقیقه در حالت استراحت و تا حدود۱۹۰ الی۱۸۰ در زمان فعالیت شدید نرمال درنظر گرفته می شود من در مدارکی که ارسال فرمودید چیز غیر طبیعی مشاهده نکردم

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر