فوق تخصص قلب کودک

فوق تخصص قلب کودکان و پاسخ به سوالات والدین

بسیاری از افراد هستند که با وظایف فوق تخصص قلب کودکان و جنین آشنایی ندارند . وقتی در سونوگرافی بارداری، مشکلی برای فرزندانشان نشان داده می شود. احساس نگرانی می کنند. در این مقاله دکتر سعید بیطرفان در رابطه با شرح وظایف فوق تخصص قلب کودکان و جنین صحبت می کند. همچنین در سایت خود جهت کاهش نگرانی والدین بصورت رایگان پاسخگوی سوالات ایشان است.

فوق تخصص قلب اطفال و جنین کیست؟

در ایران برای اینکه یک شخص بتواند به مرحله فوق تخصص قلب کودکان و جنین برسد . پس از قبولی در رشته پزشکی و ورود به دانشگده علوم پزشکی و گذراندن هفت سال به مدرک دوره دکترای حرفه ای می رسد. بعد از آن طی آزمونی وارد دوره رزیدنتی تخصصی بیماریهای کودکان می شود . پس از گذراندن سه سال دوره تخصص، متخصص اطفال می شود.

سپس در آزمونی دیگر وارد دوره فلوشیپی فوق تخصصی قلب کودکان و جنین می شود. در این دوره طی سه سال پزشک با انواع بیماریهای قلبی مادرزادی و غیر مادرزادی از مرحله جنینی تا پایان نوجوانی آشنا می شود. 

در ادامه این مقاله به وظایف و راه های تشخیص بیماری قلبی اطفال و جنین توسط یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین می پردازیم.

جهت مطالعه بیشتر http://pediatric.rhc.ac.ir/fa

روش های تشخیص بیماریهای قلبی جنین و کودک

یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین این توانایی را دارد . تا با دانش خود، شرح حال و معاینه دقیق و همچنین استفاده از روشهای پاراکلینیک مثل نوار قلب ، اکوکاردیوگرافی (جنین و کودک)، آنژیوگرافی، هولتر و تست ورزش انواع مشکلات قلبی از دوران جنینی تا نوجوانی را تشخیص دهد.

شرح حال و معاینه:

ابتدای این کار باشرح حال و معاینه دقیق توسط فوق تخصص قلب کودکان شروع می شود. از نگاه به شکل ظاهری و رنگ پوست و مخاط یک کودک می توان. بعضی سندروم های همراه با مشکلات قلبی را تشخیص داد مثل سندروم داون. 

کبودی پوست در خیلی از مواقع علت قلبی دارد. شکل ظاهری قفسه سینه و حرکات قفسه سینه می تواند . بیانگر بعضی مشکلات احتمالی قلبی باشد. در دورانی که روشهای پاراکلینیک امروزی نبود از روی شنیدن صداهای قلبی، بسیاری از مشکلات قلبی را تشخیص می دادند. 

امروزه نیز در قدم های اولیه تشخیصی شنیدن صداهای غیر طبیعی قلبی بسیار کمک کننده است . طبق کتابهای تخصصی و فوق تخصصی توصیه شده هرگونه ضربان غیر طبیعی در سمع قلبی کودکان نیاز به بررسی کامل توسط فوق تخصص قلب اطفال دارد.

فوق تخصص قلب کودکان

اکوکاردیوگرافی قلب جنین

یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین این توانایی را دارد. تا با انجام اکو قلب جنین انواع مشکلات قلبی در جنین را تشخیص دهد. در یک اکو قلب جنین فوق تخصص قلب جنین ساختمان قلب جنین را بطور کامل مشاهده و بررسی می کند . سایز حفرات و دریچه های قلبی را بررسی می کند و در صورت وجود نواقص قلبی، آن را مشخص و بیان می کند. 

انواع ریتم های غیر طبیعی را کشف می کند. فشار های داخل حفرات قلبی را بررسی می کند. در مراکزی خاص تحت نظارت و مشاهده با اکو، مداخلات درمانی روی قلب جنین انجام می شود.

مطلب مرتبط آیا انجام اکوی قلب جنین واجب است؟

زمان اکو جنین

بهترین زمان برای انجام این اقدام هفته 18 تا 22 بارداری است. در ایران با توجه به قوانین کشوری، سقط قانونی تا پایان 18 هفتگی (18هفته و 6 روز) مجاز است . بعد از این زمان اگر مشکلات قلبی بسیار پیچیده باشد. هم اجازه سقط قانونی وجود ندارد. در موارد خاص ممکن است. تکرار این اکو در زمانهای دیگری طی بارداری انجام شود.

دقت اکو جنین

از نظر دقت نیز بسته به مهارت شخص، میزان دقت دستگاه اکو، زمان مراجعه، پوزیشن جنین و وضعیت مادر مثل چاقی یا لاغری، دقت کار متفاوت است . ولی در ایده آل ترین شرایط این دقت نود و پنج درصد است. 

اکثرا مشکلات شدید و حاد مشخص می شود . جزئیاتی می ماند که توصیه می شود پس از تولد با اکوی قلب کودک ،خود نوزاد بررسی شود که زمان مناسب این کار هم اغلب از 10 روز بعد تولد تا یک ماهگی بعد از تولد است.

مشاوره بعد اکو جنین

پس از تشخیص مشکل در قلب جنین فوق تخصص قلب اطفال در خصوص نوع مشکل قلبی و روشهای مختلف برای درمان با خانواده مشاوره می کند . در موارد نادری که مشکل قلب جنین خیلی پیچیده و تقریبا غیر قابل درمان است، نیاز می شود در خصوص تعیین تکلیف نهایی به پزشکی قانونی معرفی شوند.

فوق تخصص قلب اطفال
دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب کودکان و اکو قلب جنین

اکوکاردیوگرافی قلب کودکان

از ساعات اولیه بعد از تولد تا دوران نوجوانی یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین با استفاده از اکو می تواند . انواع مشکلات قلبی مادرزادی را در کودکان تشخیص دهد. گاهی نیز به دنبال بعضی بیماریهای اکتسابی مثل کاوازاکی یا تب حاد روماتیسمی با اکو، عوارض قلبی بیماری را مشخص می کنند.

با اکوی قلب اطفال نه تنها تشخیص بیماری قلبی داده می شود . بلکه در بسیاری از موارد اثر بخشی و پیگیری های بعد از درمان را با اکو مشخص می کنند. گاهی یک جراح قلب نیاز دارد. تا یک متخصص قلب اطفال در کنار او به جراح کمک کند. به این ترتیب که متخصص قلب اطفال برای کمک به سیر جراحی با دستگاه اکو کاردیوگرافی، محل هایی را که در دید جراح نیست را بررسی می کند.

و یا بلافاصله بعد از ترمیم یک نقطه و بستن محل، با اکوکاردیوگرافی کامل بودن و عارضه دار شدن فوری را بررسی می کند. همچنین در مراقبت های بخش های ویژه پس از عمل، فوق تخصص قلب اطفال با اکو، سیر درمان و عوارض احتمالی را بررسی می کند.

 

اکو قلب کودکان

آنژیوگرافی

آنزیوگرافی نیز یکی از روشهای تشخیصی و درمانی بیماریهای قلبی در کودکان است . که توسط فوق تخصص قلب اطفال انجام می شود. در این روش با خواب آلوده کردن بیمار از مسیر عروق با وسایل خاص وارد قلب و عروق متصل به آن می شوند. 

با استفاده از ماده حاجب و اشعه ایکس تصاویر دقیقی از ساختمان قلب می گیرند.  فشار داخل قسمتهای مختلف را مشخص می کنند. در موارد خاصی با وسایل تخصصی، مداخلات درمانی انجام می دهند.

هولتر مانیتورینگ و تست ورزش

یک فوق تخصص قلب کودکان با هولتر و تست ورزش بصورت دقیق و مشخص ریتم های قلبی را بررسی می کند . در صورت وجود ضربان های غیر طبیعی قلبی، پس از تشخیص در خصوص روش درمان با خانواده مشاوره می کند.

فوق تخصص قلب نوزادان

درمان بیماری های قلبی اطفال

مشاوره با خانواده:

یک فوق تخصص قلب کودکان و جنین این توانایی را دارد . تا در اکو قلب جنین و هم چنین در تفسیر یک نوار قلب ( ECG ) کودک، طبیعی بودن و غیر طبیعی بودن ضربان قلب را تشخیص دهد. در موارد ضربانهای غیر طبیعی یا آریتمی قلبی روشهای مختلف درمانی را بررسی کرده . جهت درمان با خانواده مشاوره کرده و راههای مختلف درمانی را پیشنهاد بدهد.

درمان آریتمی :

روشهای مختلف درمانی در این نوع بیماریهای قلبی وجود دارد . ولی در بیشتر موارد دارو درمانی خط اول درمان می باشد. در موادی نیز در روشی شبیه به آنژیوگرافی بنام EPS (الکتروفیزیولوژیک استادی) راههای غیرطبیعی داخل قلبی که سبب آریتمی می شود را می سوزانند.

در موارد خاص که اکثرا ارثی هستند. فوق تخصص قلب کودکان توصیه های ایمنی و پرهیزهای دارویی خاصی را جهت جلوگیری از حملات آریتمی به خانواده توصیه می کند.

در آریتمی های جنینی گاهی نیاز به درمانهای دارویی برای کنترل ضربانهای غیر طبیعی در جنین می باشد.  که با توجه به اثرات و عوارض احتمالی این دارو ها روی قلب مادر، باید با مشارکت متخصص قلب بزرگسال، طی یک همکاری مشترک، درمان ضربانهای غیر طبیعی قلب جنین را انجام دهد.

معرفی برای جراحی قلب:

بعضی مشکلات قلبی راه حل جراحی دارد . و در یک یا چند مرحله جراحی  بیماری درمان می شود. تصمیم به اینکه مشکل موجود قلبی با چه روش جراحی و در چه سنی انجام شود. توسط فوق تخصص قلب کودکان و جنین مشخص می شود . گاهی در موارد پیچیده در یک شورای پزشکی شامل چند فوق تخصص قلب اطفال و جراح قلب اطفال تصمیم گیری انجام می شود.

دکتر سعید بیطرفان بطور رایگان در قسمت پرسش و پاسخ سایت خود پاسخگوی سوالات شما می باشد.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب اطفال و جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عسگری جمعه ۷ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دختر من چهار ماه 15روزشه صدای اضافه تو قلب داشت بردیم اکو گفتن یه سوراخ کوچیک تو بتن قلب داره احتمال بسته شدن داره خطر ناک نیست ؟ عکس اکو شم براتون می‌فرستم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۷ خرداد ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب 

   سوراخ قلب انواع مختلفی دارد وابسطه به محل سوراخ احتمال بسته شدن یا هرگز بسته نشد دارد ولی با‌توجه به گزارش اکو بعید است این سوراخ خودبخود بسته شود

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   آیا سوراخ قلب کودکان VSD خطرناک است؟ 

   درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD 

 • تصویر کاربر اسم چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دختر من سه ماهشه جراحی آترزی مری انجام داده و قلبش سوراخه vsDکه گفتن باید عمل بشه خواستم لطف کنید یک فوق تخصص جراحی قلب نوزادان عالی معرفی کنید در ضمن میشه لطف کنید و حدودا هزینه عمل جراحی قلب در بیمارستان خصوصی (دکتر نوابی) رو لطف کنید و از طریق پیامک به اینجانب پاسخ دهید والتماس دعا برای شما دارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب 

   پزشکان قلب اطفال بیمارستانهای شهید رجایی و مرکزطبی اطفال همگی خوب هستند

   آقای دکتر بقایی بیمارستان خصوصی تریتا عمل می کنند و بیمارستان مدرس تهران هم هستند که کارشان بسیار خوب است

   هزینه جراحی را من هیچ اطلاعی ندارم باید از خود بیمارستان سوال بفرمایید

 • تصویر کاربر اسم چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دختر من سه ماهشه جراحی آترزی مری انجام داده و قلبش سوراخه که گفتن باید عمل بشه خواستم لطف کنید یک فوق تخصص جراحی قلب نوزادان عالی معرفی کنید در ضمن میشه لطف کنید و حدودا هزینه عمل جراحی قلب در بیمارستان خصوصی (دکتر نوابی) رو لطف کنید و از طریق پیامک به اینجانب پاسخ دهید والتماس دعا برای شما دارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب 

   پزشکان قلب اطفال بیمارستانهای شهید رجایی و مرکزطبی اطفال همگی خوب هستند

   آقای دکتر بقایی بیمارستان خصوصی تریتا عمل می کنند و بیمارستان مدرس تهران هم هستند که کارشان بسیار خوب است

   هزینه جراحی را من هیچ اطلاعی ندارم باید از خود بیمارستان سوال بفرمایید

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام.بچم‌در24هفتگی دنیاآمد خیلی نارس بود وقتی دنیا آمد اکوقلبش مشکلشchfبودوef:30% بودومیوکاردیت.حالامیخواستم‌ببینم‌مشکلش‌به‌خاطری‌زود دنیا آمدنه؟یانه کلا بچه مشکل قلبی داشته .در سونوهمیشه قلب رانرمان میزدbpm.بچم تاخیر رشدم داشته ودربارداری آنکساپارین میزدم.لطفاکمکم‌کنیدآیا میشه گفت میبایست‌دوزبالاتر آنکساپارین میزدم تابچه اینطورنشه؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   اسلام و عرض ادب 

   بچه های خیلی نارس مثل فرزند شما اغلب مشکلات قلبی زیادی بخاطر نارس بودن دارند.بنظر مشکل فرزنتان بخاطر زود بدنیا آمدن است و ارتباطی به دوز داروی شما ندارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟ 

   نارسایی قلبی در کودکان و نوجوانان + درمان

 • تصویر کاربر مهدیه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  سلام من هفته ۱۸بارداری به سنوی انو مالی رفتم گفت فوکوس اکو ژن قلبی دیده شد و هفته ۲۰بارداری به اکو قلب جنین رفتم دکتر گفت باید سقط شود نظر شما چیه من این سوال رو پرسید م ولی کد پیگیری یادم رفت دوباره پرسیدم ببخشید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۵ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   به این سوال دوبار پاسخ داده شده

 • تصویر کاربر محمودیان یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  نوه ام رنگ بینی اش نسبت به کل صورتش کمی زرد رنگه ، ایا علامت این نیست که خون با اندازه کافی بهش نمی رسه ، در ضمن به سختی وزن میگیره الان سه سال و سه ماهه هست روز تولدش۵/ ۱۲کیلو گرم بود ،الان که سه ماه گذشته بازم همون وزن داره البته قدش ۱/۵سانت بلندتر شده ، فعالیتش زیاده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   باسلام و عرض ادب

   این علائم بعیده قلبی باشه پیشنهاد می کنم نوه شما توسط متخصص اطفال ویزیت بشه اگر شک به مشکل قلبی داشت ویزیت قلب اطفال نیاز داره

 • تصویر کاربر مرتضی دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسر 4 ساله دارم اندازه سوراخ قلبش 1.8 میباشد دکتر گفته باید انجیو شود آیا با انجیو بسته می‌شود و میخواستم ازتون بپرسم که نوع چترک فرق میکنه آیا چینی با آلمانی فرقی داره چون گفتند که از چترک چینی استفاده میکنن با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   باسلام و عرض ادب

   قابلیت بستن سوراخ قلب با آنژیو ‌وابسطه به محل آن‌دارد و این سایز در محل مناسب قابل بستن است

   تفاوت نوع وسیله را از پزشک فرزندتان سوال کنید ایشان بهتر راهنمایی می کنند ولی بنظر من آلمانی بهتر است

 • تصویر کاربر تداعی یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر، پسرم پنج سالشه، و چند وقته دست میذاره روی قلبش بعد از دویدن و فعالیت میوفته و میگه درد میکنه و حال ندارم، حالا بیشتر شده و دیروز بعد از دویدن گف اینجام میسوزه. بخاطر کرونا ترسیدم تاالان دکتر نرفتم. ایا میشه بفرمایید مشکل چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   باسلام و عرض ادب

   فرزندتان با شک به مشکل قلبی ویزیت قلب اطفال لازم دارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  سلام. دخترم سه ونیم ماهه است.تشخیص پزشک فوق تخصص قلب vsdبا مشخصات سوراخ ۱۱و۸ میلیمتر ،بزرگ و حتما جراحی میباشد.بعلت اینکه از یک ماهگی تا این روز وزن روی چهار کیلو هشتصد گرم مانده و وزن گیری نمیکند زودتر باید جراحی باز شود.لطفا بهترین جراحان قلب قسمتvsd رو دربیمارستان طبی و رجایی معرفی بفرمایید .باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به اینکه جراحی VSD جراحی سختی نیست و اینکه اکثر پزشکان جراحی که در این دو مرکز کار می کنند بسیار مهارت بالایی در کار خود دارند و همچنین سیر انجام کار این است که شما اول در  این بیمارستانها به یک فوف تخصص داخلی قلب مراجعه می کنید و ایشان شما را به جراح معرفی می کنند لذا پیشنهاد می کنم ابتدا در بیمارستان قلب شهید رجایی نزد یکی از اساتید فوق تخصص های قلب اطفال مثل آقایان دکتر مهدوی ،دکتر عباس زاده ،دکتر مرتضائیان تشریف ببرید ایشان با توجه به وضعیت فرزندتان جراح مناسب را معرفی می منن

 • تصویر کاربر مهناز پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  من ۹ ماهه باردارم و کرونا گرفتم رفتم دکتر گفت قلب جنین نامنظمه 50_210 گفتن مشکلی نیس من الان میترسم ایا مشکلی پیش خواهد امد ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر بعد از بهبودی کرونا مجدد تکرار شد نیاز به انجام مجدد اکو قلب جنین‌دارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   آریتمی قلب جنین خطرناک است؟

   علت نامنظم بودن ضربان قلب جنین چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر