تنگی دریچه یا عروق ریه در کودکان چیست؟

تنگی دریچه و عروق ریوی در کودکان را بشناسید.

تنگی دریچه و عروق ریوی یکی از شایعترین بیماریهای مادرزادی قلبی در نوزادان و کودکان است.در این مقاله تعریف این بیماری , علائم بیماری , همچنین روشهای درمانی آن به زبانی ساده بیان شده.

تنگی دریچه و عروق ریوی در کودکان چیست؟

تنگی دریچه و عروق ریوی که در این مقاله تنگی ریوی گفته می شود. در کودکان نوعی نقص مادرزادی است . این نقص ممکن است هنگامی اتفاق بیفتد که دریچه ریوی در جنین در 8 هفته اول بارداری آنطور که باید رشد نکند. دریچه ریوی بطن راست را به شریان ریوی متصل می کند. به طور معمول دارای 3 فلپ (جزوه) است که مانند درب یک طرفه کار می کنند. این بدان معناست که این دریچه اجازه می دهند خون از بطن راست به شریان ریوی جریان یابد . اما خون از شریان ریوی به بطن راست عقب بطرف بر نمی گردد .

تنگی عروق ریوی
تنگی شریان ریوی در نوزادان و کودکان

در تنگی دریچه و عروق ریوی ، باز شدن فلپ ها و جریان خون بطرف ریه از حالت طبیعی دشوارتر می شود. فلپ ها ممکن است به هم چسبیده باشند. یا ممکن است فلپ ها ضخیم باشند و نتوانند تا انتها باز شوند. در بعضی موارد ممکن است دریچه باریک شود. در برخی موارد ، تنگی ممکن است مربوط به مشکلی در فلپ های دریچه نباشد بلکه مربوط به ناحیه ای باشد که مستقیماً زیر و بالای دریچه قرار دارد.

چه عواملی باعث تنگی دریچه و عروق ریوی در کودک می شود؟

تنگی دریچه و عروق ریوی زمانی اتفاق می افتد که دریچه ریوی آنطور که باید رشد نکند یا ناحیه زیر یا بالای دریچه در دوران جنینی طی 8 هفته اول بارداری رشد کامل نکند. اینکه چرا این اتفاق می افتد مشخص نیست. برخی از نقایص مادرزادی قلب از طریق ارثی و از خانواده ها منتقل می شود (نقایص ژنتیکی).

علائم تنگی ریوی در کودک چیست؟

در تنگی دریچه و عروق ریوی در کودکان بسته به شدت انسداد ، میزان عبور جریان خون از این مسیر متفاوت است. وابسته به شدت تنگی علائم بیماری هم متفاوت است. در کودکان با تنگی شدید مسیر ریوی معمولا کاملاً علامت دار هستند . کودکی با تنگی خفیف مسیر ریوی ممکن است علائم کمی داشته باشد و یا علائمی نداشته باشد. ممکن است بعداً در طول زندگی علائمدار شوند. انسداد و علائم می تواند با گذشت زمان بدتر شود.  معمولا این بیماری در دوران جنینی بجز در موارد شدید تشخیص داده نمی شود.

تنگی دریچه و عروق ریوی در کودکان اغلب به عنوان بخشی از نقص های مادرزادی قلبی پیچیده دیگر رخ می دهد. مثل بیماری تترالوژی فالوت

 •  شایعترین علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 • تند تند نفس کشیدن
 • تنگی تنفس 
 • رنگ مایل به آبی در اطراف لب ها یا انگشتان که به معنی کمبود اکسیژن (سیانوز) است.
 • احساس خستگی ، به ویژه با فعالیت یا ورزش
 •  ضربان قلب سریع
 • تورم پا ، مچ پا ، زانو ، صورت یا شکم
 • غش (سنکوپ)
 •  درد قفسه سینه
تنگی ریوی ممکن است در نوزاد نارس وجود داشته باشد.

چگونه تنگی ریوی در کودک تشخیص داده می شود؟

پزشک فرزند شما در مورد علائم و سابقه سلامتی کودک شما سوال خواهد کرد. او فرزند شما را کامل معاینه می کند . صداهای قلب و ریه های کودک شما را با گوشی معاینه سمع خواهد کرد . پزشک فرزند شما ممکن است صدای غیر طبیعی قلب (سوفل قلب) را می شنود. او همچنین ممکن است علائم یا نشانه های دیگری پیدا کند. وی ممکن است کودک شما را به یک فوق متخصص قلب کودکان ارجاع دهد.  ( یک پزشک با آموزش ویژه برای درمان مشکلات قلبی در کودکان )
فوق تخصص قلب همچنین کودک شما را معاینه می کند. او با دقت به یک سوفل قلبی گوش خواهد داد. جزئیات مربوط به سوفل قلب به تشخیص کمک می کند. کودک شما ممکن است به آزمایشاتی نیاز داشته باشد مانند:

عکس رادیولوژی از قفسه سینه:

با این عکس از قفسه سینه ممکن است تغییرات در قلب یا شریان ریوی دیده شود.

• الکتروکاردیوگرام (نوار قلب):

نوار قلب فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کند. ضربانهای غیر طبیعی (آریتمی) را نشان می دهد ، و استرس عضله قلب را مشخص می کند. اگرچه نوار قلب اغلب طبیعی است ، اما ممکن است ناهنجاری هایی را نشان دهد که با تنگی ریه دیده می شود.

• اکوکاردیوگرام (اکو):

اکو از امواج صوتی (سونوگرافی) برای ایجاد یک تصویر متحرک از قلب و دریچه های قلب استفاده می کند. این آزمایش در تشخیص تنگی ریه بسیار مفید است.

• کاتتریزاسیون قلب(آنژیوگرافی):

به کودک شما دارو می دهند تا به او کمک کند تا آرام شود. پزشک یک لوله انعطاف پذیر مخصوص (کاتتر) را درون رگ خونی از مسیرعروق کشاله ران قرار می دهد. و آن را به قلب منتقل می کند. فشار خون و اکسیژن در چهار حفره قلب و همچنین در شریان ریوی و آئورت اندازه گیری و بررسی می شود. ماده حاجب نیز تزریق می شود تا پزشک بتواند ساختارهای داخل قلب را با وضوح بیشتری ببیند. در صورت تشخیص اولیه با اکوکاردیوگرام ممکن است کودک شما به این آزمایش نیاز نداشته باشد.

چگونه تنگی ریوی در کودک درمان می شود؟

تنگی خفیف ریوی اغلب نیازی به درمان ندارد. تنگی متوسط یا شدید نیاز به ترمیم و اصلاح دارد. برخی از نوزادان قبل از رفع نقص بسیار بد حال هستند و نیاز به مراقبت در بخش مراقبت های ویژه (NICU) دارند. اگر تنگی بسیار شدید باشد برخی از نوزادان ممکن است نیاز به اصلاح فوری داشته باشند. پروستاگلاندین ها ، دارویی که مجرای شریانی را باز نگه می دارد، به بیمار داده می شود تا خون کافی در ریه ها جریان یابد. پس از تثبیت حال عمومی کودک ، روشی مناسب برای ترمیم تنگی انتخاب می شود. کودکی که دچار تنگی کمتری است ترمیم وی برنامه ریزی می شود.تا در فرصت مناسب ترمیم انجام شود.

روشهای درمان تنگی شامل:

اتساع با  بالون یا ولووپلاستی:

آنژیوگرافی و والووپلاستی یک روش تشخیصی درمانی ست. نوک سوند یا کاتتر قلبی یک بالون تعبیه شده . هنگامی که کاتتر به دریچه یا ناحیه باریک می رسد ، پزشک برای مدت کوتاهی بالون را با مایعی پر کردن و آن را باز می کند. کودکانی که با بالون درمان شده اند ممکن است برای جلوگیری از عفونت قلبی پس از ترخیص از بیمارستان ، مدتی آنتی بیوتیک مصرف کنند.

• ولووتومی با جراحی :

این یک عمل جراحی برای از بین بردن بافت به هم چسبیده دریچه ریوی است. با این کار تنگی بطور مناسبی باز می شود.

ولوکتومی با جراحی :

این عمل جراحی برداشتن دریچه است. غالباً از پچ یا وصله ای برای درست کردن مسیر جریان خون از بطن راست به شریان ریوی استفاده می شود . دریچه ریوی ممکن است در زمان بزرگسالی این کودک نیاز به تعویض داشته باشد.

• ایجاد مسیر های طولانی با وصله یا پچ :

با انجام جراحی از وصله های بزرگ برای گشاد شدن مناطق باریک استفاده می شود. که در مسیر اتصال بین بطن راست تا شریان ریوی اضافه می شوند.

• تعویض دریچه ریوی :

ممکن است برخی از کودکان نیاز به تعویض دریچه ریوی داشته باشند. ممکن است از دریچه بافتی (خوک یا انسان) استفاده شود. کودکانی که تعویض دریچه انجام داده اند در آینده نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارند.

مطلب مرتبط کوارکتاسیون آئورت در قلب کودکان چیست؟

چگونه می توانم به فرزندم کمک کنم که با تنگی ریوی زندگی کند؟

چشم انداز کودکان با تنگی ریوی معمولاً عالی است. ممکن است برای یک دوره زمانی ، فوق تخصص قلب و عروق کودک شما توصیه کند که کودک شما آنتی بیوتیک مصرف کند تا از عفونت قلب و دریچه های آن جلوگیری شود(آندوکاردیت باکتریایی). کودک شما ممکن است نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک قبل از اقدامات پزشکی و دندان پزشکی داشته باشد.
در بعضی موارد ، ممکن است در طی زمان لازم شود دریچه ریوی کودک مجددا با بالون متسع شود . کودک شما ممکن است در نوجوانی یا بزرگسالی برای جلوگیری از عوارض احتمالی ، تعویض دریچه ریوی نیاز داشته باشد.
فرزند شما در طول زندگی خود به یک مراقبت و پیگیری منظم در یک مرکز مراقبت از قلب کودکان احتیاج دارد.
در مورد چشم انداز آینده کودک با فوق تخصص قلب کودک خود مشورت کنید.

فوق تخصص قلب کودکان و پاسخ به سوالات والدین

چه زمانی باید با پزشک فرزندم تماس بگیرم؟

اگر علائمی از این قبیل مشاهده شد فرزندتان نیاز به ویزیت پزشکی دارد:

 • مشکلات تنفسی
 • ضربان قلب سریع
 • احساس خستگی
 • تورم کل پا ، مچ پا ، صورت یا شکم (شکم)

نکات کلیدی در مورد تنگی ریه در کودکان:


• تنگی ریوی ، جریان خون از بطن راست به ریه ها را سخت می کند.
• تنگی ریوی می تواند به تنهایی یا با نقایص مادرزادی دیگر قلب رخ دهد.
• کودک مبتلا به تنگی ریوی ممکن است هیچ علائمی نداشته باشد. این وضعیت ممکن است در صورت شنیدن سوفل قلبی توسط یک پزشک تشخیص داده شود.
• در صورت بروز علائم ، مشکلات بصورت : تنگی تنفسی ، کبودی، ضربان قلب سریع ، احساس خستگی و تورم پاها ، مچ پا ، صورت یا شکم بروز می کند .
• ممکن است تنگی خفیف ریوی نیازی به ترمیم نداشته باشد. اگر تنگی متوسط تا شدید باشد ممکن است ترمیم لازم باشد.
• چشم انداز كودكان مبتلا به تنگی ریوی اغلب عالی است.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب اطفال و جنین

جهت مطالعه بیشتر می توانید از مقالات زیر استفاده نمایید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر h.b یکشنبه ۱۳ شهریور ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من دخترم شش ماهگی بردم اکو جواب اکو ps mild۳۰mm بود الان که یک سالشه بردم جواب ps mild 20
  دکتر گفت کم شده میخاستم ببینم امکانش هست کاملا خوب بشه
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۳ شهریور ۱( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   به امکان دارد

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

   تنگی دریچه و عروق ریوی در کودکان را بشناسید.

    

 • تصویر کاربر سونا سه شنبه ۱ شهریور ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  با سلام من پسرم الان۴ساله هست در سن۴ماهگی بدلیل سوراخ بین بطنی و تنگی دریچه ریوی عمل قلب باز شد‌ سالی یکبار میبرم پیش دکترش واکو انجام میدن‌پارسال که رفتم گفت اندازه تنگی دریچه دراین دوسال تغییر نکرده است‌میخواستم دراین زمینه راهنماییم کنید ببینم براش خطری داره یانه؟اندازه تنگی تغییر کنه یا نکنه چی میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۹ مرداد ۱( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

  2. تصویر کاربر سونا یکشنبه ۳۰ مرداد ۱( 3 ماه پیش)
   سلام شرمنده دیر شد هم مال سال ۹۹وهم۱۴۰۰رو میفرستم که اگه لازم داشتین مقایسه کنید
  3. تصویر کاربر سونا یکشنبه ۳۰ مرداد ۱( 3 ماه پیش)
   سلام شرمنده دکتر دیر شد هم سال ۹۹وهم۱۴۰۰رو میفرستم که درصورت نیاز مقایسه کنید
  4. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۳۰ مرداد ۱( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   با توجه به شرح ها فرزند شما و اکوی ارسالی وضعیت بچه شما خوب است و فقط باید به طور سرپایی پیگیری انجام شود تنگی باقی مانده بعد از عمل قابل قبول است اغلب تا بزرگسالی نیاز به اقدامی ندارند فقط باید تحت نظر باشند

  5. تصویر کاربر سونا یکشنبه ۳۰ مرداد ۱( 3 ماه پیش)
   ممنونم دکتر تشکر از شما وراهنمایی خوبتون
  6. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱ شهریور ۱( 3 ماه پیش)

   سلام 

   خواهش می کنم

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر فواد سه شنبه ۲۵ مرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر دکتر، من یه دختر شش ماهه دارم که مشکل vsdقلبی داره ودر حال حاضر پیش سه فوق تخصص قلب ویزیت شده ونظر سه بزرگوار برعمل بوده چونکه ظاهرا سوراخ قلب در موقعیتی قرار داره که احتمال بسته شدنش کمه وما در این مورد میخواستیم که نظر شما رو هم بدونیم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۵ مرداد ۱( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   اغلب با توجه به محل و سایز سوراخ قلب فرزندتان احتمال بهبود خودبخود تا دو سالگی زیاد است  ولی نظر اصلی و قطعی را پزشکک معالج که بچه را معاینه و اکو کرده می دهد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   آیا سوراخ قلب کودکان VSD خطرناک است؟ 

   درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر ماهور جمعه ۱۴ مرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید. من کودک ۶ ماهمو برای اکو بردم پیش دکتر قلب اطفال و بعد از نوار قلب و اکو تشخیص دادن که تنگی دریچه قلب داره و ۹ میل بود و گفتن نیاز ب بالن داره و با همکاران تهران تماس گرفتن و گفتن تا ۳ ماه دیگه باز بیاد برا اکو بعد برا زدن بالن اقدام کنیم. خواستم بدونم تا ۳ ماه آینده احتمال درمان خود ب خود هست یا حتما باید بالن برنیم؟ خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۱ مرداد ۱( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

   تنگی دریچه و عروق ریوی در کودکان را بشناسید.

  2. تصویر کاربر ماهور پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 4 ماه پیش)
   بفرمایید
  3. تصویر کاربر ماهور پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 4 ماه پیش)
   ا
  4. تصویر کاربر ماهور پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱( 4 ماه پیش)
   ا
  5. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۴ مرداد ۱( 4 ماه پیش)

   با سلام 

   با توجه به اینکه شدت تنگی دریچه ریوی فرزندتان در حد متوسط است طی این مدت ۳ماه مشکلی پیدا نخواهد کرد و بعد از سه ماه اگر شدت آن افزایش داشته باشد و در حد شدید شده باشد بالن میزنند

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   تنگی دریچه و عروق ریوی در کودکان را بشناسید.

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر فرهان شنبه ۸ مرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام خواهرزاده ۸ روزش هست .زمان تولد ۳۴ هفته و۵ روزش بود با وزن ۳۴۰۰ .با تنفس تند.
  در nicuبستری شد بدون اینکه تو این ۸ روز شیر مادر بخورد یا حتی از دستگاه جداش کنند.
  تشخیص فشاربالای ریه دادند.
  به دستگاه تنفس ولیباتور وصله وسرم ودارو دریافت میکنه.
  کرونا هم گرفته.وعفونت ریه..حتی اجازه جابجایی به بیمارستان خصوصی هم نمی‌دهند میگن ریسک داره تو آمبولانس یه وقت لوله جدا میشه.
  وضعیتش هم همونطور ثابت مونده.
  آقای دکتر آیا درمان میشه وامید هست؟
  کار دیگه ای هست که انجام بدیم؟داروی خاصی ....
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۸ مرداد ۱( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً سوال خود را از یک فوق تخصص نوزادان بپرسید 

 • تصویر کاربر خاله شنبه ۸ مرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام خواهرزاده من ۸ روزه متولد شده
  ۳۴ هفته و۵ روزش بود که به دنیا اومد.
  به علت تنفس تند تو nicuبستری شد.به دستگاه تنفس وصله وکرنا هم مثبت شد . شیر مادر هم ندادن تا حالا.
  سرم دستگاه ودارو میدن.درضمن وزن موقع تولد ۳۴۰۰ بود
  به نظرتون امیدی به زنده ماندن این نوزاد هست؟
  اصلا حالش تغییر نمیکنه.حتی اجازه جابجایی به بیمارستان خصوصی هم نمیدن.
  میگن تو آمبولانس خطر داره.
  لطفا پاسخ بدید.میتونیم امیدوار باشیم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۸ مرداد ۱( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً سوال خود را از یک فوق تخصص نوزادان بپرسید 

 • تصویر کاربر خاله شنبه ۸ مرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام خواهرزاده من ۸ روزه متولد شده
  ۳۴ هفته و۵ روزش بود که به دنیا اومد.
  به علت تنفس تند تو nicuبستری شد.به دستگاه تنفس وصله وکرنا هم مثبت شد . شیر مادر هم ندادن تا حالا.
  سرم دستگاه ودارو میدن.
  به نظرتون امیدی به زنده ماندن این نوزاد هست؟
  اصلا حالش تغییر نمیکنه.حتی اجازه جابجایی به بیمارستان خصوصی هم نمیدن.
  میگن تو آمبولانس خطر داره.
  لطفا پاسخ بدید.میتونیم امیدوار باشیم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۸ مرداد ۱( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً سوال خود را از یک فوق تخصص نوزادان بپرسید 

 • تصویر کاربر نوری پنجشنبه ۶ مرداد ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر بچه من ۷ماهشه بردیم بیمارستان شهید رجایی اکو کردن گفتن مشکل دریچه ریوی دارد دکتراش گفته صبرکنید عمل جراحی اش سخته منم استرس دارم لطفا راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۶ مرداد ۱( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر مرادزهی یکشنبه ۱۲ تیر ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دخترم یک سال ده ماهشه بردم دکتر قلب اکو گرفته میگه تترالوژی فالوت بیماریش ونیاز به عمل داره دوتا عمل یکی انژو یکی عمل باز میخواستم بدونم عمل چقدر خطر داره واسه بچه ام خیلی نگرانم واسترس داارم لطفا راهنماییم کنید ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۲ تیر ۱( 5 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   معمولاً تترالوژی فالوت در بالای شش ماه علامت دار میشود و درمان تمام موارد جراحی است.خطر عمل وابسته به شدت بیماری دارد و در بیماران مختلف متفاوت است.

   تترالوژی فالوت در کودکان TOF

 • تصویر کاربر سجاد دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پسرم ۱۲ روز متولد شده رفتیم اکو گرفیتم گفت یکی از رگهای نوزاد تنگ هست می خواستم راهنماییم کنید نیاز به درمان هست کجا باید برم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱( 6 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید اغلب خودبخود خوب می شود با فاصله اکو تکرار شود فعلا نیاز به کاری نیست 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر