تفسیر جواب اکوی قلب جنین

تفسیر جواب اکوی قلب جنین چگونه است؟

اکوکاردیوگرافی قلب جنین یکی از راه های تشخیصی بیماری های قلبی جنین است. در این مقاله در رابطه با تفسیر جواب اکوی قلب جنین صحبت شده است. این مقاله فقط در رابطه با جواب این آزمایش می باشد؛ برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اکوی قلب جنین به مقاله ی زیر مراجعه کنید.

مطلب مرتبط: اکوی قلب جنین

اگر در جواب اکوی قلب جنین نقص قلبی تشخیص داده شود چه باید کرد؟

اگر پس از بررسی و مطالعه ی نتایج آزمایش ها مشخص شود که قلب دچار نقص شده است، متخصص قلب و عروق کودکان (متخصص کاردیولوژی) موارد لازم در رابطه با این عارضه را برای شما توضیح خواهد داد.

متخصص قلب کودکان با استفاده از تصاویر، اهمیت نقص قلبی را به شما توضیح خواهد داد و موارد مربوط به شرایط بارداری، زایمان و نیاز احتمالی به جراحی قلب پس از تولد نوزاد را برای شما شرح خواهد داد.

تقریبا در همه موارد از شما خواسته می شود که به طور مرتب و تا زمان زایمان پیگیر اکوکاردیوگرام جنین خود باشید تا اطلاعات مورد نیاز را کسب کنید. متخصص قلب و عروق کودکان تا حد ممکن اطلاعات کافی در رابطه با این مساله را به شما می دهد و به تمام سوال های شما پاسخ می دهد.

ممکن است لازم باشد در آینده با یک جراح قلب یا متخصص قلب و عروق ملاقات کنید تا در مورد جراحی قلب یا دیگر اقدامات مورد نیاز پس از تولد نوزاد، اطلاعات بیشتری کسب کنید. نقص قلب پیامد های قابل توجهی در سلامت کلی جنین دارد، چرا که برخی نقص های قلبی ممکن است خطر مشکلات ژنتیکی را افزایش دهد.

بررسی این مسائل می تواند به شما کمک کند تا در بیماری هایی که کودک شما ممکن است به آن ها دچار شود به یک تصویر ذهنی دست پیدا کنید و همچنین بتوانید در مورد بارداری خود تصمیم بگیرید.

 

متخصص کاردیولوژی (متخصص قلب و عروق) اطلاعات مورد نیاز در رابطه با مشکلات ژنتیکی را برای شما شرح خواهد داد و به تمام سوالات شما پاسخ خواهد داد.

تیم مراقبتی شما، همچنین شامل پزشكانی است كه در زمینه زنان و زایمان با ریسک بالا (پزشک متخصص جنین و مادر) و ژنتیک كودكان و نوزادان (پزشك نوزادان) تخصص دارند.

تیم مرکز مراقبت از جنین، با شما ملاقات خواهد کرد و طی جلسه ای می توانید از بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) بازدید کنید و برای دوران زایمان و نگهداری نوزاد پس از زایمان آمادگی لازم را پیدا کنید.

اکو قلب جنین

بعد از اکوی قلب جنین چه اتفاقی می افتد؟

پزشک و یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما نتایج به دست آمده از آزمایش ها را مورد بررسی قرار می دهد. او ممکن است انجام آزمایش ها یا روش های بیشتری را تجویز کند. این آزمایش ها و روش ها ممکن است شامل موارد ذکر شده در زیر باشد:

درمان

درمان ممکن است  شامل مصرف دارو یا انجام روش هایی برای درمان مشکلات قلبی جنین باشد.

ارزیابی های سلامتی جنین

برای بررسی سلامت کلی جنین، ممکن است از شما خواسته شود که حرکات جنین را بشمارید.

تست بدون استرس

در این آزمایش، ضربان قلب و حرکت جنین مورد بررسی قرار می گیرد.

مشخصات بیوفیزیکی (بیوفیزیکال پروفایل) (BPP)

این یک آزمایش سونوگرافی برای بررسی سلامت کلی جنین است. در این آزمایش ضربان قلب، تنفس، حرکت، میزان عضله و میزان مایع آمنیوتیک مورد بررسی قرار می گیرد.

سونوگرافی یا اکوکاردیوگرافی

اینها آزمایش هایی هستند که برای تائید وجود نقص انجام می شوند. همچنین طی این آزمایش ها، رشد جنین دنبال می شود، تغییرات قلب جنین مشاهده می شود و سایر مشکلات مورد بررسی قرار می گیرند.

آمنیوسنتز

با انجام این آزمایش، اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و برخی نقایص مادرزادی تشخیص داده می شوند. ارائه دهنده خدمات بهداشتی سوزنی را از دیواره شکم وارد رحم و از رحم وارد کیسه ی آمنیوتیک می کند. سپس او می تواند از مایع آمنیوتیک نمونه گیری کند.

مشاوره ژنتیک

یک مشاور به شما کمک می کند تا با نحوه ی نگهداری از فرزندی که مشکلات ژنتیکی دارد را آشنا شوید.

سونوگرافی سطح بالای جنین

سونوگرافی دقیق از بقیه جنین ضروری است تا چگونگی رشد جنین مورد پیگیر قرار گیرد، وضعیت سلامتی جنین مانیتور شود و بقیه ی جنین از نظر وجود ناهنجاری های دیگر در سایر اندام ها مورد ارزیابی قرار گیرد.

مراقبت های بعد از اکوکاردیوگرافی قلب جنین

چه متخصصی جواب این آزمایش را بررسی می کنند؟

جواب آزمایش ها بستگی به زمینه ی اکوی قلب ،سن حاملگی جنین، دیگر تشخیص ها و کیفیت تصاویر به دست آمده دارد. اگر بررسی جواب اکوی قلب جنین توسط یک فوق تخصص قلب کودکان انجام شود، او به محض اتمام بررسی آزمایش ها با شما ملاقات می کند و توضیحات دقیق نتایج را به شما ارائه می دهد.

اگر مطالعه اولیه این آزمایش ها توسط متخصص پریناتولوژی انجام شود و نقص قلب پیدا شود، برای تشخیص دقیق و مشاوره بیشتر شما را به یک متخصص قلب کودکان ارجاع می دهند.

درصد دقت جواب اکوی قلب جنین چقدر است؟

اگر بررسی آزمایش ها نشان دهد که نتایج به دست آمده نرمال و طبیعی هستند، ممکن است شما مرخص شوید و یا از شما خواسته شود که قبل و بعد از تولد نوزاد دوباره این سری آزمایش ها را تکرار کنید.

برخی از مشکلات مانند لوپوس مادر، حتی اگر در آزمایش اول نتایج طبیعی و نرمالی داشته باشد، باز هم نیاز به چندین بار تکرار دارند. همچنین گاها ممکن است ساختاری وجود داشته باشد که آنچنان که دکتر می خواهد دیده نشود؛ در این صورت ممکن است لازم باشد که تصویربرداری را مجددا تکرار کنید.

حتی با اینکه ممکن است نتایج آزمایش ها وجود مشکلی را با درصد ضعیفی نشان دهد، باز هم ممکن است پزشک از شما بخواهد تا دوباره آزمایش را تکرار کنید. حتی در صورتی که نتایج تمام آزمایش ها کاملا نرمال و با کیفیت بالا باشند، باز هم نمی توان به وجود آمدن مشکلات قلبی را رد کرد.

این مساله به این دلیل است که گردش خون در جنین با گردش خون در نوزادی که به دنیا آمده است بسیار متفاوت است. علاوه بر این، اگر حفره های ریزی بین محفظه های پایین قلب وجود داشته باشد، نمی توان آنها را به راحتی مشاهده کرد.

با این حال با توجه به گردش طبیعی خون در جنین، و نتایج به دست آمده از اکوکاردیوگرام طبیعی جنین، پزشک می تواند خبرهای خوب نسبتا قطعی را به شما ارائه دهد.

اکوی قلب جنین در چند هفتگی انجام می شود؟

برای اطمینان از صحت نتیجه ی آزمایش اکوکاردیوگرام، می توان این آزمایش را پس از هفته ی هفدهم یا هجدهم بارداری انجام داد. با این حال، فناوری های جدیدتری نیز وجود دارند که با استفاده از مبدل های واژینالی می توان تصاویر قلب جنین را از همان  هفته دوازدهم مورد مشاهده قرار داد.

اگر اسکن را قبل از هفته ی هجدهم انجام داده باشید، به احتمال زیاد از شما خواسته می شود تا در آینده اسکن را مجددا تکرار کنید و تصاویر قطعی تری را برای تائید یافته های آزمایش های اولیه ارائه دهید.  در برخی موارد هفته هجدهم برای تائید نتایج آزمایش ها هنوز هم خیلی زود است.

بیماری های قلبی چه تاثیری بر روی جنین می گذارد؟

نقص قلبی پیامدهای جدی و قابل توجهی در سلامت کلی جنین دارد. برخی نقص های قلبی ممکن است به طور قابل توجهی خطر بروز برخی مشکلات ژنتیکی مانند سندرم داون یا سندرم دی جورج را افزایش دهد.

یافتن تومورهای خوش خیم در جواب اکوی قلب جنین ،احتمال وجود یک سندرم ژنتیکی که تاثیر زیادی بر رشد غیر طبیعی مغز دارد را افزایش می دهد. به این عارضه توبروز اسکلروزیس گفته می شود.

بررسی این موارد می تواند یک مجموعه اطلاعات مهم در رابطه با شناخت وضعیت نوزاد به شما بدهد و نقش اساسی در تصمیم گیری در مورد بارداری شما داشته باشد.

متخصص قلب و عروق اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهد که طی آن مشخص می شود که آیا لازم است نگران مسائل دیگری هم باشید یا خیر. با این حال، هنگامی که موضوع یک مساله ی نگران کننده و مهمی باشد، شما به دیگر اعضای تیم مراقبت که از نزدیک با متخصص قلب کودکان همکاری می کنند، معرفی خواهید شد.

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب اطفال و جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مادر دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من در هفته ۱۸ بارداری هستم
  دکتر دو عدد فوکوس اکوژن توی قلب بچه دیده
  ازم خواست برای اکو مجدد ۲ هفته دیگه مراجعه کنم
  جناب دکتر تمنا میکنم منو راهنمایی کنید در صورتی که سونو ان تی نرمال بوده و سابقه سندرم داون نداشتیم ممکنه مشکلی پیش بیاد؟
  چه کاری باید انجام بدم برای جنینم ؟
  این جواب اکو هست:
  Conclusion: 2 echogenic focus in LV
  Seems normal heart in this GA but suspicious to small PM VSD
  خواهش‌ میکنم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۶ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   خیلی جای نگرانی نیست 

   لطفا جهت کاهش نگرانی و افزایش اطلاعات خود در سایت اینجانب مقاله ای با عنوان«لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟» را مطالعه بفرمایید.

 • تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  توی اکوی قلب فرزندم این موارد رو نشون داده
  EXTREME LEVOCARDIA
  CARDIA ANGEL 130
  ECHOGENIC DOT IN LV (2.2mm)
  خواهش میکنم اگه مشکل حادی هست بهم بگید خانمم خیلی بی تابه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگه کل گزارش همینه مشکل حادی وجود نداره

 • تصویر کاربر نسرین سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من در هفته ی 20 بارداری هستم و اکوی قلب جنین انجام دادم. آیا اکوی من مشکل داره میشه کمکم کنید و رگید مشکل تا چه حد منافات داره با حیات نوزاد.جواب اکو: Tricuspid atresia.pulmonary atresia.small PM.VSD.smal RV
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   این گزارش نشان دهنده شکل پیچیده ای از مشکل فلبی جنین است که در اون تقریبا طرف راست قلب تشکیل نشده اغلب در هفته های قبل ۱۹ هفتگی پیشنهاد سقط می شود و اگه این جنین متولد بشود برای زنده ماندن خیلی بجه و خانواده رنج و زحمت می بینند 

 • تصویر کاربر رضوان چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر
  دیروز به پزشک مراجعه کردم برای سونوگرافی و فرمودن ضربان قلب پایینه و باید تا نهایت دو هفته ی دیگه اکوی قلب بشه. به نظر شما آیا این نگران کننده است؟ به شدت فکر و ذهنم رو درگیر کرده است.
  ممنون از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   بنظر من شما نیاز به اکو قلب جنین دارید ولی نگران نباشید اکثر موارد مشکلی در قلب نیست و برای احتیاط این انجام می شود

   بهترین زمان برای اکو قلب جنین ۱۸ تا ۲۲ هفتگی ست ولی برای مشکلات تعداد ضربان قلب هر زمان دیگر هم اکو انجام می شود

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر