تفسیر اکو قلب جنین

لکه سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

یکی از ناراحتی هایی که عده از بانوان باردار با آن مواجه می شوند؛ وجود لکه ی سفید روی قلب جنین می باشد. این لکه های سفید را نقاط اکوژن یا کانون اکوژن می گویند. در این مقاله در ارتباط با این لکه ها که ممکن است در گزارشات سونوگرافی مطرح شود و بانوان باردار را نگران کند (اگر در سونو انومالی لکه سفید روی قلب باشد خطرناک است؟) صحبت شده است.

کانون اکوژن چیست؟ ( لکه ی سفید روی قلب جنین)

کانون یا نقطه اکوژنیک درون قلب (یا EIF) یک نقطه روشن و سفید کوچک است که در قلب جنین در حال رشد در هنگام سونوگرافی و اکوی قلب جنین دیده می شود.

به این لکه های سفید یا کانونهای اکوژن داخل قلبی اصطلاحا سندرم توپ گلف در دوران بارداری هم می گویند( به دلیل شبیه بودن لکه ی سفید به توپ گلف). علت کانون یا نقطه اکوژنیک درون قلب ناشناخته است؛ اما شرایط به طور کلی بی خطر است.

کانون یا نقطه اکوژنیک درون قلب یک اتفاق طبیعی در بارداری در نظر گرفته می شود؛ اما آزمایشات غربالگری قبل از تولد برای آزمایش هرگونه ناهنجاری ممکن است مطلوب باشد.

 

تشخیص لکه ی سفید روی قلب (نقطه اکوژن)

در سه ماهه دوم بارداری، سونوگرافی قبل از تولد را برای بررسی قلب کودک انجام می دهند. با این کار چهار حفره طبیعی قلب ارزیابی می شود. این حفره ها عبارتند از دهلیز و بطن راست و دهلیز و بطن چپ.

گاهی اوقات، یک یا چند لکه ی سفید قلبی  کوچک در یکی از حفره های قلب جنین و اغلب در بطن ها (یا حفره های پمپاژ) دیده می شود. این لکه ها معمولاً به عنوان EIF (کانون اکوژنیک درون قلب) یا کانون اکوژنیک شناخته می شود. 

مطلب مرتبط انواع بیماری قلبی مادرزادی در نوزادان 

 

لکه در قلب جنین

بیشتر اوقات این لکه های سفید قلبی یا کانون های اکوژنیک در بطن چپ قلب قابل مشاهده است. اما گاهی در هر دو بطن قابل تشخیص است. اگر مادر لاغر باشد دیدن این نوع جزئیات برای پزشک راحت تر می شود.

این یافته ای رایج در سونوگرافی است که در حدود 3 تا 5 درصد بارداری ها مشاهده می شود. کانونهای اکوژنیک ( لکه ی سفید روی قلب ) به طور کلی به خودی خود بر سلامت کلی جنین یا رشد قلب تاثیر بدی ندارد؛ ولی حتی اگر کانونهای اکوژنیک که اکثر اوقات بی خطر هستند وجود داشته باشند؛ نمی توانند باعث نقص قلب جنین باشد.

بیشتر کانون اکوژنیک درون قلب که در اواسط بارداری دیده می شود. قبل از زایمان از بین می رود. از آنجا که برای کودک مشکلی ایجاد نمی کنند. اگر مشکل دیگری همراه آنها نباشد. انجام سونوگرافی اضافی برای پیگیری کانون اکوژنیک درون قلب لازم نیست.

علل ایجاد کانون یا نقطه اکوژنیک درون قلب

سوالی که مطرح است این است که چرا لکه سفید روی قلب جنین در برخی از نوزادان دیده می شود و در برخی وجود ندارد؟ برخی از پزشکان فکر می کنند که این لکه روشن به دلیل ناحیه ای از عضله قلب است که کلسیم بیش از حد متوسط در آن جمع شده است و به عبارتی رسوب کلسیم در قلب جنین تشکیل شده است.

در سونوگرافی، مناطقی که کلسیم بیشتری دارند. (مانند استخوان ها) باعث می شوند امواج صوتی با ظاهر روشن تری روی صفحه مانیتور تصویر خود را نشان دهند.

لکه اکوژن قلب جنین

خطرات لکه سفید قلب جنین یا نقطه اکوژنیک داخل قلب

بیشتر اوقات، کانون اکوژنیک درون قلب در طی سونوگرافی معمول قبل از تولد که در حدود هفته های 8-20 بارداری انجام می شود مشاهده می شود. 

اگرچه اطمینان از وجود نقص مادرزادی در نوزاد غیرممکن است؛ اما بیشتر حاملگی های با کانون اکوژنیک درون قلب که هیچ یافته سونوگرافی غیرطبیعی دیگری ندارند، منجر به تولد نوزاد سالم می شود.

لکه سفید روی قلب جنین یک اتفاق طبیعی در رشد جنین در نظر گرفته می شود. هیچ مشکلی در دراز مدت برای سلامتی و یا مشکلات قلبی برای جنین ایجاد نمی شود.

کانون اکوژنیک درون قلب در نوزادانی که مادران آنها آسیایی هستند بیشتر دیده می شود. با این حال، بدون توجه به نژاد، در هر بارداری ممکن است دیده شود.

اگر چه کانون اکوژنیک درون قلب مشکلی برای کودک ایجاد نمی کند؛ اما برخی مطالعات نشان می دهد که در صورت وجود این یافته سونوگرافی احتمال ابتلا به سندرم داون کمی بیشتر است. با این حال، همه مطالعات موافق نیستند که ارتباطی با سندرم داون وجود داشته باشد.

لکه سفید روی قلب جنین

چه آزمایشاتی در دوران بارداری انجام می شود؟

والدین در طی روند بارداری کاملاً هیجان زده و در عین حال بسیار احساساتی می شوند. آنها اصلا قابل مقایسه با شخصی نیستند که نه ماه فقط فرزند خود را حمل می کند.

پس از باردار شدن، تعداد زیادی آزمایش پزشکی برای اطمینان از روند سلامت جنین انجام می شود. سونوگرافی یکی از بررسی های اصلی است. که به منظور بررسی آخرین وضعیت و روند رشد جنبن انجام می شود. 

لکه سفید روی قلب جنین

 

آیا آزمایشات اضافی برای لکه ی سفید لازم است؟

هیچ آزمایش خاصی برای بارداری هایی که دارای کانون اکوژنیک درون قلب هستند و مشکل دیگری همراه ندارند، توصیه نمی شود. با این حال، در هر بارداری، آزمایش های اختیاری قبل از تولد به زنان ارائه می شود، که می تواند به پیدا کردن انواع خاصی از نقایص مادرزادی، از جمله سندرم داون کمک کند.

آزمایش های قبل از تولد دو نوع هستند؛ آزمایشات غربالگری و آزمایشات تشخیصی. آزمایشات غربالگری قبل از زایمان می توانند به شما کمک کنند تا شانس داشتن یا نداشتن مشکل احتمالی خاص در فرزندتان را بررسی کنید.

آزمایشات تشخیصی قبل از تولد می توانند به طور دقیق برخی مشکلات موجود در نوزاد را شناسایی کنند. آمنیوسنتز یک روش تشخیصی است که تا حدود 22 هفتگی بارداری برای تشخیص ناهنجاری های کروموزومی قبل از تولد انجام می شود.

ایا اکوژن قلب جنین خطرناک است؟

در پایان، بطور کلی من به والدینی که در قلب فرزندشان لکه سفید قلبی یا کانون اکوژن مشاهده شده و بررسی های دیگر مشکل همراهی را نشان نداده، این مثال را میزنم؛ تصور کنید یک خال کوچک همان طور که روی پوست یک شخص طبیعی در نظر گرفته می شود، این نقطه براق روی دیواره عضلانی قلب جنین هم طبیعی در نظر گرفته می شود. 

که این خال ممکن است تا بعد تولد برطرف شود یا باقی بماند در هر صورت این کانون اکوژن اهمیت بالینی ندارد و مثل خال کوچک روی پوست نیاز به توجه بیشتری ندارد.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فریبا دوشنبه ۸ خرداد ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر،ببخشید اقای دکتر من هفته ۲۱ بارداری هستم، تو غربال گری دوم بهم گفتن یک کانون اکوژن قلبی وجود داره که دکتر منو به اکو قلب جنین فرستادن،بعد تو اکو گفتن یک رگورژیتاسیون تریکوسپید هست که ممکنه ناپایدار باشه یا ممکنه نشانه تریزومی باشه و واسم ازمایش سلفری نوشن و هزینش خیلی بالاست،میخواستم اگه میشه راهنماییم کنید که ایا احتمال تریزومی در این موارد کم هست یا زیاده؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۸ خرداد ۲( 1 هفته پیش)

   باسلام و احترام 

   احتمال خیلی کم است 

 • تصویر کاربر میناهوتی شنبه ۶ خرداد ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  ســلام اقای دکتر من توهیجده هفتم هستم رفتم سنوگرفتم گفت ی کیست داخل سربچع ات هست و ی لکع سفید روقلبش بع نظرشما خطرناکع برابچع ام!؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۶ خرداد ۲( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید . نقطه اکوژن در قلب جنین خطرناک نیست. مشکلی برای قلب جنین ایجاد نمی کند اغلب تا پایان بارداری خودبخود برطرف می شود.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر جعفری دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام به دلیل دیده شدن لکه سفید روی قلب جنین پزشک زنان برای بنده اکوی قلب جنین نوشته اند خواستم ببینم حتما باید اکو انجام شود یعنی توسط اکو چیزهای دیگری را تشخیص میدهند یعنی (سندروم)چون سابقه بچه سندرومی هم خدا را شکر نداریم لازم است اکوی قلب انجام بشه.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید . نقطه اکوژن در قلب جنین خطرناک نیست. مشکلی برای قلب جنین ایجاد نمی کند اغلب تا پایان بارداری خودبخود برطرف می شود.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر جعفری دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام برای دیده شدن لکه کلسیم روی قلب جنین حتما اکوی قلب لازم است یا ضروری نیست ممنون از اینکه پاسخم را میدهید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید . نقطه اکوژن در قلب جنین خطرناک نیست. مشکلی برای قلب جنین ایجاد نمی کند اغلب تا پایان بارداری خودبخود برطرف می شود.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر فرشته یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من هفته 19 باداری هستم یه لک سفید در بطن چپ به دیامتر 3.5mm هستش آیا خطر ناک هست و آزمایش ژنتیکی هم آنجام دادم هنوز جوابش نیامده خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید . نقطه اکوژن در قلب جنین خطرناک نیست. مشکلی برای قلب جنین ایجاد نمی کند اغلب تا پایان بارداری خودبخود برطرف می شود.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  ببخشید آقای دکتر اکوپسرم براتون میفرستم لطفا منو راهنمایی کن برای درمانش چقدفرصت دارم چون قطعه ای که دکتر گفته بایدبرای آنژیو فراهم کنیم ظاهرا چندماه هست واردنشهه هیچ جاگیرنمیاد ومعلوم هم نیست کی وارد میشه خیلی نگرانم نمیدونم چیکارکنم، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً از پزشک معالج سوال بفرمایید چون ایشان در معاینه به یافته هایی می رسند که اورژانسی بودن درمان را مشخص می کند 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD

   سوراخ قلب کودکان چقدر خطرناک است؟

 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۲( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما..هفته ۱۹بارداری رفتم سونو گفتن یک فوکووس ۲mmرو بطن چپ دیده شده و باید هفته ۲۴دوباره برم اکو قلب جنین ...بقیه مواد سونو همه خوب بود میخاستم نظر شما رو بدونم..ممنون از پاسخگویی تون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۲( 4 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید . نقطه اکوژن در قلب جنین خطرناک نیست. مشکلی برای قلب جنین ایجاد نمی کند اغلب تا پایان بارداری خودبخود برطرف می شود.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر حمیده پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر قت بخیر
  ببخشیددکترتشخیص وی اس دی داده وگفته بچتون آنژیو بشه، به نظرشما آنژیو درمان خطرناکی هست یانه؟ آخه هزینه بیمارستان خصوصی حدود60میلیون میشه خیلی نگرانم نمیدونم برم بیمارستان دولتی یاخصوصی وضع مالی مناسبی هم نداریم ولی اگر خطرناکه هرجور هست هزینه ش جورکنم بچم ببرم بیمارستان خصوص، ممنون میشم راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم به بیمارستان قلب شهید رجایی تهران نزد آقای دکتر جعفری یا آقای دکتر مرتضاییان تشریف ببرید کار این پزشکان فوق العاده خوب است و با بیمارستان خصوصي از نظر کاری این پزشکان بهتر هستند ولی فضای فیزیکی و بخش های بیمارستان خصوصي تمیز تر است 

   آنژیوگرافی از جراحی خیلی کم خطر تر است 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم    سوراخ قلب کودکان چقدر خطرناک است؟ 

   درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD

 • تصویر کاربر اعظم شنبه ۹ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید سونوی بنده تو هفته ۱۶ بارداری نوشته بود اکوژن بوکوس درقلب جتین دیده شد
  بعد ازاکوی جنین که انجام دادم دکتر نظرش این بود ریتم قلب منظم وضربان قلب طبیعی است فقط نوشت اکوژنتیک فوکوس بطن چپ باسایز۱۰۴×۲۰۳
  این چه معنی میده ایا خطرناکه واینکه منو ترسوند گفت باید آمینو انجام بدی اما من بودجشو ندارم ودرگیر وکلافم هنوز لطفا راهنمایی کنید الان تو ۱۹ هفته هستم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۹ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید . نقطه اکوژن در قلب جنین خطرناک نیست. مشکلی برای قلب جنین ایجاد نمی کند اغلب تا پایان بارداری خودبخود برطرف می شود.

   باز هم با متخصص زنانتان مشورت بفرمایید شاید علت دیگری برای این آزمایش باشد چون دیدن نقطه اکوژن دلیل آزمایش آمنیوسنتز نیست. 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر سیده چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید،غربالگری دوم رو که انجام دادم بهم گفتن یک فوکوس اکوژن به ابعاد 2.2X1.1mmدر بطن سمت چپ دیده شد ،آیا خطری برای جنین وجود داره باید چیکار کنم نیاز به سقط هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید . نقطه اکوژن در قلب جنین خطرناک نیست. مشکلی برای قلب جنین ایجاد نمی کند اغلب تا پایان بارداری خودبخود برطرف می شود.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر