رگ اضافه در قلب نوزادان یا پی دی ای (PDA)

رگ اضافه در قلب نوزادان یا پی دی ای (PDA)عبارتی ست که ممکن است. بعضی از والدین بعد از مراجعه به متخصص قلب اطفال و اکو قلب فرزندشان با آن مواجه شوند. در این مقاله به طور کامل درباره این بیماری توضیح داده شده است.

رگ اضافه در قلب نوزاد یا پی دی ای (PDA) چیست؟

مجرای شریانی باز یا به اصطلاح عامیانه تر رگ اضافه در قلب، رگ خونی اضافه‌ای است . که در دوران جنینی و پس از به دنیا آمدن نوزاد، در بدن او وجود دارد.

در بیشتر نوزادانی که عملکرد قلبشان طبیعی است؛ رگ اضافه قلب پس از چند روز کوچک شده و خود به‌ خود از بین می‌رود. اگر این شریان بیشتر از چند روز باز بماند؛ ممکن است جریان خون اضافه وارد ریه‌ ها شود.

اگر مجرای شریانی ایجادشده بزرگ باشد، احتمال پیشامد مشکلات و خطرات بیشتر وجود دارد. برخی دیگر از مجراهای شریانی باز کوچک‌تر، که در چند روز اول بسته نمی‌شوند. احتمالا تا یک سالگی کودک خود به ‌خود بسته خواهند شد.

اگر نوزاد نارس باشد . احتمال باز ماندن رگ اضافه قلب وجود دارد . به‌ خصوص اگر نوزاد مشکل ریوی هم داشته باشد. اگر چنین حالتی پیش بیاید. پزشکان باید این مجرای شریانی بازشده را ببندند.

در صورت وجود رگ اضافه در قلب نوزادان چه اتفاقی پیش می‌آید؟

مجرای شریانی یک رگ خونی عادی است که دو شریان اصلی حمل ‌کننده خون از قلب را به هم متصل میکند (آئورت و سرخرگ ریوی).

تا زمانی که جنین در رحم مادر است. ریه‌ها کار نمی‌ کنند. چون نوزاد از طریق جفت مادر به طور مستقیم اکسیژن را دریافت می‌ کند. مجرای شریانی، خون را از ریه‌ ها دریافت کرده و آن را مستقیما به بدن می ‌فرستد. 

هنگامی که نوزاد به دنیا می‌ آید و استفاده از ریه‌ ها شروع می‌شود؛ دیگر به این مجرای شریانی نیاز نیست . معمولا این مجرا تا دو روز پس از تولد بسته خواهد شد.

اگر این مجرای شریانی بسته نشود . نوزاد به بیماری رگ اضافه قلب مبتلا می‌شود. در این صورت خون اکسیژن‌ دار گرفته ‌شده از آئورت (با میزان اکسیژن بالا) با خون کم‌ اکسیژن گرفته‌شده از سرخرگ ریوی (میزان پایین اکسیژن) ترکیب می‌شود. 

در نتیجه خون بسیار زیادی وارد ریه ‌ها می‌شود . به این ترتیب قلب باید فشار اضافه‌ای تحمل کند و فشار خون سرخرگ ‌های ریوی نیز افزایش می‌یابد.

ممکن است برخی نوزادان با مشکلات قلبی خاصی متولد شوند . که میزان جریان خون جاری از قلب به ریه‌ها یا جریان خون اکسیژن ‌دار جاری به بدنشان کاهش یابد. در چنین مواردی وجود جریان شریانی باز موثر است . به همین دلیل ممکن است پزشک برای باز ماندن این شریان، دارو تجویز کند. 

رگ اضافه قلب یا pda

علت ابتلا به رگ اضافه در قلب یا پی دی ای (PDA) چیست؟

از مشکلات اولیه رشد قلب جنین ناشی می شود.  اما به ‌هرحال دلیل مشخصی برای ابتلا به چنین بیماری ‌هایی وجود ندارد. ممکن است عوامل ارثی در پیدایش چنین بیماری ‌هایی نقش داشته باشند.

برقراری اتصال عروقی بین دو رگ اصلی منشعب ‌شده از قلب (آئورت و سرخرگ ریوی) برای برقراری گردش خون جنین ضروری است. از آنجایی که جنین تا زمانی که در رحم مادر است . اکسیژن خون خود را از گردش خون مادر دریافت می‌کند. مجرای شریانی نمی ‌گذارد خون وارد ریه‌های درحال رشد جنین شود.

معمولا دو تا سه روز پس از تولد، مجرای شریانی بسته می‌شود. اگر نوزاد نارس باشد. این اتصال کمی دیرتر بسته خواهد شد. اما اگر این مجرای شریانی همچنان باز بماند یعنی نوزاد به رگ اضافه قلب مبتلا شده است.

وجود این مجرای شریانی غیرعادی باعث می‌شود که ریه‌ها و قلب نوزاد مجبور شوند خون زیادی را به گردش درآورند. اگر این مسئله درمان نشود . ممکن است. میزان فشار خون ریه نوزاد افرایش ‌یابد (پرفشاری خون ریوی) و قلب او بزرگ و ضعیف شود.

نشانه‌ها و علائم رگ اضافه در قلب یا پی دی ای (PDA) چیست؟

در نوزادان مبتلا به رگ اضافه قلب حاد، نشانه‌های زیر مشاهده می‌شود:

رگ اضافه در قلب چگونه تشخیص داده می‌شود؟

اگر پزشک شک داشته باشد .که نوزاد به رگ اضافه قلب مبتلاست یا نه؛ با استفاده از گوشی پزشکی به صدای غیرمعمول قلب گوش می‌دهد (معمولا در نوزادان مبتلا به مجرای شریانی باز، صدای غیرمعمول قلب شنیده می‌شود). ممکن است نیاز به انجام آزمایش‌ های زیر هم باشد:

رگ اضافه قلب یا pda

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نوار قلب و اکوی قلب در اطفال می توانید روی گزینه های زیر کلیک کنید.

درمان مجرای شریانی باز یا پی دی ای PDA ( رگ اضافه در قلب )

سه روش مختلف برای درمان رگ اضافه در قلب در نوزادان وجود دارد: مصرف دارو، روش‌های درمانی مبتنی بر کاتتر و انجام عمل جراحی.

اگر رگ اضافه قلب به اندازه‌ای بزرگ باشد که میزان جریان خون وارد شده به ریه‌ ها بیش ‌از حد باشد. پزشک این مجرا را خواهد بست چون این حالت منجر به بزرگ شدن قلب نیز خواهد شد.

همچنین اگر احتمال ابتلا به عفونت قلبی خاصی چون اندوکاردیت وجود داشته باشد. باز هم پزشک مجرای شریانی را خواهد بست. این بیماری عفونی بر بافت پوششی قلب و رگ‎‌های خونی تاثیر می‌گذارد. اندوکاردیت یک بیماری جدی است و برای درمان آن باید داروی آنتی‌بیوتیک درون‌وریدی تزریق کرد.

عوامل خطرساز برای ابتلا

عوامل خطرساز ابتلا به رگ اضافه قلب در نوزادان شامل موارد زیر است:

1- تولد زودرس: معمولا رگ اضافه قلب بیشتر برای آن‌دسته از نوزادانی پیش می‌آید که زودتر از زمان موعد متولد می‌شوند.

2- سابقه خانوادگی و بیماری‌های ارثی دیگر: سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیگر بیماری‌های ارثی مانند سندرم داون، می‌تواند .خطر ابتلا به رگ اضافه قلب را افزایش دهد.

3- ابتلا به عفونت سرخچه در دوران بارداری: اگر مادر در دوران بارداری به سرخچه مبتلا شود. خطر ابتلا به بیماری ‌های قلبی در نوزاد افزایش می‌یابد. ویروس سرخچه از طریق جفت مادر به سیستم گردش خون نوزاد منتقل شده و به رگ‌های خونی و اندام‌های نوزاد آسیب می‌رساند (از جمله قلب).

4- تولد در مناطق مرتفع (نسبت به سطح دریا) : آن‌دسته از نوزادانی که در شهرهایی متولد می‌شوند که حدود سه کیلومتر بالاتر از دریاست . بیشتر ممکن است به مجرای شریانی باز دچار شوند.

5- جنسیت مونث: احتمال ابتلای دختران به این بیماری دو برابر بیشتر از پسران است.

در صورت درمان نکردن چه مشکلاتی پیش می آید؟

اگر اندازه مجرای شریانی بازشده کوچک باشد، احتمالا مشکل خاصی برای نوزاد پیش نمی‌آید اما اگر رگ اضاف بزرگ باشد احتمال ایجاد آسیب‌های جدی ‌تر وجود دارد. که  اگر  درمان نشوند. احتمال پیشامد مشکلات زیر برای نوزاد وجود دارد:

فشار خون بالای ریه‌ها (پرفشاری خون ریوی)

وقتی میزان زیادی از خون موجود در سرخرگ‌ های اصلی قلب از طریق رگ اضافه قلب به گردش درآیند. میزان فشار خون موجود در ریه‌ها افزایش می‌یابد و فرد به پرفشاری خون ریوی دچار می‌شود. 

این بیماری باعث می‌شود. ریه‌ها دچار آسیب دائمی شوند. اگر رگ اضافه قلب خیلی بزرگ باشد. فرد به «سندرم ایزن‌منگر» دچار می‌شود. این سندرم نوعی بیماری است. که در آن فشار خون افزایش ‌یافته ریه به حالت عادی بازنمی ‌گردد.

نارسایی قلبی

وجود رگ اضافه قلب در نهایت منجر به بزرگ و ضعیف شدن قلب و ابتلا به نارسایی قلبی خواهد شد. نارسایی قلبی نوعی بیماری مزمن است . که در آن قلب نمی‌تواند به خوبی جریان خون را در بدن به گردش درآورد.

عفونت قلبی (اندوکارتیت)

احتمال بیشتری وجود دارد. که افرادی که مشکلاتی در ساختار قلبشان دارند (مانند مجرای شریانی باز). به التهاب بافت پوششی قلب مبتلا شوند (اندوکارتیت عفونی).

پی دی ای یا pda

آیا بارداری برای مادرانی که مشکل قلبی دارند خطرناک است؟

بیشتر زنانی که رگ اضافه قلب کوچکی دارند، می‌توانند بدون هیچ مشکلی دوران بارداری را بگذرانند اما اگر فردی دچار مشکلات قلبی حادتری باشد (مواردی مانند نارسایی قلبی، آریتمی یا پرفشاری خون ریوی)؛ احتمال پیشامد مشکلات بیشتر در دوران بارداری وجود دارد. 

اگر شخص به سندرم ایزن‌منگر دچار باشد. نباید باردار شود چون بارداری می‌تواند با خطر مرگ برای او همراه باشد.

اگر دچار بیماری ‌های قلبی خاصی هستید (درمان‌شده یا درمان‌نشده)؛ با پزشک خود راجع به برنامه ‌ریزی ‌های مربوط به تنظیم خانواده مشورت کنید. در برخی موارد شاید لازم باشد با پزشک متخصص بیماری‌ های قلبی مادرزادی، ژنتیکی و زایمان ‌های پرخطر نیز ملاقات کنید. 

مصرف برخی داروهای قلبی می‌تواند باعث ایجاد مشکل در زایمان نوزاد شود و ممکن است لازم باشد. که قبل از باردار شدن، مصرف برخی از آن‌ها را قطع یا تعدیل کنید.

راه های پیشگیری از ابتلای نوزاد به این بیماری

هیچ راهی وجود ندارد که با استفاده از آن، بتوان با اطمینان از تولد نوزاد مبتلا به رگ اضافه قلب جلوگیری کرد اما به ‌هرحال مهم است که هر اقدام احتمالی که منجر به گذراندن دوران بارداری ایمن می‌شود. انجام شود. برخی از اصل‌های اولیه شامل موارد زیر هستند:

1- راجع به مراقبت‌های پیش از زایمان آگاهی کسب کنید. ترک سیگار، کاهش اضطراب، توقف اقدامات پیش‌گیری از بارداری مواردی هستند. که باید قبل از باردار شدن راجع به آن‌ها با پزشک خود مشورت کنید. البته باید راجع به داروهای مصرفی خود نیز با او صحبت کنید.

2- رژیم غذایی سالم داشته باشید. مصرف مکمل‌های ویتامینی که حاوی اسید فولیک باشد، توصیه می‌شود.

3- به طور مرتب ورزش کنید. با پزشک خود صحبت کنید و برنامه ورزشی متناسب با شرایط خود را از او دریافت کنید.

4- ریسک نکنید. از مصرف موارد خطرناکی مانند الکل، سیگار و داروهای غیرقانونی خودداری کنید. هم‌چنین به سونا و جکوزی آب داغ هم نروید.

5- از موارد عفونت‌زا دوری کنید. قبل از باردار شدن، واکسن‌های موردنیاز را تزریق کنید. ابتلا به برخی عفونت‌ها برای زایمان نوزاد خطرساز است.

6- اگر مبتلا به دیابت هستید. آن را کنترل کنید. با پزشک خود صحبت کنید و با کمک او شرایط را قبل و در حین بارداری کنترل و مدیریت کنید.

7- اگر سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری‌های قلبی یا دیگر بیماری‌های ارثی دارید. قبل از باردار شدن با یک مشاور ژنتیک راجع به تصمیم خود مشورت کنید.

جهت مطالعه بیشتر می توانید از مقاله  های زیر استفاده فرمایید.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب اطفال و جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ریحانه چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام من شب ها دچار استرس میشم و تپش قلب میگیرم و بلند صدای قلبم و میشنوم و وقتی هم عصبی میشم قلبم به شدت تیر میکشه و ورزش های سرعتی هم انجام میدم باز هم تیر میکشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 1 هفته پیش)

   باسلام و عرض ادب

   شما باید توسط متخصص قلب بررسی شوید.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر نیما پنجشنبه ۶ آبان ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  فرزند من 2 ماهو نیم هست به دلیل رگ اضافه قلب گفتن باید عمل قلب باز بشه میخاستم بدون تو این سن عمل میشه؟
  نحوه عمل چطوری؟ قلب باز میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۴ آبان ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   اغلب این رگ اضافه را با آنژیوگرافی می بندند. مگر اینکه همراه مشکلات قلبی دیگر باشد یا خیلی بزرگ باشد. لطفا تصویر گزارش اکو فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   رگ اضافه در قلب نوزادان + تشخیص و درمان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

   انواع بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

  2. تصویر کاربر نیما چهارشنبه ۵ آبان ۰( 1 ماه پیش)
   خدمت شما
  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۵ آبان ۰( 1 ماه پیش)

   سلام 

   علاوه بر رگ اضافه قلبی یکی از دریچه های قلب فرزندتان مشکل دارد که اگر با دارو درمانی مشکل دریچه ای و بزرگی حفرات طرف چپ قلب بهبود داشته باشد با آنژیوگرافی درمان مرحله بعد است اگر به درمان دارویی جواب نداد بايد جراحی شود باز هم استاد مولائی چون بیشتر با مشکل فرزندتان آشنا هستند قطعا نظر ایشان مهم تر است 

  4. تصویر کاربر نیما پنجشنبه ۶ آبان ۰( 1 ماه پیش)
   اینم اکوی های جدیدش هست ببخشید
  5. تصویر کاربر نیما پنجشنبه ۶ آبان ۰( 1 ماه پیش)
   ببخشین چون شنیدم نوزادانی با وزن کمتر از 2 یا 3 کیلو رو هم آنژو میکنن تهران با این اوصاف آیا امکان داره جراحی نشه و آنژوگرافی بشه؟
  6. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۶ آبان ۰( 1 ماه پیش)

   سلام

   اگر نگران هستید پیشنهاد می کنم یک سفر به تهران بیایید بیمارستان شهید رجائی پیش آقای دکتر جعفری تشریف ببرید

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر ماما سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام
  ایست قلب جنین ای وی اف در هفته ۸ با وجود مصرف آسپرین و آمپول انو کساپرین چرا اتفاق میوفته؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   این سوال رو از متخصص زنانتان بپرسید.

 • تصویر کاربر K.s سه شنبه ۲ شهریور ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام‌آقای‌دکترخسته‌نباشید.پسرم‌الان‌۵سالشه‌ازبدوتولدش‌تحت‌نظرآقای‌دکترمهدوی‌توبیمارستان‌شهیدرجای‌هستن.اکوازقلبش‌گرفتیم‌یه‌رگ‌اضافه‌دارن‌توقلبشون.هر۶ماه‌اکومیگیریم.میگن‌اندازش‌فرقی‌نکرده.ولی‌بچه‌رشدش‌خیلی‌کمه‌.خواستم‌ازشمایه‌راهنمایی‌بگیرم‌که‌الان‌رگشوبسوزونیم‌یانه؟ممنون‌آقای‌دکتر..لطفاراهنمای‌کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲ شهریور ۰( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   استاد دکتر مهدود از بهترینهای قلب اطفال در ایران هستند هر چه ایشان فرمودن همان را عمل کنید

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید

   رگ اضافه در قلب نوزادان + تشخیص و درمان

 • تصویر کاربر خاطره یکشنبه ۱۷ مرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر پسر۷/۵ ساله من رو پزشک متخصص قلب تشخیصmild mr mild tr mild mpv lt ao archدادند وگفتن چون خفیفه دارونمیخواد سوالم اینه که آیا درحال حاضر این عارضه براش خطری نداره ؟ واینکه ممکنه با گذشت زمان بیماریش پیشرفت کنه وبراش مشکل ساز بشه ممنون میشم پاسخ بدید من خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۷ مرداد ۰( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   بیماری فرزند شما خیلی خطرناک نیست ولی باید تحت نظر باشد اغلب پیشرفتی ندارد ولی در موارد پیشرفت نیاز به درمان هم پیدا می کند

   مقالات زیر را مطالعه بفرمایید سوالی بود پاسخگو هستم

   افتادگی دریچه میترال در کودکان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر Sara پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام دکتر روز بخیر من ۱۸ سالمه تا به این سن دارای علامتی نه تنگی نفس وغیره نبوده ام ، برا استخدامی ارتش که مراجعه کردم از نوار قلب و اکو مشکوک به رگ اضافی قلبم شدند گفتن باید تست pciبدی چقدر امکان داره این رگ رو داشته باشم !؟ بعد انجام تست بدون سوزوندن برای استخدامم به مشکل بر نمیخورم !؟ سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   این مشکل در این سن احتمال بهبود خودبخود وجود ندارد. کم خطر ترین راه درمان آنژیوگرافی می باشد حتما یک فوق تخصص اینترونشن قلب شما را ویزیت کند

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   رگ اضافه در قلب نوزادان + تشخیص و درمان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر خورشید پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۱۸ سالمه برا استخدام ارتش که رفتم گفتن از نوار قلب و اکو مشکوک به رگ اضافی هستی باید تست pciبدی احتمالش چقدره که این رگو نداشته باشم!؟ اگه رگ اضافی نبود انجام این تست بعداً برا استخدام به مشکل برنمیخورم!؟ سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   این مشکل در این سن احتمال بهبود خودبخود وجود ندارد. کم خطر ترین راه درمان آنژیوگرافی می باشد حتما یک فوق تخصص اینترونشن قلب شما را ویزیت کند

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   رگ اضافه در قلب نوزادان + تشخیص و درمان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر پرنیا یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر
  نوزادی پنج ماهه با وزن شش کیلو گرم دارم
  که pdaقلب داره و پزشک گفتند که برای درمان آنژیو شود تا رگ بسته شود
  آقای دکتر آیا آنژیو برای فرزندم خطردارد
  آیا امکان مرگ هنگام آنژیو وجود دارد
  آقای دکتر من یه مادر نگران هستم که شب و روزمه گریه شده حالم واقعا بد حتی به خودکشی هم فکر میکنم
  آقای دکتر تورو به خدا جواب بدهید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   جای نگرانی نبست. همه نوزادان در بدو تولد این رگ اضافه را دارند و اغلب تا یکی دو ماه بعد تولد خودبخود بسته می شود. جای نگرانی نبست. اگر هم این رگ بسته نشود کاملا قابل درمان است و یکی از کم خطرترین اقدامات درمانی در قلب اطفال است . معمولا یک روز قبل بستن رگ بستری و یک روز بعد از بستن رگ بیماران مرخص می شوند. آقای دکتر مرتضائیان و آقای دکتر جعفری در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران این اقدام را با مهارت بالا انجام می دهند اگر بیمارستان خصوصی بخواهید آقای دکتر وصال بیمارستان عرفان تهران انجام می دهند.

   پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   رگ اضافه در قلب نوزادان + تشخیص و درمان

 • تصویر کاربر Nilofar پنجشنبه ۱۳ خرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام خداقوت...بنده یکماهه که ابلیشن کردم و رگ اضافی رو سوزوندم ۲۱ سالمه الان برای استخدام به مشکل برخوردم سوال داشتم مگه این بیماری مادرزادی بوده؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۳ خرداد ۰( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   بله این راههای اضافه هدایتی در قلب مادرزادی هستند ولی ممکنه در بزرگسالی علامت دار بشن

 • تصویر کاربر Nilofar پنجشنبه ۱۳ خرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام خداقوت...بنده یکماهه که ابلیشن کردم و رگ اضافی رو سوزوندم ۲۱ سالمه الان برای استخدام به مشکل برخوردم سوال داشتم مگه این بیماری مادرزادی بوده؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۳ خرداد ۰( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   بله این راههای اضافه هدایتی در قلب مادرزادی هستند ولی ممکنه در بزرگسالی علامت دار بشن

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر