تپش قلب ناگهانی در کودکان

علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

خیلی از مادران با دیدن علائم نامتعارفی در نوزاد و یا کودک خود، دچار نگرانی به دلیل وجود بیماری در فرزند خود می شوند. در بعضی مواقع این علائم می تواند نشان دهنده ی وجود یک بیماری قلبی در طفل باشد. در این مبحث سعی شده است به مواردی بپردازیم که ممکن است بخشی از علائم بیماری قلبی در کودکان باشد.

آیا اطفال هم به بیماری قلبی دچار می شوند؟

اطفال با مشکلات قلبی ممکن است از ابتدای تولد دارای علامت باشند و یا مواردی هم هستند که در بدو تولد هیچ علامتی ندارند و با افزایش سن و بزرگ شدن جثه کودک، خود را نشان می دهند. 

گاهی در ظاهر کودک هیچ علامت بالینی مشخصی ندارد ولی با مراجعه به پزشک، در معاینه متوجه علامت یا نشانه ای مربوط به مشکل قلبی در کودکان می شوند. تمام موارد فوق نیاز به بررسی بیشتر توسط فوق تخصص قلب اطفال دارند.

لازم به ذکر است علائم بیماریهای قلبی ممکن است در سنین مختلف، متفاوت باشند. همچنین انواع بیماریهای قلبی نیز در سنین مختلف می توانند علامت خاص خود را داشته باشند.

در بیشتر موارد، کودکانی که علائمی که در ادامه آورده می شوند را دارند به مشکلات قلبی مبتلا نیستند و ممکن است این علائم به واسطه مسائل دیگری ایجاد شوند.

برای مثال: بعضی کودکان به طور طبیعی بیشتر از دیگران عرق می‌کنند و بسیاری از کودکان در زمان خواب تعریق دارند.

تپش قلب می‌تواند به واسطه مصرف کافئین در کودکان ایجاد شود. سرگیجه نیز ممکن است به واسطه مصرف کم مایعات توسط کودکان ایجاد شود.

با این حال، اگر کودک هر کدام از علائم بعدی را داشته باشد، مطرح کردن مسائل با پزشک یا متخصص کودکان اهمیت دارد. پزشک در این شرایط قلب کودک را معاینه می‌کند و یک بررسی کلی از وضعیت کودک انجام می‌دهد و در صورت وجود مسائل مربوط به قلب اقدام به ارجاع به متخصص قلب می‌کند.

در ویدئوی زیر دکتر سعید بیطرفان در ارتباط با اهمیت توجه به مشکلات قلبی کودکان توضیحات مفیدی ارائه می دهند.

 

علائمی که می تواند احتمال وجود بیماری قلبی باشد.

در ادامه به بررسی و بیان چند علامت درباره ی احتمال وجود بیماری قلبی در کودکان و نوزادان به تفکیک می پردازیم. بعضی از این علائم در گروه های سنی مختلف یکسان است ولی بعضی از موارد فقط مختص یک گروه خاص سنی است. 

علائم احتمالی بیماری قلبی در نوزادان

علائم احتمالی مشکلات قلبی در کودکان نوپا

علائم بیماری قلبی در کودکان بزرگتر/ نوجوانان

در ادامه سعی بر این است که توضیحات کامل تری درباره ی این علائم بیماری قلبی در کودکان داده شود تا شما عزیزان در صورت مشاهده ی این موارد هر چه سریعتر برای درمان نوزاد و کودکانتان دست به کار شوید.

علائمی قلبی کودکان

تنگی نفس در زمان تغذیه

علائم تنفسی در اطفال از شایعترین و همچنین از اولین علائم بیماری قلبی در اطفال می باشد. اغلب، این علائم خود را با تنگی نفس و یا افزایش تعداد تنفس نشان می دهد. در مشکلات خفیف و مراحل اولیه ممکن است فقط در زمان فعالیت خود را نشان دهند.

ولی در موارد خیلی شدید حتی در زمان استراحت هم علائم تنفسی خود را نشان می دهند. در سنین نوزادی این فعالیت در حد شیر خوردن یا گریه کردن باعث بروز علائم می شود و در سنین بالاتر یعنی در کودکی یا نوجوانی نیز در زمان بازی و فعالیت بدنی مثل دویدن خود را نشان می دهند.

عرق کردن در زمان تغذیه به دلیل وجود بیماری قلبی

در وجود بیماری قلبی مادرزادی، بدن کودک تمام وقت با پمپ کردن خون بیشتر به عروق در حال جبران نیاز خون رسانی قلب به بدن است. از آنجایی که نوزادانی که با این شرایط متولد می شوند اجازه خوردن شیر دارند؛ بنابراین شروع به خوردن شیر معمولا همراه با عرق کردن است. 

این علائم معمولاً با تغییر رنگ کبودی در پوست و تنگی نفس همراه است. این تعریق با افزایش سن نیز باقی می ماند و در مواردی نیز ممکن است از ابتدا نباشد و با افزایش سن تعریق بیش از حد خود را نشان دهد.

دلایلی وجود دارد که سبب تعریق بیش از اندازه ی سر نوزاد می شود. برای خواندن مطالب بیشتر در رابطه با دلایل آن روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

از حال رفتن

از حال رفتن ممکن است یکی از علائم بیماری قلبی در کودکان باشد. مشکلات قلبی با کاهش خروجی مفید خون از قلب بطرف مغز و سایر اعضاء و اندامها باعث ضعف و بیحالی دائمی می شوند وگاهی نیز سبب از حال رفتن ناگهانی در بیمار می شود در این موارد از حال رفتن ناگهانی احتمال بی نظمی در ضربان های قلبی بیشتر مطرح می شود.

آبی شدن درون دهان (لثه‌ها/ زبان) و پوست

در مشکلات قلبی مادرزادی با توجه با تداخل غیر طبیعی خون سرخرگی (پر اکسیژن) با خون سیاهرگی (کم اکسیژن ) ممکن است کبودی یا آبی شدن پوست و مخاط مشاهده شود. 

از حساس ترین و اولین جاهایی که دچار کبودی و یا آبی شدن می شود، مخاط دهان و لثه هاست. ولی با پیشرفت و شدید تر شدن مشکل قلبی این کبودی در سطح پوست هم خود را نشان می دهد. شایعترین محل های کبودی پوست، دور دهان، لبها و بستر ناخن ها است.

مشکلات قلبی در کودکان انواع مختلفی دارد. با کلیک بر روی گزینه ی زیر می توانید انواع بیماری های قلبی نوزادان و کودکان را مطالعه کنید.

درد قفسه سینه در زمان فعالیت

درد قفسه سینه در تمام سنین می تواند . از علائم مشکلات قلبی باشد ولی در سنین کودکی درد سینه، اغلب از علل قلبی نیست. شایعترین علل درد سینه در اطفال دردهای اسکلتی عضلانی است. ولی با این وجود حتما باید مشکلات قلبی بررسی شود. 

ممکن است کودک در زمان بازی دچار برخورد ضربه ای به قفسه سینه شده . بعد از بازی متوجه درد در این ناحیه شود. گاهی بدنبال سرماخوردگی ها محل اتصال غضروف و استخوان دنده ها دچار التهاب و درد شوند. که با درد قفسه سینه خود را نشان می دهند.

ولی این نکته مهم را در نظر داشته باشید که در تمام سنین حتی کودکی درد قفسه سینه که با فعالیت شروع و با استراحت بهبود دارد. احتمال قلبی بودن دارد و حتما باید توسط پزشک معاینه و بررسی دقیق شود.

تپش قلب

تعداد ضربان قلب اطفال در هر دقیقه وابسته به سن متفاوت است . اغلب با افزایش سن این تعداد کاهش دارد. بطورکلی تعداد ضربان قلب اطفال در هر دقیقه نسبت به بزرگسالان بیشتر است. 

بیشترین این ضربان در دوره نوزادی است که در زمان استراحت تا 180 ضربه در دقیقه و زمان گریه و بیقراری تا 200 ضربان در هر دقیقه، طبیعی در نظر گرفته می شود. ولی باید به این نکته توجه داشت که اگر ضربان قلب شخص در هر سن متناسب با سن وی نیست باید از نظر مسائل قلبی بررسی شود.

در حالت عادی هر شخصی احساس نمی کند. قلبش در حال ضربان است. اگر این اتفاق بیفتد به آن تپش قلب می گویند. تپش قلب می تواند. در افراد نرمال هم اتفاق بیفتد. مثل زمان استرس و هیجان و یا در زمان ورزش و فعالیت شدید بدنی ولی اگر شخصی در غیر این حالات دچار تپش قلب شود . باید از نظر مشکلات قلبی بررسی شود.

در بسیاری از بیماریهای قلبی اطفال قلب برای جبران نارسایی در خون رسانی به بدن مجبور به افزایش تعداد ضربان می شود. گروه بزرگی از بیماریهای قلبی مشکل اصلی در سیستم ضربان سازی قلب است . این مشکلات باعث ضربانهای بیشتر یا کمتر از طبیعی می شوند. مشکلات ضربان قلب می توانند باعث از حال رفتن بیمار شوند.

در این مقاله فقط سعی شد بخشی از علائم بیماری قلبی در کودکان آورده شود. طبیعتا تشخیص قطعی بیماری با متخصص قلب کودکان می باشد.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب کودکان و اکوی قلب جنین و کودکان

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر غلامی شنبه ۱۳ اسفند ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر اقای دکتر محترم بنده چند وقت پیش دختر ۴ ساله ام رو با شکایت درد قفسه سینه خدمتتون اوردم بعد اکو فرمودید که سوراخی به اندازه ۳/۸ میلیمتر داره که فرمودید که بعد یه سال دیگه بیاریم برای چک مجدد دکتر اطفال هم بردم گفتن مشکل معده داره
  حالا جدیدا تندتند دستش رو میزاره رو سینه سمت چپش میگه درد میکنه
  حالا نمیدونم از معده درده یا قلبش
  سوال اینجانب از شما اینه که از چی این درد سینه سمت چپش
  ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۲ اسفند ۱( 3 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اگر با مصرف داروهای معده بهتر نشده و اینکه در زمان ویزیت نوار قلب گرفته نشده نیاز به گرفتن نوار قلب در زمان درد سینه دارد یا هولتر ضربان قلب 24 ساعته نیاز دارد 

  2. تصویر کاربر غلامی جمعه ۱۲ اسفند ۱( 3 هفته پیش)
   با عرض سلام داروهای معده اش رو تازه شروع کردم واینکه موقع ویزیت نوار قلب رو چون همکاری نکرد فقط از پاهاش گرفتید و فرمودید خوبه باز اگه احتیاج هست حتما بیاریمش برای ویزیت
   ممنونم بابت پاسخگویی شما دکترمحترم
  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۳ اسفند ۱( 2 هفته پیش)

   سلام 

   اگر تا آخر هفته با مصرف داروهای معده بهتر نشده تشریف بیارید مطب فقط همکاری بیمار در زمان معاینه و نوار و اکو بسیار مهم است لطفاً از قبل فرزندتان را آماده بفرمایید 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر کیا دوشنبه ۱ اسفند ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  با سلام
  فرزندم8سال است می گوید گاه گاهی در سمت چپ سینه ام تیر می کشد.بنظرت شما علتش چی می تواند باشد. هنوز به دکتر مراجعه نکرده ام
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱ اسفند ۱( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر باز شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت مجدد قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر مارال شنبه ۲۹ بهمن ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام دکتر دختر من ۶ ماه هست آبله مرغان گرفته دیروز دیدم دست و پاش کبود شد ولی بعد از یکم ماساژ خوب شد ولی این عمل چندبار تکرار شد بنظر شما از چه چیزی میتونه باشه آیا مشکل قلبی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۹ بهمن ۱( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است.البته بنظر مشکل فرزندتان گوارشی است. 

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سیانوز قلبی در کودکان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر النا چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام. دخترم ۴۵روزشه چهار روزه دوره لباش سیاه شده تو این ۴۵روز ویتامینه تغذیه نکرده ینی ممکنه بخاطر ویتامینه باش اگر نیس علت چیه ؟؟؟
  علائم دیگه ای هم نداره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم. 

   سیانوز قلبی در کودکان

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

 • تصویر کاربر امیرعلی یکشنبه ۹ بهمن ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  مدتی‌است‌پسرم‌اول‌دبستان‌میرود‌با‌ماسک‌تازگی‌وقتی‌عصبی‌میشود‌دستش‌را‌طرف‌چپش‌میگذارد‌یعنی‌درد‌دارد‌یک‌ماه‌پیش‌دندانش‌ابسه‌کرده‌بود‌کواموکسی‌کلاو‌خورد‌بعضی‌وقتها‌لبش‌سفید‌میشودمشکل‌قلبی‌دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۹ بهمن ۱( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر باز شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر امیرعلی یکشنبه ۹ بهمن ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  مدتی‌است‌پسرم‌اول‌دبستان‌میرود‌با‌ماسک‌تازگی‌وقتی‌عصبی‌میشود‌دستش‌را‌طرف‌چپش‌میگذارد‌یعنی‌درد‌دارد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۹ بهمن ۱( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر باز شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر حامی یکشنبه ۹ بهمن ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام. جناب دکتر دختر من چند وقته بعد از دویدن یا فعالیت زیاد بین قفسه سینش رو نشون میده و میگه درد میکنه میخواستم ببینم علتش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۹ بهمن ۱( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر باز شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۸ بهمن ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر بزرگوار دختر هشت ساله دارم هراز گاهی میگه قفسه سينه ام از داخل درد میکنه سمت چپش رو میگه شب‌ هاهم توی خواب سرش خیلی عرق میکنه میخواستم ببینم خدا نکرده مشکلی نداشته باشه ممنونم از جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۸ بهمن ۱( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر باز شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر بهار سه شنبه ۴ بهمن ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام من یه دختر ده ساله دارم تازگی هامتوجه شدم موقعی که ورزش میکنه یا می دودبعدشروع به سرفه میکنه بعضی وقت هاهم میگه سینه م دردمیکنه آیا ممکنه مشکل قلبی داشته باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۴ بهمن ۱( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر باز شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر حبیب چهارشنبه ۲۸ دی ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام.وقت بخیر پسر من ۵سالشه در جنینی اکوی جنین تشخیص سوراخ قلب داده بودن،که در ۲۸ هفته گی در اکوی مجدد گفتن رفع شده.و دیگه برای بررسی بعد از تولد نبردیم.الان چند وقته احساس میکنم نفس کم میاره و قلبش خیلی تند میزنه،پزشک ریه هم بردیم گفتن مشکلی نداره مننون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۸ دی ۱( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر