علائم بیماری‌ قلبی در کودکان

علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید

خیلی از مادران با دیدن علائم نامتعارفی در نوزاد و یا کودک خود، دچار نگرانی به دلیل وجود بیماری در فرزند خود می شوند. در بعضی مواقع این علائم می تواند نشان دهنده ی وجود یک بیماری قلبی در طفل باشد. در این مبحث سعی شده است به مواردی بپردازیم که ممکن است بخشی از علائم بیماری قلبی در کودکان باشد.

آیا اطفال هم به بیماری قلبی دچار می شوند؟

اطفال با مشکلات قلبی ممکن است از ابتدای تولد دارای علامت باشند و یا مواردی هم هستند که در بدو تولد هیچ علامتی ندارند و با افزایش سن و بزرگ شدن جثه کودک، خود را نشان می دهند. 

گاهی در ظاهر کودک هیچ علامت بالینی مشخصی ندارد ولی با مراجعه به پزشک، در معاینه متوجه علامت یا نشانه ای مربوط به مشکل قلبی در کودکان می شوند. تمام موارد فوق نیاز به بررسی بیشتر توسط فوق تخصص قلب اطفال دارند.

لازم به ذکر است علائم بیماریهای قلبی ممکن است در سنین مختلف، متفاوت باشند. همچنین انواع بیماریهای قلبی نیز در سنین مختلف می توانند علامت خاص خود را داشته باشند.

در بیشتر موارد، کودکانی که علائمی که در ادامه آورده می شوند را دارند به مشکلات قلبی مبتلا نیستند و ممکن است این علائم به واسطه مسائل دیگری ایجاد شوند.

برای مثال: بعضی کودکان به طور طبیعی بیشتر از دیگران عرق می‌کنند و بسیاری از کودکان در زمان خواب تعریق دارند.

تپش قلب می‌تواند به واسطه مصرف کافئین در کودکان ایجاد شود. سرگیجه نیز ممکن است به واسطه مصرف کم مایعات توسط کودکان ایجاد شود.

با این حال، اگر کودک هر کدام از علائم بعدی را داشته باشد، مطرح کردن مسائل با پزشک یا متخصص کودکان اهمیت دارد. پزشک در این شرایط قلب کودک را معاینه می‌کند و یک بررسی کلی از وضعیت کودک انجام می‌دهد و در صورت وجود مسائل مربوط به قلب اقدام به ارجاع به متخصص قلب می‌کند.

در ویدئوی زیر دکتر سعید بیطرفان در ارتباط با اهمیت توجه به مشکلات قلبی کودکان توضیحات مفیدی ارائه می دهند.

 

علائمی که می تواند احتمال وجود بیماری قلبی باشد.

در ادامه به بررسی و بیان چند علامت درباره ی احتمال وجود بیماری قلبی در کودکان و نوزادان به تفکیک می پردازیم. بعضی از این علائم در گروه های سنی مختلف یکسان است ولی بعضی از موارد فقط مختص یک گروه خاص سنی است. 

علائم احتمالی بیماری قلبی در نوزادان

علائم احتمالی مشکلات قلبی در کودکان نوپا

علائم بیماری قلبی در کودکان بزرگتر/ نوجوانان

در ادامه سعی بر این است که توضیحات کامل تری درباره ی این علائم بیماری قلبی در کودکان داده شود تا شما عزیزان در صورت مشاهده ی این موارد هر چه سریعتر برای درمان نوزاد و کودکانتان دست به کار شوید.

علائمی قلبی کودکان

تنگی نفس در زمان تغذیه

علائم تنفسی در اطفال از شایعترین و همچنین از اولین علائم بیماری قلبی در اطفال می باشد. اغلب، این علائم خود را با تنگی نفس و یا افزایش تعداد تنفس نشان می دهد. در مشکلات خفیف و مراحل اولیه ممکن است فقط در زمان فعالیت خود را نشان دهند.

ولی در موارد خیلی شدید حتی در زمان استراحت هم علائم تنفسی خود را نشان می دهند. در سنین نوزادی این فعالیت در حد شیر خوردن یا گریه کردن باعث بروز علائم می شود و در سنین بالاتر یعنی در کودکی یا نوجوانی نیز در زمان بازی و فعالیت بدنی مثل دویدن خود را نشان می دهند.

عرق کردن در زمان تغذیه به دلیل وجود بیماری قلبی

در وجود بیماری قلبی مادرزادی، بدن کودک تمام وقت با پمپ کردن خون بیشتر به عروق در حال جبران نیاز خون رسانی قلب به بدن است. از آنجایی که نوزادانی که با این شرایط متولد می شوند اجازه خوردن شیر دارند؛ بنابراین شروع به خوردن شیر معمولا همراه با عرق کردن است. 

این علائم معمولاً با تغییر رنگ کبودی در پوست و تنگی نفس همراه است. این تعریق با افزایش سن نیز باقی می ماند و در مواردی نیز ممکن است از ابتدا نباشد و با افزایش سن تعریق بیش از حد خود را نشان دهد.

دلایلی وجود دارد که سبب تعریق بیش از اندازه ی سر نوزاد می شود. برای خواندن مطالب بیشتر در رابطه با دلایل آن روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

از حال رفتن

از حال رفتن ممکن است یکی از علائم بیماری قلبی در کودکان باشد. مشکلات قلبی با کاهش خروجی مفید خون از قلب بطرف مغز و سایر اعضاء و اندامها باعث ضعف و بیحالی دائمی می شوند وگاهی نیز سبب از حال رفتن ناگهانی در بیمار می شود در این موارد از حال رفتن ناگهانی احتمال بی نظمی در ضربان های قلبی بیشتر مطرح می شود.

آبی شدن درون دهان (لثه‌ها/ زبان) و پوست

در مشکلات قلبی مادرزادی با توجه با تداخل غیر طبیعی خون سرخرگی (پر اکسیژن) با خون سیاهرگی (کم اکسیژن ) ممکن است کبودی یا آبی شدن پوست و مخاط مشاهده شود. 

از حساس ترین و اولین جاهایی که دچار کبودی و یا آبی شدن می شود، مخاط دهان و لثه هاست. ولی با پیشرفت و شدید تر شدن مشکل قلبی این کبودی در سطح پوست هم خود را نشان می دهد. شایعترین محل های کبودی پوست، دور دهان، لبها و بستر ناخن ها است.

مشکلات قلبی در کودکان انواع مختلفی دارد. با کلیک بر روی گزینه ی زیر می توانید انواع بیماری های قلبی نوزادان و کودکان را مطالعه کنید.

درد قفسه سینه در زمان فعالیت

درد قفسه سینه در تمام سنین می تواند از علائم مشکلات قلبی باشد ولی در سنین کودکی درد سینه، اغلب از علل قلبی نیست. شایعترین علل درد سینه در اطفال دردهای اسکلتی عضلانی است ولی با این وجود حتما باید مشکلات قلبی بررسی شود. 

ممکن است کودک در زمان بازی دچار برخورد ضربه ای به قفسه سینه شده و بعد از بازی متوجه درد در این ناحیه شود. گاهی بدنبال سرماخوردگی ها محل اتصال غضروف و استخوان دنده ها دچار التهاب و درد شوند که با درد قفسه سینه خود را نشان می دهند.

ولی این نکته مهم را در نظر داشته باشید که در تمام سنین حتی کودکی درد قفسه سینه که با فعالیت شروع و با استراحت بهبود دارد؛ احتمال قلبی بودن دارد و حتما باید توسط پزشک معاینه و بررسی دقیق شود.

تپش قلب

تعداد ضربان قلب اطفال در هر دقیقه وابسته به سن متفاوت است و اغلب با افزایش سن این تعداد کاهش دارد. بطورکلی تعداد ضربان قلب اطفال در هر دقیقه نسبت به بزرگسالان بیشتر است. 

بیشترین این ضربان در دوره نوزادی است که در زمان استراحت تا 180 ضربه در دقیقه و زمان گریه و بیقراری تا 200 ضربان در هر دقیقه، طبیعی در نظر گرفته می شود. ولی باید به این نکته توجه داشت که اگر ضربان قلب شخص در هر سن متناسب با سن وی نیست باید از نظر مسائل قلبی بررسی شود.

در حالت عادی هر شخصی احساس نمی کند قلبش در حال ضربان است و اگر این اتفاق بیفتد به آن تپش قلب می گویند. تپش قلب می تواند در افراد نرمال هم اتفاق بیفتد مثل زمان استرس و هیجان و یا در زمان ورزش و فعالیت شدید بدنی ولی اگر شخصی در غیر این حالات دچار تپش قلب شود باید از نظر مشکلات قلبی بررسی شود.

در بسیاری از بیماریهای قلبی اطفال قلب برای جبران نارسایی در خون رسانی به بدن مجبور به افزایش تعداد ضربان می شود. گروه بزرگی از بیماریهای قلبی مشکل اصلی در سیستم ضربان سازی قلب است و این مشکلات باعث ضربانهای بیشتر یا کمتر از طبیعی می شوند. مشکلات ضربان قلب می توانند باعث از حال رفتن بیمار شوند.

در این مقاله فقط سعی شد بخشی از علائم بیماری قلبی در کودکان آورده شود. طبیعتا تشخیص قطعی بیماری با متخصص قلب کودکان می باشد.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب کودکان و اکوی قلب جنین و کودکان

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر دلارام شنبه ۲۷ شهریور ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  اقای دکتر من چند سال پیش کنار گوش بچم که بر می گشت سمت دیگه رو نگاه کنه یهو درد می گرفت حتی سر انگشت های دست وپا و زیر زانو هم درد داشت اونم اکثر اوقات بعد از ظهر وشب بردم دکتر دکتر گفت درد رشد چیزی نیست الان فرزند من شش سال تموم نکرده بازهم اون علامت هارو داره گاهی اوقات بعضی از موقع ها هم درد قفسه سینه داره ولی خوب فقط همینه مشکل دیگه ای نداره ممنون میشم راهنمایی کنید خیلی خیلی نگرانم که مشکل قلبی یا چیزی خاصی نباشه خودش به من میگه مامان اینجام تیر کشید یا درد گرفت ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۷ شهریور ۰( 4 روز پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال مشکل قلبی کم  هست.پیشنهاد می کنم فرزندتان را یک متخصص اطفال ویزیت کند اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم دارد.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر امرایی جمعه ۲۶ شهریور ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی اقای دکتر بچه ما چند روژه به دنیا اومده تو دستگاخه گفتم باید بیرید بیمارستان شهید رجایی هنوزخودمونم ندیدیمش،ایا درمان میشه با عمل
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۶ شهریور ۰( 4 روز پیش)

   سلام و عرض ادب 

   لطقا جواب اکو فرزنتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم

 • تصویر کاربر رستا یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام دختر من ۲ماه و بیست روزش هست و وقتی به دنیا اومد پرستار بیمارستان گفت ببرین دکتر قلب ببینتببینتش بردیم و دکتر متخصص قلب کودکان و گفت یه صدایی شنیده میشه ولی سالم هست ممکن روز به روز اون صدا از بین برا ودر همه ی ماها هست و الان میبینم دختر من گاهن کلام تو خواب یا وقتی بیدار هست یه دفعه انگار نفسش میره و تلاش میکنه که نفسش برگرده ومن زود بر میذارم لطفا کمکم کنین آیا مشکل قلبی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال مشکل قلبی کم  هست.پیشنهاد می کنم فرزندتان را یک متخصص اطفال ویزیت کند اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم دارد.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سوفل بی گناه در قلب کودکان چیست ؟

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر شرکو یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام، پسرم هشت سالشه، از زمان بچگی پسرم وقتی بلند می خنده، میدوه، ورزش میکنه، هر فعالیت زیاد انجام میده نفسش تنگ میشه چند تا سرفه میکنه کم کم که آروم میشه خوب میشه همون موقع بچگی بردم متخصص اطفال، گفت آلرژی شدید داره، اما تازگیها به اون تنگی نفس و سرفه درد قفسه ی سینه هم اضافه شده بعد میگه بازوی چپم درد می گیره، مطمئنم ضربه ای نخورده که درد بگیره، گفتم لطف کنین راهنماییم کنین که ممکنه ناراحتی قلبی باشه همیشه هم قلبش تند تند میزنه مثلا امتحان کردم باهاش بازیکردم دنبالش کردم یکم تند تند دوید اصلا نمیدونم خسته شد حالش یه جوری شد دیگه نمی تونست بدوه گفت مامان نمیتونم، کبود هم میشه لبش بی رنگ میشه.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   با توجه به شرح حال احتمال مشکلات ریوی بیشتر مطرح است واحتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد. پیشنهاد می کنم قرزندتان را یک فوق تخصص ریه اطفال ویزیت کند اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم دارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  پسرم ۷ سال داره و بعضی اوقات وانمود میکنه که دقیقا وسط قفسه سینه سوزش داره و بعد از مدتی خوب میشه .البته دوچرخه سواری و ورزش فوتبال و دوییدن را بدون مشکل انجام میده .دلیل ایم سوزش چیه .قلبی یا معده یا چیز دیگه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال مشکل قلبی کم  هست.پیشنهاد می کنم فرزندتان را یک متخصص اطفال ویزیت کند اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم دارد.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر سید شنبه ۱۳ شهریور ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  عرض سلام وخسته نباشید پسرم ۱۰ سالشه مدتی که ناگهان میگه مامان قلبم درد میکنه وتند تند میزنه وناگهان آه میکشه وفقط هم مواقعی که فعالیت نداره ونشسته این حالتو داره به پزشک قلب مراجعه کردم وپزشک گفت که دریچه میترال قلبش گشاده قرص پراپانول تجویز کردولی وضعیت پسرم تغییر نکردوپزشک گفت شاید چون در سن رشد به خاطر رشد قفسه سینه درد احساس میکنه وخیلی مهم نیست اما به مرور تعداد دفعات این حالتش زیاد شده لطفا راهنمایی کنید چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۳ شهریور ۰( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال مشکل قلبی هست.پیشنهاد می کنم فرزندتان را یک متخصص قلب  اطفال ویزیت کند ممکن است نیاز به انجام هولتر ضربان قلب باشد

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر صداقت سه شنبه ۹ شهریور ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  با عرض سلام دخترم ۲ ماهه هست و هر از چند گاهی یک دست و یک پا یا کل بدنش کبود و متمایل به بنفش میشه و تا بهش دست میزنی یا جاذبه جاش میکنیم درست میشه و رنگش عادی میشه فقط دور لب و آیه و ناخون ها تغییر رنگ نداره خیلی نگرانمون کرده میگیم شاید مشکل قلبی باشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۹ شهریور ۰( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد.ولی پیشنهاد می کنم فرزندتان را یک متخصص اطفال ویزیت کند اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم دارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

    

   سیانوز قلبی در کودکان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر فهیمه سه شنبه ۹ شهریور ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .دخترم 5سال و ده ماهشه تقریبا یک سال و سه ماهه که گهگاه (سمت راست گاهی چپ گاهی وسط سینه گاهی چهار انگشت بسته زیر نوک سینش )رو میچسبه میگه یه لحظه درد گرفت یا سوخت .درسته از خیلی وقته شروع شده ولی خیلی کم میگفت شاید ماهی یک بار یا شاید دوماه یکبار.ولی حدودا یه ماهیه که بیشتر میگه.اوایل فکر میکردم میخواد جلب توجه کنه.چون کلی بازی با هم سن سالاش میکرد هیچی نمیگفت بعد از اون که میرفتم پیاده روی میگفت بغلم کن درد دارم.به خاطر کرونا ترسیدم ببرمش دکتر.الان تقریبا یه هفته ست که روزی هفت هشت بار میگه فقط یه لحظه ست یا حداکثر 4ثانیه.امروز یک بار پشت قفسه سینشم گفت درد میکنه.روزی چند بارم گوشه گلوشو نشون میده میگه اونجا هم درد داره.آیا احتمال مشکل قلبی هست؟در ضمن در دوران نوزادی رفلاکس شدید داشته که از شش ماهگی برطرف شده بود.آقای دکتر دردش در حال فعالیت نیست مثلا داره نقاشی میکشه یکدفعه میگه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۹ شهریور ۰( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال مشکل قلبی کم  هست.پیشنهاد می کنم فرزندتان را یک متخصص اطفال ویزیت کند اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم دارد.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر فهیمه سه شنبه ۹ شهریور ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .دخترم 5سال و ده ماهشه تقریبا یک سال و سه ماهه که گهگاه (سمت راست گاهی چپ گاهی وسط سینه گاهی چهار انگشت بسته زیر نوک سینش )رو میچسبه میگه یه لحظه درد گرفت یا سوخت .درسته از خیلی وقته شروع شده ولی خیلی کم میگفت شاید ماهی یک بار یا شاید دوماه یکبار.ولی حدودا یه ماهیه که بیشتر میگه.اوایل فکر میکردم میخواد جلب توجه کنه.چون کلی بازی با هم سن سالاش میکرد هیچی نمیگفت بعد از اون که میرفتم پیاده روی میگفت بغلم کن درد دارم.به خاطر کرونا ترسیدم ببرمش دکتر.الان تقریبا یه هفته ست که روزی هفت هشت بار میگه فقط یه لحظه ست یا حداکثر 4ثانیه.امروز یک بار پشت قفسه سینشم گفت درد میکنه.روزی چند بارم گوشه گلوشو نشون میده میگه اونجا هم درد داره.آیا احتمال مشکل قلبی هست؟در ضمن در دوران نوزادی رفلاکس شدید داشته که از شش ماهگی برطرف شده بود
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۹ شهریور ۰( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال مشکل قلبی کم  هست.پیشنهاد می کنم فرزندتان را یک متخصص اطفال ویزیت کند اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم دارد.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر کوثر دوشنبه ۸ شهریور ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام دخترم ۵ سال و سه ماهشه و بیشتر اوقات دستش و میزاره وسط سینه میگ‌اینجام درد داره.و الان چند روزه ک شانه سمت چپ و میگیره میگ دردم میکنه.و پشت لبش همیشه عرق داره.من خیلی نگرانم ک خدایی نکرده مشکل قلبیه.ممنونم‌میشم راهنماییم کنید ک چیکار باید انجام‌بدم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۸ شهریور ۰( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال مشکل قلبی کم  هست.فرزندتان ویزیت و بررسی  قلب اطفال لازم دارد.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر