IVF

IVF و نیاز به اکوی قلب جنین

در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم که آیا مادرانی که از روشهای کمک باروری مثل IVF استفاده کرده اند نیاز به اکو کاردیوگرافی قلب جنین دارند یا خیر؟

گسترش استفاده از روش IVF

داشتن فرزند در هر خانواده مایه نشاط و شور زندگی است. در آغوش کشیدن نوزاد و شیردادن به وی از آرزوهای هر زن و از شیرین ترین لحظات زندگی برای هر مادر است. خانواده هایی که با مشکل در بارداری روبرو هستند. دچار چالش های خاصی در زندگی هستند.که بسیاری از این چالش ها با آمدن یک فرزند برطرف می شود.

امروزه با پیشرفتهای علمی گسترده در جهان بسیاری از موارد ناباروری در بین زوجین درمان می شود. استقبال از این روشها طی دهه های اخیر بسیار گسترش پیدا کرده . تا اندازه ای که در سال 2005 طی پژوهشی در آمریکا مشخص شد از هر صد مورد تولد یکی از آنها به روش IVF باروری اتفاق افتاده. 

لذا با توجه به اینکه این موضوع مخاطب زیادی دارد. بر آن شدم تا در خصوص یکی از بررسی های غربالگری در این گروه توضیحاتی بدهم.

مطلب مرتبط : آیا انجام اکوی قلب جنین واجب است؟

میزان شیوع بیماریهای قلبی در بارداری به وسیله ی روش های کمک باروری

ناهنجاری های کروموزومی مختلف و جهش های ژنتیکی عامل کمتر از 15٪ از نقص های مادرزادی قلب هستند . در بیشتر موارد، علت بیماریهای قلبی مادرزادی ناشناخته است.

در مطالعات انجام شده در جوامع مختلف، شیوع بیماریهای قلبی مادرزادی در بارداری هایی که با روش کمک باروری مثلا IVF، اتفاق افتاده . بین یک تا سه برابر افرادیست که به طور طبیعی باردار شده اند.

گرم شدن سر نوزاد

غربالگری بیماریهای قلبی در بارداری با روشهای کمک باروری مثل IVF

اکو قلب جنین یکی از روشهای غربالگری نواقص قلب جنین است . در تمام خانم هایی که از روشهای کمک باروری مثل IVF استفاده کرده اند توصیه می شود. 

این روش تشخیصی بیماریهای  قلبی در رحم از حدود 55 سال قبل، یعنی در سال 1965 شروع شد. ابتدا در این روش ضربانهای غیر طبیعی قلبی را تشخیص می دادند ولی تا امروز  پیشرفت های چشمگیری داشته است. 

با پیشرفت تکنولوژی و دانش در این روش، ضربانهای غیر طبیعی جنینی تشخص داده شده . تجسم آناتومی قلب جنین امکان پذیر شده و تشخیص بیماریهای ساختمانی قلبی مادرزادی ممکن شده.

مطلب مرتبط :نوار قلب جنین چیست و چگونه انجام می شود؟

زمان انجام اکو قلب جنین

در تمام مواردی که نیاز به انجام اکو توسط متخصص اکوی قلب جنین وجود دارد؛ بهترین زمان انجام اکو قلب جنین از هفته 18 تا 22 بارداری می باشد. قبل از این زمان بخاطر جثه کوچک جنین و بعد از این زمان نیز بخاطر استخوانی شدن دنده ها وضوح تصویری کم می شود و دقت کار کاهش پیدا می کند. 

نکته مهمی که در کشور عزیز ما ایران وجود دارد . این است که اگر مشکل قلبی پیچیده ای در جنین تشخیص داده شود و والدین تصمیم به ختم بارداری داشته باشند .  فقط تا پایان 18 هفته و 6 روز از نظر قانونی اجازه سقط قانونی وجود دارد و بعد از این زمان از نظر قانونی اجازه سقط داده نمی شود .  این اهمیت زمان مناسب انجام اکو قلب جنین را نشان می دهد.

نتایج اکوی قلبی کودکان

میزان دقت تشخیصی در اکو قلب جنین

در بهترین شرایط تا 95% دقت تشخیصی، می توان بیماریهای قلبی مادر زادی را با اکو قلب جنین تشخیص داد.

با این حال، در مطالعات جمعیتی اخیر، میزان تشخیص پیش از تولد در ضایعات قلبی در عمل و در مناطق مختلف بسیار پایین و بسیار متغیر هستند. حتی در بعضی گزارشات20٪ تا 42٪  هم گزارش شده است. علل مختلفی باعث این تفاوت است که عبارتند از:

 

چرا مشکل قلبی در جنین محصول روشهای کمک باروری بالاست؟

به عبارتی چرا خطر مشکلات قلبی در فرزند خانمی که از روش کمک باروری مثل IVF برای بارداری استفاده می کند، بالاتر از خانم هایی ست که بطور طبیعی باردار می شوند؟

دقیقا علت این موضوع مشخص نیست ولی فرضیاتی وجود دارد که بر اساس آنها حدس می زنند از علل این مشکل باشد. این عوامل شامل موارد زیر است:

سن مادر

در اغلب موارد مادرانی که از روشهای کمک باروری مثل IVF استفاده می کنند. پس از چند سال از زندگی مشترکشان برای درمان مراجعه می کنند و در اکثر موارد میاگین سنی این خانم ها در مقایسه با خانم هایی که بطور طبیعی باردار می شوند بالاتر است. قطعا با افزایش سن احتمال مشکلات و عوارض بارداری بیشتر می شود که مشکلات قلبی نیز از این موارد است.

دوقلویی

در بارداری هایی که از روشهای کمک باروری استفاده می شود. به طور مثال IVF، احتمال بارداری دوقلویی تک تخمی بیش از مواردی است که بطور طبیعی بارداری اتفاق افتاده و ثابت شده در دو قلویی های تک تخمی میزان بروز بیماریهای قلبی مادرزادی بیش از بارداری های تک قلویی ست.

علل موثر بر ناباروری

در بسیاری از موارد ما علت اصلی ایجاد ناباروری در زوجین را نمی دانیم . در روشهای درمان ناباروری  مثل  IVF فقط طی انجام اقدامات درمانی سبب ایجاد بارداری در این زوجها می شویم. 

به عبارتی ما علل ناشناخته ای که سبب ناباروری می شوند.را دور زده و بارداری را ایجاد می کنیم. این فرضیه مطرح است . که همان عوامل ناشناخته که سبب ناباروری در زوجین می شوند باعث افزایش بروز بیماریهای قلبی مادرزادی در این گونه بارداریها هم می شوند.

درمان ناباروری

نتیجه یک اکو قلب جنین چه استفاده ای برای والدین دارد؟

این سوالیست که بسیاری از زوجین در زمان توصیه به انجام اکو قلب جنین می پرسند. نتایج یک اکو قلب جنین احتمال سه حالت مختلف را برای قلب جنین مطرح می کند که در اقدامات و تصمیم گیری والدین برای ادامه بارداری بسیار مهم است. فوق تخصص قلب کودکان بعد از انجام اکو یکی از این نتایج را اعلام می کند.

قلب جنین سالم است:

اولین حالت این است که نتیجه اکو قلب جنین سالم بودن قلب جنین را نشان دهد. ما به این زوجین اطمینان می دهیم که از نظر قلبی مشکل خطرناکی وجود ندارد و والدین با خیالی راحت ادامه بارداری را طی می کنند.

فقط برای بررسی نواقص احتمالی کوچک توصیه به انجام اکو قلب نوزاد در بعد از تولد می شود که مناسب ترین زمان آن از حدود ده روز بعد از تولد نوزاد تا پایان ماه اول زندگیست.

بیماری قلبی پیچیده در قلب جنین :

در حالت دوم بیماری قلبی پیچیده ای در جنین تشخیص داده می شود که در این حالت تمام خطرات احتمالی بعدی برای جنین و خود خانواده، برای زوجین توضیح داده می شود . درصورتی که بعد از مشاوره تمایلی به ختم بارداری وجود داشته باشد. ایشان را برای مشاوره بعدی به پزشک قانونی معرفی می نماییم.

مشکل قلبی کم خطر در قلب جنین:

حالت سوم مواردی است که مشکل قلبی وجود دارد . ولی در حدی خطرناک نیست که سبب عسر و حرج برای خانواده شود. به عبارتی یا خود به خود خوب می شود یا بعد از تولد نوزاد با انجام اقدامات مراقبتی اولیه تا انجام جراحی یا آنژیوگرافی قابل درمان کامل هستند.  فرزندشان درنهایت یک زندگی طبیعی خواهد داشت. 

گاهی در این موارد به خانواده توصیه می شود نوزاد در بیمارستانی با امکانات بخش ویژه نوزادان (NICU) متولد شود تا بعد از تولد برای نوزاد اقدامی انجام شود.

در پایان، نتیجه یک اکو جنین این امکان را فراهم می کند . تا یک مشکل قلبی کشف یا رد شود و این می تواند به پزشک کمک کند . تا مشاوره مناسبی به والدین بدهد و به والدین کمک می کند تا برای آینده فرزندشان و زندگی خودشان بهترین تصمیم را بگیرند.

جهت مطالعه بیشتر به مطالب زیر مراجعه بفرمایید.

https://www.isuog.org/resource/in-vitro-congenital-heart-defects.html

https://www.healio.com/news/primary-care/20180102/ivficsi-techniques-may-increase-risk-for-congenital-heart-defects-in-newborns 

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب اطفال و جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شکوفه سه شنبه ۲۵ مرداد ۱( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام. دخترم بدو تولد گفتن صدا تو قلبش شنیده میشه و اکو کردن تشخیص تنگی ریوی دادن. آیا جراحی نیاز داره؟ الان ٢٠ روز شه و وزنش همچنان ٢٨٠٠ و تغییری نداشته آیا به مشکل قلبیش ارتباط داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۵ مرداد ۱( 3 روز پیش)

   سلام و عرض ادب

   با توجه به گزارش اکو این مقدار تنگی خفیف است و اغلب بجز صبر کردن نیاز به کار دیگری  ندارد.خیلی خیلی بعید است که وزن نگرفتن فرزندتان ارتباطی به این مشکل داشته باشد

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

   تنگی دریچه و عروق ریوی در کودکان را بشناسید.

 • تصویر کاربر صبری شنبه ۱۵ مرداد ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید خدمت شما آقای دکتر من امروز که در هفته نهم بار داری هستم سونوگرافی واژینال انجام دادم وصدای ضربان قلب بچه شنیده نمیشد درحالی که هفته ششم صدای ضربان قلب بچه شنیده شده و در سونوگرافی ثبت شده میخواستم دلیلش رو بپرسم ممنون میشم پاسخ بدیددرضمن دوقلو بودن
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۵ مرداد ۱( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر تا ۶-۷ هفتگی در سونو واژینال و تا ۱۰ هفتگی سونو از روی شکم  حرکات و ضربان قلب جنین مشخص نشود. بعید است. جنین زنده باشد.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

 • تصویر کاربر کاظم شنبه ۸ مرداد ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید بچه برادرم 18 ماهه هست شش ماه پیش متوجه سوراخ قلب توسط پزشک می شن مراجعه میکنن فوق تخصص قلب کودکان شش ماه پیش دارو دوا میده میگه اگه خوب که شده اگه نشه باید عمل بشه بعد از گذشت شش ماه از اکو اول چند روز پیش مجددا نوبت دکترش بود اکو کرد دکتر گفت خوب نشده هیچ یه ذره بزرگتر هم شده باید عمل بشه می خواستم ببینم آیا بالن جواب میده یا حتما باید عمل باز انجام بشه ممنون از راهنماییتون.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۸ مرداد ۱( 2 هفته پیش)

   سلام 

   فقط جراحی 

 • تصویر کاربر کاظم شنبه ۸ مرداد ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام و خسته نباشید و خدا قوت بنده برادرم بچه اش 18 ماهه هست حدودا 6 ماه پیش بچه طب می کنه میبرن دکتر موجه میشه قلبش سوراخ هست بعدا از آن با مراجعه به فوق تخصص قلب کودکان و انجام دو مرحله اکو یکی 6 ماه پیش و دومی یک هفته پیش مشخص می شود نه تنها خوب نشده بلکه یه ذره سوراخ گشاد تر هم شده (مصرف دارو در طول این مدت) دکتر میگه باید عمل بشه می خواستم ببینم که طبق این اکوهای پیوست بفرمایید آیا بالن جواب می دهد یا حتما باید عمل باز انجام بشه. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۸ مرداد ۱( 2 هفته پیش)

   سلام 

   کامل پاسخ داده شده 

   خیر فقط راه درمان جراحی ست

 • تصویر کاربر ابوالفضل جمعه ۳۱ تیر ۱( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام تو اینیستا پیام دادم و عکس فرستادم کیفیت پایین بود گفتین در سایت آپلود کنم.
  در رابطه با سوراخ قلب
  همسر من ۱۴ ساله هستن و متوجه شدیم که قلبش سوراخ هست و چند جلسه دکتر رفتیم که گفتن باید عمل بشه ولی قبلش به تهران برید و اکو مری انجام بدین که بفهمیم میشه با آنژیو بست یا ن، تصویر اکو رو براتون میفرستم نظرتون رو اعلام کنید، اگه امکان عمل بدون اکو مری تو قزوین بیمارستان بوعلی هست بگید که واقعا ما شرایط اومدن به تهران رو نداریم ممنون میشم راهنمایی کنید خیلی ممنون که پاسخ دادید چند تا پزشک تقریبا هر کدوم ۴۰ تا ۸۰ تومن ازم پول گرفتن تا جواب سلام بدن که متسفانه بعدش گفتن از همون جا که اکو گرفتی از اونا بپرس
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۳۱ تیر ۱( 4 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   با توجه به گزارش اکوی قلب همسرتان بیماری در مرحله‌ای است که حتما نیاز به درمان دارد این درمان اغلب با آنژیوگرافی انجام می شود پیشنهاد می کنم اگر در قزوین امکانات کامل نیست به تهران بیمارستان قلب شهید رجایی مراجعه بفرمایید چون در این مرکز بهترین امکانات و پزشکان کشور حضور دارند

 • تصویر کاربر ماجده چهارشنبه ۲۲ تیر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام .میشه این اکوی قلب جنین رو واسم توضیح بدید آیا خطرناکه دوبار اکو انجام دادم به فاصله یکماه دکتر گفت هنوز خفیف مونده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۲ تیر ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   تنگی در یکی از رگ های اصلی خارج شده از قلب وجود دارد که در شکل خفیف خطرناک نیست ولی چون احتمال پیشرفت دارد پیگیری لازم دارد 

 • تصویر کاربر Zahra دوشنبه ۱۳ تیر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر میخواستم بپرسم برای رگ اضافه بچه ای که ۲ ماهشه دارو نمیشه تجویز کرد که اگر خوب نشد آن وقت آنژیو بشه؟؟بعدروال آنژیو به چه صوزته؟بیهوشی داره؟عمل سختیه؟چند روز بستری داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۳ تیر ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   تنها راه درمان رگ اضافه قلبی آنژیوگرافی است و با دارو بهبود ندارد و بقیه سوالاتتان را در زمانی که می‌خواهید به پزشک قلب اطفال مراجعه کنید برای درمان از ایشان سوال بفرمایید

 • تصویر کاربر ابوالفضل جمعه ۳ تیر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام دکتر تو جنینی pfoبچه ام ۶تا۸میلی بود بعد تولد دگتر گفت که ۶ماهگی ببرمش نبردمش الان ده ماه خورده ای هستش صدای ضعیفی تو قلبش میومدتاالان نبردمش مشکلی نداشت
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۳ تیر ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   فرزند شما نیاز به ویزیت فوق تخصص قلب کودکان دارد

 • تصویر کاربر مژگان چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۱۹ هفته و سه روزمه دیروز سونو انومالی رفتم ولی صبحانه نخورده بودم دکتر گفت ضربان قلب جنین پایین هست توی سونو نوشته درطی انحام سونوگرافی آریمی شدید قلبی جنین بصورت چند اپی زود تکرار شونده برادی کاردی تا حد ۴۳b.min دیتکت گردید. بقیه چیزاشتم نرماله سونو غربالگری و ازمایشاتمم نرمال بود برام نوشتن مرکز استان ارومیه اونجا اکوی قلب بگریم ازش. ممکن بخاطر گرسنگی باشه یا مشکل جدی هست لطفا اگه امکانش هست زود جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   اگر بطور دائمی از ۱۱۰ ضربان در دقیقه کمتر باشد نیاز به درمان دارد.بعید است گرسنگی علت باشد. با توجه به شرح حالی که فرمودید پیشنهاد می کنم به بیمارستان مرکز طبی اطفال تهران کلینیک آریتمی قلب جنین مراجعه بفرمایید

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   علت نامنظم بودن ضربان قلب جنین چیست؟

   دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر مصطفی چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر نوزاد ۴۵ روزه دارم که پیش همکاران محترم رفتم گفتن که صدای اضافی از قلب بچه می‌شنویم و اکو باید بشه اکو قلب رو ضمیمه کردم لطفا نظرتون بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید چیزهای خیلی خطرناکی نیستد ولی نیاز به پیگیری دارد و کامل قابل درمان است

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم. 

   آیا سوراخ پی اف او در قلب نوزاد خطرناک است ؟

   تنگی دریچه و عروق ریوی در کودکان را بشناسید. 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر