برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481

صدای اضافه یا سوفل قلبی در کودکان نشانه چیست؟

صدای اضافه یا سوفل قلبی در قلب نوزادان نشانه ی چیست؟ این سوالی ست که خیلی از والدین با نگرانی از من پرسیده اند. در پزشکی به این صدای های اضافه در قلب کودکان سوفل قلبی می گویند که در ادامه به آن می پردازم.

علت ایجاد صدای اضافه در قلب

قلب عضوی عضلانی است که دارای چهار حفره است. برای جذب اکسیژن، خون را به ریه ها پمپ می کند و برای اکسیژن رسانی به بدن، خون پر اکسیژن را به اعضاء بدن پمپ می کند. چهار دریچه جریان خون را از حفره های قلب به طرف  خارج از قلب کنترل می کند.

اصوات ضربان قلب، صدای بسته شدن دریچه ها هستند. صدای اضافه در قلب نوزاد یا همان سوفل قلبی، صدای اضافی است که وقتی پزشک با گوشی معاینه گوش می دهد، شنیده می شود. این صدای اضافی در اثر جریان آشفته (گردابی) خون ایجاد می شود. سوفل قلبی در کودکان ناشی از جریان خون آشفته می تواند طبیعی یا غیر طبیعی باشد.

در سوفل های طبیعی قلب، صدای جریان خونی شنیده می شود که به طور طبیعی از قلب پمپ می شود. به این جریان خون طبیعی سوفل معصوم یا طبیعی (innocent) گفته می شود. بیش از 66 درصد کل کودکان و تقریباً 75 درصد کل نوزادان، سوفل طبیعی قلب دارند.

جریان خون غیر طبیعی نشان دهنده یک مشکل یا نقص ساختاری قلب است که نیاز به ارزیابی بیشتر دارد. سوفل های طبیعی قلب معمولاً وقتی کودک دچار سرماخوردگی یا تب می شود، بلندتر هستند و معمولاً در سنین بلوغ ناپدید می شوند (البته نه همیشه).

مطلب مرتبط سوفل بی گناه در قلب کودکان چیست ؟

با این حال، صدای اضافی طبیعی قلب در یک قلب طبیعی از نظر ساختمانی، شنیده می شوند. آنها هیچ محدودیت یا اقدامات احتیاطی در ورزش ایجاد نمی کنند؛ نیازی به آنتی بیوتیک قبل از اقدامات دندانپزشکی و ارزیابی قلبی بیشتر نیست.

سوفل قلبی در کودکان

بررسی و تشخیص صدای اضافه در قلب نوزادان

پزشکان می توانند بسیاری از خصوصیات سوفل را برای تعیین طبیعی یا غیر طبیعی بودن آن ارزیابی کنند، از جمله:

اگر پزشک اصلی کودک شما فکر کند که صدای اضافه یا سوفل قلبی در نوزاد طبیعی یا بی گناه است. او این مورد را در پرونده کودک یادداشت می کند و در معاینات بعدی مجدداً تغییرات صدا را گوش می دهد. 

اگر پزشکتان را عوض کردید، حتماً در مورد سوفل بی گناه به پزشک جدید بگویید. اگر پزشک کودک شما از طبیعی بودن سوفل مطمئن شود، دیگر نیازی به ارزیابی بیشتر قلب و عروق نیست.

گاهی اوقات پزشک نگران است که سوفل طبیعی نباشد. در این موارد، ممکن است شما را به یک فوق تخصص قلب کودکان، پزشکی که متخصص مشکلات قلبی در کودکان است، معرفی کند. اگر پزشک فرزند شما این کار را انجام دهد مراجعه به فوق تخصص قلب کودکان بسیار مهم است.

فوق تخصص قلب اطفال

وظیفه فوق تخصص قلب اطفال چیست؟

یک فوق تخصص قلب کودکان ارزیابی کاملی از سلامتی کودک شما بعمل می آورد؛ از جمله گرفتن شرح حال و انجام معاینه و همچنین بررسی های قلبی مانند:

  • نوار قلب کودکان:  بررسی فعالیت الکتریکی قلب
  • اکوی قلب : دستگاه اکو توسط امواج صوتی تصویری از قلب ایجاد می کنند
  • گرافی یا عکس با اشعه ایکس از قفسه سینه

اغلب لازم نیست همه آزمایشات انجام شود. زیرا فوق تخصص قلب کودکان به طور ویژه آموزش دیده تا تشخیص دهند این سوفل ها طبیعی هستند یا غیرطبیعی. بر اساس ارزیابی کودک شما، پزشکان طرحی برای درمان فرزند شما ارائه می دهند.

بعضی اوقات، سوفل های غیرطبیعی بلافاصله ظاهر نمی شوند و بعداً با افزایش سن کودک ایجاد می شوند. همچنین، برخی از ناهنجاری های قلبی وجود دارد که حتی سوفل نیز ندارند. در ذیل این مقاله لیست علائمی آورده شده که ممکن است یک مشکل قلبی را نشان دهد. اگر فرزند شما هر یک از آنها را دارد؛ حتماً این را به پزشک مراقبت های اولیه خود بگویید.

علائم بیماری قلبی در کودکان

علائمی که ممکن است یک مشکل قلبی را در فرزندان نشان دهند.

در ذیل لیستی از رایج ترین علائمی است که ممکن است نشان دهنده وجود یک مشکل قلبی در کودکان باشد. البته باید دانست در بیشتر موارد، کودکان با این علائم مشکلات قلبی ندارند. 

به عنوان مثال، بعضی از کودکان به طور طبیعی بیشتر عرق می کنند و بسیاری از کودکان هنگام خواب عرق می کنند. تپش قلب ممکن است در اثر کافئین ایجاد شود. سرگیجه ممکن است نشان دهد که کودک شما مایعات کافی نمی نوشد.

با این حال، اگر کودک شما هر یک از این علائم ذیل را داشت، مهم است که پزشک متخصص اطفال یا پزشک مراقبت های اولیه را در جریان بگذارید. او به صدای قلب کودک شما گوش فرا می دهد و یک ارزیابی پزشکی کامل انجام می دهد و سپس تصمیم می گیرد که آیا مراجعه به فوق تخصص قلب کودکان و یا متخصص اکوی قلب جنین نیاز است یا خیر.

در ادامه به نام بردن چندین علامت که ممکن است نشانه ی بیماری قلبی باشد می پردازیم.

علائم رایج در نوزادان

علائم رایج در اطفال نو پا

علائم رایج در نو جوانان

جهت مطالعه بیشتر می توانید از مقالات زیر استفاده نمایید.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب اطفال و جنین

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر