برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481
بیماری قلبی مادرزادی

انواع بیماری قلبی مادرزادی در نوزادان

بیماری قلبی مادرزادی انواع مختلفی دارد که درباره ی انواع، علائم و راه های تشخیص و درمان آن در این مقاله صحبت شده است.

بیماری قلبی مادرزادی چیست؟

بیماری مادرزادی قلبی یا نارسایی قلبی مادرزادی، نوعی ناهنجاری قلبی است که از بدو تولد وجود دارد. این مشکل می تواند بر موارد زیر تأثیر بگذارد:

انواع مختلفی از نقایص مادرزادی قلبی وجود دارد. آنها از بیماری های ساده گرفته (که هیچ علائمی ندارند ) تا مشکلات پیچیده که باعث علائم سخت و تهدیدکننده زندگی می شوند می باشند.

طبق آمار مراکز کنترل و پیشگیری از بیمارها، به طور رایج یک میلیون بزرگسال و یک میلیون کودک در ایالات متحده با نقص قلبی مادرزادی زندگی می کنند. 

درمان ها و مراقبت های بعدی برای این بیماری ها در طول چند دهه گذشته به طرز عجیبی افزایش داشته است، بنابراین، تقریباً تمام کودکان با نقص قلبی مادرزادی تا بزرگسالی زنده می مانند. 

برخی در سراسر زندگی خود به مراقبت مداوم برای نقص قلبی خود نیاز دارند. گرچه، برخی برخلاف شرایط بیماری خود به زندگی فعال و پربار خود ادامه می دهند.

انواع بیماری های مادرزادی قلب

گرچه، انواع زیادی از نقایص قلبی مادرزادی وجود دارد؛ اما آنها را می توانند به 3 دسته کلی تقسیم نمود که عبارتند از:

نقص دریچه قلب

در نقص دریچه قلب دریچه های داخلی قلب که جریان خون را هدایت می کنند، ممکن است بسته شوند یا نشت دهند. این شرایط در توانایی قلب برای پمپاژ کردن خون به طور قطعی اختلال ایجاد می کند.

نقص دیواره ی قلب

در نقص دیواره ی قلب، دیوار های طبیعی که بین دو طرف چپ و راست و دهلیزهای فوقانی و تحتانی قلب وجود دارند، ممکن است به طور صحیح رشد نکنند و باعث شود خون به قلب بازگردد یا در جایی که مناسب نیست جمع شود. این نقص به قلب فشار وارد می کند تا سخت تر کار کند که منجر به نارسایی قلبی می شود.

نقایص رگ های خونی

در نقایص رگ های خونی، شریان ها و رگ هایی که خون را به قلب می رسانند و به بدن باز می گردانند، ممکن است که به طور صحیح عمل نکنند. این امر جریان خون را کاهش می دهد یا مسدود می کند که منجر به عوارض مختلفی برای سلامتی بدن می شود.

بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک و غیر سیانوتیک

بسیاری از پزشکان بیماری قلبی مادرزادی را بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک و بیماری قلبی غیر سیانوتیک طبقه بندی می کنند. در هر دو نوع، قلب خون را به طور موثر پمپاژ نمی کند. 

تفاوت اصلی این می باشد که بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک باعث سطوح پایینی از اکسیژن در خون می شود و بیماری قلبی مادرزادی غیر سیانوتیک این کار را انجام نمی دهد. 

نوزادانی با اکسیژن کاهش یافته ممکن است تنگی نفس را تجربه کنند و پوست آنها کبود شود. نوزادانی که اکسیژن کافی در خون خود ندارند، این علائم را نشان نمی دهند؛ اما آنها ممکن است بعدها دچار عوارضی همچون نارسایی قلبی شوند.

والدین و بیماری مادرزادی قلب

علائم بیماری قلبی مادرزادی چیست؟

نقص مادرزادی قلبی اغلب در حین سونوگرافی بارداری تشخیص داده می شود. برای مثال، اگر پزشک شما یک ضربان قلب غیر معمول را بشنود، ممکن است با انجام آزمایش های خاص بررسی های بیشتری روی موضوع انجام دهد. 

این بررسی ها شامل اکوی قلب جنین ،اشعه ی ایکس قفسه سینه یا اسکن  MRI می باشد. اگر تشخیص صورت گرفت، پزشک شما باید اطمینان حاصل کند که متخصصان مناسبی در هنگام زایمان در دسترس فرد باشند.

علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید

در برخی موارد، علائم یک نقص قلبی مادرزادی ممکن است تا مدت کوتاهی پس از تولد ظاهر نشود. نوزادانی با نقص قلبی ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

در موارد دیگر، علائم نقص بیماری قلبی ممکن است تا سال ها پس از تولد اتفاق نیفتد. هنگامی که علائم خود را نشان دادند، ممکن است شامل موارد زیر باشند:

علائم بیماری مادرزادی قلب

چه عواملی باعث ایجاد بیماری قلبی مادرزادی می شوند؟

بیماری قلبی مادرزادی در نتیجه مشکل رشد اولیه در ساختار قلب رخ می دهد. نقص معمولا در جریان طبیعی خون از طریق قلب اختلال ایجاد می کند، که ممکن است بر تنفس تأثیر بگذارد.

گرچه محققان، دقیقا مطمئن نیستند که چرا قلب نمی تواند به درستی رشد کند، اما بعضی از دلایل این مشکل می تواند شامل موارد زیر باشند:

چگونه بیماری مادرزادی قلب درمان می شود؟

درمان نقص بیماری مادرزادی بستگی به نوع و شدت نقص دارد. برخی از نوزادان دارای نقص های قلبی خفیف هستند که خود به خود به مرور زمان بهبود می یابند. دیگر نوزادان ممکن است دارای نقایص قلبی شدید باشند که نیاز به درمان گسترده دارند. در این موارد، درمان می تواند شامل موارد زیر باشد:

داروها

داروهای مختلفی وجود دارد که می توانند به عملکرد بهتر قلب کمک کنند. برخی می توانند به جلوگیری از لخته شدن خون یا کنترل ضربان قلب منظم کمک کنند.

داروهای بیماری های قلبی مادرزادی
بعضی بیماریهای قلبی کودکان با دارو کنترل یا کامل درمان می شوند.

دستگاه های قلبی قابل کاشت

برخی از عوارض مرتبط با نقایص قلبی مادرزادی می توانند با استفاده از دستگاه های مخصوص، از جمله ضربان سازها و گشادکننده های عروق قابل کاشت (ICD)، پیشگیری شوند. یک ضربان ساز به تنظیم ضربان قلب نامنظم کمک می کند و یک دستگاه گشادکننده ی عروق می تواند ضربان قلب نامنظم تهدید کننده را اصلاح کند.

روش آنژیوگرافی

تکنیک های آنژیوگرافی به پزشکان این امکان را می دهد که نقایص قلبی مادرزادی را بدون انجام عمل قلب باز درمان کنند. در طول این رویکردها، پزشک یک لوله ی نازک را درون رگ پا تعبیه می کند و آن را به سوی قلب هدایت می کند. هنگامی که کاتتر در موقعیت صحیح قرار گرفت، پزشک از ابزارهای کوچکی استفاده می کند که از طریق کاتتر برای اصلاح نقص عبور داده می شود.

عمل قلب باز

این نوع عمل در صورتی نیاز است که روشهای غیر تهاجمی برای ترمیم نقص قلبی مادرزادی کافی نباشند. جراح ممکن است عمل قلب باز را برای ترمیم دریچه های قلب، برای بستن سوراخ های قلب یا گشاد کردن رگ های خونی انجام دهد.

پیوند قلب

در موارد نادر که در آن ترمیم نقص قلبی بسیار پیچیده است، ممکن است نیاز به پیوند قلب باشد. در طول این رویکرد، قلب کودک با یک قلب سالم از طرف یک اهدا کننده جایگزین می شود.

فوق تخصص قلب اطفال

بیماری قلبی مادرزادی در بزرگسالان

بسته به نقص، تشخیص و درمان ممکن است اندکی پس از تولد، در دوران کودکی یا بزرگسالی شروع شود. برخی از نقص ها باعث بروز علائمی تا زمانی که کودک بزرگ شود، نمی شوند، بنابراین تشخیص و درمان ممکن است به تأخیر بیفتد. در این موارد، علائم یک نقص قلبی مادرزادی تازه کشف شده شامل موارد زیر می باشد:

درمان بیماری قلبی مادرزادی در بزرگسالان می تواند بسته به شدت نقص قلبی متفاوت باشد. برخی از افراد ممکن است تنها نیاز به نظارت دقیق بر شرایطشان داشته باشند و برخی دیگر ممکن است نیاز به دارو و عمل جراحی داشته باشند.

در برخی موارد، نقص هایی که در کودکی درمان می شوند، می توانند دوباره باعث بروز مشکلاتی در بزرگسالی شوند. ترمیم اولیه ممکن است دیگر مؤثر نباشد و یا نقص اولیه به مروز زمان بدتر شود. بافت اسکار (زخمی) که در اطراف ترمیم اولیه صورت گرفته است، ممکن است باعث بروز مشکلاتی مانند آریتمی قلبی شود.

صرف نظر از شرایط شما، ملاقات پزشک و پیگیری مراقبت ها بسیار مهم می باشد. درمان ممکن است مشکل شما را حل نکند، اما به فعال و پرکار ماندن شما در زندگی کمک می کند. همچنین این کار احتمال خطر عوارض جدی این بیماری ، مانند عفونت های قلبی، نقص قلبی و سکته را کاهش می دهد.

چگونه می توان از بیماری نقص قلبی مادرزادی پیشگیری کرد؟

زنانی که باردار هستند یا در حال برنامه ریزی برای بارداری هستند، می توانند اقدامات احتیاطی خاصی را برای پایین آوردن احتمال خطر به دنیا آوردن نوزادی با نقص قلبی مادرزادی انجام دهند: 

1- اگر شما قصد باردار شدن دارید، در مورد هر داروی تجویز شده یا بدون نسخه ای که مصرف می کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

2- اگر شما مبتلا به دیابت هستید، اطمینان حاصل کنید که سطوح قند خون شما پیش از بارداری تحت کنترل باشند. همچنین برای کنترل بیماری در حین بارداری با پزشک خود در ارتباط باشید.

3- اگر شما در برابر بیماری سرخجه یا سرخک آلمانی واکسینه نشده اید، از در معرض بیماری قرار گرفتن خودداری کنید و با پزشک خود درمورد روش های پیشگیری صحبت کنید.

4- اگر شما در خانواده ی خود دارای سابقه ی بیماری نقص قلبی مادرزادی هستید، از پزشک خود در مورد غربالگری ژنتیکی سؤال کنید. ژن های خاصی ممکن است منجر به رشد قلبی غیر معمول شوند.

5- از مصرف الکل و استفاده از داروهای غیر مجاز در طول بارداری خودداری کنید.

دکتر سعید بیطرفان متخصص اکوی قلب جنین و فوق تخصص قلب اطفال و جنین

جهت مطالعه بیشتر از مقالات زیر لستاده نمایید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر معروف جمعه ۲۴ شهریور ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ایا vsdقلب با دارو رفع میشه یا نیاز به عمل جراحی داره؟ بچم ۴ ماهشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۴ شهریور ۲( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر نرگس دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  الان در هشت هفته هستم رفتم سونوگرافی و میگه همه چیز جنین عادی و رشت کرده ولی قلب تشکیل نشده علت چیه ؟میشه بیشتر صبر کنم یا باید برای سقت جنین اقدام کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اگر تا ۶-۷ هفتگی در سونو واژینال و تا ۱۰ هفتگی سونو از روی شکم  حرکات و ضربان قلب جنین مشخص نشود. بعید است. جنین زنده باشد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم. 

   برای تشکیل قلب جنین چه بخوریم؟

   قلب جنین در چند هفتگی تشکیل میشود؟ 

   علت تشکیل نشدن قلب جنین در دورانبارداری چیست؟

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر آگرین دوشنبه ۱۶ مرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام دکترجان وقتتون به خیرخسته نباشید دخترم 10سالشه 10ماهه که جراحی بازشده مشکل avsdداشت ولی الانم تپش قلب داره دلیلش چی میتونه باشه ممنون میشم جوابموبدید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۶ مرداد ۲( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   ممکنه از عوارض بعد از عمل جراحی باشه پیشنهاد می کنم به پزشک معالج مراجعه بفرمایید 

 • تصویر کاربر النا شنبه ۳۱ تیر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام دکتر نوه اینجانب در تاریخ ۱۴۰۲٫۳٫۱۰ در گنبد متولد شد از بدو تولد مشکل عفونت ریه و مشکل قلب داشت که به بیمارستان شفیع زاده بابل اعزام شد از بیمارستان طالقانی گنبد که حدود ۱۷ روزه اینجا هستیم به گفته دکتر عفونت ریه تا ۷۰ درصد خوب شده ولی باز هنوزم موقعی که گریه میکنه کبود میشه اینجا سی تی هم انجام دادن دکتر ایا قلب نوه من احتیاج به جراحی دارد ممنون میشم اگه راهنمایی کنین یا با دارو حل میشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۳۱ تیر ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی نوه تان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر سمیه شنبه ۲۴ تیر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  روز اول معدشو شست و شو دادن ..بخاطر اینکه خودم گفتم شیر زرد بالا میاره...بعدش بچه دیگه نااروم شد ..بعدشم اخرشب بردم بیمارستان ‌.گفتن بتن چپ قلب بچه نصفش تشکیل نشده ...وامسدی نیست بهش ..جواب کالبد آمد گفتن ناهنجاری قلبی بوده..جواب آزمایش متابولیک بچه آمد .گفتن نشون میده ما فامیل هستیم ..آزمایشهایژنتیک هم برای ما نوشتن ۴۰ میلیون میشه ..ولی واقعا همچین پولی رو نداریم ....چیکار کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۴ تیر ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً سوال خود را از یک متخصص زنان بپرسید 

   احتمال مشکل قلبی در فرزند بعدی شما بیشتر از افراد عادی است باید در بارداری بعدی هفته 18 بارداری اکوی قلب جنین انجام بدهید 

 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۲۲ تیر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب میخواستم اکوی نوزاد رو چک کنید و بهم بگید با این شرایط نوزاد ما زنده میماند یا خیر؟
  و برا زنده ماندنش چه اقدامی موثر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۲ تیر ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   مشکل قلب فرزند شما خیلی پیچیده است و فقط با جراحی می توان تا مدتی نوزاد را زنده نگه داشت ولی زندگی همراه با بیماری و مرگ در کودکی عاقبت درمان این مشکل خواهد بود 

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۱۹ تیر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  مزاحم شدم در مورد علت ایست قلبی جنین در هشت هفتگی
  ما در حدود 16 سال نازایی داشتی که صورت کاملا اتفاقی همسرم حامله شد ولی متاسفانه در 8 هفتگی قلب جنین ایست کرد ، در ضمن همسرم دیابت خفیف قبل بارداری داشت که به محض اطلاع بارداری انسولین ترزیق میکرد ، در ضمن همسرم کم کاری تروئید دار که تحت نظر پزشک کنترل هست ، خواستم علتشو بدون تا انشالله در بارداری بعدی پیشگری بشه از ایت اتفاق ، ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۹ تیر ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اغلب علت خاصی پیدا نمی شود 

   بقیه سوالاتتان را از پزشک معالج سوال بفرمایید. 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم. 

   برای تشکیل قلب جنین چه بخوریم؟

   قلب جنین در چند هفتگی تشکیل میشود؟ 

   علت تشکیل نشدن قلب جنین در دورانبارداری چیست؟

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر رسول پنجشنبه ۱۵ تیر ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  با سلام.خواستم بپرسم اگر بیماری تترالوژی فالو در سونوگرافی 18 تا 22 هفتگی (غربالگری دوم) توسط متخصص سونوگرافی تشخیص داده نشود ولی این بیماری مشهود باشه،ایا متخصص سونوگرافی مقصر می باشد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۵ تیر ۲( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   خیر، هر روش تشخیصی یک درصد احتمال خطا وجود دارد.بهتر بود اکوی قلب جنین نزد یک فوق تخصص قلب کودکان انجام می‌شد 

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۵ خرداد ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  نوزادمون ۲هفته زود به دنیا اومد الان۴ماهه هست همچنان تنفسش خیلی تند هست تا۱۰۰بار در دقیقه میرسد هیچ مورد دیگه که از علاعم مشکل ریه یا قلبی باشه رو نداره و وزنش موقع تولد ۲/۸بود الان ۷/۸کیلو هست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۵ خرداد ۲( 6 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است 

 • تصویر کاربر ندا چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام در بارداری دومم هر ۳ آزمایش غربالگری انجام دادم وگفتند هیچ مشکلی نداره نوزاد منتها وقتی بدنیا اومد بردم چکاب گفتن بیماری قلبی نو کامپیشن nclvداره درمان با قرص فشار کاپتوپریل وفروزماید و ویتامین ب۱ آغاز شد در طی دوره داروها تغییر کرد ومدام میگفتن نوزاد از بین میره ولی شکر خدا پسرم الان در سن ۵سالگی هست وداروهاشو قطع کردن احتمال داره بیماری از بین رفته باشه وسوال بیشتر اینکه داروهاشو کامل قطع کردن وآخرین داروش انالا پرید ۵ بود ودر ضمن به غیر از واکسن بدو تولد اجازه تزریق هیچ واکسنی رو ندادن
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 6 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر