بیماری قلبی مادرزادی

انواع بیماری قلبی مادرزادی در نوزادان

بیماری قلبی مادرزادی انواع مختلفی دارد که درباره ی انواع، علائم و راه های تشخیص و درمان آن در این مقاله صحبت شده است.

بیماری قلبی مادرزادی چیست؟

بیماری مادرزادی قلبی یا نارسایی قلبی مادرزادی، نوعی ناهنجاری قلبی است که از بدو تولد وجود دارد. این مشکل می تواند بر موارد زیر تأثیر بگذارد:

انواع مختلفی از نقایص مادرزادی قلبی وجود دارد. آنها از بیماری های ساده گرفته (که هیچ علائمی ندارند ) تا مشکلات پیچیده که باعث علائم سخت و تهدیدکننده زندگی می شوند می باشند.

طبق آمار مراکز کنترل و پیشگیری از بیمارها، به طور رایج یک میلیون بزرگسال و یک میلیون کودک در ایالات متحده با نقص قلبی مادرزادی زندگی می کنند. 

درمان ها و مراقبت های بعدی برای این بیماری ها در طول چند دهه گذشته به طرز عجیبی افزایش داشته است، بنابراین، تقریباً تمام کودکان با نقص قلبی مادرزادی تا بزرگسالی زنده می مانند. 

برخی در سراسر زندگی خود به مراقبت مداوم برای نقص قلبی خود نیاز دارند. گرچه، برخی برخلاف شرایط بیماری خود به زندگی فعال و پربار خود ادامه می دهند.

انواع بیماری های مادرزادی قلب

گرچه، انواع زیادی از نقایص قلبی مادرزادی وجود دارد؛ اما آنها را می توانند به 3 دسته کلی تقسیم نمود که عبارتند از:

نقص دریچه قلب

در نقص دریچه قلب دریچه های داخلی قلب که جریان خون را هدایت می کنند، ممکن است بسته شوند یا نشت دهند. این شرایط در توانایی قلب برای پمپاژ کردن خون به طور قطعی اختلال ایجاد می کند.

نقص دیواره ی قلب

در نقص دیواره ی قلب، دیوار های طبیعی که بین دو طرف چپ و راست و دهلیزهای فوقانی و تحتانی قلب وجود دارند، ممکن است به طور صحیح رشد نکنند و باعث شود خون به قلب بازگردد یا در جایی که مناسب نیست جمع شود. این نقص به قلب فشار وارد می کند تا سخت تر کار کند که منجر به نارسایی قلبی می شود.

نقایص رگ های خونی

در نقایص رگ های خونی، شریان ها و رگ هایی که خون را به قلب می رسانند و به بدن باز می گردانند، ممکن است که به طور صحیح عمل نکنند. این امر جریان خون را کاهش می دهد یا مسدود می کند که منجر به عوارض مختلفی برای سلامتی بدن می شود.

بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک و غیر سیانوتیک

بسیاری از پزشکان بیماری قلبی مادرزادی را بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک و بیماری قلبی غیر سیانوتیک طبقه بندی می کنند. در هر دو نوع، قلب خون را به طور موثر پمپاژ نمی کند. 

تفاوت اصلی این می باشد که بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک باعث سطوح پایینی از اکسیژن در خون می شود و بیماری قلبی مادرزادی غیر سیانوتیک این کار را انجام نمی دهد. 

نوزادانی با اکسیژن کاهش یافته ممکن است تنگی نفس را تجربه کنند و پوست آنها کبود شود. نوزادانی که اکسیژن کافی در خون خود ندارند، این علائم را نشان نمی دهند؛ اما آنها ممکن است بعدها دچار عوارضی همچون نارسایی قلبی شوند.

والدین و بیماری مادرزادی قلب

علائم بیماری قلبی مادرزادی چیست؟

نقص مادرزادی قلبی اغلب در حین سونوگرافی بارداری تشخیص داده می شود. برای مثال، اگر پزشک شما یک ضربان قلب غیر معمول را بشنود، ممکن است با انجام آزمایش های خاص بررسی های بیشتری روی موضوع انجام دهد. 

این بررسی ها شامل اکوی قلب جنین ،اشعه ی ایکس قفسه سینه یا اسکن  MRI می باشد. اگر تشخیص صورت گرفت، پزشک شما باید اطمینان حاصل کند که متخصصان مناسبی در هنگام زایمان در دسترس فرد باشند.

علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید

در برخی موارد، علائم یک نقص قلبی مادرزادی ممکن است تا مدت کوتاهی پس از تولد ظاهر نشود. نوزادانی با نقص قلبی ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

در موارد دیگر، علائم نقص بیماری قلبی ممکن است تا سال ها پس از تولد اتفاق نیفتد. هنگامی که علائم خود را نشان دادند، ممکن است شامل موارد زیر باشند:

علائم بیماری مادرزادی قلب

چه عواملی باعث ایجاد بیماری قلبی مادرزادی می شوند؟

بیماری قلبی مادرزادی در نتیجه مشکل رشد اولیه در ساختار قلب رخ می دهد. نقص معمولا در جریان طبیعی خون از طریق قلب اختلال ایجاد می کند، که ممکن است بر تنفس تأثیر بگذارد.

گرچه محققان، دقیقا مطمئن نیستند که چرا قلب نمی تواند به درستی رشد کند، اما بعضی از دلایل این مشکل می تواند شامل موارد زیر باشند:

چگونه بیماری مادرزادی قلب درمان می شود؟

درمان نقص بیماری مادرزادی بستگی به نوع و شدت نقص دارد. برخی از نوزادان دارای نقص های قلبی خفیف هستند که خود به خود به مرور زمان بهبود می یابند. دیگر نوزادان ممکن است دارای نقایص قلبی شدید باشند که نیاز به درمان گسترده دارند. در این موارد، درمان می تواند شامل موارد زیر باشد:

داروها

داروهای مختلفی وجود دارد که می توانند به عملکرد بهتر قلب کمک کنند. برخی می توانند به جلوگیری از لخته شدن خون یا کنترل ضربان قلب منظم کمک کنند.

داروهای بیماری های قلبی مادرزادی
بعضی بیماریهای قلبی کودکان با دارو کنترل یا کامل درمان می شوند.

دستگاه های قلبی قابل کاشت

برخی از عوارض مرتبط با نقایص قلبی مادرزادی می توانند با استفاده از دستگاه های مخصوص، از جمله ضربان سازها و گشادکننده های عروق قابل کاشت (ICD)، پیشگیری شوند. یک ضربان ساز به تنظیم ضربان قلب نامنظم کمک می کند و یک دستگاه گشادکننده ی عروق می تواند ضربان قلب نامنظم تهدید کننده را اصلاح کند.

روش آنژیوگرافی

تکنیک های آنژیوگرافی به پزشکان این امکان را می دهد که نقایص قلبی مادرزادی را بدون انجام عمل قلب باز درمان کنند. در طول این رویکردها، پزشک یک لوله ی نازک را درون رگ پا تعبیه می کند و آن را به سوی قلب هدایت می کند. هنگامی که کاتتر در موقعیت صحیح قرار گرفت، پزشک از ابزارهای کوچکی استفاده می کند که از طریق کاتتر برای اصلاح نقص عبور داده می شود.

عمل قلب باز

این نوع عمل در صورتی نیاز است که روشهای غیر تهاجمی برای ترمیم نقص قلبی مادرزادی کافی نباشند. جراح ممکن است عمل قلب باز را برای ترمیم دریچه های قلب، برای بستن سوراخ های قلب یا گشاد کردن رگ های خونی انجام دهد.

پیوند قلب

در موارد نادر که در آن ترمیم نقص قلبی بسیار پیچیده است، ممکن است نیاز به پیوند قلب باشد. در طول این رویکرد، قلب کودک با یک قلب سالم از طرف یک اهدا کننده جایگزین می شود.

فوق تخصص قلب اطفال

بیماری قلبی مادرزادی در بزرگسالان

بسته به نقص، تشخیص و درمان ممکن است اندکی پس از تولد، در دوران کودکی یا بزرگسالی شروع شود. برخی از نقص ها باعث بروز علائمی تا زمانی که کودک بزرگ شود، نمی شوند، بنابراین تشخیص و درمان ممکن است به تأخیر بیفتد. در این موارد، علائم یک نقص قلبی مادرزادی تازه کشف شده شامل موارد زیر می باشد:

درمان بیماری قلبی مادرزادی در بزرگسالان می تواند بسته به شدت نقص قلبی متفاوت باشد. برخی از افراد ممکن است تنها نیاز به نظارت دقیق بر شرایطشان داشته باشند و برخی دیگر ممکن است نیاز به دارو و عمل جراحی داشته باشند.

در برخی موارد، نقص هایی که در کودکی درمان می شوند، می توانند دوباره باعث بروز مشکلاتی در بزرگسالی شوند. ترمیم اولیه ممکن است دیگر مؤثر نباشد و یا نقص اولیه به مروز زمان بدتر شود. بافت اسکار (زخمی) که در اطراف ترمیم اولیه صورت گرفته است، ممکن است باعث بروز مشکلاتی مانند آریتمی قلبی شود.

صرف نظر از شرایط شما، ملاقات پزشک و پیگیری مراقبت ها بسیار مهم می باشد. درمان ممکن است مشکل شما را حل نکند، اما به فعال و پرکار ماندن شما در زندگی کمک می کند. همچنین این کار احتمال خطر عوارض جدی این بیماری ، مانند عفونت های قلبی، نقص قلبی و سکته را کاهش می دهد.

چگونه می توان از بیماری نقص قلبی مادرزادی پیشگیری کرد؟

زنانی که باردار هستند یا در حال برنامه ریزی برای بارداری هستند، می توانند اقدامات احتیاطی خاصی را برای پایین آوردن احتمال خطر به دنیا آوردن نوزادی با نقص قلبی مادرزادی انجام دهند: 

1- اگر شما قصد باردار شدن دارید، در مورد هر داروی تجویز شده یا بدون نسخه ای که مصرف می کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

2- اگر شما مبتلا به دیابت هستید، اطمینان حاصل کنید که سطوح قند خون شما پیش از بارداری تحت کنترل باشند. همچنین برای کنترل بیماری در حین بارداری با پزشک خود در ارتباط باشید.

3- اگر شما در برابر بیماری سرخجه یا سرخک آلمانی واکسینه نشده اید، از در معرض بیماری قرار گرفتن خودداری کنید و با پزشک خود درمورد روش های پیشگیری صحبت کنید.

4- اگر شما در خانواده ی خود دارای سابقه ی بیماری نقص قلبی مادرزادی هستید، از پزشک خود در مورد غربالگری ژنتیکی سؤال کنید. ژن های خاصی ممکن است منجر به رشد قلبی غیر معمول شوند.

5- از مصرف الکل و استفاده از داروهای غیر مجاز در طول بارداری خودداری کنید.

دکتر سعید بیطرفان متخصص اکوی قلب جنین و فوق تخصص قلب اطفال و جنین

جهت مطالعه بیشتر از مقالات زیر لستاده نمایید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر arezoo یکشنبه ۵ تیر ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  دختر من حدود ۵۰ روزشه . امروز دکتر اطفال گفتن صدای اضافه از قلبش شنبده میشه . بردمش پیش متخصص اطفال بعد از انجام اکو گفتن یه رگ اضافه داخل قلبشه که داره بسته میشه و دریچه میترال قلبش نشتی داره . گفتن دو هفته دیگه ببرمش که دوباره اکو انجام بشه. من باید چیکار کنم نیاز هست پیش دکتر دیگه ای ببرم ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۵ تیر ۱( 7 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   نظر من هم همان نظر پزشک معالج قلب فرزندتان است. 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   رگ اضافه در قلب نوزادان یا پی دی ای (PDA) 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

 • تصویر کاربر مینو سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  با روش ای وی اف باردارشدم نوزاد با مشکل TGA,asd,vsd به دنیا امد و عمل جراحی قلب باز شد متاسفانه فوت شد .جنین فریز دارم ...ایا امکان دارد دوباره این مشکل تکرار شود ؟و چگونه قبل انتقال جنین مطمئن شوم جنین سالم هست ؟؟؟(الان 41سال دارم.فرزند اولم 13ساله و سالم هست .خودم و همسرم مشکل قلبی و هیچ بیماری نداریم.در دوران بارداری تمام ازمایشها و سنو طبیعی بود وحتی ورزش میکردم.اکو قلب جنین هفته 17انجام دادم گفتن سالم هست .مادرم و خاله و دایی گرفتگی رگ داشتن و ویک نفرسوراخ کوچک در قلب ...در خانواده همسرم پسر عمو در 22سالگی در اثر ناراحتی قلبی فوت کردن .پسر داییش در اثر بیماری قلبی فوت شد چون در کودکی تشخیص داده شد و جراحی نشد .اگر بخواهم دوباره باردار شم چقدر احتمال تکرار مشکل هست..خواهر و برادرهای ما و فرزندانشان سالم هست ن و ناراحتی قلبی ندارن...خیلی خیلی ممنون که برامون وقت میزارین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 7 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   احتمال اینکه فرزند بعدی شما هم دچار مشکل قلبی شود حدود۴ تا ۶ برابر افراد عادی است تنها راه تشخیص مشکل قلبی برای فرزند شما اکوی قلب جنین است که بهترین زمان برای انجام آن ابتدای هجده هفتگی از بارداری می باشد البته این روش هم درصدی خطا دارد که متاسفانه برای فرزند شما اتفاق افتاده لطفاً به مراکز معتبر برای انجام اکوی قلب جنین مراجعه بفرمایید تا با تشخیص دقیق احتمال بروز خطا کمتر شود پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر مینو شنبه ۷ خرداد ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  با سلام .ممنون از جواب شما به سوال 2631
  من در دوران باردازی اکو قلب جنین انحام دادم.اما تشخیص داده نشد ...چطور متوجه بشم که دکتر تشخیص درست داده یانه.در هفته 17بارداری.
  نمیدونم با این ریسک اقدام به بارداری مجدد بکنم یا نه و چند درصد احتمال تکرار مجدد هست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۷ خرداد ۱( 8 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   لطفاً مجدداً کامل سوالتان را مطرح بفرمایید چون سوال قبلی شما در دسترس نیست در خصوص احتمال تکرار یک مشکل قلبی در جنین در صورتی که در خانواده قبلاً فرزندان با مشکل قلبی متولد شده باشند حدود ۴ تا ۵ برابر حالت عادی است اگر پدر و مادر هم سابقه مشکل قلبی مادرزادی داشته باشند احتمال تکرار مشکل قلبی مادرزادی بیشتر از حالت عادی هست مخصوصا اگر خود مادر سابقه بیماری قلبی مادرزادی داشته باشد

 • تصویر کاربر مینو دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  با روش ای وی اف باردارشدم نوزاد با مشکل TGA,asd,vsd به دنیا امد و عمل جراحی قلب باز شد متاسفانه فوت شد .جنین فریز دارم ...ایا امکان دارد دوباره این مشکل تکرار شود ؟و چگونه قبل انتقال جنین مطمئن شوم جنین سالم هست ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   بله احتمال دارد راحی بجز اکو قلب جنین ندارد باید 17 الی 18 هفتگب بارداری اکو قلب جنین شوید

 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام و تشکر فراوان بابت پاسخ حضرتعالی به پرسش در موردنقص دیواره بین بطنی – پرسش 1828
  چون صبح روز قبل از اینکه نوزاد دچار ایست قلبی شود واکسن چهارماهگی را دریافت کرده ما شک کردیم شاید عوارض واکسن باعث این اتفاق شده است. با پیگیری به عمل آمده گفتن نوزاد عفونت داشته و با توجه به بیماری زمینه ای قلبی (براساس نتیجه اکو) که داشته منجر به فوت شده است. مزاحم شدم مجددا بپرسم بر اساس این اکو آیا مشکل قلبی تا این حد حاد بوده که یه عفونت بتواند منجر به مرگ شود؟ گفتن ریه نوزاد سالم بوده و کرونا هم نداشته اما یه عفونت ویروسی وجود داشته. ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 1 سال پیش)

   اسلام و عرض ادب

   من جوابی ندارم لطفا با پزشک معالج صحبت کنید

 • تصویر کاربر مادر چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 316 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما خسته نباشید ببخشید پسر من قلبش سوراخ هست که البته شما و دکتر خودش که در قم هست فرمودین که تا دوسالگی بسته می‌شود امروز واکسن چهار ماهگی زد میخواستم ازتون بپرسم که براش خطرناک هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 1 سال پیش)

   باسلام و احترام 

   مشکلی ندارد نگران نباشید 

 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۲۲ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  در بدو تولد قلبش صدای اضافه میداد گفتن باید آنژیو بشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۲ آبان ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   لطفا جواب گزارش اکو فرزنتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم

 • تصویر کاربر سمیرا شنبه ۱۰ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر منتوآنومالی رفتم نوشته
  کانون اکو ژن به دیامتر1.2mmدربطن سمت راست قلب جنین دیده میشود
  ازمایشات غربلگری رو دادم همه جوابشو ن خوب بوده
  به نظرتون چیکتر کنم خیلی میترسم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۰ مهر ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

    

   نگران نباشید . نقطه اکوژن در قلب جنین و نوزاد خطرناک نیست . ممکن است با بزرگ تر شدن جثه جنین این لکه سفید بزرگتر هم بشود ولی اصلا نگران نباشید.

    

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

    

    

 • تصویر کاربر فرنوش پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  بردیمش دکتر متخصص گفتن موقع شیر خوردن لرق نمیکنه یا گریه میکنه کبود نمیشه گفتیم نه گفت اگر مشکلی بعد سه ماه بیاریدش ولی الان چند وقتی موقع شیر خوردن عرق میکنه سرش داغ میشه علت چیست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   سلام 

   از نظر تیرویید و قلبی باید بررسی بشه

 • تصویر کاربر جوان پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  دخترم حدود 12 سالشونه وبطور همیشگی تعداد ضربان قلب بالایی دارند بین 108 تا 120 و در زمان ورزش و یا فعالیت تندترمیزنه و اظهارناراحتی می کنند
  زمانی ورزش شنا می رفتند کهدر اکثراوقات نفسکم می آوردند و اذیت می شدند الان هم درخیلی اوقات ضربانبیشترمی شود
  دو سال پیش متخصص قلب کودکانویزیتکردند نوارقلب و اکو سالم ود و پزشک اظهارداشتند که دختر شمااضطراب دارند و مشکل قلبی ندارند الان باید چکار کرد که اینقدرضربان بالامی رود و اذیت میشوند. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   باید به روانپزشک اطفال مراجعه بفرمایید با دارو میشه ضربان قلب رز کم کرد ولی باید اصل مشکل بررسی و برطرف بشه

   مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر