کبودی در کودکان

سیانوز قلبی در کودکان

سیانوز قلبی در کودکان یا همان کبودی، یکی از علائم بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک می باشد که در بین مردم این بیماری بیشتر با همان نام سیانوز قلبی شناخته می شود. دراین مقاله به طور کامل در این رابطه صحبت شده است.

بیماری سیانوز قلبی چیست؟

بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک نوعی بیماری است که از بدو تولد وجود دارد. بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک باعث کمبود اکسیژن در خون می شود. علامت شایع آن، پوست به رنگ مایل به آبی است که سیانوز نامیده می شود. به دلیل شایع بودن این علامت، مردم این بیماری را اصولا با اسم سیانوز قلبی در کودکان می شناسند.

مطلب مرتبط انواع بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

چندین نقص مادرزادی می توانند باعث این نوع بیماری قلبی شوند، از جمله:

در بسیاری از موارد، اگر فقط یک نقص وجود داشته باشد، سیانوز قلبی در کودکان ایجاد نمی شود. اغلب بیش از یک نقص در بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک وجود دارد.

متخصصان قلب اطفال از تست های تصویربرداری برای تأیید وجود نقصی که منجر به این بیماری قلبی می شود، استفاده می کنند. این موارد شامل تصویر برداری از قفسه سینه با اشعه ایکس و اکوی قلب می باشد. 

داروهایی می توانند به تسکین علائم سیانوز کمک کنند. در نهایت، بیشتر نوزادان برای اصلاح نقایص ایجاد کننده بیماری نیاز به جراحی دارند که موفقیت جراحی به شدت نقص بستگی دارد.

مرتبط انواع بیماری قلبی مادرزادی در نوزادان

سیانوز نوزاد

عوامل خطر برای بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک

در بسیاری از موارد، یک نوزاد مبتلا به این بیماری، همراه با یک عامل ژنتیکی متولد می شود. هنگامی که سابقه خانوادگی بیماری های قلبی مادرزادی وجود دارد، نوزاد بیشتر در معرض خطر بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک می باشد. 

سندرم های ژنتیکی خاصی می توانند با نقایصی همراه باشند که باعث سیانوز قلبی در کودکان می شود. این بیماری ها شامل موارد زیر است:

در برخی موارد، عوامل بیرونی می توانند باعث این بیماری شوند. اگر یک زن باردار در معرض مواد شیمیایی سمی یا داروهای خاص باشد، ممکن است نوزاد او بیشتر در معرض نقص قلبی باشد. 

عفونت در دوران بارداری نیز عاملی برای ایجاد این نقص می باشد. دیابت بارداری با کنترل ضعیف نیز می تواند منجر به خطر بالاتر ابتلا به بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک در نوزاد شود.

سیانوز شیرخوار

نقایصی که باعث بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک می شوند

بسیاری از نقایص فیزیکی در قلب می توانند باعث سیانوز قلبی در کودکان شوند. برخی از نوزادان ممکن است با نقص های زیادی به دنیا بیایند. دلایل شایع آن می تواند شامل موارد زیر باشد:

تترالوژی فالوت

تترالوژی فالوت شایع ترین علت بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک است که ترکیبی از چهار نقص مختلف می باشد. تترالوژی فالوت شامل موارد زیر است:

نقص ها منجر می شوند که خون اکسیژن دار و خون بدون اکسیژن با هم مخلوط شده و در سراسر بدن پمپ گردد.

جابجایی عروق بزرگ

در نوزادان مبتلا به جابجایی عروق بزرگ، دریچه های ریوی و آئورت با شریان های خود تغییر وضعیت داده اند. این حالت منجر به انتقال خون با اکسیژن کم، از طریق آئورت به بقیه بدن می شود. این خون در واقع باید از طریق شریان ریوی به ریه ها برود.

آترزی دریچه ی تریکوسپید یا سه لتی

در این نقص، دریچه سه لتی قلب به طور غیر طبیعی رشد کرده یا به طور کامل از بین رفته است. این امر باعث اختلال در جریان طبیعی خون می شود. در نتیجه خون با اکسیژن کم به بدن منتقل می شود.

اتصال کاملا غیرطبیعی وریدهای ریوی

این حالت زمانی اتفاق می افتد که ورید هایی که خون با اکسیژن بالا از ریه ها به قلب می رسانند، به دهلیز راست متصل شوند. در حالت عادی این وریدها باید به دهلیز چپ متصل شوند. این نقص ممکن است با انسداد این وریدها بین ریه ها و قلب همراه باشد.

کبودی دست یکی از علائم بیماری سیانوز

علائم سیانوز قلبی در کودکان

همانطور که قبلا گفته شد علامت کلاسیک و ملموس این بیماری مادرزادی قلب، سیانوز یا رنگ آبی و کبود پوست است. این حالت اغلب در لب ها، انگشتان دست پا یا انگشتان رخ می دهد. یکی دیگر از علائم شایع آن، دشواری در تنفس به ویژه پس از فعالیت بدنی می باشد.

در برخی کودکان ممکن است سطح اکسیژن بسیار پایین بیاید. در نتیجه، آن ها مضطرب می شوند، پوستشان آبی می گردد و ممکن است بیش از حد نفس بکشند.

سایر علائم بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک دقیقاً به نقص فیزیکی بستگی دارد که در ادامه آورده شده است.

علائم تترالوژی فالوت

علائم جابجایی عروق بزرگ

علائم آترزی دریچه تریکوسپید یا سه لتی

علائم اتصال کاملا غیرطبیعی وریدهای ریوی بدون انسداد

علائم اتصال کاملا غیرطبیعی وریدهای ریوی با انسداد

تشخیص بیماری سیانوز قلبی

تشخیص بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک

علائمی مانند سیانوز، ضربان قلب سریع و صداهای غیرطبیعی قلب می تواند پزشک کودک را به وجود نقص قلبی سوق دهد. مشاهده علائم برای تشخیص کافی نیست. برای تشخیص وجود کدام نقص، پزشک کودک برای تأیید تشخیص از تست هایی استفاده می کند.

با عکس از قفسه سینه با اشعه ایکس، قلب و محل قرارگیری وریدها و شریان ها نشان داده می شود. برای به دست آوردن تصویر دیگری از قلب، ممکن است پزشک کودک، انجام اکوکاردیوگرافی را توصیه کند. 

کاتتریزاسیون قلبی یک تست تهاجمی می باشد که اغلب برای بررسی فضای داخلی قلب لازم است. این تست شامل انتقال یک لوله کوچک یا کاتتر به داخل قلب از کشاله ران یا بازو است.

درمان بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک

درمان سیانوز قلبی در کودکان بسته به شدت علائم ممکن است لازم باشد یا نباشد. در بسیاری از موارد، در نهایت انجام جراحی برای اصلاح نقایص فیزیکی قلب ضروری است.

هنگامی که نقص بسیار خطرناک باشد، ممکن است نیاز به عمل جراحی سریع پس از تولد باشد. در موارد دیگر، جراحی می تواند تا بزرگتر شدن کودک به تأخیر بیفتد. گاهی اوقات، بیش از یک عمل جراحی لازم است.

اگر جراحی به تأخیر بیفتد، ممکن است به کودک داروهایی برای درمان بیماری داده شود. داروها می توانند به موارد زیر کمک کنند:

 • دفع مایعات اضافی از بدن
 • پمپاژ بهتر قلب
 • باز نگه داشتن عروق خونی
 • تنظیم ریتم های غیر طبیعی قلب

اطلاعات لازم درباره ی کودکان مبتلا به بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک بر اساس شدت نقص زمینه ای متفاوت است. در موارد خفیف، کودک ممکن است با حداقل داروها یا سایر درمان ها بتواند یک سبک زندگی عادی داشته باشد.

موارد شدیدتر نیاز به جراحی دارند. پزشک کودک در زمینه بهترین روش درمانی برای کودک شما تلاش خواهد کرد. آن ها می توانند در مورد نیاز های کودک شما و در صورت نیاز به اقدامات بعدی با شما صحبت کنند.

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب جنین و اطفال

جهت مطالعه بیشتر می توانید به منابع زیر مراجعه بفرمایید.

https://www.cincinnatichildrens.org/health/c/cyanosis

https://www.childrenshospital.org/conditions-and-treatments/conditions/c/cyanosis

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جوادی جمعه ۹ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پسرم۱۲ سالشه واز ۴ ماهگی به دلیل کم کتری تیروئید لو تیروکسین مصرف میکنه
  چند ماهه که سر انگشتان دست وپاش پوست میندازه البته اول به شکل یک تاول یعنی یک منطقه که پوستش جدا شده وزیرش خشکه پوست جدا میشه یک کمی سر انگشتانش تیره است وپوست دستش حالات کبودی وعنکبوتی میگیره
  سال ۹۹ اکو گرفتن گفتن کمی پرولاپس داره اون موقعه برای چکاب برده بودم واین مشکل پوست نداشت الان چند ماهه که پوستش اینطوری میشه متخصص پوست گفتند که مربوط به قلب میشه ویک چیز دیکه که به دلیل شب ادراری ایمی پرامین هم مصرف میکنند نظر شما چی خست در تین مورد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۹ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر متخصص پوست گفته علت قلبی ست حتما نیاز به بررسی کامل قلبی داره

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   بیماری کاوازاکی در کودکان و عوارض قلبی

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر مصطفی جمعه ۱۹ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  باسلام
  آیا تیرگی نوک انگشتان پسرم که سنش حدود ۴۵ روز میباشد و عکسهایش را هم خدمتتان ارسال کردم عادی است یا نشانه بیماری میباشد؟
  البته عکس اکوی قلب جنین ( قبل از تولد پسرم) را هم خدمتتان ارسال میکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۹ فروردین ۱( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   باتوجه به عکس ها بنظر طبیعی ست ولی جهت اطمینان می توانید  با دستگاه بررسی غلظت اکسیژن(پاالس اکسی متری) خون مقدار غلظت اکسیژن خون فرزندتان را اندازه بگیرید اگر زیر 95 درصد بود نیاز به بررسی قلبی کامل دارد.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید سوالی بود پاسخگو هستم

   سیانوز قلبی در کودکان

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید

 • تصویر کاربر مصطفی جمعه ۱۹ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  باسلام
  آیا تیرگی نوک انگشتان نوزاد که عکسهایش را هم خدمتتان ارسال کردم عادی است یا نشانه بیماری میباشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۹ فروردین ۱( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   باتوجه به عکس ها بنظر طبیعی ست ولی جهت اطمینان می توانید  با دستگاه بررسی غلظت اکسیژن(پاالس اکسی متری) خون مقدار غلظت اکسیژن خون فرزندتان را اندازه بگیرید اگر زیر 95 درصد بود نیاز به بررسی قلبی کامل دارد.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید سوالی بود پاسخگو هستم

   سیانوز قلبی در کودکان

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید

 • تصویر کاربر morteza جمعه ۲۶ آذر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پیرو سوال قبلی که گفتین بچتون حالش زیاد خوب نیست .شما نظرتون چیه من الان چیکارمیتونم بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۶ آذر ۰( 4 ماه پیش)

   سلام 

   هرکاری که پزشک معالج گفته انجام بدهید توکل به خدا 

 • تصویر کاربر morteza سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پسرمن دوروزه متولد شده الانم توبخش nicuبستری هستن چون نمیتونه درست نفس بکشه بهش لوله وصل کردن پزشک اونجاهم میگه بخاطر قلبشه ویکی از رگاش چون یه ماه زود بدنیا اومده تشکیل نشده وزیاد امیدی بهش نیست .ایا این میتونه صحت داشته باشه.البته من گفتم اعزام بشه به بیمارستان رجایی.لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۳ آذر ۰( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   متاسفانه مشکل قلب فرزند شما خیلی شدید است و احتمال بهبودی کم است اگر در جراحی هم ترمیم شود ولی هیچ وقت مثل افراد عادی  نمی تواند زندگی کند و باید تا آخر عمر تحت نظر پزشک باشد
   برای بارداری بعد در ابتدای 18 هفتگی واجب است اکو قلب جنین شوید
 • تصویر کاربر کوثر چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر من‌یکم سیانوز دارم وکمبودداکسیژن به نظرتون مشکل ازکجاست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   اگر با دستگاه بررسی غلظت اکسیژن(پاالس اکسی متری) خون مقدار غلظت اکسیژن خون شما پایین است حتما نیاز به بررسی فلبی کامل دارید.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید سوالی بود پاسخگو هستم

   سیانوز قلبی در کودکان

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید

 • تصویر کاربر حسام جمعه ۲۱ آبان ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر اکو قلب از دخترم انجام دادم و بیماری تترالوژی فالوت تشخیص دادن آیا در حال حاضر نیاز به دارو و یا عمل هست لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون میشم دخترم چهل و دو روزشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۱ آبان ۰( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   تترالوژی فالوت بیماری قلبی قابل درمانی هست ولی تا آخر عمر بیمار باید تحت نظر پزشک باشد و ممکن است چند نوبت نیاز به عمل جراحی داشته باشد.معمولا بین سنین سه تا 12 ماهگی اولین جراحی انجام می شود و تا قبل از عمل نیازی به دارو ندارد.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید سوالی بود پاسخگو هستم

   تترالوژی فالوت در کودکان TOF 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید

 • تصویر کاربر نگین سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام دکتر دوستم ماه پنجم بارداریه رفته غربالگری بهش گفتن سمت چپ قلب جنینیک کانون اکوژنیک کوچک در واقع لکه سفید دیده شده که گفتن ماه هفتم برن اکوی قلب جنین. چیزی هست که خودش از بین بره تو اینترنت زده این لکه ممکنه نشان از بیماریهای دیگه باشه ممتون میشم یه راهنمایی کنید؟ نگرانیم وغربالگری 3ماهه اول خوب بود مشکلی نداشته
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 7 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید . نقطه اکوژن در قلب جنین خطرناک نیست و در 5-6 درصد بچه های سندروم داون این لکه ها مشاهده شده نه اینکه این لکه های سفید نشانه سندروم داون است . اکثر موارد لکه سفید در قلب جنین در جنین های سالم اتفاق می افتد.

   اگر دوست شما آزمایشات سندروم رو در 13-14 هفتگی انجام داده اید و مشکلی نداشته نگران نباشید.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  دو سه روزه متوجه شدم پوست روی قلب دخترم کبوده جون دخترم خیلی بازیگوش هستش پیش خودم گفتم شاید خورده ب جایی
  امشب شک کردم نکنه قلبش مشکل داشته باشه دارم دیوونه میشم و خوابم نمیبره موندم چیکار کنم تا صبح با اینکه میدونم الان پاسخ نمیدین ولی بازم سوالمو مطرح کردم
  خیلی نگرانم بدنم داره میلرزه من خیلی دوستش دارم اون قدری ک خانومم حسادت میکنه نمیدونم تا صبح چجور سر کنم ک ببرمش دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 8 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید کبودی موضعی پوست قفسه سینه از علائم مشکلات قلبی نیست

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من برادرم 4روزه به دنیا اومده و تندتند نفس میکشه صورتش کبوده و بخش نوزادان بستریه ممکنه بیماریه قلبی داشته باشه و ایا خوب میشه یان ممنون میشم سریع جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 9 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   بله اگر بموقع متولد شده احتمال بهبوی خیلی بالاست

   این جور نوزادان اغلب در زمان بستری ویزیت قلب اطفال هم میشوند

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر