سیانوز قلبی در کودکان

سیانوز قلبی در کودکان

سیانوز قلبی در کودکان یا همان کبودی، یکی از علائم بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک می باشد که در بین مردم این بیماری بیشتر با همان نام سیانوز قلبی شناخته می شود. دراین مقاله به طور کامل در این رابطه صحبت شده است.

بیماری سیانوز قلبی چیست؟

بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک نوعی بیماری است که از بدو تولد وجود دارد. بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک باعث کمبود اکسیژن در خون می شود. علامت شایع آن، پوست به رنگ مایل به آبی است که سیانوز نامیده می شود. به دلیل شایع بودن این علامت، مردم این بیماری را اصولا با اسم سیانوز قلبی در کودکان می شناسند.

چندین نقص مادرزادی می توانند باعث این نوع بیماری قلبی شوند، از جمله:

در بسیاری از موارد، اگر فقط یک نقص وجود داشته باشد، سیانوز قلبی در کودکان ایجاد نمی شود. اغلب بیش از یک نقص در بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک وجود دارد.

متخصصان قلب اطفال از تست های تصویربرداری برای تأیید وجود نقصی که منجر به این بیماری قلبی می شود، استفاده می کنند. این موارد شامل تصویر برداری از قفسه سینه با اشعه ایکس و اکوی قلب می باشد. 

داروهایی می توانند به تسکین علائم سیانوز کمک کنند. در نهایت، بیشتر نوزادان برای اصلاح نقایص ایجاد کننده بیماری نیاز به جراحی دارند که موفقیت جراحی به شدت نقص بستگی دارد.

 

بیماری سیانوز قلبی

عوامل خطر برای بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک

در بسیاری از موارد، یک نوزاد مبتلا به این بیماری، همراه با یک عامل ژنتیکی متولد می شود. هنگامی که سابقه خانوادگی بیماری های قلبی مادرزادی وجود دارد، نوزاد بیشتر در معرض خطر بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک می باشد. 

سندرم های ژنتیکی خاصی می توانند با نقایصی همراه باشند که باعث سیانوز قلبی در کودکان می شود. این بیماری ها شامل موارد زیر است:

در برخی موارد، عوامل بیرونی می توانند باعث این بیماری شوند. اگر یک زن باردار در معرض مواد شیمیایی سمی یا داروهای خاص باشد، ممکن است نوزاد او بیشتر در معرض نقص قلبی باشد. 

عفونت در دوران بارداری نیز عاملی برای ایجاد این نقص می باشد. دیابت بارداری با کنترل ضعیف نیز می تواند منجر به خطر بالاتر ابتلا به بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک در نوزاد شود.

نقایصی که باعث بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک می شوند

بسیاری از نقایص فیزیکی در قلب می توانند باعث سیانوز قلبی در کودکان شوند. برخی از نوزادان ممکن است با نقص های زیادی به دنیا بیایند. دلایل شایع آن می تواند شامل موارد زیر باشد:

تترالوژی فالوت

تترالوژی فالوت شایع ترین علت بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک است که ترکیبی از چهار نقص مختلف می باشد. تترالوژی فالوت شامل موارد زیر است:

نقص ها منجر می شوند که خون اکسیژن دار و خون بدون اکسیژن با هم مخلوط شده و در سراسر بدن پمپ گردد.

جابجایی عروق بزرگ

در نوزادان مبتلا به جابجایی عروق بزرگ، دریچه های ریوی و آئورت با شریان های خود تغییر وضعیت داده اند. این حالت منجر به انتقال خون با اکسیژن کم، از طریق آئورت به بقیه بدن می شود. این خون در واقع باید از طریق شریان ریوی به ریه ها برود.

آترزی دریچه ی تریکوسپید یا سه لتی

در این نقص، دریچه سه لتی قلب به طور غیر طبیعی رشد کرده یا به طور کامل از بین رفته است. این امر باعث اختلال در جریان طبیعی خون می شود. در نتیجه خون با اکسیژن کم به بدن منتقل می شود.

اتصال کاملا غیرطبیعی وریدهای ریوی

این حالت زمانی اتفاق می افتد که ورید هایی که خون با اکسیژن بالا از ریه ها به قلب می رسانند، به دهلیز راست متصل شوند. در حالت عادی این وریدها باید به دهلیز چپ متصل شوند. این نقص ممکن است با انسداد این وریدها بین ریه ها و قلب همراه باشد.

کبودی دست یکی از علائم بیماری سیانوز

علائم سیانوز قلبی در کودکان

همانطور که قبلا گفته شد علامت کلاسیک و ملموس این بیماری مادرزادی قلب، سیانوز یا رنگ آبی و کبود پوست است. این حالت اغلب در لب ها، انگشتان دست پا یا انگشتان رخ می دهد. یکی دیگر از علائم شایع آن، دشواری در تنفس به ویژه پس از فعالیت بدنی می باشد.

در برخی کودکان ممکن است سطح اکسیژن بسیار پایین بیاید. در نتیجه، آن ها مضطرب می شوند، پوستشان آبی می گردد و ممکن است بیش از حد نفس بکشند.

سایر علائم بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک دقیقاً به نقص فیزیکی بستگی دارد که در ادامه آورده شده است.

علائم تترالوژی فالوت

علائم جابجایی عروق بزرگ

علائم آترزی دریچه تریکوسپید یا سه لتی

علائم اتصال کاملا غیرطبیعی وریدهای ریوی بدون انسداد

علائم اتصال کاملا غیرطبیعی وریدهای ریوی با انسداد

تشخیص بیماری سیانوز قلبی

تشخیص بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک

علائمی مانند سیانوز، ضربان قلب سریع و صداهای غیرطبیعی قلب می تواند پزشک کودک را به وجود نقص قلبی سوق دهد. مشاهده علائم برای تشخیص کافی نیست. برای تشخیص وجود کدام نقص، پزشک کودک برای تأیید تشخیص از تست هایی استفاده می کند.

با عکس از قفسه سینه با اشعه ایکس، قلب و محل قرارگیری وریدها و شریان ها نشان داده می شود. برای به دست آوردن تصویر دیگری از قلب، ممکن است پزشک کودک، انجام اکوکاردیوگرافی را توصیه کند. 

کاتتریزاسیون قلبی یک تست تهاجمی می باشد که اغلب برای بررسی فضای داخلی قلب لازم است. این تست شامل انتقال یک لوله کوچک یا کاتتر به داخل قلب از کشاله ران یا بازو است.

درمان بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک

درمان سیانوز قلبی در کودکان بسته به شدت علائم ممکن است لازم باشد یا نباشد. در بسیاری از موارد، در نهایت انجام جراحی برای اصلاح نقایص فیزیکی قلب ضروری است.

هنگامی که نقص بسیار خطرناک باشد، ممکن است نیاز به عمل جراحی سریع پس از تولد باشد. در موارد دیگر، جراحی می تواند تا بزرگتر شدن کودک به تأخیر بیفتد. گاهی اوقات، بیش از یک عمل جراحی لازم است.

اگر جراحی به تأخیر بیفتد، ممکن است به کودک داروهایی برای درمان بیماری داده شود. داروها می توانند به موارد زیر کمک کنند:

 • دفع مایعات اضافی از بدن
 • پمپاژ بهتر قلب
 • باز نگه داشتن عروق خونی
 • تنظیم ریتم های غیر طبیعی قلب

اطلاعات لازم درباره ی کودکان مبتلا به بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک بر اساس شدت نقص زمینه ای متفاوت است. در موارد خفیف، کودک ممکن است با حداقل داروها یا سایر درمان ها بتواند یک سبک زندگی عادی داشته باشد.

موارد شدیدتر نیاز به جراحی دارند. پزشک کودک در زمینه بهترین روش درمانی برای کودک شما تلاش خواهد کرد. آن ها می توانند در مورد نیاز های کودک شما و در صورت نیاز به اقدامات بعدی با شما صحبت کنند.

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب جنین و اطفال

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پ یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر،خواهر زادم ده روزشه دکترا اکو گرفتن گفتن که قلبش سوراخه ویکی از رگ های قلبش گرفته وگویا یک رگ کم داره میخواستم بدونم باید جراحی بشه واینکه عوارضش برای بعدها چیه ،وایا درمان داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۰( 4 روز پیش)

   باسلام و عرض ادب

   لطفا گزارش اکو ایشون رو ارسال بفرمایید  تا نظرم رو ارسال کنم

  2. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۰( 4 روز پیش)

   باسلام و عرض ادب

   لطفا گزارش اکو ایشون رو ارسال بفرمایید  تا نظرم رو ارسال کنم

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر نازنین شنبه ۱۴ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر
  من در زمان بارداری در غربالگری دوم درهفته ۱۸ سونگرافی متوجه فکوس اکوژن در قلب جنین شدن همچنین اندازه تیغه بینی جنین کوچک دیده شد.منو فرستادن به آزمایش سل فری که خداروشکر موردی دیده نشد.دکتر سونوگراف پیشنهاد کردن که هفته ۲۷ دوباره برم تا ببینن رفع شده یا نه که رفع نشده بود.تا اینکه پسرم به دنیا اومد کاملا سالم.غربالگری تیروئید سالم.طوری که الان پنج ماه تمام هست سلامت کامل و سرحال.خواستم بپرسم بابته فوکوس اکوژنهای قلبی که در دوران جنینی داشتن نیاز هست ببریم اکوی قلبی؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش)

   اسلام و عرض ادب

   اگر هیچگونه علامت مشکوک قلبی ندارد نیازی به اکو مجدد ندارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟ 

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

  2. تصویر کاربر نازنین شنبه ۱۴ فروردین ۰( 1 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر.ممنون از پاسخ سوالم.مطالبی که فرموده بودید رو مطالعه کردم.خیلی مفید بود. خوشبختانه هیچ موردی ندیدم که نشان از بیماری در پسرم باشه.طبق گفتم پسرم سرحال و پر جنب و جوش و وزن و قد و اندازه دور سر طبق گفته بهداشت عالی.خدا به شما سلامتی و عمر با عزت بده.ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۴ فروردین ۰( 1 ماه پیش)

   سلام 

   خیلی ممنون از لطف شما ،سلامتی و عاقبت بخیری یرای شما و خانواده محترمتان را از خدا می خواهم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر هادی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام دوباره من هادی هستم خواهر ۶ ماهه من موقع تولد ۳.۵۰کیلو بود بعد از اون دوسه ماه یک کیلو هر مال میرفت بالا به نظرتون مشکل چیه فقط ما از ارغوانی شدن لبش میترسیم فقطم از شیر مادر تغذیه میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام 

   لطفا این شیرخوار توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر مشکوک به مشکل قلبی شدند به فوق تخصص قلب اطفال مراحعه بفرمایید

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر