سیانوز قلبی در کودکان

سیانوز قلبی در کودکان

سیانوز قلبی در کودکان یا همان کبودی، یکی از علائم بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک می باشد که در بین مردم این بیماری بیشتر با همان نام سیانوز قلبی شناخته می شود. دراین مقاله به طور کامل در این رابطه صحبت شده است.

بیماری سیانوز قلبی چیست؟

بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک نوعی بیماری است که از بدو تولد وجود دارد. بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک باعث کمبود اکسیژن در خون می شود. علامت شایع آن، پوست به رنگ مایل به آبی است که سیانوز نامیده می شود. به دلیل شایع بودن این علامت، مردم این بیماری را اصولا با اسم سیانوز قلبی در کودکان می شناسند.

چندین نقص مادرزادی می توانند باعث این نوع بیماری قلبی شوند، از جمله:

در بسیاری از موارد، اگر فقط یک نقص وجود داشته باشد، سیانوز قلبی در کودکان ایجاد نمی شود. اغلب بیش از یک نقص در بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک وجود دارد.

متخصصان قلب اطفال از تست های تصویربرداری برای تأیید وجود نقصی که منجر به این بیماری قلبی می شود، استفاده می کنند. این موارد شامل تصویر برداری از قفسه سینه با اشعه ایکس و اکوی قلب می باشد. 

داروهایی می توانند به تسکین علائم سیانوز کمک کنند. در نهایت، بیشتر نوزادان برای اصلاح نقایص ایجاد کننده بیماری نیاز به جراحی دارند که موفقیت جراحی به شدت نقص بستگی دارد.

 

بیماری سیانوز قلبی

عوامل خطر برای بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک

در بسیاری از موارد، یک نوزاد مبتلا به این بیماری، همراه با یک عامل ژنتیکی متولد می شود. هنگامی که سابقه خانوادگی بیماری های قلبی مادرزادی وجود دارد، نوزاد بیشتر در معرض خطر بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک می باشد. 

سندرم های ژنتیکی خاصی می توانند با نقایصی همراه باشند که باعث سیانوز قلبی در کودکان می شود. این بیماری ها شامل موارد زیر است:

در برخی موارد، عوامل بیرونی می توانند باعث این بیماری شوند. اگر یک زن باردار در معرض مواد شیمیایی سمی یا داروهای خاص باشد، ممکن است نوزاد او بیشتر در معرض نقص قلبی باشد. 

عفونت در دوران بارداری نیز عاملی برای ایجاد این نقص می باشد. دیابت بارداری با کنترل ضعیف نیز می تواند منجر به خطر بالاتر ابتلا به بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک در نوزاد شود.

نقایصی که باعث بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک می شوند

بسیاری از نقایص فیزیکی در قلب می توانند باعث سیانوز قلبی در کودکان شوند. برخی از نوزادان ممکن است با نقص های زیادی به دنیا بیایند. دلایل شایع آن می تواند شامل موارد زیر باشد:

تترالوژی فالوت

تترالوژی فالوت شایع ترین علت بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک است که ترکیبی از چهار نقص مختلف می باشد. تترالوژی فالوت شامل موارد زیر است:

نقص ها منجر می شوند که خون اکسیژن دار و خون بدون اکسیژن با هم مخلوط شده و در سراسر بدن پمپ گردد.

جابجایی عروق بزرگ

در نوزادان مبتلا به جابجایی عروق بزرگ، دریچه های ریوی و آئورت با شریان های خود تغییر وضعیت داده اند. این حالت منجر به انتقال خون با اکسیژن کم، از طریق آئورت به بقیه بدن می شود. این خون در واقع باید از طریق شریان ریوی به ریه ها برود.

آترزی دریچه ی تریکوسپید یا سه لتی

در این نقص، دریچه سه لتی قلب به طور غیر طبیعی رشد کرده یا به طور کامل از بین رفته است. این امر باعث اختلال در جریان طبیعی خون می شود. در نتیجه خون با اکسیژن کم به بدن منتقل می شود.

اتصال کاملا غیرطبیعی وریدهای ریوی

این حالت زمانی اتفاق می افتد که ورید هایی که خون با اکسیژن بالا از ریه ها به قلب می رسانند، به دهلیز راست متصل شوند. در حالت عادی این وریدها باید به دهلیز چپ متصل شوند. این نقص ممکن است با انسداد این وریدها بین ریه ها و قلب همراه باشد.

کبودی دست یکی از علائم بیماری سیانوز

علائم سیانوز قلبی در کودکان

همانطور که قبلا گفته شد علامت کلاسیک و ملموس این بیماری مادرزادی قلب، سیانوز یا رنگ آبی و کبود پوست است. این حالت اغلب در لب ها، انگشتان دست پا یا انگشتان رخ می دهد. یکی دیگر از علائم شایع آن، دشواری در تنفس به ویژه پس از فعالیت بدنی می باشد.

در برخی کودکان ممکن است سطح اکسیژن بسیار پایین بیاید. در نتیجه، آن ها مضطرب می شوند، پوستشان آبی می گردد و ممکن است بیش از حد نفس بکشند.

سایر علائم بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک دقیقاً به نقص فیزیکی بستگی دارد که در ادامه آورده شده است.

علائم تترالوژی فالوت

علائم جابجایی عروق بزرگ

علائم آترزی دریچه تریکوسپید یا سه لتی

علائم اتصال کاملا غیرطبیعی وریدهای ریوی بدون انسداد

علائم اتصال کاملا غیرطبیعی وریدهای ریوی با انسداد

تشخیص بیماری سیانوز قلبی

تشخیص بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک

علائمی مانند سیانوز، ضربان قلب سریع و صداهای غیرطبیعی قلب می تواند پزشک کودک را به وجود نقص قلبی سوق دهد. مشاهده علائم برای تشخیص کافی نیست. برای تشخیص وجود کدام نقص، پزشک کودک برای تأیید تشخیص از تست هایی استفاده می کند.

با عکس از قفسه سینه با اشعه ایکس، قلب و محل قرارگیری وریدها و شریان ها نشان داده می شود. برای به دست آوردن تصویر دیگری از قلب، ممکن است پزشک کودک، انجام اکوکاردیوگرافی را توصیه کند. 

کاتتریزاسیون قلبی یک تست تهاجمی می باشد که اغلب برای بررسی فضای داخلی قلب لازم است. این تست شامل انتقال یک لوله کوچک یا کاتتر به داخل قلب از کشاله ران یا بازو است.

درمان بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک

درمان سیانوز قلبی در کودکان بسته به شدت علائم ممکن است لازم باشد یا نباشد. در بسیاری از موارد، در نهایت انجام جراحی برای اصلاح نقایص فیزیکی قلب ضروری است.

هنگامی که نقص بسیار خطرناک باشد، ممکن است نیاز به عمل جراحی سریع پس از تولد باشد. در موارد دیگر، جراحی می تواند تا بزرگتر شدن کودک به تأخیر بیفتد. گاهی اوقات، بیش از یک عمل جراحی لازم است.

اگر جراحی به تأخیر بیفتد، ممکن است به کودک داروهایی برای درمان بیماری داده شود. داروها می توانند به موارد زیر کمک کنند:

 • دفع مایعات اضافی از بدن
 • پمپاژ بهتر قلب
 • باز نگه داشتن عروق خونی
 • تنظیم ریتم های غیر طبیعی قلب

اطلاعات لازم درباره ی کودکان مبتلا به بیماری قلبی مادرزادی سیانوتیک بر اساس شدت نقص زمینه ای متفاوت است. در موارد خفیف، کودک ممکن است با حداقل داروها یا سایر درمان ها بتواند یک سبک زندگی عادی داشته باشد.

موارد شدیدتر نیاز به جراحی دارند. پزشک کودک در زمینه بهترین روش درمانی برای کودک شما تلاش خواهد کرد. آن ها می توانند در مورد نیاز های کودک شما و در صورت نیاز به اقدامات بعدی با شما صحبت کنند.

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب جنین و اطفال

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نگین سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام دکتر دوستم ماه پنجم بارداریه رفته غربالگری بهش گفتن سمت چپ قلب جنینیک کانون اکوژنیک کوچک در واقع لکه سفید دیده شده که گفتن ماه هفتم برن اکوی قلب جنین. چیزی هست که خودش از بین بره تو اینترنت زده این لکه ممکنه نشان از بیماریهای دیگه باشه ممتون میشم یه راهنمایی کنید؟ نگرانیم وغربالگری 3ماهه اول خوب بود مشکلی نداشته
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید . نقطه اکوژن در قلب جنین خطرناک نیست و در 5-6 درصد بچه های سندروم داون این لکه ها مشاهده شده نه اینکه این لکه های سفید نشانه سندروم داون است . اکثر موارد لکه سفید در قلب جنین در جنین های سالم اتفاق می افتد.

   اگر دوست شما آزمایشات سندروم رو در 13-14 هفتگی انجام داده اید و مشکلی نداشته نگران نباشید.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  دو سه روزه متوجه شدم پوست روی قلب دخترم کبوده جون دخترم خیلی بازیگوش هستش پیش خودم گفتم شاید خورده ب جایی
  امشب شک کردم نکنه قلبش مشکل داشته باشه دارم دیوونه میشم و خوابم نمیبره موندم چیکار کنم تا صبح با اینکه میدونم الان پاسخ نمیدین ولی بازم سوالمو مطرح کردم
  خیلی نگرانم بدنم داره میلرزه من خیلی دوستش دارم اون قدری ک خانومم حسادت میکنه نمیدونم تا صبح چجور سر کنم ک ببرمش دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید کبودی موضعی پوست قفسه سینه از علائم مشکلات قلبی نیست

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من برادرم 4روزه به دنیا اومده و تندتند نفس میکشه صورتش کبوده و بخش نوزادان بستریه ممکنه بیماریه قلبی داشته باشه و ایا خوب میشه یان ممنون میشم سریع جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   بله اگر بموقع متولد شده احتمال بهبوی خیلی بالاست

   این جور نوزادان اغلب در زمان بستری ویزیت قلب اطفال هم میشوند

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  با سلام وعرض ادب یه دختر 6 ساله دارم نردیک به 3الی چهار ماه یکی از سینه ها خیلی درد میکنه البته وقتی بهش دست میزنی درد میکنه خواستم ببینم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   مشکل فرزندتان قلبی نیست لطفا به متخصص اطفال مراجعه بفرمایید

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

 • تصویر کاربر نازین سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام استاد بزرگوار
  بنده دارای دختر سه ماه و چهارده روز می باشم دخترم در موقع تولد دارای وزن طبیعی ۳/۴۰۰ کیلوگرم بود.

  اما در سن سه ماهگی با تشخیص فوق تخصص قلب دختر ماه دارای سوراخ قلب می باشد.
  ک دکتر داروی فوروزماید و اسپداکتون تجویز نمودند.

  متاسفانه الان دخترما با این سن سه ماه و چهارد روز ۴/۷۰۰ کیلوگرم وزن دارد
  موقع شیر خشک خوردن ئازیت میکند و نمی خورد موقع خسته شدن و شیر نخوردنم دور دهانش آبی می شود.
  سوال بنده این است برای درمان بچمون چیکار کنیم؟
  چه روشی برای وزن گیری بچمون انجام بدیم و چه چیزی بهش بدیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   باتوجه به شرح حال و گزارش اکو پیشنهاد می کنم جهت درمان با آنژیو یا جراحی  به تهران بیمارستان قلب شهید رجایی مراجعه بفرمایید

   علت نیاز به‌درمان وزن گیری کم و نامتناسب با سن است

 • تصویر کاربر هلیا دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام روزتون بخیر دخترم چند روز پیش یک دفعه نصف شب به تهوع افتاد و استفراغ کرد دیگه تا صبح این ادامه داشت حتی اب هم میخورد بالا میاورد بردم دکتر دکتر وقتی معاینه کرد گفت ضربان قلبش نامنظمه مثلا 4 تا میزنه یکی نمیزنه همین الان ببر پیش متخصص قلب منم بردم بعد دکتر اکو انجام داد و بهم قرص پپرانول داد که بهش هر دفعه یک چهارم صبح وشب بدم ولی دخترم نمیخوره هر سری میارم کلی گریه بیشتر استرس و ناراحتی میکنه به نظرتون چی کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم فرزندتان را به بیمارستان قلب شهید رجایی خدمت آقای دکتر خورگامی یا آقای دکتر دلیلی ببرید

   آریتمی در قلب اطفال دوره ای دارد که این اساتید بهترینهای این رشته هستند

 • تصویر کاربر سام پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترتوروخدااگربچه داریدجون بچتون راستشوبمن بگیدمتاسفانه کسی بمن راست نمیده بچم وقت تولداب وناخن هاش کبودبود ودکتربردم اکو نوشت کچیزی سردرنمیام چطورمیتونم عکس اکوش بفرستم لطفابگیدنیازب عمل داره؟جون عزیزتون بگیدتاکی بااین علائم میتونه زنده باشه اوضاعش خیلی خرابه؟توروقران جواب بدیدممنون عکس اکوروهم میفرستم خدااجرتون بده توروخدا راستشوبگیدتااگرزمان هست بتونم کاری کنم براش نمیخام چندسال دیگ بگن عمل میخادک دیگ هیچ جوابی نگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   جای نگرانی نیست.در بدو تولد تمام چیزهایی که در گزارش اکو فرزنتان نوشته نرمال در نظر گرفته می شود و فقط نیاز به پیگیری دارد.

   لطفا این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   آیا سوراخ بودن قلب نوزاد خطرناک است؟

 • تصویر کاربر محسنی چهارشنبه ۱۲ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام، ببخشید پسر من 9 سالشه و وقتی تحرک زیاد داره و دویدن زیاد داره یا توی ورزش سمت راست زیر قفسه سینه اش درد میگیره علت خاصی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۲ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد.ولی پیشنهاد می کنم قرزندتان را یک متخصص اطفال ویزیت کند اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم دارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر پ یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر،خواهر زادم ده روزشه دکترا اکو گرفتن گفتن که قلبش سوراخه ویکی از رگ های قلبش گرفته وگویا یک رگ کم داره میخواستم بدونم باید جراحی بشه واینکه عوارضش برای بعدها چیه ،وایا درمان داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)

   باسلام و عرض ادب

   لطفا گزارش اکو ایشون رو ارسال بفرمایید  تا نظرم رو ارسال کنم

  2. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)

   باسلام و عرض ادب

   لطفا گزارش اکو ایشون رو ارسال بفرمایید  تا نظرم رو ارسال کنم

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر نازنین شنبه ۱۴ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 3688 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر
  من در زمان بارداری در غربالگری دوم درهفته ۱۸ سونگرافی متوجه فکوس اکوژن در قلب جنین شدن همچنین اندازه تیغه بینی جنین کوچک دیده شد.منو فرستادن به آزمایش سل فری که خداروشکر موردی دیده نشد.دکتر سونوگراف پیشنهاد کردن که هفته ۲۷ دوباره برم تا ببینن رفع شده یا نه که رفع نشده بود.تا اینکه پسرم به دنیا اومد کاملا سالم.غربالگری تیروئید سالم.طوری که الان پنج ماه تمام هست سلامت کامل و سرحال.خواستم بپرسم بابته فوکوس اکوژنهای قلبی که در دوران جنینی داشتن نیاز هست ببریم اکوی قلبی؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۳ فروردین ۰( 6 ماه پیش)

   اسلام و عرض ادب

   اگر هیچگونه علامت مشکوک قلبی ندارد نیازی به اکو مجدد ندارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟ 

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

  2. تصویر کاربر نازنین شنبه ۱۴ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر.ممنون از پاسخ سوالم.مطالبی که فرموده بودید رو مطالعه کردم.خیلی مفید بود. خوشبختانه هیچ موردی ندیدم که نشان از بیماری در پسرم باشه.طبق گفتم پسرم سرحال و پر جنب و جوش و وزن و قد و اندازه دور سر طبق گفته بهداشت عالی.خدا به شما سلامتی و عمر با عزت بده.ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۴ فروردین ۰( 6 ماه پیش)

   سلام 

   خیلی ممنون از لطف شما ،سلامتی و عاقبت بخیری یرای شما و خانواده محترمتان را از خدا می خواهم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر