مادر دیابتی و قلب جنین

دیابت در مادر و اثر بر رشد قلب جنین

دیابت در مادر یکی از شایعترین بیماریهای همرا در بارداریست . با وجود پیشرفت‌های چشمگیری که در سال‌های اخیر برای مراقب‌های بارداری مخصوصا کنترل دیابت در دوران بارداری صورت گرفته است . همچنان اثر سوء دیابت مادر بر جنین وجود دارد . اگرچه بوسیله درمان با انسولین این عوارض کمتر می شود . ولی بیماریهای مادرزادی قلبی (CHD) هنوز از شایع‌ترین نقایص مادرزادی در دیابت مادر  است.

تپش قلب
دیابت در مادر از علل بیماریهای مادرزادی قلبی

چه عواملی باعث بیماریهای مادرزادی قلبی (CHD)می‌شوند؟

دیابت در مادر  یکی از علل بیماریهای مادرزادی قلبی (CHD)است. اگرچه در اثر ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی مشکلات قلبی در جنین  به وجود می‌آید. عوامل ژنتیکی، در DNA جنین یافت می‌شود و از والدین منتقل می‌شود. با پیشرفت علم، این عوامل بیشتر از هر چیزی قابل شناسایی و تحلیل هستند. اما جامعه پزشکی نتوانسته است شناخت کافی بر عوامل محیطی غیر ژنتیکی داشته باشد. یکی از این عوامل دیابت در مادر باردار است.

برای خواندن مطالب بیشتر به مقاله ی بیماری مادرزادی قلب مراجعه کنید.

دیابت در مادر و اثر بر رشد قلب جنین
دیابت در مادر و اثر بر رشد قلب جنین

دیابت در مادر چه تأثیری بر رشد قلب جنین می‌گذارد؟

دیابت مادر یک بیماری پیچیده است که تأثیرات متنوعی بر متابولیسم و همچنین کل بدن مادر و جنین دارد. هایپرگلیسیمیا، یا افزایش قند خون، یکی از عواملی است که روی جنین تأثیر می‌گذارد. اما دلیل این که افزایش قند خون باعث نقص جنین می‌شود هنوز ناشناخته است.

بسیاری از مطالعات، ارتباط قوی بین دیابت مادر و افزایش خطر ابتلا به بیماریهای مادرزادی قلبی (CHD)  در نوزادان را نشان داده است. هر دو دیابت نوع 1 (شروع در کودکی) و دیابت نوع 2 (شروع در بزرگسالی)با بیماریهای مادرزادی قلبی (CHD) در ارتباط هستند. اما یک مطالعه نشان می‌دهد که شاید تأثیر این بیماری، همیشه به یک شکل نباشد.

به عنوان مثال، نوزادانی که از مادران مبتلا به دیابت نوع 2 متولد می‌شوند. در مقایسه با نوزادانی که از مادران مبتلا به دیابت نوع 1 متولد می‌شوند.  بیشتر در معرض اختلالات سیستم بدن، نقص‌های مادرزادی و بیماریهای مادرزادی قلبی (CHD)  قرار دارند.

بیشتر زیرمجموعه‌های  با دیابت نوع 1 و 2 در ارتباط بودند. نوزادان مادرانی که هر دو نوع دیابت را دارند. بیشتر در معرض خطر ناهنجاری در مجرای خروجی قلب و نارسایی‌های قلبی هستند.

بیماری های مادر و اثر آن بر قلب جنین

برای خواندن مطالب بیشتر به فیلم  دیابت در بارداری و تاثیر آن برجنین مراجعه کنید.

چرا زمان شروع دیابت در مادر مهم است؟

دیابت در مادر اگر در ماه اول بارداری شروع شود ، می‌تواند کودک را در معرض خطر ابتلا به انواع مختلف بیماریهای مادرزادی قلبی (CHD)  قرار دهد. دیابت مادر قبل از بارداری یا در سه ماهه اول بارداری، باعث ناهنجاری در اعضای مختلف جنین می‌شود.

اگر مادر در سه ماه دوم بارداری به دیابت مبتلا شود. جنین در معرض خطر افزایش بیش از حد متوسط وزن در هنگام تولد قرار می‌گیر. اختلال در عضله قلب کودک، بر نحوه پمپاژ خون به بقیه اعضای بدن تأثیر می‌گذارد، و باعث نقص‌های مادرزادی، و در موارد نادر، باعث مرگ می‌شود.

تصور می شود که دیابت مادر، وقتی که جنین در حال رشد است، می‌تواند تأثیر زیادی بر روی ژن‌ها بگذارد. با استفاده از تکنولوژی‌های جدید، پزشکان می‌توانند تأثیرات افزایش قند خون مادر بر رشد سلولی مولکولی قلب جنین را بررسی کنند. پزشکان امیدوارند که با بررسی راه‌های جدید سلولی، خطر ابتلا به بیماریهای مادرزادی قلبی (CHD)  در جنین را کاهش دهند.

محققان امیدوارند با انجام آزمایشات مختلف روی مادران دارای عوامل ریسک خطر و فرزندان آنها، این یافته‌ها را تفسیر کنند.

مطلب مرتبط انواع بیماری قلبی مادرزادی در نوزادان

مادر دیابتی و قلب جنین

تاثیر انسولین درمانی بر جنین و مادر باردار

تغییرات انسولین بدن مادر در دوران بارداری

دیابت در مادر دقیقا چگونه ایجاد می شود ؟ یکی از سوالاتی است که هنوز دقیق مشخص نشده ، اما برخی از فرضیات و مکانیسم های توجیه کننده را در اختیار داریم. جفت، در زمان رشد از کودک حمایت می‌کند. به عبارتی هورمون‌های موجود در جفت به رشد کودک کمک می‌کنند. اما این هورمون‌ها همچنین مانع از تأثیر انسولین مادر در بدن او می‌شوند. به این مشکل، مقاومت به انسولین گفته می‌شود. این مشکل، باعث می‌شود بدن مادر به سختی از انسولین استفاده کند، یعنی ممکن است به سه برابر انسولین نیاز داشته باشد.

دیابت بارداری زمانی شروع می‌شود که بدن شما قادر به ساخت و استفاده از انسولین مورد نیاز بارداری نیست. بدون انسولین کافی، گلوکز نمی‌تواند از خون خارج شده و تبدیل به انرژی شود. گلوکز در خون جمع می‌شود و به سطح بالایی می‌رسد که به آن قند خون گفته می‌شود.

انسولین و اثر بر قلب جنین

تاثیردرمان با انسولین برجنین در حال رشد.

شروع دیابت در حاملگی برای مادری  که ماه‌های آخر بارداری خود را سپری می‌کند، یعنی بعد از اینکه بدن کودک شکل گرفت، و حالا در حال رشد است . بیشتر مادر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل، نوزادانی که مادران آنها قبل از بارداری مبتلا به دیابت نشده بودند، دچار نقص‌های مادرزادی نمی‌شوند.

با این حال، دیابت بارداری درمان نشده یا کنترل نشده می‌تواند به کودک شما آسیب برساند. وقتی به دیابت بارداری مبتلا هستید، پانکراس(لوزالمعده) شما انسولین اضافه تولید می‌کند، اما این انسولین، سطح گلوکز خون شما را کاهش نمی‌دهد. اگرچه انسولین از جفت عبور نمی‌کند. اما گلوکز و سایر مواد مغذی می‌توانند از آن عبور کنند. بنابراین گلوکز اضافی خون از طریق جفت عبور کرده و باعث می‌شود سطح گلوکز خون جنین افزایش یابد. در نتیجه لوزالمعده کودک، برای کاهش قند خون، انسولین اضافی تولید. از آنجا که کودک کالری بیشتری ازنیازبرای رشد و شکل‌گیری دریافت می‌کند، کالری  اضافی به صورت چربی ذخیره می‌شود.

این امر می‌تواند منجر به ماکروزومیا یا کودک “چاق” شود. نوزادان مبتلا به ماکروزومیا می‌توانند با مشکلاتی مثل آسیب به شانه‌ها  در هنگام تولد مواجه شوند . به دلیل انسولین اضافی ساخته شده توسط پانکراس کودک، نوزادان ممکن است هنگام تولد سطح گلوکز خون بسیار کمی داشته باشند و همچنین مشکلات تنفسی داشته باشند. نوزادان متولد شده با انسولین اضافی در آینده ممکن است به کودکانی تبدیل ‌شوند که در معرض خطر چاقی بوده ودر  بزرگسالانی در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 هستند.

جهت مطالعه بیشتر از مقالات زیر استفاده نمایید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیرعلی دوشنبه ۷ شهریور ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید مشکل پسر من تو دوماهگی معلوم شدگفتن بطن چپ قلب یخورده بزرگتزه آنژیو کردن الان ۵ماهشه خداروشکر خوبه دکترش اجازه ختنه نمیده خاستم شمام نظر بدین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۷ شهریور ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   حتما طبق نظر پزشک معالج رفتار نمایید

 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲۹ مرداد ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.من ۴۱ ساله هستم و دیابت دارم و باردار شدم.برای بررسی وضعیت قلب جنین چیکار باید بکنم؟الان ۱۱ هفته باردارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۹ مرداد ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   نیاز است حتماً در ابتدای ۱۸ هفتگی اکوی قلب جنین انجام بدهید برای کاهش احتمال بروز مشکل قلبی در جنین باید قند خون شما کنترل باشد

 • تصویر کاربر طاها پنجشنبه ۶ مرداد ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر .پسر من ۸ سالشه و از سن دوسالگی به خاطر ضربان قلب بالا پیشدکتر متخصص قلب بردمش که پرانول بهش داداند و یه هولتر واسش انجام دادان که کفتن مشکلی نداره حدودا ۷ماه پیش من توی برگه هولتر دیدم که qtرو زده ۵۱۲تا ۶۲۳ به دکترش که گفتم گفت که شاید اشتباه شده ولی دیگه هولتر نبستن و به یه دکتر دیکه معرفی کردن که تست ورزش گرفت گفت که توی تست ورزش تا ۴۸۰بالا رفته ویه سری یوال کردن و ازمن وپدرشم نوار قلب گرفتن که مشکلی نبود وسابقهی مرگ ناگهانی هم تو فامیل نداشتیم خداروشکر از اون روز تا حالا هر ماه میبرمش پیش دکتر نوار قلب میگیره که ۴۵۰ تا ۴۶۰ متغزره.قرص پرانول ۱۰ بهش داد روزی ۲ لدد.عاجزانه ازتونمنیخام که بهم بگین چقدر خطرناکه این مقدار .بهشون گفتم هولتر وصل کتین گفتن نیاز نیست.تا الان هم علابمی نداشته فقط وقتی ورزش میکنه بیش از حد عرق میکنا .واینکه یه سری ممنوعیتای دارویی وورزشی هم گفتن
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۶ مرداد ۱( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   روش درمان برای فرزندتان همین است 

   می توانید برای اطمینان به بیمارستان قلب رجایی تهران خدمت آقای دکتر خورگامی مراجعه بفرمایید

   پیشنهاد میکنم این مقاله را مطالعه بفرمایید 

   سندروم کیو تی(QT) طولانی کودکان چیست؟

 • تصویر کاربر بیمار چهارشنبه ۲۲ تیر ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام من پسرم میخاد با یه دختر که دیابت نوع یک رو دارد ازدواج کنه. میخاستم ببینم اگه بچه دار بشن بچشون مشکل‌دار میشه. بعد یه سئوال دیگه اینکه درسته خانم های دیابتی حس جنسیشون خیلی پایینه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۲ تیر ۱( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً این سوالات رو از یک متخصص زنان بپرسید 

 • تصویر کاربر حدیث شنبه ۲۸ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام من تازه باردار دیابت نوع دو دارم ده ساله توروخدا کمکم کنید خیلی نگرانم چیکار کنم برای بچه مشگلی پیش نیا د مخصوصا قلب؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۸ خرداد ۱( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   اگر قند خون شما کنترل شود احتمال بروز مشکلات قلبی در فرزندتان بسیار کم می شود.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   بیماری های مادر و اثر آن بر قلب جنین 

   عوارض دیابت بارداری بر جنین و مادر

 • تصویر کاربر parisa جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام من باردار بودم در شانزده هفتگی وقتی پیش دکتر رفتم بعد از سنو گفت در دوازده هفتگی قلب جنین از کار افتاده بود من یاز ده سال است دیابت دارم وقند خونم را با انسولین بعد از بارداری کنترل می کردم ولی نمی دانم چرا جنین ایست قلبی داشته ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   ممکن است علت آن دیابت شما باشد پیشنهاد می‌کنم مقاله زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستند.

   دیابت در مادر و اثر بر رشد قلب جنین

 • تصویر کاربر پریسا جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام من باردار بودم در شانزده هفتگی وقتی پیش دکتر رفتم بعد از سنو گفت در دوازده هفتگی قلب جنین از کار افتاده بود من یاز ده سال است دیابت دارم وقند خونم را با انسولین بعد از بارداری کنترل می کردم ولی نمی دانم چرا جنین ایست قلبی داشته ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش)

   سلام

   کامل پاسخ داده شده

 • تصویر کاربر پریسا جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام من باردار بودم در شانزده هفتگی وقتی پیش دکتر رفتم بعد از سنو گفت در دوازده هفتگی قلب جنین از کار افتاده بود من یاز ده سال است دیابت دارم وقند خونم را با انسولین بعد از بارداری کنترل می کردم ولی نمی دانم چرا جنین ایست قلبی داشته ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

    مشکلات قلبی مادرزادی در جنین علل متعددی دارد دیابت مادر یکی از این عوامل است.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟ 

   علت نشنیدن صدای قلب جنین چیست؟

   دیابت در مادر و اثر بر رشد قلب جنین

 • تصویر کاربر زیبا یکشنبه ۲۱ فروردین ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من تو بارداری دیابت داشتم و الان ۷ هفتست دخترم به دنیا اومده آیا لازمه بیارمش اکو قلب؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۱ فروردین ۱( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   چون در فرزندان مادران دیابتی احتمال مشکل قلبی بیشتر از افراد غیر دیابتی هست (5 برابر) توصیه می کنم فرزندتان اکو شود

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم.

   دیابت در مادر و اثر بر رشد قلب جنین 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

 • تصویر کاربر شهری دوشنبه ۱ فروردین ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام ‌
  نوزاد سه روزه از مادر دیابتی در گرافی سایز قلب بزرگتر از نرمال هست علائم نوزاد ندارد شیر خوب میخوره و سیانوز هم نمیشه چقدر این مشکل جدی و نگران کننده است پیگیری که باید انجام بشه چیه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱ فروردین ۱( 6 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   لطفاً به یک  فوق تخصص قلب کودکان مراجعه بفرمایید فرزند شما نیاز به یک و دارد

   پیشنهاد می کنم این مقالات را مطالعه فرمایید سوالی بود پاسخگو هستم

   دیابت در مادر و اثر بر رشد قلب جنین

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر