سوراخ قلب اطفال

سوراخ قلب کودکان چقدر خطرناک است؟

سوراخ قلب کودکان ، وی اس دسVSD شایعترین نقص مادر زادی قلبی ست.این سوراخ ها اغلب درمان پذیر هستند. در این مقاله بر آن شدم تا این نقص شایع قلبی را بطور کامل معرفی کنم در مقالات بعدی روش درمان توضیح داده خواهد شد.

سوراخ قلب کودکان،وی اس دی VSD  چیست؟

نوعی نقص مادرزادی قلب

سوراخ قلب کودکان، وی اس دی VSD  نوعی نقص مادرزادی قلبی است. این به این معنی است که کودک شما با آن متولد شده است. وی اس دی (VSD)  یک سوراخ در دیواره (سپتوم) قلب است که دو حفره پایینی قلب (بطن راست و چپ) را جدا می کند. وی اس دی شایعترین نوع نقص مادرزادی قلب است.

جریان خون نرمال در قلب

قلب دارای چهار حفره  است: دوتا قسمت فوقانی (دهلیز) و دوتا قسمت پایین (بطن). خون غنی از اکسیژن با پمپاژ قلب از دهلیز چپ به بطن چپ جریان یافته و به طرف کل  بدن پمپ می شود . یعنی  جایی که اندام های حیاتی از اکسیژن استفاده می کنند. خون با اکسیژن کمتری از دهلیز راست به بطن راست و به سمت ریه ها جریان دارد. در ریه ها با تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن خون اکسیژن بیشتری را می گیرد.

جریان خون در وی اس دی

به طور معمول دیواره بین حفرات قلب از اختلاط خون بین دو بطن قلب جلوگیری می کند.  وی اس دی یا نقص دیواره بطنی به خون غنی از اکسیژن (قرمز) اجازه می دهد تا از بطن چپ از دهانه سوراخ غیرطبیعی عبور کند. سپس با خون کم اکسیژن (آبی) در بطن راست مخلوط می شود.

یک وی اس دی یا نقص دیواره بطنی بزرگ می تواند باعث فشار زیاد در رگ های خونی  ریه ها شود. این فشار بالا در دراز مدت می تواند منجر به کاهش سطح اکسیژن در بدن شود. اگر فرزند شما وی اس دی یا نقص دیواره بطنی بزرگتری داشته باشد ، ممکن است به ترمیم نیاز داشته باشد. نوزادان و کودکان با وی اس دی یا نقص دیواره بطنی بزرگ معمولاً علائمی مانند تند  تنفس کشیدن و سخت تر از حالت عادی نفس کشیدن دارند. در سوراخ های بسیار کوچک در دیواره بطنی معمولا  خون زیادی از سوراخ عبور نمی کند. در این موارد ، قلب و ریه ها مجبور نیستند بیشتر کار کنند. بعضی اوقات این سوراخ های کوچک به خودی خود بسته می شوند.

انواع مختلف وی اس دی یا نقص دیواره بطنی (VSD)  وجود دارد. نوع ود اس دی  کودک شما بستگی به این دارد که کدام قسمت از دیواره بین بطن ها درگیر شود. اندازه دهانه سوراخ نیز متفاوت است.

چه عواملی باعث سوراخ شدن قلب کودکان یا  ایجاد وی اس دی VSD  می شود؟

سوراخ قلب کودکان یا وی اس دسVSD ممکن است در بعضی از خانواده ها بیشتر رخ دهد. این به دلیل مشکلات ژنی است. ولی بیشتر اوقات ، پزشکان علت وی اس(VSD)  را نمی دانند.

علائم سوراخ قلب کودکان ، وی اس دس VSD  چیست؟

سوراخ قلب کودک شما ممکن است از بدو تولد علامت داشته باشد. یا ممکن است کودک شما تا سنین بالاتر علائمی نداشته باشد. اندازه دهانه سوراخ بر شدت علائم کودک شما تأثیر می گذارد. سنی که کودک شما برای اولین بار علائم دار می شود  نیز همین طور است. اگر سوراخ کوچک باشد ، تنها علامت ممکن است سوفل قلبی باشد که پزشک فرزند شما با گوشی معاینه می شنود.در وی اس دی (VSD)  با دهانه بزرگتر ، قلب و ریه ها باید بیشتر کار کنند.

وقتی قلب و ریه بیشتر کار می توانند سبب علائمی مانند علائم زیر می شود:

 • خستگی
 • تنفس سریع
 • مشکل تنفس
 • پوست رنگ پریده
 • ضربان قلب سریع
 • کبد بزرگ شده
 • تغذیه ضعیف یا خسته کننده هنگام تغذیه
 • وزنگیری ضعیف

وی اس دی

علائم در هر کودک می تواند کمی متفاوت باشد. همچنین علائم وی اس دی (VSD)  ممکن است شبیه علائم سایر بیماری ها باشد.

چگونه سوراخ قلب کودکان تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص سوراخ قلب فرزندتان ، پزشک کودک شما ممکن است هنگام گوش دادن با گوشی معاینه به صدای قلب فرزند شما صدای غیر طبیعی (سوفل قلب را متوجه شود. اگر این اتفاق بیفتد ، پزشک فرزندتان ممکن است کودک شما را به پزشک فوق تخصص قلب کودکان (متخصص قلب کودکان) ارجاع دهد.

پزشک قلب کودکان  قلب فرزند شما را بررسی می کند. او به صدای قلب و ریه های فرزند شما گوش خواهد داد. جزئیات مربوط به سوفل همچنین به پزشک قلب در تشخیص کمک می کند.

پزشک قلب ممکن است آزمایشاتی را برای تأیید تشخیص انجام دهد. آزمایشاتی که کودک شما انجام می دهد به سن و شرایط و ترجیحات پزشک بستگی دارد.

معاینه کودکان و نوزادان
صدای اضافی قلب نوزاد شایعترین علامت وی اس دی ست.

نوار قلب ECG

این آزمایش فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کند. همچنین ریتم های غیر طبیعی (آریتمی) و فشار و بزرگی عضلات قلب را نشان می دهد.

اکوکاردیوگرافی

دستگاه اکو از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر متحرک از قلب و دریچه های قلب استفاده می کند. این آزمایش می تواند سایز سوراخ و شدت عبور جریان خون از دهانه سوراخ قلبی را نشان دهد. از اکو برای تشخیص وی اس دی یا نقص دیواره بطنی (VSD)   استفاده می شود.جالب است بدانید .با  اکو حتی در دوران جنیتی هم می توان وی اس دی را تشخیص داد .پیشنهاد می کنم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه بفرمایید.

عکس سینه در VSD

عکس رادیوگرافی قفسه سینه در وی اس دی

عکس رادیوگرافی قفسه سینه ، قلب و ریه ها را نشان می دهد. با استفاده از عکس رادیوگرافی قفسه سینه ممکن است قلب بزرگ شده مشخص شود. این به این دلیل است که بطن چپ بیش از حد طبیعی خون دریافت می کند. همچنین ممکن است در ریه ها به دلیل جریان خون اضافی تغییراتی ایجاد شود.

پیشنهاد می کنم روش های درمان وی اس دی وهمچنین چگونگی زندگی با وی اس دی را در مقاله زیر در همین سایت  مشاهده فرمایید.

درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD

جهت مطالعه بیشتر می توانید به منابع زیر مراجعه بفرمایید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهسا چهارشنبه ۸ تیر ۱( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام دکتر دخترم 50 روزش هست اکو دادم قلبش سوراخه بین بطنی هست الان سرما خورده آیا سرما خوردگی برای او خطر داد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۸ تیر ۱( 3 روز پیش)

   با سلام و عرض ادب

   با وجودی که خطر در فرزند شما بیشتر از بچه های بدون بیماری قلبی است ولی مراقبت و درمان سرماخوردگی فرزندتان با بقیه بچه ها فرقی ندارد و اگر درمان کامل برای وی انجام بدهید کاملاً بهبودی پیدا خواهد کرد

 • تصویر کاربر عبد جمعه ۳ تیر ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  بچه ام زیاد گریه میکنه بهم گفتن قلبش سوراخ میخام بدونم همینجوری یانه اصلا رشد نمیکنه پنچ ماهش وزنش ۴ونیم کیلو هست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۳ تیر ۱( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   پیشنهادمیکنم فرزندتان توسط یک متخصص اطفال ویزیت بشود اگر شک به مشکل قلبی داشتند به متخصص قلب اطفال مراجعه بفرمایید

 • تصویر کاربر شقایق سه شنبه ۳۱ خرداد ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  باعرض سلام اقای دکتر من ی نوزاد دارم ده روزه به دنیا اومده بردیمش دکتر اکوی قلب گرفت گفت سوراخی قلب داره خود به خود خودش درست میشه و بعدش گفت دربچه قلب نوزاد دوتاس که کوچیکه اگ تا پنج ماهگی اینجوری بمونه که هیچ اگ کوچیکتر شد بالن میزنیم تو پنج ماهگی اقای دمتر این دریچه قلب که سه تاس ماله نوزاد ما دوتس براش مشکلی پیش میاره خطر داره بکم استرس داریم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۳۱ خرداد ۱( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم

 • تصویر کاربر m شنبه ۲۸ خرداد ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من پسرم سه ماهشه سوراخ قلب داره و یکی از دریچه هاشم کمی تنگه میخواستم بپرسم احتمالش چقده بدون نیاز به جراحی خوب بشه الان هم دارو مصرف میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۸ خرداد ۱( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   لطفاً گزارش قلب فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم

 • تصویر کاربر حامد سه شنبه ۲۴ خرداد ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام دریچه قلب بچم بازه میخوام بدونم امیدی هست که بچم زندگی عادی داشته باشه حتی سالم بشه اگه میشه لطف کنین ادرس مطب خودتونا بدین من بچما بیارم پیش شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۴ خرداد ۱( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   در این گزارش اکو فقط یک سوراخ ریز قلبی گزارش شده که خطرناک نیست و اغلب تا دو سالگی خود به خود بسته می شود در شکل بزرگ آن ممکن است نیاز به درمان داشته باشد ولی برای فرزند شما نیاز به اقدامی ندارد و فقط باید به صورت سرپایی پیگیری شود پیشنهاد می کنم در همان قزوین تحت نظر خانم دکتر بمانید.

   پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سوراخ بودن قلب نوزاد ASD چقدرخطرناک است؟

 • تصویر کاربر داود یکشنبه ۱۵ خرداد ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض ادب
  نوزاد بنده ۱۱ روزه می باشد که متوجه نارسایی قلبیش شدیم بعد از انجام اکوی قلب توسط پزشک در بیمارستان مردانی آذر تبریز متوجه مشکل تنگی آئورت ، vsd, asd, pda شدند.
  راه درمان رو ازتون میخواستم جویا شدم. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۵ خرداد ۱( 3 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   با توجه به گزارش های ارسالی تنها راه درمان فرزند شما جراحی می باشد ولی در حال حاضر اگر بتوان  علائم بیماری فرزندتان را با دارو کنترل کرد معمولاً صبر می‌کنند تا وزن بچه بالاتر برود سپس جراحی انجام میدهند

 • تصویر کاربر مصطفی پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید استاد عزیز قلب دختر مشکل مادر زادی داره وسوراخه وگفتن باید عمل باز انجام بشه وباچترک جواب نمیده چون میگن دیواره پایه نداره اقای دکتر ایا دخترم عمل سختی پیش رو داره لطفا راهنماییم کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱( 4 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   لطفاً گزارش اکوی قلب فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۸ خرداد ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام پسرم 50 روزش یک سوراخvsdبه اندازه8 میل داره دکتر بهش قرص داده میخواستم بدونم امکان داره خودش بسته شه مصرف قرص براش ضرر نداره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۸ خرداد ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   لطفاً گزارش اکوی قلب فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۸ خرداد ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام پسرم 50 روزش یک سوراخvsdبه اندازه8 میل داره دکتر بهش قرص داده میخواستم بدونم امکان داره خودش بسته شه مصرف قرص براش ضرر نداره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۸ خرداد ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب لطفاً گزارش اکوی قلب فرزند خود را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم

 • تصویر کاربر پری یکشنبه ۸ خرداد ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام دکتر دخترم 19 روزش بردم اکو میگه قلبش سوراخه میشه لطف کنید عکس اکو میفرستم نگاه کنید ببینم خودش به مرور بسته میشه آیا خطرناک است
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۸ خرداد ۱( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید با توجه به محل سوراخ قلب فرزندتان احتمال بهبود خودبخود تا قبل از دوسالگی زیاد است  .

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   آیا سوراخ قلب کودکان VSD خطرناک است؟ 

   درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر