درمان سوراخ قلب

درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD

درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD  بعنوان شایعترین بیماری مادرزادی قلبی در نوزادان و کودکان یکی از مباحث مهم قلب اطفال است و دانستن آن برای خانواده های مبتلا به این بیماری قلبی شایع سبب کاهش استرس می شود. زیرا در اغلب موارد وی اس دی درمان کامل دارد و نوزاد درمان شده در طول زندگی مشکلی نخواهد داشت.جهت آشنایی با تعریف و تشخیص وی اس دی به مقاله زیر مراجعه فرمایید

سوراخ قلب کودکان وی اس دی VSD

سوراخ قلب اطفال وی اس دی (VSD) چگونه درمان می شود؟

درمان به علائم ، سن و سلامت عمومی کودک شما بستگی دارد. همچنین به شدت بیماری نیز بستکی دارد.

یک وی اس دی(VSD)    کوچک ممکن است با رشد کودک خود به خود بسته شود. برخی از نقص های دیواره بطنی (VSD)  کوچک به خودی خود بسته نمی شوند ، اما باز هم نیازی به درمان ندارند.  وی اس دی های (VSD)   بزرگ اغلب باید با جراحی یا از طریق آنژیوگرافی  بسته شوند. به محض تشخیص وی اس دی(VSD)    در کودک ، پزشک قلب وی به طور منظم نقص را بررسی می کند تا ببیند آیا به خودی خود بسته می شود یا خیر

معاینه سوراخ قلب اطفال

درمان دارویی سوراخ قلب اطفال وی اس دی (VSD)

در برخی از کودکان با وی اس دی (VSD) برای کمک به کار بهتر قلب  ممکن است نیاز به مصرف دارو داشته باشند. جالب است بدانید هیچ یک از درمانهای دارویی در  ود اس دی سبب بسته شدن سوراخ قلب نمی شوند. بلکه از عواض احتمالی این سوراخ جلوگیری می کند. کودکان بدون علائم ممکن است نیازی به دارو نداشته باشند.

تغذیه ی خوب جزئی از درمان

در سوراخ قلب اطفال  بزرگ ممکن است هنگام تغذیه کودکان خسته شوند. ممکن است نتواند به اندازه کافی غذا بخورند تا وزن گیری مناسبی پیدا کنند. آنها ممکن است نیاز داشته باشنددر تغذیه کمک داده شوند:

تغذیه کمکی با کالری بالا

گاهی نیاز است فرزند شما شیر خشک یا شیر مادر با کالری بالا دریافت کنند. ممکن است کودک شما به مکمل های غذایی اضافه شده به شیر خشک یا شیر مادر نیاز داشته باشد. این باعث افزایش مقدار کالری در هر اونس می شود.

تغذیه با لوله معده

کودک شما ممکن است نیاز به تغذیه از طریق یک لوله کوچک و قابل انعطاف داشته باشد. این لوله از طریق بینی ، وارد مری و داخل معده می شود. کودک شما ممکن است نیاز به تغذیه با شیشه شیر ویا تغذیه لوله ای داشته باشد. نوزادانی که می توانند بخشی از بطری های خود را بنوشند ممکن است بقیه را از طریق تغذیه لوله ای  بخورند. نوزادانی که از تغذیه با بطری خسته شده اند ممکن است تمام یا بخش از تغذیه خود را از طریق لوله تغذیه دریافت کنند.

تغذیه در سوراخ قلب اطفال

عمل جراحی در سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD 

هدف از جراحی بستن وی اس دی یا سوراخ قلب (VSD)  پیشگیری  از آسیب دیدن ریه ها است. جراحی همچنین به نوزادانی که در تغذیه مشکل دارند کمک می کند تا مقدار طبیعی وزن اضافه کنند. پزشک قلب کودک شما تصمیم می گیرد که چه زمانی کودک شما باید عمل جراحی انجام دهد. این براساس نتایج اکوکاردیوگرام و کاتتریزاسیون قلبی است. در جراحی ، پزشک کودک شما نقص دیواره بطنی (VSD)  را با بخیه یا یک وصله مخصوص می بندد. برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک قلب فرزند خود بخواهید توضیح دهد.

درمان سوراخ قلب اطفال با آنژیوگرافی  یا کاتتریزاسیون

درمان سوراخ قلب فرزند شما ممکن است توسط کاتتریزاسیون یا همان آنژیوگرافی قلبی انجام  شود. در این آزمایش از ابزاری برای بستن ود اس دی  همراه با کاتتر(لوله های پلاستیکی مخصوص انعطاف پذیز و نازک) استفاده می شود. پزشک کاتتر را از طریق رگهای خونی به قلب هدایت می کند. هنگامی که کاتتر در قلب قرار گرفت ، پزشک سوراخ را با وسیله مخصوص بستن دیواره می بندد. فقط برخی از انواع وی اس دی (VSD)  ممکن است با این روش بسته شوند. این روش باید در مراکزی انجام شود که پرسنلی با تجربه در زمینه بستن وی اس دی (VSD) با آنژیوگرافی داشته باشد دارند.

عوارض احتمالی سوراخ قلب اطفال چیست؟

عوارض VSD درمان نشده عبارتند از:

 • مشکلات ریه
 • نارسایی قلبی
 • ریتم نامنظم قلب (آریتمی)
 • مشکلات دریچه قلب
 • رشد و تکامل ضعیف

زندگی با وی اس دی یا نقص دیواره بطنی (VSD)  

سوراخ های قلبی (VSD)  کوچک

کودکان با وی اس دی (VSD)  کوچک ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند. این کودکان ممکن است نیازی به دارو نداشته باشند. آنها اغلب فقط توسط پزشکان قلبشان پیگیری و بررسی می شوند. اگر نقصی باشدکه خودبخود خوب شود ، اغلب  تا سن 2 سالگی اتفاق می افتد. اما برخی از سوراخ ها تا 4 سالگی بسته می شوند. این کودکان معمولاً رشد و نمو طبیعی می کنند. آنها همچنین هیچ محدودیتی در فعالیت ندارند و زندگی سالم و عادی دارند.

سوراخ های قلبی (VSD)  متوسط تا بزرگ

اگر وی اس دی (VSD) متوسط تا بزرگ باشد ، پزشک قلب کودک شما او را در فواصل کمتری تحت نظر می گیرد. پزشک تصمیم می گیرد که چه موقع و چگونه وی اس دی (VSD)  فرزند شما بسته شود. قبل از جراحی ، کودک شما ممکن است به دارو و تغذیه ویژه نیاز داشته باشد. پزشک و پرستاران قلب کودک شما اطلاعات و پشتیبانی را به شما می دهند تا بتوانید از کودک خود در خانه مراقبت کنید. کودکانی که نیاز به جراحی دارند برای جراحی در بیمارستان بستری می شوند.

بعد از عمل جراحی سوراخ قلب اطفال

سیر طبیعی بعد از عملVSD

کودکانی که قبل از جراحی در خوردن غذا مشکل دارند ، اغلب بهبود آنها دقیقاً بعد از جراحی اتفاق می افتد. آنها شروع به خوردن بهترمی کنند  و افزایش وزن سریعتر پیدا می کنند.

پس از جراحی ، کودکان بزرگتر اغلب می توانند بدون خستگی نسبت به قبل عمل کاملا فعال باشند. در عرض چند هفته ، کودک شما باید کاملا بهبود یابد. او باید بتواند فعالیتهای عادی انجام دهد. پزشک قلب و پرستاران کودک شما در مورد نحوه مراقبت از کودک بعد از عمل  شما را  راهنمایی خواهند کرد.

بیشتر کودکانی که برای وی اس دی (VSD) جراحی می شوند زندگی سالم و طبیعی دارند. سطح فعالیت ، اشتها و رشد آنها اغلب به حالت طبیعی برمی گردد.

مراقبت های بعد از عمل VSD

پزشک قلب کودک شما ممکن است به او آنتی بیوتیک بدهد تا پس از ترک بیمارستان از عفونت جلوگیری کند.

در مورد سیر مراقبتهای بعد از عمل  فرزندتان ازپزشک قلب و پرستاران  کودک خود سوال  کنید. وقتی این شرایط زود تشخیص داده شود ، نتیجه آن اغلب عالی است. اگر عوارض بعد از جراحی رخ دهد یا وی اس دی (VSD) برطرف نشود ، ممکن است چشم انداز خوبی پیش رو نباشد. و خطر عوارض ناشی از وی اس دی (VSD) ادامه داشته باشد. كودكانی كه در معرض این مشكلات هستند ، باید در مركزی كه در زمینه بیماریهای مادرزادی قلب تخصص دارد ، مراقبت های بعدی را دریافت کنند.

جهت مطالعه بیشتر از مقالات زیر استفاده بفرمایید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رسول چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسری ۴ساله دارم که ازبدو تولد وی اس دی ۴،۵ میلی پی دی ای پی اف او و فشارریه بالا داشت ۴ماهگی عمل پی ای بند شد تاحالا خوبه مشکلی نداره و تحت نظره سوراخ به ۲،۵ میل رسیده آنژیوگرافی قلبش خوب بوده تا کی بسته میشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۶ آبان ۰( 1 هفته پیش)

   باسلام و عرض ادب

   در این گونه موارد صبر می کنند تا وژن بیمار به حدود 7-8 کیلو برسد در مرحله بعد عمل اصلی که ترمیم کامل است را انجام می دهند

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   آیا سوراخ قلب کودکان VSD خطرناک است؟ 

   درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD 

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پسرم ۲۰ سالشه هفته گذشته توسط تیم خانم دکتر خواجعلی در مرکز قلب شهید رجایی عمل شد و vsdاز طریق کاتتریزاسیون بسته شد لطف بفرمایید مراقبت بعد ازعمل را همچنین از سربازی معاف می شوو یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   فرزند شما بزرگسال حساب می شود باید از پزشک معالج سوال بفرمایید من فوق تخصص قلب کودکان هستم.

   در کودکان بعد از بستن VSD تا شش ما فعالیت سنگین ممنوع است و بعد از آن مثل افراد سالم محدودیت فعالیت ندارد

 • تصویر کاربر مادر سه شنبه ۱۱ آبان ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر پسرم دو ماه و بیست روزه بود که دکتر اطفال گفتند که صدای اضافی در قلبش شنیده میشه فردای اون روز اکو انجام دادیم گفتند یک ماه دیگر مراجعه کنیم میشه لطفا نظرتون رو درمورد اکو بفرمائيد ما باید چکار کنیم تا خوب بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۱ آبان ۰( 4 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   طیق این گزارش فرزندتان یک سوراخ قلبی و تنگی خفیف دریچه ای دارد.این نوع سوراخ قلبی اغلب تا دو سالگی خودبخود کامل بسته می شود. بعد از این زمان هم  اگر باسته نشود با آنژیوگرافی بسته می شود و تنگی دریچه ای هم در سیر خود اگر پیشرفت کند با بالون زدن اصلاح می شود.

   گاهی برای کنترل علائم نیاز به دارو دارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   آیا سوراخ قلب کودکان VSD خطرناک است؟ 

   درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD 

   تنگی دریچه و عروق ریوی در کودکان را بشناسید.

 • تصویر کاربر ت‌.ا پنجشنبه ۲۹ مهر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام خدمت جناب دکتر
  بعد از تست اکو قلب جنین ما ظاهرا سوراخ کوچک VSD مشاهده شد. ممکنه تا قبل از تولد این سوراخ خودبخود ترمیم بشه؟ و اینکه اعمال جراحی‌ برای ترمیم این سوراخ تا چه اندازه میتونن خطرناک باشن؟ آیا تغدیه و رژیم خاص تاثیرگذاری برای بهبودی تا زمان تولد جنین هست؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۹ مهر ۰( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید اغلب سوراخ های قلب جنین تا زمان تولد خودبخود بسته می شوند . ولی بعضی تا بعد تولد هم بسته نمی شوند و نیاز به درمان پیدا می کنند البته وابسطه به محل سوراخ و سایز سوراخ خطر خاص خود را دارد ولی ذر مجموع خیلی خطرناک نیست. رژیم غذایی مادر در بسته شدن سوراخ و در نتیجه تاثیری ندارد .

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   سوراخ قلب جنین در اکوی قلب ( سوراخ بین بطنی )

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید .
  دختر 4 ماهه دارم . بعد از تولد به علت مکونیوم 10 روز بستری شد و در اکوی قلب asdتشخیص دادندولی گفتن چیز مهمی نیست. فقط در 3 ماهگی اکو تکرار بشه. به علت عدم وزن گیری مناسب بچه رو به تهران آوردم . در مرکز طبی کودکان اکو کردن گفتن سوراخ قلبش 9 میلیمتر هست و باید جراحی بشه و قرار شد منتظر نوبت جراحی باشیم تا دو سه هفته آینده . وزن بچه 3.6 کیلو هست و به جز داروهای فشار داروی دیه ای ندادن.
  سه تا سوال دارم . اگه درمانش زودتر شروع میشد با دارو درمان میشد؟
  در همون مرکز طبی کودکان جراحی کنیم یا جای دیگه ای ؟
  و اینکه اگه پنجم مهر واکسن پنج گانه و فلج اطفال رو دریافت کنه باید جراحی به خاطر دریافت واکسن به تعویق بیفته ؟ در مدت بستری در دو هفته گذشته خون هم دریافت کرده .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   مشکل اصلی فرزند شما سوراخ بین بطنی بزرگ است. این سوراخ ها در سایز بزرگ اغلب نیاز به جراحی دارند و با دارو بسته نمی شوند.

   در مرکز طبی اطفال بهترین جراحان قلب اطفال حضور دارن ولی بیمارستان قلب شهید رجایی هم مانند اونجاست

   بچه ای که خون گرفته حداقل تا سه ماه واکسن با تاخیر تزریق می شود پس درحال حاضر نباید واکسن زد

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   آیا سوراخ قلب کودکان VSD خطرناک است؟ 

   درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD 

 • تصویر کاربر یوسف چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام فرزند دوماه من قلبش سوراخه و ریه فرزندم به علت سوراخ قلب خراب شده دکترا گفتن باید ریه های فرزندم رو عمل کنیم که احتمال مرگ فرزند هست میشه بفرمایید چند درصد احتمال زنده بودنه فرزند هستش
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   جواب اکو فرزندتان را ارسال فرمایید تا نطرم رو عرض کنم

 • تصویر کاربر امیرحسین چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام
  پسر ۵ ساله دارم تشخیص pfo دادن براش،ایا چک آپ ۶ ماهه لازمه براش ؟و احتمال بسته شدنpfo تا چند سالگی ممکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   پی اف او بلافاصله بعد از تولد وجود دارد و اگر قرار به بسته شدن باشد تا دو سالگی بسته می شود از هر چهار نفر یک نفر تا آخر عمر پی اف او باز دارند. بعد از تولد هم تازمانی که علامت و عوارضی نداشته باشد نیاز به اقدامی ندارد

   لطفل این مقاله مطالعه فرمایید 

   آیا سوراخ پی اف او در قلب نوزاد خطرناک است ؟ 

 • تصویر کاربر اسرا یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  اقا دکتر میخوام علایم بدونم میخوام ببینم بچه ام دومم سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر عبدالرضا جمعه ۸ مرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر بنده نظامی هستم و در منطقه دور افتاده بندرعباس در سونو همسرم دو لکه در قلب و سر جنینین مشاهده شده و باعث نگرانی شدید ما شده خواهش میکنم در این خصوصا راهنمایی کنید ایا خطرناکه یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۸ مرداد ۰( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید . نقطه اکوژن در قلب جنین و نوزاد خطرناک نیست 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر گل شنبه ۱۹ تیر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.من دختری دو ساله دارم که از تولد سوراخ قلب بطن به اندازه سه میل داشت.تحت نظر دکترش هر شش ماه اکو داشت که الان رسیده به دو میل.تنها مشکلی که هست وزن گیری کند دارد.الان هشت کیلو شده.در حالی که باید ۱۱ کیلو باشه.دکترش گفته باید آنژیو بشه.خواستم نظر شما رو هم بدونم.میتونم یه زمان بدیم و کمی دست نگه داریم.آخه من تو مقالات و جوابهای دکترهای دیگه دیدم همین سوراخ بطنی رو حتی تا ۴ سالگی کودک زمان میدن و میگن ممکنه تا ۴ سالگی بسته شه.لطفا راهنماییم کنید.ممنونم دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۹ تیر ۰( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   طبق کتابهای مرجع قلب اطفال این نوع سوراخ اگر تا دو سالگی بسته نشود بعید است در آینده بسته شود

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   آیا سوراخ قلب کودکان VSD خطرناک است؟ 

   درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر