صدای قلب جنین

شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

صدای قلب جنین یکی از مهیج ترین صداهایی است . که والدین به خصوص مادر آن را می شنوند. بهتر است . همه والدین بدانند که این سیستم اساسی در بدن فرزندشان چگونه رشد و تکامل پیدا می کند.

از زمانی که شما متوجه میشودی که باردار هستید . یکی از اولین نقاط عطفی که احتمالاً مشتاقانه منتظر آن هستید . شنیدن صدای قلب جنین است. در این مقاله درباره ی زمان احتمالی شنیدن صدای قلب جنین صحبت شده است.

 

ضربان قلب جنین

زمان شروع رشد و تکامل قلب جنین

حتی در 4 هفتگی بارداری که هنوز ضربان قلب جنین شنیده نمی شود. رگ خونی مشخصی در جنین شما شکل گرفته است . که به زودی به سیستم قلب و عروق فرزند شما تبدیل خواهد شد.

در مراحل اولیه، قلب شبیه لوله ای است. که انحنا پیدا کرده و طی زمان تغییراتی کرده و در نهایت ساختمان قلب و دریچه های آن را می سازد. در حقیقت، تا هفته ی 5 ، لوله قلب شروع به ضربان خود به خود می کند . هر چند که نمی توان صدای آن را شنید. در طی چند هفته اول ، رگهای خونی نیز در جنین شکل می گیرند.

شنیدن صدای قلب جنین

صدای قلب جنین برای اولین بار کی شنیده می شود؟

در 6 هفتگی، قلب کودک شما که اکنون 110 بار در دقیقه ضربان دارد. دارای چهار حفره توخالی است. که هر یک دارای یک ورودی و یک خروجی است تا خون بتواند به داخل هر حفره وارد و از آن خارج شود. فقط در طی دو هفته بعد، این تعداد ضربان در هر دقیقه به 150 تا 170 ضربه در دقیقه افزایش می یابد. این تقریباً دو برابر سریعتر از ضربان قلب شماست!

با وجود این رشد، احتمال دارد شما صدای قلب جنین  را برای اولین بار در حدود هفته 9 یا هفته 10 بارداری بشنوید. در این زمان حدود 170 ضربه در دقیقه خواهد بود و از این به بعد به تدریج کندتر خواهد شد. پزشک یا مامای شما برای تقویت صدا، یک دستگاه سونوگرافی دستی به نام داپلر را روی شکم شما قرار می دهند.

اگر به این هفته بارداری رسیدید و هنوز نمی توانید صدای آن را بشنوید نگران نباشید. احتمالاً فقط به این معنی است که فرزند خجالتی شما در گوشه ای از رحم شما پنهان شده و یا پشت خود را به روبرو کرده و پیدا کردن صدای قلب خود را برای داپلر دشوار کرده. 

در ملاقات بعدی ، پزشک شما مجددا بررسی خواهد کرد تا مطمئن شود همه چیز درست است و پس از آن می توانید ضربان قلب کودک خود را بشنوید.

سونوگرافی و تشخیص نقایص مادرزادی قلبی

زمانی بین 6 تا 9 هفتگی بارداری، پزشک شما سونوگرافی سه ماهه اول شما را انجام می دهد. این کار نه تنها حاملگی و تاریخ تخمین زده شده شما را تأیید می کند (به همراه تعداد نوزادان شما و قرارگیری جنین) بلکه مشخص می کند که قلب جنین در حال ضربان است.

در طول سونوگرافی سه ماهه دوم، بررسی قلب در 18 تا 22 هفتگی انجام می شود . پزشک ساختار قلب جنین را بررسی می کند و می تواند هر گونه نقص مادرزادی قلب را تشخیص دهد. هر سال حدود 36000 نوزاد (یا 9 در هر 1000 نوزاد) با نقص مادرزادی قلب متولد می شوند . این امر شایع ترین نوع اختلال مادرزادی در زمان تولد است.  

هیچ دارویی که بتواند نقص قلبی را در رحم درمان کند وجود ندارد. برخی از نقایص قلبی جزئی را تا بعد از تولد نمی توان تشخیص داد . اما تشخیص این نواقص در دوران بارداری به پزشکان کمک می کند تا بتوانند تصمیم بگیرند فرزند شما کجا متولد شود.

معمولاً در مواردی با نواقص قلبی توصیه می شود. زایمان در مرکزی انجام شود که بخش مراقبت های قلبی از کودکان داشته باشد. 

اولین صدای قلب جنین

بعضی اوقات مشکل قلبی باید بلافاصله پس از تولد با جراحی برطرف شود. در حالی که ممکن است . نقایص دیگر در سنین بالاتر رفع شوند یا با داروها درمان شوند.

اگر پزشک شما یک مشکل ریتم قلب جنین را تشخیص دهد، ممکن است . برای کاهش شانس ابتلا نوزاد در اوایل تولد؛ در زمان بارداری به مادر دارو تجویز کند.

خبر خوب اینکه اکثر نقایص مادرزادی قلبی در صورت تشخیص زود هنگام و درمان به موقع  می توانند ترمیم شوند. 

کودکانی که دارای بیماری مادرزادی قلبی هستند . باید در تمام دوران کودکی و زندگی بزرگسال خود به طور مرتب به یک متخصص قلب مراجعه کنند.

چه موقع می توان ضربان قلب جنین را با استتوسکوپ(گوشی معاینه) شنید؟

تغییرات شگفت انگیزی در سیستم گردش خونی جنین طی 12 هفته اول بارداری اتفاق می افتد . این زمانیست که مغز استخوان جنین شروع به تولید سلول های خونی میکند. تا 17 هفتگی، مغز جنین برای آمادگی زندگی خارج از رحم، تنظیم ضربان قلب جنین را بر عهده می گیرد. (تا قبل از این زمان ، قلب به طور خودکار ضربان دارد.)

در طی سه هفته بعد، در حدود هفته 20 ، می توانید ضربان قلب جنین خود را با یک گوشی معاینه بشنوید.

اگر پزشک شما برای مشاهده ساختمان قلب و بررسی بهتر ضربان قلب جنین نیاز ببیند. ممکن است توصیه کند که بین 18 تا 22 هفته  اکوکاردیوگرافی قلب جنین انجام شود ( سونوگرافی ویژه ای که قلب جنین را ارزیابی می کند ).

مطلب مرتبط علت نامنظم بودن ضربان قلب جنین چیست؟

 

نشنیدن صدای قلب جنین

 اگر سابقه خانوادگی نقایص مادرزادی قلبی دارید، یا اگر شما به دیابت، فنیل کتونوری یا بیماری خود ایمنی مبتلا هستید. با این اکو اثر این مشکلات بر قلب جنین  بررسی می شود. اکنون قلب جنین در هر دقیقه حدود 140 ضربان دارد.

 نزدیک به هفته 25 ، مویرگ ها (کوچکترین رگ های خونی) در حال شکل گیری و پر شدن از خون هستند. 

مویرگها خون حاوی اکسیژن را از طریق شریانهای قلب به بافتهای بدن  منتقل می کنند . سپس خون دی اکسید شده را به ریه ها باز می گردانند. 

این رگ های خونی ریز به عنوان یکی از اجزای اصلی سیستم گردش خون هستند.

قلب کودک در بدو تولد

سیستم گردش خون جنین به آهستگی و پیوسته رشد می کند. به طوری که تا 40 هفتگی برای زندگی در خارج از رحم آماده می شود. اگرچه، سیستم گردش خون جنین در تمام دوران بارداری به سرعت رشد و تکامل دارد، ولی در واقع عملکرد این سیستم در رحم بسیار متفاوت از آنچه در دوران بعد تولد است عمل می کند.

قبل از تولد، ریه های جنین هنوز کار نمی کنند؛ زیرا جنین در رحم نفس نمی کشد. تا زمانی که کودک شما به دنیا بیاید و اولین نفسهای مستقل را بکشد. سیستم گردش خون در حال تکامل جنین برای تأمین خون حاوی اکسیژن و غنی از مواد مغذی، به بند ناف متکی است. شریانها و وریدهای نافی اکسیژن و مواد مورد نیاز جنین را از شما به او منتقل می کنند. سپس خون غیر اکسیژنه شده و مواد زائد را برای دفع به شما انتقال می دهند.

درست مثل شما ، کودک شما هم شریان ریوی (وظیفه بردن خون از قلب به ریه ها) و آئورت ( وظیفه بردن خون از قلب به کل بدن) دارد. با این حال بین این دو، رگ خونی دیگری بنام مجرای شریانی( ductus arteriosus)  وجود دارد . که از طریق آن جریان خون، بدون گردش ریوی به طرف گردش خون کلی بدن وارد می شود.

همچنین، بین حفره های فوقانی قلب کودک شما در دوران جنینی سوراخی وجود دارد. بنام سوراخ بیضی که وظیفه آن در دوران جنینی ایجاد راه میانبر برای نرفتن جریان خون از قلب بطرف ریه ها است.

مطلب مرتبط علت نشنیدن صدای قلب جنین چیست؟

پس از به دنیا آمدن نوزاد، همه این تفاوتهای گردش خون جنینی شروع به از بین رفتن می کنند. وقتی بند ناف قطع شد و ریه های کودک با تنفس پر از هوا شد. سیستم گردش خون جنین تغییر می کند و شانت ها شروع به بسته شدن می کنند و کل سیستم قلبی ریوی به شکل دوران بعد از تولد در می آید.

چگونه قلب کودک را سالم نگهداریم

وقتی کودک شما در رحم قرار دارد. رشد و تکامل زیادی دارد. در حالی که موارد خاصی هستند که می توانند بر رشد قلب کودک شما تأثیر بگذارند و از کنترل شما خارج هستند  مانند ناهنجاری های ژنتیکی در جنین ، اقداماتی نیز  وجود دارد که می توانید برای سلامتی  جنین خود بکار برید:

جهت مطالعه بیشتر می توانیداز. مقالات زیر  استفاده بفرمایید.

https://www.healthline.com/health/pregnancy/when-can-you-hear-babys-heartbeat 

https://www.healthline.com/health/pregnancy/when-can-you-hear-babys-heartbeat 

 

 

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب جنین و اطفال

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  من دوماه باردارهستم به فاصله دو هفته سونو واژینال انجام دادم که قلب جنین تشکیل نشده بود ایا امکان دارد به مرور زمان قلب تشکیل شود ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 4 روز پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر خطری برای شما ندارد .بهترین کار این است که با فاصله یک هفته تا ده روز بعد سونو قلب جنین تکرار شود.ولی تا 10 هفتگی اگر حرکات و ضربان قلب جنین از روی شکم با سونو مشخص نشود احتمال شنیدن بعدی کم است.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟ 

   علت نشنیدن صدای قلب جنین چیست؟

 • تصویر کاربر حبیب چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید خدمت شما
  خانم بنده الان هفته ۶ بارداری طبق سونوگرافی که انجام داده هستش ولی متاسفانه صدای ضربان قلب جنین شنیده نمیشه و دکتر معالج تشخیص به کورتراژ جنین داده ولی بنده راضی نشدم و یکم وقت بیشتر دادیم ببینیم چی میشه مخواستم نظر شما رو جویا شوم که تا چه موقعی احتمال داره طول بکشه تا صدای قلب جنین رو بشنویم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 4 روز پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر طبق نظر متخصص زنان خطری برای همسرتان وجود ندارد .بهتر این است که با فاصله یک هفته تا ده روز بعد سونو قلب جنین تکرار شود.ولی اگرتا 10 هفتگی اگر حرکات و ضربان قلب جنین از روی شکم با سونو مشخص نشود احتمال شنیدن بعدی کم است.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟ 

   علت نشنیدن صدای قلب جنین چیست؟

 • تصویر کاربر ایسان چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر هفته هفتم هستم ضربان قلب بچم۱۳۵ میشه لطف کنید نظرتون و بگین راجع ب جنسیت بچه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 4 روز پیش)

   سلام و عرض ادب

   از ضربان قلب جنین نمی توان جنسیت جنین را مشخص کرد

 • تصویر کاربر بهار پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید..من ۹ام تیر باید پریود میشدم...تقریبا ۱۱روز بعد از گذشت موعد پریود بی بی چک زدم مثبت شد...ولی اصلا حالت تهوع ندارم...درد پهلو و تکرر ادرار دارم میخاستم ببینم طبیعیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام 

   سوالتان را از متخصص زنان بپرسید

 • تصویر کاربر میریام پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام من در اواسط هفته ۵ یا ۶ بارداری هستم اما در سونوی واژینال فعالیت قلبی مشاهده نشده! واقعا اگر دو هفته دیگه صبر کنم امکانش هست مشکل حل بشه؟ انداره crl 2 میلی بوده. کیسه زرده ۴.۸ و ساک جنین ۱۲.۴
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   بله امکانش هست ، بهترین کار این است که با فاصله یک هفته تا ده روز بعد سونو قلب جنین تکرار شود.تا 10 هفتگی ممکن است حرکات و ضربان قلب جنین از روی شکم با سونو مشخص نشود.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟ 

   علت نشنیدن صدای قلب جنین چیست؟

    

    

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر
  لطفا نظرتون رو در مورد این سونوگرافی میفرمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   این سونو ارتباطی به قلب جنین ندارد لطفا تفسیر آن را متخصص زنان سوال بفرمایید

 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  باعرض سلام
  ببخشید من رفتم سونو وهیچ جنینی رو نشون نداد ولی پیش دکتر زنان که میرم ومعاینه میکنه میگه نبض ۱۳۶ هست،،آیا جنینی هست یا این ثبت نبض مال چیز دیگه س؟ممنون میشم پاسخ سوالمو بدید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   لطفا این سوال رو از متخصص زنان سوال بفرمایید

 • تصویر کاربر انيتا چهارشنبه ۹ تیر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر خسته نباشيد خانم بارداري هستم ٢٣ هفته دوقلو غير همسان،باتوجه به اكو قلب جنين كه انجام دادن گفتن در قلب يكي از جنين ها asd,vsd مشاهده شده است، ميخواستم بپرسم ميتونم داروي خاصي مصرف كنم كه كمك كنه به بسته شدن سوراخ ها؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۹ تیر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و‌عرض ادب

   نگران نباشید این سوراخ ها اغلب یا خودبخود بسته می شود یا بعد تولد کامل قابل درمان است دارویی یا مواد خاصی جهت بسته شدن وجود نداره

 • تصویر کاربر نفسی جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام، در هفته بیست وهفتم بارداری بخاطر نامنظمی ضربان قلب جنین اکو کردیم گفتن ضربان بین ۵۲ و ۶۵ میزد دکتر گفت جنین مشکل قلب داره آیا این مشکل قابل درمان است، وضعیت ما چی میشود؟ ممنون دکتر سلامت باشید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باید زایمان در مرکزی با امکانات بخش ویژه نوزادان NICU انجام شود و بعد از تولد حتما نیاز به ویزیت فوق تخصص قلب اطفال دارد

   شکل اقدام درمانی بعد از تولد باتوجه به بالین نوزاد مشخص می شود

 • تصویر کاربر مهین چهارشنبه ۹ تیر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام من هفته ۱۶بارداری هستم تکان های جنین را روزی دوبار متوجه میشم ولی صدای قلبش با دستگاه داپلر شنیده نمی‌شود چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۹ تیر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   بعیده حرکات جنین در این سن بارداری توسط مادر حس شود ولی بهترین کار این است که با فاصله یک هفته مجدد سونو شود تا ضربان قلب بررسی شود

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر