صدای قلب جنین

شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

صدای قلب جنین یکی از مهیج ترین صداهایی است که والدین به خصوص مادر آن را می شنوند. مادران زیادی مراجعه میکنند و بابت شنیدن صدای قلب جنین دچار نگرانی هستند و میخواهند بدانند در چه زمانی این صدای دلنشین را می شنوند. در این مقاله در این ارتباط صحبت شده است.

زمان شروع رشد و تکامل قلب جنین

حتی در 4 هفتگی بارداری که هنوز ضربان قلب جنین شنیده نمی شود. رگ خونی مشخصی در جنین شما شکل گرفته است که به زودی به سیستم قلب و عروق فرزند شما تبدیل خواهد شد.

در مراحل اولیه، قلب شبیه لوله ای است، که انحنا پیدا کرده و طی زمان تغییراتی کرده و در نهایت ساختمان قلب و دریچه های آن را می سازد. در حقیقت، تا هفته ی 5 ، لوله قلب شروع به ضربان خود به خود می کند؛ هر چند که نمی توان صدای آن را شنید. در طی چند هفته اول، رگهای خونی نیز در جنین شکل می گیرند.

شنیدن صدای قلب جنین

صدای قلب جنین برای اولین بار کی شنیده می شود؟

در 6 هفتگی، قلب کودک شما که اکنون 110 بار در دقیقه ضربان دارد. دارای چهار حفره توخالی است که هر یک دارای یک ورودی و یک خروجی است تا خون بتواند به داخل هر حفره وارد و از آن خارج شود. فقط در طی دو هفته بعد، این تعداد ضربان در هر دقیقه به 150 تا 170 ضربه در دقیقه افزایش می یابد. این تقریباً دو برابر سریعتر از ضربان قلب شماست!

بهترین زمان سونوگرافی برای ضربان قلب جنین

با وجود این رشد، احتمال دارد شما صدای قلب جنین را برای اولین بار در حدود هفته 9 یا هفته 10 بارداری بشنوید. در این زمان حدود 170 ضربه در دقیقه خواهد بود و از این به بعد به تدریج کند تر خواهد شد. پزشک یا مامای شما برای تقویت صدا، یک دستگاه سونوگرافی دستی به نام داپلر را روی شکم شما قرار می دهند.

اگر به این هفته بارداری رسیدید و هنوز نمی توانید صدای آن را بشنوید نگران نباشید. احتمالاً فقط به این معنی است که فرزند خجالتی شما در گوشه ای از رحم شما پنهان شده و یا پشت خود را به روبرو کرده و پیدا کردن صدای قلب خود را برای داپلر دشوار کرده. 

در ملاقات بعدی، پزشک شما مجددا بررسی خواهد کرد تا مطمئن شود همه چیز درست است و پس از آن می توانید ضربان قلب کودک خود را بشنوید.

مطلب مرتبط علت نشنیدن صدای قلب جنین چیست؟

ضربان قلب جنین

سونوگرافی و تشخیص نقایص مادرزادی قلبی

زمانی بین 6 تا 9 هفتگی بارداری، پزشک شما سونوگرافی سه ماهه اول شما را انجام می دهد. این کار نه تنها حاملگی و تاریخ تخمین زده شده شما را تأیید می کند (به همراه تعداد نوزادان شما و قرارگیری جنین)؛ بلکه مشخص می کند که قلب جنین در حال ضربان است یا خیر.

در طول سونوگرافی سه ماهه دوم، بررسی قلب در 18 تا 22 هفتگی انجام می شود. پزشک ساختار قلب جنین را بررسی می کند و می تواند هر گونه نقص مادرزادی قلب را تشخیص دهد. هر سال حدود 36000 نوزاد (یا 9 در هر 1000 نوزاد) با نقص مادرزادی قلب متولد می شوند. این امر شایع ترین نوع اختلال مادرزادی در زمان تولد است.  

هیچ دارویی که بتواند نقص قلبی را در رحم درمان کند وجود ندارد. برخی از نقایص قلبی جزئی را تا بعد از تولد نمی توان تشخیص داد؛ اما تشخیص این نواقص در دوران بارداری به پزشکان کمک می کند تا بتوانند تصمیم بگیرند فرزند شما کجا متولد شود.

معمولاً در مواردی با نواقص قلبی توصیه می شود زایمان در مرکزی انجام شود که بخش مراقبت های قلبی از کودکان داشته باشد. 

اولین صدای قلب جنین

بعضی اوقات مشکل قلبی باید بلافاصله پس از تولد با جراحی برطرف شود. در حالی که ممکن است نقایص دیگر در سنین بالاتر رفع شوند یا با داروها درمان شوند.

اگر پزشک شما یک مشکل ریتم قلب جنین را تشخیص دهد، ممکن است برای کاهش شانس ابتلا نوزاد در اوایل تولد؛ در زمان بارداری به مادر دارو تجویز کند. خبر خوب اینکه اکثر نقایص مادرزادی قلبی در صورت تشخیص زود هنگام و درمان به موقع  می توانند ترمیم شوند. 

کودکانی که دارای بیماری مادرزادی قلبی هستند؛ باید در تمام دوران کودکی و زندگی بزرگسال خود به طور مرتب به یک متخصص قلب مراجعه کنند.

چه موقع می توان ضربان قلب جنین را با استتوسکوپ(گوشی معاینه) شنید؟

تغییرات شگفت انگیزی در سیستم گردش خونی جنین طی 12 هفته اول بارداری اتفاق می افتد. این زمانی است که مغز استخوان جنین شروع به تولید سلول های خونی میکند. در 17 هفتگی، مغز جنین برای آمادگی زندگی خارج از رحم، تنظیم ضربان قلب جنین را بر عهده می گیرد. (تا قبل از این زمان ، قلب به طور خودکار ضربان دارد.)

در طی سه هفته بعد، در حدود هفته 20 ، می توانید ضربان قلب جنین خود را با یک گوشی معاینه بشنوید.

اگر پزشک شما برای مشاهده ساختمان قلب و بررسی بهتر ضربان قلب جنین نیاز ببیند. ممکن است توصیه کند که بین 18 تا 22 هفته  اکوکاردیوگرافی قلب جنین انجام شود ( سونوگرافی ویژه ای که قلب جنین را ارزیابی می کند ).

مطلب مرتبط علت نامنظم بودن ضربان قلب جنین چیست؟

 

نشنیدن صدای قلب جنین

 اگر سابقه خانوادگی نقایص مادرزادی قلبی دارید، یا اگر شما به دیابت، فنیل کتونوری یا بیماری خود ایمنی مبتلا هستید. با این اکو اثر این مشکلات بر قلب جنین  بررسی می شود. اکنون قلب جنین در هر دقیقه حدود 140 ضربان دارد.

 نزدیک به هفته 25 ، مویرگ ها (کوچکترین رگ های خونی) در حال شکل گیری و پر شدن از خون هستند. مویرگها خون حاوی اکسیژن را از طریق شریانهای قلب به بافتهای بدن  منتقل می کنند و سپس خون دی اکسید شده را به ریه ها باز می گردانند. 

این رگ های خونی ریز به عنوان یکی از اجزای اصلی سیستم گردش خون هستند.

قلب کودک در بدو تولد

سیستم گردش خون جنین به آهستگی و پیوسته رشد می کند. به طوری که تا 40 هفتگی برای زندگی در خارج از رحم آماده می شود. اگرچه، سیستم گردش خون جنین در تمام دوران بارداری به سرعت رشد و تکامل دارد، ولی در واقع عملکرد این سیستم در رحم بسیار متفاوت از آنچه در دوران بعد تولد است عمل می کند.

قبل از تولد، ریه های جنین هنوز کار نمی کنند؛ زیرا جنین در رحم نفس نمی کشد؛ این فرایند تا زمانی که کودک شما به دنیا بیاید و اولین نفسهای مستقل را بکشد ادامه دارد. سیستم گردش خون در حال تکامل جنین برای تأمین خون حاوی اکسیژن و غنی از مواد مغذی، به بند ناف متکی است. شریانها و وریدهای نافی اکسیژن و مواد مورد نیاز جنین را از شما به او منتقل می کنند و سپس خون غیر اکسیژنه شده و مواد زائد را برای دفع به شما انتقال می دهند.

درست مثل شما، کودک شما هم شریان ریوی (وظیفه بردن خون از قلب به ریه ها) و آئورت ( وظیفه بردن خون از قلب به کل بدن) دارد. با این حال بین این دو، رگ خونی دیگری بنام مجرای شریانی( ductus arteriosus)  وجود دارد . که از طریق آن، جریان خون بدون گردش ریوی به طرف گردش خون کلی بدن وارد می شود.

همچنین، بین حفره های فوقانی قلب کودک شما در دوران جنینی سوراخی به نام سوراخ بیضی وجود دارد که وظیفه آن در دوران جنینی ایجاد راه میانبر برای نرفتن جریان خون از قلب به طرف ریه ها است.

پس از به دنیا آمدن نوزاد، همه این تفاوتهای گردش خون جنینی شروع به از بین رفتن می کنند. وقتی بند ناف قطع شد و ریه های کودک با تنفس پر از هوا شد. سیستم گردش خون جنین تغییر می کند و شانت ها شروع به بسته شدن می کنند و کل سیستم قلبی ریوی به شکل دوران بعد از تولد در می آید.

راه های مراقبت از قلب جنین متولد نشده

وقتی کودک شما در رحم قرار دارد، رشد و تکامل زیادی دارد. این در حالی است که موارد خاصی وجود دارند که می توانند بر رشد قلب کودک شما تأثیر بگذارند و از کنترل شما نیز خارج هستند مانند ناهنجاری های ژنتیکی در جنین.

البته اقداماتی نیز وجود دارد که می توانید برای سلامتی جنین خود بکار برید:

 

 

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب جنین و اطفال

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مامان چهارشنبه ۱۰ خرداد ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمن ۷هفته دوقلو باردارم یکی ازقلهاقلبش تشکیل شده ولی دیگری هنوزنه احتمال داردکه تشکیل شود.من باآی وی اف باردارشدم وانتقال دومرحله ای داشتم احتمال داردکه این جنین هنوزوقت داشته باشدممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۰ خرداد ۲( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اگر تا ۶-۷ هفتگی در سونو واژینال و تا ۱۰ هفتگی سونو از روی شکم  حرکات و ضربان قلب جنین مشخص نشود. بعید است. جنین زنده باشد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   قلب جنین در چند هفتگی تشکیل میشود؟ 

   علت تشکیل نشدن قلب جنین در دورانبارداری چیست؟

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر م سه شنبه ۹ خرداد ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۱۸هفته اکو قلب جنین دادم دکتر گفت همه چیز خوبه فقط مقدار کمی آب دور قلب جنین هست که چیز مهمی نیست .میخواستم بپرسم واقعا چیز مهمی نیست ؟نیاز به تکرار اکو‌نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۹ خرداد ۲( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   این مقدار نرمال است البته جهت دقت بیشتر اکوی قلب جنین بهتر است توسط فوق تخصص قلب کودکان انجام شود

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

   تفسیر جواب اکوی قلب جنین چگونه است ؟

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده در سونو ضربان قلب را ۱۶۲ اندازه گرفتن میخواستم بدونم علت چی میتونه باشه
  آخرین آزمایش قند خونم ناشتا ۸۹ یکساعت بعد ۱۲۱
  و بعدی ۹۲
  بود مشکل خاصی نداشتم تا الان
  هفته ۲۰ هستم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   این تعداد ضربان قلب جنین نرمال است 

 • تصویر کاربر یونس چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  نوازد ۶۷ روزه ام در بدو تولد با دو سوراخ بین بطن و دهلیز در بیمارستان بین المللی تبریز بدنیا آمد ۵ روز بستری و ترخیص شد بعد از ده روز برای چکاپ به متخصص(دکتر راستکار) مراجعه کردم بار اول قرص لانوکسین و لوزار دادن گفتن بسته میشه بعد از یک ماه گفتن قرص ها اثر نداشتن فشار ریه زیاده باید عمل باز بشه. به دکتر دیگری(دکتر جامع خسروشاهی) مراجعه و قرص فشار را عوض کردند بعداز چند هفته اثری ندیدم و نفسهای پسرم به مراتب تندتر و رنگ پریدگی داشت، باز دکترش رو عوض کردم(دکتر اکبر مولایی)، ایشون گفتن خوب شد عمل باز نبردین چون یکی از رگ های قلبش تنگ بود اگه عمل می کردن بدتر می شد و سی تی آنژیو نوشتن که تو تبریز نمی تونن واسه نوزاد با بیهوشی انجام بدن الان موندیم چیکار کنیم کجا ببریم برای سی تی آنژیو و یا ببریم برای عمل باز ...
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۳ خرداد ۲( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم به بیمارستان قلب شهید رجایی تهران نزد آقای دکتر جعفری روزهای شنبه و چهارشنبه عصر هستند مراجعه بفرمایید حتما نیاز است قبل از هر اقدامی تشخیص دقیق مشخص شود که سی تی آنژیو بسیار دقیق است 

 • تصویر کاربر عادل جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید .دکتر نوزاد ما تولد شش اردیبهشت هست تند تند نفس میزد از نگرانی بردیم اکو قلب .تو اکو سوراخ ۴ میلی نشون داد ایا با درمان درست میشه یا باید عمل باز بشه ..ترو خدا راهنمای کنید بهترین راه چیه ..خواهش میکنم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر نوری پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر اکوی قلب جنین انجام دادم توروخدا کمکم کنید بچم زنده می مونه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام من دیروز صبح تو منزل کارسنگین کردم بعداز ظهر لک قهوه ای دیدم مشکلی برام پیش نمیاد تو هفته ۱۲ بارداریم هستم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً سوال خود را از یک متخصص زنان بپرسید 

 • تصویر کاربر طاهره یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  من ۳۰ اسفند ۱۴۰۱ اولین روز قاعدگی بوده الان رفتم سونو میگه ۵ هفته هست ولی قلب و کیسه زرده نداره چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اگر تا ۶-۷ هفتگی در سونو واژینال و تا ۱۰ هفتگی سونو از روی شکم  حرکات و ضربان قلب جنین مشخص نشود. بعید است. جنین زنده باشد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   قلب جنین در چند هفتگی تشکیل میشود؟ 

   علت تشکیل نشدن قلب جنین در دورانبارداری چیست؟

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر نجمه پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  این جنین تا ماه ششم همه چی عالی بود کل ازمایشات سونو انومالی ان تی ولی الان تو ماه هفتم بارداری قلب بزرگ و کترا کرمان میگن باید صبر کنین ببینینم چی میشه دو پهلو صحبت میکنن و هر هفته باید برم سونو ببینم اب دورش کم نشه تو رو خدا کمکم کنین سوراخ هست و دریچه ها بزرگ و اگر به دنیابیا باید انژیو عمل قلب باز انجام بشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر نجمه پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  این جنین تا ماه ششم همه چی عالی بود کل ازمایشات سونو انومالی ان تی ولی الان تو ماه هفتم بارداری قلب بزرگ و کترا کرمان میگن باید صبر کنین ببینینم چی میشه دو پهلو صحبت میکنن و هر هفته باید برم سونو ببینم اب دورش کم نشه تو رو خدا کمکم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر