متخصص اکوی قلب کودکان

اکو قلب کودکان چگونه انجام می شود؟

سوالی که برای بسیاری از خانواده ها پیش می آید این است که آیا اکو قلب کودکان با اکوی افراد بزرگسال یکی است یا تفاوت دارد؟ این آزمایش چگونه انجام می شود و آیا کودک در این تست اذیت می شود؟ در این مقاله به این سوالات و سوالات شایع دیگر پاسخ داده شده است.

سوالی که برای بسیاری از خانواده ها پیش می آید این است که آیا اکو قلب کودکان با اکوی افراد بزرگسال یکی است یا تفاوت دارد؟ این آزمایش چگونه انجام می شود و آیا کودک در این تست اذیت می شود؟ در این مقاله به این سوالات و سوالات شایع دیگر پاسخ داده شده است.

اکو قلب کودکان چیست؟

اکوکاردیوگرام (“اکو”) یک تست یا بررسی سونوگرافی است که از امواج صوتی برای مشاهده قلب استفاده می کند. اين تست بی خطر، بدون درد و بدون تابش اشعه است. در هنگام انجام فرایند، تصاویر قلب کودک را می توان در یک مانیتور کوچک مشاهده کرد. اکوکاردیوگرافی شبیه سونوگرافی است که بسیاری از خانم ها قبل از تولد کودک انجام مي دهند. با این حال، اکو به طور خاص روی قلب و عروق خونی قلبى متمرکز است.

اکو قلب کودکان چگونه انجام می شود؟

کودک در اتاق معاینه بر روى يك پهلو روی تخت بیمارستان در اتاق معاینه کودک قرار خواهد گرفت. بسیاری از اتاق های تست مجهز به تلویزیون هستند تا کودک سرگرم شود. لباس کودک باید از کمر برداشته شود و مى تواند گان پزشكى بپوشد.

 برای بهبود کیفیت تصاویر اکوی قلب کودکان ،ژلی بی رنگ و گرم روی پوست روی ناحیه قفسه سینه که قلب در آن قرار دارد، اعمال می شود. مبدل، وسیله کوچک مانند میکروفون، بر روى ژل و پوست قرار می گیرد. مبدل از امواج صوتی استفاده می کند تا از قسمت های مختلف قلب کودک تصاويرى تهیه کند. مبدل را جهت بدست آوردن تصاویر روی سینه ، ناحیه شکم و گردن مى توان حرکت داد.

صداهایی که ممکن است از دستگاه اکو بشنوید ، صداهای خون است که از یک اتاقك به اتاقك دیگر جریان می یابد. دریچه ها با حرکت خون در قلب، باز یا بسته می شوند.

رنگ هایی که روی صفحه می بینید. رنگ خون نیستند. رنگ ها به ما می گویند خون در چه جهتی جریان دارد. رنگ قرمز نشان می دهد که خون به سمت مبدل جریان می یابد . رنگ آبی نشان می دهد که خون در خلاف جهت مبدل جریان دارد. کودک ممکن است از فشار مبدل احساس ناراحتی کند. ولی پزشک می تواند با تخصص خود باعث کمتر شدن این درد و حساسیت شود.

یک کامپیوتر اطلاعات را از مبدل تعبیر می کند تا تصویری از قلب روی صفحه نمايان كند. این تصویر در یک سیستم ذخیره سازی دیجیتال ثبت مى شود تا متخصص قلب و عروق اطفال برای اندازه گیری و بررسی آن اقدام کند.

اکو قلب کودکان چگونه انجام می شود؟​

انواع اکو قلب در کودکان

بطور کلی‌ دو روش اکو قلب در اطفال وجود دارد. ترانس توراسیک و تراس ازوفاژیال

ترانس توراسیک

ترانس توراسیک یا اکو از روی قفسه سینه که همان اکوهای معمولیست که در مطب ها، کلینیک ها و سایر مراکز درمانی انجام می شود. کاربرد آن هم بسیار وسیع است از قدم های اولیه در تشخیص بیماریهای قلبی بطور سرپایی تا کاربرد در بخشهای ویژه اطفال و نوزادان و حتی بررسی های بعد جراحی های قلب از بعد خروج ‌از اتاق عمل تا سالهای بعد عمل برای پیگیری بهبودی و عوارض بعد عمل انجام می شود.

‌ترانس ازوفاژیال

‌ترانس ازوفاژیال یا اکو از راه مری است که در این روش مثل آندوسکوپی پروب یا مبدل دستگاه از راه دهان وارد مری می شو‌د و در مجاورت قلب از دیواره مری تصاویر قلب بررسی می شود. 

این روش اکو فقط در موارد خاص انجام می شود؛ مثل مواردی که با اکو ترانس توراسیک هنوز تشخیص دقیق مشخص نشده یا در مواردی که در زمان عمل های جراحی خاص زمانی که عملا اکو از روی قفسه سینه ممکن نیست از راه مری قلب بررسی می شود. این روش فقط در مراکز بیمارستانی مجهز و توسط فوق تخصص های قلب اطفال دوره  دیده ماهر در اتاق عمل انجام می شود. 

در زمان این نوع اکو کودک توسط متخصصین بیهوشی، بیهوش می شود. متخصصین بیهوشی از ابتدا تا انتهای کار علائم حیاتی و وضعیت کودک را تحت نظر دارند.

مطلب مرتبط نوار قلب در کودکان چه زمانی تجویز می شود؟

موارد استفاده از اکوی قلب اطفال

 اکوکاردیوگرافی معمولاً بهترین تست برای نشان دادن ساختار و عملکرد اجزای قلب مي باشد. این تست برای اندازه گیری اندازه و ضخامت اتاقك های قلب و چگونگی برخورد قلب با پمپاژ خون از طریق دریچه های قلب مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین می تواند ناهنجاری های ساختاری قلب (سوراخ بین اتاقك ها، مایعات اطراف قلب، جرم درون قلب و غیره ) را تشخیص دهد و شکل، حرکت، تنگى یا جریان رو به عقب دريچه ها را نشان دهد.

 قلب کودکان

آماده سازی كودك

اگر کودکتان 4 سال یا کمتر داشته باشد، ممکن است برای اکو نیاز به آرام بخش داشته باشد. از یک داروی خفیف خواب استفاده می شود که معمولاً خوراكى است. قبل از اینکه کودک آرام بخش دريافت كند باید معده اش خالی باشد. همچنین باید به دستورالعمل هایی که در زیر عمل کرد. این دستورالعمل ها عبارتند از:

 مایعات شفاف (آب سیب ، شیر مادر ، آب زغال اخته و غیره) را می توان تا دو ساعت قبل از آزمایش برای همه کودکانی که قرار است آرام بخش دريافت كنند ، مصرف کرد.

اگر كودكی قرار است آرام بخش دريافت كند؛ بايد همه تلاش خود را قبل از انجام تست برای بیدار نگه داشتن كودك انجام دهید و به تعویق انداختن خواب کودک قبل از تست کمک می کند تا سریعتر با آرام بخش خوابش بگیرد.

كودكان بزرگتر از 4 سال معمولاً در اکوی قلب کودکان نیاز به آرام بخش ندارند. اگر کودک بزرگتر نیاز به آرام بخش داشته باشد، ممکن است تست در اتاق عمل با پشتیبانی بیهوشی انجام شود. اگر كودكان آرام بخش دريافت نكنند، ممكن است بلافاصله پس از تست، غذا بخورند و به انجام امور طبيعي خود بپردازند؛ مگر اينكه به شما گفته شود.

مشکل قلبی کودکان

چه کسی اکو را انجام داده و تفسیر می کند؟

بهترین کار این است که تست فوق توسط متخصص اکوی قلب جنین و اطفال انجام شود. همچنین فوق تخصص بیماری های قلبی کودکان می تواند این آزمایش را تفسیر کند و در صورت وجود بیماری والدین را نسبت به راه های درمانی مطلع کند.

آیا اکو قلب اطفال عوارض دارد؟

با توجه به اینکه در اکو قلب از روی پوست یا ترانستوراسیک برای مشاهده تصاویر قلب کودک از امواج صوتی استفاده می شود. این اقدام از نظر گرفتن اشعه یا عوارض ناشی از صوت هیچ خطری ندارد. همچنین با توجه به اینکه طی مدت انجام اکو، پروب یا مبدل دستگاه فقط تماس پوستی با قفسه سینه کودک دارد. از این تماس پوستی نیز عارضه ای برای کودک ایجاد نمی شود. 

در نوع خاصی از اکو بنام اکو مری کودکان که فقط در مراکز بیمارستانی انجام می شود. در شرایط بیهوشی کودک، پروب های مخصوصی استفاده می شود . که مانند آندوسکوپی از راه دهان وارد مری شده و در جایی که مری و قلب مجاور هم هستند. از دیواره مری تصاویر قلب بررسی می شود.

در این روش هم با توجه به اینکه فقط توسط فوق تخصص های قلب اطفال دوره دیده ماهر و در حضور متخصص بیهوشی اکو مری انجام می شود. خطر بسیار کمتر است.

آیا دارو های خواب آور یا آرام بخش برای انجام اکو عوارض دارد؟

داروهایی که به عنوان آرام بخش قبل از شروع اکو قلب کودکان به بیمار داده می شود.همان داروهایی هستند که در سایر موارد اقدامات پزشکی که نیاز به خواب آلوده یا آرام کردن کودک هست. استفاده می شوند مثل موارد نیاز به سی تی اسکن، سونوگرافی و MRI … این دارو ها در کل دنیا برای استفاده در کودکان مورد قبول و استاندارد سازی شده. حداقل عوارض را در کودکان دارند. 

اکثرا این دارو ها طول مدت اثر کمی دارند. همیشه پس از برطرف شدن خواب آلودگی و‌ اثرات دارو کودک از کلینیک یا بیمارستان مرخص می شود .

اکو قلب کودک

اکوکاردیوگرافی چه مدت طول می کشد؟

اکو قلب کودکان معمولاً بین 30 دقيقه تا یک ساعت براى کودکی كه آرام بخش دريافت نكرده و همكارى مى كند. طول مى كشد.  

اگر كودكی برای مطالعه آرام بخش دريافت كند. باید تا زمانیكه پرستار یا پزشك احساس كند. كودك آماده ترك بیمارستان است. در آن جا بماند ( معمولاً حدود 30 تا 60 دقیقه بعد از بیدار شدن از خواب مى باشد.).

چگونه در مورد نتایج تست باخبر مى شويم؟

متخصص قلب جنین و اطفال شما می تواند. نتایج اکو قلب کودکان را فوراً بررسی کند و نتایج را قبل از ترک كردن آن جا به صورت گزارش به شما ارائه دهد.

نتایج را می توان در طی 24 ساعت پس از تست از پزشک انجام دهنده درخواست كرد. البته این مقدار بستگی به مرکز درمانی دارد.

جهت مطالعه بیشتر می توانید از مقالات زیر استفاده نمایید.

 

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب جنین و  اطفال و متخصص اکوکاردیوگرافی کودکان

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابویی شنبه ۲ مهر ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  من میخواستم از جناب دکتر لطف کنند اکو قلب پسرم رو تفسیر کنند واینکه دو اکو ر از نظر تغییر حاصل شده برسی کنند
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲ مهر ۱( 1 هفته پیش)

   باسلام و عرض ادب

   مشکل فرزند شما شکل خاصی از تنگی خروج طرف راست قلب به طرف ریه است که بدون جراحی قابل درمان نیست  زمان جراحی را پزشک معالج مشخص می کند

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

   تنگی دریچه و عروق ریوی در کودکان را بشناسید.

 • تصویر کاربر نفس سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من بچه ام ۵۹ روزش قبل به دنیا امدن قرار شد اکو جنین انجام بدم ولی نشد دکترم ک عوض کردم گفت نمیخواد سونوی اول گفت ک یک نقطه سفید تو قلب بچه مشخص ولی دکتر خودم گفت نمیخواد اکو موقع زایمان چون فشار و قندم بالا بود ۲۴ روز زودتر زایمان کردم توی بیمارستان موقع ترخیص گفتن باید بعد یک ماه حتما اکو انجام بدم خواستم بدونم به خاطر چی باید اکو ببرم قلبش مشکل داره یا به خاطر همون نقطه سفید دکتر ک مریض بود بردم معاینه ک کرد گفت ضربان قلبش خیلی تند به نظر شما باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   جهت اینکه شما خیالتان راحت بشود پیشنهاد می کنم اکوی فرزندتان انجام بشود اینکه چرا درخواست اکو شده را باید پزشک نوزادانی که مسئول بستری فرزندتان بوده بپرسید 

 • تصویر کاربر هدی سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سندرم بطن چپ – پرسش ۳۴۰۵
  تصویر کاربرهدی یکشنبه ۲۷ شهریور ۱( ۱ روز پیش) تعداد بازدید: ۲ اکو قلب جنین
  سلام آقای دکترنوزاد ۱۵ روزی داریم که از زمانی متولد شده دکتر گفته دو سه روز بیشتر نمی‌ماند والان هم در تعجب است که چگونه زنده مانده است و گفته صبر کنید اگر سه ماهه شد عملش کنید آیا قبل سه ماه نمیشود برایش کاری کرد؟
  1. تصویر کاربر هدی دوشنبه ۲۸ شهریور ۱( 1 هفته پیش)
   روز اول
  2. تصویر کاربر هدی دوشنبه ۲۸ شهریور ۱( 1 هفته پیش)
   ۲
  3. تصویر کاربر هدی دوشنبه ۲۸ شهریور ۱( 1 هفته پیش)
   روز ۱۳
  4. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   مشکل قلب فرزند شما بسیار پیچیده است و با جراحی های مکرر باز هم زندگی طبیعی نخواهد داشت و تا آخر عمر نیاز به اقدامات درمانی و مراقبتی دارد طبق نظر پزشک معالج اقدام بفرمایید

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر لیلی پنجشنبه ۱۷ شهریور ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید .من هفته ۲۱ بارداری هستم. در اکو قلب جنین که در هفته ۱۹ انجام دادم گفتند قلب جنین fo با اندازه ۱.۴ میلیمتر دارد آیا ممکن هست تا بعد از زایمان بسته نشود؟خیلی خیلی ممنونم که زحمت می‌کشید وقت می گذارید و سوالات راپاسخ می دهید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۵ شهریور ۱( 3 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   طبق گزارش اکوی قلب فرزندتان هیچ مشکل قلبی مشاهده نشده این سوراخ قلب بعد از تولد به طور کامل بسته خواهد شد جای نگرانی نیست

  2. تصویر کاربر لیلی پنجشنبه ۱۷ شهریور ۱( 3 هفته پیش)
   واقعا یک دنیا ممنونم آقای دکتر . از نگرانی نجاتم دادید
  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۷ شهریور ۱( 3 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

    وجود اف او در دوران بارداری طبیعی و باز بودن آن ضروری است این چیز غیر طبیعی در گزارش اکوی قلب جنین نیست اغلب قریب به اتفاق این سوراخ ها بعد از تولد بسته خواهند شد که این یک روند فیزیولوژیک در سیر تکامل نوزاد است

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۱۵ شهریور ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  20هفته هستم رفتم اکو دکتر گفت یکی از دریچه ها خون پس میده این یعنی چی خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۳ شهریور ۱( 4 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   اغلب چیز خطرناکی نیست ولی نیاز به پیگیری دارد

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

  2. تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۱۳ شهریور ۱( 4 هفته پیش)
   سلام وعرض ادب آقای دکتر
   یکی از دریچه ها خون پس میده دکتر 1ماه دیگه گفتن بیاید برا اکو
   یعنی احتمال اینکه رفع شده باشه هست؟
  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۵ شهریور ۱( 3 هفته پیش)

   باسلام

   بله

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر كوثري یکشنبه ۱۳ شهریور ۱( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام
  هزينه اكو قلب جنين و بفرماييد
  با بيمه تامين اجتماعي هم انجام ميشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۳ شهریور ۱( 4 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   من طرف قرار داد با بیمه نیستم  هزینه انجام در مطب 950 هزار تومان است

    

 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۱۲ شهریور ۱( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام و روز بخیر گرمسار هستیم نوزاد پسرم 30 روزه هست با علایم گریه در حد گیر کردن نفس و کبودی صورت در زمان اجابت مزاج مدفوع به متخصص اطفال در پاکدشت مراجعه کردیم و ما را به فوق تخصص قلب اطفال در بیمارستان بهرامی معرفی کردند پس از اکو فرمودند چیزی نیست یک سوراخ کوچک در قلب است 3 الی 4 ماه دیگر مراجعه کن. متخصص اطفال علاوه بر ارجاع به متخصص قلب تشخیص کولیک هم دادند و داروهایی از قبیل قطره COLICAID و REUTEFLOR و تعویض شیر خشک و استفاده از وازلین تجویز کردند که با این تجویز گریه و غش کم شده اما از موضوع قلب نگرانیم و چون شهرستانیم میخواستیم حضوری مزاحمتون بشیم گفتیم قبلش سوال کنیم این که گفتن چیزی نیست و 3 ماه دیگه بیا درسته یا نه؟ و اینکه خیلی خطرناک و اورژانسیه یا نه؟ و اینکه کی مزاحم شیم؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۲ شهریور ۱( 4 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   مشکل قلب فرزند شما خطرناک نیست . نگران نباشید . اغلب طی زمان بهبود دارد و باید با فاصله  اکو تکرار شود

   پیشنهاد می کنم این مقاله رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   آیا سوراخ پی اف او در قلب نوزاد خطرناک است ؟

 • تصویر کاربر لیلا سه شنبه ۱۵ شهریور ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر این اکو قلب جنین خواهرم هست لطفاً راهنمایی بفرمایید باید چیکار کنه؟هفته ۱۸بارداری هستن پر از استرس و اضطراب
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۲ شهریور ۱( 4 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   در گزارش های ارسالی شما مشکل خطرناکی ذکر نشده مقداری طرف راست قلب به نظر بزرگتر از حالت عادی میباشد که باید با فاصله زمانی اکو تکرار بشود با انجام اکوی بعدی می‌توان گفت مشکلی وجود دارد یا خیر

    

  2. تصویر کاربر لیلا یکشنبه ۱۳ شهریور ۱( 4 هفته پیش)
   سپاسگزارم ببخشید آقای دکتر فاصله زمانی چقدر باید باشه؟ودر صورت برطرف نشدن باید چیکار کرد؟
  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۳ شهریور ۱( 4 هفته پیش)

   سلام لطفا این سوالات رو از پزشک معالج بپرسید

  4. تصویر کاربر لیلا یکشنبه ۱۳ شهریور ۱( 4 هفته پیش)
   ممنونم دکتر
  5. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۵ شهریور ۱( 3 هفته پیش)

   سلام 

   خواهش می کنم

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر تامیلا دوشنبه ۷ شهریور ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  ضمن سلام اگر محبت کنید اکو پسرم که ۶سالشه رو ببینید و میخواستم بدونم مشکلی هست یانه و هر چند وقت یکبار نیاز به اکو داره سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۷ شهریور ۱( 1 ماه پیش)

   باسلام و عرض ادب

   افتادگی خفیف دریچه میترال گزارش شده

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید در صورت سال پاسخگو هستم

   افتادگی دریچه میترال در کودکان

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

 • تصویر کاربر پروانه سه شنبه ۸ شهریور ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۸هفته هستم رفتم اکو قلب جنین گفتن قلب سالمه ولی دور قلب مایعه داره..گفتن باید سونو بشی رفتم سونو گفتن مایعه دورقلب 5.5mهستش.الان یه سری آزمایش نوشتن که انجام دادم جوابش نیومده.این مایعه خطرناکه؟یعنی با دارو جذب میشه یا باید مایعه دور قلب جنین کشیده بشه بد تولد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۸ شهریور ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر