متخصص اکوی قلب کودکان

اکو قلب کودکان چگونه انجام می شود؟

سوالی که برای بسیاری از خانواده ها پیش می آید این است که آیا اکو قلب کودکان با اکوی افراد بزرگسال یکی است یا تفاوت دارد؟ این آزمایش چگونه انجام می شود و آیا کودک در این تست اذیت می شود؟ در این مقاله به این سوالات و سوالات شایع دیگر پاسخ داده شده است.

سوالی که برای بسیاری از خانواده ها پیش می آید این است که آیا اکو قلب کودکان با اکوی افراد بزرگسال یکی است یا تفاوت دارد؟ این آزمایش چگونه انجام می شود و آیا کودک در این تست اذیت می شود؟ در این مقاله به این سوالات و سوالات شایع دیگر پاسخ داده شده است.

اکو قلب کودکان چیست؟

اکوکاردیوگرام (“اکو”) یک تست یا بررسی سونوگرافی است که از امواج صوتی برای مشاهده قلب استفاده می کند. اين تست بی خطر، بدون درد و بدون تابش اشعه است. در هنگام انجام فرایند، تصاویر قلب کودک را می توان در یک مانیتور کوچک مشاهده کرد. اکوکاردیوگرافی شبیه سونوگرافی است که بسیاری از خانم ها قبل از تولد کودک انجام مي دهند. با این حال، اکو به طور خاص روی قلب و عروق خونی قلبى متمرکز است.

اکو قلب کودکان چگونه انجام می شود؟

کودک در اتاق معاینه بر روى يك پهلو روی تخت بیمارستان در اتاق معاینه کودک قرار خواهد گرفت. بسیاری از اتاق های تست مجهز به تلویزیون هستند تا کودک سرگرم شود. لباس کودک باید از کمر برداشته شود و مى تواند گان پزشكى بپوشد.

 برای بهبود کیفیت تصاویر اکوی قلب کودکان ،ژلی بی رنگ و گرم روی پوست روی ناحیه قفسه سینه که قلب در آن قرار دارد، اعمال می شود. مبدل، وسیله کوچک مانند میکروفون، بر روى ژل و پوست قرار می گیرد. مبدل از امواج صوتی استفاده می کند تا از قسمت های مختلف قلب کودک تصاويرى تهیه کند. مبدل را جهت بدست آوردن تصاویر روی سینه ، ناحیه شکم و گردن مى توان حرکت داد.

صداهایی که ممکن است از دستگاه اکو بشنوید ، صداهای خون است که از یک اتاقك به اتاقك دیگر جریان می یابد. دریچه ها با حرکت خون در قلب، باز یا بسته می شوند.

رنگ هایی که روی صفحه می بینید. رنگ خون نیستند. رنگ ها به ما می گویند خون در چه جهتی جریان دارد. رنگ قرمز نشان می دهد که خون به سمت مبدل جریان می یابد . رنگ آبی نشان می دهد که خون در خلاف جهت مبدل جریان دارد. کودک ممکن است از فشار مبدل احساس ناراحتی کند. ولی پزشک می تواند با تخصص خود باعث کمتر شدن این درد و حساسیت شود.

یک کامپیوتر اطلاعات را از مبدل تعبیر می کند تا تصویری از قلب روی صفحه نمايان كند. این تصویر در یک سیستم ذخیره سازی دیجیتال ثبت مى شود تا متخصص قلب و عروق اطفال برای اندازه گیری و بررسی آن اقدام کند.

اکو قلب کودکان چگونه انجام می شود؟​

انواع اکو قلب در کودکان

بطور کلی‌ دو روش اکو قلب در اطفال وجود دارد. ترانس توراسیک و تراس ازوفاژیال

ترانس توراسیک

ترانس توراسیک یا اکو از روی قفسه سینه که همان اکوهای معمولیست که در مطب ها، کلینیک ها و سایر مراکز درمانی انجام می شود. کاربرد آن هم بسیار وسیع است از قدم های اولیه در تشخیص بیماریهای قلبی بطور سرپایی تا کاربرد در بخشهای ویژه اطفال و نوزادان و حتی بررسی های بعد جراحی های قلب از بعد خروج ‌از اتاق عمل تا سالهای بعد عمل برای پیگیری بهبودی و عوارض بعد عمل انجام می شود.

‌ترانس ازوفاژیال

‌ترانس ازوفاژیال یا اکو از راه مری است که در این روش مثل آندوسکوپی پروب یا مبدل دستگاه از راه دهان وارد مری می شو‌د و در مجاورت قلب از دیواره مری تصاویر قلب بررسی می شود. 

این روش اکو فقط در موارد خاص انجام می شود؛ مثل مواردی که با اکو ترانس توراسیک هنوز تشخیص دقیق مشخص نشده یا در مواردی که در زمان عمل های جراحی خاص زمانی که عملا اکو از روی قفسه سینه ممکن نیست از راه مری قلب بررسی می شود. این روش فقط در مراکز بیمارستانی مجهز و توسط فوق تخصص های قلب اطفال دوره  دیده ماهر در اتاق عمل انجام می شود. 

در زمان این نوع اکو کودک توسط متخصصین بیهوشی، بیهوش می شود. متخصصین بیهوشی از ابتدا تا انتهای کار علائم حیاتی و وضعیت کودک را تحت نظر دارند.

مطلب مرتبط نوار قلب در کودکان چه زمانی تجویز می شود؟

موارد استفاده از اکوی قلب اطفال

 اکوکاردیوگرافی معمولاً بهترین تست برای نشان دادن ساختار و عملکرد اجزای قلب مي باشد. این تست برای اندازه گیری اندازه و ضخامت اتاقك های قلب و چگونگی برخورد قلب با پمپاژ خون از طریق دریچه های قلب مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین می تواند ناهنجاری های ساختاری قلب (سوراخ بین اتاقك ها، مایعات اطراف قلب، جرم درون قلب و غیره ) را تشخیص دهد و شکل، حرکت، تنگى یا جریان رو به عقب دريچه ها را نشان دهد.

 قلب کودکان

آماده سازی كودك

اگر کودکتان 4 سال یا کمتر داشته باشد، ممکن است برای اکو نیاز به آرام بخش داشته باشد. از یک داروی خفیف خواب استفاده می شود که معمولاً خوراكى است. قبل از اینکه کودک آرام بخش دريافت كند باید معده اش خالی باشد. همچنین باید به دستورالعمل هایی که در زیر عمل کرد. این دستورالعمل ها عبارتند از:

 مایعات شفاف (آب سیب ، شیر مادر ، آب زغال اخته و غیره) را می توان تا دو ساعت قبل از آزمایش برای همه کودکانی که قرار است آرام بخش دريافت كنند ، مصرف کرد.

اگر كودكی قرار است آرام بخش دريافت كند؛ بايد همه تلاش خود را قبل از انجام تست برای بیدار نگه داشتن كودك انجام دهید و به تعویق انداختن خواب کودک قبل از تست کمک می کند تا سریعتر با آرام بخش خوابش بگیرد.

كودكان بزرگتر از 4 سال معمولاً در اکوی قلب کودکان نیاز به آرام بخش ندارند. اگر کودک بزرگتر نیاز به آرام بخش داشته باشد، ممکن است تست در اتاق عمل با پشتیبانی بیهوشی انجام شود. اگر كودكان آرام بخش دريافت نكنند، ممكن است بلافاصله پس از تست، غذا بخورند و به انجام امور طبيعي خود بپردازند؛ مگر اينكه به شما گفته شود.

مشکل قلبی کودکان

چه کسی اکو را انجام داده و تفسیر می کند؟

بهترین کار این است که تست فوق توسط متخصص اکوی قلب جنین و اطفال انجام شود. همچنین فوق تخصص بیماری های قلبی کودکان می تواند این آزمایش را تفسیر کند و در صورت وجود بیماری والدین را نسبت به راه های درمانی مطلع کند.

آیا اکو قلب اطفال عوارض دارد؟

با توجه به اینکه در اکو قلب از روی پوست یا ترانستوراسیک برای مشاهده تصاویر قلب کودک از امواج صوتی استفاده می شود. این اقدام از نظر گرفتن اشعه یا عوارض ناشی از صوت هیچ خطری ندارد. همچنین با توجه به اینکه طی مدت انجام اکو، پروب یا مبدل دستگاه فقط تماس پوستی با قفسه سینه کودک دارد. از این تماس پوستی نیز عارضه ای برای کودک ایجاد نمی شود. 

در نوع خاصی از اکو بنام اکو مری کودکان که فقط در مراکز بیمارستانی انجام می شود. در شرایط بیهوشی کودک، پروب های مخصوصی استفاده می شود . که مانند آندوسکوپی از راه دهان وارد مری شده و در جایی که مری و قلب مجاور هم هستند. از دیواره مری تصاویر قلب بررسی می شود.

در این روش هم با توجه به اینکه فقط توسط فوق تخصص های قلب اطفال دوره دیده ماهر و در حضور متخصص بیهوشی اکو مری انجام می شود. خطر بسیار کمتر است.

آیا دارو های خواب آور یا آرام بخش برای انجام اکو عوارض دارد؟

داروهایی که به عنوان آرام بخش قبل از شروع اکو قلب کودکان به بیمار داده می شود.همان داروهایی هستند که در سایر موارد اقدامات پزشکی که نیاز به خواب آلوده یا آرام کردن کودک هست. استفاده می شوند مثل موارد نیاز به سی تی اسکن، سونوگرافی و MRI … این دارو ها در کل دنیا برای استفاده در کودکان مورد قبول و استاندارد سازی شده. حداقل عوارض را در کودکان دارند. 

اکثرا این دارو ها طول مدت اثر کمی دارند. همیشه پس از برطرف شدن خواب آلودگی و‌ اثرات دارو کودک از کلینیک یا بیمارستان مرخص می شود .

اکو قلب کودک

اکوکاردیوگرافی چه مدت طول می کشد؟

اکو قلب کودکان معمولاً بین 30 دقيقه تا یک ساعت براى کودکی كه آرام بخش دريافت نكرده و همكارى مى كند. طول مى كشد.  

اگر كودكی برای مطالعه آرام بخش دريافت كند. باید تا زمانیكه پرستار یا پزشك احساس كند. كودك آماده ترك بیمارستان است. در آن جا بماند ( معمولاً حدود 30 تا 60 دقیقه بعد از بیدار شدن از خواب مى باشد.).

چگونه در مورد نتایج تست باخبر مى شويم؟

متخصص قلب جنین و اطفال شما می تواند. نتایج اکو قلب کودکان را فوراً بررسی کند و نتایج را قبل از ترک كردن آن جا به صورت گزارش به شما ارائه دهد.

نتایج را می توان در طی 24 ساعت پس از تست از پزشک انجام دهنده درخواست كرد. البته این مقدار بستگی به مرکز درمانی دارد.

جهت مطالعه بیشتر می توانید از مقالات زیر استفاده نمایید.

 

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب جنین و  اطفال و متخصص اکوکاردیوگرافی کودکان

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یوسفی چهارشنبه ۱۰ خرداد ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام بزرگوار خسته نباشید
  پسرم از وقتی به دنیا آمدن تشخیص دادن یه سوراخی خیلی کوچک در قلبش هست امید دادن توی سال اول خوب میشه یک سالگی مجدد بردیم اکو این بار گفتن نه تنها سوراخ درست نشده بلکه پایین قلبش گوشت اضافه آورد سوالم این هست این گوشت اضافه به خودی خود خوب میشه یا چقدر خطر ناک هست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۰ خرداد ۲( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر شاهکار جمعه ۵ خرداد ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر ببخشید من هفته ۱۸ بارداری هستم و اکو قلب جنین انجام دادم که دکتر گفت مایع دور قلب جنین خیلی زیاده آیا این میتونه باعث مرگ جنین در بارداری بشه یا فقط دچار بیماری بعد از تولد میشه؟ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۵ خرداد ۲( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   این مشکل اغلب سبب مرگ جنین نمی شود ولی نیاز به پیگیری دارد 

 • تصویر کاربر سارا جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  در سونو غربالگری هفته ۱۲ دکتر به من گفتن جنین برگشت خون به قلب داره و در سونو نوشته شده tricuspid doppler: abnormal reguratition. دکتر گفتن که در هفته ۱۸ اکوی قلب انجام بدم، میخواستم بدونم این عارضه چقدر خطرناک هست؟ راهنمایی بفرمایید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   وابسته به شرایط و پیشرفت بیماری می توان میزان خطر را مشخص کرد باید صبر کنید تا اکو قلب جنین انجام شود 

 • تصویر کاربر عادل جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید .دکتر نوزاد ما تولد شش اردیبهشت هست تند تند نفس میزد از نگرانی بردیم اکو قلب .تو اکو سوراخ ۴ میلی نشون داد ایا با درمان درست میشه یا باید عمل باز بشه ..ترو خدا راهنمای کنید بهترین راه چیه ..خواهش میکنم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۹ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش نوشتاری اکوی قلب فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر گل دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر من در ۱۸هفته سونو آنومالی دادم و در نتیجه ش 3vessel view رو گفتن دکتر قلب برم دوباره چک بشه بقیه موارد قلب اکی بود خواستم ببینم این مشکل مربوط به چیه چون خودشون گفتن احتمال زیاد مشکلی نیست میخوام ببینم اگه مشکلی م بدشه قابل درمان هست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم ابتدا اکوی قلب جنین انجام بشود اگر مشکلی باشد خودشان توضیحات کامل می دهند.

   پیشنهاد میکنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

   تفسیر جواب اکوی قلب جنین چگونه است ؟

 • تصویر کاربر پسر شنبه ۲۳ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  با سلام
  پسر من 3سال و 1ماهشه تا حالا چند بار حالت ضعف شدید بهش دست داده به طوری که لب هایش سفید میشه رنگ صورتش میپره و حالت بی حالی و غش بهش دست میده همش میگه میخوام بخوابم در اون حالت و تا یه چیز شیرین میخوره خوب میشه و البته گاهی هم سمت چپ سینه ش رو میگه درد می‌کنه و در کودکی هم بعد از گریه ریسه طولانی مدت می‌رفت و کاملا لب و دهنش کبود میشد لطفا راهنمایی بفرمایید دکتر اطفال رفتیم فرستادن پیش دکتر قلب ولی فعلا نوبتمون نشده دارم دیوونه میشم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۳ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال کمی برای مشکل قلبی وجود دارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر باز شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت مجدد قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر مریم جمعه ۲۲ اردیبهشت ۲( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر پسرم حدود یه هفته تب داشت و علایم خاصی از نظر کاوازاکی نداشت اما دکتر اطفال بخاطر تبش گفت ک اکو‌بگیره ما در شهر کوچیک زندگی میکنیم و اینجا پیش متخصص قلب بزرگسال ازش اکو‌ گرفتیم و نتیجه خوب بود میتونم به این اکو‌ اعتماد کنم؟؟یا ببرم متخصص قلب اطفال؟خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۲ اردیبهشت ۲( 4 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   از پزشک معالج فرزندتان سوال بفرمایید 

 • تصویر کاربر حمیده دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر قت بخیر
  ببخشید پسرم دربدو تولد دوتا سوفل قلبی داشت الان 6سالش هست یکی ازسوراخ ها بسته شده ولی یکیش بسته نشده چیکارکنم؟ اکو قلبش براتون میفرستم راهنماییم کنین، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   با توجه به اکو فرزندتان نیاز به درمان دارد

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   آیا سوراخ قلب کودکان VSD خطرناک است؟ 

   درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD

 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید تست اکو از چه موقع میتونیم برای نوزادانجام بدیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   از بدو تولد هم می شود اکو انجام داد البته نیاز را پزشک معالج مشخص می کند 

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۵ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر من یک سونو میخواستم نشون بدم آیا ببیند این سونو چی مشکلی برای جنین دارم خیلی نگرانم کرده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۵ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً سوال خود را از یک متخصص زنان بپرسید 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر