متخصص اکوی قلب کودکان

اکو قلب کودکان چگونه انجام می شود؟

سوالی که برای بسیاری از خانواده ها پیش می آید این است که آیا اکو قلب کودکان با اکوی افراد بزرگسال یکی است یا تفاوت دارد؟ این آزمایش چگونه انجام می شود و آیا کودک در این تست اذیت می شود؟ در این مقاله به این سوالات و سوالات شایع دیگر پاسخ داده شده است.

سوالی که برای بسیاری از خانواده ها پیش می آید این است که آیا اکو قلب کودکان با اکوی افراد بزرگسال یکی است یا تفاوت دارد؟ این آزمایش چگونه انجام می شود و آیا کودک در این تست اذیت می شود؟ در این مقاله به این سوالات و سوالات شایع دیگر پاسخ داده شده است.

اکو قلب کودکان چیست؟

اکوکاردیوگرام (“اکو”) یک تست یا بررسی سونوگرافی است که از امواج صوتی برای مشاهده قلب استفاده می کند. اين تست بی خطر، بدون درد و بدون تابش اشعه است. در هنگام انجام فرایند، تصاویر قلب کودک را می توان در یک مانیتور کوچک مشاهده کرد. اکوکاردیوگرافی شبیه سونوگرافی است که بسیاری از خانم ها قبل از تولد کودک انجام مي دهند. با این حال، اکو به طور خاص روی قلب و عروق خونی قلبى متمرکز است.

اکو قلب کودکان چگونه انجام می شود؟

کودک در اتاق معاینه بر روى يك پهلو روی تخت بیمارستان در اتاق معاینه کودک قرار خواهد گرفت. بسیاری از اتاق های تست مجهز به تلویزیون هستند تا کودک سرگرم شود. لباس کودک باید از کمر برداشته شود و مى تواند گان پزشكى بپوشد.

 برای بهبود کیفیت تصاویر اکوی قلب کودکان ،ژلی بی رنگ و گرم روی پوست روی ناحیه قفسه سینه که قلب در آن قرار دارد، اعمال می شود. مبدل، وسیله کوچک مانند میکروفون، بر روى ژل و پوست قرار می گیرد. مبدل از امواج صوتی استفاده می کند تا از قسمت های مختلف قلب کودک تصاويرى تهیه کند. مبدل را جهت بدست آوردن تصاویر روی سینه ، ناحیه شکم و گردن مى توان حرکت داد.

صداهایی که ممکن است از دستگاه اکو بشنوید ، صداهای خون است که از یک اتاقك به اتاقك دیگر جریان می یابد. دریچه ها با حرکت خون در قلب، باز یا بسته می شوند.

رنگ هایی که روی صفحه می بینید. رنگ خون نیستند. رنگ ها به ما می گویند خون در چه جهتی جریان دارد. رنگ قرمز نشان می دهد که خون به سمت مبدل جریان می یابد . رنگ آبی نشان می دهد که خون در خلاف جهت مبدل جریان دارد. کودک ممکن است از فشار مبدل احساس ناراحتی کند. ولی پزشک می تواند با تخصص خود باعث کمتر شدن این درد و حساسیت شود.

یک کامپیوتر اطلاعات را از مبدل تعبیر می کند تا تصویری از قلب روی صفحه نمايان كند. این تصویر در یک سیستم ذخیره سازی دیجیتال ثبت مى شود تا متخصص قلب و عروق اطفال برای اندازه گیری و بررسی آن اقدام کند.

اکو قلب کودکان چگونه انجام می شود؟​

انواع اکو قلب در کودکان

بطور کلی‌ دو روش اکو قلب در اطفال وجود دارد. ترانس توراسیک و تراس ازوفاژیال

ترانس توراسیک

ترانس توراسیک یا اکو از روی قفسه سینه که همان اکوهای معمولیست که در مطب ها، کلینیک ها و سایر مراکز درمانی انجام می شود. کاربرد آن هم بسیار وسیع است از قدم های اولیه در تشخیص بیماریهای قلبی بطور سرپایی تا کاربرد در بخشهای ویژه اطفال و نوزادان و حتی بررسی های بعد جراحی های قلب از بعد خروج ‌از اتاق عمل تا سالهای بعد عمل برای پیگیری بهبودی و عوارض بعد عمل انجام می شود.

‌ترانس ازوفاژیال

‌ترانس ازوفاژیال یا اکو از راه مری است که در این روش مثل آندوسکوپی پروب یا مبدل دستگاه از راه دهان وارد مری می شو‌د و در مجاورت قلب از دیواره مری تصاویر قلب بررسی می شود. 

این روش اکو فقط در موارد خاص انجام می شود؛ مثل مواردی که با اکو ترانس توراسیک هنوز تشخیص دقیق مشخص نشده یا در مواردی که در زمان عمل های جراحی خاص زمانی که عملا اکو از روی قفسه سینه ممکن نیست از راه مری قلب بررسی می شود. این روش فقط در مراکز بیمارستانی مجهز و توسط فوق تخصص های قلب اطفال دوره  دیده ماهر در اتاق عمل انجام می شود. 

در زمان این نوع اکو کودک توسط متخصصین بیهوشی، بیهوش می شود. متخصصین بیهوشی از ابتدا تا انتهای کار علائم حیاتی و وضعیت کودک را تحت نظر دارند.

مطلب مرتبط نوار قلب در کودکان چه زمانی تجویز می شود؟

موارد استفاده از اکوی قلب اطفال

 اکوکاردیوگرافی معمولاً بهترین تست برای نشان دادن ساختار و عملکرد اجزای قلب مي باشد. این تست برای اندازه گیری اندازه و ضخامت اتاقك های قلب و چگونگی برخورد قلب با پمپاژ خون از طریق دریچه های قلب مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین می تواند ناهنجاری های ساختاری قلب (سوراخ بین اتاقك ها، مایعات اطراف قلب، جرم درون قلب و غیره ) را تشخیص دهد و شکل، حرکت، تنگى یا جریان رو به عقب دريچه ها را نشان دهد.

 قلب کودکان

آماده سازی كودك

اگر کودکتان 4 سال یا کمتر داشته باشد، ممکن است برای اکو نیاز به آرام بخش داشته باشد. از یک داروی خفیف خواب استفاده می شود که معمولاً خوراكى است. قبل از اینکه کودک آرام بخش دريافت كند باید معده اش خالی باشد. همچنین باید به دستورالعمل هایی که در زیر عمل کرد. این دستورالعمل ها عبارتند از:

 مایعات شفاف (آب سیب ، شیر مادر ، آب زغال اخته و غیره) را می توان تا دو ساعت قبل از آزمایش برای همه کودکانی که قرار است آرام بخش دريافت كنند ، مصرف کرد.

اگر كودكی قرار است آرام بخش دريافت كند؛ بايد همه تلاش خود را قبل از انجام تست برای بیدار نگه داشتن كودك انجام دهید و به تعویق انداختن خواب کودک قبل از تست کمک می کند تا سریعتر با آرام بخش خوابش بگیرد.

كودكان بزرگتر از 4 سال معمولاً در اکوی قلب کودکان نیاز به آرام بخش ندارند. اگر کودک بزرگتر نیاز به آرام بخش داشته باشد، ممکن است تست در اتاق عمل با پشتیبانی بیهوشی انجام شود. اگر كودكان آرام بخش دريافت نكنند، ممكن است بلافاصله پس از تست، غذا بخورند و به انجام امور طبيعي خود بپردازند؛ مگر اينكه به شما گفته شود.

مشکل قلبی کودکان

چه کسی اکو را انجام داده و تفسیر می کند؟

بهترین کار این است که تست فوق توسط متخصص اکوی قلب جنین و اطفال انجام شود. همچنین فوق تخصص بیماری های قلبی کودکان می تواند این آزمایش را تفسیر کند و در صورت وجود بیماری والدین را نسبت به راه های درمانی مطلع کند.

آیا اکو قلب اطفال عوارض دارد؟

با توجه به اینکه در اکو قلب از روی پوست یا ترانستوراسیک برای مشاهده تصاویر قلب کودک از امواج صوتی استفاده می شود. این اقدام از نظر گرفتن اشعه یا عوارض ناشی از صوت هیچ خطری ندارد. همچنین با توجه به اینکه طی مدت انجام اکو، پروب یا مبدل دستگاه فقط تماس پوستی با قفسه سینه کودک دارد. از این تماس پوستی نیز عارضه ای برای کودک ایجاد نمی شود. 

در نوع خاصی از اکو بنام اکو مری کودکان که فقط در مراکز بیمارستانی انجام می شود. در شرایط بیهوشی کودک، پروب های مخصوصی استفاده می شود . که مانند آندوسکوپی از راه دهان وارد مری شده و در جایی که مری و قلب مجاور هم هستند. از دیواره مری تصاویر قلب بررسی می شود.

در این روش هم با توجه به اینکه فقط توسط فوق تخصص های قلب اطفال دوره دیده ماهر و در حضور متخصص بیهوشی اکو مری انجام می شود. خطر بسیار کمتر است.

آیا دارو های خواب آور یا آرام بخش برای انجام اکو عوارض دارد؟

داروهایی که به عنوان آرام بخش قبل از شروع اکو قلب کودکان به بیمار داده می شود.همان داروهایی هستند که در سایر موارد اقدامات پزشکی که نیاز به خواب آلوده یا آرام کردن کودک هست. استفاده می شوند مثل موارد نیاز به سی تی اسکن، سونوگرافی و MRI … این دارو ها در کل دنیا برای استفاده در کودکان مورد قبول و استاندارد سازی شده. حداقل عوارض را در کودکان دارند. 

اکثرا این دارو ها طول مدت اثر کمی دارند. همیشه پس از برطرف شدن خواب آلودگی و‌ اثرات دارو کودک از کلینیک یا بیمارستان مرخص می شود .

اکو قلب کودک

اکوکاردیوگرافی چه مدت طول می کشد؟

اکو قلب کودکان معمولاً بین 30 دقيقه تا یک ساعت براى کودکی كه آرام بخش دريافت نكرده و همكارى مى كند. طول مى كشد.  

اگر كودكی برای مطالعه آرام بخش دريافت كند. باید تا زمانیكه پرستار یا پزشك احساس كند. كودك آماده ترك بیمارستان است. در آن جا بماند ( معمولاً حدود 30 تا 60 دقیقه بعد از بیدار شدن از خواب مى باشد.).

چگونه در مورد نتایج تست باخبر مى شويم؟

متخصص قلب جنین و اطفال شما می تواند. نتایج اکو قلب کودکان را فوراً بررسی کند و نتایج را قبل از ترک كردن آن جا به صورت گزارش به شما ارائه دهد.

نتایج را می توان در طی 24 ساعت پس از تست از پزشک انجام دهنده درخواست كرد. البته این مقدار بستگی به مرکز درمانی دارد.

جهت مطالعه بیشتر می توانید از مقالات زیر استفاده نمایید.

 

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب جنین و  اطفال و متخصص اکوکاردیوگرافی کودکان

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حجت پنجشنبه ۶ بهمن ۱( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.خسته نباشید.
  دختری دارم یکسال و یک ماه سن داره
  از بدو تولد فهمیدیم انومالی ابشتین داره وتحت نظر دکتر بودتا اینکه متاسفانه یک ماه قبل سکته مغزی کرد و یه طرف بدنش فلج شد اما خداروشکر الان بهترشده.اکوی قلبشو میفرستم لطف کنید نظر خودتون رو بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۶ بهمن ۱( 2 روز پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   سوال شما مفهوم نیست 

   فرزند شما تحت نظر بهترین پزشکان قلب اطفال ایران تحت درمان است 

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۴ بهمن ۱( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من هفته سی بارداری هستم دکترم بهم گفت ده پونزده تا تپش قلب جنین بالا اس رفتم اکو قلب گفتن مشکلی نیس هفته ای دو بار چک کن دیروز که رفتم گفتن تپش قلب ۱۷۵ است آیا مشکلی هست یانه دوباره مراجعه کنم به دکتر اکو یا نه نظر شما چیست ممنوم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۴ بهمن ۱( 3 روز پیش)

   با سلام و عرض ادب

   تعداد ضربان قلب جنین بین ۱۱۰ تا ۱۸۰ ضربان در دقیقه نرمال است و اگر تعداد ضربان قلب به طور دائم بالاتر از ۱۸۰ در دقیقه باشد نیاز به مداخله درمانی دارد نگران نباشید 

   پیشنهاد می کنم تحت نظر باشید 

   همچنین پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین

   دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر عباسزاده یکشنبه ۲ بهمن ۱( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من دیروز دخترم که سه سالو نیم داره بردمش دکتر ضربان قلبش نگاه کرد گفت که صدای اضافه داره براش اکو نوشت وزمانی که به دنیا اومد این مشکل و نداشته وتا الان دکتری چیزی می‌بردم کسی چیزی نمی‌گفت آیا الان برا قلبش مشکلی پیش آمده یا تاحالا کسی متوجه نشده ممنون میشم زودتر جوابم بدین خیلی ناراحتم ازاین موضوع
  ویک سوال دیگه اکو براش ضررنداره انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲ بهمن ۱( 5 روز پیش)

   سلام و عرض ادب 

   طبق کتابهای اطفال در کودکان درهرسنی اگر صدای اضافه قلبی شنیده شود باید بررسی قلبی کامل شود. البته اغلب موارد چیز خطرناکی نیست 

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   صدای اضافه در قلب نوزادان نشانه چیست؟ 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید 

 • تصویر کاربر رویا چهارشنبه ۲۸ دی ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دکتر فرمودین گزارش اکوی دخترم رو براتون بفرستم ولی تو بیمارستان چیزی بعنوان گزارش اکو ب من ندادند و فقط تو پرونده ی دخترم همچین چیزی رو مشاهده کردم ک عکسشو براتون ارسال میکنم.ممنونم از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۸ دی ۱( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   گزارشی از مشکل قلبی نوشته نشده پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط متخصص اطفال ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است 

 • تصویر کاربر نوروزی چهارشنبه ۲۸ دی ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دخترم ۸ سال داره و نزدیک ۷ ماه هست درد سینه و معده داره بردیم دکتر و آندوسکوپ ی و نمونه از ریه ها برداشتن و گفتن سالمه ولی بازم درد داره و با گریه از خواب نصف شب بیدار میشه و بعد از بیدار شدن رنگ صورتش کلا زرد میشه و دست وپاها سرد ولی قسمت سرش داغ میشه میخواستم ببینم به نظر تون برای اکو ببریم چون دکتر خودش هم پیشنهاد اکو داده به خاطر اون میخواستم نظر شما را هم بدونم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۸ دی ۱( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال زیاد برای مشکل قلبی وجود ندارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر باز شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر نوروزی چهارشنبه ۲۸ دی ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دخترم ۸ سال داره و نزدیک ۷ ماه هست درد سینه و معده داره بردیم دکتر و آندوسکوپ ی و نمونه از ریه ها برداشتن و گفتن سالمه ولی بازم درد داره و با گریه از خواب نصف شب بیدار میشه و بعد از بیدار شدن رنگ صورتش کلا زرد میشه و دست وپاها سرد ولی قسمت سرش داغ میشه میخواستم ببینم به نظر تون برای اکو ببریم چون دکتر خودش هم پیشنهاد اکو داده به خاطر اون میخواستم نظر شما را هم بدونم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۸ دی ۱( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال زیاد برای مشکل قلبی وجود ندارد . پیشنهاد می کنم به  یک متخصص اطفال مراجعه کنید اگر باز شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال لازم است.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر بردیا یکشنبه ۲۵ دی ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  پسر۴سال و۸ماه خدمتتون گفتم دارم فرمودیداکو را برای شما بفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۳ دی ۱( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان چیز خطرناکی وجود ندارد ولی باید پیگیری انجام بشود 

  2. تصویر کاربر بردیا جمعه ۲۳ دی ۱( 2 هفته پیش)
   سلام پیگیری چی چه کاری انجام بدم لطفا راهنمایم کنید ممنون سپاس
  3. تصویر کاربر بردیا جمعه ۲۳ دی ۱( 2 هفته پیش)
   سلام وقت بخیر پیگیری چی چه کاری انجام بدم راهنمایم کنید ممنون سپاس
  4. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۵ دی ۱( 1 هفته پیش)

   سلام 

   با فاصله اکو مجدد شود اگر علائم بیماری قلبی داشت به پزشک معالج مراجعه کنید 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سامیار یکشنبه ۴ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  باسلام فرزندم سه ونیم سالش تپش قلبشاز۶۴بالانمیادلطفاراهنمایم کنیدچیکارکنم باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۴ دی ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   حتما نیاز به ویزیت فوق تخصص قلب کودکان دارد

 • تصویر کاربر حنانه جمعه ۲ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  دخترم مدتیه ک از درد قلب شکایت میکنه و دست قسمت بالای سینه چپ و گاهی دور تا دور سینش میگیره بعضی وقتا میگه انگار داریم یه نقاشی خط خطی میکنیم اینجوریه دردش گاهی هم میگه انگار ک تو دست مچالش میکنن ...بعضی وقتا شبا در خواب درد میاد ک بیدار میشه گاهی هم صبحها که از خواب بیدار میشه میگه درد میاد امشبم درد گرفته و الان حدود یکساعته و کمی بازوشم درد داره من به فاصله ۶ ماه دوبار اکو قلب و نوار گرفتم گفتن فقط پرولاپس خفیف داره و مشکلی خاص و خطرناک نیست حتی یکروز صبح ک با درد بیدار شد بردم بیمارستان و ازمایش قلب هم گرفتن ک منفی بود
  وقت دویدن هم تند تند نفس میکشه و میگه نفسم میگیره
  نه سالشه .دکتر داخلی پرانول ده روزی نصفی تجویز کردن و بهش میدم میخاستم ببینم این دردا از قلبشه ؟
  ایا مربوط ب پرولاپس میشه ؟
  خطرناک هست یا نه ؟
  میشه راهنماییم کنید خیلی نگرانم دیوونه میشم با استرس خودم مدرسه میفرستمش
  وقتایی هم که میترسه هم درد میاد اینطور ک میگه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲ دی ۱( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به شرح حالی که فرمودید احتمال زیاد علت درد ها بخاطر پرولاپس نیست. پیشنهاد می کنم به  یک مشاور خانواده جهت کنترل استرس و اضطراب فرزندتان مراجعه بفرمائید.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر مسعود دوشنبه ۲۸ آذر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با عرض سلام ، دخترم ۶ سالشه، گاهی میگفت سینه ش درد میکنه، با معاینه پزشک عمومی سوفل قلبی تشخیص داده شد که ارجاع داده شدیم به فوق تخصص قلب کودکان و اکو انجام شد ، که گفتن یه سوراخ به قطر ۹ میلیمتر وجود داره و باید با آنژیو بسته بشه. خواستم نظر شما رو بدونم در مورد انجام آنژیو و اینکه آیا این مشکل vsd هست یا ؟asd
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۸ آذر ۱( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   نیاز به بستن دارد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سوراخ بودن قلب نوزاد ASD چقدرخطرناک است؟

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر