متخصص اکوی قلب کودکان

اکو قلب کودکان چگونه انجام می شود؟

سوالی که برای بسیاری از خانواده ها پیش می آید این است که آیا اکو قلب کودکان با اکوی افراد بزرگسال یکی است یا تفاوت دارد؟ این آزمایش چگونه انجام می شود و آیا کودک در این تست اذیت می شود؟ در این مقاله به این سوالات و سوالات شایع دیگر پاسخ داده شده است.

سوالی که برای بسیاری از خانواده ها پیش می آید این است که آیا اکو قلب کودکان با اکوی افراد بزرگسال یکی است یا تفاوت دارد؟ این آزمایش چگونه انجام می شود و آیا کودک در این تست اذیت می شود؟ در این مقاله به این سوالات و سوالات شایع دیگر پاسخ داده شده است.

اکو قلب کودکان چیست؟

اکوکاردیوگرام (“اکو”) یک تست یا بررسی سونوگرافی است که از امواج صوتی برای مشاهده قلب استفاده می کند. اين تست بی خطر، بدون درد و بدون تابش اشعه است. در هنگام انجام فرایند، تصاویر قلب کودک را می توان در یک مانیتور کوچک مشاهده کرد. اکوکاردیوگرافی شبیه سونوگرافی است که بسیاری از خانم ها قبل از تولد کودک انجام مي دهند. با این حال، اکو به طور خاص روی قلب و عروق خونی قلبى متمرکز است.

اکو قلب کودکان چگونه انجام می شود؟

کودک در اتاق معاینه بر روى يك پهلو روی تخت بیمارستان در اتاق معاینه کودک قرار خواهد گرفت. بسیاری از اتاق های تست مجهز به تلویزیون هستند تا کودک سرگرم شود. لباس کودک باید از کمر برداشته شود و مى تواند گان پزشكى بپوشد.

 برای بهبود کیفیت تصاویر اکوی قلب کودکان ،ژلی بی رنگ و گرم روی پوست روی ناحیه قفسه سینه که قلب در آن قرار دارد، اعمال می شود. مبدل، وسیله کوچک مانند میکروفون، بر روى ژل و پوست قرار می گیرد. مبدل از امواج صوتی استفاده می کند تا از قسمت های مختلف قلب کودک تصاويرى تهیه کند. مبدل را جهت بدست آوردن تصاویر روی سینه ، ناحیه شکم و گردن مى توان حرکت داد.

صداهایی که ممکن است از دستگاه اکو بشنوید ، صداهای خون است که از یک اتاقك به اتاقك دیگر جریان می یابد. دریچه ها با حرکت خون در قلب، باز یا بسته می شوند.

رنگ هایی که روی صفحه می بینید. رنگ خون نیستند. رنگ ها به ما می گویند خون در چه جهتی جریان دارد. رنگ قرمز نشان می دهد که خون به سمت مبدل جریان می یابد . رنگ آبی نشان می دهد که خون در خلاف جهت مبدل جریان دارد. کودک ممکن است از فشار مبدل احساس ناراحتی کند. ولی پزشک می تواند با تخصص خود باعث کمتر شدن این درد و حساسیت شود.

یک کامپیوتر اطلاعات را از مبدل تعبیر می کند تا تصویری از قلب روی صفحه نمايان كند. این تصویر در یک سیستم ذخیره سازی دیجیتال ثبت مى شود تا متخصص قلب و عروق اطفال برای اندازه گیری و بررسی آن اقدام کند.

اکو قلب کودکان چگونه انجام می شود؟​

انواع اکو قلب در کودکان

بطور کلی‌ دو روش اکو قلب در اطفال وجود دارد. ترانس توراسیک و تراس ازوفاژیال

ترانس توراسیک

ترانس توراسیک یا اکو از روی قفسه سینه که همان اکوهای معمولیست که در مطب ها، کلینیک ها و سایر مراکز درمانی انجام می شود. کاربرد آن هم بسیار وسیع است از قدم های اولیه در تشخیص بیماریهای قلبی بطور سرپایی تا کاربرد در بخشهای ویژه اطفال و نوزادان و حتی بررسی های بعد جراحی های قلب از بعد خروج ‌از اتاق عمل تا سالهای بعد عمل برای پیگیری بهبودی و عوارض بعد عمل انجام می شود.

‌ترانس ازوفاژیال

‌ترانس ازوفاژیال یا اکو از راه مری است که در این روش مثل آندوسکوپی پروب یا مبدل دستگاه از راه دهان وارد مری می شو‌د و در مجاورت قلب از دیواره مری تصاویر قلب بررسی می شود. 

این روش اکو فقط در موارد خاص انجام می شود؛ مثل مواردی که با اکو ترانس توراسیک هنوز تشخیص دقیق مشخص نشده یا در مواردی که در زمان عمل های جراحی خاص زمانی که عملا اکو از روی قفسه سینه ممکن نیست از راه مری قلب بررسی می شود. این روش فقط در مراکز بیمارستانی مجهز و توسط فوق تخصص های قلب اطفال دوره  دیده ماهر در اتاق عمل انجام می شود. 

در زمان این نوع اکو کودک توسط متخصصین بیهوشی، بیهوش می شود. متخصصین بیهوشی از ابتدا تا انتهای کار علائم حیاتی و وضعیت کودک را تحت نظر دارند.

موارد استفاده از اکوی قلب اطفال

 اکوکاردیوگرافی معمولاً بهترین تست برای نشان دادن ساختار و عملکرد اجزای قلب مي باشد. این تست برای اندازه گیری اندازه و ضخامت اتاقك های قلب و چگونگی برخورد قلب با پمپاژ خون از طریق دریچه های قلب مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین می تواند ناهنجاری های ساختاری قلب (سوراخ بین اتاقك ها، مایعات اطراف قلب، جرم درون قلب و غیره ) را تشخیص دهد و شکل، حرکت، تنگى یا جریان رو به عقب دريچه ها را نشان دهد.

 قلب کودکان

آماده سازی كودك

اگر کودکتان 4 سال یا کمتر داشته باشد، ممکن است برای اکو نیاز به آرام بخش داشته باشد. از یک داروی خفیف خواب استفاده می شود که معمولاً خوراكى است. قبل از اینکه کودک آرام بخش دريافت كند باید معده اش خالی باشد. همچنین باید به دستورالعمل هایی که در زیر عمل کرد. این دستورالعمل ها عبارتند از:

 مایعات شفاف (آب سیب ، شیر مادر ، آب زغال اخته و غیره) را می توان تا دو ساعت قبل از آزمایش برای همه کودکانی که قرار است آرام بخش دريافت كنند ، مصرف کرد.

اگر كودكی قرار است آرام بخش دريافت كند؛ بايد همه تلاش خود را قبل از انجام تست برای بیدار نگه داشتن كودك انجام دهید و به تعویق انداختن خواب کودک قبل از تست کمک می کند تا سریعتر با آرام بخش خوابش بگیرد.

كودكان بزرگتر از 4 سال معمولاً در اکوی قلب کودکان نیاز به آرام بخش ندارند. اگر کودک بزرگتر نیاز به آرام بخش داشته باشد، ممکن است تست در اتاق عمل با پشتیبانی بیهوشی انجام شود. اگر كودكان آرام بخش دريافت نكنند، ممكن است بلافاصله پس از تست، غذا بخورند و به انجام امور طبيعي خود بپردازند؛ مگر اينكه به شما گفته شود.

مشکل قلبی کودکان

چه کسی اکو را انجام داده و تفسیر می کند؟

بهترین کار این است که تست فوق توسط متخصص اکوی قلب جنین و اطفال انجام شود. همچنین فوق تخصص بیماری های قلبی کودکان می تواند این آزمایش را تفسیر کند و در صورت وجود بیماری والدین را نسبت به راه های درمانی مطلع کند.

آیا اکو قلب اطفال عوارض دارد؟

با توجه به اینکه در اکو قلب از روی پوست یا ترانستوراسیک برای مشاهده تصاویر قلب کودک از امواج صوتی استفاده می شود. این اقدام از نظر گرفتن اشعه یا عوارض ناشی از صوت هیچ خطری ندارد. همچنین با توجه به اینکه طی مدت انجام اکو، پروب یا مبدل دستگاه فقط تماس پوستی با قفسه سینه کودک دارد. از این تماس پوستی نیز عارضه ای برای کودک ایجاد نمی شود. 

در نوع خاصی از اکو بنام اکو مری کودکان که فقط در مراکز بیمارستانی انجام می شود. در شرایط بیهوشی کودک، پروب های مخصوصی استفاده می شود . که مانند آندوسکوپی از راه دهان وارد مری شده و در جایی که مری و قلب مجاور هم هستند. از دیواره مری تصاویر قلب بررسی می شود.

در این روش هم با توجه به اینکه فقط توسط فوق تخصص های قلب اطفال دوره دیده ماهر و در حضور متخصص بیهوشی اکو مری انجام می شود. خطر بسیار کمتر است.

آیا دارو های خواب آور یا آرام بخش برای انجام اکو عوارض دارد؟

داروهایی که به عنوان آرام بخش قبل از شروع اکو قلب کودکان به بیمار داده می شود.همان داروهایی هستند که در سایر موارد اقدامات پزشکی که نیاز به خواب آلوده یا آرام کردن کودک هست. استفاده می شوند مثل موارد نیاز به سی تی اسکن، سونوگرافی و MRI … این دارو ها در کل دنیا برای استفاده در کودکان مورد قبول و استاندارد سازی شده. حداقل عوارض را در کودکان دارند. 

اکثرا این دارو ها طول مدت اثر کمی دارند. همیشه پس از برطرف شدن خواب آلودگی و‌ اثرات دارو کودک از کلینیک یا بیمارستان مرخص می شود .

اکو قلب کودک

اکوکاردیوگرافی چه مدت طول می کشد؟

اکو قلب کودکان معمولاً بین 30 دقيقه تا یک ساعت براى کودکی كه آرام بخش دريافت نكرده و همكارى مى كند. طول مى كشد.  

اگر كودكی برای مطالعه آرام بخش دريافت كند. باید تا زمانیكه پرستار یا پزشك احساس كند. كودك آماده ترك بیمارستان است. در آن جا بماند ( معمولاً حدود 30 تا 60 دقیقه بعد از بیدار شدن از خواب مى باشد.).

چگونه در مورد نتایج تست باخبر مى شويم؟

متخصص قلب جنین و اطفال شما می تواند. نتایج اکو قلب کودکان را فوراً بررسی کند و نتایج را قبل از ترک كردن آن جا به صورت گزارش به شما ارائه دهد.

نتایج را می توان در طی 24 ساعت پس از تست از پزشک انجام دهنده درخواست كرد. البته این مقدار بستگی به مرکز درمانی دارد.

جهت مطالعه بیشتر می توانید از مقالات زیر استفاده نمایید.

 

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب جنین و  اطفال و متخصص اکوکاردیوگرافی کودکان

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۳ تیر ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  بچه یک سال. ۴ ماه بدون هیچ مشکلی. به صورت ناگهانی قلبش مشکل پیدا کرد. رگهای قلبش بسته شدن. ممنون میشم اگه علت رو بگید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۳ تیر ۱( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   لطفاً گزارش اکوی قلب فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم

 • تصویر کاربر مریم جمعه ۳ تیر ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر. من دیابت دارم و باردار شدم اکوی قلب جنین را در سه ماهگی دادم مشکلی نبود الان هفته ۳۵ هستم دیروز سونو دادم در جواب سونو نوشته بود ضخامت سپتیوم بین بطنی جنین ۵ میلی متر است میخاستم بدونم دیابت من روی قلب جنین اثر گذاشته ؟ من الان باید چی کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۳ تیر ۱( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   مشکلی برای قلب جنین وجود ندارد نیاز به اقدام بیشتری نیست

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   بیماری های مادر و اثر آن بر قلب جنین 

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

   دیابت در مادر و اثر بر رشد قلب جنین

 • تصویر کاربر نگار جمعه ۲۷ خرداد ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام .آقای دکتر اکو قلب جنین رو مشاهده میکنید نظرتون رو بگید با فاصله یک هفته انجام شده من خیلی نگران هستم مچکرم میشم ببینید انومالی آزمایش غربالگری همه چیزم سالم بود
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۷ خرداد ۱( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب این گزارش های اکوی قلب جنین هر دو نرمال گزارش شده

 • تصویر کاربر محسن جمعه ۱۳ خرداد ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پسرم یکی از رگای قلبش بازه دکتر گفت pda داره بعد از گذشت چند ماه بعد از تولد pda اش کوچیکتر شد الان که پسرم سه سال و نیمه ش هست اکو و نوار قلب گرفتیم که هنوز بسته نشده دکتر گفت اندازه یه تار مو بازه و گفت یک سال دیگه بیارش تا آنژو بشه ولی الان میخوام دندوناش رو عصب کشی کنیم که دندون پزشک گفت باید بیهوش بشه ولی دکتر بیهوشی میگه بخاطر اینکه pda داره ریسک داره برا بیهوشی . اقای دکتر نظر شما چیه در این مورد ؟ عکس اکو و نوار قلب رو گذاشتم پیوست ممنون میشم نظر بدین.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۳ خرداد ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   لطفاً در خصوص تعیین تکلیف کار فرزندتان به پزشک معالج مراجعه بفرمایید تا مشخص کند قابل بیهوش کردن هست یا خیر

 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  پسر من ۸ ماهه هست و ۳ هفته میشه که متوجه شدم هنگامیکه خواب زیاد داره یا خسته هست اگر بترسد و یا به زمین بخورد در وقت گریه نفسش حبس میشه و دور لب اش هم سیاه که با فوت کردن در دهانش دوباره نفس میگیرد و وزن اش ۸ کیلو و ۲۰۰ گرام هست دلیلش چیست ؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   احتمال مشکل قلبی برای فرزند شما خیلی کم است پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط یک متخصص اطفال ویزیت شود اگر شک به مشکل قلبی داشتند ویزیت قلب اطفال انجام شود پیشنهادمیکنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

   سیانوز قلبی در کودکان

 • تصویر کاربر کریمی سه شنبه ۳ خرداد ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام دختر ۱ساله ۷ماه دارم یک هفته بود دخترم تب مکرد وچشماشم خیلی قرمز شده بود دکتر گفت شاید بیماری کاوازکی گرفته اکوقلب انجام دادیم البته هین انجام اکو بچه بیدارشد گریه کرددکتر گفت مشکوک به کاوزکی وقرارشد دوهفته بعد انجام بدهیم یعنی ۷خرداد مشود اطلاعتی درمورد این بیماری بدهید ابا خطر ناک ایا همیشکی داروهای گرون ۴عد استفاده کردن تب قرمزی چشم خوب شد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۳ خرداد ۱( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   بیماری کاوازاکی در کودکان و عوارض قلبی

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر لیدا جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام.دخترم ازبدوتولدسوراخ وصدافی اضافی توی قلبش داشت.الان ۶ماهشه و۵کیلو و۲۰۰گرم وزن داره.مرتب اکو انجام میداد نظر آخر دکترش این بود که باید آنژیو بشه تافشار ریه سنجیده بشه .دکتر باتوجه به وزن وسنش نظرشما درمورد آنژیو چیه.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   لطفاً گزارش اکوی قلب فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم

 • تصویر کاربر زانا جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید توی سنوگرافی نوشته شده فوکوس اکوژن2.2mmدر بطن چپ قلب دیده شده آیا جای نگرانی هست یا نه ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۶ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید . نقطه اکوژن در قلب جنین خطرناک نیست. مشکلی برای قلب جنین ایجاد نمی کند اغلب تا پایان بارداری خودبخود برطرف می شود.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر Mari یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده دوقلو باردارم،تو سونو انومالی بهم گفتن بهتره برم اکو قلب..
  به دکترم که نشون دادم برام ۲۸ هفته نوشتن که برم ،و گفتن حتما ۲۸ هفته باشی…
  ولی دکتری که برای اکو قلب وقت گرفتم میگن باید بین ۱۸ تا ۲۴ هفته باشی؛حالا من گیج شدم کدوم درست میگن!!😩
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   هجده تا بیست و دو هفتگی بهترین زمان اکو قلب جنین است ولی در  ایران ۱۸ هفتگی بهترین زمان است چون اگر مشکل خطرناکی باشد که نیازبه ختم بارداری باشد بعد از این زمان از نظر قانونی ممنوع است

   پیشنهاد می کنم این مقاله رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر رز سه شنبه ۲۳ فروردین ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیردکتر،دخترم ۲سال و۲ماهش که سرماخورده بردمش متخصص اطفال گفتن صدای اضافه توقلبش شنیده میشه خیلی ترسیدم ازچیه گفتن ببرم اکوقلب ولی ماه دیگ نوبت دادن خطرناک خوب شدنی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۳ فروردین ۱( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   طبق کتاب‌های اطفال هر گونه صداي اضافه در قلب کودکان نیاز به بررسي قلبی دارد .ممکنه سوراخ قلبی باشد ولی تا اکو نشود نمی توان نظر قطعی داد.اگر تا کنون  علامت و مشکلی نداشته نگران نباشید اغلب چیز خطرناکی نیست.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سوفل بی گناه در قلب کودکان چیست ؟ 

   صدای اضافه یا سوفل قلبی در کودکان نشانه چیست؟

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر