آریتمی قلب جنین

آریتمی قلب جنین چقدر خطرناک است؟

آریتمی قلب جنین چیست و آیا اصولا خطرناک می باشد؟ در این مقاله در رابطه با آریتمی یا همان تپش نامنظم قلب در جنین صحبت شده است.

آریتمی قلب جنین چیست؟

آریتمی جنین اصطلاحی است. که به هرگونه ناهنجاری در ضربان قلب فرزند شما اشاره دارد. این یک بیماری نادر است و فقط در 1-2٪ از بارداری ها اتفاق می افتد و معمولاً یک اتفاق موقت و خوش خیم است. اما در موارد نادر، ضربان قلب نامنظم در جنین می تواند منجر به مرگ شود.

ضربان قلب طبیعی نیاز به هماهنگی دقیق برای پمپاژ مناسب خون در بدن دارد. این ریتم توسط ایمپالس های الکتریکی کنترل می شود که امکان پر کردن و تخلیه چهار حفره قلب را فراهم می کند.

بسیاری از شرایط ممکن است باعث شود ضربان های الکتریکی که قلب را کنترل می کنند. دچار بی نظم به شکل خیلی سریع (تاکی کاردی) یا خیلی کند (برادی کاردی) شوند.

آریتمی قلب جنین یا ضربانهای نامنظم قلب یک دلیل شایع برای مراجعه به فوق متخصص قلب جنین است. در بیشتر موارد، ضربان قلب که خیلی آهسته یا خیلی سریع و گذراست. در این موارد، پزشک معالج شما حاملگی شما را از نزدیک کنترل می کند.

کمتر از 2 درصد از بی نظمی های ضربان قلب جنین، بیانگر آریتمی قلبی واقعی است. اما اگر آریتمی قلبی تشخیص داده نشود یا درمان نشود، می تواند منجر به مشکلات جدی برای جنین از جمله نارسایی احتقانی قلب شود.

تا 16 هفتگی بارداری، قلب جنین کاملاً شکل گرفته و با مقدار 110 تا 160 ضربان در دقیقه تپش دارد.

قبلاً تصور می شد. موارد خفیف آریتمی خوش خیم است. اما پزشکان اکنون تشخیص می دهند که هر ضربان قلب نامنظم باید از نزدیک شناسایی و تحت نظارت قرار گیرد تا بهترین نتیجه برای جنین حاصل شود.

آریتمی قلبی جنین اغلب در یکی از موارد زیر طبقه بندی می شود:

به ندرت، ناهنجاری ضربان قلب دیگری بوجود می آید، که برای تشخیص و درمان آن تلاش می شود.

برای دانستن مطالب بیشتر در رابطه با شنیدن صدای قلب جنین می توانید روی گزینه ی زیر کلیک کنید.

علائم و علل آریتمی چیست؟

در اغلب موارد این وضعیت ابتدا در حدود 10 تا 12 هفتگی بارداری، زمانی که پزشک ضربان قلب جنین را گوش می دهد .تشخیص داده می شود. با این وجود، ریتم های غیر طبیعی قلب ممکن است بعد از بارداری شروع شود. به طور کلی، مادر هیچ علائمی ندارد و متوجه تغییری در جنین نمی شود.

علت اکثر ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ناشناخته است. اما برخی از موارد ممکن است ناشی از عدم تعادل الکترولیتی خون، التهاب، داروها یا یک بیماری ژنتیکی ارثی باشد. 

موارد شدید ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ممکن است. در اثر نقایص قلبی خاصی مانند بلوک مادرزادی قلب یا بیماری ارثی شناخته شده ای بنام سندرم QT طولانی ایجاد شود. 

ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین علل احتمالی متعددی دارد که ممکن است. در برخی موارد، پزشک نتوانند منبع را مشخص کنند. به خصوص اگر ریتم غیرطبیعی گذرا باشد.

این امکان وجود دارد که مصرف زیاد کافئین ممکن است باعث بی نظمی ضربان قلب شود، اما در حال حاضر فقط مطالعات موردی انجام شده است. پیشنهاد می شود. که زنان باردار مصرف کافئین خود را به 200 میلی لیتر کافئین در روز محدود کنند (تقریباً مقدار موجود در یک فنجان قهوه).

آریتمی جنین

همچنین، ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ممکن است. در بعضی از مراحل رشد طبیعی باشد. در طول سه ماهه دوم، با بالغ شدن مسیرهای الکتریکی قلب، قلب کودک ممکن است. شروع به ضربان نامنظم کند. این طبیعی است و دلیلی برای هشدار نیست. مگر اینکه بی نظمی برای مدت زمان قابل توجهی ادامه یابد.

برخی از ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ممکن است نشان دهنده ناهنجاری ساختمانی قلب باشد. در این صورت پزشک معالج شما آزمایش های بیشتری را انجام می دهد و اقدامات لازم را انجام می دهد. اگر ضربان قلب کودک به طور مداوم زیاد باشد. پزشک ممکن است برای تنظیم ضربان قلب به شما داروهایی را که از طریق جفت به نوزاد منتقل می شود، تجویز کند.

آیا باید نگران آریتمی باشید؟

علل آریتمی قلب جنین هنوز نسبتاً ناشناخته است. با این حال، بر اساس اطلاعاتی که پزشکان در اختیار دارند، به نظر می رسد که اکثر آریتمی ها برای شما یا کودک شما تهدید کننده زندگی نیستند و خود بخود برطرف می شوند.

در شرایط غیر معمول که آریتمی شدیدتر است، ممکن است کودک با ریتم های غیر طبیعی قلبی متولد شود که در طول زندگی نیاز به تحت نظر بودن دارد. یک احتمال خیلی نادر وجود دارد که ممکن است مرگ جنین در رحم یا هنگام زایمان اتفاق بیفتد.

آزمایش و تشخیص آریتمی جنین

در صورت مشکوک بودن به ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین، آزمایش های بیشتر از جمله اکوکاردیوگرام جنین انجام می شود. این آزمایش به فوق تخصص قلب و عروق جنین کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا آریتمی کودک شما به دلیل مشکل در ساختمان قلب ایجاد شده است یا خیر.

اکوکاردیوگرافی قلب جنین یکی از راه های شناخت بیماری های قلبی در جنین است. در مقاله زیر اطلاعات بیشتری در رابطه با این بیماری داده شده است.

درمان آریتمی قلب جنین

کلیه اشکال ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین باید با همکاری یک فوق تخصص الکتروفیزیولوژیست قلب کودکان و فوق تخصص  قلب جنین ارزیابی و مدیریت می شود.

برنامه ارزیابی و مدیریت قلب جنین در بیمارستان کودکان می تواند هم جنین و هم مادر را در تمام دوران بارداری تحت نظر بگیرد و در زمان تولد طرحی برای زایمان و مراقبتهای بعدی ارائه دهد.

در حالی که برخی از مشکلات غیر طبیعی ریتم قلب جنین خوش خیم هستند. برخی دیگر ممکن است. منجر به نارسایی قلبی جنین شوند و می توانند خطری برای جنین و مادر باشند. 

در این مواقع انواع برنامه ریزی درمانی که هم برای جنین و هم برای مادر مناسب باشد تنظیم می شود. همچنین جهت محافظت از ایمنی جنین و مادر در حین درمان از نزدیک با متخصصین قلب بزرگسال همکاری می کنند.

اگر فرزند شما مبتلا به ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین شود، حاملگی شما از نزدیک مورد بررسی قرار می گیرد. تا مراقب هیدروپس باشید. هیدروپس یک وضعیت جدی که گاهی در اشکال شدیدتر ریتم های غیر طبیعی قلبی در جنین ایجاد می شود می باشد.

درمان با توجه به شدت و نوع آریتمی متفاوت است. برخی از انواع آریتمی جنین با استفاده از داروهای خاصی برای مادر قابل درمان است. در موارد دیگر ، نظارت دقیق بهترین گزینه است. این ممکن است به معنی مراجعه مکرر به بیمارستان جهت انجام اکوکاردیوگرام قلب جنین باشد تا اینکه نوزاد شما به دنیا بیاید.

شما باید به شکلی برنامه ریزی کنید تا کودک خود را در بیمارستانی با امکانات بخش ویژه نوزادان پیشرفته NICU و متخصصانی که در بدو تولد نوزاد را بررسی کنند، به دنیا بیاورید.

درمان توصیه شده برای کودک شما بستگی به نوع مشکل قلبی موجود و شدت آن دارد. با این حال، هرچه زودتر مشکل مشخص شود. شما و پزشکان بهتر می توانید برای نتیجه بهتر بارداری تان خود را آماده کنید.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب جنین و اطفال

جهت مطالعه بیشتر مقالات زیر را مطالعه بفرمایید.

 

https://www.jnpm.org/content/fetal-arrhythmia-institutional-experience

https://www.healthline.com/health/pregnancy/fetal-arrhythmia

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیرعلی دوشنبه ۷ شهریور ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید مشکل پسر من تو دوماهگی معلوم شدگفتن بطن چپ قلب یخورده بزرگتزه آنژیو کردن الان ۵ماهشه خداروشکر خوبه دکترش اجازه ختنه نمیده خاستم شمام نظر بدین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۷ شهریور ۱( 4 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   حتما طبق نظر پزشک معالج رفتار نمایید

 • تصویر کاربر سمانه دوشنبه ۲۴ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  الان چیکار کنم به نظر شما دو روزی ی باز میزم تست ان اس تی میدم ایا زایمانم انجام بشه یا نه اگه خرکت جنین خوبه نگه دارم تا شروع درد هام
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۴ مرداد ۱( 5 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   اگر نظر پزشک این بود که مشکلی وجود ندارد نگران نباشید

 • تصویر کاربر سمانه دوشنبه ۲۴ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام من توی هفته سی و هشتم هستم و چند روز قبل رفتم تست ان اس دی دادم چون انسولین میزنم برای بارداری قند گرفتم و اون شب یکم به ضربان قلب جنینم حساس شدن و تا صبح چندین بار تکرار سد کاشان بودم و گفتن نامنظم اومدم میلاد تهران سب اول نامنظم بود خیلی کم و روز بعد هم گفتن تاک کارد اما پرشک گفت طبیعی اگه حرکتش خوبه برو خونه تا دردت شروع بشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۴ مرداد ۱( 5 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   اگر نظر پزشک این بود که مشکلی وجود ندارد نگران نباشید

 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۲ تیر ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من در کودکی عمل جراحی قلب انجام دادم میخواستم بدونم عمل جراحی قلب لازم بود یانه تواکو نوشته بودsmallvsdوmildpsوجواب آنژیورا فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۲ تیر ۱( 6 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   حتما لازم بوده 

 • تصویر کاربر زینب دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلاما من هفته ۱۰ بارداریم هست در سونو گرافیک نوشته fhrبرابر۱۸۶ ضربه در دقیقه وفعلا تاکیکارد است یعنی چی ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   یعنی تعداد ضربان قلب جنین بیشتر از نرمال است 

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   خطرات بالا بودن ضربان قلب جنین

 • تصویر کاربر آتنا پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام‌آقای‌دکترمن‌باسونوآنومالی‌هم‌دربطن‌چب‌جنین‌اکوژن‌۳/۵ملیمتری‌دیده‌شدبااین‌مرحله‌اول‌غربالگیم‌مشکل‌نبوده‌بچه‌های‌قبلی.سالم‌بودن‌دکتراکونوشته‌خیلی‌نگرانم‌مشکلخطرناکی‌هست‌درضمن‌ازدواج‌فامیلی‌هم‌هستیم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   نقطه اکوژن در قلب جنین و نوزاد خطرناک نیست مشکلی برای قلب جنین ایجاد نمی کند اغلب تا پایان بارداری خودبخود برطرف می شود.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر ساجده پنجشنبه ۱۸ فروردین ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  سلام،من هفته ی ۳۷ فهمیدم ضربان قلب جنینم نامنظمه،اکو هم انجام دادم گفت خوبه و مشکلی نداره ولی قرص پرونولوزل ۴۰ بهم داد تا دوباره چندروز دیگه برم اکو،
  میخواسنم بدونم خوردن این قرص مشکلی ایجاد نمیکنه؟ضربان قلب جنین ۱۲۴ هست،هرروز هم برای نوار قلب میرم ولی متغیره گاهی تا ۱۴۰ ضربان قلبشه گاهی به ۱۱۵ میرسه،
  بنظرتون مشکلش جدیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۸ فروردین ۱( 9 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   تعداد ضربان قلب نرمال جنین بین ۱۱۰ تا ۱۸۰ است ولی حتماً باید این ضربان منظم باشد اگر غیر منظم باشد  نیاز به درمان دارد قرص‌پروپرانول از داروهایی هست که برای درمان استفاده می شود و برای درمان فایده ی آن بیشتر از ضرر آن است

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سالی بود پاسخگو هستم

   آریتمی قلب جنین چقدر خطرناک است؟

 • تصویر کاربر ریحانه دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام من نوزادم از بدو تولد در nlcu بستری شد مشکل نوار قلبش نا منظم بود دکتر گفته باید تا آخر عمرش از دارو استفاده کنه وقتی هم بزرگ شد برای قلبش باتری بگذارند.قرص مورد استفاده mexiletine میباشد. لطفا راهنمایی بفرمائید که امیدی به بهبودی وجود داره.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 9 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   لطفاً گزارش و  شرح حال مشکل قلبی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم ولی اکثر موارد مشکلات آریتمی قلبی در دوران نوزادی با بزرگ شدن کودک بهبود می یابد مگر در موارد خاص که شاید لازم باشد تا آخر عمر نیاز به درمان داشته باشد

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  سلام هفته 25 بارداری هستم ضربان قلب جنین امروز تا 160 بود آیا مشکلی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۴ اسفند ۰( 11 ماه پیش)

   باسلام

   نرمال است

 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۱ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام خدمت آقای دکتر

  فرزند 12ساله ای دارم که در سن چهار و نیم سالگی گفتند صدای اضافه در قلبش شنیده می شود اکو انجام دادم و هر چند سال یکبار اکو را تکرار کردم که خدمتتون ارسال می کنم سوال من این است که در این چند سال با توجه به اکو های انجام شده وضعیت فرزندم چگونه است و کلا مشکل فرزندم چیست و آیا رو به بهبودی بوده و یا بدتر شده است . سوال دیگر من این است که فرزندم مدت یکسال است از درد پا گله می کند و می گوید پایم حس ندارد و ضعف می کند البته ارتوپد برده ام و تشخیص دادند که کف پای صافی دارند و باید صندل مخصوص استفاده کنند خواستم بدونم این موضوع به قلب مرتبط می شود یا خیر و چندین بار هم از ضربان شدید قلب گله کرده که سریعاً به اورژانس بردم و نوار قلب گرفتم نیاز هست مجددا اکو بگیرم یا خیر . ممنون و سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۱ دی ۰( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   من مفهوم Floppy MV  را متوجه نمی شوم لطفا با پزشکی که این اکو را انجام داده مشورت کنید

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر