تفسیر جواب اکوی قلب جنین چگونه است ؟

اکوکاردیوگرافی قلب جنین یکی از راه های تشخیصی بیماری های قلبی در جنین است. در این مقاله در رابطه با تفسیر جواب اکوی قلب جنین و اقدامات بعد از تشخیص صحبت شده است. این مقاله فقط در رابطه با جواب این آزمایش می باشد . برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اکوی قلب جنین به مقاله ی زیر مراجعه کنید.

مطلب مرتبط: دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران

اگر در جواب اکوی قلب جنین نقص قلبی تشخیص داده شود چه باید کرد؟

اگر پس از بررسی و انجام اکو قلب جنین نتیجه نشان دهد. قلب فرزند شما دچار نقص مادرزادی ست . متخصص قلب و عروق کودکان (متخصص کاردیولوژی) موارد لازم در رابطه با این عارضه را برای شما توضیح خواهد داد.

متخصص قلب جنین

متخصص قلب جنین  با استفاده از تصاویر مشاهده شده از قلب جنین  موارد مربوط به شرایط بارداری، زایمان و نیاز احتمالی به جراحی قلب پس از تولد نوزاد را برای شما شرح خواهد داد.

تقریبا در همه موارد ؛ از شما خواسته می شود که به طور مرتب و تا زمان زایمان پیگیر های لازم را انجام دهید .  تا هم اطلاعات مورد نیاز را کسب کرده . همچنین در صورت نیاز اقداماتی را انجام دهید . متخصص قلب و عروق کودکان به تمام سوال های شما پاسخ می دهد.

ممکن است لازم باشد در آینده با یک جراح قلب یا متخصص قلب و عروق ملاقات کنید .  تا در مورد جراحی قلب یا دیگر اقدامات مورد نیاز پس از تولد نوزاد، اطلاعات بیشتری کسب کنید. نقص قلب پیامد های قابل توجهی در سلامت کلی جنین دارد. 

بررسی این مسائل می تواند به شما کمک کند تا در بیماری هایی که کودک شما ممکن است به آن ها دچار شود به یک تصویر ذهنی دست پیدا کنید و همچنین بتوانید در مورد بارداری خود تصمیم بگیرید.

متخصص کاردیولوژی (متخصص قلب و عروق) اطلاعات مورد نیاز در رابطه با مشکلات ژنتیکی را برای شما شرح خواهد داد و به تمام سوالات شما پاسخ خواهد داد.

تیم مراقبتی شما، همچنین شامل پزشكانی است كه در زمینه زنان و زایمان با ریسک بالا (پزشک متخصص جنین و مادر) و ژنتیک كودكان و نوزادان (پزشك نوزادان) تخصص دارند.

تیم مرکز مراقبت از جنین، با شما ملاقات خواهد کرد و طی جلسه ای می توانید از بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) بازدید کنید و برای دوران زایمان و نگهداری نوزاد پس از زایمان آمادگی لازم را پیدا کنید.

بعد از اکوی قلب جنین چه اتفاقی می افتد؟

پزشکی که اکو قلب جنین شما را انجام داده  . نتایج به دست آمده از آزمایش ها را مورد بررسی قرار می دهد. او ممکن است انجام آزمایش ها یا روش های بیشتری را تجویز کند. این آزمایش ها و روش ها ممکن است شامل موارد ذکر شده در زیر باشد:

درمانهای بعد از اکو جنین

درمان ممکن است  شامل مصرف دارو یا در موارد خاصی مداخلات درمانی آنژیوگرافی جهت اصلاح بعضی  مشکلات قلبی در  جنین باشد.

 

ارزیابی های سلامتی جنین

برای بررسی سلامت کلی جنین، ممکن است از شما خواسته شود که حرکات جنین را بشمارید.

تست بدون استرس

در این آزمایش، ضربان قلب و حرکت جنین موردبررسی قرار می گیرد.

مشخصات بیوفیزیکی (بیوفیزیکال پروفایل) (BPP)

این یک آزمایش سونوگرافی برای بررسی سلامت کلی جنین است. در این آزمایش ضربان قلب، تنفس، حرکت، میزان عضله و میزان مایع آمنیوتیک مورد بررسی قرار می گیرد.

سونوگرافی یا اکوکاردیوگرافی

اینها آزمایش هایی هستند که برای تائید وجود نقص انجام می شوند. همچنین طی این آزمایش ها، رشد جنین دنبال می شود. تغییرات قلب جنین مشاهده می شود و سایر مشکلات مورد بررسی قرار می گیرند.

آمنیوسنتز

با انجام این آزمایش، اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و برخی نقایص مادرزادی تشخیص داده می شوند. پزشک متخصص سوزنی را از دیواره شکم وارد رحم و از رحم وارد کیسه ی آمنیوتیک می کند. سپس او می تواند از مایع آمنیوتیک نمونه گیری کند.

مشاوره ژنتیک

یک مشاور به شما کمک می کند تا با نحوه ی نگهداری از فرزندی که مشکلات ژنتیکی دارد را آشنا شوید.

سونوگرافی سطح بالای جنین

سونوگرافی دقیق از بقیه جنین ضروری است تا چگونگی رشد جنین مورد ارزیابی قرار گیرد . وضعیت سلامتی جنین مانیتور شود. بقیه  قسمتهای بدن جنین از نظر وجود ناهنجاری های دیگر  مورد ارزیابی قرار گیرد.

اکو قلب جنین

چه متخصصی جواب اکو قلب جنین را تفسیر می کند؟

جواب آزمایش ها بستگی به نتیجه اکوی قلب جنین ،سن حاملگی ، دیگر تشخیص ها و کیفیت تصاویر به دست آمده دارد. اگر بررسی جواب اکوی قلب جنین توسط یک فوق تخصص قلب کودکان انجام شود، او به محض اتمام بررسی آزمایش ها با شما ملاقات می کند . توضیحات دقیق نتایج را به شما ارائه می دهد.

اگر مطالعه اولیه این آزمایش ها توسط متخصص پریناتولوژی انجام شود و نقص قلب پیدا شود . برای تشخیص دقیق و مشاوره بیشتر شما را به یک فوق تخصص قلب کودکان ارجاع می دهند.

درصد دقت جواب اکوی قلب جنین چقدر است؟

اگر بررسی آزمایش ها نشان دهد که نتایج به دست آمده نرمال و طبیعی هستند، ممکن است شما مرخص شوید و یا از شما خواسته شود که قبل و بعد از تولد نوزاد دوباره این سری آزمایش ها را تکرار کنید.

برخی از مشکلات مانند لوپوس مادر، حتی اگر در آزمایش اول نتایج طبیعی و نرمالی داشته باشد، باز هم نیاز به چندین بار تکرار دارند. همچنین گاها ممکن است ساختاری وجود داشته باشد که آنچنان که دکتر می خواهد دیده نشود؛ در این صورت ممکن است لازم باشد که تصویربرداری را مجددا تکرار کنید.

حتی با اینکه ممکن است نتایج آزمایش ها وجود مشکلی را با درصد ضعیفی نشان دهد، باز هم ممکن است پزشک از شما بخواهد تا دوباره آزمایش را تکرار کنید. حتی در صورتی که نتایج تمام آزمایش ها کاملا نرمال و با کیفیت بالا باشند، باز هم نمی توان به وجود آمدن مشکلات قلبی را رد کرد.

این مساله به این دلیل است که گردش خون در جنین با گردش خون در نوزادی که به دنیا آمده است بسیار متفاوت است. علاوه بر این، اگر حفره های ریزی بین محفظه های پایین قلب وجود داشته باشد، نمی توان آنها را به راحتی مشاهده کرد.

با این حال با توجه به گردش طبیعی خون در جنین، و نتایج به دست آمده از اکوکاردیوگرام طبیعی جنین، پزشک می تواند خبرهای خوب نسبتا قطعی را به شما ارائه دهد.

اکوی قلب جنین در چند هفتگی انجام می شود؟

برای اطمینان از صحت نتیجه ی آزمایش اکوکاردیوگرام، می توان این آزمایش را پس از هفته ی هفدهم یا هجدهم بارداری انجام داد. با این حال، فناوری های جدیدتری نیز وجود دارند که با استفاده از مبدل های واژینالی می توان تصاویر قلب جنین را از همان  هفته دوازدهم مورد مشاهده قرار داد.

اگر اسکن را قبل از هفته ی هجدهم انجام داده باشید، به احتمال زیاد از شما خواسته می شود تا در آینده اسکن را مجددا تکرار کنید و تصاویر قطعی تری را برای تائید یافته های آزمایش های اولیه ارائه دهید.  در برخی موارد هفته هجدهم برای تائید نتایج آزمایش ها هنوز هم خیلی زود است.

بیماری های قلبی چه تاثیری بر روی جنین می گذارد؟

نقص قلبی پیامدهای جدی و قابل توجهی در سلامت کلی جنین دارد. برخی نقص های قلبی ممکن است .به طور قابل توجهی احتمال وجود   برخی مشکلات ژنتیکی مانند سندرم داون یا سندرم دی جورج را افزایش دهد.

اگر  تومورهای خوش خیمی در جواب اکوی قلب جنینمشاهده شد . احتمال وجود یک سندرم ژنتیکی که تاثیر زیادی بر رشد غیر طبیعی مغز دارد را افزایش می دهد. به این عارضه توبروز اسکلروزیس گفته می شود.

بررسی این موارد می تواند یک مجموعه اطلاعات مهم در رابطه با شناخت وضعیت نوزاد به شما بدهد . که خود نقش اساسی در تصمیم گیری در مورد بارداری شما خواهد داشت.

متخصص قلب و عروق اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهد.  که طی آن مشخص می شود.  که آیا لازم است نگران مسائل دیگری هم باشید یا خیر. با این حال، هنگامی که موضوع یک مساله ی نگران کننده و مهمی باشد . شما به دیگر اعضای تیم مراقبت که از نزدیک با متخصص قلب کودکان همکاری می کنند، معرفی خواهید شد.

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب اطفال و جنین

منبع جهت مطالعه بیشتر

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر elham جمعه ۲۶ شهریور ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید هفته ۳۲ بارداری هستم بانشانه فوکوس اکوژن رفتم اکو قلب جنین انجام دادم ک تشخیص دادن مشکل قلبی داره ۳ تا فوق تخصص رفتم اکو انجام دادن دوتای اول گفتن سقط ولی دکتر اخر گفتن نیازی ب سقط نیس درمان داره توبرگه ای ک برا دکترم نوشتن نامه نوشتن سوراخ vsdوبهم گفتن همین دوتا مشکلوداره وای توبرگه اکو نوشته tofبخاطر شرایطم ک استراحت مطلق شدم نرفتم دیگه پیششون چون میگن توجنینی درمانی نداره اگ مشکل جنینم تترالوژی فالوت باشه چقد خطر ناکه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۶ شهریور ۰( 4 روز پیش)

   سلام و عرض ادب 

   سن بارداری شما از سنی که از نظر قانونی بتوان سقط انجام داد گذشته 

   تترالوژی فالوت بیماری قلبی قابل درمانی هست ولی تا آخر عمر بیمار باید تحت نظر پزشک باشد و ممکن است چند نوبت نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید سوالی بود پاسخگو هستم

   تترالوژی فالوت در کودکان TOF 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشیدخانمم 18هفتهگی باردار هستند بناب در خواست پزشک باید اکوی قلب جنین رو بدن... سنوی آنومالی و انتی بدون هیچ مشکلی بوده ولی وقتی دکتر اکوی قلب جنین رو گرفتن گفتن ک یه سوراخی هستش ک در قلب جنینه و باید بعد از تولد بسته بشه و اینکه هفته 30بارداری باید دوباره برای اکو قلب جنین بیاین ... پرسیدیم ایا تا اونموقعه سوراخ قلب بسته میشه گفتن امکانش هست چون دکتر گفتن همه چیش خوبه فقط این مشکل رو داره ایا تا هفته 30مشکل قلب جنین حل میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید اغلب سوراخ های قلب جنین تا زمان تولد خودبخود بسته می شوند ولی وابسته به محل و سایز سوراخ ممکن است این سوراخ ها بسته نشود.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   سوراخ قلب جنین در اکوی قلب ( سوراخ بین بطنی )

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  با سلام من هفته 32 بارداریم دکتری که سونو وزن رو انجام دادن گفتن حفرات قلب نامتناسب اکو رفتم دکتر گفت دهلیز چپ کوچکتره اندازه قلب هم در اندازه حداکثر نرمال بود آیا خطر جدی داره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   سیر تغییر شکل حفرات مهم این تغییر شکل اگر ادامه داشته باشد خطرناک است.

   مقاله های زیر را مطالعه بفرمایید سوالی بود پاسخگو هستم

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

   انواع بیماری قلبی مادرزادی در نوزادان

    
 • تصویر کاربر شقایق سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام. هفته ۲۲ هستم. سابقه سقط مکرر داشتم و دکترم اکوی قلب تجویز کردند. امروز اکو را انجام دادم و متخصص قلب مرکز گفتند که بطن چپ خوب رشد نکرده و با توجه به سابقه سقط و سنم(۴۰) بهتره دو هفته ی دیگه هم اکو را تکرار کنی اگر رشد کرد که خوبه اگر نه هم که ....
  گفتند با مراکز دیگه هم مشورت کنید. خواستم بدونم اصلا امیدی برای رشد و بهبودی دررادامه هست ؟ تصویر را می فرستم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   احتمال بهبود کم است. ولی با فاصله اکو را تکرار فرمایید.

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترخسته نباشید
  من درهفته 18بارداری غربالگری انجام دادم گفتن که ب نظرمیرسه بطن سمت راست هایپوپلاستیک باشه..اکوقلب جنین انجام بدم..امکانش هست توی اکو بگه که سالمه؟خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر اشتباه در تشخیص باشه بله امگان سالم بودن هست

    

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

 • تصویر کاربر سروش جمعه ۱۲ شهریور ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید سوال را تکرار می کنم چون کد رهگیری را فراموش کردم لکه سفید روی قلب کودک بوده ولی ازمایشات همه سالم است دکتر متخصص گفته اکو لازم نیست دکتر سونوگرافی گفته بگبرید شما چه دستوری میدهید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۲ شهریور ۰( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید . نقطه اکوژن در قلب جنین و نوزاد خطرناک نیست ولی اگر خیلی نگران هستید برای اینکه خیالتان راحت شود اکو قلب جنین انجام دهید

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

 • تصویر کاربر دزواره پنجشنبه ۴ شهریور ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۳۱ سالمه و فرزند دوم را باردارم امروز ۴ شهریور اکوی قلب جنین انجام دادم همه چیش خوب بود فقط دکتر گفتن ضربان قلب جنین پایین و اینکه پرسیدن من سابقه بیماری خاصی دارم یا نه که من نه فشار دارم نه دیابت و نه سابقه بیماری خاصی، و به من توصیه کردن که با یه پزشک متخصص قلب اطفال مشورت کنم،من جواب اکو را ضمیمه کردم لطفا من رو راهنمایی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۴ شهریور ۰( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نوسان گذرا در ضربان قلب مهم نیست . ولی جهت بررسی بیشتر توصیه می کنم مرکز طبی اطفال درمانگاه اکو قلب جنین تشریف ببرید

   همچنین پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   آریتمی قلب جنین خطرناک است؟

   دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر دختر چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  با سلام . جنین من در سونو گرافی مشخص شد که اومفالوسل دارد و آمینو سنتز انجام دادم که نرمال بود بعد در هفته ی ۲۷ اکو انجام دادم دکتر بهم گفتن نگران نباش اما توضیح بیشتری ندادن میخواستم اگر امکانش هست در مورد جواب اکو بهم توضیح بدبن سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 4 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر گفتن مشکلی نبوده یعنی چیزخطرناکی در قلب جنین مشاهده نشده

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   تفسیر جواب اکوی قلب جنین چگونه است ؟

 • تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۴ شهریور ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر
  تفسیر دقیق ازمایش رامیخواستم وهمچنین توصیه غذایی یا هر توصیه دیگه چون دکترشون زیاد جوابمون نمیده.چهار سری در تاریخ های مختلف اکو گرفتیم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲ شهریور ۰( 4 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   مشکل اصلی فرزندتان چی بوده؟ سن فرزندتان جقدر است؟

   این اکو برای یک سن نرمال و برای سن دیگر غیر نرمال است.

   آیا فرزنتان کاواراکی داشته؟

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   بیماری کاوازاکی در کودکان و عوارض قلبی

  2. تصویر کاربر عباس چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 3 هفته پیش)
   سلام وعرض ادب خدمت شما
   کاوازاکی تشخیص دادن وباهمین دارویی که در مقاله نوشته بودید به درمان جواب داد
   سنشون موقع بیماری یکسال والان یکسال وهفت ماه هستن. فرزند دختر
   ازمایش تاریخ3/3که یکروز پیش براتون فرستادم دکتر گفتند داره درگیری قلبشون میاد پایین ولی چند روز پیشکه دوباره رفتیم که ازمایش اون هم براتون فرستادم دوباره اوت کرده میخوام علتشرا بدونیم ایا توصیه ای دارید که برگشت نکند ورو به بهبودی برود
   ممنون از وقتی که میزارید.
  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۴ شهریور ۰( 3 هفته پیش)

   سلام

   در بیماری کاوازاکی اقدامات اکثرا پیشگیری کننده و پیگیریست اغلب در سیر با اقدامات دارویی بهبود دارند 

   توصیه غذاییندارد و اقدامی غیر از داروهایی که اگر لازم باشد داده می شود وجود نداره 

   ممکنه تا یکی دو سال نیاز به پیگیری داشته باشه ولی اغلب بعد از بهبودی عود یا عوارض نداره

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر عباس سه شنبه ۲ شهریور ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر
  تفسیر دقیق ازمایش رامیخواستم وهمچنین توصیه غذایی یا هر توصیه دیگه چون دکترشون زیاد جوابمون نمیده
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲ شهریور ۰( 4 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   مشکل اصلی فرزندتان چی بوده؟ سن فرزندتان جقدر است؟

   این اکو برای یک سن نرمال و برای سن دیگر غیر نرمال است.

   آیا فرزنتان کاواراکی داشته؟

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   بیماری کاوازاکی در کودکان و عوارض قلبی

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر