تفسیر جواب اکوی قلب جنین چگونه است ؟

اکوکاردیوگرافی قلب جنین یکی از راه های تشخیصی بیماری های قلبی در جنین است. در این مقاله در رابطه با تفسیر جواب اکوی قلب جنین و اقدامات بعد از تشخیص صحبت شده است. این مقاله فقط در رابطه با جواب این آزمایش می باشد . 

اگر در جواب اکوی قلب جنین نقص قلبی تشخیص داده شود چه باید کرد؟

اگر پس از بررسی و انجام اکو قلب جنین نتیجه نشان دهد. قلب فرزند شما دچار نقص مادرزادی ست . متخصص قلب و عروق کودکان (متخصص کاردیولوژی) موارد لازم در رابطه با این عارضه را برای شما توضیح خواهد داد.

متخصص قلب جنین

متخصص قلب جنین  با استفاده از تصاویر مشاهده شده از قلب جنین  موارد مربوط به شرایط بارداری، زایمان و نیاز احتمالی به جراحی قلب پس از تولد نوزاد را برای شما شرح خواهد داد.

تقریبا در همه موارد ؛ از شما خواسته می شود که به طور مرتب و تا زمان زایمان پیگیر های لازم را انجام دهید .  تا هم اطلاعات مورد نیاز را کسب کرده . همچنین در صورت نیاز اقداماتی را انجام دهید . متخصص قلب و عروق کودکان به تمام سوال های شما پاسخ می دهد.

ممکن است لازم باشد در آینده با یک جراح قلب یا متخصص قلب و عروق ملاقات کنید .  تا در مورد جراحی قلب یا دیگر اقدامات مورد نیاز پس از تولد نوزاد، اطلاعات بیشتری کسب کنید. نقص قلب پیامد های قابل توجهی در سلامت کلی جنین دارد. 

بررسی این مسائل می تواند به شما کمک کند تا در بیماری هایی که کودک شما ممکن است به آن ها دچار شود به یک تصویر ذهنی دست پیدا کنید و همچنین بتوانید در مورد بارداری خود تصمیم بگیرید.

متخصص کاردیولوژی (متخصص قلب و عروق) اطلاعات مورد نیاز در رابطه با مشکلات ژنتیکی را برای شما شرح خواهد داد و به تمام سوالات شما پاسخ خواهد داد.

تیم مراقبتی شما، همچنین شامل پزشكانی است كه در زمینه زنان و زایمان با ریسک بالا (پزشک متخصص جنین و مادر) و ژنتیک كودكان و نوزادان (پزشك نوزادان) تخصص دارند.

تیم مرکز مراقبت از جنین، با شما ملاقات خواهد کرد و طی جلسه ای می توانید از بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) بازدید کنید و برای دوران زایمان و نگهداری نوزاد پس از زایمان آمادگی لازم را پیدا کنید.

بعد از اکوی قلب جنین چه اتفاقی می افتد؟

پزشکی که اکو قلب جنین شما را انجام داده  . نتایج به دست آمده از آزمایش ها را مورد بررسی قرار می دهد. او ممکن است انجام آزمایش ها یا روش های بیشتری را تجویز کند. این آزمایش ها و روش ها ممکن است شامل موارد ذکر شده در زیر باشد:

درمانهای بعد از اکو جنین

درمان ممکن است  شامل مصرف دارو یا در موارد خاصی مداخلات درمانی آنژیوگرافی جهت اصلاح بعضی  مشکلات قلبی در  جنین باشد.

 

ارزیابی های سلامتی جنین

برای بررسی سلامت کلی جنین، ممکن است از شما خواسته شود که حرکات جنین را بشمارید.

تست بدون استرس

در این آزمایش، ضربان قلب و حرکت جنین موردبررسی قرار می گیرد.

مشخصات بیوفیزیکی (بیوفیزیکال پروفایل) (BPP)

این یک آزمایش سونوگرافی برای بررسی سلامت کلی جنین است. در این آزمایش ضربان قلب، تنفس، حرکت، میزان عضله و میزان مایع آمنیوتیک مورد بررسی قرار می گیرد.

سونوگرافی یا اکوکاردیوگرافی

اینها آزمایش هایی هستند که برای تائید وجود نقص انجام می شوند. همچنین طی این آزمایش ها، رشد جنین دنبال می شود. تغییرات قلب جنین مشاهده می شود و سایر مشکلات مورد بررسی قرار می گیرند.

آمنیوسنتز

با انجام این آزمایش، اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و برخی نقایص مادرزادی تشخیص داده می شوند. پزشک متخصص سوزنی را از دیواره شکم وارد رحم و از رحم وارد کیسه ی آمنیوتیک می کند. سپس او می تواند از مایع آمنیوتیک نمونه گیری کند.

مشاوره ژنتیک

یک مشاور به شما کمک می کند تا با نحوه ی نگهداری از فرزندی که مشکلات ژنتیکی دارد را آشنا شوید.

سونوگرافی سطح بالای جنین

سونوگرافی دقیق از بقیه جنین ضروری است تا چگونگی رشد جنین مورد ارزیابی قرار گیرد . وضعیت سلامتی جنین مانیتور شود. بقیه  قسمتهای بدن جنین از نظر وجود ناهنجاری های دیگر  مورد ارزیابی قرار گیرد.

اکو قلب جنین

چه متخصصی جواب اکو قلب جنین را تفسیر می کند؟

جواب آزمایش ها بستگی به نتیجه اکوی قلب جنین ،سن حاملگی ، دیگر تشخیص ها و کیفیت تصاویر به دست آمده دارد. اگر بررسی جواب اکوی قلب جنین توسط یک فوق تخصص قلب کودکان انجام شود، او به محض اتمام بررسی آزمایش ها با شما ملاقات می کند . توضیحات دقیق نتایج را به شما ارائه می دهد.

اگر مطالعه اولیه این آزمایش ها توسط متخصص پریناتولوژی انجام شود و نقص قلب پیدا شود . برای تشخیص دقیق و مشاوره بیشتر شما را به یک فوق تخصص قلب کودکان ارجاع می دهند.

درصد دقت جواب اکوی قلب جنین چقدر است؟

اگر بررسی آزمایش ها نشان دهد که نتایج به دست آمده نرمال و طبیعی هستند، ممکن است شما مرخص شوید و یا از شما خواسته شود که قبل و بعد از تولد نوزاد دوباره این سری آزمایش ها را تکرار کنید.

برخی از مشکلات مانند لوپوس مادر، حتی اگر در آزمایش اول نتایج طبیعی و نرمالی داشته باشد، باز هم نیاز به چندین بار تکرار دارند. همچنین گاها ممکن است ساختاری وجود داشته باشد که آنچنان که دکتر می خواهد دیده نشود؛ در این صورت ممکن است لازم باشد که تصویربرداری را مجددا تکرار کنید.

حتی با اینکه ممکن است نتایج آزمایش ها وجود مشکلی را با درصد ضعیفی نشان دهد، باز هم ممکن است پزشک از شما بخواهد تا دوباره آزمایش را تکرار کنید. حتی در صورتی که نتایج تمام آزمایش ها کاملا نرمال و با کیفیت بالا باشند، باز هم نمی توان به وجود آمدن مشکلات قلبی را رد کرد.

این مساله به این دلیل است که گردش خون در جنین با گردش خون در نوزادی که به دنیا آمده است بسیار متفاوت است. علاوه بر این، اگر حفره های ریزی بین محفظه های پایین قلب وجود داشته باشد، نمی توان آنها را به راحتی مشاهده کرد.

با این حال با توجه به گردش طبیعی خون در جنین، و نتایج به دست آمده از اکوکاردیوگرام طبیعی جنین، پزشک می تواند خبرهای خوب نسبتا قطعی را به شما ارائه دهد.

اکوی قلب جنین در چند هفتگی انجام می شود؟

برای اطمینان از صحت نتیجه ی آزمایش اکوکاردیوگرام، می توان این آزمایش را پس از هفته ی هفدهم یا هجدهم بارداری انجام داد. با این حال، فناوری های جدیدتری نیز وجود دارند که با استفاده از مبدل های واژینالی می توان تصاویر قلب جنین را از همان  هفته دوازدهم مورد مشاهده قرار داد.

اگر اسکن را قبل از هفته ی هجدهم انجام داده باشید، به احتمال زیاد از شما خواسته می شود تا در آینده اسکن را مجددا تکرار کنید و تصاویر قطعی تری را برای تائید یافته های آزمایش های اولیه ارائه دهید.  در برخی موارد هفته هجدهم برای تائید نتایج آزمایش ها هنوز هم خیلی زود است.

بیماری های قلبی چه تاثیری بر روی جنین می گذارد؟

نقص قلبی پیامدهای جدی و قابل توجهی در سلامت کلی جنین دارد. برخی نقص های قلبی ممکن است .به طور قابل توجهی احتمال وجود   برخی مشکلات ژنتیکی مانند سندرم داون یا سندرم دی جورج را افزایش دهد.

اگر  تومورهای خوش خیمی در جواب اکوی قلب جنینمشاهده شد . احتمال وجود یک سندرم ژنتیکی که تاثیر زیادی بر رشد غیر طبیعی مغز دارد را افزایش می دهد. به این عارضه توبروز اسکلروزیس گفته می شود.

بررسی این موارد می تواند یک مجموعه اطلاعات مهم در رابطه با شناخت وضعیت نوزاد به شما بدهد . که خود نقش اساسی در تصمیم گیری در مورد بارداری شما خواهد داشت.

متخصص قلب و عروق اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهد.  که طی آن مشخص می شود.  که آیا لازم است نگران مسائل دیگری هم باشید یا خیر. با این حال، هنگامی که موضوع یک مساله ی نگران کننده و مهمی باشد . شما به دیگر اعضای تیم مراقبت که از نزدیک با متخصص قلب کودکان همکاری می کنند، معرفی خواهید شد.

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب اطفال و جنین

جهت مطالعه بیشتر می توانید به مقاله زیر مراجعه بفرمایید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نیلوفر سه شنبه ۲۱ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من بخاطرهیدرونفروز کلیه خفیف البته دکتراکو نوشت برام ک رفتم گف سالمه همه چی ومشکلی نیس ولی گف بعدتولدبرم برای معاینه قلب حالاعلاوه برکلیه نگران قلب بچم شده آیامشکلی هس؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۱ دی ۰( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید خطری وجود ندارد

 • تصویر کاربر آزاده سه شنبه ۲۱ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من در هفته ۱۹ اکوی قلب جنین انجام دادم گفتن lveخفیف داره دو هفته بعد تکرار کردم بهبود پیدا کرده بود و گفتن به احتمال زیاد به مرور برطرف میشه ولی باز هم چهار هفته بعد تکرار کردم گفتن بهتر نشده و دریچه هم کمی گشاد شده تصویر اکو رو خدمتتون می فرستم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید با این مشکلات وضعیت جنین بعد از تولد چگونه خواهد بود🙏🏻
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۱ دی ۰( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   باید بعد از تولد نوزاد اکو شود با توجه به نتیجه اقدامات بعدی مشخص می شود در حال حاضر اقدامی لازم ندارد

 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  من در هفته 34بارداری هستم و به من گفتند جنینم آریتمی قلبی داره اکو گرفتم لطف می کنید برای من توضیح بدید وضع جنین چگونه هست و آیا خطری جان جنین را تهدید می کنه و بعد از زایمان چکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید طبق اکو قلب جنین مشکلی وجود ندارد

 • تصویر کاربر ندا پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر معذرت میخوام این سوال قبلیم بود
  یه خانومی جنین تک شریانی داشته با سوراخ قلب بعد زایمان نوزاد مشکل جابه جایی عروس قلبی شده عملش کردنوبعد عمل زنده نمونده
  الان من هم جنینم تک شریانی وسوراخ کوچیک vsdداره خیلی نگرانم احتمال این مشکل واسه اون خانوم سوراخ قلب جنینش بوده یا عوامل دیگه ای داشته به نظرتون؟

  شما جواب دادین خیر .اما متوجه نشدم منظورتون اینه این خطر منو تهدید نمیکنه یا منظورتون اینه که نوزاد اون خانوم عوامل دیگه ای به غیر از vsd وتک شریانی بودن داشته ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۴ دی ۰( 2 هفته پیش)

   سلام 

   مشکل اون خانم با شما زمین تا آسمان متفاوت است اگر اکو قلب جنین صحیح باشد مشکل فرزند شما خطرناک نیست

  2. تصویر کاربر ندا چهارشنبه ۱۵ دی ۰( 2 هفته پیش)
   خیلی ممنونم آقای دکتر خداخیرتون بده ازنگرانی نجاتم دادین
  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 1 هفته پیش)

   سلامت باشید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ندا دوشنبه ۱۳ دی ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر یه خانومی جنین تک شریانی داشته با سوراخ قلب بعد زایمان نوزاد مشکل جابه جایی عروس قلبی شده عملش کردنوبعد عمل زنده نمونده
  الان من هم جنینم تک شریانی وسوراخ کوچیک vsdداره خیلی نگرانم احتمال این مشکل واسه اون خانوم سوراخ قلب جنینش بوده یا عوامل دیگه ای داشته به نظرتون؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۳ دی ۰( 2 هفته پیش)

   خیر

 • تصویر کاربر ندا دوشنبه ۱۳ دی ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سوال قبلیم این بود

  سلام آقای دکتر سوال قبلی من این بود
  که جنین تک شریانی دارم ودرهفته ی18سوراخ قلب (وی اس دی )داشت که گفتن هفته ۲۵ گفتن در حال بسته شدنه وکوچیک شده
  الان دیابت بارداری گرفتم خیلی میترسم که چون سابقه ی بیماری قلبی داشته بازم خطری تهدیدش کنه چقدر احتمالش هست بعد تولد مشکلی پیش بیاد؟
  شما گفتین اگه سه ماه اول بودین میتونه خطرناک باشه ،من اوایل بارداری که آزمایش دادم لب مرز بود ولی دیابت بارداری رو در آزمایش هفته ی ۲۶فهمیدم وطی بیست روز با انسولین کنترل کردم وبه ندرت بعضی روزها کمی بالا میره با این حال که جنینم سابقه ی مشکل قلبی داشته بازم خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱۳ دی ۰( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید خطرناک نیست

 • تصویر کاربر ندا یکشنبه ۲۸ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من قبلا براتون سوال فرستادم که قلب جنینم سوراخ vsdداشت ورفتم سونو گفتن درحال بسته شدنه و کم مونده وبرو بعد از تولد بچه بیا ر واسه اکو
  شما گفتین که اغلب بسته میشن واگه نشه با انژیوگرافی میبندن
  میخواستم بپرسم این نوع سوراخ کلا بی خطره ویا به اینکه کجای قلبش هست مهمه وبی خطر بودن ونبودنش به جاش ربط داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۸ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام 

    

   محلی که مشخص شده اغلب بهبود خودبخود دارد

    

    

    

    

 • تصویر کاربر آقاااایی شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  سونوی آنومالی ۱۸ هفته دادم و ضربان قلب جنین ۱۴۵ هست و در متنش نوشته:
  و نمای four chanber و three visille به طور طبیعی دیده نمی شود
  و سایز و محور اصلی قلب طبیعی است و ریتم قلب غیر طبیعی است
  نوشته اکو جنین توصیه می شود.
  مشکل چی هست؟ واجبه اکو بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۰ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و احترام 

   بله با توجه به گزارش اکو قلب جنین ضروريست 

 • تصویر کاربر مهدیه پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید نوزاد یک ماهه دارم که در پی شنیدن صدای اضافه ازش اکو گرفتن جواب رو خدمتتون میفرستم بهمون گفتن ایورت دولتی هست ومن به شدت نگرانم وحال خوبی ندارم ایا این مشکل بدی است ایا جون بچه دررخطره؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و احترام 

   نگران نباشید اغلب این مسئله را بیماری نمی دانند ولی در بعضی موارد در طی زمان ممکن است ایجاد بیماری کند 

   این حالت شایعترین تغییر شکل مادرزادی ست که بخاطر شیوع بالا بعضی این را یک حالت طبیعی می دانند فقط با فواصل زمانی اکو شود کفایت می‌کند 

 • تصویر کاربر رسام پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پسرم ۷روزه بود ک اکو بردیم گفتن قلبش سوراخی اما توضیح دقیق ندادن ک خودب خود خوب میشه یا نیاز ب عمل داره یا اینکه ن..اگ میشه لطفا کمک کنین ب مابگین آقای دکتر ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۸ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   طبق گزارش ارسالی شما فرزندتان این موارد را دارد یک رگ اضافه قلبی در حال بسته شدن یک سوراخ بین دهلیزی کوچک و مختصری پس زدن خون از دریچه قلبی که همگی خطرناک نیست و با افزایش سن بهبود دارد حداقل با فاصله دو ماه اکو تکرار شود.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   رگ اضافه در قلب نوزادان یا پی دی ای (PDA) 

   آیا سوراخ پی اف او در قلب نوزاد خطرناک است ؟

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر