تفسیر جواب اکوی قلب جنین چگونه است ؟

اکوکاردیوگرافی قلب جنین یکی از راه های تشخیصی بیماری های قلبی در جنین است. در این مقاله در رابطه با تفسیر جواب اکوی قلب جنین و اقدامات بعد از تشخیص صحبت شده است. این مقاله فقط در رابطه با جواب این آزمایش می باشد . 

مطلب مرتبط: دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران

اگر در جواب اکوی قلب جنین نقص قلبی تشخیص داده شود چه باید کرد؟

اگر پس از بررسی و انجام اکو قلب جنین نتیجه نشان دهد. قلب فرزند شما دچار نقص مادرزادی ست . متخصص قلب و عروق کودکان (متخصص کاردیولوژی) موارد لازم در رابطه با این عارضه را برای شما توضیح خواهد داد.

متخصص قلب جنین

متخصص قلب جنین  با استفاده از تصاویر مشاهده شده از قلب جنین  موارد مربوط به شرایط بارداری، زایمان و نیاز احتمالی به جراحی قلب پس از تولد نوزاد را برای شما شرح خواهد داد.

تقریبا در همه موارد ؛ از شما خواسته می شود که به طور مرتب و تا زمان زایمان پیگیر های لازم را انجام دهید .  تا هم اطلاعات مورد نیاز را کسب کرده . همچنین در صورت نیاز اقداماتی را انجام دهید . متخصص قلب و عروق کودکان به تمام سوال های شما پاسخ می دهد.

ممکن است لازم باشد در آینده با یک جراح قلب یا متخصص قلب و عروق ملاقات کنید .  تا در مورد جراحی قلب یا دیگر اقدامات مورد نیاز پس از تولد نوزاد، اطلاعات بیشتری کسب کنید. نقص قلب پیامد های قابل توجهی در سلامت کلی جنین دارد. 

بررسی این مسائل می تواند به شما کمک کند تا در بیماری هایی که کودک شما ممکن است به آن ها دچار شود به یک تصویر ذهنی دست پیدا کنید و همچنین بتوانید در مورد بارداری خود تصمیم بگیرید.

متخصص کاردیولوژی (متخصص قلب و عروق) اطلاعات مورد نیاز در رابطه با مشکلات ژنتیکی را برای شما شرح خواهد داد و به تمام سوالات شما پاسخ خواهد داد.

تیم مراقبتی شما، همچنین شامل پزشكانی است كه در زمینه زنان و زایمان با ریسک بالا (پزشک متخصص جنین و مادر) و ژنتیک كودكان و نوزادان (پزشك نوزادان) تخصص دارند.

تیم مرکز مراقبت از جنین، با شما ملاقات خواهد کرد و طی جلسه ای می توانید از بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) بازدید کنید و برای دوران زایمان و نگهداری نوزاد پس از زایمان آمادگی لازم را پیدا کنید.

بعد از اکوی قلب جنین چه اتفاقی می افتد؟

پزشکی که اکو قلب جنین شما را انجام داده  . نتایج به دست آمده از آزمایش ها را مورد بررسی قرار می دهد. او ممکن است انجام آزمایش ها یا روش های بیشتری را تجویز کند. این آزمایش ها و روش ها ممکن است شامل موارد ذکر شده در زیر باشد:

درمانهای بعد از اکو جنین

درمان ممکن است  شامل مصرف دارو یا در موارد خاصی مداخلات درمانی آنژیوگرافی جهت اصلاح بعضی  مشکلات قلبی در  جنین باشد.

 

ارزیابی های سلامتی جنین

برای بررسی سلامت کلی جنین، ممکن است از شما خواسته شود که حرکات جنین را بشمارید.

تست بدون استرس

در این آزمایش، ضربان قلب و حرکت جنین موردبررسی قرار می گیرد.

مشخصات بیوفیزیکی (بیوفیزیکال پروفایل) (BPP)

این یک آزمایش سونوگرافی برای بررسی سلامت کلی جنین است. در این آزمایش ضربان قلب، تنفس، حرکت، میزان عضله و میزان مایع آمنیوتیک مورد بررسی قرار می گیرد.

سونوگرافی یا اکوکاردیوگرافی

اینها آزمایش هایی هستند که برای تائید وجود نقص انجام می شوند. همچنین طی این آزمایش ها، رشد جنین دنبال می شود. تغییرات قلب جنین مشاهده می شود و سایر مشکلات مورد بررسی قرار می گیرند.

آمنیوسنتز

با انجام این آزمایش، اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و برخی نقایص مادرزادی تشخیص داده می شوند. پزشک متخصص سوزنی را از دیواره شکم وارد رحم و از رحم وارد کیسه ی آمنیوتیک می کند. سپس او می تواند از مایع آمنیوتیک نمونه گیری کند.

مشاوره ژنتیک

یک مشاور به شما کمک می کند تا با نحوه ی نگهداری از فرزندی که مشکلات ژنتیکی دارد را آشنا شوید.

سونوگرافی سطح بالای جنین

سونوگرافی دقیق از بقیه جنین ضروری است تا چگونگی رشد جنین مورد ارزیابی قرار گیرد . وضعیت سلامتی جنین مانیتور شود. بقیه  قسمتهای بدن جنین از نظر وجود ناهنجاری های دیگر  مورد ارزیابی قرار گیرد.

اکو قلب جنین

چه متخصصی جواب اکو قلب جنین را تفسیر می کند؟

جواب آزمایش ها بستگی به نتیجه اکوی قلب جنین ،سن حاملگی ، دیگر تشخیص ها و کیفیت تصاویر به دست آمده دارد. اگر بررسی جواب اکوی قلب جنین توسط یک فوق تخصص قلب کودکان انجام شود، او به محض اتمام بررسی آزمایش ها با شما ملاقات می کند . توضیحات دقیق نتایج را به شما ارائه می دهد.

اگر مطالعه اولیه این آزمایش ها توسط متخصص پریناتولوژی انجام شود و نقص قلب پیدا شود . برای تشخیص دقیق و مشاوره بیشتر شما را به یک فوق تخصص قلب کودکان ارجاع می دهند.

درصد دقت جواب اکوی قلب جنین چقدر است؟

اگر بررسی آزمایش ها نشان دهد که نتایج به دست آمده نرمال و طبیعی هستند، ممکن است شما مرخص شوید و یا از شما خواسته شود که قبل و بعد از تولد نوزاد دوباره این سری آزمایش ها را تکرار کنید.

برخی از مشکلات مانند لوپوس مادر، حتی اگر در آزمایش اول نتایج طبیعی و نرمالی داشته باشد، باز هم نیاز به چندین بار تکرار دارند. همچنین گاها ممکن است ساختاری وجود داشته باشد که آنچنان که دکتر می خواهد دیده نشود؛ در این صورت ممکن است لازم باشد که تصویربرداری را مجددا تکرار کنید.

حتی با اینکه ممکن است نتایج آزمایش ها وجود مشکلی را با درصد ضعیفی نشان دهد، باز هم ممکن است پزشک از شما بخواهد تا دوباره آزمایش را تکرار کنید. حتی در صورتی که نتایج تمام آزمایش ها کاملا نرمال و با کیفیت بالا باشند، باز هم نمی توان به وجود آمدن مشکلات قلبی را رد کرد.

این مساله به این دلیل است که گردش خون در جنین با گردش خون در نوزادی که به دنیا آمده است بسیار متفاوت است. علاوه بر این، اگر حفره های ریزی بین محفظه های پایین قلب وجود داشته باشد، نمی توان آنها را به راحتی مشاهده کرد.

با این حال با توجه به گردش طبیعی خون در جنین، و نتایج به دست آمده از اکوکاردیوگرام طبیعی جنین، پزشک می تواند خبرهای خوب نسبتا قطعی را به شما ارائه دهد.

اکوی قلب جنین در چند هفتگی انجام می شود؟

برای اطمینان از صحت نتیجه ی آزمایش اکوکاردیوگرام، می توان این آزمایش را پس از هفته ی هفدهم یا هجدهم بارداری انجام داد. با این حال، فناوری های جدیدتری نیز وجود دارند که با استفاده از مبدل های واژینالی می توان تصاویر قلب جنین را از همان  هفته دوازدهم مورد مشاهده قرار داد.

اگر اسکن را قبل از هفته ی هجدهم انجام داده باشید، به احتمال زیاد از شما خواسته می شود تا در آینده اسکن را مجددا تکرار کنید و تصاویر قطعی تری را برای تائید یافته های آزمایش های اولیه ارائه دهید.  در برخی موارد هفته هجدهم برای تائید نتایج آزمایش ها هنوز هم خیلی زود است.

بیماری های قلبی چه تاثیری بر روی جنین می گذارد؟

نقص قلبی پیامدهای جدی و قابل توجهی در سلامت کلی جنین دارد. برخی نقص های قلبی ممکن است .به طور قابل توجهی احتمال وجود   برخی مشکلات ژنتیکی مانند سندرم داون یا سندرم دی جورج را افزایش دهد.

اگر  تومورهای خوش خیمی در جواب اکوی قلب جنینمشاهده شد . احتمال وجود یک سندرم ژنتیکی که تاثیر زیادی بر رشد غیر طبیعی مغز دارد را افزایش می دهد. به این عارضه توبروز اسکلروزیس گفته می شود.

بررسی این موارد می تواند یک مجموعه اطلاعات مهم در رابطه با شناخت وضعیت نوزاد به شما بدهد . که خود نقش اساسی در تصمیم گیری در مورد بارداری شما خواهد داشت.

متخصص قلب و عروق اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهد.  که طی آن مشخص می شود.  که آیا لازم است نگران مسائل دیگری هم باشید یا خیر. با این حال، هنگامی که موضوع یک مساله ی نگران کننده و مهمی باشد . شما به دیگر اعضای تیم مراقبت که از نزدیک با متخصص قلب کودکان همکاری می کنند، معرفی خواهید شد.

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب اطفال و جنین

جهت مطالعه بیشتر می توانید به مقاله زیر مراجعه بفرمایید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر M پنجشنبه ۳ فروردین ۲( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید هفته ۱۸سونو انومالی رفتم گفتن ک ناهنجاری قلبی نشون میده هفته ۱۹رفتم اکو گفتن ک دوتا سوراخ بزرگ داره دیواره هاش تشکیل نشده ی ماه بعد هفته ۲۳دوباره اکو رفتم گفتن ک سمت چپ قلبش کوچیک تر از سمت راستشه یخرده از دیواره هاشم نیس تروخدا کمکم کنید خیلی خطرناکه؟ آیا امکانش هس در طی بارداری خوب شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۳ فروردین ۲( 2 روز پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   خیر با توجه به شرح حالی که فرمودید کاری برای این جنین نمی شود انجام داذ

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۳ فروردین ۲( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من اکو قلب جنین دادم و کاملا منو ناامید کردن این روزای عید هیچ پزشک دیگه ای نیس ک برم تا دوباره اکو بدم میشه شماهم نظرتون رو بگین ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۳ فروردین ۲( 2 روز پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   متاسفانه با توجه به گزارش اکو فرزندتان برای این جنین کاری نمی شود انجام داد

 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۳ اسفند ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام من توهفته۱۸بارداری اکوی قلب جنین انجام دادم همه ی سونو ها وآزمایشام خوب بودن چون آی وی اف کردم دکترگفت اکوقلب انجام بده تو اکو یکی ازرگای قلب همون رگی که خون روبه کل بدن میرسونه یکم باریکه بقیه چیزا همه نرمال بودخیلی نگرانم آیا تا هفته های بالاتر بارداری رشد میکنه یاخطر جدیه؟ عکس اکو هم میفرستم تورو خداراهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۳ اسفند ۱( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید اغلب خودبخود خوب می شود ولی سیر تغییرات در قلب جنین باید بررسی شود 

 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۳ اسفند ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام من بیستم اکوی قلب جنین دادم دکتر گفت یکی از رگ های قلب همون که خون به کل بدن میرسونه یکم باریکه خوب رشد نکرده توجواب دوتاعدد نوشته یکی۲.۴ یکی دیگه۴.۶هست خیلی نگرانم آیا این مشکل توهفته های بالای بارداری برطرف میشه یانه مشکل جدیه؟ بقیه چیزاش همه نرمال زده. عکس جواب اکو هم فرستادم براتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۳ اسفند ۱( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   باید سیر تغییرات در قلب جنین بررسی شود اغلب خودبخود خوب می شود 

 • تصویر کاربر سمانه چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام، من هفته ۲۱ باردارب هستم، هر دو تا غربالگری ها جوابشون خوب بوده، دکتر برام اکو قلب جنین داد که انجام دادم، توی جواب نوشته قلب سالمه و در ادامه نوشته شریان ساب کلاوین سمت راست از خلف تراشه عبور کرده که نشاندهنده ARSA میباشد. این مشکلی برای بچه ایجاد میکنه؟ ممکنه با وجود جواب غربالگری های قبلی که مشکلی نشون ندادند، نشاندهنده سندروم باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اگر آزمایشات قبلی مشکل نداشته بعید است سندرم باشد 

   باید بعد تولد اکو تکرار شود تا وضعیت نیاز به اقدامات درمانی مشخص شود 

 • تصویر کاربر فریبا چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام پسر ۸ ماهه ای دارم که متوجه شدیم سوراخ بین دهلیزی دارد آخرین اکو رو براتون میفرستم لطف کنید نظرتون و بگید دکترش بهمون گفت امیدی نیست که با آنژیو بسته بشه حتمن باید جراحی بشه و یه سوال دیگه آیا ختنه کردند برایش خطرناک است
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۱۷ اسفند ۱( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۸ اسفند ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  من سونوگرافی انومالی دادم در هفته 18هفته 6روز
  همه چی گفت خوبه ،نرماله
  ولی یک چیز مشکوکی بود،نوشته تصویر فوکوس اکوژن به دیامتر 3م م در بطن چپ قلب جنین رویت شد.نگرااانم چکارکنم مشکل جدیه؟خطرناکه؟کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۸ اسفند ۱( 3 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب

   نگران نباشید . نقطه اکوژن در قلب جنین خطرناک نیست. مشکلی برای قلب جنین ایجاد نمی کند اغلب تا پایان بارداری خودبخود برطرف می شود.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۹ اسفند ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  آقای دکتر این جواب اکوی قلب جنین من دوقولو هستن و دکتر زنان گفته باید حتما جایی ک فوق تخصص قلب هست زایمان کنم
  متخصص قلب کودک هم نیست تو منطقه ای ک ماهستیم رفتن ب جایی هم برام مشکله میتونید اینو ببینید و نظرتون رو بگید ببینم مشکل خاصی داره یا میتونم همینجا ک هستم هم دنیا بیارم الان ۳۰ هفته هستم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۸ اسفند ۱( 3 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید . نقطه اکوژن در قلب جنین خطرناک نیست. مشکلی برای قلب جنین ایجاد نمی کند اغلب تا پایان بارداری خودبخود برطرف می شود.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

  2. تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۸ اسفند ۱( 3 هفته پیش)
   خیلی ممنونم جناب دکتر از وقتی ک گذاشتین
  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۹ اسفند ۱( 3 هفته پیش)

   سلام 

   خواهش میکنم 🌹

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیرمحمد سه شنبه ۲۵ بهمن ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام دکتر پسر دوماه دارم دکتر گفت که به اندازه سر سوزن قلبش سوراخ هست اشکال نداره واکسن دوماهگی بزنه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۵ بهمن ۱( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر سیمین پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام. لطف میکنید گزارش اکوی جنین من رو هم ببینید؟آیا سقط واجبه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   مشکلات قلب جنین شما بسیار پیچیده است و بعد از تولد درمان فوری نیاز دارد.

   پیشنهاد می کنم . این مقالات رو مطالعه بفرمایید . اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   انواع بیماری قلبی مادرزادی در نوزادان 

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

    

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر