برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481

تفسیر جواب اکوی قلب جنین چگونه است ؟

اکوکاردیوگرافی قلب جنین یکی از راه های تشخیصی بیماری های قلبی در جنین است. در این مقاله در رابطه با تفسیر جواب اکوی قلب جنین و اقدامات بعد از تشخیص صحبت شده است. این مقاله فقط در رابطه با جواب این آزمایش می باشد . 

مطلب مرتبط: دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران

اگر در جواب اکوی قلب جنین نقص قلبی تشخیص داده شود چه باید کرد؟

اگر پس از بررسی و انجام اکو قلب جنین نتیجه نشان دهد. قلب فرزند شما دچار نقص مادرزادی ست . متخصص قلب و عروق کودکان (متخصص کاردیولوژی) موارد لازم در رابطه با این عارضه را برای شما توضیح خواهد داد.

متخصص قلب جنین

متخصص قلب جنین  با استفاده از تصاویر مشاهده شده از قلب جنین  موارد مربوط به شرایط بارداری، زایمان و نیاز احتمالی به جراحی قلب پس از تولد نوزاد را برای شما شرح خواهد داد.

تقریبا در همه موارد ؛ از شما خواسته می شود که به طور مرتب و تا زمان زایمان پیگیر های لازم را انجام دهید .  تا هم اطلاعات مورد نیاز را کسب کرده . همچنین در صورت نیاز اقداماتی را انجام دهید . متخصص قلب و عروق کودکان به تمام سوال های شما پاسخ می دهد.

ممکن است لازم باشد در آینده با یک جراح قلب یا متخصص قلب و عروق ملاقات کنید .  تا در مورد جراحی قلب یا دیگر اقدامات مورد نیاز پس از تولد نوزاد، اطلاعات بیشتری کسب کنید. نقص قلب پیامد های قابل توجهی در سلامت کلی جنین دارد. 

بررسی این مسائل می تواند به شما کمک کند تا در بیماری هایی که کودک شما ممکن است به آن ها دچار شود به یک تصویر ذهنی دست پیدا کنید و همچنین بتوانید در مورد بارداری خود تصمیم بگیرید.

متخصص کاردیولوژی (متخصص قلب و عروق) اطلاعات مورد نیاز در رابطه با مشکلات ژنتیکی را برای شما شرح خواهد داد و به تمام سوالات شما پاسخ خواهد داد.

تیم مراقبتی شما، همچنین شامل پزشكانی است كه در زمینه زنان و زایمان با ریسک بالا (پزشک متخصص جنین و مادر) و ژنتیک كودكان و نوزادان (پزشك نوزادان) تخصص دارند.

تیم مرکز مراقبت از جنین، با شما ملاقات خواهد کرد و طی جلسه ای می توانید از بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) بازدید کنید و برای دوران زایمان و نگهداری نوزاد پس از زایمان آمادگی لازم را پیدا کنید.

بعد از اکوی قلب جنین چه اتفاقی می افتد؟

پزشکی که اکو قلب جنین شما را انجام داده  . نتایج به دست آمده از آزمایش ها را مورد بررسی قرار می دهد. او ممکن است انجام آزمایش ها یا روش های بیشتری را تجویز کند. این آزمایش ها و روش ها ممکن است شامل موارد ذکر شده در زیر باشد:

درمانهای بعد از اکو جنین

درمان ممکن است  شامل مصرف دارو یا در موارد خاصی مداخلات درمانی آنژیوگرافی جهت اصلاح بعضی  مشکلات قلبی در  جنین باشد.

 

ارزیابی های سلامتی جنین

برای بررسی سلامت کلی جنین، ممکن است از شما خواسته شود که حرکات جنین را بشمارید.

تست بدون استرس

در این آزمایش، ضربان قلب و حرکت جنین موردبررسی قرار می گیرد.

مشخصات بیوفیزیکی (بیوفیزیکال پروفایل) (BPP)

این یک آزمایش سونوگرافی برای بررسی سلامت کلی جنین است. در این آزمایش ضربان قلب، تنفس، حرکت، میزان عضله و میزان مایع آمنیوتیک مورد بررسی قرار می گیرد.

سونوگرافی یا اکوکاردیوگرافی

اینها آزمایش هایی هستند که برای تائید وجود نقص انجام می شوند. همچنین طی این آزمایش ها، رشد جنین دنبال می شود. تغییرات قلب جنین مشاهده می شود و سایر مشکلات مورد بررسی قرار می گیرند.

آمنیوسنتز

با انجام این آزمایش، اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و برخی نقایص مادرزادی تشخیص داده می شوند. پزشک متخصص سوزنی را از دیواره شکم وارد رحم و از رحم وارد کیسه ی آمنیوتیک می کند. سپس او می تواند از مایع آمنیوتیک نمونه گیری کند.

مشاوره ژنتیک

یک مشاور به شما کمک می کند تا با نحوه ی نگهداری از فرزندی که مشکلات ژنتیکی دارد را آشنا شوید.

سونوگرافی سطح بالای جنین

سونوگرافی دقیق از بقیه جنین ضروری است تا چگونگی رشد جنین مورد ارزیابی قرار گیرد . وضعیت سلامتی جنین مانیتور شود. بقیه  قسمتهای بدن جنین از نظر وجود ناهنجاری های دیگر  مورد ارزیابی قرار گیرد.

اکو قلب جنین

چه متخصصی جواب اکو قلب جنین را تفسیر می کند؟

جواب آزمایش ها بستگی به نتیجه اکوی قلب جنین ،سن حاملگی ، دیگر تشخیص ها و کیفیت تصاویر به دست آمده دارد. اگر بررسی جواب اکوی قلب جنین توسط یک فوق تخصص قلب کودکان انجام شود، او به محض اتمام بررسی آزمایش ها با شما ملاقات می کند . توضیحات دقیق نتایج را به شما ارائه می دهد.

اگر مطالعه اولیه این آزمایش ها توسط متخصص پریناتولوژی انجام شود و نقص قلب پیدا شود . برای تشخیص دقیق و مشاوره بیشتر شما را به یک فوق تخصص قلب کودکان ارجاع می دهند.

درصد دقت جواب اکوی قلب جنین چقدر است؟

اگر بررسی آزمایش ها نشان دهد که نتایج به دست آمده نرمال و طبیعی هستند، ممکن است شما مرخص شوید و یا از شما خواسته شود که قبل و بعد از تولد نوزاد دوباره این سری آزمایش ها را تکرار کنید.

برخی از مشکلات مانند لوپوس مادر، حتی اگر در آزمایش اول نتایج طبیعی و نرمالی داشته باشد، باز هم نیاز به چندین بار تکرار دارند. همچنین گاها ممکن است ساختاری وجود داشته باشد که آنچنان که دکتر می خواهد دیده نشود؛ در این صورت ممکن است لازم باشد که تصویربرداری را مجددا تکرار کنید.

حتی با اینکه ممکن است نتایج آزمایش ها وجود مشکلی را با درصد ضعیفی نشان دهد، باز هم ممکن است پزشک از شما بخواهد تا دوباره آزمایش را تکرار کنید. حتی در صورتی که نتایج تمام آزمایش ها کاملا نرمال و با کیفیت بالا باشند، باز هم نمی توان به وجود آمدن مشکلات قلبی را رد کرد.

این مساله به این دلیل است که گردش خون در جنین با گردش خون در نوزادی که به دنیا آمده است بسیار متفاوت است. علاوه بر این، اگر حفره های ریزی بین محفظه های پایین قلب وجود داشته باشد، نمی توان آنها را به راحتی مشاهده کرد.

با این حال با توجه به گردش طبیعی خون در جنین، و نتایج به دست آمده از اکوکاردیوگرام طبیعی جنین، پزشک می تواند خبرهای خوب نسبتا قطعی را به شما ارائه دهد.

اکوی قلب جنین در چند هفتگی انجام می شود؟

برای اطمینان از صحت نتیجه ی آزمایش اکوکاردیوگرام، می توان این آزمایش را پس از هفته ی هفدهم یا هجدهم بارداری انجام داد. با این حال، فناوری های جدیدتری نیز وجود دارند که با استفاده از مبدل های واژینالی می توان تصاویر قلب جنین را از همان  هفته دوازدهم مورد مشاهده قرار داد.

اگر اسکن را قبل از هفته ی هجدهم انجام داده باشید، به احتمال زیاد از شما خواسته می شود تا در آینده اسکن را مجددا تکرار کنید و تصاویر قطعی تری را برای تائید یافته های آزمایش های اولیه ارائه دهید.  در برخی موارد هفته هجدهم برای تائید نتایج آزمایش ها هنوز هم خیلی زود است.

بیماری های قلبی چه تاثیری بر روی جنین می گذارد؟

نقص قلبی پیامدهای جدی و قابل توجهی در سلامت کلی جنین دارد. برخی نقص های قلبی ممکن است .به طور قابل توجهی احتمال وجود   برخی مشکلات ژنتیکی مانند سندرم داون یا سندرم دی جورج را افزایش دهد.

اگر  تومورهای خوش خیمی در جواب اکوی قلب جنینمشاهده شد . احتمال وجود یک سندرم ژنتیکی که تاثیر زیادی بر رشد غیر طبیعی مغز دارد را افزایش می دهد. به این عارضه توبروز اسکلروزیس گفته می شود.

بررسی این موارد می تواند یک مجموعه اطلاعات مهم در رابطه با شناخت وضعیت نوزاد به شما بدهد . که خود نقش اساسی در تصمیم گیری در مورد بارداری شما خواهد داشت.

متخصص قلب و عروق اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهد.  که طی آن مشخص می شود.  که آیا لازم است نگران مسائل دیگری هم باشید یا خیر. با این حال، هنگامی که موضوع یک مساله ی نگران کننده و مهمی باشد . شما به دیگر اعضای تیم مراقبت که از نزدیک با متخصص قلب کودکان همکاری می کنند، معرفی خواهید شد.

دکتر سعید بیطرفان متخصص قلب اطفال و جنین

جهت مطالعه بیشتر می توانید به مقاله زیر مراجعه بفرمایید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شیما جمعه ۳۱ شهریور ۲( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشی دو سوراخ تو قلب دخترم چهار ماه به اندازه چهار میل پنج میل خواستم نظرت بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۳۱ شهریور ۲( 2 روز پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید با توجه به محل سوراخ قلب فرزندتان احتمال بهبود خودبخود زیاد است.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سوراخ بودن قلب نوزاد ASD چقدرخطرناک است؟

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

   درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD

 • تصویر کاربر مریم جمعه ۲۴ شهریور ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من خیلی نگران اکو قلب جنین انجام دادم گفتن یه سواری بین بطنی داره میشه جوابشو واسم بگین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۴ شهریور ۲( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید با توجه به محل سوراخ قلب فرزندتان احتمال بهبود خودبخود زیاد است.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سوراخ قلب جنین در اکوی قلب ( سوراخ بین بطنی ) 

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر الهام دوشنبه ۲۰ شهریور ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام در13هفتگی سونورفتم وهمه چیز خوب ونرمال .امروز 18هفته رفتم سونو .دکترفرمودن تا15هفته جنین رشدکرده والان قلبش واستاده.این ممکنه ؟وعلت چی میتونه باشه؟
  هیچ علامتی هم خودم نداشتم .خداخیرتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۰ شهریور ۲( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اگر تا ۶-۷ هفتگی در سونو واژینال و تا ۱۰ هفتگی سونو از روی شکم  حرکات و ضربان قلب جنین مشخص نشود. بعید است. جنین زنده باشد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   چعلت تشکیل نشدن قلب جنین در دوران بارداری چیست؟

   علت نشنیدن صدای قلب جنین چیست؟

  2. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۰ شهریور ۲( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اگر تا ۶-۷ هفتگی در سونو واژینال و تا ۱۰ هفتگی سونو از روی شکم  حرکات و ضربان قلب جنین مشخص نشود. بعید است. جنین زنده باشد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   علت تشکیل نشدن قلب جنین در دوران بارداری چیست؟

   علت نشنیدن صدای قلب جنین چیست؟

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر آرزو پنجشنبه ۱۶ شهریور ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب
  آقای دکتر من یه بار سونوی ان تی دادم و عدد ان تی ۴ بود
  دفعه بعد برای اطمینان مجددا سونو رو توی مرکز دیگه ای تکرار کردم عدد ان تی ۳ بود. اما دکتر سونوگرافی قلب جنین رو بررسی کردن و گفتن که مشکوک به tga و vsd هستش و گفتن مجددا اکوی قلب رو در ۱۶ هفته تکرار کنم.
  ممکنه که اشتباه کرده باشن؟ ۱۳ هفته برای انجام اکوی قلب زود نیست؟
  بنظر شما ۱۶ هفته برای اکوی قلب مراجعه کنم یا ۱۸ هفته؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۶ شهریور ۲( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم اگر در اکوی قلب جنین 16 هفتگی باز هم تشخیص مشکوک بود 18 هفتگی اکوی قلب جنین تکرار شود 

 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام
  خانومم روز گذشته برای اکو قلب جنین رفته...تو نتایج نرخ TT رو زدن 34 و گفته کوچکتر از حد انتظاره و احتمال سندرم دی جورج رو داده...خانومم خیلی استرس داره ذکتر لطف میکنید یه نگاهی بندازین... ضمنا پوزیشن جنین خیلی بد بوده دکتر 2 بار گفته برو بچرخ یه چیزی بخور شاید درست بشه ولی درست نشد و گفت مجبوریم یه کاریش بکنیم به روز تونسته بود اکو کنه...جنین هم 19 هفته اشه
  خیلی خیلی ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   این گزارش اکو نرمال است در خصوص سندروم و نیاز به بررسی بیشتر از متخصص زنانتان سوال بفرمایید 

 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۶ شهریور ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین بچم ک دنیا اومد قلبش گفتن سوراخه بردیمش اکو قلب گفتن یه سوراخ کوچکی توی قلبش هست ولی نگران نباش میگیره..دیگه گفتم نمیخادبیارمش گفت برای اطمینان دوماه دیگه بیارش ولی من دیگه نبردم‌.میخاستم بگم کجابفهمم جوش خورده.علائمی یا راهی؟متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۶ شهریور ۲( 3 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   تنها راه مطمئن تکرار اکو ست 

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

 • تصویر کاربر سحر دوشنبه ۶ شهریور ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۶ هفته بارداری هستم در اکو قلب جنین دکتر گفتند که مقداری خون توسط دریچه قلب پس زده میشود وتاکید کردن بعد از به دنیا آمدن بچه رو چک کنن .من از دیروز خواب و خوراک ندارم ممکنه مشکل جدی باشه؟ آیا درمان داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۶ شهریور ۲( 3 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر زیبا پنجشنبه ۲ شهریور ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من هفته ۲۷ بارداری رفتم اکوی قلب جنین گفتن قلبش سوراخه و ی رگ اضافی هم داره خیلی نگرانم جوابشو براتون فرستادم میشه شماهم نظرتونو بگین؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲ شهریور ۲( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   درحال حاضر کاری نمی شود کرد و با اکو بعد از تولد روش درمان مشخص می شود ولی اغلب این مشکلات کامل قابل درمان است 

 • تصویر کاربر محمدرضا جمعه ۲۷ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  خواستم اگه امکان داره اکوی قلب جنین بنده رو تفسیر بفرمایید و اگه مشکلی هست بفرمایید اقدامات بعدی چیه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۷ مرداد ۲( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   طبق نتیجه آخر گزارش اکوی فرزندتان مشکل خطرناکی وجود ندارد 

 • تصویر کاربر احمدی شنبه ۲۱ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  بنده الان در هفته ۳۳ بارداری هستم
  پزشک زنان با توجه به سونوی آنومالی و مشکلات خونرسانی برای من مصرف ۲ عدد آسپیرین در طول روز رو پیشنهاد دادن
  اولین بار هفته ی ۲۳ اکو قلب جنین انجام دادم که گفتن مشکلی نداره
  اما در هفته ی ۳۲ مجدد اکو انجام دادم و جوابش رو برای شما فرستادم
  بعد از مطرح نمودن تغییرات قلبی و احتمال iugr بودن جنین،سونو کالر داپلر انجام دارم که گفتن iugr مطرح نیست
  ممنون میشم اکوی بنده رو ملاحظه بفرمایین
  سپاس از شما🙏🏻🙏🏻❤️❤️
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۲۱ مرداد ۲( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان و نامه آقای دکتر گلبابایی چیز خطرناکی نیست ولی حتماً بعد از تولد نیاز به پیگیری دارد 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر