آیا سوراخ بودن قلب نوزاد خطرناک است؟

سوراخ بودن قلب نوزاد ASD چقدرخطرناک است؟

یکی از شایعترین سوراخ های قلبی ای اس دی ( ASD )است که ممکن است هر نوزادی با آن متولد شود ای اس دی یکی از بیماری های مادرزادی قلب است. به طور معمول، این بیماری سوراخ بودن قلب نوزاد هم نامیده می شود.

ای اس دی یا نقص دیواره بین دهلیزی چیست؟(ASD)

نقص دیواره بین دهلیزی یا ای اس دی  نوعی نقص مادرزادی در قلب است که در آن یک سوراخ در دیواره یا تیغه بینابینی حفرات بالایی (دهلیزهای) قلب وجود دارد. عموما مردم این بیماری را به اسم سوراخ بودن قلب نوزاد می شناسند.

اندازه یک سوراخ ممکن است متفاوت باشد و ممکن است به خودی خود بسته شود یا نیاز به جراحی داشته باشد. نقص دیواره دهلیزی یکی از انواع نقص مادرزادی قلب است که در بدو تولد ممکن است وجود داشته باشد.

همانطور که قلب کودک در دوران جنینی ساخته می شود، به طور معمول چندین سوراخ در دیواره بین اتاق های فوقانی قلب (دهلیز) بوجود می آید. این سوراخ ها معمولاً در دوران بارداری یا اندکی پس از تولد بسته می شوند.

اگر یکی از این دهانه ها بسته نشود، سوراخی باقی می ماند و به آن نقص دیواره بین دهلیزی می گویند. این سوراخ مقدار خونی که بطرف ریه می رود را افزایش می دهد و با گذشت زمان ممکن است به رگ های خونی ریه آسیب برساند. 

آسیب به رگهای خونی در ریه ها ممکن است در بزرگسالی مشکلاتی مانند فشار خون بالای عروق ریه ها و نارسایی قلبی را ایجاد کند. سایر مشکلات ممکن است شامل ضربان غیر طبیعی قلب و افزایش خطر سکته مغزی باشد.

ای اس دی یا ASD چه تأثیری بر قلب می گذارد؟

به طور معمول، سمت چپ قلب فقط خون را به کل بدن پمپاژ می کند و سمت راست قلب فقط خون را به ریه ها پمپ می کند. در کودک مبتلا به ASD ، خون می تواند از طریق سوراخ موجود در بین حفرات بالایی قلب از دهلیز چپ به محفظه فوقانی سمت راست (دهلیز راست) عبور کرده و به طرف رگ های ریوی رفته و از قلب خارج شود.

اگر ASD بزرگ باشد، خون اضافی که به رگ های ریوی پمپ می شود باعث می شود قلب و ریه ها بیشتر کار کنند و عروق ریه می توانند به تدریج آسیب ببینند.

اگر سوراخ کوچک باشد، ممکن است علائم یا مشکلی ایجاد نکند. بسیاری از بزرگسالان سالم هنوز یک سوراخ کوچک باقی مانده در دیواره بین دهلیزها دارند که به آن Patent Foramen Ovale) PFO) می گویند.

سوراخ بودن قلب نوزاد چگونه بر فرزندم تأثیر می گذارد؟

کودکان مبتلا به سواج قلب نوع ای اس دی  یا ASD اغلب هیچ علائمی ندارند. اگر سوراخ کوچک باشد، علائمی ایجاد نمی کند زیرا قلب و ریه ها مجبور نیستند بیشتر کار کنند. اگر سوراخ آن بزرگ باشد، تنها یافته غیرطبیعی ممکن است سوفل (صدایی که با استتوسکوپ شنیده می شود) و سایر صداهای غیرطبیعی قلب باشد. 

در كودكان مبتلا به ASD بزرگ، خطر اصلی رگهای خونی در ریه ها است زیرا خون بیش از حد طبیعی در آنجا پمپ می شود. با گذشت زمان، معمولاً سالها، این ممکن است باعث آسیب دائمی به رگهای خونی ریه شود.

علائم سوراخ بودن قلب نوزاد یا ای اس دی

بسیاری از نوزادانی که با نقص دیواره بین دهلیزی یا ای اس دی متولد شده اند هیچ علائم و نشانه ای ندارند. علائم و نشانه ها می توانند از بزرگسالی شروع شوند. علائم و نشانه های نقص دیواره دهلیزی می تواند شامل موارد زیر باشد:

PFO

تشخیص ای اس دی یا ASD

با شنیدن سوفل قلبی یا همان صدای اضافه در قلب نوزاد در حین چکاپ ممکن است پزشک شما یا فرزندتان به نقص سپتوم دهلیزی یا نقص قلبی دیگر مشکوک شود. در صورت مشکوک بودن به نقص قلب، پزشک ممکن است یک یا چند آزمایش زیر را درخواست کند ازجمله :

اکوی قلب کودک

این آزمایش معمولاً برای تشخیص ای اس دی یا نقص سپتوم دهلیزی است. از امواج صوتی برای تولید تصویری از قلب استفاده می شود. این به پزشک شما اجازه می دهد حفرات قلب شما را ببیند و قدرت پمپاژ آنها را اندازه گیری کند.

این آزمایش همچنین دریچه های قلب را بررسی می کند و علائم نقایص قلبی را جستجو می کند. پزشکان همچنین می توانند از این آزمایش برای ارزیابی وضعیت شما و تعیین برنامه درمانی شما استفاده کنند.

عکس با اشعه ایکس از قفسه سینه

این کار به پزشک کمک می کند تا وضعیت قلب و ریه های شما را ببیند. با اشعه ایکس می توان شرایط دیگری غیر از نقص قلب را شناسایی کرد که ممکن است علائم یا نشانه های شما را توضیح دهد.

نوار قلب

این آزمایش فعالیت الکتریکی قلب شما را ثبت می کند و به شناسایی مشکلات ریتم قلب کمک می کند.

کار های لازم برای انجام نوار قلب کودکان در ASD

آنژیوگرافی ( کاتتریزاسیون )ای اس دی یا  ASD 

یک لوله نازک و انعطاف پذیر (کاتتر) به داخل رگ خونی در کشاله ران یا بازو وارد شده و به قلب شما هدایت می شود. از طریق کاتتریزاسیون، پزشکان می توانند بیماری های قلبی مادرزادی را تشخیص دهند، میزان قدرت پمپاژ قلب شما را آزمایش کنند، عملکرد دریچه قلب را بررسی کرده و فشار خون در ریه های شما را اندازه گیری کنند.

با این حال، این آزمایش معمولاً برای تشخیص نقص سپتوم دهلیزی لازم نیست. پزشکان همچنین ممکن است از روش های کاتتریزاسیون برای ترمیم نقص قلبی استفاده کنند.

ام آر آی MRI  

این کار با استفاده از یک میدان مغناطیسی و امواج رادیویی تصاویر سه بعدی از قلب و سایر اندام ها و بافت های بدن شما ایجاد می کند. اگر اکوکاردیوگرافی نتواند به طور قطعی نقص سپتوم دهلیزی یا شرایط مربوط به آن را تشخیص دهد ، پزشک ممکن است درخواست MRI کند.

سی تی اسکن

در این کار از یک سری اشعه ایکس برای ایجاد تصاویر دقیق از قلب شما استفاده می کند. اگر اکوکاردیوگرافی به طور قطع نقص سپتوم دهلیزی را تشخیص نداده باشد، می تواند برای تشخیص سوراخ بودن قلب نوزاد و نقایص مادرزادی قلب استفاده شود.

تشخیص بیماری ای اس دی در ASD در کودکان

درمان سوراخ بودن قلب نوزاد

بسیاری از نقایص سپتوم دهلیزی در دوران کودکی خود به خود بسته می شوند. برای کودکانی که بسته نمی شوند، برخی از نقص های کوچک دیواره بین دهلیزی ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند. اما بسیاری از نقایص دیواره بین دهلیزی در نهایت نیاز به جراحی دارند.

نظارت و پیگیری پزشکی

اگر شما یا فرزندتان نقص سپتوم دهلیزی دارید، ممکن است متخصص قلب شما آن را برای مدتی تحت نظر داشته باشد تا ببیند آیا به خودی خود بسته می شود یا خیر. 

پزشک شما تصمیم می گیرد که شما یا فرزندتان چه زمانی به درمان احتیاج دارید، بسته به شرایط شما و اینکه شما یا فرزندتان نقص قلبی مادرزادی دیگری دارید این زمان و روش درمان متفاوت است.

جراحی

بسیاری از پزشکان برای جلوگیری از عوارض بعدی توصیه می کنند نقص دیواره بین دهلیزی متوسط تا بزرگ را که در دوران کودکی یا بزرگسالی تشخیص داده شده است، اصلاح کنید. با این حال، اگر فشار خون شدید ریوی دارید، جراحی توصیه نمی شود زیرا ممکن است وضعیت را بدتر کند.

برای بزرگسالان و کودکان، جراحی شامل بسته سوراخ با دوختن و یا وصله دهی غیرطبیعی بین دهلیزها است. پزشکان وضعیت شما را ارزیابی می کنند و تعیین می کنند که از کدام دو روش زیر استفاده کنید:

کاتتریزاسیون قلب در ASD

پزشکان یک لوله نازک و قابل انعطاف (کاتتر) را به داخل رگ خونی در کشاله ران وارد کرده و با استفاده از تکنیک های تصویربرداری آن را به سمت قلب هدایت می کنند. از طریق کاتتر، پزشکان یک پچ یا شاخه مش برای بستن سوراخ را در آن قرار می دهند. 

بافت قلب در اطراف مش رشد می کند و سوراخ را به طور دائمی مهر و موم می کند. از این نوع روش ها فقط برای ترمیم نقص سپتوم دهلیزی در نوع ثانویه استفاده می شود. برخی از نقایص بزرگ سپتوم دهلیزی ثانویه ممکن است نیاز به جراحی قلب باز داشته باشد.

ای اس دی و یا جراحی برای ترمیم سوراخ بودن قلب جنین

عمل قلب باز در ASD

این نوع جراحی با بیهوشی عمومی انجام می شود و نیاز به استفاده از دستگاه قلب و ریه است. از طریق برش در قفسه سینه، جراحان از وصله هایی برای بستن سوراخ استفاده می کنند. 

این روش تنها راه اصلاح نقص دهلیزی اولیه، سینوس ونوز و سینوس کرونر است. این روش را می توان با استفاده از برش های کوچک (جراحی با حداقل تهاجم) و با استفاده از یک ربات برای برخی از انواع نقص دیواره دهلیزی انجام داد.

داروها

داروها سوراخ را ترمیم نمی کنند، اما ممکن است از آنها برای کاهش برخی از علائم و نشانه های همراه با نقص دیواره دهلیزی استفاده شود. همچنین ممکن است از داروها برای کاهش خطر عوارض بعد از جراحی استفاده شود.

داروها ممکن است شامل داروهای منظم نگه داشتن ضربان قلب (مسدود کننده های بتا) یا کاهش خطر لخته شدن خون (داروهای ضد انعقاد خون) باشند.

پیشگیری از ای اس دی سوراخ بودن قلب جنین

پیشگیری از ای اس دی

در بیشتر موارد، نمی توان از سوراخ بودن قلب جنین پیشگیری کرد. اگر قصد باردار شدن دارید، با متخصص زنان خود برنامه ریزی کنید. این برنامه ریزی باید شامل موارد زیر باشد:

1- آزمایش ایمنی در برابر سرخچه. اگر ایمنی ندارید، در مورد واکسیناسیون از پزشک خود سؤال کنید.

2- مراقبت از شرایط فعلی سلامتی و داروهای خود. شما باید برخی مشکلات سلامتی مثل دیابت یا فشلر خون را در دوران بارداری کنترل کنید. همچنین ممکن است پزشک قبل از بارداری برخی از داروها را تنظیم یا قطع کند.

3- بررسی سابقه پزشکی خانوادگی خود. اگر سابقه خانوادگی نقایص قلبی یا سایر اختلالات ژنتیکی دارید، صحبت با یک مشاور ژنتیک را در نظر بگیرید تا خطر احتمالی را تشخیص دهد.

انواع دیگری از سوراخ قلب نوزاد نیز وجود دارد که در مقالات زیر توضیح داده شده

سوراخ قلب کودکان VSD چقدر خطرناک است؟ 

درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب اطفال و جنین 

جهت مطالعه بیشتر در خصوص ASD می توانید زیر استفاده نمایید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جهانبخشی دوشنبه ۱ آذر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان خسته نباشید دخترم از بدو تولد گفتن که قلبش یه صدای اضافه داره اکو انجام دادم که مشخص شد ASDو VSD داره دکتر جراح جناب سام زراعتیان نژاد گفتن فعلا نیازی به عمل قلب باز نیست با توجه به اینکه دخترم تا حالا علائمی نداشته میخواستم نظر شما استاد بزرگ رو بپرسم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۱ آذر ۰( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   مشکلات قلب فرزند شما بسیار زیاد است طبق این گزارش اکو طرف راست قلب فرزندتان مادرزادی خوب تشکیل نشده حتی در پایان گزارش مطرح شده که نیاز است روش درمان در یک کمیسیون پزشکی با حضور جراح قلب و داخلی قلب کودکان بررسی شود.

   متاسفانه اغلب این بچه ها نیاز به جراحی های متعدد دارند  و اغلب تا پایان عمر باید تحت نظر پزشک قلب باشند

 • تصویر کاربر جهانبخشی یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر فرزندم دچار ASD و VSD و تنگی شریان ریه هست اما فعلا چون مشکلی نداره و سوراخ ها ریز هستن گفتن بسته میشه نیاز به جراحی نداره فعلا اگر بعد ها نیاز به جراحی قلب باز داشته باشه بعد ها مشکلی توی سلامتی یا فعالیتش پیش نمیاد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   مشکلات قلب فرزند شما زیاد است بعد از جراحی ترمیمی کامل فرزند شما در حد یک زندگی معمولی با فعالیت معمولی را می تواند انجام دهد.ولی فعالیت سنگین و ورزش حرفه ای را تا آخر عمر نمی تواند انجام دهد.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سوراخ بودن قلب نوزاد ASD چقدرخطرناک است؟

   آیا سوراخ قلب کودکان VSD خطرناک است؟ 

   درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD 

   تنگی دریچه و عروق ریوی در کودکان را بشناسید.

 • تصویر کاربر راشین یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام من پسرم vsd لارج بین بطنی داره پنج ماهش که بود بخاطر فشار ریه بالا عمل پیبندینگ ریه انجام دادن جلو فشار ریه رو گرفتن الان که ۷سالش هست ما هیچ اقدامی برا عملش انجام ندادیم ممکنه براش خطرناک باشه عمل نکردن ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   معمولا عمل باندینگ یک عمل اولیه و موقت است و بعد از وزنگیری عمل اصلی انجام می شود . پیشنهاد می کنم علت عدم عمل تکمیلی را از پزشک معالج سوال بفرمایید

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   آیا سوراخ قلب کودکان VSD خطرناک است؟ 

   درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD 

 • تصویر کاربر ساریخانی جمعه ۲۱ آبان ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  یه بچه یک ساله دارم که قلبش دو تا سوراخ هم asd و هم vsd داره آقای دکتر حمید عربی اکو کردن گفتن vsd بسته شده و یه دکتر دیگه اکو کرد گفت نه بسته نشده یه پرده نازکی جلوشو گرفته فقط
  سوراخ asd هفت میلی هست
  این بچه ما رشدش تو این یه سال خیلیییی کم بوده الان وزنش ۵ کیلو هست افتادگی پلک هم داره
  خیلی سردرگم هستیم دوست داریم زودتر عمل بشه شاید رشدش بهتر بشه
  بعضی دکترها گفتن شاید مشکل ژنی داره که رشد نمیکنه
  سوالم اینه آقای دکتر ایا زودتر عمل بشه به رشدش کمک میکنه؟
  بعد میشه یه جایی رو معرفی کنید بتونیم از طریق بیمه تامین اجتماعی کارمون انجام بدیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۱ آبان ۰( 2 هفته پیش)

   باسلام و عرض ادب

   اغلب با ترمیم نواقص قلبی وزنگیری کودک خوب می شود.

   بیمارستان شهید لواسانی تهران برای تامین اجتمایی ست که جراحی قلب اطفال هم انجام می دهند.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   آیا سوراخ قلب کودکان VSD خطرناک است؟ 

   درمان سوراخ قلب اطفال وی اس دی VSD 

   سوراخ بودن قلب نوزاد ASD چقدرخطرناک است؟

 • تصویر کاربر مصطفی سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت آقای دکتر لطف میکنید ومشکلات اکو رو توضیح بدید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   سوال شما رو کامل در اینستا گرام جواب دادم 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   تترالوژی فالوت در کودکان TOF 

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۴ آبان ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خداوند ازتون راضی باشه انشاالله که اینجوری به مشکلات مردم جواب میدهید دکتر اینارو نوشته Tof,Larqe subaortic vSD Severe PS small PA branches ماخیلی نگران استیم ممنون میشم جواب بدید؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۰ آبان ۰( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نام بیماری فرزند شما تترالوژی فالوت است.

   تترالوژی فالوت بیماری قلبی قابل درمانی هست ولی تا آخر عمر بیمار باید تحت نظر پزشک باشد و ممکن است چند نوبت نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید سوالی بود پاسخگو هستم

   تترالوژی فالوت در کودکان TOF 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۴ آبان ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پسرم بخاطر زردی بستری شد ۳ روزه بود دکتر ازس اکو گرفت و گفت رگ اضافی قلبش هنوز بسته نشده و یک سوراخ کوچیک تو دهلیزشه ولی دارو نداد فقط گفت دو ماهگی برای اکو ببرم ایا امکان بسته سدن هست یا خطر ناکه این مشکل
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۴ آبان ۰( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   جای نگرانی نیست. همه نوزادان در بدو تولد این رگ اضافه و سوراخ بین دهلیزی را دارند و اغلب تا یکی دو ماه بعد تولد خودبخود بسته می شود. اگر هم این رگ و سوراخ بسته نشود کاملا قابل درمان است و یکی از کم خطرترین اقدامات درمانی در قلب اطفال است .

   پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   رگ اضافه در قلب نوزادان + تشخیص و درمان 

   سوراخ بودن قلب نوزاد ASD چقدرخطرناک است؟

 • تصویر کاربر وحید پنجشنبه ۱۳ آبان ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر بیطرفان وقت بخیر خسته نباشید
  آیا برای نوزاد سه کیلویی و۱۰ روزه میشه عمل تترالوژی انجام داد یا باید چند ماه بگذرد لطفا دقیق راهنماییمون کنید خیلی متشکریم که وقت گرانبهاتون رو در خدمت ما قرار میدهید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۳ آبان ۰( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   تترالوژی فالوت در بیماران مختلف شدت های متفاوت دارد . ولی در کل در هر سن و وزنی اگر علامتدار بشه باید جراحی بشه اگر علامتی نداشته باشد بین سنین سه تا دوازده ماهگی جراحی میشه که این زمان هم وابسته به وزن بیمار است.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   تترالوژی فالوت در کودکان TOF

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر رسول‌بخشی پنجشنبه ۱۳ آبان ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام‌آقای‌دکتر.من‌حدودپانزده‌سال‌پیش‌‌عمل‌قلب‌بازانجام‌دادم‌‌سوراخ‌قلب‌مادرزادی‌‌.الان‌۳۱‌سالمه‌‌رفتم‌دکترمیگه‌احتمالادوباره‌سوراخ‌شده‌چندوقتی‌هست‌که‌قلبم‌دردمیکنه‌چیکاربایدبکنم‌ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۳ آبان ۰( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   شما باید به متخصص قلب بزرگسال مراجعه فرمایید احتمالا ابتدا آنژیوگرافی می کنم بعد تصمیم گیری می شود

 • تصویر کاربر فرزاد یکشنبه ۹ آبان ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  دخترم دوماهگی بردم دکتر گفت ضربان قلبش بیش از حد زیاد بردمش دکتر قلب گفت asd ۳mm هست الان باید چکار کنم دخترم الان ۴ ماهه هست ضربان قلبش خیلی زیاده وزنگیری هم خوب نمیکنه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۹ آبان ۰( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد میکنم فرزندتان را به بیمارستان قلب شهيد رجایی تهران نزد آقای دکتر خورگامی ببرید 

   ایشان استاد ضربان قلب های غیر طبیعی در اطفال هستند. 

   پیشنهاد میکنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم. 

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه 

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر