آیا انجام اکوی قلب جنین واجب است؟

سوال بسیاری از مادران و خانم های باردار این است که انجام اکوی قلب جنین برای چه افرادی ضرورت پیدا می کند . در صورت انجام آن، زمان دقیق آن چه موقع است؟ دکتر سعید بیطرفان به این سوالات و سوالات رایج دیگر در این مقاله پاسخ داده اند.

سوال بسیاری از مادران و خانم های باردار این است که انجام اکوی قلب جنین برای چه افرادی ضرورت پیدا می کند . در صورت انجام آن، زمان دقیق آن چه موقع است؟ دکتر سعید بیطرفان به این سوالات و سوالات رایج دیگر در این مقاله پاسخ داده اند.

در چه مواری اکوی قلب جنین انجام می شود؟

اکوی قلب جنین برای هر زن بارداری ضروری نیست. آزمایشات سونوگرافی قبل از تولد که توسط یک متخصص زنان و زایمان انجام می شود می تواند اطلاعاتی را در مورد اینکه آیا قلب جنین به درستی تشکیل شده است یا نه، ارائه دهد. اکثر جنین ها به اکوکاردیوگرام جنینی احتیاج ندارند.

مطلب مرتبط دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

موارد زیر متداول ترین دلایل برای انجام اکوی قلب جنین است:

چه زمانی اکوی قلب جنین انجام می شود؟

اکوی قلب جنین به طور معمول در سه ماهه دوم بارداری انجام می شود. که معمولاً بین هفته های 18 تا 22 بارداری است. در شرایط نادر، متخصصان قلب کودکان می توانند تصاویر قلب جنین را در اوایل هفته 11-13 بارداری بدست آورند.

با این وجود، اگر اکوی قلب جنین اوایل انجام شود. به احتمال زیاد از مادر خواسته می شود. تا اکویی دیگر در جهت دستیابی به تصاویر قطعی تری را بعداً در دوران بارداری برای تأیید یافته های قبلی انجام دهد.

اگر یک متخصص زنان و زایمان ناهنجاری ساختاری قلب را تشخیص دهد. مادر برای تشخیص دقیق و مشاوره بیشتر به یک متخصص قلب کودکان ارجاع می شود. به دنبال اکوکاردیوگرام جنین، متخصص قلب کودکان یافته ها را با خانواده به طور کامل بررسی می کند و تشخیص می دهد آیا پیگیری بیشتر در دوران بارداری یا پس از زایمان لازم است یا خیر.

 

بسته به شدت نقص قلب، مادر ممکن است در طول بارداری یک یا حتی چند بار به متخصص قلب جنین مراجعه کند. اگر اکوی قلب جنین طبیعی باشد، مادر معمولاً از متخصص قلب ترخیص می شود یا در برخی موارد، نوزاد پس از تولد تحت اکوکاردیوگرام قرار می گیرد.

هنگامی که نقص قلب تشخیص داده می شود. به محض اتمام اکو، متخصص قلب کودکان تشخیص و پیامدهای آن را به طور دقیق توضیح می دهد.

در بسیاری از موارد، ممکن است. متخصص قلب و عروق پس از انجام مطالعات اولیه توسط متخصص سونوگرافی، تصاویر اضافی تهیه کند. متخصص قلب کودکان اغلب برای توضیح اهمیت نقص قلب نقاشی می کشد. همچنین توضیحاتی را می دهد از جمله اینکه:

برای خواندن مطالب بیشتر راجع به وظایف فوق تخصص اطفال و جنین روی گزینه ی زیر ضربه بزنید.

بعد از تولد، ویزیت های بعدی ممکن است. شامل ملاقات متخص0صان اضافی مانند فوق تخصص نوزادان، مشاور ژنتیک، جراح قلب یا متخصص قلب و عروق کودکان باشد. برای اطمینان از زایمان کودک در مرکز صحیح و مجهز و همچنین کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی قلب یا سایر روش هایی که ممکن است پس از تولد لازم باشد. توضیح داده خواهد شد.

توجه به این نکته مهم است که حتی در صورت انجام اکوی قلب طبیعی جنین، این آزمایش دارای محدودیت های ذاتی است. زیرا گردش خون در جنین نسبت به بعد از تولد متفاوت است. 

برخی از محدودیت ها عبارتند از:

علی رغم این محدودیت ها، جواب اکوی قلب طبیعی جنین، از احتمال بسیار کم بیماری ساختاری قلب تا حد زیادی مطمئن بود..

برای هر بارداری که جنین مبتلا به یک بیماری پیچیده قلبی باشد، توصیه می شود در یک بیمارستانی متولد شود که به متخصصان و خدمات مراقبت های بهداشتی برای حمایت از نوزاد پس از زایمان، مانند بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) و بخش مراقبت های ویژه قلب و عروق (CVICU) دسترسی دارد.

تفسیر اکو قلب جنین

آمادگی لازم برای اکوی قلب جنین چیست؟

برای آماده شدن برای اکو جنین نیازی به هیچ کاری ندارید. برای آزمایش 30 دقیقه تا 2 ساعت برنامه ریزی کنید.

خطرات اکو جنین چیست؟

اکو جنین خطری برای جنین و مادر ندارد. از کمترین تنظیمات سونوگرافی استفاده می شود.

اکوی قلب جنین چگونه انجام می شود؟

اکوکاردیوگرام جنین توسط یک متخصص اکوی قلب جنین ( متخصص قلب کودکان ) یا یک متخصص جنین مادر (که به او متخصص پریناتولوژی نیز گفته می شود) که به طور ویژه آموزش دیده است، انجام می شود. این آزمایش ممکن است با استفاده از سونوگرافی شکم یا واژن انجام شود.

1- سونوگرافی شکمی

در سونوگرافی شکمی، ژل به شکم زده می شود و مبدل سونوگرافی روی ژل روی شکم می لغزد تا تصویر ایجاد شود.

2- سونوگرافی ترانس واژینال

در سونوگرافی ترانس واژینال، یک مبدل سونوگرافی کوچکتر به واژن وارد می شود و در پشت واژن قرار می گیرد تا تصویری ایجاد کند. سونوگرافی از طریق واژینال تصویری واضح تر از سونوگرافی شکمی ایجاد می کند و اغلب در اوایل بارداری استفاده می شود.

اکوی قلب جنین

 

در طول انجام اکو، پروب مبدل به اطراف منتقل می شود تا تصاویری از مکان ها و ساختارهای مختلف قلب جنین بدست آید. تکنیک هایی که بعضی اوقات برای بدست آوردن اطلاعات دقیق در مورد قلب جنین استفاده می شود عبارتند از:

اکوکاردیوگرافی دو بعدی یا 2D

این روش برای “دیدن” ساختارهای واقعی و حرکت ساختارهای قلب استفاده می شود. نمای اکو 2D بر روی مانیتور به صورت مخروطی دیده می شود و می توان حرکت زمان واقعی ساختارهای قلب را مشاهده کرد. این امکان، پزشک را قادر می سازد تا ساختارهای مختلف قلب را در کار مشاهده و ارزیابی کند.

اکوکاردیوگرافی داپلر

این روش داپلر برای اندازه گیری و ارزیابی جریان خون از طریق محفظه ها و دریچه های قلب استفاده می شود. میزان پمپاژ خون با هر ضربان قلب نشان دهنده عملکرد قلب است. همچنین، داپلر می تواند جریان خون غیر طبیعی را در قلب تشخیص دهد، که می تواند نشان دهنده چنین مشکلاتی مانند باز شدن بین اتاقهای قلب، مشکل یک یا چند از چهار دریچه قلب یا مشکل دیواره قلب باشد.

داپلر رنگی

داپلر رنگی نوعی تقویت شده از اکوکاردیوگرافی داپلر است. با داپلر رنگی، رنگهای مختلفی برای تعیین جهت جریان خون استفاده می شود. این تفسیر تصاویر داپلر را ساده می کند.

بعد از انجام اکو قلب جنین چه اتفاقی می افتد؟

ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما نتایج را بررسی می کند. او ممکن است آزمایشات یا روشهای بیشتری را سفارش دهد. آنها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درمان:

 این ممکن است دارو یا روشهایی برای درمان مشکلات قلبی جنین باشد.

ارزیابی های سلامتی جنین.

برای بررسی سلامت کلی جنین ، ممکن است از شما خواسته شود که حرکات جنین را حساب کنید.

تست استرس.

این کار ضربان قلب و حرکت جنین را بررسی می کند.

مشخصات بیوفیزیکی (BPP).

این یک آزمایش سونوگرافی برای بررسی سلامت کلی جنین است. ضربان قلب ، تنفس ، حرکت ، تون عضله و میزان مایع آمنیوتیک را بررسی می کند.

سونوگرافی یا اکوی قلب جنین دوباره.

اینها آزمایشاتی است که برای تأیید تشخیص انجام می شود. آنها همچنین رشد جنین را دنبال می کنند، تغییرات قلب جنین را مشاهده می کنند و سایر مشکلات را بررسی می کنند.

آمنیوسنتز.

این آزمایش می تواند اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و برخی نقایص مادرزادی را پیدا کند. ارائه دهنده خدمات بهداشتی یک سوزن را از طریق دیواره شکم و رحم و درون کیسه آمنیوتیک قرار می دهد. او نمونه ای از مایع آمنیوتیک را می گیرد.

مشاوره ژنتیک.

یک مشاور به شما کمک می کند خطرات فرزند داشتن با نقایص ژنتیکی را یاد بگیرید.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب جنین و اطفال

جهت مطالعه بیشتر می توانید از مقالات زیر استفاده نمایید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نیک شنبه ۱۲ آذر ۱( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  با سلام.میخواستم بپرسم آیا خانم باردار که دیابت بارداری داره و انسولین تزریق می‌کنه در روز ۱۵ واحد.احتیاج به اکوی قلب جنین داره حتما؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۲ آذر ۱( 4 روز پیش)

   با سلام و عرض ادب

   بله حتما نیاز به اکوی قلب جنین وجود دارد احتمال بروز مشکل قلبی در فرزند شما پنج برابر بیشتر از افراد غیر دیابتی است

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   بیماری های مادر و اثر آن بر قلب جنین 

   عوارض دیابت بارداری بر جنین و مادر

 • تصویر کاربر nedaaaaa سه شنبه ۸ آذر ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من 6هفته باردارم تو هفته 4قرص سایتوتیک مصرف کردم 1شب خونریزی داشتم از چند روز بعد علاعم بارداریم برگشت بی بی چک زدم مثبت شد
  هفته6رفتم سونو گفت دوقلو بارداری اما یکی ضربان قلب نداره ساک بارداری ی دونس ولی دوتا جنین داخلشه
  خواستم نظر شمارو بدونم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۸ آذر ۱( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   اگر تا ۶-۷ هفتگی در سونو واژینال و تا ۱۰ هفتگی سونو از روی شکم  حرکات و ضربان قلب جنین مشخص نشود. بعید است. جنین زنده باشد.درخصوص قلب که ضربان ضعیق دارد باید صبر کنید تا سیر آن مشخص شود هرچند احتمال مشکل داشتن زیاد است.

   پیشنهاد می کنم مقالات زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   علت نشنیدن صدای قلب جنین چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟

 • تصویر کاربر فروزان پنجشنبه ۲۶ آبان ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من سونو انامالی رو انجام دادم و نوشته که فوکوس روشن قلبی به دیامتر ۴.۲م م در بطن چپ دیده شد
  ضایعه اکوژن در زون فوقانی ریه چپ به ابعاد ۲۴×۱۳×۱۸ م م دیده میشود
  خیییییییلی نگرانم کارم فقط گریه شده چیکار کنم؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۶ آبان ۱( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   نگران نباشید . نقطه اکوژن در قلب جنین خطرناک نیست. مشکلی برای قلب جنین ایجاد نمی کند اغلب تا پایان بارداری خودبخود برطرف می شود.نیاز به کار بیشتر ندارد 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران

 • تصویر کاربر شریف یکشنبه ۱۰ مهر ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ، من در هفته ۲۱ بارداری هستم ، در هفته۱۲ سونوگرافی ان تی و آزمایش دبل مارکر رو انجام دادم و هر دو کاملا خوب بود و هیچ مشکلی رو نشون نمیداد، در سونو انومالی یه کیست کوروئید ۸ میل یکطرفه دیده شد و در هفته ۲۰ اکو قلب انجام دادم و دکتر گفت سوراخ بزرگ بین بطن چشم و راست هست ،و پیشنهاد داد بعد از بدنیا اومدن فرزندم مجدد برای درمان اکو انجام بدم .
  میخواستم بدونم آیا احتمال این وجود داره که جنین اختلال کروموزومی داشته باشه؟
  ان اف یا چین پشت گردن در انومالی ۵ میل وارد شده.نتایج سونوگرافی پیوست فايل ضمیمه شدن
  ممنون میشم راهنماییم کنید،من خیلی استرس دارم و نگران هستم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۰ مهر ۱( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   بله احتمال سندروم در جنین وجود دارد جهت تشخیص سندروم باید توسط متخصص زنان آزمایش آمنیوسنتز درخواست شود

 • تصویر کاربر شیما سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام ووقت بخیر اقای دکتر من دوقلو باردارم برای بار دوم جنین ها اکو شدن در این اکو asd تشخیص داده ش دکتری که اکو کردن شفاهیی بهم گفتن مشکلی نیس ولی نتیجه این مورد نوشته شده واقعا نگران وبلاتکلیفم ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   وجود این سوراخ در دوران جنینی طبیعی است و اگر این سوراخ در دوران جنینی بسته باشد جنین از بین میرود لذا این گزارش اکو کاملاً طبیعی است این سوراخ در تمام جنین ها وجود دارد و بعد از تولد طی چند روز بسته خواهد شد

 • تصویر کاربر حسنا سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر آقای دکتر بنده در روزهای آخر ۲۴ هفته هستم و کاندید انجام اکوقلب جنینم میباشم(به علت ناهنجاری مادرزادی در خودم تا۲سالگی که خودبه خود برطرف شد) ، اما متوجه شدم میزان هفته بارداری ام کمی بیشتر است، آیا توصیه میکنید که اقدام کنم و اکو را انجام دهم یا دیگر تاثیر مثبتی در طول بارداری نخواهد داشت؟!
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲۹ شهریور ۱( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   با توجه به سابقه مشکل قلبی مادرزادی در خودتان توصیه می کنم حتما اکوی قلب جنین انجام بشود بهترین زمان اکوی قلب جنین ۱۸ تا ۲۲ هفتگی است ولی بعد از این زمان اگر مشکل قلبی وجود داشته باشد قابل تشخیص است بهترین سود انجام این کار این است که وضعیت قلب بچه در زمان تولد به مشخص میشود با توجه به اینکه شما در کودکی مشکل قلبی مادرزادی داشته‌اید احتمال تکرار مشکل قلبی در فرزندان شما بیشتر از افراد نرمال است

 • تصویر کاربر لارتین جمعه ۲۵ شهریور ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام دکتر گرامی لطفاً در مورد اکو قلب جنین دخترم نظرتان را بفرمایید وراهنماییمان کنید از شما کمال تشکر را دارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱( 2 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب در اکوی انجام شده یک سوراخ بزرگ بین بطنی در قلب جنین مشخص شده با احتمال زیاد این سوراخ تا بعد از تولد باقی خواهد ماند و بعد از تولد نیاز به درمان دارد

   بله احتمال بسته شدن هست.

   پیشنهاد می کنم این مقاله رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سوراخ قلب جنین در اکوی قلب ( سوراخ بین بطنی )

  2. تصویر کاربر لارتین چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱( 2 ماه پیش)
   سلام وقت بخیر انشاالله سلامت وعاقبت بخیر باشید.به نظر شما اگر این سوراخ بماند چه وقت برای درمان باید مراجعه کنیم.ممنون از راهنمایی شما زمان تولد حدود ۱۱ بهمن بیان شده.درمان با دارو جواب می دهد یا به کار دیگری نیاز هست.ممنون از پاسخگویی شما .
  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۴ شهریور ۱( 2 ماه پیش)

   با سلام

   بعد از تولد نوزاد و انجام اکوی قلب بعد از تولد می توان در خصوص زمان انجام درمان صحبت کرد دارویی جهت بسته شدن این سوراخ وجود ندارد و باید بعد از تولد با توجه به وضعیت سوراخ اقدام درمانی انجام داد گاهی بعد از تولد و کاهی چند ماه بعد از تولد اقدامات درمانی انجام میشود

   البته وابسته به نظر پزشک معالج اگر این اکو حول و حوش ۲۷ _۲۸ هفتگی تکرار شود بهتر است تا وضعیت بعد از تولد بهتر قابل پیش بینی باشد

  4. تصویر کاربر لارتین پنجشنبه ۲۴ شهریور ۱( 2 ماه پیش)
   سلام دکتر بزرگوار ممنون از راهنمایی تان .التماس دعا چی فروان انشاالله با خانواده گرامیتان سلامت وعاقبت بخیر باشید.
  5. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۵ شهریور ۱( 2 ماه پیش)

   سلام 

   خواهش میکنم لطف دارید 

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۱۵ شهریور ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر 20هفته هستم رفتم اکو جنین گفتن یکی از دریچه های قلب خون پس میده
  ماه دیگه برام اکو نوشتن آیا تاماه دیگه برطرف میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۵ شهریور ۱( 3 ماه پیش)

   باسلام

   بله

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۱۵ شهریور ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  باسلام
  آقای دکتر 20هفته هستم یکی از دریچه ها خون پس میده
  ماه دیگه برام اکو نوشتن احتمال اینکه خوب شده باشه هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۵ شهریور ۱( 3 ماه پیش)

   باسلام

   بله

 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۸ شهریور ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  آقای دکتر بیطرفان
  باسلام وعرض ادب
  بنده ساکن بندرعباس هستم امروز خانمم رفته بود سونو سلامت ۱۸هفتگی که جواب سونو یک سوراخ پرفایلت را تشخیص داده بود و به دکتر کارگر جهرمی فوق تخصص قلب جنین مراجعه کردیم که بعد از معاینات فرمایش کردن بعلت سوراخ بودن قلب و رشد نکردن یک سمت قلب جنین باید سقط بشه و مجددا به دکتر رجایی فوق تخصص قلب جنین مراجعه که ایشون بعد از معاینات فرمودند که علاوه بر سوراخ در قلب جنین یک طرف قلب جنین کوچیک تر هست باید سقط بشه الان نمیدونم چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۸ شهریور ۱( 3 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب

   با توجه به تشخیصی که توسط دو پزشک فوق تخصص قلب کودکان برای فرزند شما گذاشته اند بعید است که تشخیص درست نباشد این جنین ها اگر سقط نشوند و به دنیا بیایند بعد از تولد هم خود کودک دچار مشکلات فراوان خواهد شد و چندین نوبت جراحی لازم دارد و باز هم یک زندگی طبیعی نخواهد داشت همچنین خود خانواده یک عمر گرفتار فرزندی با مشکل قلبی شدید خواهند بود تصمیم به ختم بارداری با خانواده است و پزشکان فقط مشاوره می دهند

    

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر