آیا انجام اکوی قلب جنین واجب است؟

سوال بسیاری از مادران و خانم های باردار این است که انجام اکوی قلب جنین برای چه افرادی ضرورت پیدا می کند . در صورت انجام آن، زمان دقیق آن چه موقع است؟ دکتر سعید بیطرفان به این سوالات و سوالات رایج دیگر در این مقاله پاسخ داده اند.

در چه مواری اکوی قلب جنین انجام می شود؟

اکوی قلب جنین برای هر زن بارداری ضروری نیست. آزمایشات سونوگرافی قبل از تولد که توسط یک متخصص زنان و زایمان انجام می شود می تواند اطلاعاتی را در مورد اینکه آیا قلب جنین به درستی تشکیل شده است یا نه، ارائه دهد. اکثر جنین ها به اکوکاردیوگرام جنینی احتیاج ندارند.

موارد زیر متداول ترین دلایل برای انجام اکوی قلب جنین است:

چه زمانی اکوی قلب جنین انجام می شود؟

اکوی قلب جنین به طور معمول در سه ماهه دوم بارداری انجام می شود. که معمولاً بین هفته های 18 تا 22 بارداری است. در شرایط نادر، متخصصان قلب کودکان می توانند تصاویر قلب جنین را در اوایل هفته 11-13 بارداری بدست آورند.

با این وجود، اگر اکوی قلب جنین اوایل انجام شود. به احتمال زیاد از مادر خواسته می شود. تا اکویی دیگر در جهت دستیابی به تصاویر قطعی تری را بعداً در دوران بارداری برای تأیید یافته های قبلی انجام دهد.

اگر یک متخصص زنان و زایمان ناهنجاری ساختاری قلب را تشخیص دهد. مادر برای تشخیص دقیق و مشاوره بیشتر به یک متخصص قلب کودکان ارجاع می شود. به دنبال اکوکاردیوگرام جنین، متخصص قلب کودکان یافته ها را با خانواده به طور کامل بررسی می کند و تشخیص می دهد آیا پیگیری بیشتر در دوران بارداری یا پس از زایمان لازم است یا خیر.

 

بسته به شدت نقص قلب، مادر ممکن است در طول بارداری یک یا حتی چند بار به متخصص قلب جنین مراجعه کند. اگر اکوی قلب جنین طبیعی باشد، مادر معمولاً از متخصص قلب ترخیص می شود یا در برخی موارد، نوزاد پس از تولد تحت اکوکاردیوگرام قرار می گیرد.

هنگامی که نقص قلب تشخیص داده می شود. به محض اتمام اکو، متخصص قلب کودکان تشخیص و پیامدهای آن را به طور دقیق توضیح می دهد.

در بسیاری از موارد، ممکن است. متخصص قلب و عروق پس از انجام مطالعات اولیه توسط متخصص سونوگرافی، تصاویر اضافی تهیه کند. متخصص قلب کودکان اغلب برای توضیح اهمیت نقص قلب نقاشی می کشد. همچنین توضیحاتی را می دهد از جمله اینکه:

برای خواندن مطالب بیشتر راجع به وظایف فوق تخصص اطفال و جنین روی گزینه ی زیر ضربه بزنید.

بعد از تولد، ویزیت های بعدی ممکن است. شامل ملاقات متخصصان اضافی مانند فوق تخصص نوزادان، مشاور ژنتیک، جراح قلب یا متخصص قلب و عروق کودکان باشد. برای اطمینان از زایمان کودک در مرکز صحیح و مجهز و همچنین کسب اطلاعات بیشتر در مورد جراحی قلب یا سایر روش هایی که ممکن است پس از تولد لازم باشد. توضیح داده خواهد شد.

توجه به این نکته مهم است که حتی در صورت انجام اکوی قلب طبیعی جنین، این آزمایش دارای محدودیت های ذاتی است. زیرا گردش خون در جنین نسبت به بعد از تولد متفاوت است. 

برخی از محدودیت ها عبارتند از: 

علی رغم این محدودیت ها، جواب اکوی قلب طبیعی جنین، از احتمال بسیار کم بیماری ساختاری قلب تا حد زیادی مطمئن بود..

برای هر بارداری که جنین مبتلا به یک بیماری پیچیده قلبی باشد، توصیه می شود در یک بیمارستانی متولد شود که به متخصصان و خدمات مراقبت های بهداشتی برای حمایت از نوزاد پس از زایمان، مانند بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) و بخش مراقبت های ویژه قلب و عروق (CVICU) دسترسی دارد.

تفسیر اکو قلب جنین

آمادگی لازم برای اکوی قلب جنین چیست؟

برای آماده شدن برای اکو جنین نیازی به هیچ کاری ندارید. برای آزمایش 30 دقیقه تا 2 ساعت برنامه ریزی کنید.

خطرات اکو جنین چیست؟

اکو جنین خطری برای جنین و مادر ندارد. از کمترین تنظیمات سونوگرافی استفاده می شود.

اکوی قلب جنین چگونه انجام می شود؟

اکوکاردیوگرام جنین توسط یک متخصص اکوی قلب جنین ( متخصص قلب کودکان ) یا یک متخصص جنین مادر (که به او متخصص پریناتولوژی نیز گفته می شود) که به طور ویژه آموزش دیده است، انجام می شود. این آزمایش ممکن است با استفاده از سونوگرافی شکم یا واژن انجام شود.

1- سونوگرافی شکمی

در سونوگرافی شکمی، ژل به شکم زده می شود و مبدل سونوگرافی روی ژل روی شکم می لغزد تا تصویر ایجاد شود.

2- سونوگرافی ترانس واژینال

در سونوگرافی ترانس واژینال، یک مبدل سونوگرافی کوچکتر به واژن وارد می شود و در پشت واژن قرار می گیرد تا تصویری ایجاد کند. سونوگرافی از طریق واژینال تصویری واضح تر از سونوگرافی شکمی ایجاد می کند و اغلب در اوایل بارداری استفاده می شود.

اکوی قلب جنین

 

در طول انجام اکو، پروب مبدل به اطراف منتقل می شود تا تصاویری از مکان ها و ساختارهای مختلف قلب جنین بدست آید. تکنیک هایی که بعضی اوقات برای بدست آوردن اطلاعات دقیق در مورد قلب جنین استفاده می شود عبارتند از:

اکوکاردیوگرافی دو بعدی یا 2D

این روش برای “دیدن” ساختارهای واقعی و حرکت ساختارهای قلب استفاده می شود. نمای اکو 2D بر روی مانیتور به صورت مخروطی دیده می شود و می توان حرکت زمان واقعی ساختارهای قلب را مشاهده کرد. این امکان، پزشک را قادر می سازد تا ساختارهای مختلف قلب را در کار مشاهده و ارزیابی کند.

اکوکاردیوگرافی داپلر

این روش داپلر برای اندازه گیری و ارزیابی جریان خون از طریق محفظه ها و دریچه های قلب استفاده می شود. میزان پمپاژ خون با هر ضربان قلب نشان دهنده عملکرد قلب است. همچنین، داپلر می تواند جریان خون غیر طبیعی را در قلب تشخیص دهد، که می تواند نشان دهنده چنین مشکلاتی مانند باز شدن بین اتاقهای قلب، مشکل یک یا چند از چهار دریچه قلب یا مشکل دیواره قلب باشد.

داپلر رنگی

داپلر رنگی نوعی تقویت شده از اکوکاردیوگرافی داپلر است. با داپلر رنگی، رنگهای مختلفی برای تعیین جهت جریان خون استفاده می شود. این تفسیر تصاویر داپلر را ساده می کند.

بعد از انجام اکو قلب جنین چه اتفاقی می افتد؟

ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما نتایج را بررسی می کند. او ممکن است آزمایشات یا روشهای بیشتری را سفارش دهد. آنها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درمان:

 این ممکن است دارو یا روشهایی برای درمان مشکلات قلبی جنین باشد.

ارزیابی های سلامتی جنین.

برای بررسی سلامت کلی جنین ، ممکن است از شما خواسته شود که حرکات جنین را حساب کنید.

تست استرس.

این کار ضربان قلب و حرکت جنین را بررسی می کند.

مشخصات بیوفیزیکی (BPP).

این یک آزمایش سونوگرافی برای بررسی سلامت کلی جنین است. ضربان قلب ، تنفس ، حرکت ، تون عضله و میزان مایع آمنیوتیک را بررسی می کند.

سونوگرافی یا اکوی قلب جنین دوباره.

اینها آزمایشاتی است که برای تأیید تشخیص انجام می شود. آنها همچنین رشد جنین را دنبال می کنند، تغییرات قلب جنین را مشاهده می کنند و سایر مشکلات را بررسی می کنند.

آمنیوسنتز.

این آزمایش می تواند اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و برخی نقایص مادرزادی را پیدا کند. ارائه دهنده خدمات بهداشتی یک سوزن را از طریق دیواره شکم و رحم و درون کیسه آمنیوتیک قرار می دهد. او نمونه ای از مایع آمنیوتیک را می گیرد.

مشاوره ژنتیک.

یک مشاور به شما کمک می کند خطرات فرزند داشتن با نقایص ژنتیکی را یاد بگیرید.

دکتر سعید بیطرفان فوق تخصص قلب جنین و اطفال

جهت مطالعه بیشتر می توانید از مقالات زیر استفاده نمایید.

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر دلوین پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من در غربالگری اول گفتن سندرم داره بعدش amniotic گفتن رزولوشن پایین کروموزومی داره بعدش سونو دادم گفتن سالمه حالا خیلی نگرانم لازمه اکو قلب ازش بگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 3 روز پیش)

   سلام و عرض ادب

   من بیمار داشتم آمنیوسنتز مشکلی نداشته ولی در اکو قلب جنین مشکل قلبی شدید داشت در سونو هم تشخیص داده نشده بود 

   پیشنهاد می کنم حتما اکو جنین انجام بدهید

   این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   آیا انجام اکوی قلب جنین واجب است؟

 • تصویر کاربر رز شنبه ۱۹ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.خسته نباشید
  من سونوسلامت انومالی انجام دادم دکتر گفتن چیزی خاصی نیس (گفتن بطن سوم مغز یه کم بنظر میاد گشاد است که البته بسته میشود بابالارفتن سن بارداری)امابهتره یه مشاوربرم
  رفتم مشاور امنیو سنتز واکو برام نوشتن(البته باتوجه ب نتیجه سونوسلامت خیلی از دکترها انجام نمیدادن تشخیص میدادن ک نیازی نیس.درهرصورت ب اصرار خودم انجام شدخداروشکر همه چی اوکی بود
  الان ایا نیازی ب اکو هس یا خیر؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱۹ تیر ۰( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نیاز به انجام اکو جنین را متخصص زنان مشخص می کند 

   لطفا این مقاله را مطالعه بفرمایید

   آیا انجام اکوی قلب جنین واجب است؟

 • تصویر کاربر مریم جمعه ۷ خرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقتتون بخیر بنده سن بارداری م 30 هفته س و سونو غربالگری بنده در هفته 13 میزان عدد NT رو 2.24 تخمین زده دکترم ازم نخواستن برم اکو و سونوگرافیست همه چیز رو نرمال معرفی کردن و اسکن انومالی هم دکتر نتیجه رو نرمال معرفی کرده اما گفتن اوکی قلب جنین توصیه می شود جواب رو که به دکتر نشون دادم گفتن برای همه این رو مینویسن مشکل خاصی وجود نداره و تأکید نکردن که برم الان هم که دیگ سن بارداری م گذشته خیلی نگرانم که چرا نرفتم به نظرتون عدد NT خوبه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۷ خرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید NTبالای دونیم نیاز به اکو جنین دارد

   پیشنهاد می کنم این مقاله را مطالعه بفرمایید

   آیا انجام اکوی قلب جنین واجب است؟ 

 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام
  سونو آنومالی هفته ۱۸ انجام دادم و کیست مغزی،کانون اکوژن دیده ش .باتوصیه پزشک آمنیوسنتز انجام دادم و نتیجه خوب بود.آیا اکوی قلبی هم واجبه انجام بدم یا خیر؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   نقطه اکوژن در قلب جنین خطرناک نیست ولی اگر مشکوک به سندروم باشند آمنیوسنتز و اکو قلب جنین انجام می دهندبهتر است اکو قلب جنین انجام دهید. چون من بیمار با آمنیوسنتز نرمال و مشکل قلبی داشتم

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   لکه ی سفید روی قلب جنین نشانه ی چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

 • تصویر کاربر zahra چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون به خیر باشه. من در۱۸ هفته بارداری مجبور به سقط قانونی شدم به علت جابه جایی رگ های جنین tgaالان قصد بارداری دارم خواستم بدونم‌چه اقداماتی لازمه که انجام بدم که مجدد چنین اتفاقی نیفته؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   توصیه به مصرف اسید فولیک در طی بارداری دارم و اکو قلب جنین در ابتدای 18 هفتگی

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر باز هم سوالی بود پاسخگو هستم.

   دانستنی های اکو قلب جنین برای مادران 

   تفسیر جواب اکوی قلب جنین چگونه است ؟

 • تصویر کاربر nazanin یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  اکوی قلب جنین در هفته 27 انجام دادم همه موارد نرمال ذکر شده ولی در قسمت FHR ضربان قلب PAC نادر مشاهده شده است لطفا راهنمایی فرمایید مساله نگران کننده ای است یا خیر ؟ بسیار سپاسگزارم
  FHR = 135 bpm . PR interval measured 113 ms (within normal range) , infrequent PACs (conducted) were seen without hemodynamic effect at this time .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   خیلی مهم نیست اغلب PACها خودبخود خوب می شوند اگر تا پایان بارداری متخصص زنان صداهای قلب جنین را نامنظم شنید نیاز به اکو مجدد دارد

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   آریتمی قلب جنین خطرناک است؟

   علت نامنظم بودن ضربان قلب جنین چیست؟

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

 • تصویر کاربر مهسا دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر من اکوی قلب جنین در هفته های ۱۸ و ۲۲ انجام دادم و گفتن اندازه بطن راست یکی از قل ها کوچکتر است اگه میشه لطفا راهنمایی بفرمایید خیلی نگرانم پایین هم عکس هارو میزارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   باتوجه به اینکه سایر موارد گزارش شده نرمال است بعید است در نهایت مشکل جدی وجود داشته باشد لذا با آرامش خاطر پیگیری بفرمایید

   پیشنهاد می کنم مقاله زیر را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

 • تصویر کاربر دنیا یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  ببخشید که من دوباره میفرستم براتون من ازاینجا نمیتونم عکس اکووسونوروبفرستم اگه میشه ایمیلتون یاتلگرامتون روبفرستین تابراتون عکساروبفرستم..ممنون میشم آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 6 ماه پیش)

   اگر email مشکلی داشت بفرمایید

 • تصویر کاربر رویا یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام. من تو هفته ۳۷ بارداریم و سهدهفته پیش دکتر به ضربان بالای قلب جنینم مشکوک شد و اکو دادم تو اکو اول دکتر گفت چیزی نیست همه چیز خوبه ضربان ۱۵۳ بود و الگوی تپش منظم هیچ آریتمی هم نداشت اما در آخر گفت یه تصویری از تنگی خفیف آئورت میبینم ک باید بعدتولد بررسی بشه. میخوام میزان خطرشو بدونم و اینکه میشه زایمان طبیعی کنم یا خیر و اینکه بعد تولد بچه باید تو بیمارستان بمونه یا میتونم بیارمش خونه؟ حتما باید آنژیو بشه و بالون وارد کنن یا خدای نکرده عمل باز باید انجام بده؟ خیلی نگرانم دکتر میزان مرگ و میر تو همچین بچه هایی چجوریه میتونه زندگی و عمر عادی داشته باشه یا نه؟ از نتیجه اکو عکس میگیرم و براتون میفرستم خواهشا مطالعه کنید ممنونم و بهم بگید دریچه سه لتی هست یا دولتی؟ ممنونم دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   باتوجه به اینکه شما در آستانه پایان بارداری هستید باتوجه به شرح حال  پیشنهاد می کنم نگران نباشید زایمان را در بیمارستانی انجام دهید که بخش ویژه نوزادان یاNICU داشته باشد قبل از ترخیص نوزاد اکو شود با توجه به جواب اکو بعد از تولد فرزندتان می توان به  همه سوالات شما دقیق جواب داد چون تنگی آئورت در هر شکل و شدت درمان خاص خود را دارد 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر