اکو قلب کودکان چگونه انجام می شود؟​

افتادگی دریچه میترال در کودکان

 افتادگی دریچه میترال یا پرولاپس دریچه میترال زمانی اتفاق می افتد. که یک یا هر دو لت دریچه میترال به سمت دهلیز چپ قلب برآمده  شوند. افتادگی دریچه میترال نسبتاً شایع است و در حدود 10 تا 15 نفر از 100 نفر اتفاق می افتد. متخصصان قلب و عروق اغلب این شرایط را خوش خیم می دانند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد افتادگی دریچه میترال کودکان پیشنهاد می کنم . این مقاله را مطالعه بفرمایید.

پرولاپس دریچه میترال

کار دریچه میترال در قلب چیست؟

دریچه میترال یکی از دریچه های قلب است. آیا می دانید قلب چگونه کار می کند؟

 • یک قلب طبیعی دارای چهار حفره می باشد . دو دهلیز ( حفرات بالایی قلب) و دو بطن( حفرات پایینی قلب) است. هر طرف قلب دارای یک دهلیز و یک بطن است.به شکل توجه فرمایید.
 • خون از سراسر بدن وارد دهلیز راست قلب می شود.
 • از آنجا به بطن راست می رود. بطن راست خون را به ریه ها پمپ می کند ، در آنجا اکسیژن را می گیرد.
 • بعد ، خون از ریه ها به دهلیز چپ قلب برمی گردد.
 • از دهلیز چپ به بطن چپ می رود . که از آنجا خون به کل بدن پمپ می شود تا بدن بتواند از اکسیژن موجود در خون استفاده کند.

 

دریچه میترال بین دهلیز چپ قلب و بطن چپ قرار دارد. دو “تکه ” یا “لت” دارد که مانند یک جفت درب تاب دار باز و بسته می شوند. هنگام انقباض قلب ، بطن چپ خون را به بدن پمپاژ می کند و لت ها بسته می شوند. این باعث می شود که خون از بطن چپ به دهلیز چپ برنگردد.

پرولاپس یا افتادگی دریچه میترال چیست؟

در کسی که دچار افتادگی دریچه میترال (MVP) است. با بسته شدن دریچه یک یا هر دو لت دریچه به سمت بالا انحنا بر می دارد (یا به سمت بالا می چرخند). در بعضی از بچه ها ، این لت ها هنوز کاملاً بسته می شوند. در برخی دیگر از کودکان ممکن است به درستی بسته نشوند. وقتی لت ها به درستی بسته نشوند ، خون می تواند به داخل دهلیز چپ نشت کند. این ممکن است اتفاق بیفتد زیرا لت ها بیش از حد انعطاف پذیر یا خیلی بزرگ هستند یا بد شکل هستند . 

پرولاپس دریچه میترال

معمولاً  افتادگی دریچه میترال مشکلی ایجاد نمی کند. تقریباً همه بچه هایی که این افتادگی دریچه میترال را دارند کاملاً زندگی عادی دارند. بسیاری از اوقات ، افراد حتی نمی دانند که به آن مبتلا هستند یا تا بزرگسالی متوجه این موضوع نمی شوند. در بچه ها اغلب تشخیص داده نمی شود . بعضی اوقات افراد با افتادگی دریچه میترال MVP متولد می شوند . بعضی نیز در اواخر زندگی به آن مبتلا می شوند. پزشکان اغلب نمی دانند که چرا اشخاص به افتادگی دریچه میترال MVP مبتلا می شوند .

علائم و نشانه ها افتادگی دریچه میترال

اکثر بچه های مبتلا به افتادگی دریچه میترال MVP هیچ شکایتی و هیچ علامتی ندارند. در بعضی از بچه ها ، لت دریچه میترال هنگام بسته شدن صدای اضافه ای بصورت کلیک می دهد. یک پزشک ممکن است این صدا را هنگام گوش دادن به قلب با استتوسکوپ بشنود. کسی که MVP دارد و کمی خون از طریق دریچه نشت می کند . نیز ممکن است سوفل قلبی داشته باشد. سوفل قلبی صدایی است که در اثر نشت خون  ایجاد می شود.

نرمی دریچه میترال

کودک با پرولاپس دریچه میترال MVP همچنین ممکن است:

 • احساس سرگیجه یا سبکی سر کند.
 • احساس اضطراب کند.
 • ممکن است واقعاً خسته باشد.
 • هنگام بازی یا ورزش نفس کم بیاورد.
 • احساس کند قلبش خیلی سریع می تپد یا می زند.
 • درد قفسه سینه داشته باشد.
 • حملات غش داشته باشد.

دکتر چگونه پرولاپس دریچه میترال را کشف می کند؟

معاینه پزشکی:

بیشتر کودکانی که متوجه می شوند افتادگی دریچه میترال  MVP دارند . در یک معاینه یا طی معاینات دوره ای منظم در مورد آن اطلاعات کسب می کنند. در ابتدا پزشک ممکن است به صدای قلب کودک گوش کند و یک کلیک یا سوفل را بشنود. سپس پزشک کودک را نزد  یک فوق متخصص قلب کودکان (پزشکی که بیماری های قلبی بچه ها را درمان می کند ) می فرستد.

ابتدا ، متخصص قلب و عروق مدتی با کودک و والدین صحبت می کند و در مورد سلامتی و علائم احتمالی همراه سوالاتی را مطرح می کند. سپس او فرزندتان  را معاینه می کند و به صدای قلب وی گوش می دهد. پزشک همچنین ممکن است آزمایشاتی مانند اکوکاردیوگرافی و نوار قلب یا  ECG را تجویز کند. این آزمایشات می تواند به پزشک کمک کند تا علت اصلی صدای اضافه قلب فرزندتان  را تشخیص دهد.این آزمایشات عوارضی ندارند.

فوق تخصص قلب اطفال

نوار قلب:

برای نوار قلب ، دراز می کشید و یک پزشک یا پرستار چند برچسب کوچک روی سینه شما می گذارند. این برچسب ها به سیم ها و دستگاهی متصل می شوند که امواج الکتریکی قلب فرزندتان را ضبط می کند. این تست معمولاً حدود 10 دقیقه طول می کشد.

اکوکاردیوگرافی قلب:

در اکوکاردیوگرام (به اختصار اکو) از امواج صوتی استفاده می شود تا تصویری از قلب و جریان خون داخل آن مشخص شود. برای این آزمایش ، فرزند شما دراز می کشد و پزشک مقداری ژل (مانند ژله) بر روی سینه فرزندتان قرار می دهد. این ژل به وضوح تصویر قلب کمک می کند و ممکن است کمی خنک و چسبناک باشد.

سپس فردی که این اکو را انجام می دهد . با یک پروب پلاستیک بسیار آرام بر روی سینه فرزندتان فشار خواهد آورد و سر پروب را به روی پوست قفسه سینه حرکت می دهد. در حین حرکت ، دستگاه از قلب تصویر می گیرد و روی مونیتو تصاویر ظاهر می شود. اکو بیشتر از نوار قلب طول می کشد .

درمان:

اگر پزشک کشف کند که فرزندتان افتادگی دریچه میترال MVP دارد ، احتمالاً نیازی به هیچ درمانی ندارد.

در موارد معدودی ، ممکن است برای بچه ها دارویی جهت کمک به پمپاژ قلب تجویز شود گاهی اوقات نیز دارو برای منظم تر شدن ضربان قلب تجویز می شود.  به ندرت ، ممکن است یک کودک برای ترمیم دریچه میترال که شدیدا  نشت دارد ، جراحی شود.

آیا پرولاپس دریچه میترال MVP می تواند منجر به عفونت شود؟

باکتری ها (نوعی میکروب) هر روز از خون عبور می کنند . هر چند وقت یک بار می توانند به لت های بیمار دریچه میترال بچسبند و باعث ایجاد عفونت در قلب بشوند. به این نوع عفونت آندوکاردیت باکتریایی گفته می شود .

خبر خوب این است که این اتفاق برای کودک بسیار نادر است و به نظر نمی رسد که فقط در صورتی که دریچه بیمار نشتی داشته باشد ، در کودکان مشکل ایجاد شود.

در گذشته به کودکان مبتلا به MVP با لت هایی نشت دهنده قبل از هر مراجعه به دندانپزشک یا قبل از هرگونه جراحی مقدار زیادی آنتی بیوتیک (دارویی که میکروب ها را از بین می برد) می دادند . اکنون می دانیم که این کار ضروری نیست. آنچه بسیار مهم است ، مراقبت روزانه از دندانهای فرزندتان است.

ممکن است از خود بپرسید که مراقبت از دندان ها چه ارتباطی با سلامت قلب دارد. اگر لثه ناسالم باشد (بیماری لثه یا التهاب لثه) ، لثه ها ملتهب یا تحریک می شوند. باکتری هایی که به طور معمول در دهان زندگی می کنند . می توانند به راحتی از طریق لثه های تحریک شده وارد جریان خون شوند.

بنابراین ، مطمئن شوید که فرزندتان :

 • حداقل دو بار در روز – صبح و شب بعد از خوردن غذا – مسواک می زند.
 • بیاموزید که چگونه دندانهایش را نخ دندان بکشد تا قبل از خواب آن باکتری های ناخوشایند از بین بروند.
 • هر شش ماه به دندانپزشک مراجعه کنید.

این بهترین راه برای جلوگیری از عفونت در قلب فرزندتان است.

آیا فرزندم می تواند بازی کند؟

اگر فرزندتان افتادگی دریچه میترالMVP دارید و هیچ مشکلی ندارد . مجبور نیست کار خاصی برای مراقبت از خود انجام دهد. ممکن است مجبور شوید هر یک سال یا دو سال به متخصص قلب کودکان مراجعه کنید. در طی این ویزیت ها ، ممکن است آزمایش اکوی بیشتری داشته باشد تا پزشک قلب و دریچه میترال را کامل بررسی کند. پزشک در خصوص میزان مجاز ورزش و انجام تمام فعالیت های معمول در زندگی به شما اطلاعاتی می دهد.

اگر علائمی مانند حملات غش کردن یا احساس ضربان قلب بالاو تپش قلب دارد .ممکن است دارو تجویز شود . در مورد ورزش با پزشک فرزندتان مشورت کنید. ممکن است قبل از تأیید محدوده ورزش مجاز نیاز به آزمایشات اضافی داشته باشد.

اکثر بچه های مبتلا به افتادگی دریچه میترال MVP می توانند بدون مشکل ورزش کنند. به عبارت دیگر ، حتی اگر MVP (افتادگی دریچه میترال) داشته باشید ، هنوز می توانید با افتادگی دریچه میترال MVP با ارزش ترین بازیکن باشند!

جهت مطالعه بیشتر می توانید به منابع زیر مراجعه بفرمایید.

https://kidshealth.org/en/parents/mvp.html

https://www.luriechildrens.org/en/specialties-conditions/mitral-valve-prolapse/

https://www.hopkinsallchildrens.org/Patients-Families/Health-Library/HealthDocNew/Mitral-Valve-Prolapse-(1)

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جواد یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام پسرم سه سالشه وپزشک تشخیص داده که شلی دریچه ی میترال داره
  مدتی قبل با دهانش به میز برخورد کردکه این حادثه سبب آسیب خوردن دو دندان جلوییش شدبعد از مدتی دندانش آبسه کرد
  دکتر دندان پزشک تشخیص دادکه تا پنج سالگی منتظر بمانیم سپس دندان های جلویش را بکشیم ایا این آبسه ها ممکن است باعث تشدید بیماری قلبی در وی شود
  متشک می شوم اگر جواب سوالم را بدهید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 1 هفته پیش)

   باسلام و عرض ادب

   خیر این آبسه ها مشکلی برای قلب ایجاد نمی کند.

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   افتادگی دریچه میترال در کودکان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

 • تصویر کاربر آرزو جمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید.دخترم ده سالشه وافتادگی دریچه داره وهرسال چکاپ میشع.ولی الان یک هفته هست که هرپنج دقیقه که میخولد نفس بکشه باسرفع و باحالت نفس عمیق وبه سختی میکشه.با پیاده روی کوتاه سریع خسته میشه ولی موقع خواب ارومه.به قول خودش انگار تو گلوش چیزی گیر کرده واجازه نمیده راحت نفس یکشه.میشه راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش)

   باسلام و عرض ادب

   احتمال کمی برای علت قلبی این علائم وجود داره ولی پیشنهاد می کنم باتوجه به مشکل افتادگی دریچه میترال از نظر قلبی بررسی شود

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   افتادگی دریچه میترال در کودکان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟ 

 • تصویر کاربر اعظم یکشنبه ۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  پسرم 6سالش هست دو سال قلب دکتر از طریق اکو بهم گفته دریچه میترالش افتادگی دارد و باید عمل باز بشه من ترسیدم عملش نکردم پسرم نه نفس تنگی داره ،نه خسته می شده ،و نه سرگیجه تنها مشکلش شدت ضربان قلب اش هست تو رو خدا راهنمایی کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش)

   باسلام و عرض ادب 

   مشکل قلبی ممکن است در ابتدا علامتی نداشته باشه ولی به مرور زمان علامتدار شونداغلب افتادگی دریچه میترال نیاز به درمان جرالی ندارد لطفا جواب اکو را ارسال بفرمایید تا نظر خودم رو بگم

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی داشتید پاسخگو هستم

   افتادگی دریچه میترال در کودکان

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟ 

 • تصویر کاربر خدیجه دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید.بچه ی۴ساله ام تپش قلب بیش از حدی داره وکم خون شدید وکمبود ویتامینD3داره این ۳روزه تقریبا زیر لب پایینش کبودی شده .دکتر ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.ما ساکن اهوازیم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   کم خونی میتون علت تپش قلب فرزندتون باشه ولی پیشنهاد می کنم بررسی قلبی بشه یا حداقل یک نوارقلب ازش گرفته بشه

   پیشنهاد می کنم مطالعه بفرمایید سوالی بود پاسخگو هستم

   علت تپش قلب ناگهانی در کودکان و اقدامات اولیه 

   درمان تپش قلب در کودکان + علل و علائم 

 • تصویر کاربر مهتاب جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  باسلام با شروع لکه بینی به دکتر مراجعه داشتم که بعداز سونو اضهارشد ضربان قلب جنین ۱۱۵ میباشد و درهفته ۶ و۲روز بودم بعد به خونریزی تبدیل شد وبعد از مراجعه به سونو اضهار شد ۸هفته و۲روز است ولی صدای ضربان جنین را نشنیده اند ومختصر ساک نامنظم شده وسونوی مجدد باید بدهم چندروز دیگر برای سونو پیشنهاد میکنید باتشکر از وقت و پاسخی که برای من میگذارید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)

   باسلام و عرض ادب 

   اغلب در این موارد با فاصله یک تا دو هفته ضربان قلب را کنترل می کنند البته با توجه به نزدیکی به نوروز و تعطیلات یک هفته را توصیه می کنم 

   این مقالات را مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم

   علت نشنیدن صدای قلب جنین چیست؟ 

   دانستنیهای اکوی قلب جنین برای مادران 

   شنیدن صدای قلب جنین در چند هفتگی است؟ 

 • تصویر کاربر رقیه جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام بعضی موقع ها کودک ۶ ماهه من لب هایش ارغوانی میشودلب پایینیش بعضی موقع ها ارغوانی میشودعلتش چیه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)

   باسلام و عرض اب

   کبودی لب می تواند علل مختلفی داشته باشد یکی از علل هم قلبی ست بهتر است توسط متخصص اطفال ویزیت شود واگر مشکوکبودند قلب اطفال ویزیت کند

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید

   سیانوز قلبی در کودکان 

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید 

    

 • تصویر کاربر نسترن سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  ایاحس کردن ضربان قلب به معنای بارداری می باشدیاعلائم دیگری هم دارد ضربان قلب زمانی ک به شکم فشار واردمیکنم حس می شود
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   ضربان قلب جنین را به هیچ عنوان توسط مادر حس نمی شود برای تشخیص بارداری روشهای زیادی وجود دارد از جمله آزمایش ادرار یا خون که تمام آزمایشگاه ها انجام می دهند بعضی تستهای نواری هم در داروخانه ها وجود دارد که داقت خیلی بالایی ندارند ولی اکر مثبت شد با احتمال بالا باردار هستید 

  2. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   ضربان قلب جنین به هیچ عنوان توسط مادر حس نمی شود برای تشخیص بارداری روشهای زیادی وجود دارد از جمله آزمایش ادرار یا خون که تمام آزمایشگاه ها انجام می دهند بعضی تستهای نواری هم در داروخانه ها وجود دارد که دقت خیلی بالایی ندارند ولی اکر مثبت شد با احتمال بالا باردار هستید 

  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   ضربان قلب جنین به هیچ عنوان توسط مادر حس نمی شود برای تشخیص بارداری روشهای زیادی وجود دارد از جمله آزمایش ادرار یا خون که تمام آزمایشگاه ها انجام می دهند بعضی تستهای نواری هم در داروخانه ها وجود دارد که دقت خیلی بالایی ندارند ولی اکر مثبت شد با احتمال بالا باردار هستید 

  4. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۱۸ آذر ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب 

   ضربان قلب جنین به هیچ عنوان توسط مادر حس نمی شود برای تشخیص بارداری روشهای زیادی وجود دارد از جمله آزمایش ادرار یا خون که تمام آزمایشگاه ها انجام می دهند بعضی تستهای نواری هم در داروخانه ها وجود دارد که دقت خیلی بالایی ندارند ولی اکر مثبت شد با احتمال بالا باردار هستید 

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر