برای تعیین وقت تماس بگیرید : 021-22792481
اکو قلب کودکان چگونه انجام می شود؟​

افتادگی دریچه میترال در کودکان

 افتادگی دریچه میترال یا پرولاپس دریچه میترال زمانی اتفاق می افتد. که یک یا هر دو لت دریچه میترال به سمت دهلیز چپ قلب برآمده  شوند. افتادگی دریچه میترال نسبتاً شایع است و در حدود 10 تا 15 نفر از 100 نفر اتفاق می افتد. متخصصان قلب و عروق اغلب این شرایط را خوش خیم می دانند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد افتادگی دریچه میترال کودکان پیشنهاد می کنم . این مقاله را مطالعه بفرمایید.

پرولاپس

کار دریچه میترال در قلب چیست؟

دریچه میترال یکی از دریچه های قلب است. آیا می دانید قلب چگونه کار می کند؟

 • یک قلب طبیعی دارای چهار حفره می باشد . دو دهلیز ( حفرات بالایی قلب) و دو بطن( حفرات پایینی قلب) است. هر طرف قلب دارای یک دهلیز و یک بطن است.به شکل توجه فرمایید.
 • خون از سراسر بدن وارد دهلیز راست قلب می شود.
 • از آنجا به بطن راست می رود. بطن راست خون را به ریه ها پمپ می کند ، در آنجا اکسیژن را می گیرد.
 • بعد ، خون از ریه ها به دهلیز چپ قلب برمی گردد.
 • از دهلیز چپ به بطن چپ می رود . که از آنجا خون به کل بدن پمپ می شود تا بدن بتواند از اکسیژن موجود در خون استفاده کند.
 • مطلب مرتبط انواع بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

دریچه میترال بین دهلیز چپ قلب و بطن چپ قرار دارد. دو “تکه ” یا “لت” دارد که مانند یک جفت درب تاب دار باز و بسته می شوند. هنگام انقباض قلب ، بطن چپ خون را به بدن پمپاژ می کند و لت ها بسته می شوند. این باعث می شود که خون از بطن چپ به دهلیز چپ برنگردد.

پرولاپس در کودکان

پرولاپس یا افتادگی دریچه میترال چیست؟

در کسی که دچار افتادگی دریچه میترال (MVP) است. با بسته شدن دریچه یک یا هر دو لت دریچه به سمت بالا انحنا بر می دارد (یا به سمت بالا می چرخند). در بعضی از بچه ها ، این لت ها هنوز کاملاً بسته می شوند. در برخی دیگر از کودکان ممکن است به درستی بسته نشوند. وقتی لت ها به درستی بسته نشوند ، خون می تواند به داخل دهلیز چپ نشت کند. این ممکن است اتفاق بیفتد زیرا لت ها بیش از حد انعطاف پذیر یا خیلی بزرگ هستند یا بد شکل هستند . 

پرولاپس میترال

معمولاً  افتادگی دریچه میترال مشکلی ایجاد نمی کند. تقریباً همه بچه هایی که این افتادگی دریچه میترال را دارند کاملاً زندگی عادی دارند. بسیاری از اوقات ، افراد حتی نمی دانند که به آن مبتلا هستند یا تا بزرگسالی متوجه این موضوع نمی شوند. در بچه ها اغلب تشخیص داده نمی شود . بعضی اوقات افراد با افتادگی دریچه میترال MVP متولد می شوند . بعضی نیز در اواخر زندگی به آن مبتلا می شوند. پزشکان اغلب نمی دانند که چرا اشخاص به افتادگی دریچه میترال MVP مبتلا می شوند .

علائم و نشانه ها افتادگی دریچه میترال

اکثر بچه های مبتلا به افتادگی دریچه میترال MVP هیچ شکایتی و هیچ علامتی ندارند. در بعضی از بچه ها ، لت دریچه میترال هنگام بسته شدن صدای اضافه ای بصورت کلیک می دهد. یک پزشک ممکن است این صدا را هنگام گوش دادن به قلب با استتوسکوپ بشنود. کسی که MVP دارد و کمی خون از طریق دریچه نشت می کند . نیز ممکن است سوفل قلبی داشته باشد. سوفل قلبی صدایی است که در اثر نشت خون  ایجاد می شود.

نرمی دریچه میترال

کودک با پرولاپس دریچه میترال MVP همچنین ممکن است:

 • احساس سرگیجه یا سبکی سر کند.
 • احساس اضطراب کند.
 • ممکن است واقعاً خسته باشد.
 • هنگام بازی یا ورزش نفس کم بیاورد.
 • احساس کند قلبش خیلی سریع می تپد یا می زند.
 • درد قفسه سینه داشته باشد.
 • حملات غش داشته باشد.

دکتر چگونه پرولاپس دریچه میترال را کشف می کند؟

معاینه پزشکی:

بیشتر کودکانی که متوجه می شوند افتادگی دریچه میترال  MVP دارند . در یک معاینه یا طی معاینات دوره ای منظم در مورد آن اطلاعات کسب می کنند. در ابتدا پزشک ممکن است به صدای قلب کودک گوش کند و یک کلیک یا سوفل را بشنود. سپس پزشک کودک را نزد  یک فوق متخصص قلب کودکان (پزشکی که بیماری های قلبی بچه ها را درمان می کند ) می فرستد.

ابتدا ، متخصص قلب و عروق مدتی با کودک و والدین صحبت می کند و در مورد سلامتی و علائم احتمالی همراه سوالاتی را مطرح می کند. سپس او فرزندتان  را معاینه می کند و به صدای قلب وی گوش می دهد. پزشک همچنین ممکن است آزمایشاتی مانند اکوکاردیوگرافی و نوار قلب یا  ECG را تجویز کند. این آزمایشات می تواند به پزشک کمک کند تا علت اصلی صدای اضافه قلب فرزندتان  را تشخیص دهد.این آزمایشات عوارضی ندارند.

نوار قلب:

برای نوار قلب ، دراز می کشید و یک پزشک یا پرستار چند برچسب کوچک روی سینه شما می گذارند. این برچسب ها به سیم ها و دستگاهی متصل می شوند که امواج الکتریکی قلب فرزندتان را ضبط می کند. این تست معمولاً حدود 10 دقیقه طول می کشد.

اکوکاردیوگرافی قلب:

در اکوکاردیوگرام (به اختصار اکو) از امواج صوتی استفاده می شود تا تصویری از قلب و جریان خون داخل آن مشخص شود. برای این آزمایش ، فرزند شما دراز می کشد و پزشک مقداری ژل (مانند ژله) بر روی سینه فرزندتان قرار می دهد. این ژل به وضوح تصویر قلب کمک می کند و ممکن است کمی خنک و چسبناک باشد.

سپس فردی که این اکو را انجام می دهد . با یک پروب پلاستیک بسیار آرام بر روی سینه فرزندتان فشار خواهد آورد و سر پروب را به روی پوست قفسه سینه حرکت می دهد. در حین حرکت ، دستگاه از قلب تصویر می گیرد و روی مونیتو تصاویر ظاهر می شود. اکو بیشتر از نوار قلب طول می کشد .

ام وی پی در قلب

پرولاپس در کودکان

درمان:

اگر پزشک کشف کند که فرزندتان افتادگی دریچه میترال MVP دارد ، احتمالاً نیازی به هیچ درمانی ندارد.

در موارد معدودی ، ممکن است برای بچه ها دارویی جهت کمک به پمپاژ قلب تجویز شود گاهی اوقات نیز دارو برای منظم تر شدن ضربان قلب تجویز می شود.  به ندرت ، ممکن است یک کودک برای ترمیم دریچه میترال که شدیدا  نشت دارد ، جراحی شود.

آیا پرولاپس دریچه میترال MVP می تواند منجر به عفونت شود؟

باکتری ها (نوعی میکروب) هر روز از خون عبور می کنند . هر چند وقت یک بار می توانند به لت های بیمار دریچه میترال بچسبند و باعث ایجاد عفونت در قلب بشوند. به این نوع عفونت آندوکاردیت باکتریایی گفته می شود .

خبر خوب این است که این اتفاق برای کودک بسیار نادر است و به نظر نمی رسد که فقط در صورتی که دریچه بیمار نشتی داشته باشد ، در کودکان مشکل ایجاد شود.

در گذشته به کودکان مبتلا به MVP با لت هایی نشت دهنده قبل از هر مراجعه به دندانپزشک یا قبل از هرگونه جراحی مقدار زیادی آنتی بیوتیک (دارویی که میکروب ها را از بین می برد) می دادند . اکنون می دانیم که این کار ضروری نیست. آنچه بسیار مهم است ، مراقبت روزانه از دندانهای فرزندتان است.

ممکن است از خود بپرسید که مراقبت از دندان ها چه ارتباطی با سلامت قلب دارد. اگر لثه ناسالم باشد (بیماری لثه یا التهاب لثه) ، لثه ها ملتهب یا تحریک می شوند. باکتری هایی که به طور معمول در دهان زندگی می کنند . می توانند به راحتی از طریق لثه های تحریک شده وارد جریان خون شوند.

بنابراین ، مطمئن شوید که فرزندتان :

 • حداقل دو بار در روز – صبح و شب بعد از خوردن غذا – مسواک می زند.
 • بیاموزید که چگونه دندانهایش را نخ دندان بکشد تا قبل از خواب آن باکتری های ناخوشایند از بین بروند.
 • هر شش ماه به دندانپزشک مراجعه کنید.

این بهترین راه برای جلوگیری از عفونت در قلب فرزندتان است.

آیا فرزندم می تواند بازی کند؟

اگر فرزندتان افتادگی دریچه میترالMVP دارید و هیچ مشکلی ندارد . مجبور نیست کار خاصی برای مراقبت از خود انجام دهد. ممکن است مجبور شوید هر یک سال یا دو سال به متخصص قلب کودکان مراجعه کنید. در طی این ویزیت ها ، ممکن است آزمایش اکوی بیشتری داشته باشد تا پزشک قلب و دریچه میترال را کامل بررسی کند. پزشک در خصوص میزان مجاز ورزش و انجام تمام فعالیت های معمول در زندگی به شما اطلاعاتی می دهد.

اگر علائمی مانند حملات غش کردن یا احساس ضربان قلب بالاو تپش قلب دارد .ممکن است دارو تجویز شود . در مورد ورزش با پزشک فرزندتان مشورت کنید. ممکن است قبل از تأیید محدوده ورزش مجاز نیاز به آزمایشات اضافی داشته باشد.

اکثر بچه های مبتلا به افتادگی دریچه میترال MVP می توانند بدون مشکل ورزش کنند. به عبارت دیگر ، حتی اگر MVP (افتادگی دریچه میترال) داشته باشید ، هنوز می توانید با افتادگی دریچه میترال MVP با ارزش ترین بازیکن باشند!

جهت مطالعه بیشتر می توانید به منابع زیر مراجعه بفرمایید.

https://kidshealth.org/en/parents/mvp.html

https://www.luriechildrens.org/en/specialties-conditions/mitral-valve-prolapse/

https://www.hopkinsallchildrens.org/Patients-Families/Health-Library/HealthDocNew/Mitral-Valve-Prolapse-(1)

فهرست مطالب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۴ آذر ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام دکتر دختر 13ساله دارم که گفتن در قلب صدایه اضافه دارد و پیگیری کردیم بعد از مراجعه به متخصص قلب کودکان تشخیص دکتر قلب شلی دریچه میترال بود و شربت کلیسیوم کور تجویز کردن ایا مشکلی نداره احتمال دارد در اینده تغیر کند بهتر یا بد تر شود
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۴ آذر ۲( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر احمد شنبه ۴ آذر ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام دکتر دختر 13ساله دارم که گفتن در قلب صدایه اضافه دارد و پیگیری کردیم بعد از مراجعه به متخصص قلب کودکان تشخیص دکتر قلب شلی دریچه میترال بود و شربت کلیسیوم کور تجویز کردن ایا مشکلی نداره احتمال دارد در اینده تغیر کند بهتر یا بد تر شود
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان شنبه ۴ آذر ۲( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۳۰ آبان ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  باسلام، بیمار دختر 11ساله حدوا یکسال پیش با علائم ضعف وبی حالی وتپش قلب، بعد از مراجعه به دکتر تشخیص افتادگی میترال داده شده، امروز از اول صبح با بی حالی واستفراغ با تشخیصچ دکتر آزمایش خون گرفته میشود که درحین آزمایش بیمار بدحال میشود باصورت کبود وتنگی نفسچ بالا مواجه میشود که خدا روشکر بعد از گذشت زمان وسرم بهتر میشود، ایا این علایم ممکن است دوباره تکرار شود، با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۳۰ آبان ۲( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   با توجه به اینکه من در خصوص بیماری قلبی و تشخیص این بیمار اطلاعات ندارم لطفاً از پزشک معالج سوال بفرمایید 

 • تصویر کاربر بهار سه شنبه ۳۰ آبان ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر... امروز دخترمو که 8سالشه پیش دکتر متخصص قلب کودکان بردم وبراش اکو انجام داد گفتن افتادگی دریچه داره وفقط گفتن سالی یک بار ببرمش دکتر ومیتونه راحت ورزش بکنه آیا لازمه که دارو درمانی بشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۳۰ آبان ۲( 1 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   پیشنهاد می کنم این مقاله رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   افتادگی دریچه میترال در کودکان

 • تصویر کاربر A سه شنبه ۳۰ آبان ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  باسلام . آقای دکتر من در زمان حاملگی قلب دخترم ی حفره ریزی داشت به اندازه 4.5میلیمتر الان که نوزاد 6ماهه اندازه به 3میلیمتر رسیده داخل اکو دکتر شلی دریچه میترال هم گفتن چون ی صدایی زمان معاینه شنیده شد ولی هیچ دارویی تجویز نکردن گفتن به مرور تا دوسالگی خوب میشه، میشه راهنماییم کنین خیلی نگرانشم میترسم خدایی نکرده اتفاقی بیفته .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان دوشنبه ۲۹ آبان ۲( 2 هفته پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

  2. تصویر کاربر A سه شنبه ۳۰ آبان ۲( 1 هفته پیش)
   جناب دکتر واستون ارسال کردم ممکنه ببینین و نظرتون را بدین
  3. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۳۰ آبان ۲( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب 

   نگران نباشید با توجه به محل و سایز سوراخ قلب فرزندتان چیز خطرناکی نیست فقط نیاز به پیگیری دارد 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم.

   سوراخ بودن قلب نوزاد ASD چقدرخطرناک است؟

   آیا سوراخ پی اف او در قلب نوزاد خطرناک است ؟

   علائم بیماری قلبی در کودکان چگونه است؟

    

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سبحانی پنجشنبه ۱۱ آبان ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  باسلام. لطفا تفسیر گزارش ارسال شده در صورت امکان. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۱۱ آبان ۲( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   طبق گزارش ارسالی نوسانات ضربان قلب در 24 ساعت غیر طبیعی است و باید تحت نظر پزشک معالج اقدام فرمایید 

 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲ آبان ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام اقای کتر پسرم ۹ ساله هست چند روزی گاهی اوقات احساس تیر کشیدن قلب داشت متخصص اکو کردن و تشخیص پرولاپس خفیف دریچه میترال(mid mvp)دادن؛نگران هستم گفتن سه ماه نصف قرص انالاپریل و دو ماه قرص اهن مصرف کنه و گفتن زیاد مهم نیست و بیشتر دستورات تغذیه دادن و گفتن هموگلوبین و بالای ۱۴نگهدارید(هموگلوبین الان ۱۳هست) ؛این مشکل میتونه خطرناک باشه؟؟در اینده میتونه برای پسرم مشکلی ایجاد کنه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان سه شنبه ۲ آبان ۲( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   جای نگرانی نیست 

   پیشنهاد می کنم این مقالات رو مطالعه بفرمایید اگر سوالی بود پاسخگو هستم 

   افتادگی دریچه میترال در کودکان

   علائم بیماری قلبی در کودکان را بشناسید.

 • تصویر کاربر میترا یکشنبه ۳۰ مهر ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام دختر ۱۵ ساله دارم که به تازگی فهمیدم asd2حدود ۳سانت داشت که با آمپلاتزر بسته شد حالا در اکوزدهmoderateMR myxomatous Mvودکتر قرص کاپتوپریل ۲۵ داده والبته دختر م تکواندو کار حرفه ای است که به خاطر مشکلات قلبی فعلا ورزش نمی‌کند میخواستم ببینم این نارسایی دریچه مشکلی ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان یکشنبه ۳۰ مهر ۲( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اغلب بتدریج بهتر میشه ولی با توجه به سن امکان داره کامل خوب نشه 

 • تصویر کاربر Za پنجشنبه ۲۰ مهر ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.پسرم ۸ سالش هست و تو یک و نیم سالگی تشنج کرده و ظاهرا هیچ عارضه ای نداشت و تا الان مشکلی هم نداشت.ولی تند تند سرما میخورد و تب میکرد.یه بار عمل لوزه انجام داده یه بار عمل گوش که دکتر فنر گذاشته.تا چند وقت پیش هیچ مشکلی نداشت و بسیار پر جنب و جوش هم هست ولی یک هفته ای هست که یهو تنگی نفس گرفت و به سختی نفس میکشید بردم فوق تخصص قلب کودکان دکتر امام زادگان ایشون با اکو تشخیص دادن که افتادگی و نارسایی دریچه میترال داره و قرص دادن.یک هفته هست یک چهارم قرص رو مصرف میکنه و خوب نشده که هیچ تنگی نفس بیشتر شده و قرص رو هم که میخوره بی حال میشه.خواهش میکنم بهم بگید چیکار کنم کجا باید برم.پسرم چه جوری خوب میشه.ایا نیاز به عمل داره کجا ببرمش.بهتون التماس میکنم کمکم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۰ مهر ۲( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   اغلب افتادگ دریچه این علائم را ندارد 

   پیشنهاد می کنم فرزندتان توسط فوق تخصص ریه اطفال ویزیت شود شاید علت حساسیت تنفسی بخاطر تغییر فصل باشد 

 • تصویر کاربر Za پنجشنبه ۲۰ مهر ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پسرم ۸ سالش هست و خیلی پر جنب و جوش بود چند روز پیش یهو تنگی نفس گرفت و بردم دکتر گفت افتادگی دریچه داره و قرص داد یک هفته هست که قرص میدم اصلا فرق نکرده و تنگی نفس خیلی هم بیشتر شده.میگن دارو رو نباید میدادم.تو رو به خدا راهنماییم کنید.نمیدونم کجا برم و چیکار کنم.لطفا کمکم کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید بیطرفان پنجشنبه ۲۰ مهر ۲( 1 ماه پیش)

   با سلام و عرض ادب 

   لطفاً گزارش اکوی فرزندتان را ارسال بفرمایید تا نظرم را عرض کنم 

درحال دریافت اطلاعات
تماس با ما

با ما در تماس باشید

آدرس مطب

تهران، پاسداران، بین بوستان نهم و دهم، ساختمان بوستان، پلاک ۲۹۷، طبقه دوم، واحد ۳۶

ساعات کار مطب

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴ الی۱۶

شماره تماس

۰۲۱-۲۲۷۹۲۶9۴ - ۰۲۱-۲۲۷۹۲481

پرسش از دکتر